Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-09-18, 16:50   #1
Αποριες για στρωσιμο
Imagine
Junior Member
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος 28-09-18, 16:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια για ενα νεοστημενο ενυδρειο 60 λιτρων.
Στο καταστημα μου συστησαν να ξεκινησω το στρωσιμο του φιλτρου με ενα μπουκαλακι που γραφει stability.
Ειμαι στην πρωτη εβδομαδα, και ριχνω καθημερινα την ποσοτητα που λεει στις οδηγιες.
Επειδη διαβασα τα θεματα για το στρωσιμο, εχω καποιες αποριες.
Μηπως τα βακτηρια οπως μου τα ειπαν χρειαζονται και τροφη;
Μηπως δηλαδη πρεπει να ριξω και τροφη στο διαστημα αυτο, η αμμωνια;
Με τι τρεφονται τα βακτηρια του stability που ριχνω εδω και 3 μερες;
Στο διαστημα αυτο καλα κανω και εχω αφησει τον ενεργο ανθρακα στο φιλτρο;
Εμφανίσεις: 4558
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-18, 17:13
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Όντως όπως πολύ σωστά είπες, χρειάζεται μια πηγή αμμωνίας ώστε να επιτευχθεί η διαδικασία του στρωσίματος. Υγρά τεστ έχεις; Πρέπει να πάρεις αν δεν έχεις και να μετράς. ¶ρα, για να ξεκινήσει το στρώσιμο δεν φτάνουν τα βακτήρια μόνα τους, χρειάζονται και μια πηγή αμμωνίας. Εγώ για παράδειγμα έστρωσα με υγρή αμμωνία. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα βακτήρια δεν κάνουν κάτι, καλύτερα να στρώσεις με τον παραδοσιακό τρόπο (είτε με αμμωνία είτε με τροφή) και σε ένα μήνα περίπου (πάντα με βάση τις μετρήσεις) θα μπορείς να βάλεις ψάρια. Πρέπει να δεις NH3:0 NO2:0 NO3:Μετρήσιμα

Ο ενεργός άνθρακας στο φίλτρο και κάνει και τίποτα, χρησιμεύει πιο πολύ όταν έχεις κάνει κάποια θεραπεία με κάποιο φάρμακο και βάζεις για καμιά εβδομάδα ενεργό άνθρακα ώστε να τραβήξει ό,τι τοξικό έχει μείνει. Οπότε, βάλε ένα απλό μπλε -συνήθως- σφουγγάρι επειδή τον άνθρακα θα χρειαστεί να τον αλλάζεις κάθε 6 μήνες περίπου. Καλύτερο θα ήταν δηλαδή εάν έβαζες κάποιο άλλο σφουγγάρι ώστε τα βακτήρια που θα αποικήσουν (NO3 τα πιο κύρια) ώστε να επιτευχθεί ο κύκλος του αζώτου. Διάβασε και τα υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων εάν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Όπως και να έχει, καλή επιτυχία και καλή αρχή σε αυτό το όμορφο χόμπυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-18, 17:23
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση, τα εχω διαβασει τα θεματα στρωσιματος με αμμωνια, δεν βρηκα κατι για ετοιμα βακτηρια και το πως γινεται η διαδικασια γιαυτο ανοιξα το θεμα.
Αρα και με το stability χρειαζεται μια πηγη αμμωνιας.
Γιατι στο μπουκαλακι πανω γραφει μονο για το συγκεκριμενο να προσθετεις, αλλα κατι δεν μου πηγαινε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-18, 18:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αυτα τα μπουκαλοβακτηρια υποθετουν οτι εχεις ηδη ψαρια (αυτο συστηνουν) ωστε να υπαρχει αμμωνια διαθεσιμη ... Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ οσο αφορα αυτα τα σκευασματα αλλα ειναι για οτι εχουν αποτυχει και το στρωσιμο του φιλτρου δεν εγινε οποτε και τα ψαρια υποφερουν απο την αμμωνια!
Υπαρχει και το μπολι οπου βαζεις ηδη ετοιμη αποικια βακτηριων στο φιλτρο σου και πολυ γρηγορα το ολο θεμα (βαζεις ψαρια κατευθειαν). Ολοι οι υπολοιποι τροποι θα κανουν 3-4 εβδομαδες να ολοκληρωθει ο κυκλος και να ειναι ετοιμο να φιλοξενησει ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-18, 20:35
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα μπουκαλοβακτηρια υποθετουν οτι εχεις ηδη ψαρια (αυτο συστηνουν) ωστε να υπαρχει αμμωνια διαθεσιμη ... Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ οσο αφορα αυτα τα σκευασματα αλλα ειναι για οτι εχουν αποτυχει και το στρωσιμο του φιλτρου δεν εγινε οποτε και τα ψαρια υποφερουν απο την αμμωνια!
Υπαρχει και το μπολι οπου βαζεις ηδη ετοιμη αποικια βακτηριων στο φιλτρο σου και πολυ γρηγορα το ολο θεμα (βαζεις ψαρια κατευθειαν). Ολοι οι υπολοιποι τροποι θα κανουν 3-4 εβδομαδες να ολοκληρωθει ο κυκλος και να ειναι ετοιμο να φιλοξενησει ψαρια!
Στο μπουκαλι πανω αναφερουν για την πρωτη εβδομαδα της εναρξης του ενυδρειου πριν μπουν ψαρια, οπου ριχνεις μια ποσοτητα καθημερινα, και μετα βαζεις ψαρια.
Το μπολι ποσο αντεχει εκτος φιλτρου;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-18, 22:02
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Πρέπει να το προσθέσεις αμέσως στο ενυδρείο σου μαζί με το φίλτρο νομίζω. Αφού το μπολί είναι και ένα κομμάτι σφουγγάρι εκτός από την ''βρωμιά'' του αν δεν κάνω λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-18, 22:21
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να το προσθέσεις αμέσως στο ενυδρείο σου μαζί με το φίλτρο νομίζω. Αφού το μπολί είναι και ένα κομμάτι σφουγγάρι εκτός από την ''βρωμιά'' του αν δεν κάνω λάθος
Απο οσα εχω διαβασει στα θεματα μπορει να ειναι και μερη βιολογικου υλικου, το θεμα ειναι μπορουν να αντεξουν καμια ωρα σε σακουλακι με νερο του ενυδρειου; Η αδικα θα γινει η διαδικασια;


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-18, 22:32
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Δεν το γνωρίζω αυτό, περίμενε να σου πει κάποιος που έχει πάρει μπόλι. Το πιο πιθανό είναι να αντέξει αλλά δεν ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-18, 22:45
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλύτερα με μπόλι (ποσότητα βιολογικού υλικού, πχ ελαφρόπετρα) από ένα υγιές ενυδρείο, πιο άμεσο και γρήγορο στρώσιμο! Με τα μπουκαλοβακτηρια και τροφή, θα στρώσεις αλλά θα σου πάρει 1,5 με 2 μήνες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Imagine Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μπουκαλι πανω αναφερουν για την πρωτη εβδομαδα της εναρξης του ενυδρειου πριν μπουν ψαρια, οπου ριχνεις μια ποσοτητα καθημερινα, και μετα βαζεις ψαρια.
Το μπολι ποσο αντεχει εκτος φιλτρου;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχεις πρόβλημα για λίγες ώρες! Πόση ώρα θες από εκεί που θα το πάρεις μέχρι να μπει στο φίλτρο σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 28-09-18 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-18, 23:13
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα με μπόλι (ποσότητα βιολογικού υλικού, πχ ελαφρόπετρα) από ένα υγιές ενυδρείο, πιο άμεσο και γρήγορο στρώσιμο! Με τα μπουκαλοβακτηρια και τροφή, θα στρώσεις αλλά θα σου πάρει 1,5 με 2 μήνες.
-------------------------


Δεν έχεις πρόβλημα για λίγες ώρες! Πόση ώρα θες από εκεί που θα το πάρεις μέχρι να μπει στο φίλτρο σου;
Μιλαμε για καμια ωρα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-18, 23:20
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Imagine Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαμε για καμια ωρα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την βιολογία για τόσο λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-18, 23:25
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-18, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρησεις NH3 NO2 NO3 εχεις?

Εγω οταν βιαζομαι να στρωσω ενυδρειο (επειδη για οποιοδηποτε λογο δεν μπορω να καθυστερησω την εισοδο των ψαριων), μπολιαζω και βαζω ψαρια.
Οταν δεν βιαζομαι, στηνω το ενυδρειο και για 15-30 μερες (αναλογα τι δειχνουν οι μετρησεις, εχω στρωσει ετσι και σε 15 μερες) βαζω μπολικη ψαροτροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και οποτε "ζελεδιαζει" (μυκητας), την αντικαθιστω με φρεσκια.
Κανω και μια αλλαγη νερου 50% στη μεση του στρωσιματος για ανανεωση των χρησιμων στοιχειων του νερου και μια αλλαγη 90% πριν βαλω τα ψαρια, για απαλλαγη απο νιτρικα κλπ.
(οι αλλαγες νερου με νερο σχεδον ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο)
Το seachem prime βοηθαει και σε περιπτωση καποιου peak στις τιμες αμμωνιας ή νιτρωδων μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο (5-6 μηνες μετα)
(1 δοση για καθε 1 ppm αμμωνιας - μαξιμουμ δοσολογια η πενταπλη - η δοσολογια για αποτοξικοποιηση αμμωνιας υπολογιζεται με τα συνολικα λιτρα νερου του ενυδρειου)

Τοσο απλα και οικονομικα.

ΥΓ ο ανθρακας καλος ειναι στη αρχη λειτουργίας του ενυδρειου και για ενα μηνα. Μετα χανει την δραστικοτητα του αλλα και σε καποιες περιπτωσεις ενυδρειων δεν ενδεικνυται.



.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-18, 10:19
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρησεις NH3 NO2 NO3 εχεις?

Εγω οταν βιαζομαι να στρωσω ενυδρειο (επειδη για οποιοδηποτε λογο δεν μπορω να καθυστερησω την εισοδο των ψαριων), μπολιαζω και βαζω ψαρια.
Οταν δεν βιαζομαι, στηνω το ενυδρειο και για 15-30 μερες (αναλογα τι δειχνουν οι μετρησεις, εχω στρωσει ετσι και σε 15 μερες) βαζω μπολικη ψαροτροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και οποτε "ζελεδιαζει" (μυκητας), την αντικαθιστω με φρεσκια.
Κανω και μια αλλαγη νερου 50% στη μεση του στρωσιματος για ανανεωση των χρησιμων στοιχειων του νερου και μια αλλαγη 90% πριν βαλω τα ψαρια, για απαλλαγη απο νιτρικα κλπ.
(οι αλλαγες νερου με νερο σχεδον ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο)
Το seachem prime βοηθαει και σε περιπτωση καποιου peak στις τιμες αμμωνιας ή νιτρωδων μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο (5-6 μηνες μετα)
(1 δοση για καθε 1 ppm αμμωνιας - μαξιμουμ δοσολογια η πενταπλη - η δοσολογια για αποτοξικοποιηση αμμωνιας υπολογιζεται με τα συνολικα λιτρα νερου του ενυδρειου)

Τοσο απλα και οικονομικα.

ΥΓ ο ανθρακας καλος ειναι στη αρχη λειτουργίας του ενυδρειου και για ενα μηνα. Μετα χανει την δραστικοτητα του αλλα και σε καποιες περιπτωσεις ενυδρειων δεν ενδεικνυται.



.
Ναι εχω παρει τεστακια, δεν εχω ομως κανει μετρησεις αφου δεν εχει πεσει αμμωνια ακομα με καποιον τροπο μεσα.
Εχω φυτεψει καποια φυτα, μηπως τα βλαψει η αμμωνια;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-18, 21:28
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Καποια γνωμη για την αμμωνια και τα φυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-18, 21:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αμμωνία ειναι η τροφή των φυτών οπως και τα υποπροϊόντα της ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-18, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα και παραλληλα δεν ειναι ευαισθητα τα φυτα, δεν υπαρχει προβλήμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-09-18, 21:43
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Τα 3mg/λιτρο που διαβασα στα υπομνηματα ειναι ασφαλες;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-18, 21:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι φυτά ειναι? Ποσότητα ?

Εγω θα τα έβαζα σε ενα κουβά με νερό διπλα στο τζαμί να εχει φως .... μεχρι να στρώσει το φίλτρο .
Το προβλημα ειναι οτι αν τα εχεις στο ενυδρείο θα αναγκάζεσαι να ανάβεις τα φώτα οποτε αναπόφευκτα μαλλον θα πάρουν το πανω χέρι οι αλγες οποτε και τα φυτά θα χαλάσουν και θα εχεις κατευθειαν προβλημα αλγων ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-18, 23:02
Imagine Ο χρήστης Imagine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φυτά ειναι? Ποσότητα ?

Εγω θα τα έβαζα σε ενα κουβά με νερό διπλα στο τζαμί να εχει φως .... μεχρι να στρώσει το φίλτρο .
Το προβλημα ειναι οτι αν τα εχεις στο ενυδρείο θα αναγκάζεσαι να ανάβεις τα φώτα οποτε αναπόφευκτα μαλλον θα πάρουν το πανω χέρι οι αλγες οποτε και τα φυτά θα χαλάσουν και θα εχεις κατευθειαν προβλημα αλγων ...
Δεν ξερω ακομα τα ονοματα τους, θα ρωτησω.
Παντως μου ειπαν οτι ειναι απο τα ευκολα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Imagine Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ακομα τα ονοματα τους, θα ρωτησω.
Παντως μου ειπαν οτι ειναι απο τα ευκολα.
Και ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος, καποια επισης ειναι απο αυτα που δεν φυτευονται στο χαλικι αλλα δενονται.
-------------------------
Μαλλον θα παω σε μπολι, το στρωσιμο με αμμωνια και χρονο θα παρει, αλλα και ισως οδηγησει σε αλγες.

Εμαθα και τις ονομασιες των φυτων, subulata, microsorum, ludwigia.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imagine : 30-09-18 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο νεου ενυδρειου και αποριες stamoulis h Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-07 21:46
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Στρωσιμο vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-02-07 15:34
Στρωσιμο κανω, αλλα στρωσιμο δεν βλεπω! Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 54 26-10-06 22:43
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06826 seconds with 13 queries