Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-11, 12:45
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή νανο reef και κοραλια.

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί τελευταία με απασχολεί το νανο ριφ! Τα ενυδρειάκια αυτά χρειάζονται τσιλερ? Αν όχι, τα κοράλια δεν έχουν πρόβλημα αν η θερμοκρασία πάει 30+??? Είναι αρκετά 1-2 ανεμιστήράκια και ένας καλός κυκλοφοριτής?

Ρωτάω γιατί το 300ρι μου (γλυκού νερου) ότι και να κάνω το καλοκαίρι η θερμοκρασία είναι στους 30 - 31!.....Τώρα στα νάνο ριφ που είναι και μικρά, δεν θέλω να σκεφτώ που μπορεί να φτάσει!

ΥΓ: Είμαι από Κύπρο και οι 40κάτι βαθμοί είναι δυστυχώς καθεχρονικό φαινόμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-11, 14:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε τοσα λιγα λιτρα ενα ανεμιστηρακι ειναι υπεραρκετο οσον αφορα τη θερμοκρασια....αλλα αντε με τοση εξατμιση να κρατησεις σταθερες συνθηκες..θα πρεπει να αναπληρωνεις καθε λιγες ωρες..
με αυτοματη αναπληρωση τα πραγματα γινονται πιο ευκολα..αλλα και παλι οι συνθηκες δε θα ειναι απολυτα σταθερες οπως σε ενα αρκετα μεγαλυτερο συστημα γιατι η διαφορα της σταθμης για να παρει μπρος η αναπληρωση...ηδη θα εχει μεταβαλει τις συνθηκες σε αυτα τα λιτρα..
αυτη ειναι και η προκληση των νανοριφ...που το θεωρω συνταγη για οσους θελουν ..αδρεναλινη ..η πονοκεφαλο!!
με μαλακά μονο κοραλια η μονο ψαρακια...τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα.

υ.γ. μεταφερω το θεμα σου για να μεινει ανεξαρτητο το θεμα του φιλου μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-11, 17:12
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Δωστε ενα link με μαλακά κοραλια και ενα με σκληρα........

Ευχαριστω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-11, 02:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κανε αναζητηση για soft corals ..εκει ανηκουν ζωανθοι, μανιταρια, σαρκοφυτα κ.τ.λ. που δεν εχουν δηλαδη "πετρινο" μερος.

αντιθετα τα σκληρα ( κανε αναζητηση για lps, sps) ειναι αυτα που εχουν και πετρινο τμημα..οπως ακροπορες, μοντιπορες, ευφηλιες, brain corals κ.τ.λ.

καλο ειναι βεβαια οι αναγκες των ειδων να διερευνωνται ανα ειδος...απλα ενας γενικος μπουσουλας ειναι πως τα μαλακά ειναι λιγοτερο απαιτητικα συνηθως απο τα σκληρα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 10-11-11 στις 12:21
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-11, 08:13
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πάνο ευχαριστώ για την απάντηση σου! Να υποθέσω άρα ότι τα μαλακά κοράλια μπορούν να αντέξουν σε τέτοιες θερμοκρασίες (αν και αντιλαμβάνομε ότι κάποια είδοι ίσως δεν αντέχουν άρα θέλει ψάξιμο).

Αυτή τη στιγμή έχω ένα μικρό ενυδρειάκι (40Χ20Χ25 20λίτρα καθαρά περίπου) και έκανα τη σκέψη να το εκμεταλευτώ είτε για γαριδοενυδρείο ή για νάνο ριφ με καμιά γαριδούλα μέσα.
(το θετικό με το δεύτερο είναι ότι θα μου δώσει την ευκαιρία να πειραματιστώ με το αλμυρό νερό αφού δεν έχω καμιά εμπειρία. Ξέρω ότι τα νάνο ριφ δεν είναι ιδανικά για ξεκίνημα.....έχουν όμως λιγότερο κόστος και στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά 2-3 κιλά βράχο δεν θα τον κλάψω!)

....εσείς τί προτείνετε?

ΥΓ: Και μια απορεία, για 2 κλοουνάκια πόσο είναι το μίνιμουμ μέγεθος του νάνο ριφ???? Διαβάζοντας συμπέρανα ότι είναι κάπου στα 30 με 40 λίτρα....γιατί όμως μου ακούγεται ΠΟΛΥ μικρό για 2 ψαράκια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-11, 12:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχεις τις απαντησεις αποτι βλεπω...
ενα νανο ριφ μπορει να χρησιμοποιηθει οπως λες για μια πρωτη επαφη με το αλατι λογω χαμηλου κοστους και στην ουσια μπορει να βαλει καποιον στον κοσμο της θαλασσας....αλλα απο την αλλη επειδη υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να αντιμετωπισει προβληματα και να απογοητευθει...μπορει και να τον αππομακρυνει τελικα απο αυτον.

πιστευω πως οτι κανεις...αν το κανεις με προσοχη και σεβασμο σε καποιες "αρχες" τα πραγματα θα ειναι ευοιωνα.

αν επισκεφθεις καποιο θαλασισνο ενυδρειο με κλοουν ΚΑΙ ανεμωνη...θα δεις γιατι δεν απαιτουνται πολλα λιτρα. μπορει να τα εχεις σε 400αρι ενυδρειο και να κινουνται σε ακτινα 10-20 εκατοστων μονο γυρω απο το ανεμωνοσπιτο τους.

χωρις ανεμωνη κινουνται ελευθερα και θα νοιωθουν περιορισμενα. σε λιγα λιτρα μονο με ανεμωνη θα τα κρατουσα οπως κανω και αυτη τη στιγμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

¶ρα όντος το μίνιμουμ είναι 30-40 λίτρα ή μπαίνουν ακόμα και σε λιγότερα λίτρα (αν και φυσικά το δικό μου μάλλον είναι ξέβαθο)?

Σε 20λιτρο αν έχω δυνατό (για το 20ρι) εξωτερικό φίλτρο, χωρίς κυκλοφοριτή μπορεί να δουλέψει? Υπόψη ότι είναι μακρόστενο το ενυδρειάκι (40εκ. μήκος) και αρκετά ξέβαθο (23-24 εκ.) και στενό (20εκ)....άρα λέω η επιστοφή του φίλτρυ να τοποθετηθεί στην πλευρά με τα 20εκ. και να βγαίνει το νερό κατά μήκος.
Το φίλτρο που λέω το έχω ήδη και προσπαθώ να κάνω οικονομίες



ΥΓ: Για να κάνω όμως και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου....η ανεμώνη τους προσφέρει ασφάλεια, σε ένα 400ρι ενυδρείο θα έχει μέσα και 3-4 μέγάλα ψάρια που τα τρομοκρατούν και ίσως για αυτό το λόγο δεν απομακρίνονται από την ανεμώνη τους. Αν είναι μόνα τους στο 400ρι πάλι θα είναι εκεί συνεχώς?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-11, 18:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

20λιτρο κατα τη γνωμη μου θελει "γερα κοτσια" για να μην ειναι πολυ ασταθες..ειδικα αν προκειται να εχει και ανεμωνη...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι μόνα τους στο 400ρι πάλι θα είναι εκεί συνεχώς?
ναι...και χωρις ψαρια τα κλοουν παλι στην ανεμωνη τους θα ειναι συνεχεια... ειναι απλα ο τροπος ζωης τους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-11, 10:01
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Επανέρχομε με νεές απορείες.

Διάβασα το πιο κάτω άρθρο σχετικά με τη φίλτρανση του νανο ριφ

http://www.nano-reef.com/articles/?article=3

Ο τύπος βασικά προτείνει για φίλτρανση νάνο ριφ ΜΟΝΟ τον βράχο! Ούτε σκίμερ, ούτε φίλτρα, ούτε συμπληρώματα.....γενικά μόνο βράχο και κυκλοφοριτη 10 Χ τα λίτρα του ενυδρείου....εξηγεί μάλιστα γιατί είναι ζημιογώνα η χρήση σκίμερ στα ενυδρεία αυτά.

Ποιά η γνώμη σας?

Σε άλλα άρθρα του λέει ότι το μόνο που ουσιαστικά χρειάζεται για τη συντήρηση του νάνο ριφ είναι οι 10% σωστές αλλαγές του νερού (με τον συνοδευόμενο καθαρισμό...αφού δεν υπάρχει μηχανική φίλτρανση) και το συμπλήρωμα του νερού που εξατμίζεται καθημερινά (με καθαρό νερό)

Ποιά η γνώμη σας?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νανο reef aquael.... kgf12345 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 29-08-11 01:07
νεο νανο θαλασσινο krispie Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 20-01-11 16:25
ΙΔΕΕΣ ΝΑΝΟ Cornellius Ενυδρεία με ασπόνδυλα 30 05-09-10 13:14
ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΝΑΝΟ REEF apolonistis Nano Reef 31 20-05-10 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04938 seconds with 15 queries