Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-04, 18:48
χρηστος παγκαλος Ο χρήστης χρηστος παγκαλος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: χαλκιδικη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Χρονος παραμονης ψαριων σε σακουλες

ειμαι και εγω καινουργιος σε αυτο το αθλημα και θα ηθελα να μαθω ποσες ωρες μπορουνε τα ψαρια να μεινουν στην σακουλα του pet shop .ευχαριστω εκ των πρωτερον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-04, 00:16
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αντέχουν αρκετές ώρες ιδιαίτερα αν στην σακούλα μπεί και οξυγόνο από φιάλη. Φυσικά όσο λιγότερη ώρα μείνουν στην σακούλα τόσο το καλύτερο. Φαντάσου πόσες ώρες χρειάζονται για να έρθουν από τις χώρες που τα εισάγουν....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-04, 00:18
Το avatar του χρήστη gemara
gemara Ο χρήστης gemara δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

3-4 ώρες αν πρεσσάρει την σακούλα με αέρα ο πωλητής.

Γιώργος
__________________
Only dead fish swim with the stream.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-04, 00:22
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όχι Γιώργο αντέχουν πολύ περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-04, 00:26
Το avatar του χρήστη gemara
gemara Ο χρήστης gemara δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ΟΚ! Μέχρι 2 ώρες πάντως (και πολύ ταρακούνημα!) το έχω δoκιμάσει αρκετές φορές με επιτυχία!
Γιώργος
__________________
Only dead fish swim with the stream.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-04, 00:41
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Έχω δει τα ψάρια στο τελωνείο όπως έρχονται και ξέρω ότι κάνουν πάνω από 12 ώρες μέχρι να βγούν. Τους βάζουν methylen blue και αρκετό οξυγόνο. Φυσικά υπάρχουν και αρκετές απόλειες αλλά αν τα ψάρια βρίσκονται σε καλή φυσική κατάσταση και περιποιηθούν όπως πρέπει ξεπερνούν το μεγάλο σοκ που περνούν στο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-04, 19:11
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Ειχα ρωτησει ενα καταστηματαρχη και μου ειχε πει μεχρη 5 ωρες μονο με οξυγωνο.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-04, 20:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ο χρόνος παραμονής των ψαριών στην σακούλα είναι ένας.
Ο ελάχιστος δυνατός.
Δεν υπάρχουν κανόνες, ιδιαίτεροι και αυτό γιατί υπάρχουν άπειρες διαφορές.

Από την ώρα που τα αγοράζεις (τουλάχιστον) σκέψου το πιό απλό, οι συνθήκες στην σακούλα μόνο χειρότερες μπορεί να γίνουν και όχι καλύτερες.
Θα την κατούρ...(μπιιιιιπ), θα την χέσ(...μπίιιιπ...), θα αλλάξει η θερμοκρασία της προς τα πάνω ή προς τα κάτω (μπορεί και πολύ γρήγορα) και το χειρότερο, θα τα ταρακουνήσεις κατά την μεταφορά (Τα τελευταία 2 θα τα Stressάρουν πολύ).

1) Πρόσφατα πήρα μερικούς ροδόστομους και έμειναν στην σακούλα τουλάχιστον 4 ώρες και όταν πήγα σπίτι έβαλα την σακούλα μέσα στο ενυδρείο (κλειστή), αλλά με πήρε ο ύπνος και έμειναν εκεί μέσα μέχρι το άλλο πρωί (σύνολο 11 ώρες στην σακούλα), έχασα τον ένα 3-4 ώρες μετά από την κανόνικη του είσοδο στο ενυδρείο.
2) Πέρσυ είχα πάρει μερικά γκαπάκια από την Αθήνα και έβγαλαν ταξίδι μέχρι την Πάτρα, σε ένα σακίδιο στην πλάτη μου, καλοκαίρι με τρελλή ζέστη και να τα κοπανάει ο ήλιος, πάνω στην μηχανή μου να χορεύουν Mambo από τους κραδασμούς και μετά από 3 ωρίτσες να είναι περδίκι στο ενυδρείο μου και να μου κάνουν συντροφιά για αρκετό καιρό.
3) Και τελευταίο και καλύτερο τα 8 σαλιγκαράκια (apple snail) που έγιναν βραστά μέσα στην σακούλα τους (καλοκαίρι γαρ) και ξεχασμένα μέσα στο αυτοκίνητο μέχρι το πέρας του καφέ.

Στην ουσία πρέπει να κάνεις ότι μπορείς ώστε να παραμείνουν όσο το δυνατόν λιγότερο μέσα στην σακούλα ή τουλάχιστον όσο προστατευμένα μπορείς μέχρι να βρεθούν σε ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-04, 00:13
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Σε δυό εβδόμαδες περίπου θα μου στείλει ο newfish ψάρια από την Αθήνα στην Ιεράπετρα Κρήτης με Courier.....
Μιλάμε για χρόνο παραμονής σε σακούλες γύρω στις 15 ώρες !!!!
Θα είναι ένα μεγάλο crash test !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-04, 01:41
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Έχω δει τα ψάρια στο τελωνείο όπως έρχονται και ξέρω ότι κάνουν πάνω από 12 ώρες μέχρι να βγούν. Τους βάζουν methylen blue και αρκετό οξυγόνο. Φυσικά υπάρχουν και αρκετές απόλειες αλλά αν τα ψάρια βρίσκονται σε καλή φυσική κατάσταση και περιποιηθούν όπως πρέπει ξεπερνούν το μεγάλο σοκ που περνούν στο ταξίδι.

σωστα αυτα που λες αλλα μην ξεχνας οτι οι ξενοι εκτροφης τα αφηνουν αταιστα καμμια εβδομαδα ετσι δεν εχουμε τι ακαθαρσιες να μολυνουν το νερο,, και επιεπλεον οι σακουλες ειναι πολυ ποιο μεγαλες αποαυτες που εχουν στα πετ σοπ ,και τα κουτια που μπαινουν οι σακουλες ειναι μονωμενα με φενιζολ για να κραταν την θερμοκρασια οσο γινεται ποιο σταθερη ......
τωρα αν το μπλε υγρο ειναι μονο μεθυλενιο ????? θα σε γελασω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-04, 02:39
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Εγώ ακόμα πιστέβω ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα μέχρι να έρθουν τα ψάρια απο το εξωτερικό εδώ αλλάζουν και οι τιμές του ph, gh και kh που ζεί το ψάρι! Διορθόστε με να κάνω λάθος!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-04, 03:01
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ , ΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ
ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΦΟΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΥΡΑΝ ΣΤΗ ΣΑΚΟΥΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-04, 04:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χοντρικα, ειναι αλλη η διαδικασια απο το πετσοπ στο σπιτι, αλλη απο τον χονδρεμπορα στο πετσοπ, κι αλλη απο τον εξαγωγεα του εξωτερικου στη χωρα μας (και στις αλλες χωρες).

Απο το εξωτερικο, τα ψαρια ειναι σε νηστεια απο 3 μερες εως μια εβδομαδα (αναλογως μεγεθους και ηλικιας) για να ειναι "καθαρα" μεσα στη σακκουλα τους. Το μπλε χρωμα οφειλεται σε ηρεμιστικο. Οι σακουλες γεμιζονται με οξυγονο, μπαινουν σε κουτια απο φελιζολ, και (οι πιο ευσυνειδητοι τουλαχιστον) προσθετουν και "heat packs" - ενα φακελακι με δυο χημικα που λιγο πριν κλεισουν το κουτι το σπανε - τα δυο χημικα ερχονται σε επαφη και παραγουν θερμοτητα. Ετσι μας ηρθαν μερικες κουτες ψαρια πριν μερικους μηνες - 42 ωρες ταξιδι, με 2% μονο απωλειες.

Απο τον χονδρεμπορα στο πετσοπ, τα πραγματα παιζουν αναλογα με το ποσο ευσυνειδητος ειναι ο χονδρεμπορας, και ποσο μακρια τα στελνει. Μπορει να σταλουν με τον παραπανω τροπο, αν προκειται να ταξιδεψουν πολλες ωρες, ή τελειως προχειρα (σακουλα με ή χωρις οξυγονο) αν πανε στην ιδια πολη.

Απο το πετσοπ στο σπιτι, σακουλα με αερα, ή με οξυγονο αν διαθετει το καταστημα 'η/και αν ζητηθει.

Ο χρονος που μπορουν να μεινουν στην σακκουλα τα ψαρια εξαρταται απο πολλους παραγοντες. 1ον την φυσικη καλη κατασταση των ψαριων. (φεραμε ψαρια στις βαλιτσες μας με 11 ωρες ταξιδι σε σακουλες με απλο αερα, και ηρθαν αψογα - αλλά ηταν σε αριστη κατασταση και νηστικα οταν τα πηραμε).
2ον απο την αναλογια πληθους ψαριων-μεγεθους ψαριων-μεγεθους σακουλας (και αν εχουν ταιστει λιγο πριν η οχι).
3ον απο τις συνθηκες μεταφορας - πολλη ζεστη ή κρυο, φως η σκοταδι (στα σκοτεινα ηρεμουν).

Υπαρχει και μια διαμαχη στους κυκλους των ακουαριστων, για το κατα ποσον πρεπει να μπαινει καθαρο οξυγονο στις σακουλες μεταφορας - οι μεν λενε οτι μπορει να "καψει" τα βραγχια τους και συστηνουν μισο-μισο, οι δε λενε οτι δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος.

Μια καλη τακτικη αν νομιζετε οτι θα καθυστερησετε, ειναι να ζητησετε απο το μαγαζι να μοιρασει τα ψαρια σε πολλες σακουλες, και αν εχετε αμαξι, κουβαλατε στο πορτ μπαγκαζ μερικες "ισοθερμικες" σακουλες που πουλανε στα supermarkets για διατηρηση ζεστου (η κρυου) φαγητου στα πικνικ. Ειναι σκοτεινες, και προσφερουν μια σχετικα καλη μονωση θερμοκρασιας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-04, 11:51
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ

ΟΣΟ ΑΤΑΙΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ
ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΣΑΚΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΤΟ ΝΕΡΟ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΑ ΤΟ ΕΛΛΕΓΞΟΥΝ , ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ
ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΦΡΙΞΑ .
Η ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΥΓΕΙΗ ΕΙΝΑΙ
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ .
ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΥΓΕΙΗ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΝΕ ΚΑΛΑ .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-04, 21:30
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
Σε δυό εβδόμαδες περίπου θα μου στείλει ο newfish ψάρια από την Αθήνα στην Ιεράπετρα Κρήτης με Courier.....
Μιλάμε για χρόνο παραμονής σε σακούλες γύρω στις 15 ώρες !!!!
Θα είναι ένα μεγάλο crash test !!!!!!
Μην ανησυχείς Σταύρο.

Έχω στείλει πολλές φορές ψάρια στην Ιεράπετρα με (σχεδόν) μηδενικές απώλειες.
Εξάλλου εάν μπορέσεις να πας να τα πάρεις εσύ από το καράβι δεν θα μείνουν συσκευασμένα (ΟΧΙ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑ ) για περισσότερες από 13-14 ώρες.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-04, 16:56
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Απο προσωπικη εμπειρια εφερα 14 κοματια σε βαλιτσα (μεσα σε αφρολεξ) απο αγγλια συνολο ωρων απο το pet shop στο ενυδρειο 15 ωρες και εχασα (δυστυχως ) 2 .Το ενα το ιδιο 24ωρο και το αλλο 3 μερες μετα.Δεν ξερω εαν την αλλη φορα θα γινει το ιδιο παντως ειναι γεγονος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-04, 13:58
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Τελικά το craσh test έγινε.
Τα ψάρια έμειναν 15 ώρες σε ένα κουβά και ταξίδεψαν για Κρήτη - Ιεράπετρα από Αθήνα. Χάθηκα 5 Νέον (όλα δηλαδή) τα οποία υπολογίζω ότι πήγαν λόγω στρες ή θερμοκρασίας. Το νερό στον κουβά δεν είχε καθόλου αμμονία και η θερμοκρασία ήταν 17c. Επέζησαν όλα τα υπόλοιπα δηλαδή 2 μονομάχινες 1 SEA 2 γαρίδες 2 γκάπι και 3 Alpino !!!
Τα ψάρια από τι μου είπε ο newfish έμειναν χωρίς τροφή για 4-5 μέρες πρίν ταξιδέψουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-04, 22:11
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Ισως η χαμηλη θερμοκρασια εκανε την ζημια.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06328 seconds with 12 queries