Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-03-16, 01:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Πρώτα απ' όλα "Σπήλμπεργκ"... κόψε ταχύτητα και μοίρασε κάνα χάπι γιατί μας έπιασε ζαλάδα, έτσι που τρέχεις με την κάμερα.
2. Ανέβαζε τις φωτογραφίες... σε μέγεθος 800 Χ 600.
3. Πρόσεχε λίγο με τα κατεψυγμένα... τα κόπρανα που βλέπω ΔΕΝ μου αρέσουν.
4. Εκτός από αυτά... άλλες τροφές τους δίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-03-16, 11:45
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Ο κυβος ερριφθη...σε βαθια νερα!!!!!

Οκ, θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερο βίντεο , τους δίνω αποκλείστικα κατεψυγμένη καρδιά και Αρτεμιά , μια φορά την εβδομάδα σκουλήκι , και 2 φορές την εβδομάδα μουλιαζω όλες τις τροφές σε σκορδοζουμο , επιςης κάθε μέρα το ένα γεύμα είναι μουλιασμένο σε βιταμίνες , άλλες τροφές προς το παρόν δε δίνω , θα έπρεπε να δώσω και άλλες τροφές εκτος απο καρδιά ; Τα κόπρανα τι έχουν ;;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-03-16, 00:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ βλέπω να αναφέρεις... σπιρουλίνα, νιφάδες (flakes), κόκκους (pellets)... ποίος είναι ο λόγος;
Κοίτα τι περνάει στο 1.00 μπροστά από το ψάρι. Κοίτα στο 1.10 και από το 1.22... μόνο εγώ το είδα;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-03-16, 12:37
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Ο κυβος ερριφθη...σε βαθια νερα!!!!!

Εδω πάει το , "αλλα τα μάτια του λαγού , αλλα της κουκουβάγιας" ... Εξακολουθώ να μην αναγνωρίζω προβλημα στα κόπρανα , (μόνο τα ινώδη και λευκά ) αναγνωρίζω σαν προβλημα , Αυτό το project στηρίχθηκε στο μεγάλωμα δισκων οπως οι επαγγελματίες , υπόμνημα έχω στην αρχή του θέματος , άρα καρδιά θα ταΐζω ώσπου οι δίσκοι να πάρουν την σωστή ανάπτυξη στο πρώτο εξάμηνο (10εκ), εξού και οι αλλαγές ημερησίως 50-70%, εάν όμως υπάρχει και άλλη μέθοδος που να συμπληρώνει και να εμπλουτίζει το μεγάλωμα των δικών μου δισκων , ευχαρίστως να την ακούσουμε , σαν πρώτο βήμα εγώ ύστερα απο τις μικρές παρατηρήσεις του fun , ρίχνω μαζί με την καρδιά μουλιασμενα flakes σπιρουλινας και τα γεύματα μου είναι 5-7 ημερησίως
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-03-16, 00:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όταν διαβάζω... "το project στηρίχθηκε στο μεγάλωμα δισκων οπως οι επαγγελματίες"... ανατριχιάζω.
2. ΔΕΝ γράφω fun ωρέ... fan γράφω... άνοιξε τα μάτια σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-03-16, 12:46
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ενημερωση της εβδομαδας για το μεγαλωμα των μικρων δισκων
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
δισκοι 108η ημερα- 33η στο ενυδρειο μου
Σημερα εγινε καθαρισμος στα φιλτρα διοτι το νερο μου δεν ηταν καλο μετρησα 10 σε NO3, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ 70% , και πριν ταισω.Τα φιλτρα ειχαν πολυ τροφη τραβηξει και ηταν πολυ βρωμικα, εβαλα καινουργια filter wool σε ολα τα καλαθια και επλυνα ελαφρα το βιολογικο υλικο( 5 καλαθια ελαφροπετρα) με νερο ενυδρειου.
Αμμεσα η συμπεριφορα των ψαριων αλλαξε προς το καλυτερο και η ορεξη τους αυξηθηκε μαζι και η κινητηκοτητα τους σε ολο το ενυδρειο, !!!
Φωτογραφικο υλικο(800Χ600) και βιντεο της 5ης εβδομαδας φιλοξενιας μου στο δικο μου ενυδρειο παρακατω














Βιντεο
https://youtu.be/zTbQSwzm4UY
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-04-16, 19:38
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ενημερωση της εβδομαδας για το μεγαλωμα των μικρων δισκων
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
δισκοι 116η ημερα- 41η στο ενυδρειο μου
Αρχισανε τα πρωτα προβληματα, οι αλλαγες νερου γινονται καθημερινα μαζι με σκουπα και καθαρισμα τζαμιων και εξοπλισμου αλλα πριν 3 ημερες εκ;ανα; αλλαγη και ξεχασα να βαλω τα φιλτρα σε λειτουργια κοντα 10 ωρες, οταν το καταλαβα το νερο ειχε παρει μια οσμη πολυ δυσαρεστη σαν κατι να εχει μουχλιασει , τα ψαρια μαζεμενα σε μια γωνια χωρις ορεξη για ταισμα, αμεσως εκανα τεστ και ειδα ανεβασμενη αμωνια 0,25! ανοιξα εςνα ενα τα φιλτρα και εκανα καθαρισμο με νερο ενυδρειου στο βιολογικο υλικο και τα filter wool και παρατηρησα οτι ειχε μαζεψει πολυ καρδια σε αποσυνθεση το καλαθι των φιλτρων.Τα εβαλα σε λειτιυργια μειωσα ταισμα, εκοψα την καρδια, μονο σπιρουλινα και bits, και μεγαλες αλλαγες νερου πρωι- βραδυ.Αποτελεμα στην υγεια των δισκων ειναι ολα καλα και υγειεστατα και ορεξατα, εκτος απο ενα που απομονωνεται εχει χασει το χρωμα(μαυρισμα) του και ειναι νωχελικο .Το ενθαρρυντικο ειναι οτι τρωει εστω και λιγο
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως ανεβασε αμμωνια το ενυδρειο αφου κανω καθε μερα 50% αλλαγη νερου και επισης, αν μεσα σε 10 ωρες χαθηκε ολη η βιολογια των φιλτρων (ειχα κλεισει τελειως την ροη)και αν υπαρχει βιολογια δεδομενου των μεγαλων αλλαγων νερου.Επισης καρδια δινω απο 5 γευματα μονο 2 την ημερα και ταιζω επισης σπιρουλινα ,bits, flakes.Eπισης αν καποιος ξερει στην κατασταση που ειναι το ψαρι αν πρεπει να ριξω αλατι σε ολο το ενυδρειο ΄'η να απομονωσω το μαυρισμενο δισκο στο νοσοκομειο
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ
















video
https://youtu.be/UVyt2dVL1bE
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-16, 20:30
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Η καρδιά συνήθως φραζει το βιολογικό υλικό.το 50 τοις εκατό με τόσα ταισματα είναι λίγο.η αμμωνία ηταν θεμα χρόνου να σηκωθεί δεν έγινε όμως από το σταμάτημα των φίλτρων θα γινόταν μέρες αργότερα η κ. Την επόμενη.
-------------------------
Έχεις πολύ δυνατή ροή κ δεν χρειάζεται.η βιολογια δεν χαθηκε σ 10 ώρες.το ψαράκι άστο εκεί που είναι θα συνέλθει νομίζω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 03-04-16 στις 20:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-04-16, 20:34
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Eγω στηριξα αυτο το εγχειρημα στο tutorial που εχω αναρτησει στην αρχη του θεματος, δλδ μεγαλες αλλαγες νερου και ταισμα μονο με καρδια...Δεν εγραφαν οτι δημιουργει κατι τετοιο σαν προβλημα, επισης γραφουν οτι το φιλτρο ειναι περιττο, μηπως να τα βγαλω και εγω?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-04-16, 20:44
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Φίλε μου καταρχήν το ίδιο έπαθα 1 μήνα πριν ,αυτό με έκανε να καταλάβω ότι δεν μπορείς να πηγαίνεις με (χαρτη)ότι διάβασες ,οι λεπτομερειες κάνουν την διαφορά που σίγουρα αυτόν που διάβασες δεν στις έγραψε όλες!!!!!πρέπει να έχουμε από αυτά που διαβάζουμε ένα μπούσουλα κ μετά να μάθουμε να (διαβαζουμε)εμείς καλύτερα τα ψάρια.μικρές λεπτομέρειες που εσύ δεν τις είδες,του Νίκου του βγαλανε το μάτι από ένα βίντεο.ελπίζω. να σ βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-04-16, 21:03
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καταρχήν το ίδιο έπαθα 1 μήνα πριν ,αυτό με έκανε να καταλάβω ότι δεν μπορείς να πηγαίνεις με (χαρτη)ότι διάβασες ,οι λεπτομερειες κάνουν την διαφορά που σίγουρα αυτόν που διάβασες δεν στις έγραψε όλες!!!!!πρέπει να έχουμε από αυτά που διαβάζουμε ένα μπούσουλα κ μετά να μάθουμε να (διαβαζουμε)εμείς καλύτερα τα ψάρια.μικρές λεπτομέρειες που εσύ δεν τις είδες,του Νίκου του βγαλανε το μάτι από ένα βίντεο.ελπίζω. να σ βοήθησα.
ο yiapas δεν ειναι καποιος τυχαιος εχει πολλη πειρα στο θεμα αυτο και το τutorial που εχει αναρτησει ειναι λεπτομερος δημοσιευμενο.Απλα εγω δεν το πηγα οπως ακριβως το εκανε αυτος...και για αυτο στεναχωριεμαι .Σιγουρα ο καθενας εχει το δικο του τροπο και εμπειρια στο μεγαλωμα και διατηρηση δισκων στο ενυδρειο, απλα εμεις που δεν εχουμε την εμπειρια και εχουμε την ορεξη και τον εξοπλισμο μεσα απο τις εμπειριες τα γραφομενα των πιο παλιων προχωραμε, παντα φιλικα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-04-16, 21:12
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καμία αντιπαράθεση.ξέρω ποιος είναι ο yiapas Κ πώς το έκανε.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-04-16, 22:15
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Τα προβληματα με την αμμωνια ξεκινησαν αφου ξεχασες τα φιλτρα κλειστα?Ειχες ποτε πριν το συμβαν αυτο προβλημα με αμμωνια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-04-16, 22:43
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Το πρωτο που πρεπει να πω ειναι οτι ο Φιλοσ Δημητρης 77 εχει σταθει στο πλευρο μου απο την πρωτη ωρα που μου εδωσε τους δισκους και με καθοδηγει συνεχεια και ολο το 24ωρο, Τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
Οντως η αμμωνια ξεκινησε απο την Παρασκευη 1 Απριλιου( φοβερη συμπτωση) , εγω εστιαζω το προβλημα οτι παρολο τις αλλαγες το νερο δεν ειναι καλο και μαλλον με την βοηθεια σας βρεθηκε η λυση.Τοποθετησα στα καλαθακια απο τα μπαστουνια εισαγωγης σφουγγαρια ενυδρειακα, οποτε καθε μερα που κανω αλλαγη νερου και σκουπισμα ολου του ενυδρειου και του εξοπλισμου θα πλενω και αυτα τα σφουγγαρια και στο φιλτρο εσωτερικα δεν θα περναει αφαγωτη τροφη και θα φτιαξει και η ποιοτητα του νερου ιδεα Dimitris77!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-04-16, 16:41
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Δισκοι 16 εβδομαδων (10/12/15- 10/4/16)
Καμια παρατηρηση, ρουτινες σταθερες
τα ψαρια υγιεστατα
φωτογραφιες







ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/5CV9vskRbwY
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-04-16, 00:10
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Μεγαλωμα μικρων δισκων 17η εβδομαδα
Φωτογραφιες












Video
https://youtu.be/sKr2ZUnFg0A
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-04-16, 18:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βλέπεις τίποτα "περίεργο"... στα ψάρια;
Αυτά τα "ασπράκια" που βολτάρουν αιωρούμενα... τι είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-04-16, 19:39
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

τα ψαρια δειχνουν σε τρομερη κατασταση.... Μπραβο.....

Παντως καλη η μοσχαροκαρδια αλλα οπως ολοι ξερουμε δυστυχως τα μοσχαρια ειναι τα πιο ντοπαρισμενα απο τα ζωα εκτροφης και φυσικα τοσο το κρεας τους οσο και τα οργανα τους ειναι ποτισμενα σε αυτα τα χημικα....Ας μην πιασουμε το οτι οι δισκοι στα τοσα χιλιαδες χρονια που υπαρχουν στον αμαζωνιο δεν παιζει να εχουν το μοσχαρι στη διατροφη τους ουτε και ο μεταβολισμος τους ειναι προσαρμοσμενος για τετοια κρεατοφαγια......Εγω στο μειγμα μοσχαροκαρδιας προσθετα σπιρουλινα σκονη, νιφαδες ετοιμης τροφης, σιροπι πολυβιταμινης για παιδια, σκορδο στο μπλεντερ και μπανανες...... και φυσικα δεν ταιζα συνεχεια........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-04-16, 21:19
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Ο κυβος ερριφθη...σε βαθια νερα!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπεις τίποτα "περίεργο"... στα ψάρια;
Αυτά τα "ασπράκια" που βολτάρουν αιωρούμενα... τι είναι;

Τα περίεργα ξεκίνησαν αυτήν την εβδομάδα ...τα άσπρα που βολτάρουν είναι κατεψυγμένη Αρτεμιά , μόλις είχα ταίση και έβγαλα βίντεο για να δείτε την όρεξη τους,
Λοιπόν τα 11 μικρά πλέον έχουν τρεις κατηγορίες ανάπτυξης 4-5 έχουν το ίδιο σχεδόν μέγεθος , τα επόμενα 3 λιγο πιο μικρό μέγεθος , 2 ακόμα πιο μικρό μέγεθος , και 1 που έχει μείνει πολύ πίσω αλλα τρώει κανονικά, το τάισμα δεν έχει μειωθεί καθόλου 6-8 μερίδες την ημέρα κόκκους (pellets) , flakes σπιρουλινα και τα μουλιαζω σε βιταμίνες αλλα και σκόρδο , αλλα τα πιο πολλά γεύματα ειναι καρδιά (4-5) αλλα έχω προσθέσει και την δίκη μου παραγωγή που περιέχει , σπιρουλινα,καρδιά,συκώτι μοσχαριού,γαρίδες αποφλοιωμένες , μπανάνα, σκόρδο σε σκόνη , και διαφορά flakes, που τα πρόσθεσα για να δέσει το μείγμα , η καρδιά εμπορίου που έχω προμηθευτεί είναι stenker 500gr, και στις δυο έχω πολύ μεγάλη επιτυχία τρώνε σαν πειραγχας!!! Αλλα εδω και δυο μέρες έχω δει ένα δίσκο( απο την πρώτη ομάδα ) ίσως και αυτός με την πιο μεγάλη ανάπτυξη να κάθετε στα δεξιά του ενυδρειου κάτω απο την σωλήνα εξαγωγής με την μούρη τιυ γυρισμένη στην πλάτη του ενυδρειου , η συμμετοχή του στο φαγητό είναι ελάχιστη , τρώει αλλα δεν πάει πρώτο στο φαγητό οπως πρωτα, επιςης όταν ταΐζω καρδιά και τρώνε το κομμάτι όλα τα ψαρια ανεβαίνουν τα περισσότερα στην επιφάνεια ... Οι αλλαγές είναι μεγάλες 80% και γίνετε καθημερινά μαζί με σκουπα τιυ βυθού αλλα και πλύσιμο των τζαμιών και του εξοπλισμού
Κόπρανα είδα μόνο σήμερα αλλα δεν ξέρω απο ποιον διςκο , λευκά... αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφίες και βίντεο της εβδομαδας , οπως είπε και ο pritanis , και ο fan τελικά δεν χρειάζεται τόσα πολλά ταισματα καρδιά , ήταν λάθος μου τελικά που Τάιζα τόσο πολύ καρδιά εμπορίου , ελπίζω να μην έχω δημιουργήσει προβλημα στα δισκάκια που να μην ειναι αναστρέψιμο ,
-------------------------
Μεγαλωμα μικρων δισκων 18η εβδομαδα
Φωτογραφιες







VIDEO

https://youtu.be/IqPoNb-gusY


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 24-04-16 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-04-16, 22:00
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το βιντεο δεν παιζει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-04-16, 07:40
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καλημερα, σημερα το πρωι βρηκα τα ψαρια σε αυτην την κατασταση, μετρησεις νερου φυσιολογικες
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 30
NH3/NH4 0
NO2 0
NO3 5
ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ API
https://youtu.be/Cp9znwnHdpg
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-04-16, 15:25
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τώρα πώς είναι;;;;;
-------------------------
Τι ώρα ταισες χθες;;;τι ταισες;;;;τι ώρα εσβησες φώτα;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 26-04-16 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 26-04-16, 16:03
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τάισα πολύ σπιρουλινα με σκόρδο , μουχλιασμένη , κατα τις 22:00, και την έφαγαν όλη! Ερώτηση μήπως το σκορδοζουμο ήταν πολύ δυνατό και τα έχει επηρεάσει ; Παίζει κάποιο ρόλο ;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-04-16, 17:04
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τι ώρα εσβησες τα φώτα;;;;;;πώς είναι τώρα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-04-16, 17:57
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Ο κυβος ερριφθη...σε βαθια νερα!!!!!

Στις 1:00 πμ, απο οτι είδα το μεςημερι έστρωσε αυτός που έχω εστιάσει στο βίντεο αλλα ειναι σε τέτοια κατάσταση ο άλλος ο μεγάλος , αυτή την στιγμή δεν έχω εικόνα , θα σου πω το βράδυ που θα ειμαι παλι στο σπιτι
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-04-16, 19:36
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Δλδ άνοιξες τα φώτα στις 9 το πρωί κ τα κλείνεις 1 το βράδυ;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-04-16, 20:26
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

12 ώρες τα έχω ανοιχτά τα φώτα , απλά σήμερα τς άνοιξα εκείνη την ώρα για να βγάλω βίντεο , στο θέμα μας τωρα αν το σκορδοζουμο ήταν δυνατό μπορει να πείραξε τα ψαρια ;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-04-16, 20:41
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ίσως.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-04-16, 23:11
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι μια χαρά τωρα, συνήλθαν και τρώνε κανονικά . Ο συναγερμός έληξε , μάλλον το προβλημα ειναι το βαρύ σκόρδο , κάτι που δεν γνώριζα !!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-05-16, 00:43
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Μεγαλωμα μικρων δισκων 20η εβδομαδα
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Συνεχιζετε η αναπτυξη τωμ μικρων και λαμβανει χωρα και ο χρωματισμος τους σιγα σιγα.
Πλεον 4-5 δισκακια εχουν παρει πιο πολυ μποι απο τα υπολειπα.
Οι αλλαγες νερου ειναι καθημερινες(80%) μαζι με καθαρισμο τζαμιων και εξοπλισμου,
τα γευματα ειναι 7-8 καθε μερα, και περιλαμβανουν 4 γευματα καρδια, και μετα σπιρουλινα, αρτεμια κατεψυγμενη, φλεικς, και προστεθηκε και τροφες απο DR. BASSLEER chlorellla
Η ορεξη τους ειναι σε υψηλα επιπεδα, πραγμα που με ικανοποιει και μου δινει χαρα να συνεχισω το μεγαλωμα τους χωρις κοπο.
Ακολουθει φωτογραφικο υλικο και βιντεο

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 20η εβδομαδα 9/5/2016















ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/6pfstNnPJ10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσεχως και στα νερα σας.... tsala Tanganyika 82 13-12-14 22:14
1H ΜΕΡΑ ΜΠΕΤΥ Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 31-01-12 14:37
SOS τρεχουν νερα stelios2809 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 23-09-10 14:38
καλη σας μερα kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 13 03-05-08 16:04
Ηρθε η ωρα για κολυμπι στα βαθια glazar Θαλασσινό νερό - Γενικά 77 10-03-08 21:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10204 seconds with 14 queries