Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-08-10, 13:33   #1
Ερώτηση για βελτιωτικό νερού
george1995
Member
Εγγραφή: 19-07-2010
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 111

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
george1995 Ο χρήστης george1995 δεν είναι συνδεδεμένος 26-08-10, 13:33
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=79&category_id=96&option=c om_virtuemart&Itemid=1〈=el
Έχετε δοκιμάσει αυτό το προιόν???Μπορει να διώχνει την αμμωνία από το νερό και όλα τα υπόλοιπα που λέει????
Εμφανίσεις: 3550
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-10, 13:34
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Πολλοί το χρησιμοποιούν αλλά εγώ δεν πιστεύω σε τέτοια μαραφέτια
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-10, 13:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Τα πιο πολλά από αυτά που λέει ότι κάνει τα καταφέρνεις και με μια αλλαγή νερού!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-10, 13:59
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Καλο θα ήταν να εξετασεις τους λογους που μπορει να εχεις υψηλη αμμωνια και ρυπους και να τους προλαβεις και οχι πως θα μπορεσεις να τους αφαιρεσεις. Σε ενα καλοστημενο ενυδρειο δεν θα χρειαστεις τετοιου ειδους ζουμια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-10, 14:23
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αστα τα αχρηστα ζουμια.. το μονο που χρειαζεται το ενυδρειο σου ειναι καθαρο νερο και αντιχλωριο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-10, 14:31
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω από την πολύ μικρή πείρα που έχω πως ένα ενυδρείο σωστά στημένο μπορεί να είναι υγειέστατο μόνο με το αντιχλώριό του και κανένα άλλο χημικό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-10, 14:36
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο προιον δεν το εχω χρησιμοποιησει, ουτε το γνωριζω,ουτε με ενδιαφερει.Μου κανει ομως φοβερη εντυπωση οτι ολοι εισαστε αρνητικοι χωρις να το εχετε χρησιμοποιησει αλλα και χωρις να εχεται πληροφορηση(θετικη 'η αρνητικη) απο καποιον 'η καποιους που να το εχουν χρησιμοποιησει.
Θελω να επισημανω οτι δεν εχω καμια σχεση με την Tetra και το συγκεκριμενο μαγαζι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-10, 16:20
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αυτο το προιον λεει πως καθαριζει το νερο και συνεπως οτι οι αλαγες νερου ειναι αχρηστες.. εξαλου μια αλαγη νερου που διαρκει περιπου 15-20 λεπτα το πολυ ειναι πολυ φθηνοτερη απο αυτο το προιον.. εγω σε καμια περιπτωση δεν θα χρησιμοποιουσα ενα προιον που αντικαθιστα κατι τοσο απλο και χωρις εγγυηση για αυτα που λεει...
αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη και αν καποιος πιστευει οτι τα λεω λαθος παρακαλω να με διορθωσει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-10, 17:43
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Smile

Δεν εχει αδικο κανεις απο τους παραπανω στα οσα λενε... ομως πρεπει να πουμε οτι το "toxivec" μιας κατα τα αλλα πολυ καλης και σοβαρης εταιριας ενδεικνυται για περιπτωσεις που καποιος εχει αμεσο προβλημα με το ενυδρειο του, με αλλα λογια αν εχει "τουμπαρει", εχει ανεβασει νιτρικα κλπ. Η χρηση του nitrivec + αλλαγη 50% του νερου θα βοηθησει αμεσα σε πληρη αποκατασταση των συνθηκων του ενυδρειου. Ισως καποιος ετσι να προλαβει καποια ψαρια που θα ηταν ουτως η αλλως καταδικασμενα!
Δεν ειναι για συνεχη χρηση, ειναι για περιπτωσεις αναγκης! Η Sera δεν ειναι τυχαια εταιρεια οπως και τα προιοντα τους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-10, 17:44
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο προιον το χρησιμοιποιω χρονια και το εχω παντα στο ντουλαπι μου για παν ενδεχομενο. Οχι ομως για την αμμωνια ουτε για τα νιτρωδη και για να περιορισω τις αλλαγες του νερου. Για αυτα ξερουμε ολοι τι χρειαζεται. Σε περιπτωση καποιας μολυνσης του νερου απο καποιο απροβλεπτο παραγωντα ( χαλκο , κλπ, ρυποι), μετα απο απολυμανση του ενυδρειου με υπερμαγγανικο καλιο, μετα απο χρηση φαρμακων κα μπορει να σε γλυτωσει απο πολλα τρεχαματα. Απλα μου κανει εντυπωση που ολοι κολλησατε στο θεμα της αμμωνιας και κανενας δεν προσεξε αυτα : Επιπλέον, απομακρύνει την επικίνδυνη χλωρίνη από το νερό της βρύσης, και αποροφά τα υπολείματα φαρμάκων μετά από θεραπεία. Όμως το sera toxivec® δεν σταματά εδώ: δεσμεύει τα βαρέα μέταλα όπως χαλκό, ψευδάργυρο, μόλυβο ακόμα και υδράργυρο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-10, 19:39
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Δεσμεύει. ¶ρα και πάλι χρειάζεται αλλαγή νερού για να απομακρυνθούν οριστικά. Όπως και για τα φάρμακα. Χίλιες φορές καλύτερο να προσθέσεις άνθρακα να απομακρύνεις τις ουσίες που θέλεις στα σίγουρα και μετά πετάς και τον άνθρακα, παρά αυτό. Πιο σίγουρο αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-10, 19:47
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

γενικα εγω πιστευω τα ''ζουμια'' πρεπει να αποφευγονται... πιος ξερει τι μη φανερες παρενεργειες εχουν.... μια αλαγη νερου και λιγο αντιχλωριο ειναι αυτα που χρειαζεται το ενυδρειο και τιποτα αλλο οσον αφορα τα υγρα που σχετιζονται με την καλη ποιοτητα του νερου και τιποτα αλλο... κατα τη γνωμη μου παντα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-10, 22:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
. Απλα μου κανει εντυπωση που ολοι κολλησατε στο θεμα της αμμωνιας και κανενας δεν προσεξε αυτα : Επιπλέον, απομακρύνει την επικίνδυνη χλωρίνη από το νερό της βρύσης, και αποροφά τα υπολείματα φαρμάκων μετά από θεραπεία. Όμως το sera toxivec® δεν σταματά εδώ: δεσμεύει τα βαρέα μέταλα όπως χαλκό, ψευδάργυρο, μόλυβο ακόμα και υδράργυρο.
δε γνωριζω το προιον και δε θα παρω θεση για το αν κανει οσα υποσχεται...αλλα θα μεινω στο παραπανω που ειπε η αρετη.
εννοειται οτι τοοοοσο μεγαλες ποσοτητες βαρεων μεταλλων που θα εκαναν κακο στα ψαρια δε θα βρεθουν στο νερο δικτυου γιατι θα εκαναν και κακο σε μας που το πινουμε...
αν ομως απο ενα λαθος...π.χ. καποιος εριχνε κατι στο ενυδρειο σου (π.χ. υδραργυρος) που θα επρεπε να απομακρυνεις..και το δεσμευε το toxivec...θα το εμπιστευοσουν κανοντας χρηση του και θα πηγαινες για υπνο ησυχη?? ή θα εκανες 1-2 μεγαααλες αλλαγες νερου για να το απομακρυνεις???
νομιζω η συντριπτικη πλειοψηφια θα εκανε το 2ο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-10, 23:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

To χρησιμοποίησα 2-3 φορές και δεν είδα καμιά διαφορά, είτε το έβαλα, είτε όχι, ένα και το αυτό. Γι αυτό και δεν το ξαναγόρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-10, 11:56
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Εννοειτε οτι το βαζεις συμπληρωματικα και σε συνδιασμο με μεγαλες αλλαγες νερου. Εμενα μια φορα μου συνεβει το εξης:
Σε ενα 20λιτρο που ειχα red cherry και endlers, οι ατακτες γατουλες μου εριξαν μεσα το φωτιστικο με αποτελεσμα μεσα στο νερο να βρεθει ολη η μαυριλα και οι ουσιες απο την οξειδωση των μεταλικων μερων. Με το συγκεκριμενο προιον και 2 μεγαλες αλλαγες νερου εχασα μονο ενα endler. Δεν μπορω να ειμαι σιγουρη οτι " με εσωσε" το toxivec αλλα προσωπικα πιστευω οτι βοηθησε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-10, 09:57
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

σωστο φιλτραρισμα και αλλαγες αναλογα με την ιχθυοφορτοση σου και εισαι οκ...........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για αλλαγές νερού σε Μεσογειακό 525 Μεσογειακό 16 29-03-15 13:22
"Βελτιωτικά νερού" μύθος ή πραγματικότητα??? theok1200s Αρχάριοι γλυκού νερού 17 18-01-10 17:17
Ερώτηση για ενυδρείο γλυκού νερού raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 29 03-09-08 21:14
Ερώτηση για αλλαγή νερού Alonso Αρχάριοι γλυκού νερού 10 01-05-08 22:30
Αλλαγές νερού-Διευκρινιστική ερώτηση Μάνος Καλονόμος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 02-09-05 08:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05531 seconds with 15 queries