Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-10-15, 20:16
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Χαλαρά αγόρια , Σάκη αν αντέχουν στους 23 βαθμούς οι ακροπορες μονο καλο κάνει στην τσέπη μας , απο εκεί και περα εδω είμαστε να κουβεντιασουμε τα αποτελέσματά . Σίγουρα σε μεγαλύτερη θερμοκρασία αυξάνεται ο ρυθμός αναπτυξης και αντίστροφα οταν μειωνουμε την θερμοκρασία και αυτό ειναι κατι που πρέπει να ζυγίσουμε σε αυτά τα ζωντανά που μεγαλώνουν πολυ αργά έτσι και αλλιώς
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-11-15, 11:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Η δικη μου εμπειρια στο θεμα ειναι οτι ενω παλαιωτερα ημουν 25 με 25,5 βαθμούς το χειμώνα. Πέρσι που ξανα ξεκινησα ημουν με 23,8 μίνιμουμ και ολα πήγαν ενταξει, δεν παρατήρησα κατι αρνητικό.

Φέτος ειμαι με 23.2 μίνιμουμ. Προς το παρον αν και πολυ νωρίς, δεν υπαρχει καποιο θεμα. Με σιγουριά θα μπορω να μιλήσω απο την άνοιξη να εχει περασει ολος ο χειμώνας με τετοια θερμοκρασια.

Οποτε μεχρι 23,8 μπορω με σιγουριά να πω, πως δεν πρεπει να υπαρχει κατι αρνητικό.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-11-15, 10:38
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μπηκανε τα πρωτα ευκολα τροπικα μη φωτοσυνθετικα

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-11-15, 12:41
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Πολύ καλή επιλογή.
Τα μη φωτοσυνθετικά είναι μια ολόκληρη και ιδιαίτερη κατηγορία από μόνα τους...

Πολύ φαγητό...και φυσικά ότι καλύτερο το target feeding εάν θες να σου ευδοκιμήσουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-11-15, 19:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-11-15, 19:38
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φοβερο κοραλι! μηπος θελεις λιγοτερο φωτισμο?
απο που αμα επιτρεπετε?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-11-15, 20:18
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο κοραλι! μηπος θελεις λιγοτερο φωτισμο?
απο που αμα επιτρεπετε?
Πιο από τα 2 Σάκη; Το μπροστά είναι το cirrhipathes spiralis-wire coral και το πισω cerianthus sp-tube anemone.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-11-15, 20:18
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

οταν καλιεργεις εναν οργανισμο γενικα προσπαθεις για βελτιστη αναπτυξη και ευζωια να του εχεις και τα βελτιστα χαρακτιρηστικα. απο κει και περα ο καθε οργανισμος εχει καποια ορια ανοχης-αντοχης. καλο ειναι να μην τον εχουμε παντα στα ορια και να κρατιομαστε σε μια μικρη αποσταση απο αυτα ετσι οστε να μην τον ταλεπορουμε μονιμα για να επιβοιωσει. δεν θα διαφωνισω με το γεγονοσ οτι τα κοραλια ζουν σε θ 22 βαθμων απλα προσωπικα δεν θα ηθελα να παιζω ενα τροπικο οργανισμο στα ορια (ειτε ειναι αυξημενα ειτε μειωμενα).
επισεις πρεπει να παραδεχτω οτι για λογους οικονομιας ειναι ελκιστικοτατο το να μειωνονται οι δαπανες σε ενεργοβορα μηχανηματα και να γηνεται το χομπι ποιο οικονομηκο.
τελος σακη και εγω θελω φωτιστικοοοοοοοοοο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-11-15, 23:30
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν καλιεργεις εναν οργανισμο γενικα προσπαθεις για βελτιστη αναπτυξη και ευζωια να του εχεις και τα βελτιστα χαρακτιρηστικα. απο κει και περα ο καθε οργανισμος εχει καποια ορια ανοχης-αντοχης. καλο ειναι να μην τον εχουμε παντα στα ορια και να κρατιομαστε σε μια μικρη αποσταση απο αυτα ετσι οστε να μην τον ταλεπορουμε μονιμα για να επιβοιωσει. δεν θα διαφωνισω με το γεγονοσ οτι τα κοραλια ζουν σε θ 22 βαθμων απλα προσωπικα δεν θα ηθελα να παιζω ενα τροπικο οργανισμο στα ορια (ειτε ειναι αυξημενα ειτε μειωμενα).
επισεις πρεπει να παραδεχτω οτι για λογους οικονομιας ειναι ελκιστικοτατο το να μειωνονται οι δαπανες σε ενεργοβορα μηχανηματα και να γηνεται το χομπι ποιο οικονομηκο.
τελος σακη και εγω θελω φωτιστικοοοοοοοοοο
Το 22-29 που εγραψα ειναι τα ορια εθζωιας και οχι ανοχης. και στους 22 αναπτυσονται και δεν επιβιωνουν απλα.Τα ορια ανοχης εχουν πολυ μεγαλυτερο ευρος-δες τα λινκ. Ακομη και φαρμα να ειχα και να με ενδειαφεραι η ταχυτερη αναπτυξη, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ειχα την Τ στους 26.5, αν δεν εκανα πριν πειραματα για να δω, αν οντως συμφερει το εξτρα εξοδο, γιατι με την πτωση της Τ απο 27.5-28 στους 23-23.5 ειδα μολις μια πτωση του Kh περιπου 15%, με το ματι δεν θα καταλαβαινα τιποτα , γιατι ολα τα κοραλια εξακολουθουν να αναπτυσονται!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-11-15, 00:12
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

κοιτα μια δοκιμη με ταυτοχρονη αναπτυξη του ιδιου κοραλιου με παρομοιεσ συνθηκες η εν πασι περιπτοσι με τις συνθυκες που μπορει η καθε θ να κρατισει και διαφορετικες θ σε ξεχοριστα ενυδρεια ειναι αυτη που μπορει να μας δωσει σαφη αποτελεσματα. απο κει και περα (αν και τωρα στινω το πρωο μου reef πολυ ευχαριστως θα δοκιμαζα κατι τετοιο. αν και για να ειμαι ειληκρινης ειναι ποιο δελεαστικο το οτι δεν χρησημοποιεισ skimmer (για αρχη). η θ ειναι μια διαδικασια που μπορει ο καθενας να σταθεροποιεισει σχετικα ευκολα και σχετικα οικονομικα αλλα το να εχει ενα αυτοσυντηρουμενο σηστημα που αυτοφυλτραρετε και αυτοτρεφετε ειναι σαφος δυσκολοτερο αρα και ακριβοτερο. οποτε αν πετυχενετε κατι τετοιο ενδεχομενος να ειναι ποιο ενδιαφερον απο τη μειωση της θ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-12-15, 23:24
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή





Χθεσινες,,....το wire coral απροσμενα οχι μονο προσαρμοστηκε, αλλα εχει μεγαλωσει 0,5-1 εκ στον μηνα πανω. Ευχαμαι να συνεχισει ετσι. Κατα τα αλλα αν κρασαρει απο κατι το ενυδρειο, ειναι οι απταισιες!! Ειναι πλεον παρα πολλες και μεγαλωνουν τρομερα γρηγορα. Τα berghia δεν τα ξαναειδα 7 μερες αφοτου τα εβαλα, και το πιο πιθανο ειναι να μην ζουν. Οι πεπερμιντ τρωνε απο ολα που ριχνω, εκτως απο απατιζιες.Δεν ξερω τι να κανω :'(
Εντωμεταξυ εδω και ενα μηνα ειχα stn στις 3 αγοραστες ακρο που εχω, ενω τα υπολοιπα φραγκ-ακρο απο χομπιστες πανε μια χαρα. Κυριως υπαιτιος πρεπει να ηταν η Τ που νομιζα οτι την ειχα 23-23.5 , αλλα λογω λαθους καλιμπραρισματος του stc 1000, ηταν 22.3-22.8! κανονικα δεν επρεπε να τις χασω, αλλα οι καλιεργημενες στην θαλασσα ακρο=ουσιαστικα αγριες, ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τις προσαρμοσεμενες στα ενυδρεια μας. το σωστο καλιμπραρισμα ετεροχρονισμενα εμαθα οτι -ευχαριστω Σταυρο- γινετε με ψηφιακο θερμομετρο παιδικο και ζεστο νερο στους 37.... Ανεβασα πλεον την Τ στους 23.8-24.1 , εχω κανει 3 αλλαγες συνολικα 400 λιτρα , εκανα και προσθηκης μιας αεραντλιας που ανοιγει με τα φωτα του σαμπ-μπας και φταιει και το βραδυνο χαμηλοτερο ph, kai pleon το stn προχωραει αλλα εμ πολυ αργους ρυθμους στις 2 αγοραστες ακρο που μεινανε, και ευτυχως ολα τα αλλα σπς ειναι μια χαρα , οπως και μερικα ακομη φραγκ που εβαλα προσφατα. tο μυαλο μου παει και σε καποια ελλειψη στιχειων, προσθεσα ελαχιστο fe για τις αλγες στο σαμπ, και υποψιαζομαι εξαιτιας αυτων , οτι τραβανε πιο πολυ καλιο , απο οτι εβαζα με τις 10% εβδομαδιαιες αλλαγες που εκανα. δυστυχως δεν βρισκω τεστ για να το μερησω να σιγουρευτω, ωστε να αρχισω την προσθηκη KCL. τις σαλιφερτ to profi test K, δεν υπαρχει πουθενα!
τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα, παρολο που αυξησα το ταισμα-ενα διαστημα ξαναπερασε κακως απο το μυαλο μου, εξαιτιας μια μοντι, μηπως στεγνωνει το ενυδρειο, αλγες εχω μονο αυτην την ροζ μακροαλγη που ηρθε με ενα κοραλι, απλωσε μεν πολυ, αλλα ευτυχως παραμενει πολυ κοντη δεν ενοχλε τιποτα, και τελικα απλα προσθεσε ομορφια ΙΜΟ, αδικα με ειχε "τρομαξει" οταν αρχισε να απλωνει. μου βγαινει ομως μια πρασινη πολυ "ευαλωτη" χνουδωτη, σε ελαχιστα σκιερα σημεια, κατω απο προεξοχες!!! Τι αλγη μπορει να ειναι αυτη που προτιμαει την σκια?
τον τελευταιο καιρο , περαν του αλυτου και ισως αποδειχθει μοιραιου προβληματος με τις απταισιες, διαβαζα-αναρωτιομουν αν ειναι δυνατον να στεγνωνουν γενικα ενυδρεια χωρις προβιοτικες και ειδικα σκιμερλεςς, με απασχολει η ιοντικη ανισσοροπια και ποσο "βρωμικες" ειναι οι σκονες τις bailing και αν ο ριακτορας ειναι καλυτερη λυση, πως μπορω να κανω το RDSB πιο αποδοτικο στα πρωτυπα dymico, θελω να ξεκινησω και ζωντανο φυτοπλαγκτον, γιατι αρχισω να πιστευω οτι ειναι θεμελιος λιθος για τα συστηματα μας και γενικα αυτο το χομπι οσο παει γινεται και πιο ενδειαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-12-15, 09:15
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων




Χθεσινες,,....το wire coral απροσμενα οχι μονο προσαρμοστηκε, αλλα εχει μεγαλωσει 0,5-1 εκ στον μηνα πανω. Ευχαμαι να συνεχισει ετσι. Κατα τα αλλα αν κρασαρει απο κατι το ενυδρειο, ειναι οι απταισιες!! Ειναι πλεον παρα πολλες και μεγαλωνουν τρομερα γρηγορα. Τα berghia δεν τα ξαναειδα 7 μερες αφοτου τα εβαλα, και το πιο πιθανο ειναι να μην ζουν. Οι πεπερμιντ τρωνε απο ολα που ριχνω, εκτως απο απατιζιες.Δεν ξερω τι να κανω :'(
Εντωμεταξυ εδω και ενα μηνα ειχα stn στις 3 αγοραστες ακρο που εχω, ενω τα υπολοιπα φραγκ-ακρο απο χομπιστες πανε μια χαρα. Κυριως υπαιτιος πρεπει να ηταν η Τ που νομιζα οτι την ειχα 23-23.5 , αλλα λογω λαθους καλιμπραρισματος του stc 1000, ηταν 22.3-22.8! κανονικα δεν επρεπε να τις χασω, αλλα οι καλιεργημενες στην θαλασσα ακρο=ουσιαστικα αγριες, ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τις προσαρμοσεμενες στα ενυδρεια μας. το σωστο καλιμπραρισμα ετεροχρονισμενα εμαθα οτι -ευχαριστω Σταυρο- γινετε με ψηφιακο θερμομετρο παιδικο και ζεστο νερο στους 37.... Ανεβασα πλεον την Τ στους 23.8-24.1 , εχω κανει 3 αλλαγες συνολικα 400 λιτρα , εκανα και προσθηκης μιας αεραντλιας που ανοιγει με τα φωτα του σαμπ-μπας και φταιει και το βραδυνο χαμηλοτερο ph, kai pleon το stn προχωραει αλλα εμ πολυ αργους ρυθμους στις 2 αγοραστες ακρο που μεινανε, και ευτυχως ολα τα αλλα σπς ειναι μια χαρα , οπως και μερικα ακομη φραγκ που εβαλα προσφατα. tο μυαλο μου παει και σε καποια ελλειψη στιχειων, προσθεσα ελαχιστο fe για τις αλγες στο σαμπ, και υποψιαζομαι εξαιτιας αυτων , οτι τραβανε πιο πολυ καλιο , απο οτι εβαζα με τις 10% εβδομαδιαιες αλλαγες που εκανα. δυστυχως δεν βρισκω τεστ για να το μερησω να σιγουρευτω, ωστε να αρχισω την προσθηκη KCL. τις σαλιφερτ to profi test K, δεν υπαρχει πουθενα!
τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα, παρολο που αυξησα το ταισμα-ενα διαστημα ξαναπερασε κακως απο το μυαλο μου, εξαιτιας μια μοντι, μηπως στεγνωνει το ενυδρειο, αλγες εχω μονο αυτην την ροζ μακροαλγη που ηρθε με ενα κοραλι, απλωσε μεν πολυ, αλλα ευτυχως παραμενει πολυ κοντη δεν ενοχλε τιποτα, και τελικα απλα προσθεσε ομορφια ΙΜΟ, αδικα με ειχε "τρομαξει" οταν αρχισε να απλωνει. μου βγαινει ομως μια πρασινη πολυ "ευαλωτη" χνουδωτη, σε ελαχιστα σκιερα σημεια, κατω απο προεξοχες!!! Τι αλγη μπορει να ειναι αυτη που προτιμαει την σκια?
τον τελευταιο καιρο , περαν του αλυτου και ισως αποδειχθει μοιραιου προβληματος με τις απταισιες, διαβαζα-αναρωτιομουν αν ειναι δυνατον να στεγνωνουν γενικα ενυδρεια χωρις προβιοτικες και ειδικα σκιμερλεςς, με απασχολει η ιοντικη ανισσοροπια και ποσο "βρωμικες" ειναι οι σκονες τις bailing και αν ο ριακτορας ειναι καλυτερη λυση, πως μπορω να κανω το RDSB πιο αποδοτικο στα πρωτυπα dymico, θελω να ξεκινησω και ζωντανο φυτοπλαγκτον, γιατι αρχισω να πιστευω οτι ειναι θεμελιος λιθος για τα συστηματα μας και γενικα αυτο το χομπι οσο παει γινεται και πιο ενδειαφερον
Το wire coral πρεπει να ειναι υπεροχο.... το ταιζεις με τπτ?
Για της απταιζιες αν και δεν ειχα ποτε αλλα απο φιλο που ειδα σε μεγαλο ενυδρειο μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις μια πεταλουδα!
chelmon rostratus! φυσικα επιδι ειναι πολι περιεργο ψαρι κανονισε να ειναι απο φαρμα και οχι πιασμενο στην φυση!
Τα bergia μηπως γιναν τροφη για τπτ ψαρια πηθανον βρασακια??
Για τα κοραλια που εχασες δεν ειναι μονο η θερμοκρασια. ισως αυτη ηταν ο κυριος λογος αλλα σιγουρα το ph και και αλλα ιχντοστοιχεια να εδεσαν στην συναρτηση για να βγει το αποτελεσμα!
Το ph στα ενυδρεια χορις σκιμμερ παντα ειναι πεσμενο! Αυτος ηταν ο 1ας απο του 2 λογους που εβαλα το σκιμμερ!
φυσικα δεν θα σου πω για της θερμοκρασιες που μαλωναμε τοσο καιρο μονος σου εχεις καταλαβει ποσο εβαλοτα ειναι τα κοραλια.
Σιγουρα στην φυση τα κοραλια ειναι πιο ευαισθητα λογο οτι εκει ειναι παράδεισος αλλά δεν καναν νεκρωσει ουτε στο Petshop.
Επισις εφοσον ειναι στεγνο το ενυδρειο για τι ψαχνεις να δυναμωσης και αλλο το φιλτρο σου?? οι montipores ειναι γρηγορες και απο εκει βλεπω τι παιζει στο ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-12-15, 11:28
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πανέμορφο φίλε μου το wire coral!!! Δεν το είχα ξαναδεί... Μεγαλώνει στριφογυρίζοντας ή είναι μαλακό και το διαμορφώνεις εσύ προσεκτικά?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-12-15, 11:58
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το wire coral πρεπει να ειναι υπεροχο.... το ταιζεις με τπτ?
Για της απταιζιες αν και δεν ειχα ποτε αλλα απο φιλο που ειδα σε μεγαλο ενυδρειο μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις μια πεταλουδα!
chelmon rostratus! φυσικα επιδι ειναι πολι περιεργο ψαρι κανονισε να ειναι απο φαρμα και οχι πιασμενο στην φυση!
Τα bergia μηπως γιναν τροφη για τπτ ψαρια πηθανον βρασακια??
Για τα κοραλια που εχασες δεν ειναι μονο η θερμοκρασια. ισως αυτη ηταν ο κυριος λογος αλλα σιγουρα το ph και και αλλα ιχντοστοιχεια να εδεσαν στην συναρτηση για να βγει το αποτελεσμα!
Το ph στα ενυδρεια χορις σκιμμερ παντα ειναι πεσμενο! Αυτος ηταν ο 1ας απο του 2 λογους που εβαλα το σκιμμερ!
φυσικα δεν θα σου πω για της θερμοκρασιες που μαλωναμε τοσο καιρο μονος σου εχεις καταλαβει ποσο εβαλοτα ειναι τα κοραλια.
Σιγουρα στην φυση τα κοραλια ειναι πιο ευαισθητα λογο οτι εκει ειναι παράδεισος αλλά δεν καναν νεκρωσει ουτε στο Petshop.
Επισις εφοσον ειναι στεγνο το ενυδρειο για τι ψαχνεις να δυναμωσης και αλλο το φιλτρο σου?? οι montipores ειναι γρηγορες και απο εκει βλεπω τι παιζει στο ενυδρειο...
Σακη το wire ειναι μη φωτοσυνθετικο, τρωει μεχρι και κατεψυγμενη. Καθε 5 μερες το κανω ταργκετ, μαζι με την ανεμωνη.και καποια λπς. Χελμον θα εβαζα πριν τις απταισιες γιατι μου αρεσει πολυ και ταιζω ζωντανη τροφη, αλλα.δεν ειναι ριφ safe δυστυχως.

Τα ρασε που εχω δεν τρωνε μπεργκια. Τα cirhilabrus & para heilinus , pου εχω δεν τρωνε ωφελιμα αλλα και πεστ, γενικα.δεν τρωνε απο τον βραχο, ειναι απλα ρασε ομορφιας! Τα μπεργκια μαλλον επρεπε να τα πολλαπλασιασω σε χωριστο ενυδρειο και μετα να τα προσθετω, αν τα εφαγε κατι, μονο οι πεπερμιντ που εβαλα πιο μπροστα ισως, αλλα νομιζω οτι αν δεν ζουνε τελικα, απλαα ειναι ευαισθητα ζωντανα.

Για το pH διαφονω, το ατς και η αναταραξη κανει καλη δουλεια, το σκιμερ αν το εβαλε; για οξυγονωση κακως, μπορουσες να βαλεις απλα μια αερ. αντλια. Δυστυχως τα σαλιφερτ pH, δεν μπορουν να πιασουν την ημερησια διακυμανση, αυτην θα ηθελα να μετρησω, αν και σχεδον ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτος ο λογος, γιατι εχω πολυ φως στο σαμπ το νραδυ. Την αεραντλια το βραδυ την εβαλα για το "φοβο των ιουδαιων"

Η Τ του χρονου αν ολα.πανε καλα θα ξαναπαει, στους 23/γιατι τα κοραλια θα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα. Τωρα αν ηταν αυτος ο λογος, ηταν γιατι ηταν 22,3/και οχι 23/που ηθελα, συν οτι δεν ειχαν προσαρμοστει οι θαλασσινες ακρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανέμορφο φίλε μου το wire coral!!! Δεν το είχα ξαναδεί... Μεγαλώνει στριφογυρίζοντας ή είναι μαλακό και το διαμορφώνεις εσύ προσεκτικά?
Σκληρο κορμο.εχει με μαλακους πολυποδες , το σχημα μονο του το παιρνει, αλλα διαβασα οτι εξαρταται απο την ροη στο ενυδρειο. Αυτη τη μορφη που εχει την πηρε απο τη θαλασσα που μεγαλωσε, ειμαι περιεργος να δω σ μενα πως θα ελελιχθει, τις τζεμπαο , τις εχω σε κυματισμο μονιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-12-15, 12:50
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη το wire ειναι μη φωτοσυνθετικο, τρωει μεχρι και κατεψυγμενη. Καθε 5 μερες το κανω ταργκετ, μαζι με την ανεμωνη.και καποια λπς. Χελμον θα εβαζα πριν τις απταισιες γιατι μου αρεσει πολυ και ταιζω ζωντανη τροφη, αλλα.δεν ειναι ριφ safe δυστυχως.
Το κοραλι ειναι ολα τα λφτα για την πεταλουδα ναι εχεις δικαιο οτι δεν ειναι ασφαλες για ρεεφ αλλα εγω δυο φορες που εβαλα δεν χτυπησε τπτ! επισις και σε αλλο ενυδρειο που ειδα και εβαλες δυο τρις φορες παλι δεν χτυπησε ουτε το μυδι που ειχε! δεν υπαρχει καλυτερη λυση αλλα σιγουρα εχει το ρισκο της! βασικα στην χειροτερη θα παρεις απο αλλη εισαγωγη δευτερη!
Τα ρασε που εχω δεν τρωνε απταιζιες. Τα cirhilabrus & para heilinus , pου εχω δεν τρωνε ωφελιμα αλλα και πεστ, γενικα.δεν τρωνε απο τον βραχο, ειναι απλα ρασε ομορφιας! Τα μπεργκια μαλλον επρεπε να τα πολλαπλασιασω σε χωριστο ενυδρειο και μετα να τα προσθετω, αν τα εφαγε κατι, μονο οι πεπερμιντ που εβαλα πιο μπροστα ισως, αλλα νομιζω οτι αν δεν ζουνε τελικα, απλαα ειναι ευαισθητα ζωντανα.
δεν ειναι οτι τα ρεσε τρωνε απταιζιες απλα οτι μπορει να φαγαν τα bergia!
Για το pH διαφονω, το ατς και η αναταραξη κανει καλη δουλεια, το σκιμερ αν το εβαλε; για οξυγονωση κακως, μπορουσες να βαλεις απλα μια αερ. αντλια. Δυστυχως τα σαλιφερτ pH, δεν μπορουν να πιασουν την ημερησια διακυμανση, αυτην θα ηθελα να μετρησω, αν και σχεδον ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτος ο λογος, γιατι εχω πολυ φως στο σαμπ το νραδυ. Την αεραντλια το βραδυ την εβαλα για το "φοβο των ιουδαιων"
Ακου δεν στο λεω για μαγκια εγω ειχα πανω απο 50λιτρα χαετο με αρκετα φωτα και πολυ καλη αναταραξη! δεν λεω οτι βοηθανε αλλα το σκιμαρισμα του σκιμμερ βοηθαει αρκετα.παντα ειμουν κατω απο 8 και με το σκιμμερ παντα μετραω 8.2το λιγοτερο. Σκεψου οτι οταν εβαλα το σκιμμερ εβαλα και τον ριακτορα που και καλα ριχνει το ph!
Κατι ακομα αν ειναι να βαλεις μια αεραντλια με 10βατ γιατι να μην βαλεις ενα σκιμμερ με αναλογα βατ να κανεις και καλυτερο φιλτραρισμα ?


Η Τ του χρονου αν ολα.πανε καλα θα ξαναπαει, στους 23/γιατι τα κοραλια θα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα. Τωρα αν ηταν αυτος ο λογος, ηταν γιατι ηταν 22,3/και οχι 23/που ηθελα, συν οτι δεν ειχαν προσαρμοστει οι θαλασσινες ακρο.
Νομιζω οτι παλια ειχες αναφερεις και ενυδρεια με 22 βαθμους ετσι δεν ειναι?
Περιμενω με μεγαλη περιεργια αν οντος θα αντεξουν τα κοραλια στους 23 για ενα ολοκληρο χειμωνα!
Πολυ με ενδιαφερουν οι πειραματισμοι σου!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-12-15, 14:27
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Θα σου πω έναν τροπο πως ξεμπέρδεψα με τις απτεσιες μια για πάντα. Είχα τόσες πολλές που δεν έχω ξαναδεί άλλο ενυδρείο με τόσες. Καταρχήν τις καταπολέμησα με ένα κοπάδι peppermint (. Έφτιαξα ένα ζωμό από ξύδι κ λεμόνι κ κάθε φορά πριν τις χτυπήσω το ζεσταινα. Με μια σύριγγα από salifert test χτύπαγα 5-10 απτεσιες καθημερινά. Αμέσως μετά οι peppermint έτρεχαν κ τις αποτελειωναν.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-12-15, 14:29
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω έναν τροπο πως ξεμπέρδεψα με τις απτεσιες μια για πάντα. Είχα τόσες πολλές που δεν έχω ξαναδεί άλλο ενυδρείο με τόσες. Καταρχήν τις καταπολέμησα με ένα κοπάδι peppermint (. Έφτιαξα ένα ζωμό από ξύδι κ λεμόνι κ κάθε φορά πριν τις χτυπήσω το ζεσταινα. Με μια σύριγγα από salifert test χτύπαγα 5-10 απτεσιες καθημερινά. Αμέσως μετά οι peppermint έτρεχαν κ τις αποτελειωναν.
o golf4470 τωρα και σε έκδοση Σπετζαν!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-12-15, 14:49
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
o golf4470 τωρα και σε έκδοση Σπετζαν!!

Δεν σε έπιασα Σάκη...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-12-15, 14:52
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε έπιασα Σάκη...
Ρωσσικες ειδικες δυναμης ειναι οι σπετζαν!
και καλα δολοφονος για τον τροπο εξουδετεροσης των απταιζιον!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-12-15, 14:53
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-12-15, 15:31
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωσσικες ειδικες δυναμης ειναι οι σπετζαν!
και καλα δολοφονος για τον τροπο εξουδετεροσης των απταιζιον!
Ζ-ΜΑΚ.....ενας και ο λοχος αμφιβιων αετων,διπλα απο την θαλασσα ο λοχος των πλωτων.........
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-12-15, 17:06
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ με ενδιαφερουν οι πειραματισμοι σου!
Σάκη αν δεν βρω ηλεκτρονικό πεχάμετρο να μετρησω είναι θεωρητικο ότι και να σου πω για το pH, σε εμένα λόγια το ατς οξυγονωνει περισσότερο από όλα, με τον κατάκτηση,, πάντως pH 8 ή και λίγο κάτω δεν νομίζω να είναι κακό, ή ημερήσια διακύμανση είναι που δημιουργεί προβληματα , από όσα διαβάζω και αυτή στοχευω να περιορισω. Σκιμερ γράφω βστην αρχή γιατί είμαι κατά να μην τα ξαναγραφω.

Για τις απταισιες ο απόλυτος θηρεευτης είναι τα μπεργκια γιατί τρώνε μόνο αυτές! Γι αυτό τα δοκίμασαν. Πεταλούδα είναι λαχείο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω έναν τροπο πως ξεμπέρδεψα με τις απτεσιες μια για πάντα. Είχα τόσες πολλές που δεν έχω ξαναδεί άλλο ενυδρείο με τόσες. Καταρχήν τις καταπολέμησα με ένα κοπάδι peppermint (. Έφτιαξα ένα ζωμό από ξύδι κ λεμόνι κ κάθε φορά πριν τις χτυπήσω το ζεσταινα. Με μια σύριγγα από salifert test χτύπαγα 5-10 απτεσιες καθημερινά. Αμέσως μετά οι peppermint έτρεχαν κ τις αποτελειωναν.
Δημήτρη αννθυμααι καλά , το είχες κάνει όλο αυτό εκτώς ενυδρείου, που δεν ταιζες. Είμαι σχεδόν έτοιμος να δοκίμασω σύριγγα με καλκ, μου ειπανε ότι με ξυδι θα έχω προβλήματα. Ακόμη και να τα καταφέρω με σύριγγα , , δεν έχω πρόσβαση σε όλες, και δεν νομίζω να τις χτυπήσουν μετά οι πεπερμιντ. Διάβασα ένα άρθρο για τις τελευταίες, ότι είναι αποτελεσματικές >70% νυστικές και <30% χορτατες!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-12-15, 17:39
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Στην αρχή το έκανα σε άλλο ενυδρείο αλλά αργότερα το συνέχισα στο κυρίως ενυδρείο. Συνέχισαν να τρώνε απτεσιες όπως κ πριν. Με το ξύδι δεν είχα κανένα πρόβλημα στα 5ml σε 300λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-12-15, 16:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

+1 για το ξύδι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 05-02-16, 15:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εχουμε καμια εξεληξη απο το ενυδρειο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-02-16, 12:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σκωτωνω μερικές απταισιες με καλκ, με όχι ιδιαίτερη επιτυχία, όπου μπορώ και και σε σημεία που ενοχλούν Κοραλία. Το πρόβλημα παραμένει τεράστιο. Παραμένων με μηδενικά θρεπτικα αν και ταιζω πολύ παραπάνω, πρόσθετων πλέον τα ιχνοστοιχεία της faouna, και λίγο κάλιο, αλλά θέλω να κάνω τεστ που δεν βρισκω ,για καλιο,πριν αρχίσω να πρόσθετων κανονικά. Μέσα στις γιορτές επειδή είμαι μηδενισμενος από θρεπτικα και ατς και χαετο μεγάλωναν πολύ αργά , διάβασα ότι ίσως ο σίδηρος τα βοηθήσει, ήταν όλα κλειστά και εριξα από τον σίδηρο που παιρνεινη γυναίκα μου αλλά είναι ίδιος με diy συνταγή του randy! Μάλλον ξεχζασα όμως χημεία και εριξα πολύ παραπάνω, γιατί ατς και χαετο πήραν μπρος .....μαζί με τριχοειδή στο DT , όπου ταυτόχρονα έβγαλαν και κυανοβακτήρια. Όλα αυτά με μηδέν θρεπτικα! Ελπιζω να φταίει ο σίδηρος και όχι τίποτα άλλο, γιατί βρήκα επιτέλους ψαράκια που έψαχναν καιρό, συνεχιζω να ταιζω φουλ και πλέον βρήκα ζωντανό φυτοπλαγκτόν, προσπαθώ να σταθεροποίηση νπαραγωγη και να ρίχνω πολύ περισσότερο από ότι τώρα, παίζω με συνταγές από λιπάσματα γι αυτό. Και έχω βάλει εδώ και 15 μέρες ελαφρόπετρα σε diy reactor , για να ενίσχυση την αναερόβια απονιτροποιηση από βακτήρια. Ελπιζω σε 3 μήνες να συμβεί κάτι τέτοιο όντως και η θεωρία να γίνει πράξη!

Μάλλον έγραψαν πολλά Σάκη. Αλλά το ριφ μου αρέσει τρομερα γιατί τίποτα ακόμη δεν είναι στάνταρ και έχει πολλά πεδία προς εξερεύνηση. Τα ζωντανά, ψάρια ,lps,,NPS,sps, είναι όλα καλύτερα από ποτέ, ελπίζω να ξανά καθαρίσω από τριχοειδή και κυανό σε κάνα 3μηνο να το γουσταρω και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-02-16, 15:05
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Foto;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-02-16, 15:07
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Να δεις τι; τριχες και αιματα;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-03-16, 13:31
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου γρηγορη!κανενα νεο εχουμε απο το εργαλειο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-03-16, 16:10
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Έχει μειωθεί στο ελάχιστο ή τριχοειδής, αλλά επιμένει το κυανοβακτήριο. Απταισιες φουλ, αλλά κατά τα αλλά όλα τα ζωντανά σε άριστη κατάσταση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10107 seconds with 13 queries