Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-13, 15:52
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή 200 λιτρα..

καλησπερα παιδια...εχοντας διαβασει πολλα δεν εχω καταλαβει κατι που πιστευω οτι ειναι σχετικο...σε λιγη ωρα θα ξεκινησω να το φτιαξω...οταν ερθει η ωρα να βαλω κοντρες?που και πως...οι διαστασεις ειναι 100μ 40π 50υ...το τζαμι ειναι 8 αρι..ενας φιλος μου ειπε να βαλω κατω..και πανω στην μεση....και κατι αλλο..οι κοντρες πρεπει να ειναι απο 8αρι και αυτες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-13, 15:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προσωπικα θα εβαζα κοντρες πανω και κατω περιμετρικα σε αυτα τα λιτρα και αυτο το υψος, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Μπορει να ειναι και μικροτερο παχος η κοντρα, π.χ. 6αρι, αλλα καλυτερα οχι λιγοτερο.

Ανεμενε και γνωμες των εμπειροτερων. Ενα μικρο ενυδρειο εχω κολλησει μονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-13, 16:09
bandit7 Ο χρήστης bandit7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εγώ με 10αρι κρύσταλλο στις ίδιες διαστάσεις κόντρες έβαλα μόνο πάνω. Όμως σε σχετικούς πίνακες που είδα μπορείς και με 8αρι να μην βάλεις καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-13, 16:26
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με 10αρι κρύσταλλο στις ίδιες διαστάσεις κόντρες έβαλα μόνο πάνω. Όμως σε σχετικούς πίνακες που είδα μπορείς και με 8αρι να μην βάλεις καθόλου.
καλα δεν παιζει να μην βαλω καθολου.....θα ζω με ενα φοβο....χεχε...θαβαλω σιγουρα κατω..αλλα για επανω δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-13, 16:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω, οπως ξαναειπα, θα εβαζα σιγουρα πανω-κατω, για να ειμαι ησυχος. Βεβαια, αν ειχα κολλησει καμια δεκαρια ενυδρεια, ισως να μου εφευγε ο φοβος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-13, 17:16
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω, οπως ξαναειπα, θα εβαζα σιγουρα πανω-κατω, για να ειμαι ησυχος. Βεβαια, αν ειχα κολλησει καμια δεκαρια ενυδρεια, ισως να μου εφευγε ο φοβος
σαν να εχεις δικιο ετσι οπως το λες...αλλα τι να κανω με τα λαστιχα του φιλτρου...και γενικα οτι βαλω μεσα...πως θα τα περασω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-13, 17:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορεις να κοψεις με καποιο "φαλτσο" τις κοντρες, ή να βαλεις τις πλαϊνες λιγο πιο μεσα, οχι στην ακρη. Αν ψαξεις στο google θα παρεις διαφορες ιδεες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-13, 17:47
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να κοψεις με καποιο "φαλτσο" τις κοντρες, ή να βαλεις τις πλαϊνες λιγο πιο μεσα, οχι στην ακρη. Αν ψαξεις στο google θα παρεις διαφορες ιδεες.
να αφησω δλδ κενο με την πλατη του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-13, 18:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, στο τελειωμα η κοντρα να κοπει στη μεση και διαγωνια, ωστε να μεινει ενα τριγωνο κενο για τους σωληνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-13, 09:49
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

κατι τετοιο(βλέπε συνημμένο 1) σου λενε τα παιδιά
αλλα αποτι ξερω θα βαλεις πλαισιο αλουμινιου οποτε και με μια στο κέντρο εισαι οκ, (βλέπε συνημμένο 2)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kontres_epano_2.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  25,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kontres_epano_3.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  43,5 KB  
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-04-13, 10:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ακριβως!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-13, 11:55
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

αλλαξανε λοιπον τα πραγματα.....μετα απο λαθως δικο μου....πρεπει να μπει πλαισιο απο αλουμινιο....αρα....λογικα δεν βαζω κοντρες κατω....και θα βαλω στην μεση πανω...λογικα.....δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-04-13, 12:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το πλαισιο θα μπει περιμετρικα? Θα ειναι τοσο στηβαρο και εφαρμοσμενο τοσο καλα στον πατο του ενυδρειου, ωστε να μπορει να το κρατησει? Ισως να χρειαζεσαι παλι κοντρες.

Πως ακριβως σκεφτεσαι να το βαλεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-13, 12:07
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πλαισιο θα μπει περιμετρικα? Θα ειναι τοσο στηβαρο και εφαρμοσμενο τοσο καλα στον πατο του ενυδρειου, ωστε να μπορει να το κρατησει? Ισως να χρειαζεσαι παλι κοντρες.

Πως ακριβως σκεφτεσαι να το βαλεις?
θα ειναι καθαρο αλουμινιο.....ματ....οχι βαμενο....2,5 εκατοστα...γωνια...θα μπει παντου....κατω...περιμετρικα καθετα....και πανω περιμετρικα....δεν πιστευω να εχει θεμα....ο φιλος που θα μου το φτιαξει που ειναι η δουλεια του....αλουμινια και τζαμια...μου ειπε οτι θα ειναι οκ...δεν ξερω....θα γινει δοκιμη..πιστευω να ειναι οκ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-13, 12:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα σε αυτο που λεω, νομιζω οτι το πλαισιο θα εφαρμοσει απλα πανω στο ενυδρειο για ομορφια και δεν θα το κρατησει ουσιαστικα. Οι κοντρες θα κανουν αυτη τη δουλεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-13, 12:22
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα σε αυτο που λεω, νομιζω οτι το πλαισιο θα εφαρμοσει απλα πανω στο ενυδρειο για ομορφια και δεν θα το κρατησει ουσιαστικα. Οι κοντρες θα κανουν αυτη τη δουλεια.
οπα ...περιμενε γιατι καπου σε χανω....οταν γινει το πλαισιο και μπουν μετα τα τζαμια μεσα και κατσουν...πως δεν θα το κραταει το αλουμινιο?δεν νομιαζω....δεν το βλεπω λογικο...χωρις να ξερω πολλα..ουτε το παιζω εξηπνος....φαντασου για να το πω πιο απλα....ενα μεταλικο κουτι με σχετικα καλη δυναμη οπως του αλουμινιου οχι τρελη....απλα καλη....και μεσα να του περασεις τα τζαμια....μπορει να εχει θεμα στο κεντρο....γιαυτο και λεω στην μεση κοντρες....αλλα με το απλο μυαλο μου δεν νομιζω να καταφερει η πιεση να ανοιξει 8αρι τζαμι και να σπασει και αλουμινιο....τωρα εαν δεν πιασει καπου η σιλικονη και χανει....αυτο ειναι αλλο θεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-04-13, 14:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να εχεις ετοιμο το πλαισο και να κολλησεις το ενυδρειο μεσα του, ψιλοδυσκολο το βλεπω. Αν εννοεις αυτο, βεβαια.

Δεν θα μπορεσουν να πιασουν οι σιλικονες ετσι. Πρεπει πρωτα να το κολλησεις και οταν ειναι ασφαλες, μετα να βαλεις το πλαισιο.

Περιμενε να ακουσεις και καμια πιο εμπειρη γνωμη στις κατασκευες, αλλα δεν θα το επιχειρουσα ετσι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-13, 15:37
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εχεις ετοιμο το πλαισο και να κολλησεις το ενυδρειο μεσα του, ψιλοδυσκολο το βλεπω. Αν εννοεις αυτο, βεβαια.

Δεν θα μπορεσουν να πιασουν οι σιλικονες ετσι. Πρεπει πρωτα να το κολλησεις και οταν ειναι ασφαλες, μετα να βαλεις το πλαισιο.

Περιμενε να ακουσεις και καμια πιο εμπειρη γνωμη στις κατασκευες, αλλα δεν θα το επιχειρουσα ετσι.
λες?δεν ξερω?αν το φτιαξω πρωτα και μετα κανω το πλαισιο πως θα βαλω το αλουμινιο?πως θα το κολλησω?αλλα και εγω δεν ξερω μπορει να υπαρχει τροπος...μπορει ο φιλος μου να ξερει....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-04-13, 16:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το ενυδρειο, παντως, για να κολλησει καλα, πρεπει να γινει ουσιαστικα ενα σωμα και να δεσει ετσι. Αν καπου ξεφυγει σε καποιο σημειο και δεν εφαρμοσει καλα στο πλαισιο, μπορει να δημιουργηθει προβλημα.

Δεν ξερω, απλα λεω τη γνωμη μου. Ψαξ' το λιγο παραπανω με καποιον πιο ειδικο στις κατασκευες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-04-13, 16:55
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

που είναι οι diyαδες
χωρίς να έχω εμπειρία στις κατασκευες νομίζω ότι όπως τα λέει ο nazgul είναι. πρώτα το κολλάς και μετά τα αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-04-13, 20:25
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

τι να πω παιδια....δεν ξερω δεν εχω ξανα κανει....αλλα δεν το βλεπω τοσο λογικο....μπορει να ειμαι λαθος....
-------------------------
κατι που δεν ειπα....το αλουμινιο οι διαστασεις του θα ειναι ισα ισα....τζαμι με τζαμι θα ειναι...δεν ξερω πως θα το κανει,αλλα μπορει να το βαλει μετα απ εξω...και να το δεσει....μηπως τωρα αλλαζει κατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 02-04-13 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-13, 09:44
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πω παιδια....δεν ξερω δεν εχω ξανα κανει....αλλα δεν το βλεπω τοσο λογικο....μπορει να ειμαι λαθος....
-------------------------
κατι που δεν ειπα....το αλουμινιο οι διαστασεις του θα ειναι ισα ισα....τζαμι με τζαμι θα ειναι...δεν ξερω πως θα το κανει,αλλα μπορει να το βαλει μετα απ εξω...και να το δεσει....μηπως τωρα αλλαζει κατι?
κανονικα θα πρεπει να κατασκευαστει το ενυδρειο, να στεγνωσει, να δοκιμαστει(και εδω εχεις το πρωτο προβλημα)και μετα να μπει το πλαισιο των αλουμινιων

το θεμα ειναι πως θα το δοκιμάσεις χωρις κοντρες? και αν ανοίξει?

αν δεν το δοκιμάσεις βαλεις το αλουμίνιο το οποιο θα ειναι τσίμα τσίμα και μετα εχεις καπου διαρροή τι θα κανεις? θα κόψεις το αλουμίνιο?

εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατω κοντρες οπως και ναχει γιατι αν θυμαμε καλα τα τζαμια σου θα τα βαλεις περιμετρικα του πατου και οχι πανω σε αυτον. και μια κοντρα επανω κεντρο οπως στο σχεδιο ποιο πανω, μετα απο 3 μέρες γεμίζεις νερό(σε θερμοκρασία δωματιου για να μην ιδρώσει το τζαμι και νομιζεις οτι απο καπου χανει) και το παρακολουθεις για διαρροες αν ολα ειναι οκ, τοτε ο αλουμινας παίρνει μετρα (γιατι μπορει σε καποιο σημείο να εχει λιγο παραπάνω σιλικονη και να εχεις μια διαφορά 1mm) και φτιάχνει τα πλαίσια ακριβός για να μπει φορετο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-04-13, 10:27
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικα θα πρεπει να κατασκευαστει το ενυδρειο, να στεγνωσει, να δοκιμαστει(και εδω εχεις το πρωτο προβλημα)και μετα να μπει το πλαισιο των αλουμινιων

το θεμα ειναι πως θα το δοκιμάσεις χωρις κοντρες? και αν ανοίξει?

αν δεν το δοκιμάσεις βαλεις το αλουμίνιο το οποιο θα ειναι τσίμα τσίμα και μετα εχεις καπου διαρροή τι θα κανεις? θα κόψεις το αλουμίνιο?

εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατω κοντρες οπως και ναχει γιατι αν θυμαμε καλα τα τζαμια σου θα τα βαλεις περιμετρικα του πατου και οχι πανω σε αυτον. και μια κοντρα επανω κεντρο οπως στο σχεδιο ποιο πανω, μετα απο 3 μέρες γεμίζεις νερό(σε θερμοκρασία δωματιου για να μην ιδρώσει το τζαμι και νομιζεις οτι απο καπου χανει) και το παρακολουθεις για διαρροες αν ολα ειναι οκ, τοτε ο αλουμινας παίρνει μετρα (γιατι μπορει σε καποιο σημείο να εχει λιγο παραπάνω σιλικονη και να εχεις μια διαφορά 1mm) και φτιάχνει τα πλαίσια ακριβός για να μπει φορετο
ετσι δεν το ειχα σκεφτει...δεν εχω προβλημα στο να βαλω κοντρες δεν ειναι θεμα...σιγα....και μετα στο πλαισιο θα βαλω και εκει σιλικονη?αλουμινιο με τζαμι δλδ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-13, 10:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα δεις τα δησκολα κανε ενα δεμα τα τζαμια τις σιλικονες και θα στο κολλησω εγω και θα στο στειλω πισω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-04-13, 10:51
bandit7 Ο χρήστης bandit7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εγώ έβαλα πλαίσιο αλουμινίου κολλημένο στη βάση του ενυδρείου αφού κόλλησα τα κρύσταλλα. Είναι η καλύτερη λύση και από πλευράς ομορφιάς αλλά και ασφάλειας, και δεν έβαλα κόντρες κάτω παρά μόνο επάνω και στη μέση.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-04-13, 11:39
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα δεις τα δησκολα κανε ενα δεμα τα τζαμια τις σιλικονες και θα στο κολλησω εγω και θα στο στειλω πισω
ααααα....γουσταρω......αυτα ειναι.....δεν ειμαι και πολυ της υπομονης......να μην τα σπασω και τελειωσει το θεμα.....χεχεχε..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έβαλα πλαίσιο αλουμινίου κολλημένο στη βάση του ενυδρείου αφού κόλλησα τα κρύσταλλα. Είναι η καλύτερη λύση και από πλευράς ομορφιάς αλλά και ασφάλειας, και δεν έβαλα κόντρες κάτω παρά μόνο επάνω και στη μέση.
αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaria_jim : 03-04-13 στις 11:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-04-13, 11:51
bandit7 Ο χρήστης bandit7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..[/QUOTE]

Δεν είσαι καθόλου λάθος. Θα προσπαθήσω το μεσημέρι να ανεβάσω και φώτο. Απλά επειδή δεν βιάζομαι να το γεμίσω δεν έκανα την παρουσίαση ακόμη μιας και είναι όλο DIY. (Kρύσταλλα, αλουμίνια, καπάκι , φωτισμός, liquid dose pump, ηλεκτρικός πίνακας, controller θερμοκρασίας, αυτόματη αναπλήρωση.....και έχει μέλλον ακόμη)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-04-13, 12:06
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε μπραβο φιλε μου..πες τα....καπως ετσι το σκευτομαι....πιστευω οτι πρεπει να εχει πιο μεγαλη δυναμη το αλουμινιο απο τις κοντρες....με την απλη λογικη μου....ειναι λιγο πιο γερο απο το τζαμι..μπορει να ειμαι και λαθος..
Δεν είσαι καθόλου λάθος. Θα προσπαθήσω το μεσημέρι να ανεβάσω και φώτο. Απλά επειδή δεν βιάζομαι να το γεμίσω δεν έκανα την παρουσίαση ακόμη μιας και είναι όλο DIY. (Kρύσταλλα, αλουμίνια, καπάκι , φωτισμός, liquid dose pump, ηλεκτρικός πίνακας, controller θερμοκρασίας, αυτόματη αναπλήρωση.....και έχει μέλλον ακόμη)[/QUOTE]
αντε να το δω...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-04-13, 15:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε χρειαζετε αλουμινιο τα 8 ρια ειναι υπεραρκετα με μονη κοντρα
με 10 ρι ειναι το 2 μετρο το δικο μου

να μη το σπασεις αμα δε τα καταφερνεις στειλτο και θα στο κολλησουμε εμεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-04-13, 16:35
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε χρειαζετε αλουμινιο τα 8 ρια ειναι υπεραρκετα με μονη κοντρα
με 10 ρι ειναι το 2 μετρο το δικο μου

να μη το σπασεις αμα δε τα καταφερνεις στειλτο και θα στο κολλησουμε εμεις
φιλε μου αναγκαστικα θα μπει γιατι εκανα λαθος στο μετρημα και πρεπει να μπει περιμετρικα του πατου....οχι επανω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi 700 λιτρα + 150 λιτρα sump kouman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 99 10-03-15 09:51
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Malawi 500 ΛΙΤΡΑ + SUB 180 ΛΙΤΡΑ gianel Malawi 11 09-04-12 09:05
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09114 seconds with 14 queries