Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-07, 11:40
PLUTON Ο χρήστης PLUTON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2004
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Θερμανση σε μεγαλο ενυδρειο - λυσεις?

Αγαπητοί συνχομπίστες , χαιρεται απο την Κρήτη. Έχω τελειώσει την κατασκευή του ενυδρείου μου πριν 2 μήνες περίπου και έρχεται η ώρα να δω τι θα γινει με την θέρμανση του. Οι διαστάσεις του ενυδρειου μου ειναι 238 σε μήκος , 56 σε πλατος , και 80 σε υψος. Μου είπαν οτι και να βάλω τους μεγαλύτερους θερμοστάτες πάλι θα πρέπει να βάλω 4. Υπαρχει κάποια άλλη λύση? Μήπως υπάρχει πολύ μεγάλος θερμοστάτης που να μπορώ να βάλω πχ 1 η 2? Οι φίλοι που έχουν τέτοια μεγάλα ενυδρεία τι κάνουν? Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-07, 13:57
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

εχεις σκεφτει το θερμικο καλωδιο...???
ειναι καλωδιο=θερμοστατης.στην ουσια που ειναι για μεγαλα ενυδρεια σαν το δικο σου...
νομιζω οτι πρακτικα ειναι η καλυτερη λυση,και ειναι και αρκετα καλο και για φυτεμενο ενυδρειο(εαν και εφοσον σε ενδιαφερει κατι τετοιο.)
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-07, 14:02
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Κώστα αν θέλει ο φίλος να βάλει ψάρια που απαιτούν λεπτή άμμο ( πχ κιχλίδες ) δεν θα έχει πρόβλημα ;;;; Κάπου είχα διαβάσει (νομίζω στο περιοδικό ενυδρείο) πως υπάρχει πιθανότητα ακόμα και να σπάσει το γυαλί
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-07, 14:12
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

υπάρχει και η λύση του θερμοφίλτρου, η ακόμα και του θερμαντικού σώματος μέσα σε chiller αν πάει σε ψύξη..
ένα απο τα προβλήματα πιστεύω να είναι η κίνηση του ζεστού νερού ώστε να διαμορφώνεται θερμοκρασία ομοιόμορφη..
υποθέτω..
πάντως και εξωτρικά παίζει..
και είναι και πιο καλαίσθητο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-07, 15:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το θερμικο καλωδιο με τιποτα δεν πρεπει να ειναι η πηγη θερμανσης του ενυδρειου. Χρησιμοποιειται για να βοηθαει την κυκλοφορια του νερου (και ανανεωση θρεπτικων) στις ριζες των φυτων. Αν δουλευει συνεχως σε βαθμο που να ζεσταινει ολη τη στηλη νερου - παορνοντας υποψιν κι οτι δεν υπαρχει κανενος ειδους κυκλοφορια στην "πηγη", το υποστρωμα θα ζεσταινεται παρα πολυ.
(Για σπασιμο γιαλιου δεν νομιζω).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν...Πρώτος είναι αυτός που είπες με έναν σεβαστό αριθμό θερμοστατών... Αν έχεις sump ή εσωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο αυτό είναι η πιο εύκολη λύση και δεν σε ενοχλεί καθόλου καθώς δεν τους βλέπεις...Τώρα αν πας σε εξωτερικά φίλτρα,υπάρχουν θερμοφίλτρα,θερμοστάτες που τους συνδέεις σε σειρά με το φίλτρο ή και θερμαντικά-ψυκτικά μηχανήματα όπως αναφέρθηκαν...Και με εξωτερικούς θερμοστάτες αν πας,πάλι θα θες πολλούς...Με έναν καλό σχεδιασμό πάντως,με όποια λύση και να πας,μια χαρά θα είσαι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-07, 15:41
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Απο φιλτρο τι εχεις?

-Αν δεν αγορασες ακομη μπορεις να βαλεις αυτο

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.420

οποτε τα εχεις ολα σε ενα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-07, 19:28
PLUTON Ο χρήστης PLUTON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2004
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι imaikl , έχω το eheim professionel 3 , αλλά το απλό και όχι το thermo (δυστυχώς αγνοούσα την ύπαρξη του όταν το αγόραζα πριν περίπου 2 μήνες). Εάν το γνώριζα σίγουρα αυτό θα αγόραζα. Νομίζω η καλύτερη λύση είναι οι θερμοστάτες που μπαίνουν σε σειρά με το φίλτρο σαν αυτό εδω http://www.cheapet.gr/catalog/produc...roducts_id/441 . Η ερώτηση μου είναι αν στομώνει κάποια στιγμή και αν γενικά επιβραδύνει την δύναμη του φίλτρου? Εάν κάποιος έχει τοποθετήσει κάτι τέτοιο , υπάρχει πρόβλεψη να ανοίγει με κάποιο τρόπο και να καθαρίζεται from time to time? Ο θερμοστάτης αυτός μπαίνει στη σωλήνα εισόδου , η σωστότερο και λογικότερο στην εξόδου του φίλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-07, 22:09
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Τους εν σειρά της Hydor και τον 200 και τον 300 τους έχω χρόνια. Δεν είναι πανίσχυροι για τόσα λίτρα, αλλά είναι μια όμορφη τακτοποιημένη λύση. Το μόνο ρίσκο, είναι αν κολλήσει το φίλτρο και δεν κινητε το νερό, έχουμε θέμα υπερθέρμανσης των υλικών (σωλήνες, ο ίδιος ο θερμαντήρας, κλπ). Δεν μου έχει τύχει ακόμα, αλλά....

Σε τόσα λίτρα κοίτα μεγάλους θερμαντήρες (500W ++) εχω δει κάπου μέχρι και 1000W, αν θέλεις κοίτα αυτά τα links:

800W http://www.aquacave.com/detail.aspx?ID=1042
1000W http://www.petstore.com/ps_ViewItem-...ct-WB1335.html

Θα βρεθούνε και σε Ευρωπαικές προδιαγραφές. Φυσικά θα κοίταζα και τα αντίστοιχα που πουλάνε για θέρμανσης λιμνών, που και εκεί τα Watt είναι ψιλά.


Τώρα, τα συγκεκριμένα της Hydor καλό είναι:

1) Να μπούνε ΜΕΤΑ το φίλτρο.
2) Εγω έχω βάλει τα διπλά βανάκια της Eheim δίπλα του για καθαρισμό.(δεν το έχω καθαρίσει ακόμα ομως)
3) Σίγουρα περιορίζει την ροή του φίλτρου, από τους ταχυσυνδέσμους και μόνο.
4) Γενικά δεν στομώνει (τον έχω μόνο 3 χρόνια βέβεια, υπομονή)

εεεε... αυτά. Διάβασε και ξαναρίξε ερώτηση αν δεν καλύφθηκες.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-07, 02:01
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Εγώ πείρα για το 300+ λίτρων ενυδρείο μου έναν τιτανίου της aqua medic των 300βατ και είχα δει ότι έχει και των 500βατ . http://www.aqua-medic.de/freshwater/en/21/titan%20heater/
Τον αγόρασα σε μία μαζική παραγγελία που έγινε από τον Tricky από το ΚΝ aquaristik http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=67_175&products_id=621

Ή της SCHEGO Titanium heater αλλά από ότι ειδα έχει των 600βατ ή 300 βατ.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=328102+*+328103+*+328104+*+32810 5+*+328106+*+328107+*+328108+*+328109&t=temartic_e &userid=RIjn66yShxKnppxxNjxWBeTjyDRxBdNs66G

Παίρνοντας δύο πιστεύω να σε καλύπτουν για τα 1000 κιλών περίπου ενυδρείο που έχεις Είναι εγγύηση ότι δεν θα σπάσει αλλά χρειάζεται να τους βάλεις μαζί με έναν ρυθμιστή θερμοκρασίας όπως ο (eliwell)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19309
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-07, 07:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1 θερμαντηρας ειναι πολυ λιγος για να μπορεσεις να μοιρασεις τη θερμοτητα ομοιομορφα. Τα θερμοφιλτρα ειναι λιγα σε watt για τετοιες δουλειες, οπως και τα θερμαντικα καλωδια (max 300watt) ασε που ειναι για αλλη δουλεια.
2 schego τιτανιου 600watt, τοποθετημενοι σε υψηλη κυκλοφορια νερου ειναι οτι πρεπει
Και θες και καποιο τροπο να τους ελεγχεις... ειτε eliwel, ειτε τον κοντρολερ της schego... Κυκλοφορουν διαφορα και στο ebay....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεγαλο προβλημα!! tekenas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 07-08-07 10:04
Γεια σε ολους και σε ολες. ψαχνω ενυδρειο AQUACOBRA Γλυκό νερό - Γενικά 29 27-04-07 21:29
ψυξη/θερμανση mikele Δίσκοι 29 02-06-06 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05104 seconds with 13 queries