Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-10, 12:30
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Αιφνίδιος θανατος Guppy..

Καλημερα φιλοι μου,αν και δεν ξεκινησε και πολυ καλα..

Μολις ανοιξε το φως στο ενυδρειο μου,ενα guppaκι ηταν νεκρο,σε μια ακρουλα.Τελειως αιφνιδια ομως...Χτες εκανα αλλαγη νερου,περιπου το 30%,εβαλα το αντιχλωριο μου,ολα οκ.Μετρησεις με υγρα τεστ,μολις εκανα
και βγηκαν ΝΗ3-0,Νο2-0 και Νο3-λιγο πανω απο το 0.Θερμοκρασια 25,2.
Τί μπορει να φταιει?Να βαλω αλατι ή καποιο φαρμακο για καποιο βακτηριο?Τα αλλα 2 guppakia,δεν τα βλεπω και πολυ καλα.....

Βοηθηστε με!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-10, 13:16
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Φιλε Παυλο στο ειχα πει οτι ειναι αρκετα ευαισθητα, μην ανχονεσαι απο την στιγμη που δεν βλεπεις καποια σημαδια στο σωμα τους που να μπορουν να σου δωσουν στοιχεια για καποια ασθενεια που μπορει να εχουν και ολες οι μετρησεις στο νερο σου ειναι οκ, νομιζω δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα! Υποψιν οτι σε ολα τα πετ ειδικα αυτα τα ψαρακια τα εχουν τιγκα στο φαρμακο (αλλο ενα που γινονται ακομα πιο ευαισθητα). Αλατι καλο ειναι να βαζεις 0,5γρ./λιτρο αφου βοηθαει τα ζωοτοκα στις γεννες και βοηθαει στην προληψη ασθενειων (προσεχε ομως τα φυτα σου, δεν το συμπαθουν)!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-10, 14:11
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Παυλο στο ειχα πει οτι ειναι αρκετα ευαισθητα, μην ανχονεσαι απο την στιγμη που δεν βλεπεις καποια σημαδια στο σωμα τους που να μπορουν να σου δωσουν στοιχεια για καποια ασθενεια που μπορει να εχουν και ολες οι μετρησεις στο νερο σου ειναι οκ, νομιζω δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα! Υποψιν οτι σε ολα τα πετ ειδικα αυτα τα ψαρακια τα εχουν τιγκα στο φαρμακο (αλλο ενα που γινονται ακομα πιο ευαισθητα). Αλατι καλο ειναι να βαζεις 0,5γρ./λιτρο αφου βοηθαει τα ζωοτοκα στις γεννες και βοηθαει στην προληψη ασθενειων (προσεχε ομως τα φυτα σου, δεν το συμπαθουν)!
ΑRIS διαφωνώ μαζί σου. Δεν είναι τόοοσο ευαίσθητα τα γκάπυ. Εγώ σχετικά αρχάριος είμαι, πήρα ενυδρείο, μελέτησα εδώ στο φόρουμ με σοβαρότητα λές και θα έδινα εξετάσεις, ακολούθησα τις σωστές διαδικασίες, έστρωσα το φίλτρο-ενυδρείο μου κτλ, και τα γκαπάκια μου είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ χωρίς να ασχολούμαι και ιδιαίτερα μαζί τους, πέραν του ταϊσματος, 2 φορές τη μέρα σε μικρές ποσότητες και αλλαγή νερού, 30% κάθε 15 μέρες. Μάλιστα τις τελευταίες 2 εβδομάδες είχα και 2 γέννες!

Τώρα για το λόγο που πέθανε το γκαπάκι του φίλου ίσως να είναι πολλές οι αιτίες όπως η θερμοκρασία, η οξυγόνωση του νερού, διάφορες συνθήκες του νερού, το ταϊσμα, κτλ. μέχρι και λόγω γηρατιών. Δεν μας είπε ο Παύλος πόσα ψάρια έχει, πόσα αρσενικά και πόσα θυληκά? Έχεις κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο εκτός από γκάπυ? Πόσα καθαρά λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Φυτά υπάρχουν? Χρησιμοποιείς λίπανση? Από θερμοκρασία τί γίνεται? Θέλουμε κι άλλες πληροφορίες για να βγάλουμε συμπεράσματα!

Το σημαντικό είναι να κοιτάξει να δεί αν υπάρχει γενικό πρόβλημα στο ενυδρείο για να μήν πεθάνουν κι άλλα ψάρια.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-10, 18:23
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εμενα οι εμπειρια μου αυτο λεει! Εχω παρει απο 2 διαφορετικα μαγαζια γκαπακια (περιπου 8 θυλικα 3 αρσενικα) κατα καιρους, τωρα εχω μηνει μονο με 1 αρσενικο και δεν προκειτε να παρω αλλα για να ζευγαρωσει, ολα αυτα σε 1-1,5 μηνα! Δεν μου γεννησαν αλλα ψοφουσαν χωρις να βλεπω σημαδια απο καποια ασθενεια. Ενοηται πως το ενυδρειο ηταν στρωμενο, ειχα σωστη θερμοκρασια, δεν ειχα αμμωνια και Νο2! Τωρα με 1 μονο θυλικο μολλυ που πηρα ειδη εγκυο εχω 15 μικρουλια που μεγαλωνουν μια χαρα εδω και 2 βδομαδες...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Τα γκαπάκια που έρχονται από το πετσόπ είναι συνήθως ΠΟΛΥ ταλαιπωρημένα. Αυτό στην καλύτερη περίπτωση, γιατί πολλές φορές τα παίρνουμε και με αρρώστιες, που συχνά ένα γυμνό μάτι δεν μπορεί να διακρίνει (πόσο μάλλον αν είναι και αρχάριος). Όλοι μας γνωρίζουμε τις συνθήκες διαβίωσής τους στις γυάλες των εμπόρων που τα διακινούν... Αρκετές φορές έχω δει γκαπάκια να ψοφούν λίγες μέρες ή και 3-4 εβδομάδες μετά την εισαγωγή τους σε ενυδρείο με σωστές παραμέτρους νερού και συνθηκών. Αν "τη βγάλουν" για μερικές εβδομάδες, μετά δεν έχουν πρόβλημα.
Παύλο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Τι εννοείς λέγοντας "Τα αλλα 2 guppakia,δεν τα βλεπω και πολυ καλα"; Το αλάτι βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα όμως με την αιτία του προβλήματος. Μπορεί όμως να πειράξει κάποια φυτά. Αν βάλεις, θα είναι για 1-2 εβδομάδες, όχι περισσότερο, και σε μικρή συγκέντρωση. Μία ελαφριά μείωση (σταδιακά και προσωρινά) της θερμοκρασίας κατά 0,5-1 βαθμό ίσως επίσης να τα βοηθούσε. Εννοείται πως και οι υπόλοιπες παράμετροι του νερού θα πρέπει να παρακολουθούνται στενά!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θανατος nikos6 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 01-11-09 09:44
θανατος.... thanasis76 Malawi 32 05-10-08 00:10
Αιφνίδιος Θάνατος Θανάσης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 06-06-07 13:13
Αιφνίδιος θάνατος Melanotaenia Parva & Preacox Apostolis Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 10 01-11-05 19:02
ΘΑΝΑΤΟΣ newfish Malawi 0 23-12-02 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04547 seconds with 13 queries