Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-10, 21:32
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Πετρες απο λαβα

Βρηκα καποιες πετρες απο λαβα που μου αρεσαν αρκετα.Επειδη ειχα παλιοτερα ακουσει οτι κανουν κακο στα βραγχια των ψαριων ισχυει κατι τετοιο ή να τις βαλω αφοβα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-10, 22:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτο ισχυει περισσοτερο αν βαλεις τις πετρες στο φιλτρο σαν βιολογικο υλικο (αφου η λαβα εχει μεγαλη επιφανεια αποικισης βακτηριδιων). Κατα τα αλλα, εκτος απο τις αιχμηρες ακμες, ειναι μια χαρα σαν διακοσμιτικο στοιχειο. Αλλα για τι ψαρια ετοιμαζεις το ενυδρειο σου;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-10, 08:36
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Το ενυδρειο θα φιλοξενησει mbuna.Αν θυμαμαι καλα οι πετρες ηταν οσο το δυνατον επεξεργασμενες και δεν ειχαν πολυ αιχμηρες γωνιες.Οι συγκεκριμενες εχουν μια τρυπα στη μεση και νομιζω ειναι ιδανικες για περασματα και κρυψωνες.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-10, 11:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα διαφωνησω μαζι σου. Ειδικα αφου στα mbuna δεν χρειαζεται να αγορασεις πετρες... αρκει να πας μια βολτα σε καποια παραλια ή βουνο και να τις μαζεψεις. Εχε υποψη σου οτι αυτα τα ψαρια χρειαζονται πολλες σπηλιες και περασματα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-10, 11:06
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Εγω απλα θα επαναλάβω και εδω τις ερωτησεις μου.

Που τις βρήκες τις πετρες??

Από ενυδρειακό κατάστημά ή τις μάζεψες από καπου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-10, 11:14
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνησω μαζι σου. Ειδικα αφου στα mbuna δεν χρειαζεται να αγορασεις πετρες... αρκει να πας μια βολτα σε καποια παραλια ή βουνο και να τις μαζεψεις. Εχε υποψη σου οτι αυτα τα ψαρια χρειαζονται πολλες σπηλιες και περασματα.
Οι πετρες ειναι επεξεργασμενες διοτι εχουν τρυπα στη μεση που σημαινει οτι εγινε μηχανικα.Δηλ με αυτες τις πετρες δεν μπορω να φτιαξω και σπηλιες και περασματα?
Τις πετρες τις βρηκα σε μαντρα (pangea) στη Θεσσαλονικη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-10, 11:22
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Εγώ θα σου θεσω μερικά ερωτήματα.
Οι πέτρες που υπάρχουν σε μάνδρα υλικών θεωρείς οτι είναι ΟΛΕΣ κατάλληλες για ενυδρειακή χρηση??
Θεωρείς οτι οι πετρες αυτές, που ειναι γεματες πόρους, οτι πλισημο και να κανεις, θα εχει φυγει οτιδηποτε μπορει να επηρέσει το ενυδρείο σου??
Ξερεις αν ειναι από Ελλαδα ή εισαγωγης?
Ξερεις αν από την περιοχη που παρθηκαν υπάρχει καποιοα έξαρση καπου υλικου?
Γνωριζεις οτι οι λαβα περιέχει θείο και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σε μεγαλη περιεκτηκοτητα??

Ελπιζω να σε έβαλα σε σκεψη. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι κοντα στην περιοχή μου και πιο συγκεκριμενα στους Αγ. ΘΕωδώρους υπαρχεις το ηφαιστειο Σουσακι. Το ξερεις οτι λογω της εκρηξης που ειχε κανει παλαια και λόγω της αυξησης του υδροφόρου οριζωντα της περιοχης, αρκετες γεωτρησεις και πηγες κριθηκαν ακαταλληλες??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-10, 16:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι προτεινεις Nikoloutso? συντομα θα κανω ενα μαλαουι 450 λιτρα...αναλογιζεσαι ποση πετρα σηκωνει ενα τετοιο ενυδρειο. και να θελω να παρω απο πετ πετρες δε θα βρω σε τοση ποσοτητα. μερικα δεν εχουν καν φυσικες πετρες αλλα μονο τεχνητα βραχακια (ή "βρακακια" κατα τη διαφημιση )...ασε που δε μου περισσευουν 12.450 ευρω.
νομιζω πως η συλλογη απο τη φυση ή μανδρες ειναι μονοδρομος... και συμφωνα με τα παραπανω ολα ενεχουν ρισκο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-10, 16:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τι προτεινεις Nikoloutso? συντομα θα κανω ενα μαλαουι 450 λιτρα...αναλογιζεσαι ποση πετρα σηκωνει ενα τετοιο ενυδρειο. και να θελω να παρω απο πετ πετρες δε θα βρω σε τοση ποσοτητα. μερικα δεν εχουν καν φυσικες πετρες αλλα μονο τεχνητα βραχακια (ή "βρακακια" κατα τη διαφημιση )...ασε που δε μου περισσευουν 12.450 ευρω.
νομιζω πως η συλλογη απο τη φυση ή μανδρες ειναι μονοδρομος... και συμφωνα με τα παραπανω ολα ενεχουν ρισκο.
ειχα παλια μαλαουι και οι πετρες παντα ηταν απο μαντρα, βουνο, ειδη κηπου και θαλασσα.....
ολες καλο πλυσιμο με ζεστο εως καυτο νερο και ειναι ετοιμες για το ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-10, 16:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι πετρες στα πετσοπ ... δεν ειναι απο τη φυση?

Εχουν επανω σημανση προελευσης?
Τι επεξεργασια εχει γινει ωστε να γινουν "ενυδρειακες"?

Γνωμη μου αν φοβομαστε τοσο πολυ τις αφηνουμε καμια μερα σε pp και οτι εχει απλα ... απολυμαινεται! Ενα καλο ξεπλυμα και ειναι ετοιμες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πετρες στα πετσοπ ... δεν ειναι απο τη φυση? Εχουν επανω σημανση προελευσης?
Τι επεξεργασια εχει γινει ωστε να γινουν "ενυδρειακες"?
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως θεωρουμε αυτες που πωλουνται σε πετ "ασφαλεις".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου αν φοβομαστε τοσο πολυ τις αφηνουμε καμια μερα σε pp και οτι εχει απλα ... απολυμαινεται! Ενα καλο ξεπλυμα και ειναι ετοιμες!!!
δεν ειναι μονο η επιφανειακη απολυμανση. αν εχει καποιο συστατικο στο πετρωμα της μπορει να γινει επικινδυνη....αλλα θα ηθελα απαντηση απο τον nikoloutso γιατι κανεις δε μπορει να εγγυηθει απαντησεις σε αυτα που ρωτα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα παλια μαλαουι και οι πετρες παντα ηταν απο μαντρα, βουνο, ειδη κηπου και θαλασσα.....
ολες καλο πλυσιμο με ζεστο εως καυτο νερο και ειναι ετοιμες για το ενυδρειο...
θαναση κι εγω το ιδιο κανω...απλο ξεπλυμα..ποτε δεν αγορασα απο πετ πετρα....απο τη φυση μονο ή απο μαγαζια με ειδη κηπου αν μου αρεσαν καποιες συγκεκριμενες...ποτε δεν ετυχε να εχω καποιο προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-10, 11:05
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Μετα απο απουσια μου.... επεστρεψα για συζητηση.

Όσες απαντήσεις θέλεις θα σου δώσω αρκεί να τις έχω!!!

Απλα αν μπορείς να μου θέσεις σωστότερα την ερώτηση σου, για να παρεις και την σωστότερη απάντηση.

Πάντως η απάντηση στην ερώτηση σου για το τι πέτρες να βάλεις σε μαλαουι που ενδεχομένως να στήσεις, θα σου πω σίγουρα ΟΧΙ λάβας.
Για 3 λογούς.
1. Ειναι καθαρα ΜΗ βιοτοπικη η λαβα στο μαλαουι
2. Ειναι αρκετα αιχμηρες σε πολλα σημία και με την κινηση των νευρικων αφρικανων σιγουρα θα υπαρξουν τραυματισμοι.
3. Γιατι τα πυρηγενη πετρωματα ΔΕΝ ξερουμε απο τι πετρωματα ακριβως αποτελουνται και τι κρυβουν μεσα τους.


Επειδη ομως εχει περασει από τα χερια μου και μαλαουι και ταγκανικα, θα σου ελεγα απλα να βαλεις τις πρασινες πετρες βασαλτι....

Αν θες να σου δειξω φωτο απο το ενυδρειο μου, αλλα και απο φιλων που εβαλαν τις δικες μου πετρες μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-10, 12:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω απλα θα επαναλάβω και εδω τις ερωτησεις μου.Που τις βρήκες τις πετρες??
Από ενυδρειακό κατάστημά ή τις μάζεψες από καπου?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πετρες τις βρηκα σε μαντρα (pangea) στη Θεσσαλονικη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου θεσω μερικά ερωτήματα.
Οι πέτρες που υπάρχουν σε μάνδρα υλικών θεωρείς οτι είναι ΟΛΕΣ κατάλληλες για ενυδρειακή χρηση??
Θεωρείς οτι οι πετρες αυτές, που ειναι γεματες πόρους, οτι πλισημο και να κανεις, θα εχει φυγει οτιδηποτε μπορει να επηρέσει το ενυδρείο σου??
Ξερεις αν ειναι από Ελλαδα ή εισαγωγης?
Ξερεις αν από την περιοχη που παρθηκαν υπάρχει καποιοα έξαρση καπου υλικου?
Γνωριζεις οτι οι λαβα περιέχει θείο και μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σε μεγαλη περιεκτηκοτητα??

Ελπιζω να σε έβαλα σε σκεψη. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι κοντα στην περιοχή μου και πιο συγκεκριμενα στους Αγ. ΘΕωδώρους υπαρχεις το ηφαιστειο Σουσακι. Το ξερεις οτι λογω της εκρηξης που ειχε κανει παλαια και λόγω της αυξησης του υδροφόρου οριζωντα της περιοχης, αρκετες γεωτρησεις και πηγες κριθηκαν ακαταλληλες??
δε μπορω να κανω ερωτηση γιατι κι εσυ γραφεις με ερωτησεις παραπανω...γιαυτο ρωτησα...εφοσον λες ολα τα παραπανω...τι προτεινεις λοιπον?
να μην παρει πορωδεις πετρες?? με καλο πλυσιμο νομιζω μπορει να τις καθαρισει..εξαρταται βεβαια και απο το ποσο πορωδεις ειναι...πορωδης ειναι και η λαβα ειναι ομως και η φεγγαροπετρα.
εθεσες θεμα ελληνικων πετρων και εισαγωγης. υπαρχουν τοσο ελληνικες οσο και εισαγωγης καταλληλες και ακαταλληλες...
το αν εχει εξαρση καποιου συστατικου καποια περιοχη πως μπορει να το ξερει??
γενικως βρισκω καποια ερωτηματα σου αναπαντητα και μπορουν να ανακοψουν καποιον απο το να παρει πετρες απο τη φυση η τις μανδρες...και απο που να παρει λοιπον??. νομιζω πως πετρωματα οπως σχιστολιθος-γρανιτης-βασαλτης-φεγγαροπετρα και μερικα ακομη που εχουμε δει σε παρουσιασεις ειναι σχετικα ακινδυνα. και μπορεις να τα βρεις στη φυση και τις μανδρες.
αν τα βρεις στα πετσοπ δε θα εχουν καμια διαφορα απο τις αλλες παρα μονο στην τιμη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-09-10 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-10, 13:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
....νομιζω πως πετρωματα οπως σχιστολιθος-γρανιτης-βασαλτης-φεγγαροπετρα και μερικα ακομη που εχουμε δει σε παρουσιασεις ειναι σχετικα ακινδυνα. κια μπορεις να τα βρεις στη φυση και τις μανδρες.
αν τα βρεις στα πετσοπ δε θα εχουν καμια διαφορα απο τις αλλες παρα μονο στην τιμη.

"αφήστε τα μίση και πάντε στη φύση"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-10, 11:52
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Γνωμη μου αν φοβομαστε τοσο πολυ τις αφηνουμε καμια μερα σε pp και οτι εχει απλα ... απολυμαινεται! Ενα καλο ξεπλυμα και ειναι ετοιμες!!![/QUOTE]

Αν καταλαβα καλα pp ειναι το υπερμαγγανικο καλιο.Επανερχομαι στο θεμα γιατι θελω να κανω δυο μεγαλους σωρους και με κανονικη πετρα δεν ειμαι και πολυ ησυχος.Εκτος απο βρασιμο ποιος ειναι ενδεικτικος τροπος απολυμανσης?Με χλωρινη 1 προς 15 μερη νερου διαλυμενη και μετα πλυσιμο με πολυ αντιχλωριο?Καποιος αλλος τροπος?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-10, 15:37
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σωστα. Παιρνεις μη συμπυκνωμενη χλωρινη χωρις αρωματικα, βαζεις τις πετρες σε ενα κουβα ή μεγαλο δοχειο και ριχνεις μπολικη χλωρινη στο νερο με τις πετρες (αναλογια 1:3 - 1:5 ειναι πολυ καλα). Το αφηνεις μερικες μερες (μια βδομαδα θα ηταν ακομα καλυτερα). Στο τελος αλλαζεις ολο το νερο και προσθετεις διπλασια-τριπλασια ποσοτητα αποχλωριωτικου και το αφηνεις μερικες ημερες (μπορεις να επαναλαβεις το τελευταιο βημα καλου-κακου).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-10, 21:13
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μπορω να κανω ερωτηση γιατι κι εσυ γραφεις με ερωτησεις παραπανω...γιαυτο ρωτησα...εφοσον λες ολα τα παραπανω...τι προτεινεις λοιπον?
να μην παρει πορωδεις πετρες?? με καλο πλυσιμο νομιζω μπορει να τις καθαρισει..εξαρταται βεβαια και απο το ποσο πορωδεις ειναι...πορωδης ειναι και η λαβα ειναι ομως και η φεγγαροπετρα.
εθεσες θεμα ελληνικων πετρων και εισαγωγης. υπαρχουν τοσο ελληνικες οσο και εισαγωγης καταλληλες και ακαταλληλες...
το αν εχει εξαρση καποιου συστατικου καποια περιοχη πως μπορει να το ξερει??
γενικως βρισκω καποια ερωτηματα σου αναπαντητα και μπορουν να ανακοψουν καποιον απο το να παρει πετρες απο τη φυση η τις μανδρες...και απο που να παρει λοιπον??. νομιζω πως πετρωματα οπως σχιστολιθος-γρανιτης-βασαλτης-φεγγαροπετρα και μερικα ακομη που εχουμε δει σε παρουσιασεις ειναι σχετικα ακινδυνα. και μπορεις να τα βρεις στη φυση και τις μανδρες.
αν τα βρεις στα πετσοπ δε θα εχουν καμια διαφορα απο τις αλλες παρα μονο στην τιμη.
Μα εννοειται οτι οι περισσοτερες ερωτησεις μου ΔΕΝ εχουν απαντησεις. Κι σε αυτό θελω να καταλληξω.
Οτι ολες αυτες που λες ναι, ειναι οκ για ενυδρείο.
Οι ηφαιστειακές ομως συγκεκριμένα... καποιες ειναι και καποιες οχι.
Οποιος τις παρει, θα τις παρει με δικό του ρίσκο!!
Ειναι λοιπόν καλό να ξερουν οι χομπιστες οτι ΔΕΝ ειναι ολες οι ηφαιστειακές πετρες καταλληλες για ενυδρείο!!
Αν λοιπον εγω βγω και μαζεψω και βλαω ηφαιστειακές πετρες και μου τουμπαρει το ενυδρείο, ποιος θα φταιει??
Εγω που πηγα της μαζεψα και τις έβαλα, ή εσυ που μου ειπες βαλε αφοβα ηφαιστειακές... έβαλα κι εγω και ΔΕΝ ειχα πρόβλημα??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα πετρωματα απο λαβα??σκληρενουν?? meas3467 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-03-09 23:09
Λαβα Nikos! Γλυκό νερό - Γενικά 19 09-10-08 08:42
Λαβα ως υλικο φιλτρανσης?? Teo Γλυκό νερό - Γενικά 7 18-08-08 07:07
λαβα σε bettoενυδρειο? prodigy Bettas 14 23-09-06 02:19
Πετρεσ Απο Λαβα Στο Ενυδρειο Μου tolis 67 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 10-02-06 15:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12565 seconds with 15 queries