Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-12, 19:22
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Νέο γαριδοενυδρείο την βοήθεια σας

μόλις έγινα μέλος στο forum σας,συγχαρητηρία το διαβάζω καθημερινά.Είμαι κάτοχος ενός Dennerle nano 20lt complete plus από 23-3-12.
Μετρήσειςh:7,5-8,00,gh:10,kh:7,nh4:0,no3:0
φυτά:κερατοφυλλο,egeria densa,bambo stick με javamoos,cryptocoryne wendtii,vallisneria nana,1μπαλα gladophora aegagropila,lomariopsis lineata σε pad,vasicularia dubyana,hydrophila polysperma sunset
ξύλα:1 mopani μικρό
διακοσμητικά:1 σπηλια της dennerle για γαρίδες
θερμοκρασία:24-26
φώτισμός 1 λάμπα 11 watt της dennerle από της 15:00 έως 22:00
γαρίδες:caridina sp crystal red cherry 5,red cherry 5,neocardina sp taiwan 2(ολες μπηκαν στο ενυδρείο στις 27-4-12)
σήμερα έχουν μείνει ζωντανές 1 neocardina sp taiwan,2 red cherry,2 crystal red.
αλλαγές νερού 20% κάθε σάββατο δηλαδή 4 λίτρα και με αντιχλώριο nano water conditioner(8 σταγόνες),καθημερινά nano daily fertilizer 2 σταγόνες και κάθε σάββατο μετά την αλλαγή του νερού nano crusta fit 10 σταγόνες
Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει 1 σάπιο φύλλο nano Catalpa και 1 ξύλο catappa bark
τάισμα ελάχιστο ανά 2 μέρες ή και 3 μέρες crusta gran 5-6 κόκκους.
Τό φίλτρο του Nano ενυδρείου το πλένω με το νερό του ενυδρείου ανά 15 μέρες και το έχω σε αργή ροή με το spray bar έξω απο το νερό σαν καταράκτης
Τις συμβουλές σας γιατί χάνονται οι γαρίδες μου.
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-12, 19:40
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Έβαλες τις γαρίδες νωρίς ,άρα δεν ωρίμασε αρκετά ο βυθός .
Ακόμα γιατί καθαρίζεις το φίλτρο ανά 15 μέρες ;
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-12, 19:57
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες τις γαρίδες νωρίς ,άρα δεν ωρίμασε αρκετά ο βυθός .
Ακόμα γιατί καθαρίζεις το φίλτρο ανά 15 μέρες ;
οι οδηγίες της dennerle λένε για τον καθαρισμο του φίλτρου ανά 2-6 βδομάδες και αλλαγή των υλικών του ανά 3-6 μήνες(όλο το φίλτρο)
επίσης ξέχασα να γ΄ραψω ότι χρησιμοποιώ τα βακτήρια της δεννερλε το FB7 2 σταγόνες σε κάθε αλλαγή νερού κάθε σάββατο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-12, 20:11
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

φίλε οι red cherries με τις tawian υβριδίζουν για αυτό μη τις βάλεις μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικότερα,

με τι τεστ μετράς; Αν μετράς με στικ καλύτερα να πάρεις υγρά τεστ για να έχεις πιο σωστές μετρήσεις.

Σταμάτα να ρίχνεις παρασκευάσματα, και σταμάτα να καθαρίζεις το φίλτρο σου κάθε 2 βδομάδες.
Συνεχίζεις να κάνεις τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού προσθέτοντας μόνο αντιχλώριο στην ανάλογη δοσολογία.
Υπάρχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου; Αν ναι δεν το καθαρίζεις σε λιγότερο από 6 μήνες.

Μην βάζεις άτομα από διαφορετικά είδη της ίδιας οικογένειας(neocaridina + neocaridina sp + neocaridina X) γιατί θα έχεις υβριδισμούς.

Δες τα παραπάνω για αρχή και θα προχωρήσουμε σιγά σιγά και στα υπόλοιπα.

καλώς ήρθες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-12, 20:43
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Μετράω με υγρά test της sera, οι red cherry υβριδίζουν με τις red crystal ?
το φίλτρο είναι το nano eckfilter, τώρα τι βιολογικό υλικό θέλει δεν ξέρω ακολούθησα ότι έλεγε ο κατασκευαστής σε όλα έιτε είναι υλικά είτε είναι τροφές είτε είναι σκευάσματα.Τι γαρίδες να βάλω ακόμα και πότε?Στην οικογένεια μας αρέσουν οι crystal red και οι red cherry.Επίσης δεν κάνω σκούπα βυθου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-12, 20:49
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να περιμενεις κανενα μηνα μεχρι να στρωσει ο βυθος σου..
Οπως το φιλτρο,χρειαζεται και αυτος τον χρονο του.
Αληθεια,απο αμμωνια πως πας?
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-12, 20:53
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Όχι οι red cherry(neocaridina) δεν υβριδίζουν με τις crystal red(caridina) αλλά θα μιλήσουμε αργότερα για το τι γαρίδες μπορείς να βάλεις, πόσες και τι απαιτήσεις έχει το κάθε είδος.

Το βασικότερο είναι να στρώσει το ενυδρείο μας και αυτή την στιγμή δεν ξέρουμε αν έχει στρώσει, πρέπει να προμηθευτείς αν δεν έχεις ήδη τεστ για αμμωνία NH3

Το φίλτρο μη το πειράξεις για τις επόμενες εβδομάδες.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-12, 18:27
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

μετράω αμμωνία :μηδέν όπως γράφω στο αρχικό Post nh3/nh4:0 τα νιτρικά νο3 είναι και αυτά στο μηδέν δεν έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10??
-------------------------
επίσης ξέχασα να γράψω ότι ρίχνω και sera blackwater κάθε σάββατο μετα την αλλαγή του νερού κάνει για την μείωση του ph σωστό ή λάθος??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 31-05-12 στις 18:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

1. βρες μπολι αμεσα (λιγο βρωμια απο φιλτρο στρωμενου ενυδρειου)
2 ΜΗΝ ξανακαθαρισεις το φιλτρο σου. Μην το αγγιζεις καν.
Οταν μετα απο μηνες χρειαζεται ενα ελαφρυ καθαρισμα θα εχεις μαθει να το κανεις (αληθεια με τι το καθαριζεις? Ρωταω γιατι εχω ακουσει πετσοπα να προτεινει...μια σταγονα υγο πιατων!) και φυσικα δεν πετας ΠΟΤΕ τα υλικα του (υπαρχει μια αποψη για αντικατασταση 1/3 -1/4 των υλικων καθε χρονο νομιζω. Αυτο δε δειχνει να ειναι κακο)
3 σταματα να ριχνεις σταγονιτσες και παραμυθοβακτηρια στις αλλαγες. Μονο αντιχλωριο. Αν υπηρχαν πραγματικα βακτηρια σε εκεινα τα μπουκαλακια δε θα ειχες απωλειες και θα ειχες no3
4 ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟ PH και δε θες "blackwater γιαλατζι"

επισεις εχω την εντυπωση πως οι red cherry υβριδιζουν με τις crystal red αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Αυτο βεβαια ειναι δευτερευον ζητημα, σκοπος ειναι να σωθουν τα εναποειναντα γαριδακια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-12, 20:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετράω αμμωνία :μηδέν όπως γράφω στο αρχικό Post nh3/nh4:0 τα νιτρικά νο3 είναι και αυτά στο μηδέν δεν έπρεπε να είναι τουλάχιστον 10??
-------------------------
επίσης ξέχασα να γράψω ότι ρίχνω και sera blackwater κάθε σάββατο μετα την αλλαγή του νερού κάνει για την μείωση του ph σωστό ή λάθος??
Επειδή στο αρχικό σου ποστ δεν είχες αναφέρει αμμωνία ΝΗ3 αλλά μόνο αμμώνιο ΝΗ4 γι αυτό και σε ρώτησα, βέβαια την αμμωνία μπορούμε να την υπολογίσουμε αν γνωρίζουμε το αμμώνιο, τη θερμοκρασία, το PH κ.λ.π αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να προμηθευτούμε και ένα τεστ για ΝΗ3.
Αν έχεις τεστ για το ΝΗ3 και το μέτρησες 0 είμαστε καλά.
Τα νιτρικά στα γαριδοενυδρεία δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τα 10ppm με ιδανικό κοντά στο 0.
Το ενυδρείο σου με τις μετρήσεις που αναφέρεις φαίνεται στρωμένο και αν δεν το πειράξεις θα συνεχίσει να είναι.
Όπως προανέφερα μη ρίξεις άλλα σκευάσματα, παρά μόνο αντιχλώριο με τις αλλαγές σου.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις γαρίδες που αναφέρεις, λέγοντας crystal red cherry εννοείς τις caridina cantonensis ή τις neocaridina heteropoda ή αλλιώς red cherry;

Βάλε αν θέλεις κάποιες φώτο από τις γαρίδες σου για να μπορέσουν να αναγνωριστούν γιατί πολλές φορές τα ονόματα που έχουν στα πέτσοπ δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό είδος και να προχωρήσουμε με τις απαιτήσεις τους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-12, 20:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Το φιλτρακι αυτο δεν εχεις?


Αυτο βουλωνει σχετικα ευκολα και πεφτει συντομα η ροη του..
Αν βουλωνει, καλα κανεις και το καθαριζεις αλλα χανεις και την περισσοτερη βιολογια ετσι (ακομα και με νερο ενυδρειου), αφου το "υλικο" που εχει μεσα ειναι κατα την αποψη μου για τα μπαζα.
Ενα πλαστικο πλαισο εχει, που γυρω γυρω "ντυνεται" με ενα ασπρο pad βαμβακερο. Μεσα δεν χωραει τιποτα



Αυτο για μηχανικοβιολογικο υλικο εχει, ολο κι ολο, κι ενα ενα μικροσκοπικο σφουγγαρακι στις κατω γριλλιες.
Καθαριζοντας τη βρωμα, πετας και αρκετη βιολογια αφου ειναι ενα υλικο για ολα (μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση) και μαλιστα πολυ σμιχτο υλικο, που αυτο το κανει να θελει συχνο καθαρισμα.
Μεχρι να ξαναπιασει βιολογια, αΐντε παλι καθαρισμα.


Κατα τα αλλα ειναι ομορφο με πολλα καλουδια και ειναι και γωνιακο (δεν φαινεται)
Το ειχα σε 20αρι με γαριδες και το ειχα "γαργαλησει" βεβαια.
Εβγαλα το πλαστικο με το pad, αφησα στη θεση του το κατω σφουγγαρακι, το γεμισα με substrat pro κι εβαλα ενα ακομα diy σφουγγαρακι απο πανω γιατι "κουδουνιζε" το substrat κατω απο τη φτερωτη.
Πισω απο τις κυριως μπροστινες γρυλιες εβαλα ελαχιστο ξασμενο Filetrwool για να κραταει τα χοντρα πριν περασουν στο substrat.
Και τωρα συντομα βουλωνει (πχ καθε 20-30 μερες) αλλα τουλαχιστον εχω βιολογια και φιλτραρισμα καλο και βιολογια δυνατη.
Ουτε βακτηρια εμποριου ουτε τιποτα δεν βαζω.
Μονο αντιχλωριο.
Κατα την συντηρηση, πεταω το filterwool, καθαριζω καλα το μαμισιο σφουγγαρακι και ανακινω το substrat ελαφρα σε νερο απο το ενυδρειο να φυγουν τα χοντρα.
Δεν εχασα ουτε γαριδα (μαλιστα εδινα συνεχως για αποσυμφορεση μεχρι που τις μετεφερα σε 50αρι και παλι δινω ομως) και πεταω μεσα 3-4 φορες την ημερα οτι θελεις απο φαι (εκτος απο τα στικακια για γαριδες, και φρεσκο αγγουρακι ζεματισμενο καρωτο και κολοκυθι, ριχνω σπιρουλινα τριμμενη, τροφες για δισκους, για γατοψαρα, θαλλασινες για reef, μεχρι και κατεψυγμενα bloodworm και diy μοσχοκαρδια με λαχανικα καπου καπου)
Αλλαζω ομως το 50% καθε βδομαδα.
Στη αρχη στο 20αρι ομως, απο τις πρωτες που εβαλα, εχασα και εγω μερικες γαριδες, παροτι το μπολιασα καλα και δεν ειχα αμμωνιες κλπ.
Ο βυθος ομως.....
Οταν τις μετεφερα στο 50αρι, εβαλα ολο το νερο και την αμμο του 20αριου προσθεσα και καινουρια, και δεν εχασα ουτε μια.
Βοηθησε το μπολιασμα του βυθου με την παλια αμμο.
Προφανως αυτο ηταν πιο σημαντικο.

- Για το πεχα μη βαζεις τιποτα.
Αστο καλυτερα οπως ειναι απο τη βρυση.
Απλα να κοιτας να εχει κοντινη θερμοκρασια το νερο της αλλαγης, για να μη αλλαζει αποτομα πανω απο 1-2 βαθμους κατα την αλλαγη. (φυσικα αντιχλωριο).
Τα ξερα φυλα και το ξυλο κατι λιγο θα βοηθησουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω παλι δεν ειμαι σιγουρος πως το φιλτρο ειναι στρωμενο αφου δεν υπαρχουν καθολου νιτρικα.
Θα βοηθουσε βεβαια να ξεραμε ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-12, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν ταιζει τι νιτρικα να εχει με τοσα φυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-12, 21:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν ταιζει τι νιτρικα να εχει με τοσα φυτα
Πολυ χαμηλα φανταζομαι, αλλα τουλαχιστο εστω και ελαφρα μετρισημα...
Υποθετω τουλαχιστο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-12, 17:04
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

φίλε delta66 σε μελετώ συνέχεια από τότε που έμαθα το GAB αν το 66 είναι έτος γέννησης το ίδιο είμαι και εγώ,όντως το φίλτρο αυτο έχω όπως είπα και στο αρχικό μήνυμα το εύδρείο τρέχει απο 23-3-12 οι γάριδες μπηκαν στις 23-4-12.Λοιπόν αύριο είναι σαββατο 2-6-12 τι να κάνω να αλλάξω 20% του νερού δηλαδή 4 λίτρα να ρίξω το αντιχλώριο να μην πειράξω το φίλτρο το εχω σε αργη ροή και να πάω να αγοράσω γαρίδες crystal red cherry?και πόσες χωράνε σε 20lt συνολικά και αν και πότε πολλαπλασίαζονται?Επίσης μια λεπτομέρεια κατώ στο βυθό αλλα και κοντα στο τζαμι υπαρχουν κατι μικροσκοπικα πλασματακια σαν Υ κεφαλαιο αλλα με 4 γραμμες στο κεφάλι μηπως είναι Hydra? είναι κακό? ητάν και πανω ψηλά στο τζαμι αλλαμε την αλλαγη νερου τις σκουπισα με ενα χαρτι αφου είχε κατέβει το νερο. Κάτι τελευταιο εχω και 1 μεγαλο ενυδρειο VISION 260 το οποιο τρεχει κανονικα απο 9/2011 μηπως να βαζω νερο απο αυτο κανει?μπολι πως βαζω πλενω το φιλτρο απο το 20ΛΤ με νερο απο το 260ΛΤ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-12, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. το εύδρείο τρέχει απο 23-3-12 οι γάριδες μπηκαν στις 23-4-12.

2. Λοιπόν αύριο είναι σαββατο 2-6-12 τι να κάνω να αλλάξω 20% του νερού δηλαδή 4 λίτρα να ρίξω το αντιχλώριο

3. να μην πειράξω το φίλτρο το εχω σε αργη ροή

4. και να πάω να αγοράσω γαρίδες crystal red cherry?και πόσες χωράνε σε 20lt συνολικά και αν και πότε πολλαπλασίαζονται?

5. Επίσης μια λεπτομέρεια κατώ στο βυθό αλλα και κοντα στο τζαμι υπαρχουν κατι μικροσκοπικα πλασματακια σαν Υ κεφαλαιο αλλα με 4 γραμμες στο κεφάλι μηπως είναι Hydra? είναι κακό? ητάν και πανω ψηλά στο τζαμι αλλαμε την αλλαγη νερου τις σκουπισα με ενα χαρτι αφου είχε κατέβει το νερο.

6. Κάτι τελευταιο εχω και 1 μεγαλο ενυδρειο VISION 260 το οποιο τρεχει κανονικα απο 9/2011 μηπως να βαζω νερο απο αυτο κανει?μπολι πως βαζω πλενω το φιλτρο απο το 20ΛΤ με νερο απο το 260ΛΤ?
1. Ενας μηνας μπορει να ειναι αρκετος για να στρωσει το φιλτρο και καπως ο βυθος, ΑΝ κανουμε οτι πρεπει και οχι οτι δεν πρεπει.
Γενικα δλδ να προσεχουμε τη βιολογια οπως ειναι σωστο.
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν.
Παντα ομως στο πρωτο 3-4μηνο της λειτουργιας ενος ενυδρειου υπαρχει κινδυνος για τα ζωντανα του βυθου.
Αν βαζουμε καποια Moss απο την αρχη θα ειναι πιστευω καλυτερα αφου θα "κουρνιαζουν" εκει περισσοτερη ωρα.

2. Εγω λεω να κανεις μεγαλυτερες γενικα αλλαγες (πχ 40-50%) καθε εβδομαδα, αρκει να ειναι σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης και να το εισαγεις αργα. (φυσικα αντιχλωριο, εγω βαζω prime)
πχ Δοχειο με νερο αλλαγης ψηλα, και σωληνακι αεραντλιας στον πατο του δοχειου.


3. To φιλτρο βαλτο στη ροη που πρεπει ετσι ωστε να εχει παντου μεσα στο ενυδρειο καλη κυκλοφορια και να μη κανει φιλμ στην επιφανεια.
Νομιζω θελει στο μαξιμουμ για 20λιτρο.
Εγω τερμα το'χα.

4. Προτεινω να ασχοληθεις με red cherry προς το παρον που ζουν σε μεγαλο ευρος τιιμων.

5. Υδρες πρεπει να ειναι και μαλλον εκει ειναι το προβλημα του ενυδρειου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%EA%EF%F5%F1

6. Μπολιασμα φιλτρου δεν γινεται με μεταφορα νερου.
Αυτο το κανουμε οταν θελουμε να ειναι και ιδιων συνθηκων το νερο που θα μεταφερουμε τη βιολογια και τα ζωντανα.
Μπολιασμα φιλτρου γινεται ετσι
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο γαριδοενυδρείο kalts.greg Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 16-12-10 21:36
Το γαριδοενυδρείο μου! TIMOS Ενυδρεία με ασπόνδυλα 24 14-10-10 08:05
Ιδέα για γαριδοενυδρείο vag0s Ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 10-06-10 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06908 seconds with 13 queries