Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-12, 17:43
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Exclamation Τα φώτα σας παρακαλώ!!!

Καλησπέρα σας καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα..
Λάτρης των ενυδρείων εδώ και μερικά χρόνια μεν, αρχάριος σε γνώσεις δέ..Έχω στην κατοχή μου ένα 120 λίτ. με διαστάσεις 1,00 μήκος x 0,30 πλάτος x 0,40 ύψος, το οποίο έγινε FO και εδώ και 3 μήνες φιλοξενεί τα παρακάτω ζωντανά:
- 1 clown ocellaris
- 1 clown tomato
- 1 Damsel yellowtail
- 1 Scopas tank (εδώ και 20 μέρες)
- 1 καβουροκοχύλι (δεν ξέρω πώς λέγεται ακριβώς..)
Στο ενυδρείο υπάρχουν:
- Φίλτρο εσωτερικό 3 υποδοχών με σφουγγάρι-βάμβακα-siporax και αντλία 500 λιτ/ώρα περίπου.
- skimmer resun sk-300 300 λιτ/ωρα
- 1 wave maker 2000 λίτ/ώρα
- 1 λάμπα Τ8 SYLVANIA STANTARD 25W
Επίσης έχει μπεί αραγωνίτης και υπολογίζω καμιά 20-25 κιλά νεκρού βράχου.Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση έως τώρα πέρα από τέστ με σταγόνες της sera για αμμωνία.
Θα ήθελα άν μπορείτε την βοήθεια σας στα εξής:
α). Τα ζωάκια για το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι οκ? Ξέρω ότι το Scopas θέλει τουλάχιστον 2πλάσια λίτρα αλλά τώρα το λάθος έγινε. Αν με παίρνει να βάλω άλλο ψάρι μέσα τί μου προτείνεται?
β). Το Scopas χρειάζεται ειδική τροφή με σπιρουλίνα?Επίσης επειδή είναι πολύ φοβιτσιάρικο και δεν προλαβαίνει σχεδόν ποτέ να φάει, με αποτέλεσμα να δείχνει πολύ αδύνατο τί μου προτείνεται?
γ). Αλάτι έχω το Dupla Marin. Είναι οκ? Δεδομένου ότι είναι ψιλοακριβό (16 ευρώ τα 2 κιλά) υπάρχει κάτι άλλο οικονομικότερο που να μην υστερεί καθόλου σε ποιότητα?
δ). Η καφέ άλγη που εμφανίζεται τακτικά κυρίως στα τζάμια (βλέπε φώτο) είναι ανησυχητική?Πρέπει να κάνω κάτι?Νά βάλω κανα wave επιπλέον?
ε). Καθότι η όλη εμφάνιση του ενυδρείου δεν με ικανοποιεί και πολύ τί μου προτείνεται να κάνω?Να βάλω μικρότερα κομμάτια βράχου σε κάποια άλλη διάταξη ίσως?Και αν ναι νεκρό ή ζωντανό?
Αυτά προς το παρόν για να μην σας κουράσω (που σας κούρασα..) και συγνώμη για το μακροσκελέστατο μύνημα..
ΥΓ..Παραθέτονται φώτο..τα κόκκινα σημάδια που άρχισαν εδώ και λίγο καιρό να βγαίνουν στα μικρά βραχάκια είναι κοραλλίνη???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4280235.JPG
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  124,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4280239.JPG
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  134,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4280236.JPG
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  149,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4280237.JPG
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  150,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5190279.JPG
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  117,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-12, 17:54
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα..
Λάτρης των ενυδρείων εδώ και μερικά χρόνια μεν, αρχάριος σε γνώσεις δέ..Έχω στην κατοχή μου ένα 120 λίτ. με διαστάσεις 1,00 μήκος x 0,30 πλάτος x 0,40 ύψος, το οποίο έγινε FO και εδώ και 3 μήνες φιλοξενεί τα παρακάτω ζωντανά:
- 1 clown ocellaris
- 1 clown tomato
- 1 Damsel yellowtail
- 1 Scopas tank (εδώ και 20 μέρες)
- 1 καβουροκοχύλι (δεν ξέρω πώς λέγεται ακριβώς..)
Στο ενυδρείο υπάρχουν:
- Φίλτρο εσωτερικό 3 υποδοχών με σφουγγάρι-βάμβακα-siporax και αντλία 500 λιτ/ώρα περίπου.
- skimmer resun sk-300 300 λιτ/ωρα
- 1 wave maker 2000 λίτ/ώρα
- 1 λάμπα Τ8 SYLVANIA STANTARD 25W
Επίσης έχει μπεί αραγωνίτης και υπολογίζω καμιά 20-25 κιλά νεκρού βράχου.Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση έως τώρα πέρα από τέστ με σταγόνες της sera για αμμωνία.
Θα ήθελα άν μπορείτε την βοήθεια σας στα εξής:
α). Τα ζωάκια για το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι οκ? Ξέρω ότι το Scopas θέλει τουλάχιστον 2πλάσια λίτρα αλλά τώρα το λάθος έγινε. Αν με παίρνει να βάλω άλλο ψάρι μέσα τί μου προτείνεται?μην βιαζεσαι για αλλα ψαρια τωρα αμμεσα
β). Το Scopas χρειάζεται ειδική τροφή με σπιρουλίνα?Επίσης επειδή είναι πολύ φοβιτσιάρικο και δεν προλαβαίνει σχεδόν ποτέ να φάει, με αποτέλεσμα να δείχνει πολύ αδύνατο τί μου προτείνεται?εμποτισμο με σκορδοζουμο και μπολικη πρασιναδα σε νιφαδες.
γ). Αλάτι έχω το Dupla Marin. Είναι οκ? Δεδομένου ότι είναι ψιλοακριβό (16 ευρώ τα 2 κιλά) υπάρχει κάτι άλλο οικονομικότερο που να μην υστερεί καθόλου σε ποιότητα?υπαρχουν πολλα αλατια.θελει ψαξιμο.πχ υπαρχει το grotech με 13 ευρω το 4κιλο.
δ). Η καφέ άλγη που εμφανίζεται τακτικά κυρίως στα τζάμια (βλέπε φώτο) είναι ανησυχητική?Πρέπει να κάνω κάτι?Νά βάλω κανα wave επιπλέον?ειναι διατομικη ακινδυνη και κανει τον κυκλο της.σαλιγκαρια θα σε βοηθησουν πολυ σε αυτη τη φαση.
ε). Καθότι η όλη εμφάνιση του ενυδρείου δεν με ικανοποιεί και πολύ τί μου προτείνεται να κάνω?Να βάλω μικρότερα κομμάτια βράχου σε κάποια άλλη διάταξη ίσως?Και αν ναι νεκρό ή ζωντανό?μπορεις να ασχοληθεις οπως το σκεφτεσαι.
Αυτά προς το παρόν για να μην σας κουράσω (που σας κούρασα..) και συγνώμη για το μακροσκελέστατο μύνημα..
ΥΓ..Παραθέτονται φώτο..τα κόκκινα σημάδια που άρχισαν εδώ και λίγο καιρό να βγαίνουν στα μικρά βραχάκια είναι κοραλλίνη???
ΥΓ. ποτε δεν βαζουμε διαφορετικα κλοουν.εσενα δεν μαλωνουν μεταξυ τους?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-12, 18:47
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καθόλου δεν μαλώνουν παρότι ο tomato είναι 3πλάσιος σε μέγεθος απο τον ocellaris. Όταν λες εμποτισμό με σκορδόζουμο τι εννοείς και με τί τρόπο να τον κάνω να φάει?Συνήθως όλη η τροφή καταλήγει στα στομάχια των υπολοίπων ψαριών σε κλάσματα δευτερολέπτου. Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να ανοιξω το στόμα του Scopas και να την βάλω μέσα..:P
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-12, 10:11
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

αυτα τα κοκινα στο βραχο σου ειναι γλιτσερο?μου κανει για κυανο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-12, 20:36
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μάλλον κυανό πρέπει να είναι..είναι επικίνδυνο?Να κάνω συχνότερες αλλαγές νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-12, 09:12
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

θα κανει το κυκλο του και θα φυγει.συνηθως βγαινει στα καινουρια ενυδρεια.
οφειλετε σε ανεβασμενα φωσφορικα και κακη κυκλοφορια.αν δεν εχεις βαλε αντιφωσφορο
στο φιλτρο σου.τι κυκλοφορια εχεις?νερο βαζεις απο αο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-12, 10:47
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Δεν έχω ΑΟ νερό βάζω κατευθείαν από βρύση. Κυκλοφορία έχω 500 lt/hr στο φίλτρο και 2000 λιτ/ωρα στο wave maker. Να πάρω ένα wave ακόμη να χτυπάει πάνω στο βράχο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-12, 11:03
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ναι για τα λιτρα σου καλο θα ηταν να παρεις αλλον εναν,και να τν βαλεις απο την αλλη μερια να χτυπαει τους βραχους απο παντου να ναι απεναντι δηλαδη.μου φαινεται οτι τον κυκλοφορητη σου τον εχεις χαμηλα,επισης βαλε και κανα ζωντανο βραχο μεσα.στο φιλτρο σου τι εχεις μεσα?θα σου προτεινα να μη βαζεις νερο βρυσης γτ θα χεις μελλοντικα πολλα προβληματα με αλγες.αν εχεις κανα φιλο με αο κανε αλλαγες απο κει αν δεν μπορεις να παρεις δικο σου η στη χειροτερη απιονισμενο που και παλι δεν προτεινετε.το κυανο πως παει εξαπλωθηκε κ αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-12, 11:11
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το κυανό χονδρικά έτσι είναι τις τελευταίες 15 μέρες περίπου.ΑΟ δεν παίζει να βρώ από πουθενά οπότε αναγκαστικά θα συνεχίσω με νερό βρύσης. Ζωντανό βράχο να βάλω (δεδομένου του χαμηλού φωτισμού κτλ) ή θα δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα? Το φίλτρο έχει υαλοβάμβακα-μπλέ σφουγγάρι-δίχτυ με siporax με αυτή τη σειρά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-12, 11:18
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

αυτα που εχει μεσα στειλτα και βαλε μεσα αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα.εφοσον βαλεις ζωντανο βραχο για τη βιολογια και για να ζωντανεψει και ο νεκρος,μπορεις να εχεις μισο νεκρο μισο ζωντανο δηλαδη για τα 120 λιτρα να χεις 7 με 8 κιλα ζωντανο και 6 κιλα νεκρο.και απο φωτισμο πιστευω εισαι οκ αφου δεν εχεις κοραλια.αν μπορεις κανε αλλαγες με απιονισμενο αντι για βρυσης η παρε μια φθηνη αο καποια στιγμη.ο νεκρος που εχεις τωρα ποσα κιλα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-12, 12:49
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Επανέρχομαι μετά από μέρες στο θέμα γιατί προέκυψαν 2 θεματάκια..
α. Έλειψα για λίγες μέρες και γυρνώντας βρήκα ότι απέμεινε από το Scopas να τρώγεται από το καβουροκόχυλο..(πώς λέγεται επιτέλους αυτό??)..Προφανώς ψόφησε και κατάντησε τροφή.Ωστόσο υπάρχει πιθανότητα να το άρπαξε ζωντανό το κοχύλι ή να το χτύπησε με τις δαγκάνες??Μήπως να το σουτάρω πρωτού μου φάει και κανένα ακόμη?
β. Για μια ακόμη φορά έπεσα θύμα ημιμαθή petshopa (για να μην πώ κάτι χειρότερο) καθώς και της απροσεξίας μου.Τελείωσε το αντιχλώριο και αγόρασα ένα της beaphar που μου το πρότεινε ως souper αφού έχει και aloe vera.Ρωτώντας τον μου είπε ότι κάνει και για θαλασσινό φυσικά.Αφού έκανα την αλλαγή και το έριξα διάβασα στις οδηγίες ότι είναι μόνο για τροπικά και κρύου νερού και να μην χρησιμοποιείται σε θαλασσινό.Υπάρχει πρόβλημα?Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ή να το χρησιμοποιώ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-12, 14:20
Το avatar του χρήστη clooyn
clooyn Ο χρήστης clooyn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα..
Λάτρης των ενυδρείων εδώ και μερικά χρόνια μεν, αρχάριος σε γνώσεις δέ..Έχω στην κατοχή μου ένα 120 λίτ. με διαστάσεις 1,00 μήκος x 0,30 πλάτος x 0,40 ύψος, το οποίο έγινε FO και εδώ και 3 μήνες φιλοξενεί τα παρακάτω ζωντανά:
- 1 clown ocellaris
- 1 clown tomato
- 1 Damsel yellowtail
- 1 Scopas tank (εδώ και 20 μέρες)
- 1 καβουροκοχύλι (δεν ξέρω πώς λέγεται ακριβώς..)
Στο ενυδρείο υπάρχουν:
- Φίλτρο εσωτερικό 3 υποδοχών με σφουγγάρι-βάμβακα-siporax και αντλία 500 λιτ/ώρα περίπου.
- skimmer resun sk-300 300 λιτ/ωρα
- 1 wave maker 2000 λίτ/ώρα
- 1 λάμπα Τ8 SYLVANIA STANTARD 25W θα σου προτεινα να βαλεις και μπλε
Επίσης έχει μπεί αραγωνίτης και υπολογίζω καμιά 20-25 κιλά νεκρού βράχου.Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση έως τώρα πέρα από τέστ με σταγόνες της sera για αμμωνία.
Θα ήθελα άν μπορείτε την βοήθεια σας στα εξής:
α). Τα ζωάκια για το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι οκ? Ξέρω ότι το Scopas θέλει τουλάχιστον 2πλάσια λίτρα αλλά τώρα το λάθος έγινε. Αν με παίρνει να βάλω άλλο ψάρι μέσα τί μου προτείνεται?Μικροψαρα...κανενα γκαμπι για να σου καθαριζει και το υποστρωμα
β). Το Scopas χρειάζεται ειδική τροφή με σπιρουλίνα?Επίσης επειδή είναι πολύ φοβιτσιάρικο και δεν προλαβαίνει σχεδόν ποτέ να φάει, με αποτέλεσμα να δείχνει πολύ αδύνατο τί μου προτείνεται?Τρωει τα παντα(καταψυγμενες με αρτεμια, σκουλικι, μικρες γαριδες κ.τ.λ),αλλα θελει πολυ αλγη στην διατροφη του
γ). Αλάτι έχω το Dupla Marin. Είναι οκ? Δεδομένου ότι είναι ψιλοακριβό (16 ευρώ τα 2 κιλά) υπάρχει κάτι άλλο οικονομικότερο που να μην υστερεί καθόλου σε ποιότητα?Το συγκεκριμενο αλατι το ακουω για πρωτη φορα εισαι σιγουρος πως ειναι καλο και δεν σου το πουλανε απλα ακριβα
δ). Η καφέ άλγη που εμφανίζεται τακτικά κυρίως στα τζάμια (βλέπε φώτο) είναι ανησυχητική?Πρέπει να κάνω κάτι?Νά βάλω κανα wave επιπλέον?Η αλγη αυτη ειναι κυανο...ενδειξη πως κατι με τις τιμες σου δεν παει καλα,οταν σταθεροποιηθουν θα φιγει απο μονο του
ε). Καθότι η όλη εμφάνιση του ενυδρείου δεν με ικανοποιεί και πολύ τί μου προτείνεται να κάνω?Να βάλω μικρότερα κομμάτια βράχου σε κάποια άλλη διάταξη ίσως?Και αν ναι νεκρό ή ζωντανό?Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ζωντανο βραχο και να στηριξεις αποκλειστικα την βιολογια σου σ'αυτον βγαζοντας τα σφουγκαρια και το βιολογικο υλικο σταδιακα
Αυτά προς το παρόν για να μην σας κουράσω (που σας κούρασα..) και συγνώμη για το μακροσκελέστατο μύνημα..
ΥΓ..Παραθέτονται φώτο..τα κόκκινα σημάδια που άρχισαν εδώ και λίγο καιρό να βγαίνουν στα μικρά βραχάκια είναι κοραλλίνη???
Κυανο ειναι...προσεξε το
Καλη συνεχεια και σου ευχομαι να δεις το ενυδρειο σου οπως το φανταζεσαι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι μετά από μέρες στο θέμα γιατί προέκυψαν 2 θεματάκια..
α. Έλειψα για λίγες μέρες και γυρνώντας βρήκα ότι απέμεινε από το Scopas να τρώγεται από το καβουροκόχυλο..(πώς λέγεται επιτέλους αυτό??)..Προφανώς ψόφησε και κατάντησε τροφή.Ωστόσο υπάρχει πιθανότητα να το άρπαξε ζωντανό το κοχύλι ή να το χτύπησε με τις δαγκάνες??Αυτο αποκλειετε,μαλλον ειχαι θεμα το ψαρακι Μήπως να το σουτάρω πρωτού μου φάει και κανένα ακόμη?
β. Για μια ακόμη φορά έπεσα θύμα ημιμαθή petshopa (για να μην πώ κάτι χειρότερο) καθώς και της απροσεξίας μου.Τελείωσε το αντιχλώριο και αγόρασα ένα της beaphar που μου το πρότεινε ως souper αφού έχει και aloe vera.Ρωτώντας τον μου είπε ότι κάνει και για θαλασσινό φυσικά.Αφού έκανα την αλλαγή και το έριξα διάβασα στις οδηγίεσ ότι είναι μόνο για τροπικά και κρύου νερού και να μην χρησιμοποιείται σε θαλασσινό.Υπάρχει πρόβλημα?Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ή να το χρησιμοποιώ?
Το aloe vera κανει για θαλασσινο,αλλα αν αναγραφετε στην συσκευασια μαλλον θα εχει και κατι αλλο που το κανει ακαταλληλο.
Υ.Γ Αν ο καταστηματαρχης δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη... καλα θα κανεις να ψαχνεσε και αλλου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη clooyn : 10-06-12 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-12, 14:40
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

οΚ οπότε πάω να αγοράσω άλλο κ κρατάω αυτό για το μελλοντικό φυτεμένο που έρχεται.Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-12, 20:44
nikos_1981 Ο χρήστης nikos_1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Επανέρχομαι κ πάλι..Ο κοχυλοκάβουρας που έχω από χτες το πρωϊ ήταν ακούνητος κλεισμένος στο καβούκι του.Τον έβλεπα πότε πότε που κουνούσε κανα πόδι αλλά μέχρι εκεί.Ουτε κατα τη διάρκεια του ταϊσματος που άλλη φορά ξυπνούσε δεν κουνιόταν.Σήμερα τον μετακίνησα με το χέρι αλλά κ πάλι αυτός ακούνητος.Επειδή δεν είναι κ πολύ φυσιολογικό αυτό μπορώ να κάνω κάτι πριν μου τα τινάξει κ αυτός?Πήγα κ πήρα άνθρακα για να βάλω στο φίλτρο προληπτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-12, 13:51
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

[QUOTE=stahis;674163]Κυανο ειναι...προσεξε το
Καλη συνεχεια και σου ευχομαι να δεις το ενυδρειο σου οπως το φανταζεσαι
-------------------------
Το aloe vera κανει για θαλασσινο,αλλα αν αναγραφετε στην συσκευασια μαλλον θα εχει και κατι αλλο που το κανει ακαταλληλο.
Υ.Γ Αν ο καταστηματαρχης δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη... καλα θα κανεις να ψαχνεσε και αλλου
καπου εδω μεσα αναφερονται τα γκαπυς.

Τα γκαπυς ρε παιδια δεν ειναι γλυκου νερου ? μπενουν και σε αλμυρο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-12, 14:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Goby όχι guppy.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας παρακαλώ !!!!!!!!!!!!!!!!!! Minakki Χρυσόψαρα 7 11-06-08 21:37
τα φώτα σας παρακαλώ roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 07-11-07 23:34
Τα φώτα σας παρακαλώ... giagligian Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-10-07 12:30
τα φώτα σας παρακαλώ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Malawi 6 10-02-06 23:41
Τα Φώτα σας παρακαλώ!!! ababapanos Γλυκό νερό - Γενικά 30 14-03-04 01:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07166 seconds with 16 queries