Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-05-19, 20:15
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απορία - ερωτηση για συνύπαρξη ειδών.

Δεν έχω 10 μέρες που απέκτησα ένα κοπαδακι με 5 caeruleus labidochromis και το έβαλα να συνυπάρξουν με έναν ενήλικο αρσενικό του ίδιου είδους. Μαζί έβαλα και ένα ζευγαράκι tiger barb. Τα έβαλα γιατί μου άρεσαν αλλά και γιατί έβλεπα τον μεγάλο να είναι πολύ επιθετικός απέναντι σε όλο το κοπάδι και κάπου διάβασα στο διαδίκτυο ότι αν βαλω ψάρια αποπροσανατολισμού θα μειωνόταν αυτή η επιθετικότητα. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως, τα πράγματα λίγο ηρέμησαν, υπάρχει πάλι κηνυγητο αλλά λιγότερο και τα τιγράκια τα πάνε υπέροχα! Συνυπάρχουν όλα μαζί πολύ καλά μέχρι στιγμής.
Στο μεταξύ πριν 3-4 μέρες παρατήρησα μια θηλυκιά να είναι μπουκωμένη! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ποσο γρήγορα έγινε το ζευγάρωμα και κατάλαβα ότι το κυνηγητό που έπεφτε ήταν για αυτό τον λόγο.
Έχω σκοπό τη θηλυκια να μην την απομακρύνω σε γεννηστρα και να αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν ως έχουν. Το ενυδρείο έχει αρκετές φωλιές αλλά θα προσθέσω και άλλες τις επόμενες μέρες.

Η απορία είναι εξής: τα τιγράκια είναι παμφαγα και ότι ρίξω μέσα για τροφή αυτά πάνε πρώτα και με τσαμπουκά διεκδικούν αυτό που τους ανήκει.
Αν τελικά η θηλυκια γεννήσει, τα μικρά της δε θα έχουν πρόβλημα με τα τιγράκια;
Ο αρσενικος έχω την εντύπωση ότι κι αυτος θα ορμα με την κάθε ευκαιρία.
Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν;
Έχω τη εντύπωση ότι θα είναι εντελώς ανυπεράσπιστα.
Τι λέτε;

Επίσης, λίγο ίσως άσχετο με το θέμα: είχα σκοπό πριν δω τη θηλυκιά μπουκωμένη να έδινα τον ενήλικο αρσενικό για να μην έχω πολλά θέματα συμπεριφοράς και μεγάλη ιχθιοφορτιση αλλά τώρα που είναι μπουκωμένη, ο αρσενικός μήπως πρέπει να παραμείνει ή δεν παίζει ρόλο;
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λύστε μου μια απορία ρε παιδιά[συνδυασμός ειδών από διαφορετικούς βιότοπους] Michalis... Γλυκό νερό - Γενικά 43 13-05-14 21:52
αναγνώριση ειδών amangos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 15-03-11 13:57
Συνύπαρξη νανοκιχλίδων Αμαζονίου Ulver ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 26-05-09 12:58
Αναγνώριση 3 ειδών gregoryn Malawi 13 23-11-08 18:47
Αρμονική συνύπαρξη ή μεζές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 7 11-11-05 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05485 seconds with 14 queries