Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-01-14, 18:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5¤ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------

Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )
Ναι, είχα βελονοειδή βαλβίδα και ρύθμιζα τη ροή,
στην αρχή είχα αυτή

αλλα μετά από μια εβδομάδα χάλασε και πήρα αυτή

και μια φορά που έβαλα σόδα και κουνησα το μπουκάλι σκάσανε τα σωληνάκια, τότε δεν τα ειχα δέσει με ταιραπ, μετά τα έδεσα (τα ταιραπ σαν σφικτηρα) και δεν υπήρχε πρόβλημα, άντεχαν,
είχα 4 μπουκάλια με μίγμα και άλλαζα 2 μπουκάλια κάθε εβδομάδα ή 10 ημέρες, τα μπουκάλια ήταν συνδεμένα με Τ από αυτόματο πότισμα (παράλληλη σύνδεση, όχι σε σειρά από το ένα μπουκάλι στο άλλο) και καταλήγαν σε ένα 5ο μπουκάλι που ήταν άδειο και είχε αυτό το καπάκι

που μάζευε τυχόν υγρά απο υπερχείλιση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-01-14, 20:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Α, εντάξει ησύχασα. Γιατί πέρασε από το μυαλό μου ότι ο κίνδυνος αυτός υπάρχει στα 'φυσιολογικά' DIY συστήματα παραγωγής CO2 κι ανησύχησα λιγάκι. Αν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι τέτοιο (να πεταχτεί ζαχαρόνερο στο σαλόνι) δεν με γλιτώνει κανείς

Χωρίς πλάκα τώρα, το DIY Co2 το θεωρώ πολύ ασφαλές, ασφαλέστερο ίσως και από την μπουκάλα, με μια βασική προυπόθεση: Να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να παρεμποδίζει την έξοδο του CO2 στο ενυδρείο. Γι' αυτό δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις βαλβίδες ανεπιστροφής, ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ μετά την τοποθέτησή τους ότι το CO2 ρέει αβίαστα. Διαφορετικά, αν συνδέσετε τις βαλβίδες ανάστροφα μπορεί να γεμίσετε το χώρο ζαχαρόνερο (και το κεφάλι σας παντοφλιές )

Αν θέλετε να περιορίσετε την ροή του CO2 τη νύχτα είναι προτιμότερο να έχετε μια μορφή ενεργούς διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Εγώ χρησιμοποιώ έναν μικρό κυκλοφορητή τον οποίο τον ανάβω μαζί με τα φώτα.
Αν θέλετε να ρυθμίσετε την ροή του DIY CO2 με κάποιας μορφής βελονοειδούς βαλβίδας ξεχάστε το. Δεν γίνεται χωρίς πιθανά προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-01-14, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, εντάξει ησύχασα. Γιατί πέρασε από το μυαλό μου ότι ο κίνδυνος αυτός υπάρχει στα 'φυσιολογικά' DIY συστήματα παραγωγής CO2 κι ανησύχησα λιγάκι. Αν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι τέτοιο (να πεταχτεί ζαχαρόνερο στο σαλόνι) δεν με γλιτώνει κανείς

Χωρίς πλάκα τώρα, το DIY Co2 το θεωρώ πολύ ασφαλές, ασφαλέστερο ίσως και από την μπουκάλα, με μια βασική προυπόθεση: Να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να παρεμποδίζει την έξοδο του CO2 στο ενυδρείο. Γι' αυτό δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις βαλβίδες ανεπιστροφής, ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ μετά την τοποθέτησή τους ότι το CO2 ρέει αβίαστα. Διαφορετικά, αν συνδέσετε τις βαλβίδες ανάστροφα μπορεί να γεμίσετε το χώρο ζαχαρόνερο (και το κεφάλι σας παντοφλιές )

Αν θέλετε να περιορίσετε την ροή του CO2 τη νύχτα είναι προτιμότερο να έχετε μια μορφή ενεργούς διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Εγώ χρησιμοποιώ έναν μικρό κυκλοφορητή τον οποίο τον ανάβω μαζί με τα φώτα.
Αν θέλετε να ρυθμίσετε την ροή του DIY CO2 με κάποιας μορφής βελονοειδούς βαλβίδας ξεχάστε το. Δεν γίνεται χωρίς πιθανά προβλήματα.
Μην ανησυχείς , με μαγιά και ζάχαρη δύσκολο να φτάσεις σε τέτοιες πιέσεις, η σόδα κάνει χημική αντίδραση και αυξάνει τη παραγωγή CO2 πολύ γρήγορα.
Εξυπνο αυτό με τον κυκλοφορητή για να μη λειτουργεί με σβηστά τα φώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-01-14, 21:06
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς , με μαγιά και ζάχαρη δύσκολο να φτάσεις σε τέτοιες πιέσεις, η σόδα κάνει χημική αντίδραση και αυξάνει τη παραγωγή CO2 πολύ γρήγορα.
Μα ρίχνω σόδα, κάθε που πέφτει η ροή του CO2. Με την μαγιά σαμπάνιας και την σόδα αλλάζω το ζαχαρόνερο κάθε ενάμιση μήνα (μπουκάλι 1,5lt).
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-01-14, 21:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ρίχνω σόδα, κάθε που πέφτει η ροή του CO2. Με την μαγιά σαμπάνιας και την σόδα αλλάζω το ζαχαρόνερο κάθε ενάμιση μήνα (μπουκάλι 1,5lt).
Δεν σου αφρίζει η σόδα και φουσκώνουν τα μπουκάλια ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-01-14, 22:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Η σόδα αφρίζει βέβαια. Αλλά τα μπουκάλια δεν φουσκώνουν. Η δίοδος του CO2 είναι ελεύθερη, οπότε η πίεση δεν προλαβαίνει να αυξηθεί, το αυξημένο CO2 αμέσως ελευθερώνεται στο ενυδρείο.
Βάζω μόνο 1/3 κουταλάκι του γλυκού σόδα τη φορά. Περισσότερο κάνει πιο πολύ κακό παρά καλό νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-01-14, 23:21
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

πεσμου με το μιγμα σε παρακαλω τι ακριβος κανεις δηλαδη στην αρχη βαζεις 200γρ μαγια και 200γρ νερο και μολις φτανει στο τελος προσθετης 1/3 του γλυκου μαγια σπαμπανιας?Πεσμου λιγο ακριβος γιατι δεν καταλαβα,αυτο με τα υλικα παρασκευεις
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-01-14, 02:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μου θυμισες μια ιδεα που ειχα εφαρμοσει μια φορα που ειχα παρει ενα 20λιτρο μπουκαλι απο ψυκτη και εβαλα 5 κιλα ζαχαρη μεσα. Για να μην σκασει στην οποιαδηπωτε περιπτωση, θα γινοταν ο χαμος, πηρα μια συριγγα, εβγαλα βελονα και εμβολο, τρυπησα το μπουκαλι ψηλα κοντα στο καπακι, και σφηνωσα μεσα τη συριγγα, σκετο σωληνα. Και τον ταπωσα με μπολικη πλαστελινη. Στα τεστ πρωτα εσκαγε η πλαστελινη πριν γινει οτιδηπωτε αλλο....κακο. Οπουε ειχα το κεφαλι μου ησυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-01-14, 10:19
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
πεσμου με το μιγμα σε παρακαλω τι ακριβος κανεις δηλαδη στην αρχη βαζεις 200γρ μαγια και 200γρ νερο και μολις φτανει στο τελος προσθετης 1/3 του γλυκου μαγια σπαμπανιας?Πεσμου λιγο ακριβος γιατι δεν καταλαβα,αυτο με τα υλικα παρασκευεις
Η στάνταρ αναλογία (για μπουκάλια 1,5 λίτρα αναψυκτικού) είναι μισό κιλό ζάχαρη σε 1 λίτρο περίπου νερό και 1 μικρό κουταλάκι μαγιά. Μετά από κάποιες ημέρες, όταν η ροή του CO2 τείνει να μειωθεί, προσθέτεις (ανά μερικές ημέρες) 1/3 μικρού κουταλιού σόδα φαγητού.
Ανάλογα με την ροή του CO2 μπορείς να αυξήσεις ή να μειώσεις την ποσότητα της μαγιάς.
Αν χρησιμοποιείς μαγιά σαμπάνιας ίσως αξίζει να βάλεις ένα ολόκληρο κιλό ζάχαρη, γιατί η μαγιά αυτή αντέχει σε πολύ περισσότερο αλκοόλ.
Η βίβλος του DIY CO2 βρίσκεται εδώ:
http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

Για μεγαλύτερη σταθερότητα στο CO2 πολλοί καταφεύγουν στην λύση των 2 ή περισσότερων μπουκαλιών όπου ανανεώνουν το μίγμα σταδιακά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου θυμισες μια ιδεα που ειχα εφαρμοσει μια φορα που ειχα παρει ενα 20λιτρο μπουκαλι απο ψυκτη και εβαλα 5 κιλα ζαχαρη μεσα. Για να μην σκασει στην οποιαδηπωτε περιπτωση, θα γινοταν ο χαμος, πηρα μια συριγγα, εβγαλα βελονα και εμβολο, τρυπησα το μπουκαλι ψηλα κοντα στο καπακι, και σφηνωσα μεσα τη συριγγα, σκετο σωληνα. Και τον ταπωσα με μπολικη πλαστελινη. Στα τεστ πρωτα εσκαγε η πλαστελινη πριν γινει οτιδηπωτε αλλο....κακο. Οπουε ειχα το κεφαλι μου ησυχο.
Το πρόβλημα με το DIY CO2 είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων απαιτείται το αέριο μέσα στο μπουκάλι να έχει μια κάποια πίεση, ανάλογη του ύψους της συνολικής στήλης του νερού. Κατά συνέπεια, αν η πλαστελίνη χάσει την 'κόλα' της και δεν σφραγίζει πια απόλυτα, το περισσότερο CO2 θα διαρρέει από εκεί. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά διαρροή του CO2 σε όλη την κατασκευή. Και η παραμικρή διαρροή έχει σαν συνέπεια το αέριο να διαφεύγει περισσότερο στην μεριά της χαμηλότερης πίεσης, που είναι ο ατμοσφαιρικός αέρας.
Αν μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να φτιάξουμε μια 'ασφάλεια' όπου θα σφράγιζε με αξιοπιστία μικρές πιέσεις (μέχρι μισή ατμόσφαιρα) αλλά θα άνοιγε με μεγαλύτερες, θα ήταν ιδανικά.
Είχα σκεφτεί ένα μπαλόνι, για να έχω και μια ένδειξη της πίεσης, αλλά ποτέ δεν το δοκίμασα σοβαρά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 18-01-14 στις 10:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-02-14, 12:18
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

(Είναι λίγο Off-Topic αλλά το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.)

Σε DIY συστήματα CO2 όπου έχουμε χαμηλή πίεση, μπορεί να μπει Solenoid Valve για αέρα των 12V;
Δεν βλέπω πουθενά μία 12V για CO2, όλες γράφουν ότι είναι για αέρα 40micron αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μία με 10Bar ένδειξη μπορεί να κάνει τελικά και για διοξείδιο αν δεν μας ενδιαφέρει η πίεση (συνδυασμός με Βαλβίδα Ασφαλείας που ανοίγει στα ~2Bar).
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-02-14, 16:22
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Είναι λίγο Off-Topic αλλά το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.)

Σε DIY συστήματα CO2 όπου έχουμε χαμηλή πίεση, μπορεί να μπει Solenoid Valve για αέρα των 12V;
Δεν βλέπω πουθενά μία 12V για CO2, όλες γράφουν ότι είναι για αέρα 40micron αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μία με 10Bar ένδειξη μπορεί να κάνει τελικά και για διοξείδιο αν δεν μας ενδιαφέρει η πίεση (συνδυασμός με Βαλβίδα Ασφαλείας που ανοίγει στα ~2Bar).
Δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλά σκέψου ότι το να βάλεις ηλεκτροβάνα στο DIY CO2 είναι επικίνδυνο να οδηγήσει σε μεγάλα πιτσιλίσματα ζαχαρόνερου που δεν είναι ότι πιο ευχάριστο.
Αν θες να κόψεις την διάχυση του CO2 το βράδυ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια μορφή ενεργούς διάχυσης και να την κλείνεις το βράδυ. Πρόσεξε μόνο να μην έχει πρόβλημα από τη συγκέντρωση του CO2 όταν είναι κλειστή.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-02-14, 17:07
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Σκέφτομαι την χημική ένωση με κιτρικό οξύ και μαγειρική σόδα σε ακρυλικά δοχεία τα οποία θα έχουν βαλβίδα ασφαλείας. Όταν είναι κλειστή η παροχή στο ενυδρείο και η πίεση πάει να ανέβει πάνω από 2Bar (ή όπου αλλού ρυθμιστεί) ανοίγει η βαλβίδα, κάτι σαν την χύτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-02-14, 17:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι την χημική ένωση με κιτρικό οξύ και μαγειρική σόδα σε ακρυλικά δοχεία τα οποία θα έχουν βαλβίδα ασφαλείας. Όταν είναι κλειστή η παροχή στο ενυδρείο και η πίεση πάει να ανέβει πάνω από 2Bar (ή όπου αλλού ρυθμιστεί) ανοίγει η βαλβίδα, κάτι σαν την χύτρα.
γιατί να μπεις σε τέτοια διαδικασία ? στην αρχή θα λες πως πάνε όλα καλά μέχρι που θα κουραστείς και θα βαρεθείς να φτιάχνεις ζουμιά και ζαχαρόνερα και θα πας σε μπουκάλα. Πήγαινε σε μπουκάλα να ησυχάσεις, ξέρω πως το αρχικό κόστος είναι ψηλό, μακροπρόθεσμα όμως έρχεται πιο φθηνό, αν βάλεις και το πως δεν θα ξανασχοληθείς, θα πεις "ΟΥΦ , ΗΣΥΧΑΣΑ"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-02-14, 18:17
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Είμαι 100% σύμφωνος μαζί σου.
Ξεκινάω το χόμπι με ένα 30λιτρο γυάλινο ενυδρείο το οποίο θα χρησιμοποιήσω αρχικά για να μάθω την διαδικασία στρωσίματος, μεγάλωμα φυτών με Dry Start κ.λπ. (ίσως βάλω και μια γαρίδα όταν είναι ΟΚ ο βυθός).
Σε αυτό θα κάνω ένα DIY CO2 με plexyglass δοχεία τα οποία θέλω να κολλήσω μόνος ώστε να εξοικειωθώ με την διαδικασία πριν κατασκευάσω το μεγάλο μου ενυδρείο (στο οποίο σκοπεύω να βάλω μπουκάλα).
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-02-14, 21:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι 100% σύμφωνος μαζί σου.
Ξεκινάω το χόμπι με ένα 30λιτρο γυάλινο ενυδρείο το οποίο θα χρησιμοποιήσω αρχικά για να μάθω την διαδικασία στρωσίματος, μεγάλωμα φυτών με Dry Start κ.λπ. (ίσως βάλω και μια γαρίδα όταν είναι ΟΚ ο βυθός).
Σε αυτό θα κάνω ένα DIY CO2 με plexyglass δοχεία τα οποία θέλω να κολλήσω μόνος ώστε να εξοικειωθώ με την διαδικασία πριν κατασκευάσω το μεγάλο μου ενυδρείο (στο οποίο σκοπεύω να βάλω μπουκάλα).
Δοχείο από πλεξιγκλάς ? και υπό πίεση ? το κιτρικό οξύ ανεβάζει πίεση, θα σου συνιστούσα μόνο μπουκάλι από αναψυκτικό, είναι πολύ πιο ανθεκτικό σε πιέσεις, το πλεξιγκλάς αν σπάσει θα γίνει σαν χειροβομβίδα, κοφτερά κομμάτια παντού, θα σου συνιστούσα ούτε καν να το δοκιμάσεις, τουλάχιστον τα μπουκάλια αναψυκτικού σκίζονται και αν τυχόν συμβεί κάτι θα λερώσεις το χώρο, με το πλεξιγκλάς υπάρχει κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-02-14, 22:10
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Το γράφω και παραπάνω, θα μπει μανόμετρο με ρυθμιζόμενη βαλβίδα ασφαλείας, αν πάει να ξεπεράσει τα 2Bar ακολουθεί εκτόνωση στο περιβάλλον. Τα δοχεία θα είναι κυλινδρικά για ισομερή κατανομή της πίεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-02-14, 22:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

και αν η βαλβίδα εκτόνωσης κολλήσει; Καλύτερα (και φτηνότερα) δεν είναι να χρησιμοποιήσεις μπουκάλι αναψυκτικού όπως σου πρότεινε ο Τάκης;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-02-14, 00:31
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Επειδή κουράστηκα να διαβάζω 4 μέρες για τα DIY και να μην βλέπω λύση της προκοπής σκέφτομαι πλέον σοβαρά ξεκίνημα κατευθείαν με μπουκάλα...

Αν μπει Regulator με 2 μανόμετρα στην φιάλη και ρυθμιστεί η έξοδος στα 5 Bar π.χ. θα μπορώ να βάλω αυτή την Solenoid και να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα; Είναι σημαντικό να λειτουργεί στα 12V γιατί θα το προγραμματίσω με εξοπλισμό που ήδη έχω.
Επίσης διαβάζω για περιπτώσεις που χάνετε η ρύθμιση της ροής φυσαλίδες/λεπτό στον αυτοματοποιημένο τρόπο, γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορεί να το αποφύγει κάποιος;
Θέλω και κάποιες συμβουλές πάνω στα σπειρώματα γιατί δεν βγάζω άκρη στο τι γίνετε με πυροσβεστήρες και PaintBall φιάλες μικρού μεγέθους (αυτό το μέγεθος με ενδιαφέρει λόγο χώρου).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-02-14, 08:11
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ο λόγος που η ροή μεταβάλλεται είναι ότι οι περισσότεροι ρυθμιστές είναι μονού σταδίου και σε μεγάλες μεταβολές της πίεσης του CO2 (συνήθως στο τέλος της ζωής). Δες εδώ.
Για σταθερότερη ρύθμιση της ροής προτείνονται οι ρυθμιστές (regulators) διπλού σταδίου (όχι μόνο διπλού μανόμετρου). Είναι συνήθως πανάκριβα, αλλά υπάρχει ένας ευκαιρία.

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-02-14, 13:53
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια, πάω σε 2πλού σταδίου λοιπόν!
Ο ρυθμιστής του link που μου έδωσες είναι εξαντλημένος, βρήκα όμως έναν BOC 9500 CO2 Industrial Regulator 10Bar (Code 41572) στην ίδια τιμή.
Εδώ δείχνουν πως να δημιουργήσεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα και έχει χρησιμοποιηθεί 12V Solenoid!
Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να βρω τι γίνεται με τα σπειρώματα της φιάλης.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-02-14, 16:32
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την βοήθεια, πάω σε 2πλού σταδίου λοιπόν!
Ο ρυθμιστής του link που μου έδωσες είναι εξαντλημένος, βρήκα όμως έναν BOC 9500 CO2 Industrial Regulator 10Bar (Code 41572) στην ίδια τιμή.
Εδώ δείχνουν πως να δημιουργήσεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα και έχει χρησιμοποιηθεί 12V Solenoid!
Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να βρω τι γίνεται με τα σπειρώματα της φιάλης.
Ωραίος, αν θέλεις βάλε και το link να δούμε από πού ακριβώς τον βρήκες τον ρυθμιστή. Απίστευτη καλή τιμή για industrial grade.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-02-14, 15:43
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

...μάλλον άκυρο! Μόλις μου είπε ο πωλητής ότι τα μεταφορικά από Αγγλία είναι 40 λίρες!
-------------------------
Πήρα αυτό: BOC 9500 CO2 Industrial Regulator 10Bar (Code 41572)
Χαρακτηριστικά:
Σώμα ορειχάλκινο επινικελωμένο, διαφράγματα ανοξείδωτου χάλυβα 2 ιντσών (SS316L), χερούλι ρύθμισης από ABS, σπείρωμα εισόδου BS341 no.8 0.860", σπείρωμα εξόδου 3/8" RH, είσοδος 300Bar/4500PSI, έξοδος 0-10Bar/0-150PSI.
Μετά από 15~20 μηνύματα τον κατάφερα (ή με κατάφερε) και τα βρήκαμε στις 65 λίρες μαζί με τα μεταφορικά.
Πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που ξεκινάει το χόμπι με ρυθμιστή διοξειδίου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandertm8 : 14-02-14 στις 15:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-02-14, 00:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandertm8 Εμφάνιση μηνυμάτων
...μάλλον άκυρο! Μόλις μου είπε ο πωλητής ότι τα μεταφορικά από Αγγλία είναι 40 λίρες!
-------------------------
Πήρα αυτό: BOC 9500 CO2 Industrial Regulator 10Bar (Code 41572)
Χαρακτηριστικά:
Σώμα ορειχάλκινο επινικελωμένο, διαφράγματα ανοξείδωτου χάλυβα 2 ιντσών (SS316L), χερούλι ρύθμισης από ABS, σπείρωμα εισόδου BS341 no.8 0.860", σπείρωμα εξόδου 3/8" RH, είσοδος 300Bar/4500PSI, έξοδος 0-10Bar/0-150PSI.
Μετά από 15~20 μηνύματα τον κατάφερα (ή με κατάφερε) και τα βρήκαμε στις 65 λίρες μαζί με τα μεταφορικά.
Πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που ξεκινάει το χόμπι με ρυθμιστή διοξειδίου...
Με γειές!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλοιώδες υλικό πάνω σε ξύλα thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 50 11-02-08 23:08
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37
Υλικά φιλτραρίσματος ? Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-01-05 00:01
Καινούργιο υλικό φίλτρου neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-10-04 15:16
Υλικά Φιλτραρίσματος torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-05-04 02:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08679 seconds with 15 queries