Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-10, 13:36
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Red face Ερωτησεις για στησιμο 20 lit γαριδαδικο.

Γεια σας φιλοι μου.Θα ηθελα να σας ρωτησω 2-3 πραγματακια για να στησω σωστα το 20lit γαριδοενυδρειο του γιου μου[6 ετων]. Το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες και εχει ph 7,2 αλλες μετρησεις δεν εχω κανει. Eχει μεσα 5 CRS και 7 black neon tetra. To τελευταιο ισως ειναι λαθος αλλα ετσι ειχα δει στην σελιδα about.com οτι κανουν αυτα τα ψαρακια σε 5gal.Θελω τις πρωτες παρατηρησεις σας. Επισης καπου ειδα οτι ο master RAVEN εγραψε για φυλλα μανωλιας ? Κανουν και τα κλαδια της? Επισης σημερα εγραψε οτι ειναι δυσκολο να αναπαραχθουν οι CRS τι χρειαζεται? Εμενα η μια κουβαλαει αυγα μετα απο 3 μηνες που τις εχω και ειναι περιπου 1,5cm. Ποια λιπασματα επιτρεπονται γιατι διαβασα οτι ειναι ευαισθητες οι γαριδες στο χαλκο.Εχω μεσα καποιες βαλισνεριες που δεν μεγαλωνουν 2-3 cm και ειναι σαν πλατυφυλλο γρασιδι. Και αν μπορω να βαλω κρυπτοκορυνες μεσα που εχω σε αφθονια. Συγγνωμη αν σας κουραζω με πραγματα που μπορει να τα εχετε ξαναγραψει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-10, 13:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια !
Κατ αρχην τα ψαρια θα πρεπει να φυγουν. δεν ξερω πως θα πεισεις ενα 6 χρονο να αποχωριστει τα ψαρια του αλλα θα πρεπει να γινει οπωσδηποτε γιατι θα εχεις προβληματα στο μελλον και οταν θα αρχισουν να ψοφανε ολα, νομιζω οτι θα ειναι χειροτερα για το παιδι.
Κρατηστε μονες τους τις γαριδουλες και φροντισε να γινονται τακτικες αλλαγες νερου καθε εβδομαδα ενα 25-30>%.
Τα φυλλα μανολιας αν ειναι ξερα κανουν, αλλα για τον κορμο δεν θα το συνιστουσα. δεν υπαρχει και κανενας λογος αφου ανετα και με πολυ προσιτη τιμη μπορεις να αγορασεις μια μικρη ενυδρειακη ριζα απο καταστημα.
Απο φυτα, βαλτε αρκετα και κυριως moss. Οι ανουμπιες και οι κρυπτοκορινες αν κοπουν/πληγωθουν στον κονδυλο, εκκρινουν τοξικα που ειναι επικινδυνα για τις γαριδες. Αν θες να βαλεις κρυπτοκορινες λοιπον, φροντισε τα κλαδεματα και οι διαχωρισμοι να γινονται εκτος ενυδρειου. Απο βαλισνεριες, λογω μεγεθους μονο το ειδος Valisneria nana κανει σε αυτο το ενυδρειο. προτιμηστε μικροσωμα φυτα, βρυοφυτα και moss.Mε ευκολα φυτα, δεν θα χρειαστει και λιπανση. Ειναι ευαισθητες στα λιπασματα...οντως, αλλα λιγο γενικο λιπασματακι καθε εβδομαδα δεν θα τις επιρρεασει και τοσο.

Για να αναπαραχθουν οι CRS θελουν κυριως πολυ καθαρο νερο, αρκετα λιτρα, πανω απο 50-60 και καλη διατροφη. Αν ειναι και σε ομαδα ανω των 10 ειναι πολυ καλυτερα. Θερμοκρασια γυρω στους 20-24 και καλυτερα ακομα 22-23. Οχι πανω απο 25 και ανωτατη αντοχη εχουν εως 27-28 για συντομο διαστημα...μετα τουμπαρουν.
Και σε λιγοτερα λιτρα μερικες θηλυκιες ισως γεννησουν αλλα γενικα συμβαινει σπανια και τα μικρα ειναι λιγα.

ΥΓ. δεν κουραζεις, ποτε δεν ειναι αρκετες οι πληροφοριες για αυτες τις γαριδες και συνεχως ανακαλυπτονται νεα πραγματα . Καλη επιτυχια και καλες γεννες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-10, 20:36
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Smile Εγινα παππους

Ευχαριστω RAVEN για τις απαντησεις σου. Λοιπον εχουμε και λεμε:α)τα black neon θα φυγουνε με καλο προορισμο, β)αγορασα μια μανολια για να μην την πληρωσει την νυφη η μανολια του γειτονα,ΚΑΙ γ) εγινα παππους η CRS εκανε μωρακια. Ακουω ξαφνικα τον πιτσιρικα μου να ουρλιαζει να παω να δω το ενυδρειο του και τι να δω κατι κοκκινα-ασπρα σαν ψειριτσες δυο μαλιστα μπορεσε να διακρινει. Ας προσγειωθω τωρα, ρε παιδια ξερω η ωρα ειναι δυσκολη αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει τι να κανω; εχω ελπιδες να μεγαλωσουν; Παντως καλη Ανασταση σε ολους σας και σας ευχομαι οτι καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-10, 21:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Να σου ζησουν ! Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο συχνες μικρες αλλαγες νερου 15-25% καθε 3-4 μερες. Τα ψαρια θα τις φανε αν ξεμυτισουν γι αυτο συντομευσε την απομακρυνση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-10, 21:50
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστω φιλε μου. Αλλα κατα συμπτωση σημερα το πρωι εριξα 3ml γενικο λιπασμα λες να εχω προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-10, 21:50
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

επισης η μανολια πρεπει να ξεραθει φυσικα και αυτο νομιζω παιρνει αρκετο καιρο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-10, 13:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ΄ευχαριστω φιλε μου. Αλλα κατα συμπτωση σημερα το πρωι εριξα 3ml γενικο λιπασμα λες να εχω προβλημα;
3ml λιπασμα σε 15 λιτρα καθαρα, ειναι πολυ ! ακομα και αν δεν πειραξει τις γαριδες, θα προκαλεσει αλγες. Ποιας εταιρειας και ποιο λιπασμα ειναι; Απομακρυνε την περισσεια με μικρες αλλαγες νερου μεσα στην επομενη εβδομαδα. Ριχνε 2-3 σταγονες καθε 10-15 μερες και θα ειναι αρκετες. Τι φωτισμο εχεις;
Το μυστικο για ολες τις γαριδες ειναι σταθεροτητα στις τιμες και καθαρο νερο. Κι αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο μακροπροθεσμα σε μικρα ενυδρειακια κατω των 50 λιτρων. Φροντισε λοιπον να εισαι τυπικος στις αλλαγες νερου και το νερο που θα προσθετεις να ειναι τις ιδιας χημειας και ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου.
Επισης αρχισε να ψαχνεις για ανεμιστηρακια για ψυξη το καλοκαιρι. πανω απο 25 βαθμους τα παιζουν οι CRS.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-10, 22:59
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Μετα απο αρκετο διαβασμα καταλαβα οτι χωρις να εχω καμμια πληροφορια εμπλεξα σε κινδυνο αυτες τις πανεμορφες αλλα και απαιτητικες γαριδουλες και για να καταλαβετε σημερα εκανα μετρησεις με υγρα τεστ της SERA που ειχα(ημ.ληξης 2011) αλλα δεν μπηκα στον κοπο να τα χρησιμοποιησω.
NH4/NH3:0 NO2:0 NO3:10 PO4:0 PH:8 KH:10
Ενυδρειο 20 lit μεικτα HAILEA με εσωτερικο φιλτρο
Υποστρωμα μπεζ αμμος
Φωτισμος 1*9watt κοινη λαμπα φθοριου (αυτη φοραγε) 8 ωρες φωτοπεριοδος
Φυτα valisneria λιγη java moss και μια ριζα hygrophila corymbosa "compact"
λιπασματα:δυστυχως εχθες για πρωτη φορα 3-4ml ferreal της aqua medic
θερμοστατης Hydor mini heater τον οποιο ειχα ξεχασει να βγαλω απο την πριζα και ειχα 27c
Το μονο ενθαρυντικο ειναι οτι βλεπω ακομα ενα γαριδακι που εχει πιασει καβαντζα σε πολυ εμφανες σημειο(σαν δυο κοκκοι αμμου ειναι το μικρο) και τις μεγαλες ζωηρες. Τι μπορω να κανω αμεσα ρε παιδια καπου διαβασα για απιονισμενο νερο μπορω να προσθεσω και σε τι αναλογια; Λετε να φταινε τα test η το λιπασμα που εριξα;Φωτο του μικρου θα προσπαθησω να βρω καλη φωτ.μηχανη ενος φιλου. Βοηθεια ειναι πολυ σπουδαιες γαριδες αν και δημιουργημα ανθρωπου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-10, 00:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

πατριώτη καλώς ήρθες και από δω και καλορίζικες οι γαριδούλες σου ....

δεν σε έχω ξεχάσει τόσο καιρό αλλά έτρεχα και αυτές τις μέρες μόνο ξεκουράζομαι λιγάκι ..
σου στέλνω το τηλ μου σε ΠΜ, πάρε με αύριο αν θες για καφεδάκι ...

οι τιμές Ph,Gh,Kh στην Χαλκίδα είναι στον Θεό ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-10, 00:03
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ευχαριστω τρελε Ιω. Οι γαριδουλες πανε μια χαρα σημερα μετρησα 3 και ειναι πιο εμφανεις (περιπου 2mm) εχουν βρει καταφυγιο κατω απο τη moss που εβαλα.Μετρησεις ph 7,5 και θερμοκρασια 25c. Θελω να ρωτησω ειναι αλλη μια που εχει αυγα και σημερα τα σκορπαγε ενα ενα,τα οποια γινονταν μεζες απο τις αλλες γαριδες,τι φταιει;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-05-10, 14:05
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Cool Μετα απο ενα μηνα

Μετα απο ενα μηνα περιπου και αφου περασα την πρωτη κρυαδα νομιζω οτι το ενυδρειο μου παει καλα. Βεβαια δεν ειναι για παρουσιαση αλλα για το ρολο του νηπιαγωγειου παιρνει καλο βαθμο νομιζω. Εχω ριξει στον πατο του ενυδρειου κομματια java moss στα οποια βρισκουν καταφυγιο και τρεφονται τα μικρα crs. Επισης η ρουτινα μου ειναι 20% αλλαγη καθε 3-4 μερες με 30%απιονισμενο νερο και ήδη χρησιμοποιω ανεμιστηρακι για να κραταω την θερμοκρασια στους 24c. Η πρωτη φωτο δειχνει μια απο τις πρωτες μου crs με ενα μικρο 1 εβδομαδας. Και η δευτερη φωτο το μικρο με μια που ειναι ενος μηνα. Καθε σχολιο δεκτο.
Υ.Γ.Φυσικα και ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο αλλα τα σχεδια για στησιμο του 80λιτρου αναβληθηκαν λογω των συνθηκών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0659.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  57,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0660a.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  48,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-10, 14:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με το καλό να δεις κι άλλες! Και άμα τα πράγματα στο επιτρέψουν και κάνεις μεγάλο γαριδάδικο προσπάθησε να μεγαλώσεις το grade τους (αν έχεις την απαραίτητη υπομονή!). Επίσης μια μικρή συμβουλή, από αυτά που έχω διαβάσει -για το μεγάλο εννοώ-, είναι ότι οι γαρίδες θέλουν και μεγάλη επιφάνεια να τρέχουν, δηλαδή είναι πολύ καλό να είναι καλυμμένα τα τοιχώματα του ενυδρείο (π.χ. moss wall).

Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουριο γαριδαδικο!(αρχαριος) @@nikos@@ Ενυδρεία με ασπόνδυλα 37 11-02-10 11:12
σκεψεις για γαριδαδικο Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 13 05-02-10 18:10
νεο γαριδαδικο.... (bamboo shrimp) mixalis24 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 7 09-04-09 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07293 seconds with 14 queries