Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-13, 17:53
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Γεννητουρια!!!!!!(Γκαπυ)

Σημερα και ενω εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου ξεπεταχτηκαν 3 μικρα γκαπακια!!!!μεχρι στιγμης εχω δει μονο 4.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η θυληκια τα γενναει τα μικρα την ιδια στιγμη ή συνεχιζει κατα την διαρκεια της μερας?γτ απο οτι βλεπω και σε σχεση με τις αλλες θυληκιες ειναι ακομα λιγο πρισμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-13, 17:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα και ενω εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου ξεπεταχτηκαν 3 μικρα γκαπακια!!!!μεχρι στιγμης εχω δει μονο 4.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η θυληκια τα γενναει τα μικρα την ιδια στιγμη ή συνεχιζει κατα την διαρκεια της μερας?γτ απο οτι βλεπω και σε σχεση με τις αλλες θυληκιες ειναι ακομα λιγο πρισμενη.
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10642

Από filoxeno : "Οταν είναι μεγάλα θηλυκά, δηλαδή από 8 μηνών και πάνω, έκαναν και περισσότερα σε αριθμό μωρά, με αποτέλεσμα να κρατάει περισσότερο. Η διάρκεια κυμαινόταν από 5,5 μέχρι 14 ώρες περίπου, με αριθμούς μωρών από 21 μέχρι 73. Οταν είναι μικρά θηλυκά ή όταν είναι πρώτη τους γέννα, επειδή κάνουν μικρότερους αριθμούς μωρών, οι γέννες ολοκληρώνονται από 20 λεπτά μέχρι 3 ώρες το πολύ (από 3 μέχρι 14 μωρά). Αυτές είναι οι δικές μου καταγραφές."

Να σου ζήσουν!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-13, 14:01
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζήσουν!!!
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...ελπιζω να επιζησουν καμποσα,γτ δν χρησιμοποιησα γεννηστρα(γτ εχω διαβασει δν ειναι και οτι καλυτερο να χρησιμοποιεις,λογω στρεσαρισματος τν ψαριων)
-------------------------
2η μερα σμρ και στο ενυδρειο μου βλεπω μονο ενα μωρο γκαπυ μαλλον τα υπολοιπα δν επεζησαν το αρσενικο εφερνε πολλες βολτες κοντα στα φυτα που ηταν κρυμενα και το βραδυ τν ειδα να ειναι λιγο πρισμενος στην κοιλια(εφαγε τα παιδια του ο αλητης μαλλον)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 18-10-13 στις 14:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-13, 14:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο? Εχει αρκετα φυτα και κυριως κερατοφυλλο? Ετσι μπορει να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-13, 15:00
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο? Εχει αρκετα φυτα και κυριως κερατοφυλλο? Ετσι μπορει να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα.
ναι εχω φυτα και κερατοφυλλο...τωρα που τους εριξα τροφη σε σκονη ξεπεταχτηκε και αλλο ενα μεσα απο τα φυτα...αλλα γκαπακια δν ειδα ομως.επισης εβαλα μεσα στο ενυδρειο διπλα απο τα φυτα ενα κελυφος απο κοχυλι ωστε να εχουν και την επιλογη κρυψωνας εκει...το μονο θετικο πιστευω ειναι οτι αυτο που εμφανιστηκε απροσμενα,ειναι πολυ κινητικο και γεματο ορεξη και ετσι οπως το ειδα ετσι και εξαφανιστηκε..μαλλον καπου αραζει υπουλα ο μαγκας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-13, 16:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι απιθανο. Μην περιμενεις να κοβουν βολτες μολις γεννηθουν, θα κρυβονται στην αρχη και θα εμφανιζονται μονο την ωρα του φαγητου. Απο εκει και περα, θα γινει φυσικη επιλογη και τα δυνατοτερα και εξυπνοτερα, θα τα καταφερουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννητουρια Χρηστος Ζ. Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 08-05-12 17:09
γεννητουρια takis07 Ζωοτόκα 3 06-01-11 21:48
γεννητουρια GIORGOSKARA Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-09 22:19
ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ (apple snails) ronjones Σαλιγκάρια 3 26-06-09 19:53
Εχθες ειχαμε γεννητουρια eon123 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 08-06-08 15:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03692 seconds with 15 queries