Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-08, 10:02
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Ξεκινημα νεου REEF

Εδω και δυο ημερες τελειωσα το νεο μου ενυδρειο με σκοπο να το κανω reef(εχω κολλησει πολλα ενυδρεια και εχω γινει ειδικος πλεον).Οι διαστασεις εξωτερικα ειναι 90- 45-45,εσωτερικα (νερο)88-43-40 υψος,κα8αρα 150 λιτρα.Του εδωσα λιγο υψος γιατι σκεφτομαι να βαλω λαμπες φθοριου και οχι μεταλλικες.Ειδα στο Quiko πριν λιγες ημερες νεες λαμπες μαλλον κινεζικες 15 εκατοστων με τρια πεταλακια η καθε μια μηκους 15-18 εκατοστων σε ενα πολυ ωραιο φωτιστικο των 10000 κελβιν καθως και ακτινικες ολες των 30 βαττ η καθε μια.Αν εχει αποψη καποιος για αυτες ας μου πη την γνωμη του.εχει γινει οπη εξοδου στα πλαγια του ενυδρειου 4 εκατοστων. Εχω κοπσει και τα τσαμια για το SUB που θα ειναι διαστασεων 68 -27 -38 υψος,συμφωνα με το σχεδιο που καναμε με τον μαστορα Βασιλη στην κοπη της πιτας την περασμενη κυριακη,και θα εχει φωτισμο και αλγες.Σκιμερ θα εχει το REDSEA το πρισμ προ 1200 λιτρων ή 300 γαλονιων(στα χαρτια). σκευτομει συναιχως αν με καλυπτει αυτο το φως. Θα βαλω 4 λαμπες των 30 βαττ η μια ,δυο λευκες και δυο ακτινικες μαζι. πειτε μου την γνωμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-08, 10:28
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου ''φωναζει'' για Τ5 λαμπες στα 39 watt (85 εκατ. μηκος) .

Ειναι η ιδανικη λυση αφου και θα εχεις αρκετο φως και μεγαλη ποικιλια στην επιλογη λαμπας ...αυτες τις Κινεζικες που λες δεν τις ξερω αλλα θα σου ελεγα να μην τις παρεις ...αν τυχον δεν σου αρεσουν σαν χρωμα/αποδοση , θα παγιδευτεις σε ενα μη δημοφιλες format λαμπων και δεν θα μπορεις να βρεις ευκολα (ή φθηνα) αλλες μαρκες.

Σε Τ5 στα 39 βατ μπορεις να παιξεις με 3 ή 4 λαμπες και να εισαι σουπερ σε ολο το μηκος/πλατος του ενυδρειου.

Σαν φωτιστικο , μπορεις να πας ειτε σε DIY (κοστος περιπου 90-100 συνολικα με λαμπες,ηλεκτρονικα Ballast,στεγανα ακροφυσια) ή να βρεις καποιο ετοιμο της αγορας ..σε αυτη την περιπτωση ,τα πραγματα ειναι λιγο πιο δυσκολα αφου συνηθως βγαινουν σε διαστασεις 80 εκατ μηκους ή 100 εκατ. (το αμεσως επομενο).

Τα 80 εκατ φορανε 4 χ 24 βατ Τ5 (που παλι μπορει να σε καλυψουν)...με 4 χ 39 βατ Τ5 πρεπει να πας σε φωτιστικο του μετρου.
Δες ενα κινεζικο ενδεικτικα :
http://www.aquafis.de/cat/product_in...roducts_id=215

Επωνυμα με Τ5 θα βρεις σε ολα τα γνωστα online shops
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-08, 12:46
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

φοβερο φωτιστικο. δυστυχως ειμαι απο κατερινη και εδω δεν δουλευουν τα μαγαζια τ5. Να σκεφτεις οτι ρωτησα μια πωλητρια αν εχουν λαμπες τ5 και μου λεει τι ειναι αυτο? Οι Τ5 υπαρχουν και σε ακτινικες? και αν ναι πες μου ενα μαγαζι στην θεσσαλονικη που εχει.Σημερα μου ηρθε και η Α.Ο. RΟ ΜΑΝ
2P-RO-75-DΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gregoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Τ5 υπαρχουν και σε ακτινικες? και αν ναι πες μου ενα μαγαζι στην θεσσαλονικη που εχει.
Ακτινικες φυσικα και υπαρχουν ..γενικα υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε kelvin ,μαρκες κλπ

Δεν γνωριζω ομως την αγορα της Σαλονικης .

Αν θες να δεις λαμπες ενδεικτικα :
http://www.aquaristic.net/aquarium/l...bes-t5/?lang=1
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

σ΄ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Απ΄οτι καταλαβα μεσω Ιντερνετ πρεπει να παραγγειλω τις Τ5.Ισως ομως και να υπαρχουν καποια pet shop στην Αθηνα που μπορουν να μου τις στειλουν με αντικαταβολη,θα το ψαξω.Στο αλλο μου το ενυδρειο 200 λιτρων εμονο με θαλασσινα ψαρια το φωτηστικο το εκανα μονος μου απο κοντρα πλακε θαλασσης και τοποθετησα 4 λαμπες λαμπες τ8 και δουλευει μια χαρα, αλλα τωρα στο reef μου θελω να κανω κατι καλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-08, 13:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Και μονος σου να το φτιαξεις , ιδιο ουσιαστικο αποτελεσμα θα εχεις απο πλευρας εντασης και ποιοτητας φωτισμου (εφοσον βαλεις καλες λαμπες και ενα επωνυμο ballast)...μην νομιζεις δηλαδη οτι τα εμπορικα φωτιστικα βαζουν τα super duper εξαρτηματα.

Το αισθητικο κομματι ομως επαφιεται στην δημιουργικοτητα σου

Οτι παρεις , φροντισε να τσεκαρεις/διασταυρωσεις την τιμη του γιατι εχω δει τρομερες αποκλισεις τιμων για το ιδιο ακριβως προιον.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-08, 17:46
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Γρηγορη σου ειχα πει και στην κοπη οτι θα σου βγει πολυ οικονομικα το DIY απο inox λαμαρινα.Αν σκαλωσεις Κατερινη ξερω εργοστασιο στην Θεσσααλονικη που κανει στρατζες και κοβει με Laser.
Δες αυτο το φωτιστικο που εφτιαξα.Ειναι στο σπιτι του πεθερου μου.
Συνολικο κοστος με λαμπες μπαλαστ και αναρτηση 200 ευρω!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21818
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-02-08, 07:51
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Αληθεια μια λαμπα μεταλικη ΜΗ των 150 βαττ (σαν του Βασιλη)θα μου καλυπτε ολο το μηκος του ενυδρειου που ειναι 90 εκατοστα? και αν αφηνε κενο 10 +10 ποντους απο τα πλαγια θανε μεγαλο προβλημα? Ετσι λυνω το προβλημα του φωτος και θαχω βαττ και λιτρο που ειναι το ιδανικο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-02-08, 10:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Δεν θα βολεψει η μεταλλου σε αυτο το μηκος/πλατος/υψος ενυδρειου
...εκτος αν βαλεις 2 χ 70 βατ αλλα τοτε το κοστος ειναι ακριβως διπλασιο σε σχεση με μια 150 αρα
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-08, 08:09
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Τελικα πηγα προχθες στην θεσσαλονικη και εγινε το θαυμα.Στο καταστημα του κωστα (ΑΖΟΡΕΣ) βρηκα τις λαμπες που ηθελα και παρα πολυ καλη τιμη. Βρηκα λαμπες 150 βαττ ΜΗ στα 14000 και 20000 κελβιν.( αγορασα 4 λαμπες ναχω και καβαντσα) Τωρα πλεον ειμαι στο τελικο σταδιο για την ολοκληρωση του νεου μου reef
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-08, 08:01
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

μερικες φωτο απο το νεο μου ενυδρειο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3020003.JPG
Εμφανίσεις:  934
Μέγεθος:  294,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3030004.JPG
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  286,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-08, 08:11
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

χθες βραδυ μου ηρθαν τελικα οι ζωντανοι βραχοι απο Αθηνα.Μυριζαν θαλασσα.μεχρι αργα το βραδυ τους ειχα βαλει και στο ενυδρειο μου οπου η θερμοκρασια ηταν 25 βαθμοι και η πυκνοτητα 1026.Πες τε μου την γνωμη σας για την τοποθετηση.Προσεχα να μην ακουμπαν στην αμμο γιαυτο εβαλα στην βαση τους κομματακια απο νεκρο κοραλι.οι βραχοι ειχαν ζωντανους σπυρογραφους οι οποιοι αμεσως και ανοιξαν αν και δυσκολευτηκαν απο τα ρευματα που ειναι πολλα.Τρεις κυκλοφορητες των 1000 και 1200 λιτρων η επιστροφη απο το σαμπ συν τον τεραστιο κυματισμο του σκιμμερ που εχει κυκλοφορητη 2.500 λιτρα εκαναν στρο το ενυδρειο πολλα ρευματα.ανακαλυψα στην σακουλα του βραχου και ενα καβουρακι και ενα μαντι που τα τοποθετησα στο σαμπ.Την λαμπα των 150 βαττ ΜΗ 14000 κελβιν ποσο θα την αναβω τωρα? και αν πρεπει να κανω κατι που ξεχναω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3120023.JPG
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  308,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3120026.JPG
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  320,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-08, 08:13
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Ο βραχος ειναι 12 κιλα και οι διαστασεις του ενυδρειου 90 μηκος 45 πλατος και 45 υψος (νερο 41-42 )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3120029.JPG
Εμφανίσεις:  516
Μέγεθος:  284,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3120034.JPG
Εμφανίσεις:  552
Μέγεθος:  271,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-08, 09:28
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Μπράβο Gregoris είσαι σε πολλή καλό δρόμο τα συγχαρητήρια μου.
Μου άρεσε ο βράχος σου έτσι όπως τον έστησες.
Απλά μου φαίνεται πως τον προβολέα στο ενυδρείο τον έχεις λίγο ψηλα και στο σαμπ έβαλες πολύ αραγωνίτη, κάτσε να δούμε τη θα πουν και οι ποιο έμπειρη....Μπράβο και πάλι πολύ καλή προσπάθεια...
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-08, 09:36
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Να μια πανοραμικη φωτο να δεις το υψος της λαμπας.Να τονισω οτι η φωτο ειναι αμεσως μετα την τοποθετηση του βραχου και ειχε θολωσει το νερο.Σημερα το πρωι ηταν πεντακαθαρο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3120039.jpg
Εμφανίσεις:  597
Μέγεθος:  241,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-08, 10:00
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gregoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μια πανοραμικη φωτο να δεις το υψος της λαμπας.Να τονισω οτι η φωτο ειναι αμεσως μετα την τοποθετηση του βραχου και ειχε θολωσει το νερο.Σημερα το πρωι ηταν πεντακαθαρο
Ναι νομίζω πως είναι ψηλά.Θα πρέπει να κατέβει καμιά 10 πόντους χάνεις πολλή φώς...Ασε που θα είναι και αρκετά ενοχλητικό να τρως τόση ακτινοβολία.Αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να είσαι γύρω στου 20 με 25 πόντους από το νερό...
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-08, 10:43
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Kαλημερα Γρηγορη!
ΜΟυ αρεσε και εμενα η τοποθετηση του βραχου σου.
Ο προβολεας που εχεις ειναι "δικοπο μαχαιρι"... αν τον βαλεις ψηλα θα γινεται ενοχλητικο οταν εισαι στον χωρο αλλα και αμα το χαμηλωσεις δε θα μπορεις να καλυψεις εστω και αμυδρα τους 90 ποντους του ενυδρειου σου σε φως.
Οσο για το σαμπ , θα ηταν καλυτερο να μη βαλεις καθολου αμμο στο μεσαιο διαμερισμα παρα μονο την αλγη γιατι θελει μεγαλυτερη επιφανεια για να δεις αποτελεσμα απο το dsb. ΡΙξε την αμμο καλυτερα μεσα στο ενυδρειο αν ειναι ιδια.
Επισης πρεπει να αλλαξεις την αντλια επιστροφης απο το σαμπ γιατι με ονομαστικα 700 λιτρα (μπορει να σου ανεβαζει και 400λ/ω) δουλεια δε γινεται.
Βαλε μια >2000λ/ω .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ολα φαινονται ομορφα φιλε Γρηγορη ...καλη συνεχεια σου ευχομαι.

Οπως ειπε ο Βασιλης , η καμπανα που πηρες ειναι προβληματικη για τους λογους που σου αναφερε.

Κατανοω πως θελεις να καλυψεις 90 ποντους ενυδρειο με 150 βατ αλλα την εχεις πολυ ψηλα και ακυρωνεις τα πλεονεκτηματα της ετσι ...βλεπεις το ενυδρειο φωτεινο και νομιζεις οτι ειναι οκ αλλα δεν ειναι...
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-08, 11:17
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Ειναι στους 35 ποντους μπορω να το κατεβασω κατα 10 ποντους ευκολα.καλυπτει παλι σχεδον τους 90 ποντους του ενυδρειου το δοκιμασα.Εκεινο που με προβληματιζει ειναι το σαμπ και η αμμος. Στα περισσοτερα σαιτ αναφερεται οτι η αμμος πρεπει να ειναι λεπτοκοκη και το παχος της να ειναι 4-6 ινστες ή και βαθυτερο.Σ εμενα ειναι βαθος 14-15 εκατοστα και ειναι ειδικη αμμος που εφερε ο Κωστας(ΑΖΟΡΕΣ) για ΒΕΑ, πολυ ψιλοκκοκη.Ειναι σε χωρο του σαμπ διαστασεων 30χ25.Ασ μας πουνε οι ιδικοι ποιος εχει δικιο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-08, 11:22
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Το οτι το φωτιζει και στα ακρα δε σημαινει οτι επαρκει το φως .
Οσο για το dsb ....οι ειδικοι μου το εχουν πει αν θες . Καλυτερα να εχεις περισσοτερο χωρο να βαλεις και ενα ψαρακι αν χρειαστει ή να εχεις περισσοτερη αλγη.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-08, 11:34
Το avatar του χρήστη CZIOGAS-REEF
CZIOGAS-REEF Ο χρήστης CZIOGAS-REEF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμενα.Πολυ καλο το στησιμο.Θα γινει πιστευω ομορφο.Ν α ακους τον Bill τον ΜΑΣΤΟΡΑ , και συμβουλη δικια μου(κατα την ταπεινη μου γνωμη) να ρωτας πριν αγορασεις κατι, γιατι μπορει να μην σου παρεχουν την σωστη τεχνογνωσια,απλα μονο να πουλανε υλικα.αυτα τα λιγα τελειως φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-08, 11:38
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Βασιλη στα ακρα μπορω να βαλω ασπονδυλα που εχουν λιγοτερες απαιτησεις σε φως.αν αφερεσουμε τους 70 ποντους που καλυπτει σιγουρα η λαμπα μενουν μονο 10 και 10 στις δυο πλευρες που ουτως η αλλως θανε κενες για την ομαλη κυκλοφορια του νερου.Το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα καθαρα που τα καλυπτει η 150 αρα λαμπα μου.Ερωτησεις¨πρωτα να βαλω ψαρια και μετα ασπονδηλα και σε ποσο καιρο? ποτε θα ειναι ωριμο το νερο(σε ποσο καιρο)?και αν μπορω να βρω ασπονδυλα εκτος απο τα γνωστα μαγαζια απο φιλους.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-08, 11:46
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εμενα στους 70 ποντους δεν το καλυπτει τοσο καλα στα ακρα που εχω μεγαλυτερο ανακλαστηρα. Ιδιαιτερα με τους ΜΗ δεν παει βατ και λιτρο. Παιζει και το σχημα το ενυδρειου.
Οσον αφορα τα ζωντανα τι σκεφτεσαι απο ψαρια?
Γαριδες σαλιγκαρια αστεριες και τα συναφη οταν θα στρωθει καλα θα μπουνε γιατι δεν τα πανε καλα με τα ΝΟ3 .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gregoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη στα ακρα μπορω να βαλω ασπονδυλα που εχουν λιγοτερες απαιτησεις σε φως.αν αφερεσουμε τους 70 ποντους που καλυπτει σιγουρα η λαμπα μενουν μονο 10 και 10 στις δυο πλευρες που ουτως η αλλως θανε κενες για την ομαλη κυκλοφορια του νερου.Το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα καθαρα που τα καλυπτει η 150 αρα λαμπα μου.
Δεν σκεφτεσαι σωστα ...και κανεις μια υποχωρηση ως προς τα ζωντανα που μπορεις να κρατησεις η οποια στην πραξη δεν ειναι σωστη.

Ενα reef ενυδρειο το φτιαχνεις για χρονια (αν ολα σου πανε καλα) και το αρχικο κοστος ειναι ουτως ή αλλιως μεγαλο...το ιδιο και το κοστος λειτουργιας .Ομως :

Κανεις μια εκπτωση στο συστημα φωτισμου (μια 150αρα halide αντι για δυο 70 αρες ή αντι για Τ5 συστημα) λεγοντας οτι για παντα δεν σε ενοχλει να μην εχεις φως στις πλευρες του ενυδρειου (θα σε ενοχλησει αν ασχοληθεις σοβαρα αλλα τεσπα ) . Ποιο ειναι το ποσο της εκπτωσης αυτης σε σχεση με τα πληρεστερα συστηματα φωτισμου που προανεφερα (ΙΜΟ Τ5 ηταν η καλυτερη λυση για αυτες τις διαστασεις οπως σου ειχα πει παραπανω) ? 50-60-70 ευρω ? τοσο κανουν δυο απο τα ασπονδυλα που σκεφτεσαι να βαλεις στις ''σκοτεινες'' πλευρες (τα οποια ποτε δεν θα δεις με το πραγματικο τους χρωμα , ουτε ποτε θα μεγαλωσουν οσο θα μπορουσαν).

Επισης ειναι και το αισθητικο θεμα ...φτιαχνεις ενα ενυδρειο που θελεις να το χαιρεσαι στο 100% του ...θελεις -θεωρητικα- και οι 90 ποντοι να ειναι το ιδιο υπεροχοι και ομοιομορφα φωτισμενοι...αλλιως ,ας εκανες Main tank 60 ποντων και ας εφτιαχνες πλαινο κολλητο sump (προεκταση) και να γλυτωνες τις εξτρα γυαλες και τις αντλιες που ανεβαζουν νερο σε εναμιση μετρο υψος

Δεν σου κανω κουμαντο ...στο γουστο ή στη τσεπη σου ...απλα θελω να υπαρχει ρεαλιστικη θεωρηση του καθε κοστους...οσοι με ξερουν , γνωριζουν οτι δεν θελω να πεταω λεφτα , ουτε εγω αλλα ουτε και οι συνχομπιστες μου (ανεξαρτητα αν μου περισσευουν ή οχι) .
Το να αγορασεις ομως αμαξι και να μην βαλεις το (εξτρα) τασακι λεγοντας οτι για παντα θα πετας τις σταχτες απο το παραθυρο , δεν το θεωρω εξοικονομηση κοστους.

Φιλικα
Βασιλης
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-08, 08:00
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Αλαγες

Τελικα μειωσα το υψος του αμμου στο SUB.Απο 15 ποντους το κατεβασα στους 8-9.Ετσι εχω περισσοτερο χωρο για τις αλγες.επεισης δοκιμαστηκε ενας μεγαλος κυκλοφορητης της ΕΗΕΙΜ για επιστροφη αλλα ηταν πολυ δυνατος και μπηκε στην θεση του ενας 1200 αρης.ειναι το μαχιμουμ για την F350 τρυπα της επιστροφης. μπηκε επεισης και ενας μικροτερος(800αρης)και κτυπα κατευθειαν στον βραχο και αυτος(συνολο 4)
Μετρησεις 0 νιτριτ(ΝΟ2), 0 αμμωνια, 50+ νιτρατ(ΝΟ3).Το ενυδρειο λειτουργει εδω και μια εβδομαδα περιπου.Με το μεγαλυτερο κυκλοφορητη αρχισε και ο θορυβος απο το λουκι στο sub. Ετσι μπηκε χοντρο σβουγγαρι 12 εκατοστων το μπλε της EHEIM εγινε μια τρυπα στο ενα ακρο της περιπου 4 εκατοστων για να εφαρμωσει το λουκι και ετσι τωρα μειωθηκε ο θορυβος και δεν εχω καθολου πιτσιλιες Θαλασσινου νερου μιας και την επιφανεια την καλυπτει το σφουγγαρι.Το φως αναβει πλεον 2 ωρες την ημερα και την αλλη εβδομαδα θα το αυξησω.Αλγη δεν παρατηρηθηκε.Αλαχθηκε επεισης ο προβολεας της 150 αρας με εναν με μεγαλυτερο αντανακλαστηρα.Η αποσταση απο το νερο ειναι περιπου 25 εκατοστα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-08, 08:12
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Τελικα αλαξα το φωτιστικο,εβαλα ενα κρεμαστο μεγαλου ογκου(περιπου35- 40 εκ, πλατος και 25-30 βαθος) και με τεραστιο αντανακλαστιρα που περνει λαμπες εως 1000 watt.Το εκανα μετατροπη και τοποθετησα την 150 αρα λαμπα μου, ετσι δεν χανω καθολου φως προς τα εξω και δεν με(μπανιζει) καθολου .Χθες το βραδυ κοιτωντας το ενυδρειο ειδα ενα μικρο καβουρακι και μετα αλλο και αλλο ,τελικα εκτος απο κοπηποδα που ειναι γεματο βλεπω οτι εχει και πολλα καβουρια.Οι ωρες λειτουργιας πλεον ειναι 6 ωρες και αυξανονται καθε 2 μερες μιση ωρα μεχρι να φτασω στις 11 ωρες την ημερα.Το ΝΟ3 με απασχολει που δεν πεφτει κατω απο το 50 .Απο αλγη μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα.Τα βραχακια αρχισαν σιγα σιγα να (βγαζουν) ζωη ,πατατηρησα κλαδακια πρσινης αλγης με ακρη σαν τρυφυλι,δυο τρια μανιταρια και παρα πολλους σπιρογραφους.Δυστηχως δεν εβαλα ακομη αλγη στο SUB αφου δεν βρηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-04-08, 08:18
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Γρηγόρη αυτό με τα καβούρια δεν είναι καλό!!!Τα περισσότερα απο αυτά αργότερα θα κάνουν επιδρομή στα κοράλια σου
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-04-08, 11:32
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

βαλε καμια φωτο ν α δουμε το φωτιστικο
απο ελλαδα το πηρες?
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-04-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Ναι απο καταστημα ηλεκρολογικο το πηρα το φωτιστικο και μονο 18 ευρω.Στο πανω μερος του εχει και ψυκτρες απο αλουμινιο.Να φανταστητε οτι η λαμπα απο το τσαμακι εχει αποσταση περιπου 12-13 ποντους και ετσι βλεποντας το ενυδριο απο μικρη αποσταση ποτε δεν με μπανιζει η λαμπα (τοσο βαθια στο φωτιστικο ειναι),και λογω των τεραστιων αντανακλαστηρων φωτιζει τελεια το ενυδρειο απο ακρη σε ακρη.Αλωστε ειναι φωτιστικο που δεχεται λαμπες μεχρι 1000 βαττ,και εγω το εκανα μετατροπη για την λαμπα μου(150)βαττ.Τα καβουρακια οσα βλεπω τα βγαζω απο το ενυδρειο και τα τοποθετω προσωρινα στο σαμπ.ειδη ειναι 4 εκει καθως και μια μικρη 2-2,5 ποντων γαριδα μαντις.Χθες εκανα αλαγη νερου 15% περιπου 25 λιτρα.Το ενυδρειο τρεχει 20 ημερες περιπου.Πυκνοτητα 1026 ,θερμοκρασια 26 ΝΟ2 =0, ΝΟ3= 50 Εβαλα και αλλον κυκλοφωριτη 1000λιτρων που χτυπαει κατευθειαν στο μπροστινο τσαμι και ετσι τωρα λειτουργουν 5.Συνολο 5000 λιτρα σε ενυδρειο 150 λιτρων,αν υπολογισουμε και το σκιμμερ που ριχνει τα νερα του απο κυκλοφωριτη 2000 λιτρων και την επιστροφη απο το σαμπ αλλα 1200 λιτρα καταλαβαινετε τι γινεται απο κυκλοφωρια.παρολα αυτα στην πισω πλευρα και στα πλαινα σχηματιζεται αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-04-08, 08:01
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Χθες 6-4-2008 μπηκαν τα δυο πρωτα ψαρακια στο ενυδρειο.Προκειται για ενα Bicolor Pseudochromis και ενα πανεμορφο Firefish.Προσαρμοστηκαν γρηγορα και σε δυο ωρες εκοβαν βολτες και εψαχναν για τροφη.Επεισης μπηκαν και οι αλγες στο σαμπ επιτελους (ευχαριστω πολυ Βασιλακη)που φωτιζεται απο μια οικονομικη λαμπα των 15 watt.Το μεγαλο προβλημα παραμενει η αλγη στο ενυδρειο που τελευταια φουντωσε υπερβολικα,πιστευω με τον καιρο και αφου πεσουν τα νιτρικα (ΝΟ3=50)να μειωθει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ nelly Χρυσόψαρα 1 04-10-04 07:33
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ christos Γλυκό νερό - Γενικά 4 31-03-03 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09544 seconds with 14 queries