Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-11, 23:58
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ πλακα εκανα.
Ποιος φυσιολογικος ανθρωπος δεν θελει παρεα του ενα δυο τρια τεσσερα doberman?
(και μια γυναικα δυο τρεις τεσσερεις ....)
Εεεεετσι.
Και ας κατουρας απο βανακι eheim μετα!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-11, 00:55
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κώστα, σε οσα λέει ο μικρος ακουαριστας έχει κάποιο δίκιο αλλά... αφού δε θέλεις σκυλί για εκθεσεις δεν υπάρχει κανένας λογος να δώσεις τόσα λεφτά. Τα σκυλια΄πρωταθλητές ή απογονοι πρωταθλητών είναι στην πλειοψηφία τους σκυλιά με βραβεία σε διαγωνισμους μορφολογίας και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή σκυλιά που απλώς πληρούν αυστηρά τα μορφολογικα κριτήρια (ΠΡΌΤΥΠΟ) της φυλής τους. Τώρα εάν το σκυλί που θα πάρεις έχει ύψος από το ακροώμιο 1 πόντο παραπάνω ή παρακάτω από τα στάνταρ της φυλής δε νομίζω ότι σε νοιάζει καθόλου. Το θέμα της δυσπλασιας ή αλλων κληρονομικών ασθενειων είναι μεγαλη ιστορια και είναι πολύ πιο έντονο σε κλειστές αναπαραγωγές οι οποίες δεν ειναι επιλεκτικές ( φυσικά δεν αναφέρομαι στο εκροφείο που αναφέρεις). Τελοσπάντων αυτό σηκώνει μεγάλη συζητηση που δε γίνεται τώρα. Αφού λοιπόν θέλεις ένα σκυλο φύλακα (λίγα είναι τα σκυλιά των εκτροφείων που διακρινονται σε εξετάσεις φύλαξης (Schutzhund 1, 2, 3, κυρίως ε΄ναι εκθεσιακά σκυλιά) και μάλιστα ενήλικο θα πρέπει να προσέξεις πολύ τη συμπεριφορά του. Σε αυτές τις φυλές η εκπαίδευση στη βασική υπακοή είναι τουλάχιστον απαραίτητη και γενικά θα πρέπει να προσέξεις καλά πριν το πάρεις. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις κουτάβι απο κάποιον ιδιώτη αλλά άφού θέλεις ενήλικο σου εύχομαι να βρεις το καλύτερο... Πάντως γενικά απευθύνσου σε γνωστούς και φίλους...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-02-11, 09:51
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Καλα εχω κουφαθη με τα γραφομενα, εχεις τον tsoum μπερδευη τα ψαρια με τα σκυλια τι να πω? βασικα δεν χρειαζεται να γινετε πολυς ντορος για το τιποτα. Εγω ειμαι προσωπικα κατα των κερδοσκοπων (εκτροφεων και καλα) οι οποιοι βαζοντας ενα ζευγαρι σκυλια η και δυο να ζευγαρωνουν κοιταν να βγαλουν λεφτα για να ζησουν με το σκεπτιστικο οτι και καλα εχουν εξοδα τα ζωα για να μεγαλωσουν και τα ταιζουν υπολοιματα απο ταβερνες. Εχω αγορασει Κολει και το ειχα 12χρονια, ντοπερμαν 8 χρονια και Χασκυ 13 χρονια και τωρα εχω 5 σκυλια διαφορα. Πιστευω οτι το σκυλι μαθαινη αν εχεις ορεξη και ας ειναι και ενος χρονου. Τωρα τα περι φυλακα υπαρχουν πολλα ερωτηματικα ειναι το δεσιμο και η ολη συμπεριφορα του ατομου με το ζωο. Παντως μια που σου εγραψε καποιο παληκαρι οτι θα γενηση μια σκυλα ενος φιλου κρατα μια επαφη και φροντισε να παρης ενα κουταβη για να δεθης καλυτερα μαζι του και να σε κοιτα στα ματια, να σε διαβαζη. Σιγουρα θα κουραστης λιγο παραπανω να το καθαρισης και να του μαθης ορισμενα πραγματα αλλα πιστεψεμε θα αξιζη τον κοπο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-02-11, 14:36
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειμαι προσωπικα κατα των κερδοσκοπων (εκτροφεων και καλα) οι οποιοι βαζοντας ενα ζευγαρι σκυλια η και δυο να ζευγαρωνουν κοιταν να βγαλουν λεφτα για να ζησουν με το σκεπτιστικο οτι και καλα εχουν εξοδα τα ζωα για να μεγαλωσουν και τα ταιζουν υπολοιματα απο ταβερνες. Εχω αγορασει Κολει και το ειχα 12χρονια, ντοπερμαν 8 χρονια και Χασκυ 13 χρονια και τωρα εχω 5 σκυλια διαφορα. Πιστευω οτι το σκυλι μαθαινη αν εχεις ορεξη και ας ειναι και ενος χρονου. Τωρα τα περι φυλακα υπαρχουν πολλα ερωτηματικα ειναι το δεσιμο και η ολη συμπεριφορα του ατομου με το ζωο. Παντως μια που σου εγραψε καποιο παληκαρι οτι θα γενηση μια σκυλα ενος φιλου κρατα μια επαφη και φροντισε να παρης ενα κουταβη για να δεθης καλυτερα μαζι του και να σε κοιτα στα ματια, να σε διαβαζη. Σιγουρα θα κουραστης λιγο παραπανω να το καθαρισης και να του μαθης ορισμενα πραγματα αλλα πιστεψεμε θα αξιζη τον κοπο.
+100000

Μακρυά από εκτρωφείς, οι περισσότεροι είναι μην πω τι είναι, και κανένας δεν εγγυάται την πραγματική ταυτότητα κάποιου σκύλου που μπορεί να τον αναφέρει με ένα σωρό χαρτιά κ μην πω τι άλλο...

Επίσης, ποιος είδε ντόμπερμαν να ζει 15 χρόνια μικρεακουαρίστα?

Και στο κάτω κάτω της γραφής, και κάποιος άνθρωπος μπορεί να μην έχει ιστορικό οικογένειας με καρκίνο ή πάρκινσον και να πάθει ο ίδιος... Ότι είναι να γίνει ας γίνει!

Θα σου σύστηνα να πάρεις από γνωστό γνωστού ακόμα καλύτερα και όχι από αγγελία. Και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μην πάρεις μεγαλωμένο σκύλο οποιασδήποτε ράτσας αν τον θέλεις για οικογενειακό φίλο... Ποτέ δεν ξέρεις και δεν πρόκειται να μάθεις πως έχει ζήσει μέχρι εκείνη την στιγμή, και πως θα αντιδράσει σε μερικές περιπτώσεις.

Όσο πιο κουτάβι γίνεται (και ας κουραστείς μέχρι να μάθει ορισμένα πράγματα), και θα με θυμηθείς... Είναι αυτό που είπε και κάποιο άλλο παιδί εδώ μέσα, να επικοινωνεί με τα μάτια ο σκύλος. Και όταν λέμε κουτάβι, γύρω στις 60 ημέρες. Όχι λιγότερο
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-02-11, 14:41
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εχω στειλει πμ..
..με ξεχασες
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-02-11, 14:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο πιο κουτάβι γίνεται (και ας κουραστείς μέχρι να μάθει ορισμένα πράγματα), και θα με θυμηθείς... Είναι αυτό που είπε και κάποιο άλλο παιδί εδώ μέσα, να επικοινωνεί με τα μάτια ο σκύλος. Και όταν λέμε κουτάβι, γύρω στις 60 ημέρες. Όχι λιγότερο
Για τους δυο μήνες, εγώ παλι λίγο το θεωρω. Κανονικά πρεπει να μένει παραπάνω με τα αδερφια του, γιατί μεσω του παιχνιδιού, μαθαίνει πως να συμπεριφερεται και πως να αλληλεπιδρά με άλλους. Ακόμα και πόσο δυνατα να δαγκώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-02-11, 14:51
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μενουμε στο ενηλικο αρσενικο και η αναζητηση συνεχιζεται....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-02-11, 14:58
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους δυο μήνες, εγώ παλι λίγο το θεωρω. Κανονικά πρεπει να μένει παραπάνω με τα αδερφια του, γιατί μεσω του παιχνιδιού, μαθαίνει πως να συμπεριφερεται και πως να αλληλεπιδρά με άλλους. Ακόμα και πόσο δυνατα να δαγκώνει.
γιατι ρε τσουμ σκυλο θελεις η αλιγατορα???
εκτος κι αν εννοεις να δαγκωνει πιο λιγο...

εγω ειμαι της αποψης πως με καποιες βασικες γνωσεις και αρκετο χρονο πως μπορεις να φτιαξεις ενα σκυλι οπως το θες...

απο την μια ειναι τα εκτροφεια που θελουν χιλιαρικα για ενα σκυλι που δεν εχεις εγγυηση για το τι ια βγει και απο την αλλη τα πετ σοπ που ειναι αστα να πανε...

εδω τα ντοπερμανακια που λεει ο φιλος οτι θα βγουν ειναι μια καλη λυση γιατι τα παιρνεις απο σχετικα μικρη ηλικια(ουτε εγω ειμαι της γνωμης να το παρεις απο 2 μηνων) και το μαθαινεις τα βασικα
και το κυριοτερο σε μια τετοια ρατσα να το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ME ζωα και ανθρωπους ετσι ωστε να μην σου γινει επιθετικο...
γιατι αλλο ενα γιορκσαιρ επιθετικο και αλλο ενα ντοπερμαν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μενουμε στο ενηλικο αρσενικο και η αναζητηση συνεχιζεται....
κωστα εχεις σκεφτει πως σε ενα ενηλικο δυσκολα φτιαχνεται ο χαρακτηρας του???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eimaste aR21rwstoi : 02-02-11 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-02-11, 15:00
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@Giagligian
Τωρα λες υπερβολες αν δεν ηταν οι ΣΩΣΤΟΙ εκτροφεις να κανουν ΣΩΣΤΑ την δουλεια τους δεν θα υπηρχε αυτη η εξελιξη στις Ρατσες , και καποιες αρρωστιες παθολογικες και ψυχικες να βγαινουν σιγα σιγα απο τα σκυλια !

Το θεμα ειναι οτι για να παρεις σκυλο απο ΣΩΣΤΟ εκτροφεα πρεπει να κουραστεις , να πας σε 2-3 εκθεσεις της Ρατσας που σου αρεσει να δεις την πλειοψηφεια των εκτροφειων απο κοντα να μιλησεις με τους εκτροφεις . Γιατι αλλιως εχεις παραπλησιες πιθανοτητες να εχεις κανει μια αγορα λαθος οπως αν το επερνες απο πετσοπ ή απο ΒΥΒ !

@Μπουμπουλα
Τα σκυλια που εχουν παρει θεση σε αγωνες εργασιας εχουν στους τιτλους τους το χαρακτηριστικο ΙΡΟ 1,2,3 !Το scuthund ειναι ουσιαστικα κιναθλημα , οπως ειναι το weightlifting κτλπ. !

και τελος
@Κωστα!!!
Αν εχεις καποια λεφτα και θες να τα διαθεσεις για καλο σκυλο , αρχισε και ψαχνε απο τωρα ! Μπες στο φορουμ τους και κανε μια αναζητηση ρωτα μερικα ατομα , δες απο κοντα ατομα που εχουν σκυλια απο διαφορα εκτροφεια και κανε μια αναζητηση μονος σου ! Εισαι και Αθηνα δεν εισαι σε νησι !
Αν ομως δεν εχεις τον χρονο ΤΩΡΑ για τιποτα απο τα παραπανω ... δεν θα εχεις και ΑΡΓΟΤΕΡΑ για να ασχοληθεις με το σκυλο !
Το ντοπερμαν ειναι πολυ ωραιο σκυλι ωραια επιλογη ...α ... και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι απαγορευτικε και το κοψιμο των αυτιων-ουρας και στα ντοπερμαν (ειχε μεινει τελευταιο λογω της αναγωρισιμοτητας που τους προσεδιδε! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-02-11, 15:03
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ποιο λίγο εννοω βρε! Γιατί, οταν δαγκώνει και όταν δαγκώνεται μαθαίνει πότε είναι παιχνίδι, και πότε είναι σοβαρό. Αλλίως μπορεί να έρθει θελοντας να σου πει να παιξεται και να σου φάει το χερί!

Εσυ γιατί θελεις ενήλικο σκύλο απαραίτητα;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-02-11, 15:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

MonsterDogKeeper.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-02-11, 15:32
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@Giagligian
Τωρα λες υπερβολες αν δεν ηταν οι ΣΩΣΤΟΙ εκτροφεις να κανουν ΣΩΣΤΑ την δουλεια τους δεν θα υπηρχε αυτη η εξελιξη στις Ρατσες , και καποιες αρρωστιες παθολογικες και ψυχικες να βγαινουν σιγα σιγα απο τα σκυλια !

Το θεμα ειναι οτι για να παρεις σκυλο απο ΣΩΣΤΟ εκτροφεα πρεπει να κουραστεις , να πας σε 2-3 εκθεσεις της Ρατσας που σου αρεσει να δεις την πλειοψηφεια των εκτροφειων απο κοντα να μιλησεις με τους εκτροφεις . Γιατι αλλιως εχεις παραπλησιες πιθανοτητες να εχεις κανει μια αγορα λαθος οπως αν το επερνες απο πετσοπ ή απο ΒΥΒ !
Η προσωπική μου εμπειρία (επειδή είχα την ευχαίρια και τον χρόνο) από εκτροφείς, πήγα σε 3-4 της Αθήνας, είναι η χειρότερη που θα μπορούσα να έχω... Είδα ΤΙΣ αθλιότητες σε όλους... Γιαυτό από την στιγμή που είδα τόσα άσχημα σε τέτοια αναλογία, γιατί να πιστέψω ότι υπάρχουν κάποιοι που όντως προσπαθούν να σώσουν έστω το όνομα τους???

Και με την ίδια λογική που λες, αφού πρέπει να πάρει σώνει και καλά απο εκτροφέα, να μαζέψει τα λεφτά που ίσως μπορεί να δώσει, και να πάει στο εξωτερικό να πάρει κάτι πολύ πιο αξιόπιστο... Εδώ στην Ελλάδα σε όλους σχεδόν τους κλάδους επικρατεί η νοοτροπία του Έλληνα... Τα καημένα τα σκυλάκια θα την γλιτώνανε? Και σε αυτά που λέω είμαι κάθετος..

Είδα τραγικά πράγματα σε εκτροφεία και δεν πιστεύω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι....
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-02-11, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πηρα κουταβια απο γεννες σκυλων φιλων πριν 10 χρονια και ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις απο τα σκυλια.
Αψογη συνεργασια και συννενοηση.
Υγειεις συμπεριφορες.
Δεν τους εχω κανει καποια ειδικη εκπαιδευση, παρα μονο πολυωρη καθημερινη ασχολια τον πρωτο χρονο της ζωης τους, και βγηκαν πολυ καλα ζωντανα παροτι δεν ειχα ποτε ξανα σκυλο και μονο με τις γενικες γνωσεις οτι ο σκυλος ειναι ζωο αγελης και πρεπει να μαθει απο μικρο οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια της οικογενειας, οπως και οτι πρεπει να κοινωνικοποιηθει σωστα αναμεσα σε αλλα ζωα και ανθρωπους (οχι μονο της οικογενειας) και το σημαντικοτερο με παιδια (και παλι, οχι μονο της οικογενειας).
Ξηρα τροφη αριστης ποιοτητας, ελαχιστους μεζεδες, χωρις κοκκαλα και αμυλο/ζαχαρη στην διατροφη τους.
Ακομα και το δαλματιας που ειναι ζωο γενικα σαν ρατσα ατιθασο, ατακτο και ανυπακουο, ειναι αψογο.
Βολτα χωρις αλυσιδες. Υπαρχουν πανω τους μονο ως διακοσμητικες και για να τα κραταω οταν πλησιαζει κοσμος να νομιζει οτι υπαρχει ελεγχος και να μη φοβαται.
Ποτε δεν ενοιωσα το φοβο μη μου φυγουν και τα χασω, και αυτο γιατι βλεπω τα σκυλια να προσεχουν αυτα τις κινησεις μου και το που παω για να μη με χασουν.
Αν προκειται να αλλαξουν δρομο και να μπουν πχ σε καποιο μονοπατι, περιμενουν να δουν οτι τα κοιταζω για να βεβαιωθουν οτι ξερω που πανε.
Κουφα πραγματα, σε σχεση με αλλα σκυλια που βλεπω σε βολτες.
Πως τα καταφερα δεν ξερω.
Ζημιες στο σπιτι, φασαρια γαυγισματα κλπ οταν λειπουμε και μενουν μονα τους, ουτε λογος να λεγεται.
Μονο αν πλησιασει καποιος την πορτα θα γαυγισουν προειδοποιητικά.

Ψηφισω και εγω κουταβι μολις απογαλακτιζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-02-11, 17:46
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

@Μπουμπουλα
Τα σκυλια που εχουν παρει θεση σε αγωνες εργασιας εχουν στους τιτλους τους το χαρακτηριστικο ΙΡΟ 1,2,3 !Το scuthund ειναι ουσιαστικα κιναθλημα , οπως ειναι το weightlifting κτλπ. !

Απόσο γνωρίζω το ΙΡΟ και το schutzhund είναι το ίδιο πραγμα. Διέπονται από τους ίδιους κανονες, τις ίδιες αρχες και έχουν 3 επιπεδα. Η διαφορά ειναι ότι στο ΙΡΟ μπορούν να διαγωνιστούν διάφορες φυλές ενώ στο schutzhund μόνο Γερμανικοί πομενικοί. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-02-11, 19:10
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Delta66 καπου πηγαινες καλα καπου το χαλασες,δεν ξερω ποσο καλα μπορεις να εκπαιδευσης ενα σκυλο αλλα ποτε ελευθερο διπλα σου, οπως καπου το γραφεις, στατιστικα το 80% των σκυλιων που εχουν σκοτωθη απο τροχαιο ηταν γιατι εφυγαν για την σκυλα απεναντι, και το αφεντικο ειχε την ψευδαισθηση, οτι και καλα ειναι ο αρχοντας του τετραποδου. Βασικα το σκυλι παντα συνοδευεται με λουρι και ποτε ελευθερο. Την εκπαιδευση μπορει να την κανει ο οποιοσδηποτε αρκει να εχει χρονο και ορεξη. Αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου ενα Πιτμπουλ αμερικανικο το οποιο κατεληξε στα δικα μου χερια μετα απο δυο αφεντικα, εχει μεγαλη διαφορα σαν σκυλι απο τον πρωτο που το πηρε για κυνομαχιες τον δευτερο που το πηρε για το μεγεθος του και στα δικα μου χερια που κατεληξε απο φιλοζωικη και μεσω παρεμβασης εισαγγελεα. Ειναι ενας καλος φυλακας μαζι με αλλο σκυλι και ακουει δεν εγινε με ενα μαγικο ραβδακι, αλλα προσωπικη υπομονη και δουλεια και το σκυλι παντα το αναγνωριζη. Οποτε για να καταληξω το σκυλι και μεγαλο πλαθεται απλα μικρο θελει ποιο πολυ υπομονη.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-02-11, 19:16
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου εμπειρία (επειδή είχα την ευχαίρια και τον χρόνο) από εκτροφείς, πήγα σε 3-4 της Αθήνας, είναι η χειρότερη που θα μπορούσα να έχω... Είδα ΤΙΣ αθλιότητες σε όλους...

3-4 εκτροφείς είναι πολύ λίγοι για να κρίνεις καθηγητή βιολογίας στο πανεπιστήμιο που συγκατοικεί με 14 χάσκι και ασχολείται 16 ώρες το 24ωρο μαζί τους-ταξιδευει στην Ευρώπη δυό φορές τον χρόνο για ζευγαρώματα και έχει σκυλιά του να κερδίζουν πανευρωπαικά πρωταθλήματα σε διαγωνισμούς με 2500 χιλιάδες σκυλιά της ίδιας φυλής....

πραγματικά απορώ τι σόι ήταν αυτοί οι απαράδεκτοι ,που όχι μόνο είχαν απαράδεκτες συνθήκες αλλά σε δέχτηκαν κιόλας να δείς τα χάλια τους..........................

προσωπικά μέσω του φόρουμ έχω βρεθεί σε επαφή με πολλούς εκτροφείς οι οποίοι είχαν τα σκυλιά τους σε υπερβολικά καλές συνθήκες (για σκύλους) σε σημείο να απορείς αν είναι τρελοί οι άνθρωποι......και βέβαια σύντομα καταλαβαίνεις ότι όντως είναι τρελοι

μήπως έπεσες σε τίποτα δήθεν ρε φίλε? δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχουν και απαράδεκτοι (και πολύ πιθανών να είναι και η πλειοψηφία έτσι...δεν ξέρω,δεν είδα...λέω απλά)
αλλά δεν σε βάζουν και μέσα να δείς το χάλι τους....
πολύ πολύ να σε καλέσουν στο σπίτι τους , να φέρουν και δύο σκυλιά για εκείνη την μέρα που θα πάς εσύ , κι έξω απο την πόρτα



Ενήλικος σκύλος είναι καλύτερα,απο μιά άποψη....
μπορείς να τσεκάρεις καλύτερα πολλά πράγματα....
τουλάχιστον την επιθετικότητα ας πούμε....

ενώ με το κουτάβι είναι κάπως γουρούνι στο σακί.....

αλλά μου κάνει εντύπωση να βρείς ενήλικο σκύλο (που θεωρητικά έχει ήδη κοστίσει 1000 ευρώ ακόμα κι αν τρώει σκουπιδοτροφή) και να στον δώσουν 300-400 ευρώ και να είναι και καλός σκύλος.....
εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση που κάποιος μετάνιωσε ή δεν μπορεί πιά....
καλή ιδέα να μπείς στο ντοπερμανφόρουμ.....σίγουρα κάτι θα βρεθεί εκεί....


πάντως παιδιά επιστημονικώς και παραδοσιακώς -αλλά και νομικώς ακόμα
είναι απαράδεκτο να πάρεις το κουτάβι απο την τοκετομάδα πρίν τις 48 ημέρες
καλύτερα δε στις 60
και ίσως και λίγο ακόμα....
υπόψιν ότι απογαλακτίζονται νωρίτερα συνήθως
έχει τεράστια σημασία να μείνουν με την μάνα και τα αδέρφια τουλάχιστον 7 εβδομάδες
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-02-11, 19:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta66 καπου πηγαινες καλα καπου το χαλασες,δεν ξερω ποσο καλα μπορεις να εκπαιδευσης ενα σκυλο αλλα ποτε ελευθερο διπλα σου, οπως καπου το γραφεις, στατιστικα το 80% των σκυλιων που εχουν σκοτωθη απο τροχαιο ηταν γιατι εφυγαν για την σκυλα απεναντι, και το αφεντικο ειχε την ψευδαισθηση, οτι και καλα ειναι ο αρχοντας του τετραποδου.
Εχεις δικιο και για αυτο ειπα οτι γινονται "Κουφα πραγματα, σε σχεση με αλλα σκυλια που βλεπω σε βολτες."
Ο αρσενικος δεν φευγει ουτε για ετοιμη για ζευγαρωμα θηλυκια χωρις αδεια. (εξακριβωμενο πολλακις)
Ποσο μαλλον να περασει το δρομο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-02-11, 21:20
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

φιλικά ... δεν πρέπει να είναι και πολύ αρσενικός πάντως........
συνήθως είναι στο λουρί και κλαίνε τραβώντας προς την θηλυκιά
γενικά τυχαίνει καμιά φορά ο σκύλος μας να γίνει τόσο ανθρωποκεντρικός που να μην απομακρύνεται ποτέ και καθόλου απο δίπλα μας

γενικά όμως οι σκύλοι έχουν το μυαλό ενός μέσου 12χρονου παιδιού.....
μιά γάτα-ένας καινούργιος θόρυβος-μιά μπάλα που σκάει δίπλα του είναι πολύ πιθανό να προκαλεσει μιά ασυνήθιστη αντίδραση....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-02-11, 21:41
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

τα κουταβια που φευγουν πολυ νωρις απο την μαμα τους συνηθως εχουν προβληματα κυριαρχιας κ επιθετικοτιτας προς αλλα σκυλια...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-02-11, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλικά ... δεν πρέπει να είναι και πολύ αρσενικός πάντως........
συνήθως είναι στο λουρί και κλαίνε τραβώντας προς την θηλυκιά
γενικά τυχαίνει καμιά φορά ο σκύλος μας να γίνει τόσο ανθρωποκεντρικός που να μην απομακρύνεται ποτέ και καθόλου απο δίπλα μας

γενικά όμως οι σκύλοι έχουν το μυαλό ενός μέσου 12χρονου παιδιού.....
μιά γάτα-ένας καινούργιος θόρυβος-μιά μπάλα που σκάει δίπλα του είναι πολύ πιθανό να προκαλεσει μιά ασυνήθιστη αντίδραση....
Χαχα you just don't know
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-02-11, 16:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κωστα ασχετο με ολα αυτα που λεγοντε
ειχες ποτε παρομοιο σκυλο ?

για μενα να παρω ενα σκυλο ετοιμο μεγαλο ειναι λαθος και ο λογος ειναι γιατι εκπεδευτικε απο αλλον με αλλα χουγια απο τα δικα μου
+ οτι για να κανεις ενα ενηλικο σκυλο να σε ακουει θελει @@ και ιδικα για μια τοσο κυριαρχη ρατσα που αμα στραβοσει μαζι σου καλυτερα να σκεφτεις να αγορασεις και μια καραμπινα για να κοιμασε αγκαλιτσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-02-11, 21:23
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το να αποκτήσεις ενήλικο αρσενικό Ντόμπερμαν για φύλακα είναι λάθος.
Όπως και άλλοι σου είπαν είναι ρίσκο γιατί δεν ξέρεις τι συμπεριφορά έχει, τι ιστορικό και πόσο απρόβλεπτο είναι σαν χαρακτήρας.

Είναι κυριαρχικά σκυλιά και δέχονται ένα μέλος της οικογένειας σαν αρχηγό, αυτό σημαίνει ότι αν σου βγεί μάγκας και σέβεται μόνο εσένα τα άλλα μέλη της οικογένειας σου θα ζούν σε καθεστώς τρομοκρατίας όταν επιστρέφουν στο σπίτι και εσύ δεν είσαι εκεί για να του επιβληθείς!

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να αποκτήσεις κουτάβι και να το εκπαιδεύσεις εσύ για το τι είναι σωστό και λάθος και το τι ζητάς απο εκείνο απο μικρή ηλικία.
Να σας μάθει και απο κουτάβι και να σας αγαπάει - σέβεται όλους και να σας προστατεύει κυρίως αν έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι σου.

Μεγάλο αρσενικό που δεν ξέρεις το ιστορικό του είναι σαν περίστροφο γεμάτο σφαίρες στο ξεκλείδωτο συρτάρι του κομοδίνου σου σε ένα σπίτι με παιδιά ....μπορεί το κακό να μην συμβεί ποτέ αλλά αν γίνει μια άσχημη επίθεση σε μέλος της οικογένειας σου το φταίξιμο θα ανήκει στο στρεσαρισμένο ενήλικο σκυλί που άλλαξε αφεντικό και περιβάλλον η στον νέο ιδιοκτήτη που ήθελε ένα άγριο ενήλικο φύλακα για ασφάλεια στο σπίτι του απο εξωγενείς παράγοντες??? ....και τελικά αν δεν σου βγεί υπάκουο ποιος δεν θα είναι ασφαλής ....σίγουρα πρώτα τα παιδιά και η γυναίκα σου και μετά πιθανόν απρόσκλητοι κακόβουλοι επισκέπτες.

Σκέψου το!!!! ..... είχα και εγώ Ντόμπερμαν παλιά και το πήρα σε μεγάλη ηλικία απο γνωστό που δεν το ήθελε! ....τώρα ξέρω γιατί!!!! - δεν τολμούσα να το αφήσω μόνο στο σπίτι με την οικογένεια μου και δεν έφταιγε το ζώο αλλά οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες που δεν ήξεραν τίποτα απο εκπαίδευση σκύλου - τα σκυλιά δεν φταίνε ποτέ αλλά πάντα εμείς!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-02-11, 08:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα καταλαβα τι θελει να φυλαει ο σκυλος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-02-11, 12:32
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Πως γινεται να χαλαει καποιος τοσα χρηματα για να φτιαξει δεξαμενες και ενυδρεια και οταν φτανουμε στο σκυλο που θα μας συντροφευει για τουλαχιστον 10 χρονια να στρεφόμαστε σε byb με αμφιβολου ποιότητας και υγειας κουτάβια??? Ποτε δε θα το καταλάβω...

Ο Βασίλης Κουνέλας είναι ο καλύτερος εκτροφέας της φυλής κατα τη γνώμη μου στην Ελλάδα με τρομερές γνώσεις και εξαιρέτικα σκυλιά. Εσυ παρόλαυτα προτιμάς να δώσεις 600 ευρώ σε εναν αδαή, ανεύθυνο για να αποκτήσεις ένα σκύλο που θα "μοιάζει" με ντομπ μορφολογικά και στο χαρακτήρα αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.

Καλή επιλογή ευχομαι... και δεν εχω ντομπ, ούτε ειμαι μπατζανάκισσα του εκτροφέα...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-02-11, 16:51
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γινεται να χαλαει καποιος τοσα χρηματα για να φτιαξει δεξαμενες και ενυδρεια και οταν φτανουμε στο σκυλο που θα μας συντροφευει για τουλαχιστον 10 χρονια να στρεφόμαστε σε byb με αμφιβολου ποιότητας και υγειας κουτάβια??? Ποτε δε θα το καταλάβω...

Ο Βασίλης Κουνέλας είναι ο καλύτερος εκτροφέας της φυλής κατα τη γνώμη μου στην Ελλάδα με τρομερές γνώσεις και εξαιρέτικα σκυλιά. Εσυ παρόλαυτα προτιμάς να δώσεις 600 ευρώ σε εναν αδαή, ανεύθυνο για να αποκτήσεις ένα σκύλο που θα "μοιάζει" με ντομπ μορφολογικά και στο χαρακτήρα αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
Πριν σε πιασει το πατριωτικο σου, η μεγαλη σου απορια εχει ηδη απαντηθει:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως το σκυλι δεν προοριζεται για εμενα, θελω να το κανω δωρο στον πατερα μου που επαθε λοξα με αυτο το ειδος τελευταια.
Αυτος εχει τη λοξα με τα 4ποδα, εμενα μου αρεσει οτι κολυμπαει
Μπορει να ειναι οτι θελει ο Κουνελας και ο καθε Κουνελας, εγω 3 χιλιαρικα δεν του δινω!
Δεν ειναι μονο χρηματικο το θεμα, μιας και λιγες φορες τα εχω λυπηθει οταν ειναι για την καψουρα (χομπυ).
Ειναι οτι ειναι κοροιδιστικα λεφτα τα οποια σε μενα δεν θα πιασουν τοπο γιατι δεν παω για κυπελα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιλογή ευχομαι... και δεν εχω ντομπ, ούτε ειμαι μπατζανάκισσα του εκτροφέα...
Οτι και να εισαι να'σαι καλα!
Σκυλι εχει βρεθει αλλωστε...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-02-11, 19:09
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την εμπειρία μου..... Ειμαι κατοχος 3 σκυλων αυτήν τη στιγμη. Ενα ημιαιμο μαλτεζακι 2 1/2 χρόνων, και 2 γερμανικων ποιμενικων. Απέκτησα το πρωτο γερμανικο απο ενα εκτροφεα εδώ στα Χανια. Ειχε αρκετά σκυλιά και ολα του φαίνονταν "καθαρα". Πλήρωσα περιπου 600 ευρω. Μερικους μηνες αφοτου το πηρα διαπίστωσα ότι δεν ειχε ολα τα χαρακτηριστικα γ.π. Ουτε καν την κλασικη "κουρμπα" των σκυλιών επιδειξης. (παρόλο που οι υποτιθεμενοι γονεις την ειχαν....). Κατα αλλα το σκυλί βγήκε με πολύ καλό χαρακτήρα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Οταν ξεκινησα να ψαχνω για 2ο κουταβι αποφάσισα να ψαχτω σε πιο "γνωστα" εκτροφεια. Εε λοιπον σε 3 ρώτησα και όπως το ειπε και ο Κώστας οι τιμες ηταν "μεταχειρισμενου αυτοκινητου" Ειπαμε..... Ο ενας μαλιστα ήθελε να περασω και απο συνεντευξη....

Τελικά μέσο ενος φιλου ρωτησα σε εκτροφειο στη Βουλγαρία και τελικά κατάφερα να εισάγω ενα κουτάβι. Τιμή μαζι με τα μεταφορικά μεχρι τα Χανια 350 ευρώ. Το σκυλι ηρθε με διαβατηριο, εμβολιασμενο και με τσιπ. Το πηγα στην κτηνιατρο μου και μου επιβεβαιωσε οτι δεν εχει κανενα προβλημα. .......Και φυσικα αυτό εχει ολα τα χαρακτηριστικα ενος γνησιου γερμανικου ποιμενικου. Θεωρώ οτι εδω στην Ελλάδα εχουμε ξεφυγει με τις τιμές αυτές.... Να σας θυμισω πριν μερικα χρονια τις τιμες που ειχαν ορισμενα πετ σοπ....Απιαστες...Και οταν αρχισαμε ολοι να κανουμε μαζικες παραγγελιες απο γερμανια αναγκαστηκαν να τις ριξουν....
ΥΓ. Σκυλί καλύτερα κουταβι παρα ενηλικο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-02-11, 13:48
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ την εμπειρία μου..... Ειμαι κατοχος 3 σκυλων αυτήν τη στιγμη. Ενα ημιαιμο μαλτεζακι 2 1/2 χρόνων, και 2 γερμανικων ποιμενικων. Απέκτησα το πρωτο γερμανικο απο ενα εκτροφεα εδώ στα Χανια. Ειχε αρκετά σκυλιά και ολα του φαίνονταν "καθαρα". Πλήρωσα περιπου 600 ευρω. Μερικους μηνες αφοτου το πηρα διαπίστωσα ότι δεν ειχε ολα τα χαρακτηριστικα γ.π. Ουτε καν την κλασικη "κουρμπα" των σκυλιών επιδειξης. (παρόλο που οι υποτιθεμενοι γονεις την ειχαν....). Κατα αλλα το σκυλί βγήκε με πολύ καλό χαρακτήρα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Οταν ξεκινησα να ψαχνω για 2ο κουταβι αποφάσισα να ψαχτω σε πιο "γνωστα" εκτροφεια. Εε λοιπον σε 3 ρώτησα και όπως το ειπε και ο Κώστας οι τιμες ηταν "μεταχειρισμενου αυτοκινητου" Ειπαμε..... Ο ενας μαλιστα ήθελε να περασω και απο συνεντευξη....

Τελικά μέσο ενος φιλου ρωτησα σε εκτροφειο στη Βουλγαρία και τελικά κατάφερα να εισάγω ενα κουτάβι. Τιμή μαζι με τα μεταφορικά μεχρι τα Χανια 350 ευρώ. Το σκυλι ηρθε με διαβατηριο, εμβολιασμενο και με τσιπ. Το πηγα στην κτηνιατρο μου και μου επιβεβαιωσε οτι δεν εχει κανενα προβλημα. .......Και φυσικα αυτό εχει ολα τα χαρακτηριστικα ενος γνησιου γερμανικου ποιμενικου. Θεωρώ οτι εδω στην Ελλάδα εχουμε ξεφυγει με τις τιμές αυτές.... Να σας θυμισω πριν μερικα χρονια τις τιμες που ειχαν ορισμενα πετ σοπ....Απιαστες...Και οταν αρχισαμε ολοι να κανουμε μαζικες παραγγελιες απο γερμανια αναγκαστηκαν να τις ριξουν....
ΥΓ. Σκυλί καλύτερα κουταβι παρα ενηλικο.....
συμφωνω απολυτα στο οτι οι τιμες εχουν ξεφυγει....και οχι μονο στα σκυλια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-02-11, 22:13
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

ενδιαφερεται κανεις ακομα ???
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-02-11, 23:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφερεται κανεις ακομα ???
για κουταβι ? αν εχεις ακρη στειλε πμ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10839 seconds with 15 queries