Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-07-11, 15:12   #1
SOS ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
 
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue
Member
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος 11-07-11, 15:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται με το φίλτρο νερού όταν υπάρχει διακοπεί ρεύματος; Πόσες ώρες αντέχει το ενυδρείο χωρίς να δουλεύει το φίλτρο για να μην επηρεαστεί η ποιότητα του νερού;
__________________
Χρήστος
Εμφανίσεις: 16650
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-11, 15:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα την ιχθυοφορτωση, τη θερμοκρασια, την ωριμοτητα του φιλτρου και του ενυδρειου, μπορει να αντεξει πολλες ωρες. (εχω μεινει 11 ωρες χωρις φιλτρο)
Φυσικα πρεπει να ελεγχεται η οξυγονωση του νερου, ιδιως τωρα το καλοκαιρι που σε ψηλες θερμοκρασιες το οξυγονο λιγοστευει στο νερο.
Μια αεραντλια μπαταριας με αεροπετρα, θα βοηθουσε και για οξυγονωση και για μικρη πτωση της θερμοκρασιας αν σταματησει και η ψυξη του ενυδρειου με τη διακοπη ρευματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-11, 15:37
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Έχω 17 Guppy/Platy σε 75 λίτρα. Η θερμοκρασία έχει φτάσει τους 31 βαθμούς στο ενυδρείο. Η εξωτερική είναι 40 εδώ. Το φίλτρο δουλεύει στο ενυδρείο για 10 μήνες σε πολύ καλές συνθήκες νερού και με αλλαγές κάθε 20 μέρες.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-11, 15:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια ειναι ψηλα.
Δεν εχεις βαλει κανενα ανεμιστηρακι?

Παρε αεραντλια μπαταριας για την διακοπη.
Ποσες ωρες θα ειναι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-11, 15:46
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Δεν δουλεύει το ανεμιστηράκι λόγω ρεύματος. Δεν γνωρίζω πότε θα έχουμε ρεύμα και πάλι δυστυχώς.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-11, 16:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αααα ηδη εχεις διακοπη?
Ποσες ωρες ειναι μεχρι τωρα?
Τα ψαρια τα βλεπεις να αναπνεουν στον αφρο? Αν ναι τρεχεις για αεραντλια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-11, 16:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν δουλεύει το ανεμιστηράκι λόγω ρεύματος. Δεν γνωρίζω πότε θα έχουμε ρεύμα και πάλι δυστυχώς.
Χρίστο, κι εμένα από το ξημέρωμα, μόλις τώρα έχω ηλεκτρισμό και από ότι γνωρίζω, για λίγες μέρες τουλάχιστον θα έχουμε ηλεκτρισμό κατά διαστήματα.
Το αν η ΑΗΚ εκδόσει ένα κατάλογο με τις ώρες κάλυψης των διαφόρων περιοχών δεν το γνωρίζω, οπότε θα περάσουμε δύσκολες ώρες οι ενυδρειόφιλοι.

Έχω κι εγώ ενυδρείο, συχνές αλλαγές νερού μισό -μισό κουβά την κάθε φορά, από τέτοιο σημείο ώστε να επιτυγχάνεται τουλάχιστον μετατόπιση του νερού. Σήμερα αν είναι δυνατόν ΜΗΝ ταΐσεις καθόλου, αν έχεις μικρά πολύ πιθανόν να τα χάσεις λόγω και των υψηλών θερμοκρασιών που έχουμε και να εύχεσαι να μην έχεις ταυτόχρονη διακοπή νερού όπως είχαμε τουλάχιστον εμείς εδώ που μένουμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-11, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεις και παρατραβαει η διακοπη, ανοιξε το φιλτρο και βγαλε αρκετο βιολογικο υλικο σε δυχτακι και βαλτο μεσα στο ενυδρειο και πανω απο την αεροπετρα της αεραντλιας μπαταριας.
Οταν επανελθει το ρευμα ξαναβαλτο στη θεση του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-11, 21:05
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Eυτυχώς κράτησε μόνο για 2 ώρες η διακοπή και όλα είναι εντάξει. Ελπίζω να μην έχουμε συχνές διακοπές μετά τα γεγονότα στην Κύπρο με την έκρηξη στη μονάδα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Ευχαριστώ πάντως για τις συβουλές σας.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-11, 08:14
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Ρε παιδια παρτε UPS...και χεστήκατε για την ΔΕΗ

...και το UPS δεν ειναι μονο για να σας δίνει ρεύμα, αλλα και για να μην σας κάψει τιποτα απο την απότομη επαναφορά της μεγαλης τάσης...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-11, 10:02
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια παρτε UPS...και χεστήκατε για την ΔΕΗ

...και το UPS δεν ειναι μονο για να σας δίνει ρεύμα, αλλα και για να μην σας κάψει τιποτα απο την απότομη επαναφορά της μεγαλης τάσης...
δωσε καμια πληροφορια για τα ups γιατι μπηκα για να δω στο e-shop αλλα εβλεπα οτι κρατανε πολυ λιγη ωρα και μαλλον κατι δεν θα καταλαβα καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-11, 10:15
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
δωσε καμια πληροφορια για τα ups γιατι μπηκα για να δω στο e-shop αλλα εβλεπα οτι κρατανε πολυ λιγη ωρα και μαλλον κατι δεν θα καταλαβα καλα...
Στα KW που κοιτούσες ειναι για PC που ειναι 350KW και πανω...αλλα τα φιλτρα και οι κυκλοφοριτες πρεπει να καίνε 3 μερες για μια ωρα των PC.

Για να καταλάβεις, λεει ποσοι ωρα κρατάνε για PC. Αλλα για τα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεια, κρατάνε πολυ περισσότερο.

Πιστευω να καταλαβες καπως.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-11, 10:26
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα KW που κοιτούσες ειναι για PC που ειναι 350KW και πανω...αλλα τα φιλτρα και οι κυκλοφοριτες πρεπει να καίνε 3 μερες για μια ωρα των PC.

Για να καταλάβεις, λεει ποσοι ωρα κρατάνε για PC. Αλλα για τα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεια, κρατάνε πολυ περισσότερο.

Πιστευω να καταλαβες καπως.
αυτο δηλαδη ποση ωρα θα κρατησει το φιλτρο μου σε λειτουργια που ειναι 10W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505702
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-11, 11:54
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο δηλαδη ποση ωρα θα κρατησει το φιλτρο μου σε λειτουργια που ειναι 10W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505702
Καμια ωρα και...αλλα να ρωτησεις τα παιδια εκει που ξερουν.
αλλα ειδες οτι εχει καταναλωση πανω απο 100 βατ ανα ωρα...δλδ θα σου ερχετε το ρευμα αισθητά περισσοτερο...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-11, 12:07
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια ωρα και...αλλα να ρωτησεις τα παιδια εκει που ξερουν.
αλλα ειδες οτι εχει καταναλωση πανω απο 100 βατ ανα ωρα...δλδ θα σου ερχετε το ρευμα αισθητά περισσοτερο...
για δωσε και εσυ καμια προταση να δουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-07-11, 12:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια ωρα και...αλλα να ρωτησεις τα παιδια εκει που ξερουν.
αλλα ειδες οτι εχει καταναλωση πανω απο 100 βατ ανα ωρα...δλδ θα σου ερχετε το ρευμα αισθητά περισσοτερο...
Εχεις UPS στο ενυδρειο? και ποια τα χαρακτηριστικα του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-07-11, 15:11
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
για δωσε και εσυ καμια προταση να δουμε...
Δεν ειναι απαραίτητο, απλα βρες τα 3 πιο φτηνα και ρωτα τον πωλητη να σου πει χρονους. Δεν αξηζει να παρεις κατι ακριβω και καλο για τοσες λιγες απαιτήσεις...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις UPS στο ενυδρειο? και ποια τα χαρακτηριστικα του?
Δεν θυμάμαι...γιατι?

ΥΓ. Τα UPS δουλευουν και σαν σταθεροποιητές τάσης...πααααρα πολυ σημαντικό πραγμα.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lans : 12-07-11 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-11, 21:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θυμάμαι...γιατι?
Γιατι υπαρχουν διαφορα ειδη και με διαφορετικες λειτουργιες.
πχ καποια οταν επιστρεψει το ρευμα δεν γυριζουν σε κανονικη λειτουργια και αν γινει οταν λειπουμε θα αδειασει η μπαταρια και θα μεινει χωρις ρευμα το φιλτρο κλπ

Εχεις δοκιμασει εικονικη διακοπη να δεις ποσο θα κρατησει σε λειτουργια το ενυδρειο και τι θα γινει μετα?
Τι εξοπλισμο εχεις πανω στο ups?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-11, 08:20
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι υπαρχουν διαφορα ειδη και με διαφορετικες λειτουργιες.
πχ καποια οταν επιστρεψει το ρευμα δεν γυριζουν σε κανονικη λειτουργια και αν γινει οταν λειπουμε θα αδειασει η μπαταρια και θα μεινει χωρις ρευμα το φιλτρο κλπ

Εχεις δοκιμασει εικονικη διακοπη να δεις ποσο θα κρατησει σε λειτουργια το ενυδρειο και τι θα γινει μετα?
Τι εξοπλισμο εχεις πανω στο ups?
Αυτο εχει σχεσει με τι αν ειναι Online ή Line Interactive, δηλαδη αμα πέσει το ρευμα αν θα συνεχίσει κανονικα η λειτουργία σαν να μην εγινε τπτ ή θα πεσει για δεκατα δευτερολεπτου.
Αυτα ειναι τα ειδη, αυτο που λες αν πεσει το ρευμα και κλειση το UPS και μετα ξανα ερθει το ρευμα δεν ερχετε σε κανονικη λειτουργια το UPS...δεν το εχω ξανα δει ή ακουσει.
Μηπως μηλας για πολυ παλια UPS, γιατι εγω οσα εχω στην δουλεια μου (IT Department ή Μηχανογραφηση) και σε εμενα δεν μου εχει συμβει ποτε αυτο.

Εχω κανει εικονικο, αλλα πολυ παλια και τωρα εχωαλλαξει και συστηματα.
Αλλα με της προσφατες διακοπες δεν ειχα προβλημα.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-11, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο εχει σχεσει με τι αν ειναι Online ή Line Interactive, δηλαδη αμα πέσει το ρευμα αν θα συνεχίσει κανονικα η λειτουργία σαν να μην εγινε τπτ ή θα πεσει για δεκατα δευτερολεπτου.
Αυτα ειναι τα ειδη, αυτο που λες αν πεσει το ρευμα και κλειση το UPS και μετα ξανα ερθει το ρευμα δεν ερχετε σε κανονικη λειτουργια το UPS...δεν το εχω ξανα δει ή ακουσει.
Μηπως μηλας για πολυ παλια UPS, γιατι εγω οσα εχω στην δουλεια μου (IT Department ή Μηχανογραφηση) και σε εμενα δεν μου εχει συμβει ποτε αυτο.

Εχω κανει εικονικο, αλλα πολυ παλια και τωρα εχωαλλαξει και συστηματα.
Αλλα με της προσφατες διακοπες δεν ειχα προβλημα.
http://www.adslgr.com/forum/showpost...3&postcount=35

Επισης καποια δε ξεκινουν καθολου την αντλια φιλτρων (λογω ημιτονου απο οτι εχω διαβασει)

Για σιγουρια να κανουμε παντα τεστ στα ups με προσομοιωση διακοπης ρευματος.

ΥΓ ενα αρθρο για οποιον θελει να διαβασει http://www.avsite.gr/vb/showthread.p...EC%E1%F4%EF%F2.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-11, 13:51
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.adslgr.com/forum/showpost...3&postcount=35

Επισης καποια δε ξεκινουν καθολου την αντλια φιλτρων (λογω ημιτονου απο οτι εχω διαβασει)

Για σιγουρια να κανουμε παντα τεστ στα ups με προσομοιωση διακοπης ρευματος.

ΥΓ ενα αρθρο για οποιον θελει να διαβασει http://www.avsite.gr/vb/showthread.p...EC%E1%F4%EF%F2.

Γι αυτο και διαχωρισα και ειπα οτι υπαρχουν 2 κυρια ειδη. Επισεις ειπα να ρωτηση στον πωλητη.

Να επισημάνω κατι γιατι πολλες φορες μπερδεύουμε καποιους χωρις να ξερουμε εμεις οι ίδιοι...τι λεμε.
Στο πρωτο ποστ που εβαλες που λεει για ενα μοντελο και λεει οτι δεν ανοίγει αν ξανα ερθει το ρευμα και κλείσει το UPS. Ειναι τελειος λαθος.
Οταν τα UPS λενε στα χαρακτηριστικά
Energy Admin Software "ΝΑΙ"
παει να πει οτι ανάβει κανονικα.
...για να μην σχολιασω αυτο με τον αποσυγχρονισμο...κ.α.

Επισεις το δευτερο ποστ ειναι που καλο αν θες να μαθεις την φιλοσοφία, αν και ασχετο για εδω...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-11, 16:54
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Βρε Σπύρο, έχουμε 2011 και μας παραθέτεις ένα άρθρο του 2006, που λέει ότι στηρίζεται σε πηγή άρθρο του 2004???

Ήμαρτων, η τεχνολογία προχωράει..

Δεν υπάρχει UPS που να δίνει τετραγωνισμένες εξόδους και να μην γυρίζει αυτόματα σε δίκτυο όταν έρθει η τάση.


Εκτός αν βρεις μεταχειρισμένο του 2000
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-11, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σορυ δεν παρακολουθω την εξελιξη στα UPS αφου δεν μου χρειαστηκε ποτε στο ενυδρειο.
Και παλι χρησιμη ειναι η κουβεντα, γιατι ακομα συζητιεται το θεμα ενω ακομα υπαρχουν γραμμενα τα παλια αρθρα.

Ποση ωρα σας κραταει το Ups και τι εχετε πανω του απο εξοπλισμο?
Καποια δικη σας εμπειρια με πραγματικες τιμες πχ ειδος ups, VA ups, κοστος αυτου του ups, watt εξοπλισμου που τροφοδοτειται, και διαρκεια μπαταριας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-11, 17:12
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Σπύρο, έχουμε 2011 και μας παραθέτεις ένα άρθρο του 2006, που λέει ότι στηρίζεται σε πηγή άρθρο του 2004???

Ήμαρτων, η τεχνολογία προχωράει..

Δεν υπάρχει UPS που να δίνει τετραγωνισμένες εξόδους και να μην γυρίζει αυτόματα σε δίκτυο όταν έρθει η τάση.


Εκτός αν βρεις μεταχειρισμένο του 2000

Είσαι λάθος, όλα τα φτηνά UPS που σας προτρέπει ο φίλος να πάρετε από το e-shop (γιατί δεν χρειάζεστε κάτι καλύτερο), αλλά και τα φτηνά UPS εκτός e-shop, δεν δίνουν ημιτονοειδή αλλά τετράγωνο παλμό (κινεζιές καμαρωτές) και πολλές συσκευές όπως πχ αντλίες δεν μπορούν να δουλέψουν.
Κάνει ζέστη και βαριέμαι να γράψω περισσότερα,αλλά καλό θα είναι αν πάρετε UPS να είναι της προκοπής και όχι με 35¤. Καλού κακού κάντε κι ένα τεστ. Επίσης σημαντικό είναι να έχει 2 μπαταρίες (2Χ12VX7,2Ah) για μεγαλύτερη διάρκεια και αντοχή. Υπολογίστε και το κόστος αλλαγής μπαταριών κάθε 2,5 χρόνια περίπου.

Κουράστηκα, αν θέλετε άλλες λεπτομέρειες πείτε το και θα σας τις γράψω αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-11, 17:47
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Μου δείχνεις μια μόνο που να λέει ότι βγάζει τετραγωνισμένους παλμούς μήπως κοιτάω κάπου λάθος και δεν το βλέπω;

Εκτός αν πρέπει να το δω σε παλμογράφο..


Και αύριο, δεν βιάζομαι (έχω πολύ καλό UPS).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σορυ δεν παρακολουθω την εξελιξη στα UPS αφου δεν μου χρειαστηκε ποτε στο ενυδρειο.
Και παλι χρησιμη ειναι η κουβεντα, γιατι ακομα συζητιεται το θεμα ενω ακομα υπαρχουν γραμμενα τα παλια αρθρα.

Ποση ωρα σας κραταει το Ups και τι εχετε πανω του απο εξοπλισμο?
Καποια δικη σας εμπειρια με πραγματικες τιμες πχ ειδος ups, VA ups, κοστος αυτου του ups, watt εξοπλισμου που τροφοδοτειται, και διαρκεια μπαταριας?
Έχω αυτό.

Κρατάει 101' μια αντλία eheim 5000 (ανλία επιστροφής από sump), μαζί με μια αεραντλία (για skimming μέσο μπουρμπουλίθρας) αλλά είναι επάνω του συνδεδεμένο και το O3 και το πολύμπιζο του Ghl μαζί με 2 expansion box και 2 δοσομετρικές της Ghl επίσης.

Δηλαδή, με περίπου 85W την παλεύει για κάτι παραπάνω από 1+1/2 ώρες.
Το έβαλα για να προστατεύσω το σύστημα της Ghl αλλά και να έχω κυκλοφορία από το sump όταν κόβεται το ρεύμα, να μην χαλάσει η βιολογία.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 13-07-11 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-07-11, 07:22
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου δείχνεις μια μόνο που να λέει ότι βγάζει τετραγωνισμένους παλμούς μήπως κοιτάω κάπου λάθος και δεν το βλέπω;

Εκτός αν πρέπει να το δω σε παλμογράφο..


Και αύριο, δεν βιάζομαι (έχω πολύ καλό UPS).
-------------------------


Έχω αυτό.

Κρατάει 101' μια αντλία eheim 5000 (ανλία επιστροφής από sump), μαζί με μια αεραντλία (για skimming μέσο μπουρμπουλίθρας) αλλά είναι επάνω του συνδεδεμένο και το O3 και το πολύμπιζο του Ghl μαζί με 2 expansion box και 2 δοσομετρικές της Ghl επίσης.

Δηλαδή, με περίπου 85W την παλεύει για κάτι παραπάνω από 1+1/2 ώρες.
Το έβαλα για να προστατεύσω το σύστημα της Ghl αλλά και να έχω κυκλοφορία από το sump όταν κόβεται το ρεύμα, να μην χαλάσει η βιολογία.

Προφανώς κάνεις πλάκα έτσι??? Έχεις ένα από τα κορυφαία UPS και δεν βλέπεις παλμό. Απολύτως λογικό μιας και τα APC μόνο φτηνά δεν μπορούν να χαρακτηριστούν, 300 ¤ για 1500 VA είναι πάρα πολλά, άρα το δικό σου είναι από τα καλά τα ακριβά. Δεν μπορεί με την καμία να συγκριθεί με τις π@π@ριές που πουλάει το e-shop (πουλούσε καλύτερα γιατί μας τελείωσε προσφάτως) και το Πλαίσιο 35-40¤ για 800 VA.

Όλες οι φτηνοκατασκευές προορίζονται για να τροφοδοτήσουν switching τροφοδοτικά που θα δουλέψουν έτσι κι αλλιώς. Αν βάλεις τέτοιο σε αντλία και μάλιστα από αυτές τις ακριβές τις αθόρυβες, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα την ακούσεις να βογκάει.

Πέραν όλων αυτών και με γνώμονα ότι όλοι μας θέλουμε να προστατέψουμε τον εξοπλισμό μας, θεωρώ απαραίτητη τη χρήση ενός καλού Ups (νομίζω και κάπου αλλού το έγραψα ότι εγώ τώρα που ξεκινάω, στον γενικό προϋπολογισμό, έχωσα κι ένα καλό UPS). Βέβαια μου ψιλοκάνει εντύπωση ότι το δικό σου με κατανάλωση 85 βατ σου δίνει μόνο 1,5 ώρες αυτονομίας. Να πω την αλήθεια δεν κάθισα να υπολογίσω καταναλώσεις και φανταζόμουνα ότι σε μένα το 1000άρι θα δώσει περί τις 6 ώρες. Πάντως αν θυμάμαι καλά το μοντέλο σου μπορεί να πάρει επέκταση battery pack για μεγαλύτερη αυτονομία.

Καλημέρες, πάω για δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-07-11, 09:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι το δικό μου είναι πολύ καλό αλλά γενικά αναφερόμουνα ότι πλέον είναι δύσκολο στα σημερινά φθηνά να δεις τετραγωνισμένο παλμό.

Αλλά ακόμα και αν έβλεπες τετραγωνισμένο παλμό, όλες οι αντλίες που παίρνουν από μετασχηματιστή και δεν μπαίνουν απευθείας στη μπρίζα θα δούλευαν κανονικά. ΚΑΙ όλα τα UPS γυρίζουν σε δύκτιο μόλις έρθει η τάση.

Ο λόγος που πήρα UPS και όχι γεννήτρια με αυτά τα λεφτά (που θα κάλυπτε όλο το ενυδρείο και όχι μια αντλία και κάτι, και για πολύ περισσότερη ώρα) είναι ότι θεωρώ δεδομένο ότι η διακοπή θα γίνει όταν λείπω από το σπίτι. ¶ρα ήθελα κάτι αυτόματο.

Ο λόγος που πήρα το συγκεκριμένο είναι ότι παίρνει extra μπαταρία, όπως πολύ σωστά θυμάσαι, η οποία υπερδιπλασιάζει τους χρόνους.

Και ο λόγος που έχω νεύρα τώρα, είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα την extra μπαταρία..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-07-11, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
\Βέβαια μου ψιλοκάνει εντύπωση ότι το δικό σου με κατανάλωση 85 βατ σου δίνει μόνο 1,5 ώρες αυτονομίας.
Μαλλον κανει λαθος υπολογισμο γιατι μονο η eheim 5000+ ειναι 85W.

Αυτα που γραφεις λοιπον ειχα υποψιν μου και εκανα την παρεμβαση στο θεμα.
Για τα θαλλασινα ενυδρεια δεν ξερω τι επιπτωση μπορει να εχει μια 8ωρη διακοπη, αλλα στο γλυκο νερο δεν εχει καμια επιπτωση και με μια αεραντλια μπαταριας προληπτικα, ολα ειναι ΟΚ.
Για να καλυψει καποιος μια 8ωρη διακοπη με UPS και μαλιστα καλης ποιοτητας, πρεπει να τα χωσει πολυυυυυ χοντρα και στο γλυκο λοιπον δεν ωφελει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-11, 13:06
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω ότι το δικό μου είναι πολύ καλό αλλά γενικά αναφερόμουνα ότι πλέον είναι δύσκολο στα σημερινά φθηνά να δεις τετραγωνισμένο παλμό.

Αλλά ακόμα και αν έβλεπες τετραγωνισμένο παλμό, όλες οι αντλίες που παίρνουν από μετασχηματιστή και δεν μπαίνουν απευθείας στη μπρίζα θα δούλευαν κανονικά. ΚΑΙ όλα τα UPS γυρίζουν σε δύκτιο μόλις έρθει η τάση.

Ο λόγος που πήρα UPS και όχι γεννήτρια με αυτά τα λεφτά (που θα κάλυπτε όλο το ενυδρείο και όχι μια αντλία και κάτι, και για πολύ περισσότερη ώρα) είναι ότι θεωρώ δεδομένο ότι η διακοπή θα γίνει όταν λείπω από το σπίτι. ¶ρα ήθελα κάτι αυτόματο.

Ο λόγος που πήρα το συγκεκριμένο είναι ότι παίρνει extra μπαταρία, όπως πολύ σωστά θυμάσαι, η οποία υπερδιπλασιάζει τους χρόνους.

Και ο λόγος που έχω νεύρα τώρα, είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα την extra μπαταρία..

Είμαι ο άνθρωπός σου, πες μοντέλο και σου λέω για extra pack


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω ότι το δικό μου είναι πολύ καλό αλλά γενικά αναφερόμουνα ότι πλέον είναι δύσκολο στα σημερινά φθηνά να δεις τετραγωνισμένο παλμό.

Αλλά ακόμα και αν έβλεπες τετραγωνισμένο παλμό, όλες οι αντλίες που παίρνουν από μετασχηματιστή και δεν μπαίνουν απευθείας στη μπρίζα θα δούλευαν κανονικά. ΚΑΙ όλα τα UPS γυρίζουν σε δύκτιο μόλις έρθει η τάση.
α) καθόλου δύσκολο θα έλεγα, σχεδόν όλα τα φτηνά βγάζουν τετράγωνο παλμό γι' αυτό είναι και φθηνά
β) μη βάλεις στοίχημα θα το χάσεις. Είπα όσες είναι αθόρυβες θα τις βασανίσεις χωρίς λόγο και πιθανά θα τους κάνεις μόνιμη ζημιά. Δεν είναι του παρόντος να επεκταθούμε, απλά δες το σας ακόμα ένα χρειούμενο στο ενυδρείο σου και ψώνισε κάτι καλό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 14-07-11 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-11, 13:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αλήθεια βρε παιδιά...έλεος με τις διακοπές ηλεκτρισμού... τρεις δίωρες διακοπές χθες, μια σήμερα το πρωί και αναμένεται μια δεύτερη εντός ολίγου...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπη ρευματος peristerigeo Αρχάριοι γλυκού νερού 10 28-01-11 00:58
ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ pavlos t Αρχάριοι γλυκού νερού 18 11-01-10 12:52
Διακοπη ρευματος g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 9 07-11-08 08:34
Διακοπη ρευματος alexx Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 23-06-08 18:45
ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ !!! newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-12-02 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09683 seconds with 13 queries