Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-08-11, 15:13   #1
Το φιλτρο μου, κανει σαν μπουλτόζα!
5varkakia
Junior Member
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος 17-08-11, 15:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδιά! Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας! Μακάρι να μην ξεκίναγα με κάποιο πρόβλημα, μα αφού αντιμετωπίζω ένα και χρειάζομαι την άμεση βοήθεια σας, ξεκινώ έτσι την επικοινωνία μας στον όμορφο και υγρό κόσμο τούτου του φόρουμ! Το φιλτό του ενυδρείου μας (το έχουμε οικογενειακώς) άρχισε απο το πρωι να μουγκρίζει. Κάνει λες και κατάπιε ολόκληρα τα ψάρια που βρήσκονται απο πάνω του και προσπαθεί να τα χωνέψει. Η μάρκα ειναι FLUVAL 105. Δεν γνωρίζω πολλά, οπότε και ζητώ τις πολύτιμες συμβουλές σας. Η αδελφή μου που ασχολέιτε παραπάνω λείπει διακοπές και δεν σηκώνει και το τηλ. Να το ανοίξω μόνος μου να το καθαρίσω, ειναι λιγακι ρίσκο γτ δεν εχω ξανανοίξει φιλτρο και δεν ξερω τι πρέπει να κάνω. Πρέπει να δράσω άμεσα?Τα ψάρια κινδυνεύουν? Να το βγάλω απο την πρίζα και μετα να το ανοιξω? Τελος πάνων, νομίζω καταλάβατε τι συμβαίνει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμπαράσταση! Καλό υπόλοιπο κολοκαιρι!
Εμφανίσεις: 3433
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-11, 15:15
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Ξεκινάμε απο τα βασικα...σου εχουν δείξει πως να το γεμιζεις νερο ωστε να μην εχει κενο μεσα ο καδος?
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-11, 15:20
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Οχι. Αυτο δεν το ΄χω ακομα μαθει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 16:27
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Μπορει να μην εχει τπτ, απλα να μην ειναι γεματο με νερο ο καδος και εκει που ρουφα το νερο να εχει κενο και γι αυτο στο κανει.
Θα μου πεις τι κανεις τωρα...καλυτερα τπτ αμα φοβασε.
Και που κανει δεν δημιουργη μεγαλο προβλημα, απλα θα πεσει η ροη το νερου που θα βγαζει...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 16:30
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Με προσοχη βγαλτο απο την πριζα και ξαναβαλτο,μπας και ξεκολλησει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 18:03
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να ειστε καλα για την ανταπόκριση. Δυστυχώς ο θόρυβος συνεχίζεται. Το έβγαλα απο την μπρίζα και το ξαναέβαλα αλλα τπτ. Ύστερα το άνοιξα. Lans, o κάδος ήταν γεμάτος ως πάνω. ¶ντε να ειχε ενα ελάχιστο κενο 4-5 εκατοστά. Δεν νομίζω να εννοείς να είναι μια ανάσα απο το να ξεχειλίσει έτσι? Υπήρχε μέσα μια καφέ γλίτσα η οποία απο οτι κατάλαβα, μετα απο συντομη περιπλάνηση στο forum, ειναι χρήσιμη αν οχι απαραίτητη. Ισως μια φωτογραφία του εσωτερικου του φιλτρου να βοηθουσε! ε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 19:15
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Οχι...πρεπει να ξεχειλίζει. 99% γι αυτο σου κανει θόρυβο.

ΥΓ. Ουτε ενα εκατοστο δεν πρεπει να ειναι αδειο.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-11, 19:51
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ΑΧΑ! Το΄πισα! Και με τι το γεμίζω? Με νερο απο το ενυδρειο να υποθεσω ε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-11, 21:52
gwgos21 Ο χρήστης gwgos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: trikala (thessalia)
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

κουνησε το αριστερα-δεξια περιπου 90 μοιρες αρκετες φορες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-11, 07:41
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Έχω το 305, εδώ και μια εβδομάδα.
Απ'ότι έχω καταλάβει, από διάφορα μηνύματα εδώ μέσα, αλλά και από τις οδηγίες του δικού μου, πρέπει να χρησιμοποιήσεις την μικρή "τρόμπα" που έχει στο καπάκι του. Επάνω - κάτω, αρκετές φορές, μέχρι να σταματήσει ο θόρυβος. Έτσι βγαίνει όλος ο αέρας που τυχόν υπάρχει μέσα στο φίλτρο.
Εγώ στο αρχικό στήσιμο την δούλεψα αρκετά, μέχρι να δουλέψει σωστά το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-11, 08:18
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Οι δυο πιο πανω μου σου ειπαν την λυση.
Και μπορεις να προσθέσεις απο της πανω βανες νερο...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-11, 10:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Βάλε το φίλτρο σε έναν κουβα.
άνοιξε το φίλτρο.
Γέμησε το φίλτρο με νερό ενυδρείου μέχρι να ξεχειλήσει.
έπειτα με ΑΝΟΙΧΤΑ τα βανάκια κούμπωσε το καπάκι του φίλτρου έτσι ώστε το νερό που περισεύει να βγεί απο τα βανάκια. έτσι είμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας μέσα.
Συνέδεσε τα βανάκια με τους σωλήνες και βάλε το φίλτρο σε λειτουργία.
Κουνησέ το μερικές φορές κυκλικά και πλάγια για να βγεί ό,τι έχει μείνει απο αέρα.
Λογικά θα είσαι εντάξει.
αλλιώς πάμε σε άλλα μονοπάτια ... π.χ φτερωτή, αξονάκι κτπ ..
Πείραξες κάτι απο αυτά ? για καθάρισμό για παράδειγμα ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-11, 11:49
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε το φίλτρο σε έναν κουβα.
άνοιξε το φίλτρο.
Γέμησε το φίλτρο με νερό ενυδρείου μέχρι να ξεχειλήσει.
έπειτα με ΑΝΟΙΧΤΑ τα βανάκια κούμπωσε το καπάκι του φίλτρου έτσι ώστε το νερό που περισεύει να βγεί απο τα βανάκια. έτσι είμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας μέσα.
Συνέδεσε τα βανάκια με τους σωλήνες και βάλε το φίλτρο σε λειτουργία.
Κουνησέ το μερικές φορές κυκλικά και πλάγια για να βγεί ό,τι έχει μείνει απο αέρα.
Λογικά θα είσαι εντάξει.
αλλιώς πάμε σε άλλα μονοπάτια ... π.χ φτερωτή, αξονάκι κτπ ..
Πείραξες κάτι απο αυτά ? για καθάρισμό για παράδειγμα ?

+1

Έτσι ακριβώς έκανα στο δικό μου 305 και "πήρε" με την μία. Κάτι λίγα από αέρα που είχε παραμήνει, έφυγε κατ' ευθείαν.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-11, 14:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο το κουνημα στο Fluval.ποτε δε χρειαστηκε να το κουνησω παρα μονο σε παααααρα πολυ extreme κατασταση.ναναι σχεδον αδειο δηλαδη.κλεινεις καλα/σωστα τις ασφαλειες στα πλαινα και την ασφαλεια στα βανακια(ασημι μοχλος),ανοιγεις τη ροη τερμα(μαυρος μοχλος προς τα κατω),βαζεις την πριζα,πιανεις το Primer (ενα ασημι στα αριστερα των μοχλων) και το τρομπαρεις πανω κατω αρκετες φορες μεχρι να αρχισει να βγαζει φυσαλιδες αερα μεσα στο νερο.θα το δεις.μπορει να θελει αρκετο priming/τρομπαρισμα.αν εξακολουθησει να κανει τα ιδια μαλον θα πρεπει να ανοιχτει για να το κοιταξεις μηπως εχει προβλημα καμια φτερωτη η ο κεραμεικος αξονας η ισως και το o-ring μηπως δεν κλειενει σωστα και τραβαει αερα αποκει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-11, 19:24
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παιδες! Αφου τα εκανα όλα και αφου ειδα και το dvd που ειχε η συσκευασία οταν το πηραμε και αφου έμαθα πολλα διαβαζοντας εδω στο φορουμ χρησημα πράγματα, μιας και η μοναδικη ενασχόληση με το ενυδρειο ως τωρα ηταν να ταιζω τα ψάρια μια φορα την ημερα οταν δεν το έκανε καποιος άλλος, κατέληξα στο εξης σημπέρασμα. Εχει σπάσει η φτερωτή. όπως ειναι η προπέλα, το πάνω κυλινδρικό μέρος που εφαρμόζει στο μαγνητακι εχει σπάσει με αποτέλεσμα κατα την περιστροφή να κανει αυτον τον εκκωφαντικό φόρυβο. Επιπλέον διαπίστωσα οτι δεν πρεπει να λειτουργει και καθολου, απλα γυρναει κανοντας φορυβο και τπτπ παραπάνω. Πηρα το κατάστημα που το αγοράσαμε και μου ειπαν οτι το καλυπτει η εγγύηση μεν αλλα να παω απο δευτέρα. Ερωτηματα καιρια. Ποιες ειναι οι επισπτώσεις που δεν θα εχω φιλτρό για ουσιαστικα δυο ημέρες? Τι μπορώ να κάνω αυτες τις δυο μέρες, σημερα και αυριο για να μην επιδεινωθούν οι συνθήκες του ενυδρείου μου?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-11, 19:52
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Για μερικές ώρες δεν πειράζει, για μερικές μέρες όμως ίσως να έχεις θέμα, αν κατάλαβα σωστά το φίλτρο δεν λειτουργεί ήδη 3 μέρες...

Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις τα υλικά του φίλτρου να στεγνώσουν, αν το πας στο μαγαζί για επισκευή, βάλε τα περιεχόμενα σε έναν (καθαρότατο) κουβά με νερό από το ενυδρείο, ή σε ένα διχτάκι μέσα στο ενυδρείο.
Ζήτα μήπως έχει να σου δανείσει κάποιος ένα οτιδήποτε φίλτρο, κάνε καθημερινές αλλαγές 15-20% και ο Θεός βοηθός...

Αν κάποιος περισσότερο έμπειρος έχει και άλλες ιδέες γιατί εγώ πανικοβλήθηκα κιόλας
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-08-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βαλε μια αεραντλια στο ενυδρειο να εχεις καποια ροη και οξυγονωση και μη ταιζεις καθολου ...

Τα βακτηρια σου θα εχουν προβλημα αρα βγαλε τελειως το φιλτρο και αν μπορεσεις βαλε τα υλικα του σε ενα πεντακαθαρο κουβα και βαλε ενα σωληνακι (αεραντλια) απο κατω ωστε να δημιουργειται ροη και οξυγονωση... Αν δε μπορεις να το κανεις αυτο λογικα θα χρειαστεις μπολι απο ενα στρωμενο φιλτρο (οταν καταφερεις να εχεις το φιλτρο σου ξανα σε λειτουργια) και θα πρεπει να προσεχεις πολυ τις μετρησεις σου για αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να επεμβεις με αλλαγη νερου οταν χρειαστει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-11, 13:18
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ψυχραιμια παιδια!Τα ψαρια ακομα ειναι ζωντανα. Αγορασα την προπελα και ειμαι ετοιμος να την αντικαταστησω. Όμως... οπως μου υποδειξαν απο το μαγαζι που την πηρα.. θα πρεπει να ξεπλυνω το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο, αφου πρωτα το αδειασω... μετα να αλλαξω το 30% του νερου του ενυδρειου.. και μετα να θεσω ξανα σε λειτουργια το φιλτρο. Ετσι να κάνω? Αν ναι... πειτε μου καποια βασικα τεχνικα ζητηματα. Οταν θα αλλαζω το νερο τα ψαρια να τα αγησω στην ησυχια τους μεσα στο ενυδρειο η να τα μεταφερω καπου αλλου ωσπου να τελειωσει η αλλαγη? Ποσο αντιχλωριο να ριξω στο νεο νερο που θα προσθεσω? Το φιλτρο αρκει να το αδειασω απο το περιεχομενο του, να ριξω λιγο νερο ενυδρειου και να το κουνησω ετσι απλα να φυγουν τα πολλα πολλα η μηπως χρειαζεται ποιο λεπτομερη δουλεια?
Επιτελους το ενυδρειο θα παρει τα πάνω του ή ...ας μην το σκεφτομαι καλυτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-08-11, 15:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επειδη αποτι καταλαβαινω το φιλτρο σου δεν λειτουργουσε σωστα εδω και 5 μερες περιπου,αυτο που θα εκανα εγω καταρχην θα ητανε
1) αλλαγη της φτερωτης με την καινουρια αμεσα.(πριν την αλλαγη του νερου)
2)τα υλικα στο φιλτρο θα τα αφηνα οπως ειναι,εκτος ισως απο αλλαγη της βατας(υαλοβαμβακα) και καθαρισμα-πλυσιμο των σφουγγαριων.και στη βρυση μπορεις να τα πλυνεις αυτα δεν υπαρχει προβλημα,αρκει να υπαρχει και βιολογικο υλικο(δε μας λες τι υλικα εχεις μεσα)
3) αφου γινουν αυτα και αρχισει να λειτουργει το φιλτρο κανονικα,αλλαγη νερου 30-40%. αν και καλο θα ητανε να κανεις και μετρησεις στο νερο πρωτα για να δεις μηπως χρειαζεται και κατι αλλο,ή μεγαλυτερη αλλαγη.ειναι πιθανο να εχει διαταραχθει η βιολογια στο φιλτρο με τοσες μερες χωρις σωστη ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-08-11, 16:26
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

[QUOTE=kgf12345;613018]επειδη αποτι καταλαβαινω το φιλτρο σου δεν λειτουργουσε σωστα εδω και 5 μερες περιπου,αυτο που θα εκανα εγω καταρχην θα ητανε
1) αλλαγη της φτερωτης με την καινουρια αμεσα.(πριν την αλλαγη του νερου)
2)τα υλικα στο φιλτρο θα τα αφηνα οπως ειναι,εκτος ισως απο αλλαγη της βατας(υαλοβαμβακα) και καθαρισμα-πλυσιμο των σφουγγαριων.και στη βρυση μπορεις να τα πλυνεις αυτα δεν υπαρχει προβλημα,αρκει να υπαρχει και βιολογικο υλικο(δε μας λες τι υλικα εχεις μεσα)
3) αφου γινουν αυτα και αρχισει να λειτουργει το φιλτρο κανονικα,αλλαγη νερου 30-40%. αν και καλο θα ητανε να κανεις και μετρησεις στο νερο πρωτα για να δεις μηπως χρειαζεται και κατι αλλο,ή μεγαλυτερη αλλαγη.ειναι πιθανο να εχει διαταραχθει η βιολογια στο φιλτρο με τοσες μερες χωρις σωστη ροη.[/QUOTE]
Δεν εχει μεινει τιποτα απο βιλογια και βακτηρια.
Κοιτα εδω σχετικη κουβεντα που εγινε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55020
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως το κανει αυτο? ραφαηλ10 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 12-07-11 20:44
μηπως εχει κανει καμια ιδεα για 3 20λιτρα με ενα φιλτρο? Singha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 15-03-10 16:27
φιλτρο 700lt την ωρα για 250 λιτρα? κανει? meas3467 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-04-09 14:12
κανει αυτος ο βραχος? stavaigi Θαλάσσια Βιολογία 16 20-02-09 01:54
Πως το κανει??? Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 22-02-08 14:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06425 seconds with 13 queries