Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-11-16, 21:42
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ακριβως εκεί είμαι 15-23.00.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-11-16, 21:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο ψεγάδι, ίσως να θέλει το χρόνο του όπως σου είπα, ίσως κάποιος πιο έμπειρος παρατηρήσει κάτι άλλο, μια λεπτομέρεια που θα κάνει τη διαφορά. Εγώ για παράδειγμα που μόλις έστησα το νέο ενυδρείο ξεκίνησα κατευθείαν λίπανση στο 50% μιας κι ο φωτισμός ξεκίνησε απ τις 5 ώρες και σιγά σιγά αύξανα κι εγώ και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με άλγες, μήπως να άλλαζες τον τρόπο και να δοκίμαζες την Estimative Index?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-11-16, 22:05
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Δεν το έχω ψάξει καθόλου λίγα πράγματα έχω ακούσει μόνο. Να ψάξω απο Δευτέρα να βρω τις σκόνες και να το δοκιμάσω.
Καμιά συσκότιση η τοπικά με οξυζενέ θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο κατά την γνώμη σου.
Αλλά τι τοπικά λέω θέλει να πάρω κανένα 10λιτρο οξυζενέ και να το πετάξω μαζί με το μπουκάλι μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-11-16, 23:26
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

20000 lumens σε 850lt είναι 23 lumens ανά λίτρο σε συνδυασμό με το 75 ύψος δεν είναι ότι καλύτερο, αν δεν πάνε τα φυτά καλά πάνε οι αλγες. Πρέπει να αφαιρέσεις τις άλγες και τα χαλασμένα φυτά να κάνεις θεραπεία με οξυζενέ και να προσθέσεις πιο εύκολα φυτά και γρήγορης ανάπτυξης ,ακόμα δεν έχει ξεφύγει το θέμα οπότε σωνετε, τα φυτά που έχεις δεν ξέρω κατά πόσο θα πάνε με αυτό το φωτισμό και ύψος ενυδρείου.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-11-16, 02:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν ισχύουν τα νούμερα του φωτισμού σου που γράφει πιο πάνω ο φίλος johnpecn πολύ φοβάμαι ότι αυτό είναι το πρόβλημά σου, χαμηλός φωτισμός ως προς την ένταση και σε συνδυασμό με μεγάλο ύψος σου δημιούργησε το πρόβλημα. Πρέπει να προσθέσεις φωτισμό ώστε να επιταχύνει η ανάπτυξη των φυτών να απορροφήσουν θρεπτικά κι αυτό θα σου λύσει σταδιακά το πρόβλημα. Οσο για την estimative index δεν χρειάζεται προς το παρόν να πάρεις σκόνες αν έχεις ήδη λιπάσματα εταιρίας απλά θα πρέπει να ξέρεις τι ppm προσθέτουν τα συγκεκριμένα, για της seachem τα έχω γραμμένα κι αποθηκευμένα στον υπολογιστή μου αλλά τα βρίσκεις και στην ιστοσελίδα της εταιρίας στον calculator που έχει. http://www.seachem.com/calculators.php
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-11-16, 09:40
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Καλημερα.
Ο υπολογισμος w/l η τα lm/l αναφερονται στις λαμπες φθορισμου και εχει συζητηθει παρα πολες φορες για το αν ισχυει για ολα τα ειδη φωτισμου. Λογω του υψους ειχα 2 επιλογες η MH η LED, διαλεξα την δευτερη επιλογη οχι λογω κοστους αλλα λογω του οτι μπορουσα να το κρυψω μεσα στο καπακι. Να εγινε τετοια πατατα τωρα...
Στο δικο μου το μυαλο υπολογιζω καπου στα 500λιτρα καθαρο ογκο νερου και αποσταση απο της λαμπες απο40 μεχρι 60 εκατοστα /τοση ειναι η ανυψωση του βυθου - διορθωστε με εαν κανω λαθος.
-------------------------
Για το nitrogen μου βγαζει οτι για να παω απο τα 5 στα 15 ppm πρεπει να ριχνω 330ml την εβδομαδα ειναι σωστο αυτο ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 09:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-11-16, 14:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το διαιρεις δια 5.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-11-16, 22:08
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Όχι για 500 λίτρα αύξηση απο 5ppm σε 15 ppm θέλει 330 ml/εβδομάδα.
-------------------------
Κάποιος άλλος για τον φωτισμό;
Έχω μια επιλογή να το αυξήσω σε 30000 lumen που δίνει περίπου 60lm/lt καθαρού όγκου νερού. Θα βοηθήσει η θα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ειναι ο φωτισμός το πρόβλημα. Ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί οποία αλλαγή αυξάνει το κόστος αρκετά. Να το κάνω η δεν είσαι τόσο σίγουρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 22:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-11-16, 22:23
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι για 500 λίτρα αύξηση απο 5ppm σε 15 ppm θέλει 330 ml/εβδομάδα.
-------------------------
Κάποιος άλλος για τον φωτισμό;
Έχω μια επιλογή να το αυξήσω σε 30000 lumen που δίνει περίπου 60lm/lt καθαρού όγκου νερού. Θα βοηθήσει η θα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ειναι ο φωτισμός το πρόβλημα. Ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί οποία αλλαγή αυξάνει το κόστος αρκετά. Να το κάνω η δεν είσαι τόσο σίγουρος.
Ναι αυτό σημαίνει ότι για 10ppm αύξηση θες 330ml δια του 5 θες συνολικά 66ml εβδομαδιαίως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-11-16, 22:39
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Κατσε γιατί κόλλησα τώρα γιατί δια του 5;;;;;
-------------------------
Τώρα το είδα γράψε ακυρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 13-11-16 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-11-16, 23:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

αμα αυξησεις τωρα τον φωτισμο πιθανα θα πανε ολα χειροτερα , εχω γραψει και πιο πανω θες προσθηκη φυτων γρηγορα σε αναπτυξη ωστε να φουντωσουν να ισοροπησει το συστημα ,τα φυτα που εχεις θα την παλεψουν με το φωτισμο σου, απλα θα παρουν κεφαλι η αλγες,

τα λουμεν ανα λιτρο τα υπολογιζεις στα μικτα, δεν ειναι ακριβης μετρηση σαν τα par απλα ειναι ισως καλυτερη απο τα watt/lt

επισης ο λογος που σιγα σιγα επικρατουν ειναι οτι ισχυουν για ολες τις λαμπες φθορισμου ,λεντ κλπ

απανταω ξανα τα ιδια ,δεν ξερω αν θες την γνωμη μου απλα επειδη ειπα καποια πραγματα πιο πανω μην σε εχω μπερδεψει κι αλλο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-11-16, 00:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Επί τη ευκαιρία θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί υπάρχει ασάφεια ως προς το θέμα, φωτισμό και λίπανση υπολογίζουμε με τα μεικτά ή με τα καθαρά λίτρα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-11-16, 07:33
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Καλημερα και καλη εβδομαδα.
Φυσικα και θελω την γνωμη και την δικη σου και οποιουδηποτε μπορει να βοηθησει.
Με γρηγορης αναπτυξης καποια παραδειγματα...
Πρεπει να ξεριζωσω καποια μερια....
Σοβαρα στα μικτα λιτρα αναφερονται τα lm/lt.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-11-16, 14:48
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ημέρα πρώτη τοπικού ψεκασμού H2O2 στην μια μεριά δοκιμαστικά. Πόση ώρα πρέπει να αφήσω κλειστά τα φίλτρα? Οι εφαρμογές ειναι ανα μια μέρα η κάνω λάθος. Μετά απο πόσες μέρες θα πρέπει να δω αν αποδίδει έτσι ώστε να προχωρήσω και στην άλλη μεριά?
Έφτασαν και τα νέα φώτα αλλά θα περιμένω μήπως και στρώσει για να προχωρήσω στις αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-11-16, 19:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει λόγος για μέρα παρά μέρα αφού δεν έχεις και ζωντανά, τα φίλτρα τα κλείνεις προληπτικά όση ώρα ρίχνεις οξυζενέ μόλις σταματήσουν οι μπουρμπουλήθρες τα ξανανοιγεις κάποιοι κάνουν και αλλαγή νερού πριν τα ανοίξουν εγώ δεν κάνω.
-------------------------
https://youtu.be/9b6xPlasgY8
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 15-11-16 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-11-16, 19:47
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ποτε θα ξερω ανα εχει αποτελεσμα? ΑΛλαγη ουτε εγω εκανα απο την μια εριξα συνολο 150ml και απο την αλλη απο την διασπαση εχουμε νερακι και οξυγονο.
Απο φυτα τωρα τι θα μου προτεινατε?
Αυριο περιμενω 20 amano shrimp για να βοηθησουν τα σαλιγκαρια στον περιορισμο της hair algea. Θα εχουν προβλημα λες οι γαριδες η οχι.
Ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-11-16, 21:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ριξτο στοχευμενα με συριγγα πανω στις αλγες αλλιως στα 800 λιτρα δεν κανει δουλεια το οξυζενε και ειδικα αυτο που κυκλοφορει με 3% περιεκτικοτητα, αν ριξεις επανω στις αλγες τις δεις να αφριζουν και μετα δεν γινετε τιποτα παει να πει οτι δεν κανει δουλεια στις αλγες σου το οξυζενε,

απο εκει και περα θα εβαζα φυτα οπως σεσιλιφλορα ,hygrophila polysperma και difformis τα οποια ειναι γρηγορης αναπτυξης και χαμηλων απαιτησεων
Τα φυτα αυτα με το καταλληλο κλαδεμα μπορουν να κανουν απιστευτα scapes
Μολις πιασουν αυτα σε καμμια βδομαδα ριζωσουν και αρχισουν να αναπτυσσονται θα τις φανε λαχανο τις αλγες

ο καλυτερος τροπος να φυγουν οι αλγες ειναι να παρουν μπροστα τα φυτα
καπου ειχα διαβασει τον Tom Barr που ελεγε σε καποιον που ρωταγε για τις αλγες , να σταματησει να κοιταει τις αλγες και να δωσει βαση στα φυτα ,τοτε θα φυγουν και οι αλγες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί τη ευκαιρία θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί υπάρχει ασάφεια ως προς το θέμα, φωτισμό και λίπανση υπολογίζουμε με τα μεικτά ή με τα καθαρά λίτρα;
Τα λιπασματα επι των καθαρων λιτρων ειναι το σωστο,

τα watt lumen εγω τα υπολογιζω επι των μεικτων αλλα δεν εχει και τοση σημασια μιας και τα watt και τα lummen ανα λιτρο ειναι στο περιπου, ετσι για να συννενουμαστε πιο πολυ, παραδειγμα καποιος με ενυδρειο 200 λιτρα και υψος ενυδρειο 30 εκατοστα με 0.7 watt/lt εχει πιο πολυ φωτισμο διαθεσιμο για τα φυτα απο καποιον με παλι 200 λιτρα ενυδρειο αλλα με 60 εκατοστα υψος που εχει 1 watt/Lt και απο εκει και περα μπαινει και στην μεση το στησιμο το υψος του βυθου κλπ
εγω δεν κοιταω ουτε watt ουτε drop checker στο δικο μου ,κοιταω αν πανε καλα τα φυτα η οχι
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 15-11-16 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-11-16, 22:11
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Στοχευμένα έριξα, άφρισαν και τώρα κάποιες ώρες μετά κάποιες μοιάζουν λίγο πιο ξεβαμμένες δεν ξέρω ίσως ειναι η ιδέα μου. Θα το συνεχίσω για 2-3 ημέρες και αν δεν ξεραθεί και πέσει το παρατάω.
Τώρα για τις γαρίδες που ρώτησα λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-11-16, 22:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αμα δεν ριξεις απευθειας απανω στις γαριδες κανενα προβλημα , και εγω εδω και 2 μερες κανω θεραπεια με οξυζενε ,και εχω μεσα 100 γαριδες και γοννο πολυ

https://www.youtube.com/watch?v=ppytfZvykZY
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-11-16, 18:49
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ολη την προηγουμενη εβδομαδα την περασα σε καρεκλακι ανεβασμενος να προσπαθω να τραβαω την hair algae απο το μοντε καρλο με οδοντοβουρτσα. Μπηκαν 7 red cherry, 20 amano shrimp και αρκετα ramshorn. Τα καλα νεα ειναι οτι η καφε αλγη απο τις πετρες μας αφησε επιτελους. Για την hair algae μετα απο ολα αυτα και 3 μερες με στοχευμενο ψεκασμο με H2O2 δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη βελτιωση παρα μονο ενα κιτρινισμα σε καποια σημεια του μοντε καρλο. Ερωτηση πρωτη να το ξαναδοκιμασω η το θεωρειτε περιττο και ανουσιο. Ερωτηση δευτερη οι γαριδες δεν φαινεται να ενδιαφερονται ιδιαιτερα για τη hair algae γιατι αυτο?
Οι παραμετροι νερου ειναι σταθεροι χωρις καποια αξιοσημειωτη μεταβολη. Περασα σε λιπανση τυπου ΕΙ με τα λιπασματα της seachem -flourish,iron,pottasium,nitrogen,phosphorus.
Εχω ετοιμο και το σετ αναβαθμισης του φωτισμου αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποτε να το εγκαταστησω φοβουμενος μια ακομα χειροτερη εκρηξη αλγης, και αυτη ειναι η τριτη ερωτηση.
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ζηταω την κατανοηση σας. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-11-16, 22:44
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Κάποιος ...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-11-16, 23:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολη την προηγουμενη εβδομαδα την περασα σε καρεκλακι ανεβασμενος να προσπαθω να τραβαω την hair algae απο το μοντε καρλο με οδοντοβουρτσα. Μπηκαν 7 red cherry, 20 amano shrimp και αρκετα ramshorn. Τα καλα νεα ειναι οτι η καφε αλγη απο τις πετρες μας αφησε επιτελους. Για την hair algae μετα απο ολα αυτα και 3 μερες με στοχευμενο ψεκασμο με H2O2 δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη βελτιωση παρα μονο ενα κιτρινισμα σε καποια σημεια του μοντε καρλο. Ερωτηση πρωτη να το ξαναδοκιμασω η το θεωρειτε περιττο και ανουσιο. Ερωτηση δευτερη οι γαριδες δεν φαινεται να ενδιαφερονται ιδιαιτερα για τη hair algae γιατι αυτο?
Οι παραμετροι νερου ειναι σταθεροι χωρις καποια αξιοσημειωτη μεταβολη. Περασα σε λιπανση τυπου ΕΙ με τα λιπασματα της seachem -flourish,iron,pottasium,nitrogen,phosphorus.
Εχω ετοιμο και το σετ αναβαθμισης του φωτισμου αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποτε να το εγκαταστησω φοβουμενος μια ακομα χειροτερη εκρηξη αλγης, και αυτη ειναι η τριτη ερωτηση.
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ζηταω την κατανοηση σας. Ευχαριστω.
αφου δεν εκανε κατι το οξυζενε στις τρεις φορες ειναι περιτο να δοκιμασεις ξανα ισως σου καψει και το μοντε καρλο .

εγω θα προσθετα φυτα γρηγορης αναπτυξης να καταπολεμησουν αυτα την αλγη.

και φως θα προσεθετα αλλα να ξερεις οτι αμα δεν το χειριστεις σωστα θα σε πνιξει η αλγη , η διαφορα με περισσοτερο φως θα ειναι οτι ολα θα πανε ποιο γρηγορα ,οποτε ισως να το προσπαθησεις λιγο ακομα σε αυτους τους ρυθμους.

Τα φυτα σου περα απο τις αλγες δειχνουν να ανταποκρινονται στην λιπανση ; εχουν αναπτυξη η ειναι στασιμα ;
Αν υποθεσουμε οτι το co2 ειναι επαρκες και η λιπανση σωστη και δεν εχεις αναπτυξη τοτε λειπει φως

δεν αντιμετωπιζετε τοσο ευκολα θελει σταθερα βηματα και υπομονη εγω ειχα bba σε ολα τα φυτα κορμους κυκλοφορητες πριν κανα μηνα ακομα εχω ελαχιστη και σιγα σιγα την βλεπω που φευγει, καθε φορα εκανα και μια κινηση και εδινα καμμια βδομαδα να δω αποτελεσματα αν υποχωρει αν μενει στασιμη; αν τα φυτα αναπτυσσονται κλπ
Γενικα ειναι μεσα στο παιχνιδι και οι αλγες , αν δεν τις βγαλεις και να τις αντιμετωπισεις κιολας δεν μαθαινεις.

καποιοι βγαζουν τα φυτα και εξω απο το ενυδρειο για καθαρισμα, κλαδεμα τα πολυ προσεβλημενα φυλλα και ξαναφυτεμα.

ΥΣ
δεν απαντησα εξαρχης αμεσως μηπως απαντησει και καποιος αλλος με αλλη αποψη η καποια καλυτερη προταση
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-11-16, 07:46
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Τα monte carlo,staurogyne, alteranthera reiniki mini τα βλεπω σχετικα στασιμα τα πιο ψηλα φυτα ΔΕ πισω πανε καλα παω για το τριτο κλαδεμα.
Φυτα γρηγορης αναπτυξης τα παρω συντομα μενει μονο να αποφασισω ποια μερια θα ξεριζωσω. Θεραπεια εκτος ενυδρειου εννοεις να βγαλω το μοντε καρλο και να το κανω εμβαπτιση σε H2O2 η κατι αλλο ?
Για τα φωτα τωρα θα το περιμενω λιγο ακομα.
Απο τις μετρησεις και τα συνιστωμενα ορια η λιπανση φαινεται να ειναι καλα το ιδιο και το CO2 τι να πω...
Για τις αλλαγες νερου τωρα - μεχρι τωρα κανω 2 φορες την εβδομαδα απο 400 περιπου λιτρα να συνεχισω η να το κανω μια φορα?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-11-16, 07:54
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Σε διαλυμα χλωρινης κανουν εβαπτυση.1 μερος χλωρινη 10 νερο.Μετα ξεβγαλμα με τριπλο αντιχλωριο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-11-16, 07:56
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Γενικα οι αλγες ανταγωνιζοντε αν βρουν θρεπτικα συστατικα.Αν δεν εχουν πεθαινουν.Προχωρα σε γρηγορης αναπτυξης φυτα και βλεπεις.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-11-16, 12:14
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Το μοντε καρλο μπορω να το κανω η θα καψω τις ριζες του ?
Οι αλλαγες νερου να συνεχιστουν 2 φορες την εβδομαδα η 1 ειναι αρκετη.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-11-16, 12:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοντε καρλο μπορω να το κανω η θα καψω τις ριζες του ?
Οι αλλαγες νερου να συνεχιστουν 2 φορες την εβδομαδα η 1 ειναι αρκετη.
Ευχαριστω.
Δοκιμασε πρωτα ενα μικρο κομματι .Αστο 2-3μερες να δεις συμπεριφορα.Μετα αποφασιζεις για το υπολοιπο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-11-16, 12:47
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Δεν εννοεις 2-3 ημερες μεσα στο διαλυμα ετσι -χαζη μαλλον ερωτηση.
Το βγαζω απο το ενυδρειο και το βυθιζω στο διαλυμα χλωρινης χωρις τις ριζες για μερικα δευτερολεπτα, μετα το ξεπλενω σε ενα δοχειο με νερο και τριπλασια δοση αντιχλωριου και το ξαναβαζω στο ενυδρειο. Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 23-11-16, 13:02
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

2-3 μερες στη χλωρινη δεν αφήνεις ούτε τη μπουγάδα.
Σε σκληρα φυτα που εχω δοκιμασει οπως ανουμπιες τα αφησα και μια ωρα,χωρις ομως να ειναι οι ριζες μεσα στο διαλυμα.Μετα το αφηνεις αρκετη ωρα σε τριπλο νερο με αντιχλωριο.Τιποτα δεν εινα απολυτο και κανεις δεν σε προτρεπει να το κανεις.Το καθε φυτο διαφερει σε αντοχες και συμπεριφορα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-11-16, 14:56
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ισως γινει δουλεια και με την χλωρινη παντως εγω εννοουσα να βγαλεις τα φυτα εξω ενα ενα και να τα καθαρισεις με το χερι τσιμπιδα ψαλιδακι κλπ και μετα ξαναφυτεμα, πρωσοπικα πιστευω οτι το μοντε καρλο δεν θα αντεξει την χλωρινη .
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΓΕΣ Akakios Miskos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 18-06-12 14:50
Aλγες sx21 Malawi 8 02-10-11 09:31
Αλγες και O2 chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 12-10-09 14:32
GH KH επεσαν erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-12-07 22:57
Αλγες Nrgman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 03-07-06 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09061 seconds with 13 queries