Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-05, 15:07
GEORGE ARGOS Ο χρήστης GEORGE ARGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2005
Περιοχή: ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Προσεχως γεννα!!

Γεια σε ολους εχω δυο γκαπινες και μια ξιφοφορο ετοιμογεννες,ειναι φουσκωμενες οι κοιλιτσες τους και φενεται και το μαυρο στο πισω μερος.ποτε να περιμενω γενητουρια?στο 70 λτ ενυδρειο υπαρχουν και δυο αρσενικα ενα για καθε ειδος,διαβασα για την γεννηστρα και με προβληματισε και δεν θελω να τισ βαλω μεσα αλλα και τα φυτα δεν επαρκουν για κρυψωνες.ειναι η πρωτη γεννα και θα ηθελα να μου μεινουν.
εξοπλισμος υποστρωμα:χαλικι εσωτερικο φιλτρο θερμοστατης 3 φυσικα φυτα και 2 πλαστικα.τι λετε να βαλω γεννηστρα η να αφησω την φυση να κανει την δουλεια τις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-05, 15:46
manick Ο χρήστης manick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2005
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα GEORGE ARGOS

Αυτό που έκανα εγώ είναι να αφήνω τις θηλυκές μου να γεννήσουν κανονικά και μετά μαζεύω όσα νεογέννητα μπορώ με ένα ποτηράκι (όχι με απόχη γιατί τρομάζουν, αγχώνονται κτλ) και τα βάζω μέσα στη γεννήστρα. Στην αρχή είχα βάλει μία θηλυκιά Ξιφοφορίνα στη γεννήστρα αλλά μετά από τη γέννα μου ψόφησε, οπότε προτιμώ αυτόν τον τρόπο.

Κάτι ακόμα καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα μικρό ενυδρειάκι 10-20 λίτρα και να βάζεις εκεί τη θηλυκιά να γεννήσει ή αφού γεννηθούν τα μικρά να τα βάζεις μέσα. Εγώ εδώ και μία εβδομάδα αυτό έχω εφαρμόσει, ένα ενυδρειάκι 12 λίτρα με ένα θερμοστάτη και ένα μικρό φιλτράκι και έχω βάλει όλα τα μωράκια εκεί μέσα. Τους είχα βάλει και νερό από το μεγάλο μου ενυδρείο για να συνιθήσουν και είναι μια χαρά. Οι αλλαγές του νερού είναι όμως πιο συχνές, κάθε 4 μέρες. Έτσι βολέβει καλύτερα,τουλάχιστον εμένα, γιατί η γεννήστρα βρόμιζε γρήγορα και έπρεπε διαρκώς να την καθαρίζω και συν ότι στη γεννήστρα δεν γίνεται και καλή κυκλοφορία του νερού.

Ελπίζω να σε βοήθησα!
__________________
Live fast, die young!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-05, 16:01
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

θα συνφωνισω με τον manick για το ενυδρειακι.η κοιλια της θυλ guppiνας γινετε σχεδος τετραγωνη οταν ειναι ετοιμη να γενηση!! απο οσο μπορω να καταλαβω απο την φωτογραφια σου μαλον θελει λιγο ακομα.στην γενηστα καμια φορα γενανε και προορα και τα περισοτερα ειναι νεκρα (την πατησα και εγω)..
τωρα αν θεν υπαρχει η δυνατατητα μικρου ενυδρειου βαλε κανενα χαμηλο φυτο και πικνω(μπορεις και πλαστικο).

δες το δικο μου. ειναι πλαστηκα και τα δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-05, 22:35
sakis345 Ο χρήστης sakis345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2005
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Re: Προσεχως γεννα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE ARGOS
Γεια σε ολους εχω δυο γκαπινες και μια ξιφοφορο ετοιμογεννες,ειναι φουσκωμενες οι κοιλιτσες τους και φενεται και το μαυρο στο πισω μερος.ποτε να περιμενω γενητουρια?στο 70 λτ ενυδρειο υπαρχουν και δυο αρσενικα ενα για καθε ειδος,διαβασα για την γεννηστρα και με προβληματισε και δεν θελω να τισ βαλω μεσα αλλα και τα φυτα δεν επαρκουν για κρυψωνες.ειναι η πρωτη γεννα και θα ηθελα να μου μεινουν.
εξοπλισμος υποστρωμα:χαλικι εσωτερικο φιλτρο θερμοστατης 3 φυσικα φυτα και 2 πλαστικα.τι λετε να βαλω γεννηστρα η να αφησω την φυση να κανει την δουλεια τις.
Καλησπέρα.Προσωπικά πήρα πολλά μωρά σε γεννήστρες.Υπάρχουν κάποιες
οι οποίες είναι αρκετά μεγάλες με κάτι σαν τούλι να τις περιβάλει.Εγώ έβαζα και ένα πυκνό πλαστικό φυτό ξαπλωμένο στο πάτωμα της γεννήστρας και δεν είχα σχεδόν καμία απώλεια(μια θηλυκιά 53 μωρά).
Το καλύτερο όμως είναι ένα ενυδρείο γεννήστρα.Αν πάρεις (κάνεις) ένα 20-30lt θα μπορείς να βάζεις τη μέλλουσα μαμά μαζί με τα μωρά που θα έχεις από προηγούμενες γέννες.Ότι και να κάνεις να κρατάς ημερομηνίες για να μην τα ταλαιπωρείς πολλές μέρες.

Υ.Γ. Άφησα τη φύση να κάνει τη δουλειά της και μέχρι να πάρω την απόχη άκουγα.<<μπαμπά θα το φάνε,μπαμπά το φάγανε>>Το σίγουρο είναι ότι κάποια επιβιώνουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-05, 01:49
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ ένα μικρό ενυδρειάκι γύρω στα 10 λίτρα, όπως αναφέρθηκε ήδη πιο πάνω. Βάζω μέσα αρκετά πλαστικά φυτά και δημιουργώ και μικρές σπηλιές για να μπορούν να κρυφτούν τα μικρά. Με αυτό τον τρόπο γλιτώνουν αρκετά μικρά και δε στρεσάρεται η μανα με τη γεννήστρα. Απλά πρέπει να έχεις το νού σου όταν γεννήσει ώστε να τη βγάλεις απο μέσα γιατί μετα απο μερικές ώρες θα τα κυνηγάει με μανία. Οι θηλυκές guppy γεννούν συνήθως περίπου κάθε 28-30 μέρες και οι ξιφοφορίνες περίπου κάθε 32 ΙΜΕ τουλάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-05, 03:49
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

και μολις γενηση την ταιζεις καλα γιατι χανει πολυ ενεργεια την ωρα της γεννας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-05, 13:26
GEORGE ARGOS Ο χρήστης GEORGE ARGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2005
Περιοχή: ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Σας ευχαριστω

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες,θα κοιταξω να παρω ενα μικροτερο(αν και υπαρχουν ηδη 2 ενυδρεια)για τις γεννες,και με πολλυ προσοχη πιστευω να βγει κατι καλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03717 seconds with 12 queries