Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-08, 23:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή γεννα σκαλαριων..

http://s270.photobucket.com/albums/j...P1010598-1.flv

το βιντεακι αυτο ειναι απο σημερα το πρωι....το θηλυκο γεννα και ο αρσενικος με τις πιο πολλες ριγες γονιμοποιει..
τα ψαρια γεννησαν αλλα οι συγκατοικοι τους λεηλατησαν τη "φωλια"..
οποτε βγηκαν ολα τα φυτα ...πιαστηκαν (μετα πολλων κοπων) οι 25 ροδοστομοι και 15 καρδιναλιοι μαζι με κορυς και μεταφερθηκαν σε αλλο ενυδρειο....
τα φυτα επανατοποθετηθηκαν και εμειναν μονοι οι γονεις με τα νεα αυγα....γιατι οσο ειχα χερια κι αποχες μεσα αυτα γεννουσαν και γονιμοποιουσαν...το νερο λασπη (κυριολεκτικα αμαζονιου) και αυτα το χαβα τους...μου ριξαν και μερικες γερες δαγκωματιες....τελος καλο ολα καλα...τα ψαρακια τωρα αεριζουν τα αυγα τους...

το θεμα ειναι πως και παλι μου γεννουν ενω αυριο φευγω με αδεια..(λογικο μιας και μια μερα πριν φυγω κανω αλλαγη νερου)..

εχω ρυθμισει το moonlight να ειναι αναμενο ολο το βραδυ ωστε να εχουν οπτικη επαφη....θα λειψω για 5-6 μερες και ελπιζω να βρω ζωντανο κανενα μικρο αν εκκολαφθουν...επαφιεμαι στην ινφουσορια μεχρι να γυρισω να εκκολαψω αρτεμια...

εδω θα ηθελα να ευχαριστησω τον chrisx για το υπεροχο ζευγαρι ψαριων που μου δωρισε!!!...χρηστο το ζευγαρι σου ειναι εκπληκτικο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-08, 23:32
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Πάνο η γνώμη μου είναι ότι δύσκολα τα πράγματα θα είναι δύσκολα για τα μιρκούλια με το φίλτρο που έχεις δεδομένης μάλιστα της αναγκαστικής απουσίας σου.
Βέβαια θυμάμαι εσύ παλαιότερα είχες κάνει ένα ποστ για το θαύμα της φύσης οπότε όλα είναι εφικτά...

Η γνώμη μου είναι να μην αγχώνεσαι. Εφόσον ξεκινήσανε να γεννάνε και στο δικό σου ενυδρείο όλα θα πάνε πολύ καλά και σύντομα θα χαρίζεις σκαλαράκια.
Μπορείς να βάλεις από τώρα να λειτουργεί ένα αερόφιλτρο να στρώνει μέσα ώστε όταν έλθει η επόμενη γέννα να είσαι και πιο έτοιμος γιατί πολύ τη φοβάμαι τη ροή του φίλτρου σου.
Οι γονείς είναι έμπειροι στο μεγάλωμα ή θα τα μεγαλώσεις εσύ τα μωρά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-08, 23:35
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εμπειροι ειναι χαριλαε....εγω ειμαι ο απειρος...

ας γυρισω και αναλογα τι θα βρω θα πραξω αναλογως....το καλο ειναι οτι πρεπει να περασουν καποιοες μερες για να εμφανιστουν ουριτσες και κανα 2 ακομη μεχρι την ελευθερη κολυμβηση..οποτε ισως και με καμια μερα ινφουσορια τη βγαλει κανενα ....ειναι και το φιλτρο βεβαια..κι αυτα τα σκασμενα ακριβως πανω απο την εισοδο γεννησαν....

οπως ειπες ομως ομως αφου αρχισαν να γεννανε και εδω...και πιανει και το κοπλο με την αλλαγη νερου...θα γινουν προσπαθειες στο μελλον ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-08, 00:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

μπραβο βρε χαζομπαμπα...
ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-08, 00:12
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Είδες που τα έλεγε ο Απόστολος τις προάλλες;
Ισχύει φίλε μου.. Καλό ε;
Κάτι άλλο που έχω διαβάσει είναι ότι για "δύσκολα" ψάρια μπορείς να τους βάλεις νερό από ενυδρείο που έχει γίνει ήδη αναπαραγωγή λόγω των ορμονών που περιέχει ώστε να τους επιβάλεις-προκαλέσεις τα ένστικτα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τωρα αυτο γιατι μου ακουστηκε καπως ..shocking??..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-08, 03:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εύχομαι την καλύτερη δυνατή εξέλιξη Πάνο!

Όταν λες "λεηλάτησαν", τι ακριβώς έγινε? Έφαγαν αυγά, ή ξύλο από τους γονείς?

Η δεύτερη ερώτηση είναι πότε έβαλες τα ψαράκια αυτά στο ενυδρείο σου.. Αν είναι σχετικά πρόσφατα, είναι άλλο ένα παράδειγμα ότι η αλλαγή αυτή των συνθηκών "θυμίζει" στα ψάρια την αλλαγή εποχής στη φύση, και τους "ξυπνάει" τα ένστικτα αναπαραγωγής.. Αντίστοιχα παραδείγματα θυμάμαι πρόσφατα του alexinio, του dinos99, και τα δικά μου, που γέννησαν τις πρώτες κιόλας μέρες, από τη μεταφορά τους από τα πετ-σοπ στα ενυδρεία μας.. Αλλά και μία μικρή αλλά πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε με το Giorgo τις προάλλες, ας τα πει καλύτερα ο ίδιος..

Τέλος, δεν βάζεις αρτέμια να γίνεται, πριν φύγεις, ώστε να γλιτώσεις τις 1-2 μέρες αναμονής μέχρι να εκκολαφθεί, όταν γυρίσεις? ΟΚ, μπορεί 3-4 μέρες αφού εκκολαφθεί η αρτέμια να έχει μειωμένη θρεπτική αξία σε σχέση με τη νεοεκκολαφθείσα, αλλά τουλάχιστον θα έχεις κάτι να ταϊσεις (δεν παθαίνει τίποτα αν την αφήσεις στο μπουκάλι, εγώ αδειάζω το μισό μπουκάλι και ταίζω, και το άλλο μισό το κρατάω σε ένα (ή δύο) ποτηράκι για την επόμενη μέρα, χωρίς αεραντλίες, χωρίς τίποτα, και δεν παθαίνει απολύτως τίποτα)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-08, 13:11
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Πάνο καλημέρα!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και γυρίζοντας τέλος βδομάδας να τα δεις να κολυμπάνε.

Το φίλτρο μην το πολυφοβάσαι τώρα, γιατί οι γονείς θα μετακινήσουν τα αυγά 1 και 2 φορές μέσα στην βδομάδα σε διαφορετικά σημεία. Θα αφαιρέσουν όσα αυγά χρειασθεί αν μουχλιάσουν-ασπρίσουν, ενώ όταν κολυμπήσουν τα μικρά, θα είναι μαζί τους και μάλιστα αν βλέπουν ότι τα μικρά χάνουν τον δρόμο θα τα παίρνουν με το στόμα και θα τα αφήνουν εκεί που "πρέπει".

Βέβαια όταν τα μικρά κολυμπήσουν ίσως το φίλτρο τραβήξει κάποια.

Μέσα στο ενυδρείο αν έχεις φυτά και ιδιαίτερα moss κάτι θα βρούνε να τσιμπήσουν, αλλά σίγουρα δεν θα τους φθάσει, οπότε γυρίζοντας από την άδεια να έχεις υγρή τροφή και αρτέμια. Αυτό που λέει ο φίλος xontros, για την αρτέμια θα βοηθούσε, αλλά δεν ξέρω αν έχεις ήδη φύγει.

Άντε, άσε τις βόλτες και γύρισε να φροντίσεις τα εγγονάκια μας
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-08, 13:39
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Μπραβο και απο μενα Πανο , πολυ ομορφα τα ψαρια σου, χωρις πρεντατορ μεσα πιστευω θα βρεις μικρα οταν γυρισεις, αν ημουν στην θεση σου θα εκανα αυτο που σου προτεινε και ο χοντρος , βαλε την αρτεμια να γινετε ετσι ωστε οταν επιστρεψεις απο τις διακοπες να μπορεις να ταισεις αμεσως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-08, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

mon amour χοντρε ()...οταν λεω οτι εγιξε λεηλασια...και τα ψαρακια φαγαν ξυλο αλλα κυριως εφαγαν τα αυγα.....εκαναν ομως κι αλλα...

παιδια για αρτεμια δεν προλαβαινα δυστυχως...ασε χρηστο και νιωθω ασχημα!! φυτεμενο ειναι φουλ το ενυδρειο.....πραγματικα δε ξερω τι θα βρω οταν επιστρεψω...αν δε βρω κατι σκουμπωνω μανικια και ετοιμαζομαι για την επομενη φορα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-08, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

πολυ ομορφα ψαρια
φτου φτου

γεια σου χρηστο με τις ψαρουκλες σου

τυχερε πανο σ'εκανε μαγκα


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα το χρειασρω το ματακι σου σπυρο...σημερα γεννησαν παλι..ευτυχως οχι στο φιλτρο αλλα στο φυλλο ενος φυτου....και δεν εχω αδεια...

για να δουμε...ακουω συμβουλες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-08, 20:25
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Ετοίμασε σιγά σιγά αρτέμιες, μπλόκαρε λίγο το φίλτρο σου, και άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της.. Έχεις έμπειρο ζευγάρι μην φοβάσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-08, 21:02
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Συμβουλές :

1) Θα περιμένεις να δεις ουρές και μετά θα σε απασχολήσει το φαγητό (εννοείται ότι έχεις φροντίσει για την προμήθεια artemia κλπ - είναι μόνα στο ενυδρείο -δεν τα ενοχλείς - δεν προκαλείς κάποια αλλαγή συνθηκών κλπ).

2) Τύπωσε σε μια Α4 το "μάτι" του Σπύρου και κόλλα την στον ενυδρείο.

3) Βάλε ένα ουισκάκι, κάθησε κάπου, και σκέψου που θα βρεις κανένα δανεικό ενυδρείο να βάλεις τα μικρά (αν βέβαια χωράει στο σπίτι) και σε ποιό supermarket θα πας να βρεις χαρτοκούτια για αποστολές.

4) Σταμάτα να παίρνεις άδειες.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-08, 21:43
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Με το καλο Πανο!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-08, 21:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβουλές :

1) Θα περιμένεις να δεις ουρές και μετά θα σε απασχολήσει το φαγητό (εννοείται ότι έχεις φροντίσει για την προμήθεια artemia κλπ - είναι μόνα στο ενυδρείο -δεν τα ενοχλείς - δεν προκαλείς κάποια αλλαγή συνθηκών κλπ). .
εχω προμηθευθει ηδη με αρτεμια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Τύπωσε σε μια Α4 το "μάτι" του Σπύρου και κόλλα την στον ενυδρείο..
..............

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Βάλε ένα ουισκάκι, κάθησε κάπου, και σκέψου που θα βρεις κανένα δανεικό ενυδρείο να βάλεις τα μικρά (αν βέβαια χωράει στο σπίτι) και σε ποιό supermarket θα πας να βρεις χαρτοκούτια για αποστολές. .
με 7 ενυδρεια στο σπιτι ολο και κατι θα γινει....(αν πανε καλα οι γονεις θα πανε στο 400 λιτρων και τα μικρα θα μεγαλωσουν ως ενα σημειο στο 120)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Σταμάτα να παίρνεις άδειες.
αυτη τη φορα τα τσακωσα ανευ αδειας...

ευχαριστω ανδρος!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-12-08, 00:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε καλη τυχη.
Ενημερωνε.
υγ τι αρτεμια πηρες? diy τα φτιαχνεις ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-08, 00:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω την καλλιεργω σπυρο....αλλα μεχρι να παραγγειλω αυγα εχω τα φακελακια της σερα...εχουν καλο ποσοστο εκολλαψης..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή μυκητες..

απο τα 140 περιπου αυγα (τελικα τα μετρησα ) 5 αυγα εχουν ασπρισει ενω τα αλλα παραμενουν διαφανη...αποσο ειχα διαβασει εδω θυμαμαι οτι εχουν πιασει μυκητες....μπορω να κανω κατι?? η τα αφηνω οπως ειναι??

(τα αυγα εχουν κλεισει περιπου 36 ωρες...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-08, 18:05
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Θα τα αφαιρέσουν μόνοι τους οι γονείς. Συμβαίνει συχνά, το θέμα είναι βέβαια, να μην ασπρίσουν πολλά περισσότερα. Συνέχισε την παρατήρηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πρωι ηταν ενα μονο χρηστο...οντως το θηλυκο το "εμβολισε" κανα 2 φορες...αλλα προφανως δε μπορεσε να το αφαιρεσει....τωρα βλεπω 5 αυγα..οχι στο ιδιο σημειο......τα αφηνω λοιπον και συνεχιζω την παρατηρηση...

ευχαριστω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-12-08, 18:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με το καλό Πάνο!

Βιντεάκι θέλουμε, να μας φτιάξεις πάλι, όπως και με το προηγούμενο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-12-08, 18:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω χοντρουλη....ειμαι πολυ συγκρατημενος γιατι τα μεν ψαρια ειναι εμπειρα...εγω δε ειμαι απειρος..

αν προχωρησει η διαδικασια θα τραβηξω βιντεο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-12-08, 18:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Βρε τράβα εσύ το βιντεάκι σου κι όλα καλά θα πάνε! Φαντάζεσαι να γεμίσεις με μικρούλια σκαλαράκια και να μήν έχεις τραβήξει βίντεο?

Εξ'άλλου, και την προηγούμενη φορά, αν και δεν ήταν επιτυχημένη, οι εικόνες ήταν μοναδικές..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-12-08, 18:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ας γεμισω εγω και θα σκηνοθετησω νεα βιντεο..χα χα...

οντως η εμπειρια, εστω και μονο της γεννας, ειναι μοναδικη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-12-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα αφαιρέσουν μόνοι τους οι γονείς. Συμβαίνει συχνά, το θέμα είναι βέβαια, να μην ασπρίσουν πολλά περισσότερα. Συνέχισε την παρατήρηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
χρηστο τα "ασπρα" αυγα πληθαινουν....για καποιο λογο χαλανε...οι γονεις τα απομακρυνουν τα περισσοτερα ...αλλα αυτη τη στιγμη εχω καπου 20 λευκα και τουλαχιστον αλλα τοσα ασπρισαν και τα εφαγαν οι γονεις...(φαινονται τα ιχνη που αφηνουν)...

καμια 50 αυγα ειναι οκ...αλλα αυξανονται πολυ τα κρουσματα...και τα αυγα μειωνονται....τι μπορω να κανω??

καποιο αντιμυκητιασικο (εχω το fungi-stop της tetra) μπορει να βοηθησει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-08, 13:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ω..κριμα !
Τουλαχιστον εσενα τρωνε τα ασπρα αυγα.... Εμενα οι δισκοι τα τρωνε ολα.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-12-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οσο γιαυτο δεν εχω παραπονο...εμενα θα με φαει (μου δωσε κανα 2 τσιμπιες η μανα αλλο πραγμα...) αλλα τα αυγα της δεν τα τρωει....

μπορει να χαλανε τα αυγα απο τη σκληροτητα του νερου??
εχω αυτη τη στιγμη gh 7, kh 5...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-08, 14:05
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Πάνο αν δεν τα καθαρίζουν-τρώνε θα κολλάνε και όσα έχουν επαφή με τα χαλασμένα οπότε θα σου μείνουν λίγα.

ίσως τα αυγά δεν γονιμοποιηθήκαν σωστά (το σπέρμα δεν κατάφερε να τα διαπεράσει λόγω σκληρότητας νερού, αδύναμο σπέρμα κλπ) ή παίζει ελλειπής αερισμός από τους γονείς ή ελλειπής ροή στο συγκεκριμένο σημείο και χ άλλοι λόγοι.

Αν τα μεταφέρουν κάποια στιγμή θα το κάνουν για να διορθώσουν τυχόν κακές συνθήκες που είπα πιο πάνω. Αν όχι, τότε οι συνθήκες είναι καλές αλλά πιθανόν τα αυγά είναι "τζούφια".

Όπως έχουμε συζητήσει, υπάρχουν τεχνικές (αφαίρεση των αυγών από τους γονείς, καθάρισμα από τον χομπίστα των χαλασμένων αυγών, μπλέ του μεθυλενίου, αντι-fungus κλπ. κλπ.)

Θα πρότεινα απλά να τα αφήσεις ως έχουν - ακόμη και 2 αυγά να μείνουν θα τα φροντίσουν καταλλήλως - (προσωπικά δεν μου πολυαρέσουν τα γιατροσόφια), και αν δεν πάνε τα πράγματα καλά να περιμένεις την επόμενη γέννα που θα έρθει σύντομα.

Ελπίζω πάντως ότι θα δεις κάποιες ουρίτσες !!

YΓ:
Ακόμη και αν δεν δεις αυγά και ουρές - πριν προχωρήσεις σε αλλαγή νερού να κοιτάξεις λίγο τις κινήσεις τους (μήπως κάποιο μικρό είναι κοντά τους - μήπως κάποιο το έχουν στο στόμα τους - μήπως πηγαίνουν συχνά σε κάποια περιοχή που έχουν "περιορισμένα" 2-3 μικρά)

Κάνεις αλλαγή (ίσως να κατέβαζες λίγο ακόμη την σκληρότητα εγώ είχα 4αρι) και βλέπεις.

Αν ξαναδείς το "ίδιο έργο" τότε θα έλεγα να προχωρήσεις στο project "αφαίρεση αυγών και μεγάλωμα από τον χομπίστα, μπλε μεθυλενίου κλπ κλπ."
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Σκαλαριων hrayr Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-10-07 19:14
γεννα σκαλαριων Ryu Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 26-09-07 13:12
Γεννα σκαλαριων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 13-04-06 09:12
θανατοι γονων σκαλαριων... γιατι; notos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 19-01-06 15:42
συμπεριφορα σκαλαριων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 22-12-05 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08915 seconds with 14 queries