Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-09, 02:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Arrow Υπερπληθυσμος Red cherry και συνεπειες.

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θελω να με βοηθησετε να βγαλουμε ενα συμπερασμα αν γινεται σχετικα με τις γαριδες red cherry,- οσοι εχετε.

Συγκεκριμενα τι σχεση υπαρχει σχετικα με την μακροχρονη διατηρηση τους, την αυξηση του πληθυσμου τους, το χρωμα τους και το μεγεθος τους.

Σας παραθετω τις δικες μου παρατηρησεις και περιμενω να επιβεβαιωσετε η οχι αν εχετε δει κι εσεις κατι παρομοιο.

Λοιπον, η ιστορια ξεκινα με περιπου 30 cherry που μου χαρισε ο dinos99 πριν μερικους μηνες. Θυμαμαι που μου ειχε πει οτι δεν μεγαλωναν πολυ στο ενυδρειο του (ειχε πολλες) και μου ειχε κανει εντυπωση.Εγω τοτε ειχα μονο 3 και ειχαν γινει σωστα αστακουδακια !
Πραγματι λοιπον, οταν μπηκαν στο δικο μου με τον αφθονο χωρο, τις αλγες και το φαγητο πηραν μεγαλο τελικο μεγεθος οι ενηλικες, και ενα απιθανο βαθυ εντονο χρωμα-ιδιαιτερα οι εγκυες θηλυκιες.
Επειτα ομως απο 6 μηνες, αν και εχουν φτασει σε αριθμο πανω απο 200 ατομα,οσο αυξανοταν ο πληθυσμος, αρχισα να παρατηρω οτι μειωνοταν ο αριθμος των μεγαλων εντονων θηλυκων και η πλειοψηφια δεν εφτανε σε μεγεθος ενηλικιωσης. Μαλιστα το εντονο κοκκινο χρωμα γινοταν ολο και πιο σπανιο και οι περισσοτερες ηταν πιο διαφανες με διασπαρτα κοκκινα σημαδια.
Η αναπαραγωγη συνεχιζεται στους ιδιους ρυθμους και αν και χαρισα σε αλλους χομπιστες πανω απο 100 γαριδουλες τους τελευταιους μηνες, το φαινομενο συνεχιζεται.
Αντιθετως οι 3 cherry που βρισκονται στο υφαλμυρο, ειναι σε max μεγεθος και με ενα απιθανο λαμπερο κοκκινο χρωμα που βγαζει ματι.Αυτες ομως δεν αναπαραγονται ποτε στο υφαλμυρο νερο !

Διαβασα προσφατα σε μια παρομοια συζητηση σε ξενο forum οτι καποιος μετεφερε καποιες απο αυτες τις μικρες αχρωμες γαριδες σε νεο ενυδρειο και αμεσως αρχισαν να μεγαλωνουν και να παιρνουν εντονο χρωμα !

Δεν ειμαι βιολογος-γενετιστης, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν οφειλεται σε αποτελεσμα ενδογαμιας και εκφυλισμου αυτο το φαινομενο .Μαλλον περισσοτερο εχει σχεση με τους παραγοντες χωρος και διαθεση τροφης. Ισως παλι να παιζει καποιο ρολο ο υπερπληθυσμος και ο ανταγωνισμος σε καποια μεταλλα και ιχνοστοιχεια που χρειαζονται οι γαριδες για την αλλαγη του κελυφους και συνεπως την περαιτερω αναπτυξη.

Αποφασισα να κανω κατι γι αυτο και η πρωτη μου σκεψη ηταν περισσοτερο φαγητο και μεγαλυτερη ποικιλια σε λαχανικα.Υποψιν οτι η βασικη τροφη τους που ειναι οι αλγες, απουσιαζει παντελως απο τα ενυδρεια μου. Επισης με την συμπληρωση νερου Α/Ο αυξησα την ποσοτητα Discus trace που προσθετω. Ειναι νωρις ακομα αλλα νομιζω οτι κατι αλλαξε προς το καλυτερο και αρχισα παλι να βλεπω (λιγες) μεγαλες κοκκινες ενηλικες red cherry.Ισως παλι να ειναι η ιδεα μου...ο χρονος θα δειξει.

Παρακολουθωντας συζητησεις σε ξενες πηγες, παρατηρω οτι το παραπανω ειναι ενα φαινομενο που εχουν βιωσει πολλοι χομπιστες σε ολο τον κοσμο γι αυτο θα ηθελα να ξερω αν εχετε παρομοια εμπειρια.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-09, 10:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ πήρα γύρω στα 30 κομμάτια από τον Χάρη Χ. Οι περισσότερες από αυτές ήταν άχρωμες και μικρές σε μέγεθος. 2 από αυτές ήταν ενήλικες και κουβαλούσαν αυγά. Τις έβαλα στο περίφημο ενυδρείο μπαλκονιού, όπου αν μη τι άλλο υπάρχει άλγη ειδικά πάνω στα φύλλα της ανούμπιας (όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και ravenτσόνογλου ενυδρείο). Στην αρχή τους έριχνα ταμπλέτες σπιρουλίνας τις οποίες δεν έδιναν καμιά σημασία. Όταν ξεκίνησα να ρίχνω κόκκους dr munster οι γαρίδες απέκτησαν αμέσως χρώμα (οι άχρωμες), οι άλλες δυο γέννησαν (κι έχει γεμίσει ο τόπος "κατσαριδάκια" ) και παρατηρώ κάθε μέρα κι από ένα νέο κουφάρι από έκδυση. Όλα αυτά έγιενα μέσα σε 10 μέρες. Οσο για την τροφή τους τους ρίχνω δυο φορές την εβδομάδα ένα μικρό κομμάτι βρασμένο καρότο. Αυτό που πιστεύω ότι είναι σημαντικός παράγοντας ανάπτυξης (πέραν της σωστής διατροφής και των λοιπών παραμέτρων) είναι και ο χώρος που τους δίνουμε να αναπτυχθούν (όπως και στα υπόλοιπα ψάρια μας βέβαια)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-09, 12:48
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αλέξανδρε όπως και με τον Μάκη ,πρέπει να έχω πλέον πάνω απο 400 κομμάτια μέσα στο ενυδρείο,τα περισσότερα έχουν τη μορφή που περιέγραψες Αλέξανδρε,πιστέυω οτι ωφείλεται στο νερό και την διατροφη.Σε 80αρι γαριδοενυδρείο που έστησα με πιο σκληρό νερό πήραν πιο κόκκινο χρώμα και πιο μεγάλο μέγεθος,αλλά δεν γεννάνε με τίποτα .Παρόλα αυτά κάθε φορα που καθαρίζω τα φίλτρα βρίσκω μέσα καμια 100 κομμάτια τα περισσότερα θηλυκά με κανονικό μέγεθος και χρωματισμό ,οπότε πιστεύω οτι ίσως φταίει και ο φωτισμός και οι συγκάτοικοι που υπάρχουν και τα ενοχλούν,λέω εγω τώρα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-09, 14:37
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που πιστεύω ότι είναι σημαντικός παράγοντας ανάπτυξης (πέραν της σωστής διατροφής και των λοιπών παραμέτρων) είναι και ο χώρος που τους δίνουμε να αναπτυχθούν (όπως και στα υπόλοιπα ψάρια μας βέβαια)
για εμενα εδω ειναι ολο το ζουμι....ειναι φυσικο οταν φτασουν σε εναν αριθμο αρκετα μεγαλο οπως στο ενυδρειο σου αλεξ να αρχιζουν να ρυθμιζουν τον πληθυσμο τους και το μεγεθος τους(αληθεια ο ρυθμος αναπαραγωγης εχει πεσει στο ενυδρειο σου?).αν λαβουμε υποψην και οτι το ενυδρειο σου δεν εχει αλγες...τοτε μου φανταζει φυσιολογικο.
Στρατηγε μου δεν ξερω γιατι...αλλα σε μαλακο νερο εμενα παιρνουν ποιο ωραιο χρωμα
Μακη σου κανουν εκδυση οι cherry???δεν το εχω παρατηρησει ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-09, 14:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ο ρυθμος αναπαραγωγης δεν εχει μειωθει, βλεπω πολλες εγκυες αλλα ...λιγοτερα μωρα πλεον. Και δεν ειναι τα ψαρια που τις ελεγχουν. Υποθετω οτι τα μικρα δεν βρισκουν αρκετο φαγητο (αλγες) το πρωτο διαστημα της ζωης τους και χανονται απο την πεινα.
Γιατι ομως δεν ισχυει το ιδιο και για τις αμανο ?? Εκεινες παλι μεγαλωνουν και κουβαλανε συνεχεια αυγα.
Και οι red nose εχουν γεμισει αυγα ολες οι θηλυκιες αλλα εκεινες παλι επιβιωνουν τρωγωντας φυτα.

Για μενα η αιτια ειναι πιο πολυπλοκη και δεν μπορω να την κατανοησω πληρως. Παρατηρησα οτι στο 54αρι ,αν και ειναι μονες τους οι cherry και δεν εχουν ανταγωνιστες στην τροφη, ποτε δεν πηγαν καλα απο την αρχη. παραμενουν μικρες και αναπαραγονται με βραδυτερους ρυθμους. Οι παραμετροι υποθετικα ειναι αριστες για γαριδες. Γιατι λοιπον;
Τι ρολο αραγε παιζει το ιωδιο και τα μεταλλα ; Ξερουμε τα παντα για τις απαιτησεις τους ή κατι μας διαφευγει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Στρατηγε μου δεν ξερω γιατι...αλλα σε μαλακο νερο εμενα παιρνουν ποιο ωραιο χρωμα

Παρόλα αυτά κάθε φορα που καθαρίζω τα φίλτρα βρίσκω μέσα καμια 100 κομμάτια τα περισσότερα θηλυκά με κανονικό μέγεθος και χρωματισμό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-09, 15:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
...δεν ξερω γιατι...αλλα σε μαλακο νερο εμενα παιρνουν ποιο ωραιο χρωμα
Αυτο Ντινο μπορω να βεβαιωσω οτι δεν ισχυει. Η αποδειξη ειναι η παρακατω φωτο με μια απο τις cherry που ζουνε στο υφαλμυρο.Ειναι πολυ μεγαλη και το χρωμα της απιστευτο !

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-09, 16:01
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

τετοιο χρωμα δεν εχει καμια γαριδα μου...απλα λεω τι συμβαινει σε μενα.
Αλεξ για τις αμανο μπορω να υποθεσω με βαση τις συμπεριφορες που βλεπω εγω στα ενυδρεια μου οτι δεν αντιμετωπιζουν προβλημα γιατι ειναι πολυ ανταγωνιστικες στην ευρεση τροφης.οταν ταιζω καμια ταμπλετα ή λαχανικα βλεπω οτι οι αμανο διωχνουν ολες τις αλλες γαριδες προκειμενου να τραφουν οι ιδιες πρωτα ακομα και οταν οι ποσοτητα τροφης ειναι μεγαλη.οταν χορτασουν ακολουθουν οι τσερι με οτι εχει απομεινει....

Υ.Γ ποσα cm ειναι η κατσαριδα της φωτογραφιας?
-------------------------
Αααα....και κατι αλλο που μολις μου ηρθε...εχεις υποπτευθει μηπως τα diy λυπασματα???ειναι τελικα safe ή παιζει να ειναι λιγουλακι ''υποπτα''

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dinos99 : 03-07-09 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-09, 16:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η εικονιζομενη γαριδα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τα goby οποτε πρεπει να ειναι γυρω στα 3,5 εκ.

Για τις αμανο εχεις απολυτο δικιο, ειναι κλεφτρες και πολυ ανταγωνιστικες με την τροφη.

Με τα diy λιπασματα δεν παιζει να φταινε.
Αυτο που υποπτευομαι εγω κυριως ειναι η ελλειψη της βασικης διατροφης τους που ειναι οι αλγες, και ισως καποια ελλειψη σε μεταλλα και αλλα στοιχεια απαραιτητα για την αναπτυξη τους και την αλλαγη κελυφους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-09, 09:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ξεκινησα με καμια 10αρια γαριδες..μικρες και ελαφρως ροζ....αρχικα σε 54 λιτρα μονες τους...εγιναν καπου 150 και απο εκει και περα αρχσια να μοιραζω...εβλεπα συνεχως νεα μωρα και το χρωματα ηταν αναμεικτα...απο γκρι-καφε μεχρι βαθυ κοκκινο....μεταφερθηκαν σε αλλο ενυδρειο με endlers (που λιπαινεται) και βλεπω πλεον λιγοτερα μωρα (λογικο να τρωγωνται ως ενα βαθμο) αλλα συνεχιζεται η αναπαραγωγη τους...παλι τα χρωματα ποικιλουν (ακομη και σκετο καφε γκρι μπορει να ειναι εγκυες..οποτε δεν μπορω με βαση το χρωμα να ξεχωρισω φυλο)..αυτο που σιγουρα θελω να κανω και κακως δεν εκανα ακομη ειναι να ανανεωσω το αιμα...(αντωωωωννηηηηη...ποτε θα πιουμε καφε??)
σιγουρα οι περισσοτερες ειναι μεσαιου μεγεθους με λιγες μονο να φτανουν σε μεγαλο μεγεθος με εντονο κοκκινο χρωμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-09, 12:43
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ουπς...Ενδιαφέρον ποστ......Κι εγώ παιδιά ξεκίνησα με 20 red cherry πριν 10 περίπου μήνες και τώρα είναι σίγουρα πάνω από 200...

Απο χρώμα δεν έχω παράπονο, είναι όλες κόκκινες, τα αρσενικά βέβαια πιο ανοικτο, αλλά δεν έχω δει κάποιο άσχετο χρώμα...

Απο μέγεθος όμως το πολύ μεχρι 2 εκατοστά...Τα μικρά και σε εμένα έχουν κάπως μειωθεί...

Η σκληρότητα είναι 8 (αυτή έχει το δίκτυο, η πλήρωση το καλοκαίρι με RO βέβαια)...

Από τροφή σκαλίζουν συνέχεια τη moss (έχω μπόλικη...) αλλά την πέφτουν και σε οτι άλλο πέφτει στο ενυδρείο: Dr Basleers, Tropical Wafers, Tetra Pro, OSI Shrimp Pellets,Tubifex, Bloodworms κλπ...

Αυτά...Θα γίνω καλά γιατρέ;
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-09, 14:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μπορειτε να δειτε κι εδω μια συζητηση πανω στο ιδιο θεμα http://www.plantedtank.net/forums/sh...-genetics.html
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-07-09, 01:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δυστυχως εχασα και 3 απο τις 5 red nose που ειχα. Αυτες οι γαριδες κατεβαινουν πολυ σπανια στον βυθο να φανε απο τις τροφες που ριχνω. Κυριως επιζουν τρωγοντας φυλλα φυτων, μιας και δεν εχω καθολου αλγες για να τραφουν.
Με τις red cherry εχω δει ηδη αισθητη διαφορα αυξανοντας την ποσοτητα της τροφης και προσθετοντας αρκετα λαχανικα,καροτο, ντοματα, κολοκυθακι κλπ καθημερινα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-07-09, 07:42
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Εδωσα 20 Cherry σε ένα φίλο και έβαλα και καμμια 15αριά σε ένα γαριδοενυδρείο,μέσα σε 10-15 μέρες το μέγεθος τους έγινε διπλάσιο ο δε χρωματισμός τους κάτσε καλά,οπότε πιστεύω πως είναι θεμα διατροφής.Αν αυξηθεί ο πλυθησμός τους και λόγω του ανταγωνισμού για φαγητό με άλλα είδη γαρίδων που τυχων υπάρχουν σε ένα σχετικά καθαρο ενυδρείο απο άλγες μάλλον οδηγή σε μικρή ανάπτυξη και απώλεια χρώματος,για αυτό ίσως όσες ευρισκά μεσα στα φιλτρα οπου υπάρχει πιο πολύ τροφή και λιγότερος ανταγωνισμός ήταν και μεγαλύτερες και με κανονικό χρώμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-07-09, 07:47
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

αρχισα με 10 cherry και σε συντομο χρονικο διαστημα εχουν γινει αμετρητες εχω παρα πολλες μικρες και λιγες μεγαλες κοκκινες οι γεννες δεν εχουν σταματησει δεν ταιζω καροτα και λαχανικα μεχρη τωρα αλλα σκεφτομαι να το δοκιμασω. ενα περιεργο ειναι οτι κατα καιρους μπορεις να τις μετρησεις και αλλοτε παλι παθαινεις πλακα απο τον υπερπληθυσμο. πιστευω οτι πρεπει να ανανεωνονται με καινουργιο αιμα οποτε οποιος θελει ανταλλαζω μικρες μεγαλες. πιστευω οτι η αλατοτητα παιζει ρολο στο χρωμα και επισης και ο φωτισμος απο σεπτεμβριο που θα εχω περισοτερο χρονο να ασχοληθω θα βγαλω καποια συμπερασματα
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-07-09, 08:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αλέξανδρε, την αιτία την έχεις ήδη αναφέρει:
"Ισως παλι να παιζει καποιο ρολο ο υπερπληθυσμος και ο ανταγωνισμος σε καποια μεταλλα και ιχνοστοιχεια που χρειαζονται οι γαριδες για την αλλαγη του κελυφους και συνεπως την περαιτερω αναπτυξη".
Αυτό είναι ακριβώς. Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ μπορούμε να μεταφέρουμε την πραγματική χημεία του νερού του βιότοπου όπου έμαθαν οι οργανισμοί να ζουν και να εξελιχθούν για χιλιάδες-εκατομμύρια χρόνια με τις συγκεκριμένες παραμέτρους του περιβάλλοντος τους. Η τροφή από μόνη της ΔΕΝ είναι σε θέση να παράσχει όλα όσα χρειάζονται οι οργανισμοί.

Αυτό είναι πιο εμφανές, στους φίλους εδώ μέσα οι οποίοι είχαν μια επιτυχημένη αναπαραγωγή μηλοσαλίγγαρων. Παρακολουθήσατε ποτέ τις αλλαγές που παρατηρούνται κατά την διάρκεια της ενηλικίωσης των μικρών σαλιγγαριών? Βεβαιώνω ότι παρατηρούνται αλλαγές καθημερινά, σε όλα τα επίπεδα των ιχνοστοιχείων και όχι μόνο στις σκληρότητες και πεχά.

Όλοι εμείς βλέπουμε τα πράγματα πολύ απλά, μέχρι τα όρια των γενικών γνώσεων περί ενυδρείων. Η αλήθεια και το μυστικό όμως είναι η χημεία του νερού, τα ιχνοστοιχεία και βεβαίως ο υπερπληθυσμός ο οποίος είναι έντονος ακόμα και στα ψάρια. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση, ο υπερπληθισμός έχει άμεση σχέση με τον ανταγωνισμό δέσμευσης ιχνοστοιχείων.

Ειδικά στα ασπόνδυλα, πιστεύω ότι οι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται συχνότερα σε περίπτωση αναπαραγωγής (να μην με δει μόνο ο Βασίλης). Αν και πάλι δεν νομίζω ότι το νερό της υδατοπρομήθειας είναι σε θέση να παράσχει όλα αυτά που χρειάζονται-στις ποσότητες που ζητούν. Προτρέπω την πρόσθεση επιπλέον ιχνοστοιχείων στο νερό σε τέτοιες περιπτώσεις. Το εξωτερικό περίβλημα της γαρίδας δημιουργείται από τη χιτίνη καθώς και κάποια άλατα, όπως το φωσφορικό και το ανθρακικό ασβέστιο. Ιχνοστοιχεία τα οποία δεν μπορούν να βρουν στις ποσότητες που ζητούν (σε περίπτωση υπερπληθυσμού από μικρά) και μάλιστα σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους. ¶ρα ο υπερπληθυσμός είναι ένας παράγοντας που μάλλον μοιάζει, (να το πω επικίνδυνος?) για τη σωστή ανάπτυξη των μικρών στο κλειστό περιβάλλον του ενυδρείου, είτε είναι 100 λίτρα, είτε 300.

Αυτά και εύχομαι να βοήθησα λιγάκι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-09, 09:30
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, την αιτία την έχεις ήδη αναφέρει:
"Ισως παλι να παιζει καποιο ρολο ο υπερπληθυσμος και ο ανταγωνισμος σε καποια μεταλλα και ιχνοστοιχεια που χρειαζονται οι γαριδες για την αλλαγη του κελυφους και συνεπως την περαιτερω αναπτυξη".
Αυτό είναι ακριβώς. Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ μπορούμε να μεταφέρουμε την πραγματική χημεία του νερού του βιότοπου όπου έμαθαν οι οργανισμοί να ζουν και να εξελιχθούν για χιλιάδες-εκατομμύρια χρόνια με τις συγκεκριμένες παραμέτρους του περιβάλλοντος τους. Η τροφή από μόνη της ΔΕΝ είναι σε θέση να παράσχει όλα όσα χρειάζονται οι οργανισμοί.

LOL!!!! οταν ειναι λιγες γιατι τα καταφερνουν???

Αυτό είναι πιο εμφανές, στους φίλους εδώ μέσα οι οποίοι είχαν μια επιτυχημένη αναπαραγωγή μηλοσαλίγγαρων. Παρακολουθήσατε ποτέ τις αλλαγές που παρατηρούνται κατά την διάρκεια της ενηλικίωσης των μικρών σαλιγγαριών? Βεβαιώνω ότι παρατηρούνται αλλαγές καθημερινά, σε όλα τα επίπεδα των ιχνοστοιχείων και όχι μόνο στις σκληρότητες και πεχά.

Όλοι εμείς βλέπουμε τα πράγματα πολύ απλά, μέχρι τα όρια των γενικών γνώσεων περί ενυδρείων. Η αλήθεια και το μυστικό όμως είναι η χημεία του νερού, τα ιχνοστοιχεία και βεβαίως ο υπερπληθυσμός ο οποίος είναι έντονος ακόμα και στα ψάρια. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση, ο υπερπληθισμός έχει άμεση σχέση με τον ανταγωνισμό δέσμευσης ιχνοστοιχείων.

Ειδικά στα ασπόνδυλα, πιστεύω ότι οι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται συχνότερα σε περίπτωση αναπαραγωγής (να μην με δει μόνο ο Βασίλης). Αν και πάλι δεν νομίζω ότι το νερό της υδατοπρομήθειας είναι σε θέση να παράσχει όλα αυτά που χρειάζονται-στις ποσότητες που ζητούν. Προτρέπω την πρόσθεση επιπλέον ιχνοστοιχείων στο νερό σε τέτοιες περιπτώσεις. Το εξωτερικό περίβλημα της γαρίδας δημιουργείται από τη χιτίνη καθώς και κάποια άλατα, όπως το φωσφορικό και το ανθρακικό ασβέστιο. Ιχνοστοιχεία τα οποία δεν μπορούν να βρουν στις ποσότητες που ζητούν (σε περίπτωση υπερπληθυσμού από μικρά) και μάλιστα σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους. ¶ρα ο υπερπληθυσμός είναι ένας παράγοντας που μάλλον μοιάζει, (να το πω επικίνδυνος?) για τη σωστή ανάπτυξη των μικρών στο κλειστό περιβάλλον του ενυδρείου, είτε είναι 100 λίτρα, είτε 300.

Αυτά και εύχομαι να βοήθησα λιγάκι.
Μια και αναφέρθηκε και το όνομα μου να πω μια σκέψη και μονό.
Ενημερώνω ότι δεν είχα ούτε έχω ασπόνδυλα.
(είχα κλασικά μονό τα σαλιγκάρια που πάνε δώρο με τα φυτά τα οποία δε προσπάθησα να τα δώσω σωστές συνθήκες απλά από μονά τους αναπαράγοντα θες δε θες)

Μια και έχω παρατηρήσει ότι τα καβούρια ζούνε σε ποταμάκια με συνεχομένη ροή στην φύση (ανανεώνετε το νερό συνεχεία) πιστεύω ότι θέλουν αλλαγές νερού .

Πιστεύω ότι τα παιδιά που ασχολούνται με της γαρίδες είναι όλοι τυπικοί σε θέματα αλλαγών νερού. (άνθρωποι που πάνε σε διαγωνισμούς είναι κομματάκι άστοχο να τους λεμέ για αλλαγές νερού)

Εκεί που είναι το πρόβλημα είναι η διατροφή σε αλγες και κάποιους ίσως μικροοργανισμούς που το δικό μας μάτι δε τους βλέπει και δεν μπορεί να ξέρει τι είναι αυτό που ψάχνουν για να φανέ.

Αυτό που θα πω μπορεί να είναι και τελείως άσχετο (μια και είμαι και άσχετος με την συγκεκριμένη κατηγορία) ίσως κανένα αποξεραμένο κέλυφος από θαλασσιά γαρίδα?? Λέτε να το φανέ???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-07-09, 10:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλημερα !
Βασιλη,in the pond@ βοηθησες και μαλιστα πολυ ! σωστη προσεγγιση και επιβεβαιωνεις οντως οτι περα απο το φαγητο τιθεται και θεμα ελλειψης ιχνοστοιχειων. Μην ξεχναμε οτι και τα φυτα απορροφουν αρκετα ιχνοστοιχεια για την αναπτυξη τους ,κι εγω εχω πολλα φυτα.
Ισως να δοκιμασω καποιο απο τα προιοντα για γαριδες, οπως το shrimp tonic που βελτιωνει την χημεια του νερου για τις γαριδουλες.

Απο puritanos
Παράθεση:
Εκεί που είναι το πρόβλημα είναι η διατροφή σε αλγες και κάποιους ίσως μικροοργανισμούς που το δικό μας μάτι δε τους βλέπει και δεν μπορεί να ξέρει τι είναι αυτό που ψάχνουν για να φανέ.
Σκεφτηκα να αφηνω πλατιες πετρες σε νερο στον ηλιο να πιανουν αλγες και μετα να τις βαζω στο ενυδρειο, αλλα ειναι χρονοβορα διαδικασια και πρεπει να εχει κανεις πολλες πετρες και μεγαλο δοχειο για νερο, μιας και αργουν να πιασουν αλγη.

Απο puritanos:
Παράθεση:
Αυτό που θα πω μπορεί να είναι και τελείως άσχετο (μια και είμαι και άσχετος με την συγκεκριμένη κατηγορία) ίσως κανένα αποξεραμένο κέλυφος από θαλασσιά γαρίδα?? Λέτε να το φανέ???
Μονο απο θαλασσιά; αν ειναι μελιτζανί δεν κανει; Περα απο την πλακα τρωνε τα δικα τους κελυφη μετα την εκδυση και παιρνουν πισω καποια μεταλλα και ιχνοστοιχεια. Κελυφος απο θαλασσινες γαριδες ειναι πολυ σκληρο, δεν ξερω αν θα μπορουσαν να το φανε..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-07-09, 11:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ξερώ από τα λίγα που παρακολουθώ της γαρίδες ότι τρώνε το κέλυφος που βγάζουν γι αυτό είπα ότι ίσος περιέχουν μερικά πολύτιμα συστατικά.
...και όντως περιέχουν φίλε Βασίλη.

Αλέξανδρε, ο οργανισμός των συγκεκριμένων ζώων μπορεί να δημιουργήσει την χιτίνη. Από μόνη της όμως δεν έχει την σκληρότητα που πρέπει, έτσι για να επιτευχθεί αυτό, δεσμεύονται τα άλατα που έχω αναφέρει πιο πάνω, ώστε να σκληρίνουν το κέλυφος. Τρώγοντας το παλιό κέλυφος, τους δείνει μια άλφα ποσότητα αυτών των ενώσεων. Το θέμα όμως είναι ότι το καινούριο περίβλημα είναι μεγαλύτερο, άρα το ζώο πρέπει να δεσμεύσει αυτές τις ουσίες από αλλού ή από το νερό. Αν τυχόν και δεν υπάρχουν διαθέσημες, τότε φυσικά παραμένουν μικρότερα τα ζώα και κατά δεύτερο ιεραρχικά, με λιγότερο σκληρό κέλυφος.

Αλέξανδρε, είμαστε στο σωστό θέμα ώστε να μπορούμε να προσεγγίσουμε καλύτερα το θέμα.
Μήπως παρακολουθείς τα ζώα αυτά κατά την διάρκεια που αλλάζουν περίβλημα?
Έχεις διαπιστώσει μετά από πόση ώρα προσεγγίζουν το παλιό τους καβούκι για να το φάνε?
Έχεις προσέξει μήπως οι άλλες γαρίδες προσπαθούν να επωφεληθούν του γεγονότος αυτού, αποκόπτοντας κομμάτια από το κενό κέλυφος?
Όλα αυτά τα ερωτήματα κανονικά θα έπρεπε να τα είχατε απαντήσει αφού έχετε καιρό τώρα τέτοια ζώα που αναπαράγονται.

Το θέμα με τον χρωματισμό, έχει να κάνει με την διατροφή των ζώων, χωρίς να είμαι απόλυτος. Κανονικά ανατρέχεις στον πραγματικό βιότοπο, και αναρωτιέσαι σχετικά με τά είδη που καταναλώνει, τί ουσίες περιέχουν αυτές οι τροφές κ.λ.π. Πράγματα που βεβαίως γνωρίζουν και οι επιστήμονες που κατασκευάζουν όλα αυτά τα σκευάσματα που έχουμε διαθέσημα στα καταστήματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-07-09, 15:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, είμαστε στο σωστό θέμα ώστε να μπορούμε να προσεγγίσουμε καλύτερα το θέμα.
Μήπως παρακολουθείς τα ζώα αυτά κατά την διάρκεια που αλλάζουν περίβλημα?
Έχεις διαπιστώσει μετά από πόση ώρα προσεγγίζουν το παλιό τους καβούκι για να το φάνε?
Έχεις προσέξει μήπως οι άλλες γαρίδες προσπαθούν να επωφεληθούν του γεγονότος αυτού, αποκόπτοντας κομμάτια από το κενό κέλυφος?
Όλα αυτά τα ερωτήματα κανονικά θα έπρεπε να τα είχατε απαντήσει αφού έχετε καιρό τώρα τέτοια ζώα που αναπαράγονται.
Κανονικά ανατρέχεις στον πραγματικό βιότοπο, και αναρωτιέσαι σχετικά με τά είδη που καταναλώνει, τί ουσίες περιέχουν αυτές οι τροφές κ.λ.π. Πράγματα που βεβαίως γνωρίζουν και οι επιστήμονες που κατασκευάζουν όλα αυτά τα σκευάσματα που έχουμε διαθέσημα στα καταστήματα.
Βασιλη, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα που γινεται συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Και οχι μονο στο gab αλλα γενικα στην ελλαδα. Ουτε και στις αναφορες του εξωτερικου εχω βρει αρκετες πληροφοριες πανω στην βιολογια και τις διατροφικες και βιοχημικες αναγκες των γαριδων γλυκου νερου.Ισως δεν εχω ψαξει αρκετα..αλλα νομιζω οτι βαδιζουμε σε παρθενο εδαφος.
Εχω λοιπον παρατηρησει τις αμανο την στιγμη της εκδυσης. Ειναι μια πολυ επικινδυνη στιγμη γιατι μενουν απροστατευτες χωρις το κελυφος τους. Συνηθως εχουν την συμπαρασταση των αλλων γαριδων και η διαδικασια γινεται σε σκοτεινα σημεια και πολυ γρηγορα. Μετα την εκδυση καμια γαριδα δεν παει να φαει το πουκαμισο που μενει. Αυτο συμβαινει μετα απο 1-2 μερες οταν αρχιζει και μαλακωνει (αποσυντιθεται).
Απο τις red cherry σπανια να δω πουκαμισο...μαλλον λογω μικρου μεγεθους και λιγοτερης σκληροτητας τρωγεται επιτοπου απο τις αμανο.
Και σκεφτομαι εγω τωρα..μηπως γι αυτο οι αμανο μεγαλωνουν χωρις προβλημα και οι cherry μενουν μικροτερες; θα μπορουσαν οι μεγαλυτερες και ανταγωνιστικες αμανο τρωγοντας πρωτες τα κελυφη των cherry να στερουν απο αυτες την ανακυκλωση των θρεπτικων που βρισκονται σε αυτα;
Επισης ειναι σιγουρο οτι στον χρωματισμο παιζει ρολο η διατροφη, αλλα και η χημεια του νερου. Επισης σιγουρα οι συχνες αλλαγες βοηθουν την κατασταση.
Δεν ειμαι επιστημονας ουτε εχω μελετησει τα ειδη στο φυσικο τους βιοτοπο, οποτε δεν μπορω και να εμβαθυνω περαιτερω χωρις να γραψω αοριστιες και ανακριβειες.

Υ.Γ. Προς Puritanos και Georgarask, εσβησα τα ασχετα ποστ. Θα σας παρακαλεσω να μην χαλασει αυτη η ωραια συζητηση με προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ευχαριστω για την κατανοηση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-09, 16:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα που γινεται συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Και οχι μονο στο gab αλλα γενικα στην ελλαδα. Ουτε και στις αναφορες του εξωτερικου εχω βρει αρκετες πληροφοριες πανω στην βιολογια και τις διατροφικες και βιοχημικες αναγκες των γαριδων γλυκου νερου.Ισως δεν εχω ψαξει αρκετα..αλλα νομιζω οτι βαδιζουμε σε παρθενο εδαφος.
Ομολογώ πως έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά την έκταση επαρκούς πληροφοριών για το είδος. Όπως και να το κάνουμε, οι γαρίδες δεν είναι από τα "πιασιάρικα" είδη του ζωικού βασιλείου όπου να καλύπτεται από μπουλούκια επιστημόνων. Κανένας δεν θα ενδιαφερθεί π.χ. σε κάτι που αφορά την διατροφή τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τις red cherry σπανια να δω πουκαμισο...μαλλον λογω μικρου μεγεθους και λιγοτερης σκληροτητας τρωγεται επιτοπου απο τις αμανο.
Και σκεφτομαι εγω τωρα..μηπως γι αυτο οι αμανο μεγαλωνουν χωρις προβλημα και οι cherry μενουν μικροτερες; θα μπορουσαν οι μεγαλυτερες και ανταγωνιστικες αμανο τρωγοντας πρωτες τα κελυφη των cherry να στερουν απο αυτες την ανακυκλωση των θρεπτικων που βρισκονται σε αυτα;
Αλέξανδρε, είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό και γι' αυτό σε έχω ρωτήσει προηγουμένως. Προσπάθησε τώρα να ανακαλύψεις αν συμβαίνει στην πραγματικότητα. Πάρε και καμιά φώτο ώστε να γίνει μια καλή αρχή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ειναι σιγουρο οτι στον χρωματισμο παιζει ρολο η διατροφη, αλλα και η χημεια του νερου. Επισης σιγουρα οι συχνες αλλαγες βοηθουν την κατασταση.
Δεν ειμαι επιστημονας ουτε εχω μελετησει τα ειδη στο φυσικο τους βιοτοπο, οποτε δεν μπορω και να εμβαθυνω περαιτερω χωρις να γραψω αοριστιες και ανακριβειες.
Αλέξανδρε, σίγουρα δεν θέλω ούτε και εγώ να ξεφύγουμε πέρα από τα όρια των γνώσεων μας λέγοντας φαρφάρες. Το σίγουρο είναι ότι αν θέλεις να έχεις και τα δύο είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο και αφού έχεις παρατηρήσει ότι το ένα είδος ίσως να εκμεταλλεύεται το άλλο προς το συμφέρον του, πρέπει να βρεις πηγή όπου θα προμηθεύονται τα πολύτιμα συστατικά που χρειάζονται, ιδιαίτερα για τοπερίβλημα τους. Οι αλλαγές νερού πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να είναι πολύ συχνές.

Πού ξέρετε. Ίσως από αυτό να προκύψει και κάτι σημαντικό στον κόσμο των ενυδρείων με γαρίδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-07-09, 01:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kατι ακομα...λεμε ετσι γενικα και αοριστα οτι παιρνουν απο τα αδεια κελυφη, απο την τροφη και απο τα συστατικα του νερου, "ιχνοστοιχεια μεταλλα και αλλες ωφελιμες ουσιες"
Ποια ειναι ομως ακριβως αυτα ?? Πως να ξερω τι ακριβως πρεπει να τους προσφερω ωστε να δω τις γαριδες μου σε αριστη κατασταση, αν δεν ξερω ακριβως ποια ειναι τα συστατικα που χρειαζονται ειτε στην διαιτα τους ειτε στην χημεια του νερου;
Τα σκευασματα που ισχυριζονται οτι τα προσφερουν ολα αυτα σε στυλ "τονικ" κλπ, μπορω να τα εμπιστευθω ή θα μου πουλησουν χρωματιστο νερακι;Θα προτιμουσα να προσθετα τις ουσιες μονος μου ωστε να ειμαι σιγουρος (αν ηξερα ποιες ειναι αυτες).
Υπαρχει καποια μελετη σχετικα ή θα πρεπει να το ανακαλυψουμε μονοι μας με τον εμπειρικο τροπο;
Χρειαζεται πολυ ψαξιμο το θεμα...αν βρω χρονο να ασχοληθω θα στειλω μερικα email και θα ανοιξω θεματα σε μερικα εξειδικευμενα φορουμ για γαριδες οπως ειναι το Garnellenforum και το Crustaforum. Πιστευω οτι θα ανακαλυπτα αρκετα στοιχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-07-09, 04:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι 5 το πρωι και εχω βρει τα παντα σχετικα με το θεμα.
Διαβαζω ωρες ατελειωτες εδω και μερες και επιτελους εβγαλα ακρη... Απλως επρεπε να ψαξω σε σελιδες που ασχολουνται εμπορικα με την παραγωγη γαριδας (καλλιεργιες) για να συμπληρωσω το παζλ.
Επειδη ομως ειναι 5 κολλες αναφορας, θα τα γραψω ολα υπο μορφη αρθρου σε νεο thread ,αφου τα συμμαζεψω λιγο και τα κανω πιο απλα και ευαναγνωστα.
Θα λυθουν ολες οι αποριες και θα γινει κατανοητο σε ολους μας τι χρειαζονται οι γαριδες μας. Θα αναφερθουν ολα τα στοιχεια που πρεπει να βρισκονται παροντα στο νερο και στην διατροφη τους (ειναι ακριβως 22).
Θα προταθει συγκεκριμενη διαιτα και θα περιγραφουν ολοι οι μηχανισμοι σχετικα με την αναπτυξη, αναπαραγωγη και εκδυση του εξωσκελετου τους.
Ολα με μεγαλες λεπτομερειες και αναφορες σε πηγες και links.
Ολοκληρη μελετη δηλαδη που θα μεινει παρακαταθηκη για ολους τους γαριδαδες του φορουμ.
Μετα απο αυτο νομιζω οτι οι red cherry του GAB θα ειναι οι πιο μεγαλες και κοκκινες του κοσμου ολου !
Αναμεινατε στο ακουστικο σας λοιπον..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-09-09, 22:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

επανέρχομαι στο θέμα. σήμερα το πρωί τσίμπησα 6 γαρίδες διαφόρων μεγεθών από το γαριδάδικο στο μπαλκόνι και τις έβαλα στο 20λιτρο που μέχρι εκείνη τη στιγμή φιλοξενούσε μόνο 3 κομμάτια. Οι νέες γαρίδες ήταν όλες άχρωμες. Ένα τέταρτο μετά την εισαγωγή τους στο νέο ενυδρείο οι θηλυκές απέκτησαν ένα ελαφρύ κόκκινο χρώμα ενώ στις αρσενικές έγινε ξεκάθαρο το χρώμα στα πλευρά και την πλάτη (αυτές οι κόκκινες γραμμές).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-03-10, 21:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολύ χρήσιμα οσα εχουν λεχτεί εδω . Εγω εχω να προτείνω τα φύλλα catappa αφού περαν των αλλων ιδιοτήτων τους δημιουργείται πανω σε αυτα οργανικό biofilm που είναι τροφη για της μικρες γαριδες . Και οι μεγάλες βέβαια θα τα τιμήσουν δεόντως . Ειδικά οταν εχουμε υπερπληθυσμό απο γαριδες πιστευω οτι είναι υπερπολυτιμα .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-10, 00:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για τις red cherry που ειναι και το θεμα της συζητησης, τα φυλλα cattapa ειναι πολυ ωφελιμα. Καλο ειναι ομως να τα μουλιαζουμε λιγες μερες να βγαλουν τις πολλες τανινες και να μην το παρακανουμε με μεγαλη ποσοτητα φυλλων γιατι επιρεαζεται η χημεια του νερου αποτομα.
Σε πιο ευαισθητες γαριδες οπως οι CRS υψηλου grade , θελει μεγαλυτερη ακομα προσοχη. Μεγαλη ποσοτητα φυλλων (αρα χουμικων οξεων και τανινης) θα μπορουσαν ακομα και να τις σκοτωσουν.

Το θεμα με τον χρωματισμο των red cherry, συζητηθηκε και στο crustaforum σε αυτο το θεμα που ανοιξα, οπου βγηκαν κι αλλα χρησιμα στοιχεια και συμπερασματα. Μπορειτε να το διαβασετε εδω: http://www.crustaforum.com/board/showthread.php?t=1370
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-04-10, 09:41
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Επίσης τα φύλλα catappa που έχουν συστραφεί , κουλουριαστεί και έχουν τρύπες ( που το πιθανότερο να έγιναν από έντομα) είναι ένδειξη ότι είναι καλά αποξηραμένα και ότι είναι καθαρά από χημικά και καλο ειναι να τα επιλεξουμε αυτα .
-------------------------
Φυσικά το μούλιασμα στα φύλλα όπως λέει και ο Raven πάντα επιβάλετε .Καλύτερα να προνοούμε παρά να μετανοούμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 01-04-10 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-04-10, 00:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις βρει που πουλανε εδω Ελλαδα τετοια προιοντα, ή θα τα φερεις απο το εξωτερικο?
Παραγγειλαμε απο ebay με τον dino99 απο εναν ασιατη , τροφες shirakura και block μεταλλικων αλατων. Πανακριβα ηταν ! Αν θες θα ψαξω να θυμηθω ποιος ηταν. Εχει εξειδικευμενα προιοντα για γαριδες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι εύκολο να μας δώσει κάποιος το σχετικό link ...

p.s. να δεις που θα είναι κάπου φάτσα κάρτα και δεν το βρίσκω
Εδω ειναι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33328
Δυσκολο αρθρο... ισως παρασυρθηκα και εβαλα πολλες δυσπεπτες πληροφοριες. Λιγοι το καταλαβαν.
Ειναι πολυ εξειδικευμενο, αλλα εχει μοναδικες πληροφοριες που δεν θα τις βρει κανεις ουτε σε ειδικες σελιδες για γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπερπληθυσμος ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Σαλιγκάρια 16 27-11-10 00:55
υπερπληθυσμος!!!!!!!! taspan78 Ζωοτόκα 13 28-06-10 22:10
red cherry border Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-12-09 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11378 seconds with 13 queries