Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Ιστοσελίδες στο Internet

Ιστοσελίδες στο Internet Χρήσιμα links για το χόμπυ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-09, 09:33
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Εντοπίζουν και κλέβουν ψάρια ΚΟΙ μέσω Google Earth

Λίγο κουλό μου ακούγετε αλλα δεν ξέρω...

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?...195572&subid=2
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-09, 10:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Synthercat Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο κουλό μου ακούγετε αλλα δεν ξέρω...

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?...195572&subid=2
Αν υποθέσεις ότι:
1. Το περιεχόμενο μερικών τεχνητών λιμνών μπορεί να κοστίζει πολύ παραπάνω από 100,000 δολλάρια (μιλάω το πολύ για καμιά 10ριά ΚΟΙ από συλλεκτικές πικιλίες πρωταθλητών ψαριών),

2. Την ευκολία που κάποιος μπορεί να τα προσεγγίσει (λόγω της φιλικότητάς τους),

3. Την λεπτομερή αποτύπωση των χρωματισμών από μια δορυφορική φωτογραφία, λόγω του πολύ μεγάλου μεγέθους τους,

4. Τους τρελλαμένους συλλέκτες ανα το παγκόσμιο που ίσως κάποιους δεν θα τους καιγόταν καρφί μια εντυπωσιακή, μοναδική στο είδος της πρόσθεση ενός ΚΟΙ στην προσωπική τους λίμνη,

Όχι, δε μου φαίνεται καθόλου κουλό το θέμα. Εξάλλου δεν είναι και η πρώτη φορά που συμβαίνει, αλλά σίγουρα όχι με αυτόν τον ομολογουμένως προτότυπο τρόπο.

Κάτι που θα ήθελα να πω εδώ, είναι ότι στα διεθνή φόρουμ περι ΚΟΙ και τεχνητών λιμνών ΔΕΝ θα δείτε σχεδόν καθόλου περιζήτητες ή συλλεκτικές πικιλίες. Είναι φανερό, ότι οι ιδιοκτήτες τέτοιων λιμνών και ψαριών δεν τα βγάζουν όλα στη φόρα για ευνόητους λόγους. Όπως και να το κάνουμε όμως σήμερα, η τεχνολογία έτρεξε για ακόμα μια φορά πιο μπροστά... προς κάλυψη των χρυσοχέριδων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-09, 11:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

πιστεύω ότι αν κάποιος έχει πανάκριβα koi καλό θα ήταν να έχει και κανένα εκπαιδευμένο σκύλο και κάμερες ασφαλείας.

Όπως ένα ακριβό αμάξι το ασφαλίζουμε σε ένα ακριβό γκαραζ ασφαλείας έτσι πρέπει να γίνετε και σε μια λίμνη με ακριβά ψαριά.

Από ότι νομίζω υπάρχουν υπηρεσίας στο να ασφαλίσεις ζώα.

ο κόσμος έχει χαλάσει τελείως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

τι σκεφτεται ο κοσμος για να κλεψει!!!!στο να κλεψουν ειναι ολοι οι καλυτεροι!στο να δουλεψουν ομως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-09, 12:32
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Έλεος.
Σε έναν άλλο μπήκαν σπίτι του και του έκλεψαν 150 hypancistrus.
http://www.planetcatfish.com/forum/v...hp?f=2&t=26448
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-09, 15:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το τελευταίο καλοκαίρι, έπιασα στα πράσα ένα μάτσο παιδιά να ψαρεύουν στη λίμνη μου.... 2 φορές!

Ο κίνδυνος πνιγμού με απασχόλησε περισσότερο για να είμαι ειλικρινής. Βρήκα τη λύση του Βασίλη. Ένα σκυλο...αλλά καμία σχέση με φύλακα, κάμερες και τέτοια. Τα ξένα παιδιά όμως, δεν παύει να τον φοβούνται. Αύριο μάλιστα γυρίζει πίσω από τη βασική εκπαίδευση, οπότε θα κοιμάμαι ήσυχος!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-09, 16:25
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η βασική εκπαίδευση είναι άλλη από την εκπαίδευση για φύλαξη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-09, 03:11
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεύω ότι αν κάποιος έχει πανάκριβα koi καλό θα ήταν να έχει και κανένα εκπαιδευμένο σκύλο και κάμερες ασφαλείας.

Όπως ένα ακριβό αμάξι το ασφαλίζουμε σε ένα ακριβό γκαραζ ασφαλείας έτσι πρέπει να γίνετε και σε μια λίμνη με ακριβά ψαριά.

Από ότι νομίζω υπάρχουν υπηρεσίας στο να ασφαλίσεις ζώα.

ο κόσμος έχει χαλάσει τελείως



Στην Ελλάδα δεν καλύπτονται ζώντα ζώα από κλοπή, παρα μόνο σαν εμπόρευμα (κρέας) μετά τη σφαγή. [Εξαιρεση "ημικρατική" ασφαλιστική που, παλιά τουλάχιστον τωρα δεν ξέρω, ασφάλιζε και ζώντα! Αυτός είναι ο κανόνας! Τώρα σε είδικές περιπτώσεις ιχθυοτροφείων ίσως και να γίνει εξαίρεση.]

Μπορεί να καλυφθει μονάχα η αστική ευθύνη ιδιοκτήτη κατοικιδίου κι αυτό μέσα σε πρόγραμμα ασφάλισης κατοικίας ή αστικής ευθύνης οικογενειάρχη.

in the pond η τελευταία πρόταση ίσως σε ενδιαφέρει με το μανρόσκυλο!χαχαχαχα....
Στην Κύπρο πάντως το ασφαλιστικό κομμάτι είναι σχεδόν ίδιο με το Αγγλικό, οπότε μπορεί να δίνουνε και άλλου είδους καλύψεις απ ότι στην Ελλάδα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-09, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα δεν καλύπτονται ζώντα ζώα από κλοπή, παρα μόνο σαν εμπόρευμα (κρέας) μετά τη σφαγή. [Εξαιρεση "ημικρατική" ασφαλιστική που, παλιά τουλάχιστον τωρα δεν ξέρω, ασφάλιζε και ζώντα! Αυτός είναι ο κανόνας! Τώρα σε είδικές περιπτώσεις ιχθυοτροφείων ίσως και να γίνει εξαίρεση.]

Μπορεί να καλυφθει μονάχα η αστική ευθύνη ιδιοκτήτη κατοικιδίου κι αυτό μέσα σε πρόγραμμα ασφάλισης κατοικίας ή αστικής ευθύνης οικογενειάρχη.

in the pond η τελευταία πρόταση ίσως σε ενδιαφέρει με το μανρόσκυλο!χαχαχαχα....
Στην Κύπρο πάντως το ασφαλιστικό κομμάτι είναι σχεδόν ίδιο με το Αγγλικό, οπότε μπορεί να δίνουνε και άλλου είδους καλύψεις απ ότι στην Ελλάδα....
Μπάααα, ειδικά στο ασφαλιστικό μάλλον σας ακολουθούμε πιστά, οπότε αποκλείω την οποιανδήποτε κάλυψη κατοικιδίου σε περίπτωση κλοπής. Είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχει ασφαλιστική εταιρεία π.χ. να μου καλύψει ένα ψάρι 10,000 ευρώ και μάλιστα να το έχω έξω στην αυλή?

Αν ναι, τότε να δεις πόσοι και πόσοι θα κάνουν επάγγελμα την απώλεια ΚΟΙ!

Στο θέμα τώρα για την περίπτωση πνιγμού κάποιου επισκέπτη (έστω ληστή), γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το ελληνικό δίκαιο? Πάντως εδώ στην Κύπρο, πας απ' ευθείας στον "Κορυδαλό", έστω και αν έχεις κλειδωμένη την αυλή. Βασικά έχεις το νόμο μαζί σου, αλλά αν σου τύχει αυτό, τότε υπάρχουν αρκετά παραθυράκια στο νόμο προς όφελος των συγγενών του επίδοξου επισκέπτη για ένα σωρό πράγματα και προφυλάξεις που έπρεπε να γίνουν στη λίμνη (πράγματα που βέβαια που αγνοούνται διεθνώς) και δεν γίνονται λόγω καλαισθησίας (μεταλλικές σχάρες, ταπέλλες, υποδείξεις κ.λ.π).

Φίλε με την εκπαίδευση του σκύλου, γνωρίζω βέβαια τη διαφορά των δύο εκπαιδεύσεων. Προσωπικά ΔΕ θέλω φύλακα, αλλά ένα δραστήριο φυλικό σκυλάκο, που λόγω μεγέθους θα τον φοβούνται τουλάχιστον τα ξένα παιδιά. Είναι αποτρεπτικό στοιχείο όπως και να το κάνουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-09, 08:41
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

aπλά το ανέφερα για τι υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτές και εκπαιδευτές'

απλά τον σκύλo κάποιος κλέφτης τον εξουδετερώνει εύκολα , για τα παιδιά καλός είναι ένας σκύλος απλά πρόσεχε μην τον κανεις αντικοινωνικό με τα παιδιά

οποτε τα koi , τον σκύλο και τα ματια σου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-09, 11:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
aπλά το ανέφερα για τι υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτές και εκπαιδευτές'

απλά τον σκύλo κάποιος κλέφτης τον εξουδετερώνει εύκολα , για τα παιδιά καλός είναι ένας σκύλος απλά πρόσεχε μην τον κανεις αντικοινωνικό με τα παιδιά

οποτε τα koi , τον σκύλο και τα ματια σου
Όχι, καλά το ανέφερες γιατί όντως συμβαίνει αυτό. Σε σωστό επαγγελματία έχω πάρει το σκυλάκι. Εκπαιδεύει ακόμα και τα σκυλιά του αστυνομικού σώματος και είναι μέλος της αγγλικής σχολής εκπαιδευτών. Μελέτησα καλά το θέμα, αν και μου έχει στοιχίσει αρκετά.

Με τα παιδιά είναι φιλικότατος και ήσυχο παιδάκι.... Απλά η ψυχολογία των παιδιών αλλάζει όταν πρόκειται να μπουν σε κάποιο περίφρακτο χώρο με ένα σκύλο 35 κιλά! Δεν είναι έτσι?

Τώρα το αν ρίχνει μέσα-μέσα και κανένα μπανάκι στη λίμνη, αυτό παίζεται, αν και δεν του το επιτρέπω επίσημα!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-08-09, 02:24
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Απο τους κλεφτοκοταδες! στους κλεφτοκοϊαδες!!
(και μαλιστα με την χρηση τεχνολογιας!!)
Πως αλλαζουν οι καιροι!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-08-09, 08:53
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα το αν ρίχνει μέσα-μέσα και κανένα μπανάκι στη λίμνη, αυτό παίζεται, αν και δεν του το επιτρέπω επίσημα!
Αυτό πρόσεξέ το λίγο γιατί πολλά από τα αντιπαρασιτικά (αμπούλες, κολάρα κλπ) που χρησιμοποιούμε στα σκυλιά είναι τοξικά για τα ψάρια!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανανεώσεις - Εγγραφές μέσω ALPHABANK ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 22-02-09 11:58
αγορά μέσω internet?? dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 05-09-04 01:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05502 seconds with 13 queries