Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-16, 12:23
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Post αρρωστα οσκαρ και παπαγαλοψαρα

καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιω. οπως γραφω για τιτλο εχω 5 αρρωστα ψαρια. 3 παπαγαλοψαρα και 2 οσκαρ. μου ειπαν οτι εχουν μυκητες και μου εδωσαν για φαρμακο το sera baktopur direct. γνωριζει καποιος αυτη την αρρωστια και αν ναι μπορει να μου πει τι αλλο να κανω. τα 3 ψαρια ειναι μεγαλα σε μεγεθος και ηλικια. εχουν χασει σε καποια σημεια το δερμα τους και ειδικα τα οσκαρ ειναι χαλια εχασα και πριν λιγεσ μερες ενα αλμπινο οσκαρ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-16, 12:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.
Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα όσο πιο αναλυτικά μπορείς http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
και βάλε φωτο απ' τα ψάρια και το ενυδρείο.
Υποψιάζομαι το βασικό πρόβλημα αλλά ας δούμε πρώτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-16, 13:09
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

το sera baktopur direct σκοτώνει την βιολογία του ενυδρείου σου,
εάν καταλήξεις σε αυτή την θεραπεία θα πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-16, 13:20
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200 λιτρα juwel μαρκας
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: τα ψαρια τα εχω 4 5 χρονια σε αυτο το ενυδρειο. ξεκινησε απο το αλμπινο οσκαρ που εχασα και μετα στα αλλα οσκαρ και στην συνεχεια στα παπαγαλοψαρα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 παπαγαλοψαρα 2 μικρα και ενα μεγαλο. 2 οσκαρ το ενα αλμπινο το αλλο μαυρο μεγαλα σε μεγεθος.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):δεν υπαρχουν
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μολις χανει το συμπληρωνω αλλιως σε καθε καθαρισμα αντλιας μερικη αλλαγη νερου. σημερα αλλαξα περιπου τα 2/3 του ενυδρειου οπως μου ειπαν απο το πετ σοπ και θα επαναλαβω την θεραπεια.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: σημερα
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ 2 φορεσ την ημερα. αγοραζω αυτη που ειναι για αγρια ψαρια κοκκινα μακροστενα μπαστουνακια. τωρα βρηκα χυμα με το κιλο και περιεχει κατι αλλα ασπρα μεσα αυτη τα ταιζω.
11. ΦΙΛΤΡΟ : rena pilstar λεγεται και ειναι για 200 λιτρα εξωτερικο.
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
-------------------------
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: τα οσκαρ ειναι σε ασχημη κατασταση το μεγαλο παπαγαοψαρο επισης τα μικρα δεν φερουν σημαδια να ειναι αρρωστα
2. ΔΕΡΜΑ: εχουν τρυπες. βαθουλοματα βαθια.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κινουνται κανονικα τρωνε με μεγαλη ορεξη. η συμπεριφορα τουσ δεν εχει αλλαξει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): κοκκινα αν δεν κανω λαθοσ οπως η τροφη τουσ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι και με το παραπανω
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα ειχαν καιρο και πηρα εναν ιχθυολογο και μου ειπε οτι θα ειναι απο τσακωμους ετσι το αφησα και μολις εχασα ενα ψαρι καταλαβα οτι ειναι κατι αλλο πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπε να παω φωτογραφιεσ εκει και οτι εχουν μηκυτεσ
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
-------------------------
την εχω ηδη ξεκινησει και ειναι η μερα σημερα και τωρα επαναλαμβανω την θεραπεια οπως μου ειπαν
-------------------------
η 3ημερα***
-------------------------
ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ δεν εχω κανει καμια προσφατα. μονο παλια ειχαν βγαλει ασπρα στιγματα και το αντιμετωπησα με punktol ths jbl

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης παπ : 04-11-16 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-16, 13:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Φίλε μου τα ψάρια σου υποφέρουν προφανώς από πολλά προβλήματα και όχι μόνο από μύκητες.
Το βασικό που έλεγα πιο πάνω είναι το ακατάλληλο και πολύ μικρό ενυδρείο.
Ένα μόνο ζευγάρι όσκαρ χρειάζεται τουλάχιστον τα τριπλάσια λίτρα.
Επιπροσθέτως θα "βράζουν στο ζουμί τους" αφού δεν κάνεις αλλαγές νερού όπως θα έπρεπε (40% περ. κάθε βδομάδα).
Δεν ρωτάω για μετρήσεις αλλά μπορώ να τις υποθέσω.
Με όλα αυτά τι λύση να προτείνω?
Η μόνη που θα μπορούσα, είναι να πάνε τα ψάρια σε κατάλληλο ενυδρείο
και εκεί με σωστές συνθήκες υπάρχει περίπτωση να ανακάμψουν.
Προσθέτοντας φάρμακα εκεί μέσα μπορεί να γίνουν και χειρότερα.
Ξέρω ότι ίσως σε απογοητεύω αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-16, 13:40
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

την δεχομαι και σας ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο η αν μου εδωσαν το σωστο... το γνωριζω οτι τα ψαρια θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα δυστυχως δεν εχω την οικονιμικη δυνατοτητα να παρω αλλο φοιτητης ειμαι και δεν εχω καποια μονιμη δουλεια.!
-------------------------
και επισης τα ψαρια μου δεν θελω να τα δωσω για κανενα λογο τα εχω τοσα χρονια και εχω αλλα 4 ενυδρεια και το ενα με μεγαλυτερα ψαρια! τα εχω πολλα χρονια και δεν νομιζω οτι η λυση που ειπατε ειναι να πανε αλλου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης παπ : 04-11-16 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-16, 13:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Φίλε μου το "φάρμακο" στο είπα.
Τι φάρμακο να προτείνουμε για τον νανισμό, τις κακές συνθήκες, την επιθετικότητα λόγω χώρου κλπ κλπ ???
Το καταλαβαίνω ότι τα έχεις καιρό και τα αγαπάς αλλά για να επιβιώσουν
πρέπει να πάνε σε ενυδρείο που μπορεί να τα φιλοξενήσει.
Πούλησε τα ή χάρισε τα σε κάποιον που έχει τέτοιο ενυδρείο
και στο δικό σου βάλε είδη κατάλληλα. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε να κάνεις σωστές επιλογές με τα λιγότερα έξοδα και προπαντός χωρίς απώλειες ζωών
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-16, 13:55
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

τα εχω πολλα χρονια σε αυτες τις αθλιες συνθηκες οπως λετε και ειναι μια χαρα μεγαλωνουν και ζουνε οπως και τα υπολοιπα ψαρια που εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-16, 13:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο,
Αρχισε αλλαγές καμιά 50αρια λίτρα κάθε μέρα,
και πρέπει να κάνεις μετρήσεις,
το φρέσκο νερό να είναι αποχλωριομένο και στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου,
με παρατήρησε αν δεις κάποια βελτίωση,
μη κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές γιατί η απότομη αλλαγή θα κάνει ζημιά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-16, 14:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν αντιδικούμε για κάτι αλλά τότε γιατί γράφεις τα παρακάτω?
Πως είναι μια χαρά δηλαδή?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης παπ Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: τα οσκαρ ειναι σε ασχημη κατασταση το μεγαλο παπαγαοψαρο επισης τα μικρα δεν φερουν σημαδια να ειναι αρρωστα
2. ΔΕΡΜΑ: εχουν τρυπες. βαθουλοματα βαθια.


θα ειναι απο τσακωμους ετσι το αφησα και μολις εχασα ενα ψαρι καταλαβα οτι ειναι κατι αλλο πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπε να παω φωτογραφιεσ εκει και οτι εχουν μηκυτεσ


παλια ειχαν βγαλει ασπρα στιγματα και το αντιμετωπησα με punktol ths jbl
Δεν θα επιμείνω πάντως......το φόρουμ έχει πολλά θέματα για να διαβάσεις.
Παρεπιπτόντως ρίξε μια ματιά και σ' αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread....672#post922672

και καλή τύχη στα ψάρια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-16, 14:03
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά τότε γιατί μπήκες στον κόπο να γράψεις, αφού όπως λες δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια σου;


Μαγικά χαπάκια που θεραπεύουν τα πάντα υπάρχουν μόνο για τα ψαράκια των apps στα κινητά.

Το πιθανότερο είναι ότι τα ψάρια σου έχουν HLLED, (ασθένεια διάβρωσης του αισθητηριακού δικτύου πλευρικής γραμμής και κεφαλιού) που αποδίδεται σε χρόνια κακές συνθήκες νερού ΚΑΙ διατροφής. ΔΕΝ θεραπεύεται με φάρμακα, αλλά αργά και δύσκολα με αναστροφή των συνθηκών που τις προκάλεσαν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-16, 14:09
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ειναι η πρωτη σοβαρη ασθενια που αντιμετωπιζω εδω και 5 χρονια δεν νομιζω να ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα οπως λετε. και εγω ζητησα βοηθεια σχετικα με τα φαρμακα και αν καποιος ειχε το ιδιο προβλημα με εμενα.
-------------------------
μπηκα στον κοπο να γραψω οπως μου ειπαν για να ακουσω συμβουλεσ για το πως θα το αντιμετωπισω οχι για να ακουσω κραξιμο. η ευκολη βοηθεια δωστα και τετοια δεν μου λεει κατι!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης παπ : 04-11-16 στις 14:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-16, 14:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τα στοιχεια που εδωσες, συμπεραίνω οτι 3 ειναι οι αιτιες των προβληματων και το προβλημα το πιθανοτερο ειναι το nitrate poisoning (αν δεν προχωρησει σε χειροτερο σταδιο)
1. Το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για ολα αυτα τα ψαρια.
2. Το φιλτρο ειναι πολυ μικρο.
3. Οι αλλαγες νερου ειναι ανυπαρκτες. Τα νιτρικα λογικα θα ειναι στο θεο. (ενω πρεπει να διατηρουνται κατω απο 25ppm - και φυσικα μηδεν αμμωνια και μηδεν νιτρωδη)
Οσο και σκληρα να ειναι αυτα τα ψαρια, ειναι θαυμα οτι επεζησαν 4-5 χρονια.

Αντιμετωπιση.
1. Μια αμεση αντιμετωπιση του προβληματος ειναι να πεσουν τα νιτρικα με πολυ συχνες αλλαγες νερου (πχ καθε μερα 30%). Το νερο αλλαγης να ειναι αποχλωριωμενο και παρομοιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου ή γενικοτερα μετα την αλλαγη νερου στο ενυδρειο να μην εχει πεσει η θερμοκρασια στο ενυδρειο κατω απο 2-3C απο οτι ηταν ή να μην εχει ανεβει πανω απο 1C κι αυτο να μην εχει γινει αποτομα (δλδ να μη γινει σε 5 λεπτα αυτη η μεταβολη, αλλα σε μιση ωρα και πανω, για να μη εχουμε θερμικο σοκ)
2. Αυτο (με τις αλλαγες νερου) πρεπει να συνεχιστει συνεχως μεχρι να μεταφερθουν σε καταλληλο ενυδρειο, δλδ πανω απο 800 λιτρα, τουλαχιστον πανω απο 600 (με λιγα λογια ενα 180χ50χ70 ή καλυτερα ενα 200χ60χ80) και με καταλληλη φιλτρανση (πχ με φιλτρα με συνολικη χωρητικοτητα σε βιολογικα υλικα, πανω απο 12-15 λιτρα ή ακομα καλυτερα με sump).
3. Φυσικα η διατηρηση των καλων συνθηκων νερου εννοειται και σε αυτο το ενυδρειο. Οι αλλαγες νερου δεν θα ειναι καθημερινες αλλα μην περιμενεις οτι θα εξαφανιστουν. Μαλλον θα μετατραπουν σε εβδομαδιαιες (30-50% αναλογα τα νιτρικα).

ΥΓ για την επιλογη του φιλτρου μην παρεξηγεις αυτα που γραφουν στα specifications. Οταν λεει ενα φιλτρο οτι ειναι καταλληλο για 200 λιτρα εννοει οτι ειναι ΜΕΧΡΙ 200 λιτρα ενυδρειο και υπο προυποθεσεις που δεν αναλυουν, γιατι ειναι πολλες οι προυποθεσεις και ποικιλουν απο ενυδρειο σε ενυδρειο. Οφειλει να προνοησει ο καθε ενυδρειοφιλος τι χρειαζεται σε καθε περιπτωση.
Το φιλτρο μπορει λοιπον να ειναι για 200 λιτρα, αλλα ειναι και για ψαρια που αναλογουν σε 200 λιτρα ενυδρειο και σιγουρα αυτα τα ψαρια που αναλογουν δεν ειναι 2 οσκαρ και 3 παπαγαλοψαρα, αλλα πολυ μικροτερα και πολυ λιγοτερο ρυπαρα ψαρακια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-16, 14:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

φίλε μου ,
και φάρμακα να σου προτείνουμε και να γίνουν καλά (αν γίνουν) ,
σε τέτοιο περιβάλλον πάλι θα αρρωστήσουν.
Τα φάρμακα δεν λύνουν όλα τα προβλήματα,
και το καλύτερο φάρμακο είναι το σωστό περιβάλλον.
Φτιάξε πρώτα το περιβάλλον σωστά και μετά μιλάμε για φάρμακα, αν χρειαστούν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-16, 14:18
Δημητρης παπ Ο χρήστης Δημητρης παπ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Αρτεμιδα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ευχαριστω για την βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-16, 14:19
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Οι προλαλήσαντες να σε βοηθήσουν θέλουν, δυστυχώς ότι θεραπεία και να κάνεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα με αυτές τις συνθήκες, είναι σαν να κάθεσαι σε ένα δωμάτιο με κλειστά παράθυρα να καπνίζεις 5 πακέτα την ημέρα και να ψάχνεις φάρμακο για τον πονοκέφαλο που έχεις...μπορείς να ζήσεις πολλά χρόνια σε αυτές τις συνθήκες αλλά στο τέλος θα σε βλάψουν...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-16, 14:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης παπ Εμφάνιση μηνυμάτων
....
μπηκα στον κοπο να γραψω οπως μου ειπαν για να ακουσω συμβουλεσ για το πως θα το αντιμετωπισω οχι για να ακουσω κραξιμο. η ευκολη βοηθεια δωστα και τετοια δεν μου λεει κατι!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης παπ Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την βοηθεια
Εγώ φίλε μου μπήκα στον κόπο να απαντήσω
για να βοηθήσω τα ψάρια σου και όχι εσένα.
Αλλά εσύ ότι δεν ταιριάζει μ' αυτά που θέλεις να ακούσεις (πχ ρίξε το "ψαροαναστασέξ" και το "ψαροαντιψοφέξ") το θεωρείς κράξιμο. Λυπάμαι αλλά τέτοια "δύσκολη" βοήθεια δεν μπορώ να σου δώσω
Ρώτα πάλι τον "ιχθυολόγο" σου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-16, 16:34
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Εμενα πιο πολυ μ ενδιαφέρει η τροφη που δινεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο?? DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 25-08-11 14:54
Οσκαρ με παπαγαλοψαρα και πλεκο ... thanashssal Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-08-11 13:02
ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ. Θεοδωρος Bettas 5 22-04-08 14:10
αρρωστα παπαγαλοψαρα JENI Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-03-08 22:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08081 seconds with 15 queries