Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 03-10-18, 06:08
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Οπως ειδα εγω το σχεδιο
το πρωτο διαμερισμα βλεπω δεν εχει τιποτα απλα για να μειωνει τον θορυβο ειναι
Το 2ο εχει μπλε σφουγγαρια και βαμβακι
Ζαχαρη δεν εχει κανενα
Βαση μπορεις να κανεις μονο σου με ξυλα απο ξυλουργο
Το πολυ 50 ευρω να βγουν, διαφορετικα καποια μεταχειρισμενη βαση
Τα ενωνεις με βιδες τα ξυλα αφου τρυπησεις με τρυπανακι λιγο στην αρχη
Μετα το περνας με βερνικι για να γινει αδιαβροχο το ξυλο
Επισης εκει που θα ειναι το sump καλο ειναι να εχει ανοιγμα στην πισω πλευρα να αεριζεται για να μην κρατα υγρασια μεσα το επιπλο
Κατα προτιμηση mdf που ειναι φτηνο και πιο γερο απο μελαμινη
Το θαλασσης ειναι πιο καλο για νερα αλλα και πιο ακριβο
Και στο τελος αν θελεις το βαφεις και με πλαστικο χρωμα κατα προτιμηση μαυρο
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 03-10-18, 09:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το πρώτο διαμέρισμα είναι μόνο για να κατεβαίνει το νερό από τους σωλήνες, καθώς θα σιφωνάρει από το κυρίως ενυδρείο.. Είναι ο καλύτερος τρόπος στον οποίο έχω καταλήξει για να μην έχεις τα φίλτρα από κάτω και πέφτει και το νερό με ορμή πάνω τους.. Με αυτόν τον τρόπο απλά υπερχειλίζει στο δεύτερο διαμέρισμα που είναι σε καλαθάκι με τη σειρά σφουγγάρια χοντρά και ψιλά και τέλος μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι.. Αν η υπερχείλιση σου δεν σιφωνάρει, που δεν το προτείνω από άποψη θορύβου, μπορείς να το παραλείψεις... Αν σιφωνάρει, έτσι, θα έχεις ένα εντελώς αθόρυβο ενυδρείο...
Εκεί μπορείς να φτιάξεις και μια παγίδα από πάνω για τις φυσαλίδες, όταν κλείνεις/ανοίγεις την αντλία, ώστε να μην σου πετάγονται σταγόνες τριγύρω..

Αφού κατέληξες σε αυτό το sump, θα σου πω ακριβώς διαστάσεις να στο φτιάξει ο τζαμάς σου!! Επίσης και για το ενυδρείο σου!! Το refugium μπορέις να το απομονώσεις με μαύρο ζελοφάν που κολλάει στο ταζάμι εσωτερικά χωρίς κόλλα και τα δύο μέρη που βρίσκονται στις πλευρές του ενυδρείου με ζελοφάν με κόλλα αφού βάλεις εσωτερικά αλουμινόχαρτο ώστε να νατανακλά το φως.. Έχω φτιάξει και εσωτερικά με αλουμινόχαρτο και κολλημένο 2mm τζάμι για πλήρη αντανάκλαση, αλλά θα είσαι κομπλέ και έτσι.. Ένα καπάκι από πάνω για τα λεντ και δεν θα έχεις διάχυση του φωτός μέσα στον χώρο του sump..

Για την βάση αν δεν πιάνουν τα χέρια σου καλύτερα να στην φτιάξει ξυλουργός ή αλουμινάς...
Το ενυδρείο σου θα είναι 121x46x64 , οπότε αν η στάθμη σου είναι στα 55cm ας πούμε, μιλάμε για 306 λίτρα + το βάρος του ενυδρείου, άμμου, βράχου, φτάνουμε παράκάτι 400 κιλά..
Πιστεύω για τέτοιο βάρος θα πρέπει να πας σε βάση από κοιλοδοκό.. Όχι οτι δεν γίνεται με ξύλο, αλλά θα πρέπει να γίνει πολύ σωστά!!
Για ενυδρείο ακριβώς αυτών των διαστάσεων η βάση μου κόστισε 120 ευρώ, βαμμένη με αστάρι και άλλα 50 ευρώ να την ντύσω με ξύλο!! Αν ήσουν Πάτρα θα σου πούλαγα δεύτερη, ίδια ακριβώς, έτοιμη κομπλέ, που κάθεται..
Μπορεις να κάνεις δύο τρύπες αντίθετα και στη μία άκρη να προσαρμόσεις ένα ανεμιστηράκι από pc να κυκλοφορει τον αέρα από έξω προς τα μέσα, καθώς η υγρασία που θα έχει το sump θα είναι μεγάλη... Προστατεύεις έτσι και την βάση σου... Εγώ προσάρμοσα ένα ανεμιστηράκι 20m για pc αθόρυβο εντελώς και δεν είχα ούτε σταγόνα υγρασίας ποτέ στο sump..
Αν σου βάλει και κάτω στην βάση τα ίδια κάθετα στηρίγματα με πάνω, θα μπορείς να τοποθετήσεις το sump άνετα στο κάτω μέρος... Θα κοιτάξω να βρω φωτός από το δικό μου να σου στείλω..

Αποφασίζεις για υπερχείλιση και ολοκληρώνουμε... Με κρεμαστή υπερχείλιση ξεμπερδευεις.. Αν πάρεις με εξαγωγή εγκλωβισμένου αέρα, είναι πιο ασφαλής.. Αν προσέξεις και τον σωλήνα εισόδου του νερού, με κάποιο μακρύ ποτήρι ώστε να μην στον φράξει κάτι και έχεις ντράβαλα, ακόμα καλύτερα..
Αν πας σε bean animal, θα έχεις την τέλεια υπερχείλιση, αθόρυβη και ασφαλή, αλλά σίγουρα είναι φασαρία να την φτιάξεις σωστά και θα κοστίσει και παραπάνω...

Προχωράμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 03-10-18 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 03-10-18, 09:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Βάση με 5άρι κοιλοδοκό ασταρωμένη και προσαρμογή κόντρα πλακέ θαλάσσης στο κάτω μέρος όπου θα καθόταν το sump και το δοχείο αναπλήρωσης.. Με το ίδιο υλικό ντύθηκε ολόκληρη η βάση..
Αντέχει 2 τόνους το λιγότερο!! Υπερβολή? Δεν ξέρω!! Έχουμε και σεισμούς συχνά...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150615_185326.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  77,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150615_191158.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  72,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 03-10-18, 21:37
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Πολυ ομορφα.Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα μου λυνεις τα χερια
Θελω απλα να ξερω τις διαστασεις του σαμπ.Επισης λετε να μου κολλησει και διαμερισματα ο τζαμας?? λογικα θα μπορει.
Μεσα στο ρεφ εφοσον θα υπαρχει ολο αυτο το φως λογικα η αλγη θα παει και θα ερχεται οποτε θα μπορω να φιλοξενησω αλλα ειδη οπως σχεδιαζα αρχικα ?? εδω προβληματιζομαι. Επισης ποιο ειναι το λιγοτερο που μπορουν τα φωτα του ρεφ να ειναι ανοικτα και τι φως χρειαζομαι?
Τωρα αν το πισω μερος της βασης το ανεμηστηρι θεωρειται απαραιτητο(οχι οτι ειναι κοπος αλλα τεσπα)
Για την βαση πολυ ωραιο το σχεδιο σου απλα θα πρεπει να πω ξυλουργο η να παρω την ετοιμη βαση και να την τροποποιησω προσαρμοζοντας το σκελετο σου εδω https://www.google.gr/search?q=juwel...s8FzdubXKU1PM:
Τελος θα ηθελα λινκ για την υπερχειλιση ποπυ προτεινεις και να μου πειτε τι χρειαζομαι απο σωληνωσεις

ΥΓ: αυριο προμηθευομαι τουτην εδω https://sim.gr/el-gr/proionta/apoxes...catpageindex/3
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 04-10-18, 00:35
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφα.Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα μου λυνεις τα χερια
Θελω απλα να ξερω τις διαστασεις του σαμπ.Επισης λετε να μου κολλησει και διαμερισματα ο τζαμας?? λογικα θα μπορει.
Μεσα στο ρεφ εφοσον θα υπαρχει ολο αυτο το φως λογικα η αλγη θα παει και θα ερχεται οποτε θα μπορω να φιλοξενησω αλλα ειδη οπως σχεδιαζα αρχικα ?? εδω προβληματιζομαι. Επισης ποιο ειναι το λιγοτερο που μπορουν τα φωτα του ρεφ να ειναι ανοικτα και τι φως χρειαζομαι?
Τωρα αν το πισω μερος της βασης το ανεμηστηρι θεωρειται απαραιτητο(οχι οτι ειναι κοπος αλλα τεσπα)
Για την βαση πολυ ωραιο το σχεδιο σου απλα θα πρεπει να πω ξυλουργο η να παρω την ετοιμη βαση και να την τροποποιησω προσαρμοζοντας το σκελετο σου εδω https://www.google.gr/search?q=juwel...s8FzdubXKU1PM:
Τελος θα ηθελα λινκ για την υπερχειλιση ποπυ προτεινεις και να μου πειτε τι χρειαζομαι απο σωληνωσεις

ΥΓ: αυριο προμηθευομαι τουτην εδω https://sim.gr/el-gr/proionta/apoxes...catpageindex/3
Θα σου γράψω αύριο που θα έχω λίγο ησυχία.. Τα διαμερίσματα είναι το πιο εύκολο, τα κολλάς και μόνος σου...
Στο refugium θα μπορείς να βάλεις ότι θες, από φώτα απλοί flood προβολείς 6500Κ θα είναι κομπλέ... Φωτοπερίοδο και watt θα τα δούμε...
Απλά αν το κάνεις φωτοαποκλεισμένο, δεν θα μπορείς να χαζεύεις μέσα... Αν δεν το κάνεις, από το φως θα σου γεμίζουν άλγη και τα τζάμια/εξοπλισμός από τα υπόλοιπα διαμερίσματα, οπότε θα χρειάζεσαι συχνό καθάρισμα.. Το βλέπεις εν καιρώ...
Στο πίσω μέρος της βάσης θα κάνεις δύο τρύπες στο ξύλο απ΄όπου θα περνάνε οι σωλήνες καθόδου και ανόδου... και αν θες, κάνεις δύο μεγάλες στα πλαϊνά της βάσης όπου στη μία θα βάλεις ανεμιστηράκι... Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο ώστε να μην γίνονται μέσα όλα μούσκεμα.. Μέχρι και μούχλα μπορεί να σχηματιστεί αν δεν το αερίζεις... και πάλι είναι κάτι που το βλέπεις και το φτιάχνεις και αργότερα...
Αν πάρεις έτοιμη βάση, δεν έχει νόημα, χρησιμοποιείς αυτή, απλά πρόσεξε να έχει χώρο μέσα, γιατί οι περισσότερες δεν έχουν, ή έχουν διπλά ντουλαπάκια κλπ... Επίσης δεν μπορείς να την πετσοκόψεις γιατί χαλάς την στατικότητά της... Αυτή που μου δείχνεις στο λινκ, βλέπεις οτι δεν έχει χώρο για sump!!!
Για την υπερχείλιση σου παραθέτω δύο λινκ, να καταλάβεις την λειτουργία της και πρέπει να σκεφτείς πως μπορείς να την φτιάξεις, γιατι δεν είναι απλό πράγμα... Υπάρχουν φυσικά και έτοιμες λύσεις, όπου το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι 3 τρύπες στο ενυδρείο!!
http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx
https://blog.marinedepot.com/educati...nimal-overflow
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 04-10-18, 21:09
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Καλησπερα,
Όσον αφορά την βάση που λέω βρήκα σε ξένα φόρουμ builds που διαμορφωσαν την συγκεκριμένη για Σάμπ επιτυχώς , αν έχω άδεια πείτε μου να βάλω λίνκ. Κατουσιαν πήραν τα πλαϊνά ξύλα που σχηματίζουν και το ράφι, τα γύρισαν 90 μοίρες βάζοντας τα στο πίσω μέρος και μετά με δύο ταβλες στερεωσαν από μπροστά... Έχω λίνκ απλά δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται...
Τώρα για την υπερχείλιση πράγματι δύσκολη στην υλοποίησή...
Πλήρης ανάλυση και στα δύο λίνκ.... Τώρα που ξέρω ακριβώς πως δουλεύει πρέπει να βρω εάν θα κάνω κάτι η εάν αγοράσω έτοιμη


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 06-10-18, 02:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Για ποιό λόγο να μην έχεις άδεια να αναφέρεις ένα άρθρο από κάποιο άλλο φόρουμ?
Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει την στατικότητα αυτό το πράγμα.. αλλά μιας και οι βάσεις αυτές κάνουν κανά 200άρι απ΄ότι θυμάμαι, δεν ξέρω καν αν σε συμφέρει μια τέτοια βάση, με το μισό ενυδρείο να προεξέχει και με τόσο λεπτό ξύλο... Δεν είχα ποτέ, όλες μου οι βάσεις ήταν φτιαχτές, οπότε και δεν μπορώ να επιμείνω...

Για την υπερχείλιση, σου παραθέτω δύο που ξέρω έτοιμες κομπλέ για χρήση. της Synergy Reef Systems και της Eshopps, οι οποίες το μόνο που απαιτούν είναι δυο τρεις τρύπες στα τζάμια του ενυδρείου..

https://www.bulkreefsupply.com/16-sh...ergy-reef.html
https://www.bulkreefsupply.com/eclip...h-eshopps.html

Η τελευταία αν θυμάμαι καλά, σου έχει και το εξάρτημα που βάζεις στο τρυπάνι σου για να κάνεις τις τρύπες...

Επίσης άλλη μία κρεμαστή, με το aqualifter, για να έχεις συνεχόμενο πλήρες σιφωνάρισμα, χωρίς θόρυβο...
https://www.bulkreefsupply.com/delux...ua-lifter.html

Επίσης θα χρειαστείς και κάποια strainers, για σαλιγκάρια, φυτά, ψόφια ψάρια () που μπορούν να σου βουλώσουν τους σωλήνες σου...
Ενδεικτικά:
https://www.bulkreefsupply.com/low-p...strainers.html
https://www.bulkreefsupply.com/bulkh...strainers.html
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 06-10-18, 08:24
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Λοιπον για overflow θα παω με την 3 ....
την δευτερη την ηξερα... με αυτην θα πηγαινα αλλα μετα αποφασισα την 3
Σκεπτομουν να βαλω γλαστρακι απο φυτα ενυδρειου για ναμ μην μου φραττουν την εισοδο...εχω μπολικα μεγεθη κ σχηματα
Τελος η τροποιηση που ελεγα ειναι αυτη ¨
http://www.ultimatereef.net/threads/...on-260.240575/
και αυτη

http://www.ultimatereef.net/threads/...please.245333/

ευχαριστω για ολα παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 06-10-18, 11:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έγινε φίλε μου... Καλή συνέχεια... Ενημέρωνέ μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 17-10-18, 17:13
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου έχουμε κανένα νεότερο?
Εγω πηγα για παγιδες σημερα είχε μικρά κύματα, κλασικα 2 thalassoma pavo μεγαλουτσικα μπηκαν και τα αφησα αμέσως, και επιτελους επιασα τον ανεμογοβιο που τριγύριζε εδω και 2 μηνες και δεν έμπαινε μέσα
https://youtu.be/HMq6ZevGvAM

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 18-10-18, 09:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου έχουμε κανένα νεότερο?
Εγω πηγα για παγιδες σημερα είχε μικρά κύματα, κλασικα 2 thalassoma pavo μεγαλουτσικα μπηκαν και τα αφησα αμέσως, και επιτελους επιασα τον ανεμογοβιο που τριγύριζε εδω και 2 μηνες και δεν έμπαινε μέσα
https://youtu.be/HMq6ZevGvAM
Όμορφα... Στείλε μας καμιά φωτό/βίντεο απο την παγίδα σου.. τι δόλωμα βάζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 18-10-18, 14:08
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Οι παγιδες ειναι πολυ απλες, ενα μπουκαλι νερου μεγάλο κομμένο στα 3/4 του ύψους του και το κομμένο κομμάτι το βαζεις αναποδα μεσα, να γινει δηλ σαν κιουρτος
Δεν το δενω απλα το μαγκωνω το κομμενο κομματι
Αν χρειαστει το πλακωνω με καμια πετρα οταν εχει κυμα αλλιως οχι
Βαθος απο 20 εκ εως μισο μετρο στον πατο παντα
Μπορει λαι βαθυτερα αν εχει εκει ψαρια
Δολωμα χθες εβαλα μυδι, αλλα βαζω οτι εχω γαριδα αχινο σαλιγκαρι
Τις αφησα να ψαρεψουν μιση ωρα περιπου, αν μπει 1 ψαρι μεσα συνηθως μπαινουν κι αλλα μετα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 24-10-18, 18:55
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου έχουμε κανένα νεότερο?
Εγω πηγα για παγιδες σημερα είχε μικρά κύματα, κλασικα 2 thalassoma pavo μεγαλουτσικα μπηκαν και τα αφησα αμέσως, και επιτελους επιασα τον ανεμογοβιο που τριγύριζε εδω και 2 μηνες και δεν έμπαινε μέσα
https://youtu.be/HMq6ZevGvAM

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Kαλησπερα παιδια,
Λογω φορτου ερεπε να αναβαλλω για την ωρα....
Παρολα αυτα φτιαχνω μπατζετ για το προτζεκτ και προχωρω με το μικρο
Οι γοβιοι εχουν αλλαξει σχεδον τα παντα....Εφεραν τα πανω κατω στην αμμο,κουνουν τα κοχυλια,αλλα εχει γινει πολυ φυσικο... τοσο που δεν θα μπορουσα να το φτιαξω... αλλωστε τα ψαρια ειναι φυση
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 25-10-18, 13:02
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

με το καλο η συνεχεια...
Ο ανεμογοβιος μου τα εχει κανει και μενα το ιδιο.. σκαβει κατω απο τους βραχους και ολοι εχουν χαμηλωσει 2-3 εκ τουλαχιστον προς τα κατω
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 28-10-18, 10:25
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ο ανεμογοβιος τελικά μας άφησε χρόνους... Ειχε αρχισει και εβγαζε καποια ασπρα σημάδια και χθες κολυμπουσε ακανονιστα μεχρι που καποια στιγμή ειδα οτι τον ειχε φαει μια ανεμωνη.
Σημερα πηγα για παγιδες και επιασα μια ή σαλιαρα και ενα γυλο κρατησα την σαλιαρα μονο
https://youtu.be/adE8s57dFjA

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 28-10-18, 11:28
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Κριμα για τον γοβιο.... μεγεια η νεα σαλιαρα
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 30-10-18, 07:19
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Κακες εξελιξεις εχουμε...
τελικα δεν πηρα σοβαρα αυτο που επαθε ο ανεμογοβιος και την πατησα ασχημα
Μαλλον ηταν ich αυτα τα στιγματα και κολλησαν και αλλα ψαρια.. μια καλογρια νεκρη και οι αλλες 3 γεματες με σημαδια και δεν τρωνε
Εκεινο που με ανησυχει πιο πολυ ειναι τα κλοουνακια,δεν εχουν λευκα σημαδια ευτυχως αλλα οπως και τα αλλα δεν τρωνε
Γιατι τα μεσογειακα μπορω ευκολα να τα αντικαταστησω αλλα τα κλοουνακια πρεπει να ξαναγορασω κ επιπλεον ηταν μεγαλα τωρα και τα ειχα συνηθισει τοσα χρονια, ειδικα η γυναικα μου
Οι γυλοι μεχρι στιγμης δεν εχουν εμφανισει τιποτα αλλα ανυσυχω επισης
Αυξησα την θερμοκρασια 27 βαθμους και μετα θα την παω 28-29 ,ξεκινησα σκορδοζουμο και εκλεισα το σκιμμερ
Χαμηλωσα και την αλατοτητα 1025 ειναι τωρα, τα κλοουνακια δεν εχουν θεμα σ αυτο αλλα τα μεσογειακα φοβαμαι να την χαμηλωσω κι αλλο
Απο καλογριες
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 30-10-18, 09:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να ξέρεις είναι σύνηθες φαινόμενο όταν βάζεις μαζί ψάρια διαφορετικών ωκεανών... θα σου βρω θέματα απο το reef2reef, οι οποίοι έπαθαν ακριβώς το ίδιο, όταν έβαλαν thalassoma pavo σε reef ενυδρείο...
Για να πάθουν ich μεσογειακά είδη, πρέπει αν συμβεί κάτι ποοοοολύ σοβαρό!!
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 30-10-18, 10:30
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Τα thalassoma pavo δεν εχουν τιποτα μεχρι στιγμης..ελπιζω να μεινουν ετσι
Εκεινο που ειναι παραξενο ειναι οτι 3 μηνες τωρα δεν ειχαν κανενα προβλημα (με το θεμα μιξης εννοω)
Μολις μπηκε ο ανεμογοβιος εγινε αυτο
Ενα θεμα που εχω μονιμα ειναι τα ψηλα νιτρικα, τελευταιο μηνα ειχα γυρω στα100
Επισης δεν ειχα καλιμπραρει το refraktometer και εδειχνε 1030 ενω ειχα 1025 εδειχνε +5 λαθος
Αυτα δεν ξερω αν επαιξαν ρολο
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 30-10-18, 13:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

η αλατότητα όχι τόσο, τα νιτρικά είναι ψηλά, αλλα είναι σίγουρα 100?? Θα είχες γεμισει άλγες!!
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 30-10-18, 13:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

ειχα αλγες συνεχεια και καθαριζα συχνα τα τζαμια καθε 3-4 μερες και εχω και αντιφοσφωρο
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 31-10-18, 21:35
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

ΙΤα εχασα σχεδον ολα μεχρι τωρα
Ολες τις καλογριες, το ενα κλοουνακι και τις αθερινες
Εχουν μείνει 2 γυλοι μικροι που φαίνονται καλα, το αλλο κλοουνακι εχει ασπρα στίγματα και δεν εχει ορεξη και μενει σε ενα σημειο και η σαλιαρα ειναι επισης με ασπριλες μενει σε ενα σημειο και τα ματια του ειναι θολα λιγο
Οτι κι αν ηταν αυτο θερισε τα πάντα στο ενυδρειο
Υποθετο ich αλλα δεν είμαι
αι σιγουρος η φώτο δεν είναι και τόσο καλή
Εβγαλα μια φωτο με το αρρωστο κλοουνακι να πειτε γνωμη
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181031_213436.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  31,6 KB
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 01-11-18, 00:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πφφφφ... Κρίμα...
Διάβασε το παρακάτω άρθρο για αντιμετώπιση, καθώς και τα υπόλοιπα που εμφανίζονται στο κάτω μέρος...
https://www.thesprucepets.com/treat-...isease-2924980
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 01-11-18, 11:31
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Πλεον εμειναν 2 ψαρια μονο, και ειναι αρρωστα και αυτα,ενα κλοουνακι και ενας γυλος ,δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουν
Οπως βλεπω παω για restart του ενυδρειου με στησιμο εξολοκληρου μεσογειακο
Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω οταν μεινω χωρις ψαρια ( που το βλεπω μαλλον συντομα) για να μπορεσω να ξαναβαλω ψαρια χωρις να εχω τον κινδυνο να εχει μεινει αυτη η αρρωστια στο ενυδρειο?
Ειναι απαραιτητο να αδειασει το ενυδρειο τελειως για να γινει αυτο? γιατι εχω ανεμωνες και σαλιγκαρια.
Αν ειναι ομως απαραιτητο θα τα βγαλω και αυτα και θα τα αντικαταστησω με νεα
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 01-11-18, 19:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον εμειναν 2 ψαρια μονο, και ειναι αρρωστα και αυτα,ενα κλοουνακι και ενας γυλος ,δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουν
Οπως βλεπω παω για restart του ενυδρειου με στησιμο εξολοκληρου μεσογειακο
Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω οταν μεινω χωρις ψαρια ( που το βλεπω μαλλον συντομα) για να μπορεσω να ξαναβαλω ψαρια χωρις να εχω τον κινδυνο να εχει μεινει αυτη η αρρωστια στο ενυδρειο?
Ειναι απαραιτητο να αδειασει το ενυδρειο τελειως για να γινει αυτο? γιατι εχω ανεμωνες και σαλιγκαρια.
Αν ειναι ομως απαραιτητο θα τα βγαλω και αυτα και θα τα αντικαταστησω με νεα
Κανονικά χρειάζεται ένας μήνας τουλάχιστον χωρίς ξενιστή για να είσαι σίγουρος οτι τα πρωτόζωα έχουν αφανιστεί...
Θα σου πρότεινα όμως μιας και δεν έχεις ευαίσθητα ή σπάνια ζωντανά, να κάνεις ολοκληρωτικό restart...
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 01-11-18, 22:44
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ολοκληρωτικό restart τι εννοείς? Αδειάζω το ενυδρείο μαλλον? και πως απολυμαινω αμμο βραχους και εξοπλισμό?
Επισης ηταν σίγουρα ich?
Να πω ότι εχασα και τα υπολοιπα ψαρια οπως περιμενα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 02-11-18, 09:11
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πφφφφφφ.... κρίμα...
Σίγουρα ήταν ich, είχες όλα τα συμπτώματα...
Εννοώ, πετάς τα πάντα πίσω στην θάλασσα, καθαρίζεις ενυδρείο και μαζεύεις από την αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 02-11-18, 10:56
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Επειδη ειχα αραγωνιτη, αν τον βαλω σε λεκανη με βραστο νερο(να ριχνω λιγη - λιγη μεσα την αμμο )και την αφηνω καποιες ωρες δεν θα απολυμανθει?
Το ιδιο και οι βραχοι ηταν βραχοι reef αγορασμενοι οι περισσοτεροι, αν τους αφησω σε βραστο νερο καποιες ωρες κ μετα ξεπλυθουν αρκετα κ μεινουν μερες σε νερο δεν θα γινει δουλεια?
Το ιδιο και ο εξοπλισμος , μπανιο σε λεκανη με βραστο νερο
Λογω κοστους εννοοω, γιατι αλλιως για αγορα αραγωνιτη και βραχων με τα μεταφορικα τοσο βαρος ολα μαζι θα βγουν κοντα στα 100 ευρω
Επισης εννοειται οτι θα πρεπει να ξαναστρωθει απο ατην αρχη ,αρα ψαρια δεν θα μπουν πριν περασει τουλαχιστον 1 μηνας που πιστευω με την απολυμανση κ το διαστημα 1 μηνα το ich θα εχει φυγει τελειως δεν νομιζεις?
Ανοιγω νεο θεμα "restart μεσογειακου μετα απο ich" για το θεμα να μην αλλαζουμε το θεμα του topic starter
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 02-11-18, 11:20
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ειχα αραγωνιτη, αν τον βαλω σε λεκανη με βραστο νερο και ριχνω λιγη - λιγη μεσα την αμμο και την αφηνω καποιες ωρες δεν θα απολυμανθει?
Το ιδιο και οι βραχοι ηταν βραχοι reef αγορασμενοι οι περισσοτεροι, αν τους αφησω σε βραστο νερο καποιες ωρες κ μετα ξεπλυθουν αρκετα κ μεινουν μερες σε νερο δεν θα γινει δουλεια?
Το ιδιο και ο εξοπλισμος , μπανιο σε λεκανη με βραστο νερο
Λογω κοστους εννοοω, γιατι αλλιως για αγορα αραγωνιτη και βραχων με τα μεταφορικα τοσο βαρος ολα μαζι θα βγουν κοντα στα 100 ευρω
Επισης εννοειται οτι θα πρεπει να ξαναστρωθει απο ατην αρχη ,αρα ψαρια δεν θα μπουν πριν περασει τουλαχιστον 1 μηνας που πιστευω με την απολυμανση κ το διαστημα 1 μηνα το ich θα εχει φυγει τελειως δεν νομιζεις?
Ναι έχεις δίκιο... Μην πάνε τζάμπα τα χρήματα..
Κάνε όπως λες με την άμμο, δυο τρεις φορές... Αν μπορέις να τα βάλεις σε μια κατσαρόλα και να τα βράσεις 2-3 ώρες θα ήταν το ιδανικό.. Τα πρωτόζωα δεν αντέχουν τέτοιες θερμοκρασίες.. Οι κύστες απ' ότι γνωριζω, οι οποίες αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες, βρισκονται μόνο σε γλυκο νερό (αν κάνω λάθος διορθώστε με), οπότε θα είσαι κομπλέ...
Το ίδιο και με τον βράχο, σε μια χύτρα.. Ότι βράχο μεσογειακό προτείνω να τον πετάξεις και να αφήσεις τον αγορασμένο και να προσθέσεις απο την θάλασσα καινούριο, να εισαι κομπλέ σε κάποιον βαθμό και από βιολογία..
Τον εξοπλισμό, θα έλεγα να μην τον καθαρίσεις με βραστό νερό, μπορεί να κάνεις ζημιά, αλλά με ξυδάκι, πριν και μετά τον αφήσεις να στεγνώσει για μερικές μέρες εντελώς...
Καλό reboot!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 Λιτρα μεσογειακό manolischania Μεσογειακό 101 27-06-12 22:32
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10748 seconds with 15 queries