Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-07-06, 08:27
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Αγαπητοί φίλοι, καλά τα σχόλια αλλά πιστεύω ότι όσοι απο εσάς είναι αντίθετοι προς αυτό το είδος "εκμετάλευσης" της φύσης ας στείλουν την διαμαρτυρία τους μέσω του σχετικού link.
To θεμα ειναι οτι πολλοι απο μας αρεσκονται στη συζητηση αυτη αλλα βαριουνται να παν στη σελιδα να προσυπογραψουν την διαμαρτυρια, βαλτε και μενα μεσα σε αυτους. Απο εκει ξεκιναει το προβλημα, αδιαφορια!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-07-06, 11:49
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
To θεμα ειναι οτι πολλοι απο μας αρεσκονται στη συζητηση αυτη αλλα βαριουνται να παν στη σελιδα να προσυπογραψουν την διαμαρτυρια, βαλτε και μενα μεσα σε αυτους. Απο εκει ξεκιναει το προβλημα, αδιαφορια!
Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι … είτε υπογράψουμε είτε όχι !!!

Δεν είναι αδιαφορία … έλλειψη πίστης είναι !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-07-06, 08:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι … είτε υπογράψουμε είτε όχι !!!
Δεν είναι αδιαφορία … έλλειψη πίστης είναι !!
Μπραβο αυτο ειναι...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-07-06, 09:02
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Ειλικρινά, χαίρομαι πολύ για την ευστοχία της διαπίστωσης.
Οταν γνωρίζεις ακριβώς την πηγή του προβλήματος (απραξία και μη συμμετοχή, λόγω έλλειψης πίστης στο αποτέλεσμα), μπορείς - ίσως - να παλαίψεις πιο σωστά και ουσιαστικά, ώστε να έχεις τελικά, πρακτικό αποτέλεσμα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-07-06, 09:34
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή έλλειψη πίστης είναι...

έλλειψη πίστης είναι ... αλλά καμιά φορά η αδιαφορία στέλνει λάθος ...μυνήματα.

Εάν κάποιος λάβει σαν δεδομένη την αδιαφορία μας ...θα σκεφτεί να κάνει ακόμη χειρότερα....

Εάν κανένας δεν διαμαρτύρεται για τίποτα ...έχουν να δούν ακόμη πολλά τα ματάκια μας και να ακούσουνε τα αυτάκια μας. Και κάποια στιγμή όλα αυτά θα είναι τόσο κοντά μας που δεν θα έχουμε την επιλογή ... να μην δούμε το video ή να μην ακούσουμε ή να μην διαβάσουμε.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-07-06, 13:14
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...


Καλά όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέτε,το θέμα είναι όμως άν θα ξανασκεφτούμε να αγοράσουμε ποτέ στο μέλλον γούνινα ρούχα,πέτσινα ή δερμάτινα.Εγώ μετά το σόκ που έπαθα εφού είδα το Βίντεο,και το έχω δεί από προχθές 4 φορές (Το έβαζα να το βλέπουν φίλοι μου,να ξυπνήσουν),ειλικρινά ο ψυχολογικός μου κόσμος δέν είναι σε κάλή κατάσταση...Μέχρι πρίν ένα μήνα είχα 2 σκυλιά,ένα μεγάλου μεγέθους <Σάμογιετ> 14 ετών και ένα μικρούλι <Κανίς-Πεκινουά> 6 ετών,και τα 2 σκυλιά τα έχουμε από μωρά.Τώρα μείναμε με ένα γιατί το μεγάλο μας, μάς άφησε λόγω γειρατίας,ακόμα να το ξεπεράσουμε....Μαζί με αυτό το σκυλί είχα μεγαλώσει...Βλέποντας λοιπόν αυτό το βίντεο μου δημιουργήθηκαν ανάμεικτα συναισθήματα μίσους και στεναχώριας.Πώς γίνεται ένας λογικός άνθρωπος να κάνει κάτι τέτοιο σε ζώο,ποιός πού***ς,γ**ιόλης,που να τον είχα μπροστά μου θα του έκανα το ίδιο,αλλά δέ θα τον άφηνα να ξεψυχήσει...Θα πλήρωνε το θάνατο τόσων χιλιάδων ζώων που έγδαρε.
Δέ θέλω να ακούσω πως το κάνουν από ανάγκη,για να ζήσουν...Δέ με νοιάζει πόσα παιδιά έχουν να θρέψουν...και ακόμα περισσότερο δέ με νοιάζει η ανάγκη των κολοπετσωμένων πλουσίων να φοράνε γούνες για να δείχνουν τη μεγαλοπρέπειά τους.Δέ ξέρουν αυτοί οι πλούσιοι τι αμαρτίες κουβαλούν αυτές οι γούνες πάνω τους,και αυτοι οι πλούσιοι είναι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί απ'όλους,γιατι άν δέν υπήρχε ζήτηση,δέ θα υπήρχε παραγωγή,,,και έτσι αυτά τα κακόμοιρα ζωάκια θα ζούσαν ευτυχισμένα και <ΕΛΕΥΘΕΡΑ> εκεί που τους αξίζει.
Λυπάμαι πραγματικά που γίνεται αυτό παγκοσμίως,και με άλλα ζώα και κυρίως με θαλάσσια που αυτά κι άν υποφέρουν...
Στο μόνο πράγμα που θα ήθελα να ήμουν συνεργός είναι στο βασανισμό αυτών των αρμόδιων που είναι υπεύθυνοι για τον πόνο των ζώων αυτών.Αυτό το βίντεο είναι απο τα πιό σοκαριστικά πλάνα που έχω δεί ποτέ.Δέ νομίζω να το ξεχάσω ποτέ,κι άν με πόνεσε τόσο εγώ θέλω να ευχαριστίσω τον Caverman που μάς άνοιξε περισσότερο τα μάτια και ανέβασε το πιό σπουδαίο θέμα σε αυτό το forum που έχω διαβάσει.Ωραία η αγάπη μας για τα ψάρια,άλλα ζώα όμως είδαμε τι τραβάνε και αξίζει τέτοια θέματα όποιος άλλος ξέρει να μας ξεστραβώνει για να βλέπει όλο και περισσότερος κόσμος τη γυμνή αλήθεια.
Σας ευχαριστώ κύριοι για την υπομονή σας να διαβάσετε αυτό το φλύαρο κέίμενο,Συγνώμη αλλα με πόνεσε η ψυχή μου με αυτό που είδα και ήθελα κάπου να ξεσπάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-07-06, 13:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή μμμμμ..ταξικη ψαλιδα.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
και ακόμα περισσότερο δέ με νοιάζει η ανάγκη των κολοπετσωμένων πλουσίων να φοράνε γούνες για να δείχνουν τη μεγαλοπρέπειά τους.Δέ ξέρουν αυτοί οι πλούσιοι τι αμαρτίες κουβαλούν αυτές οι γούνες πάνω τους,και αυτοι οι πλούσιοι είναι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί απ'όλους,γιατι άν δέν υπήρχε ζήτηση,δέ θα υπήρχε παραγωγή
μην ξυνεις πληγες τωρα αγαπητε...γιατι οντως δεν θα γινοταν τιποτε απο ολα αυτα αν δεν υπηρχε η ''αρχουσα''ταξη...που και ο ιδιος ο χριστος την εφτυσε καταμουτρα........ανοιγω βεβαια αρκετα την συζητηση,αλλα δυστυχως τα περισσοτερα προβληματα του πλανητη(για να μην πω ολα)απο αυτην την ταξη προερχονται.. κριμα που αυτη τη στιγμη δεν εχω διπλα μου ενα ποτηρι καλο κοκκινο κρασι,γιατι θα εγραφα μεχρι τη δευτερα παρουσια....και ισως και λιιιιγο μακρυτερα........
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-07-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Εσύ τώρα φίλε Klaz τί περιπτωσάρα πρέπει να είσαι!!!Όσα μυνήματα σου έχω διαβάσει έχουν όλα μιά ύπουλη δόση χιούμορ,και η αλ΄ξθεια είναι ότι γελάω γιατί τα λές με αστείο τρόπο αυτά που λές.Είσαι ωραίος.Για το θέμα αυτό τώρα πήγες πολύ μακρια περί Χριστού και αριστοκρατείας,αλλά δέν έχεις άδικο.Αυτό πού όμως πιστεύω πως συμπεραίνουμε τελικά όλοι είναι πως το χρήμα δέ φέρνει τελικά ούτε ευτυχία,ούτε και καλή ζωή.Η πλούσια ζωή δέν είναι τελικά τίποτ'άλλο παρά μιά ζωή βουτιγμενη στο αίμα,που δέ θα την ήθελα όσα λεφτα και να μου δίνανε.Αυτά είναι φίλε Klaz,καλύτερα φτωχός και συνειδητοποιημένος,παρά πλούσιος και Διεφθαρμένος....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-07-06, 14:09
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θα καταντήσω γραφικός ... παιδιά ... ξεφύγαμε πάλι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-07-06, 14:20
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Θα καταντήσω γραφικός ... παιδιά ... ξεφύγαμε πάλι
Είναι σε λάθος κατηγορία... Επί παντός επιστητού, είναι η σωστή... (προσωπική γνώμη και μόνο)
Και σε αυτήν, στέκει κάλλιστα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
...καλύτερα φτωχός και συνειδητοποιημένος,παρά πλούσιος και Διεφθαρμένος....
...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-07-06, 14:31
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Είναι σε λάθος κατηγορία... Επί παντός επιστητού, είναι η σωστή... (προσωπική γνώμη και μόνο)
Και σε αυτήν, στέκει κάλλιστα...

...
Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-07-06, 14:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή το θεμα ειναι.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;
...ο τροπος θανατωσης ορισμενων ζωων με διαταγη της αρχουσας ταξης σε αυτην την ατιμη και ανιση κενωνια.........
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-07-06, 14:37
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Νομίζω ότι το ένα είναι αποτέλεσμα του άλλου,οπότε και συνδέονται άμεσα...Η επικεφαλίδα <Δέ θέλω να είμαι συνεργός> που ταιριάζει καλύτερα?Πιστεύω οι Moderator ξέρουν καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-07-06, 14:37
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;
Τα δύο θέματα συνδέονται άμεσα. Η συζήτηση είναι ενιαία και κατά τη γνώμη μου δεν έχει ξεφύγει, απλά συνεχίζεται, επεκτείνεται και θεωρώ ότι προβληματισμοί τέτοιου είδους είναι χρησιμότατοι, ενδιαφέροντες και δεν θα πρέπει να αποθαρρύνονται, αλλά το αντίθετο...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-07-06, 14:39
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation !!!!!!!!!!!!!

...........!
Αυτή η απόλυτα εντυπωσιακή και ταυτόχρονη ταύτιση απόψεων, λέει πολλά...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-07-06, 14:42
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Thumbs up ...

Πές τα χρισόστομε!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-07-06, 14:43
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Πές τα χρισόστομε!!!!!!!
μωρε τα λεω...αλλα ποιος μ'ακουει.......
the golden moyth........
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-07-06, 14:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Καλά όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέτε,το θέμα είναι όμως άν θα ξανασκεφτούμε να αγοράσουμε ποτέ στο μέλλον γούνινα ρούχα,πέτσινα ή δερμάτινα.
Μην μπερδευόμαστε παιδιά…. ¶λλο οι γούνες που συμφωνώ και άλλο τα πέτσινα… (ρούχα και παπούτσια….). Αυτά γίνονται από το δέρμα των σφαγμένων προς φάγωμα βοοειδών.

Να πω τώρα και γω κάτι….. όταν πάμε για ψάρεμα και παίρνουμε το καβουράκι με το κέλυφος και το σπάμε, το περνάμε στο αγκίστρι –ζωντανό ε???- και μετά ψαρεύουμε με αυτό τα ψαράκια, αυτό τι είναι??? Είναι διαφορετικό ή επειδή είναι μικρό δεν μας πειράζει?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-07-06, 14:53
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Μα είναι καλύτερο να φοράς πετσί από σφαγμένο ζώο???????Εμένα και πάλι ανατριχίλα θα μ'έπιανε μέσα στο πέτσινο....Τί να πώ,μετα απ'αυτό το βίντεο οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση σε ζώο θα με βρεί αντιθετο.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-07-06, 14:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Thumbs up μια χαρα εχει ανοιξει στο ''αλλα ζωα''..ο νοων νοητω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Μην μπερδευόμαστε παιδιά…. Άλλο οι γούνες που συμφωνώ και άλλο τα πέτσινα… (ρούχα και παπούτσια….). Αυτά γίνονται από το δέρμα των σφαγμένων προς φάγωμα βοοειδών.

Να πω τώρα και γω κάτι….. όταν πάμε για ψάρεμα και παίρνουμε το καβουράκι με το κέλυφος και το σπάμε, το περνάμε στο αγκίστρι –ζωντανό ε???- και μετά ψαρεύουμε με αυτό τα ψαράκια, αυτό τι είναι??? Είναι διαφορετικό ή επειδή είναι μικρό δεν μας πειράζει?
προς θεου..κανεις δεν ειπε για τα δερματινα,τουλαχιστο οχι με τον τροπο της εκδορας των καημενων θηλαστηκων για τη γουνα τους.....απο την αλλη αγαπητε γιαννη,θεωρω καπως αστοχη την τοποθετηση σου σχετικα με το ψαρεμα και τα καβουρια....δηλαδη με την ιδια λογικη θα πρεπει οταν περπαταμε να κοιταμε μονιμα κατω στο εδαφος μηπως και πατησουμε κανα μυρμηγκακι...?δεν νομιζω....αν και στο παρελθον το ειχα κανει και ειχα βρει ενα δεκαρικο.....
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-07-06, 14:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι!
Παπούτσια δηλ. δεν θα ξαναβάλεις? Από τι είναι φτιαγμένα αυτά?
Τρως την μοσχαρίσια μπριζόλα και θα φορέσεις και τα παπουτσάκια. Δεν κακοποιείς τπτ, εφόσον το σφαγείο πληρεί τους κανόνες.
¶λλο το ένα και άλλο το άλλο…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-07-06, 15:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
προς θεου..κανεις δεν ειπε για τα δερματινα
Δερμάτινα = πέτσινα…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-07-06, 15:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι!
Παπούτσια δηλ. δεν θα ξαναβάλεις? Από τι είναι φτιαγμένα αυτά?
Τρως την μοσχαρίσια μπριζόλα και θα φορέσεις και τα παπουτσάκια. Δεν κακοποιείς τπτ, εφόσον το σφαγείο πληρεί τους κανόνες.
¶λλο το ένα και άλλο το άλλο…
ωπα,ωπα...2 λεπτα.και βεβαια θα ξαναβαλω οπως ολοι μας αλλωστε...καλως η κακως ειμαστε η κορυφη της τροφικης αλυσιδας,και αυτο προς το παρων δεν αλλαζει,αλλα εχουμε την λογικη,η οποια μας δειχνει το δρομο το σωστο,και αυτος ειναι οτι απο τη στιγμη που επιλεγουμε προς βρωση εναν ζωντανο οργανισμο θα ΠΡΕΠΕΙ να επιλεξουμε οσο το δυνατο τον πιο ανωδυνο(οσο γινεται)τροπο θανατωσης του ζωου,χωρις να νιωσει τον θανατο.τωρα το μετα το τι θα γινει με το δερμα του ζωντανου..δεν νομιζω οτι το ενδιαφερει και παρα πολυ....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-07-06, 15:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτά που λέω αναφέρονται στον φίλο tkagem.
Klaz τα ίδια πράγματα λέμε....(σχεδόν)
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-07-06, 15:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Αυτά που λέω αναφέρονται στον φίλο tkagem.
Klaz τα ίδια πράγματα λέμε....(σχεδόν)
εεεε,καλα...δισκους ειχες.....δισκους εχω......τι θα λεγαμε...???μπουρδες....?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-07-06, 15:23
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Ξαναλέω ότι με σόκαρε το βίντεο και γι'αυτό σκέφτομαι έτσι.Γίνεται να μήν ξαναφάω κρέας,ζείς χωρίς κρέας.Όσο για τα παπούτσια μου αυτή τη στιγμή ουδέν είναι δερμάτινο.Όλοι τρώμε κρέας,και όλοι μας όλο και κάτι δερμάτινο θα φορέσουμε.Αλλά όλοι πιστεύω πως είμαστε αντίθετοι με το βασανισμό των ζώων,και σε κανέναν μας δέν αρέσει η σφαγή οποιουδήποτε ζώου παρ'όλο που αυτό είναι αναπόφευκτο λόγω επιβίωσης........
Μη γίνομαι παρεξηγήσιμος,αλλιώς τα λέω,αλλιώς τα βλέπετε μερικοί.Μπορεί να τα διατυπώνω λάθος,άν είναι έτσι με συγχωρείτε...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-07-06, 15:24
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

έχετε ξεφίγει εντελός έτσι ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-07-06, 09:02
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να μην ξεφύγουμε της ουσίας. Το όριο είναι απόλυτα διακριτό. Και κατά την γνώμη μου:

1) Το γεγονός ότι είμαστε η κορυφή της "καταναλωτικής" αλυσίδας δεν μας δίνει κανένα δηκαίωμα να εξαφανίσουμε από προσώπου γης κάποια άλλη μορφή ζωής (ακόμη και για λόγους επιβίωσης, ΄τα νοήμονα όντα πρέπει να βρούν τρόπο που να διασφαλίζει το παραπάνω μιας και είναι νοήμονα) Στο παρελθόν αυτό (ο σεβασμός σε κάθε μορφή ζωής) ήταν κουλτούρα κάθε αρχαίου πολιτισμού. (μέχρι αρκετά πρόσφατα)

2) Με την προυπόθεση ότι το παραπάνω (1) είναι σεβαστό επίσης δεν έχουμε δηκαίωμα να "βασανίσουμε" καμιά μορφή ζωής με τέτοιο απάνθωπο τρόπο. (όντας νοήμονες και πολιτισμένοι)

Και για να πάμε μόλις λίγα χρόνια πίσω ακόμη και οι κυνηγοί άγριων ζώων που τα σκότωναν για τρόπαια δεν έκαναν τέτοια βασανιστήρια (παρόλο που δεν διασφάλησαν το (1) και χιλιάδες είδη σήμερα κινδυνεύουν με αφανισμό. (τα παιδιά μας θα μαθαίνουν την πρότερη υπάρξή τους από τα video του Νational Geographic)

Για τα παραπάνω που δύσκολα επιδέχονται αμφισβήτησης μπορούμε:

1) Να αδιαφορήσουμε και να μην κάνουμε τίποτα (εύκολο ρίχνουμε και τις ευθύνες στην κακούργα την καινωνία κλπ κλπ)

2) Να ενημερωθούμε και επίσης να μην κάνουμε τίποτα (υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα σε αυτό το κόσμο να ασχοληθούμε , οι μανάδες μας θα το έλεγαν αναισθησία)

3) Να ενημερωθούμε και να αντιδράσουμε (εδώ μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κάτι )

Διαλλιέχτε φίλοι μου, διαλλιέχτεεεεεεεε...


Προσωπικά έχω ήδη επιλέξει:

1) Να ενημερώσω όσους μπορώ.
2) Να διαμαρτυρηθώ υπογράφοντας στο παραπάνω link και όπου αλλού μπορώ.

Για το (1) μου χρειάστηκε τόσος χρόνος όσο και για οποιοδήποτε άλλο post.

Για το (2) επίσης μόνο τόσο λίγος χρόνος όσο να γράψει κάποιος ένα post.

Ας μην είμαστε πεσιμιστές ότι τίποτα δεν θα καταφέρουμε με μια απλή διαμαρτυρία. Είναι ένα μέτρο πίεσης. Μπορεί να μην είναι ισχυρό αλλά υπάρχει. Οι "ποιό ευαίσθητοι" μπορούν να το αμφισβητήσουν μόνο εάν βρούν και εφαρμόσουν ένα καλλίτερο.

Τόσο απλά. Οι "προεκτάσεις" δεν βλάπτουν αλλά και δεν πιέζουν...

Φιλικά caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 05-07-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Μπράβο σου,ειλικρινά θαυμάζω τον τόσο ώριμο τρόπο σκέψης και δράσης που έχεις.Ελπίζω να καταφέρουμε κάτι στο τέλος,έστω και μικρό,αλλά κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 05-07-06, 11:12
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Angry

και βεβαια θα συμφωνησω με τους παραπανω,αλλα ορισμενες φορες ''παιζει'' ρολο και η παιδεια -αρχες που εχει ο καθενας μας για να μπορεσει επιτελους καποια στιγμη να αλλαξει το τοπιο....θα σας πω ενα συντομο παραδειγμα....
το 1991 υπηρετησα στον ελληνικο στρατο,σαν αλεξιπτωτιστης στην αρχη,και υστερα στις ειδικες δυναμεις ,στις καταδρομες...μεχρι εδω ολα καλα...στην πορεια κληθηκαμε να φυλαξουμε τα συνορα στην οροσειρα του ΓΡΑΜΜΟΥ,απο την αθρωα ελευση παρανομων αλβανων στη χωρα μας...ζουσαμε σαν αγριμια μεσα σε σκηνες στο βουνο σε συνθηκες ανταρτοπολεμου για διαστηματα των 40 ημερων περιπου,1 μηνα στη μοναδα,και μετα ξανα πισω....το αποτελεσμα..?ειδα θηριωδιες μπροστα στα ματια μου απο συναδελφους προς τους οικονομικους αυτους μεταναστες..(εικονικες εκτελεσεις,ξυλο,κρεμαλες ,χαρακωματα με μαχαιρια,και αλλα τετοια ''ομορφα'')...ποιο ειναι λοιπον το ζουμι κυριοι..?οτι αν ορισμενοι''ανθρωποι''κρυβουν τετοια ωμοτητα μεσα τους,και την βγαζουν διασκεδαζοντας μαλιστα τις εντυπωσεις,και κατα ανθρωπινης υπαρξης ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΕΙΡΗΝΗΣ......φανταστειτε πως θα λειτουργουσαν αν ειχαν εξουσια απεναντι σε ανυπερασπιστα ζωακια......αυτα ειχα να πω,και με το συγκεκριμενο ποστ μου δωθηκε η αφορμη να ξεστομησω γεγονοτα που τα κουβαλαω χρονια μεσα μου,και τα ειχα θαμμενα στα βαθη της ψυχης μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέλω τη γνώμη σας !!! Manogr Θαλασσινό νερό - Γενικά 27 15-09-05 20:42
Θέλω την γνώμη σας Gorgi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-11-04 21:38
Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS michalis Bettas 16 17-01-04 16:46
Λέτε να γίνω γιαγιά? Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-09-03 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10398 seconds with 13 queries