Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-06, 20:40
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή Kατι Πιο Δυσκολο

εκανα το λαθοσ και αρχησα με μικρο ενυδρεια 10λιτρα αν και μου αρεσει πολυ και θα χει μελλον σαν φυτεμενο ενυδρειο
προσ το παρον εχω μεσα στο ενυδρειο 4red eye tetra μαι γαριδα και 2 glyptopterichthus gibbiceps και[IMG]../images/bannerekdromi.gif[/IMG] πανε ολα πολυ καλα
απο φυτα εχω μια anubia, egeria densa, java moos ,bacopa και αλλο ενα απο το ικεα
τα σχεδια μου ειναι κατα το φθινοπωρο να παρω ενα μεγαλο να το χερομαι για κοινωνικο δε το σκεφτομαι και τοσο πολυ γιατι εχει ο κολλητοσ μου φιλοσ και ειναι πολυ πληκτικα εννο απο ειδη ψαριων τελοσπαντον αυτη ειναι η γνωμη μου...
και σκεφτομαι για κατι απο αφρικη θελω να μου πειτε τι ειναι το πιο ευκολο και τι ειδη μπορω να βαλω σε ενα ενυδρειο 60-80λιτρα δεν εχω και χωρο ο καιμενοσ
τα red eye tetra μου

και κατι αλλο μια που γραφω ενα αρθρο για το κοπαδακι μου πωσ θα το αναπαραγω και παλι το ξερω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο μου για νια νιωθουν ανετα αλλα τισ τελευταιεσ μερεσ παρατηρω το πιο μεγαλοσομο να κυνηγαει 2 πιο μικροσομεσ οχι επιθετικα αλλα σαν τη κινησεις των αρσενικων γκαππι στην ανναπαραγωγη τους αν και ειναι απιθανο γιατι ειναι πολυ δυσκολα στην ανναπαραγωγη και θα θελαν συμπληρωματα τροφησ και ειδικο νερο
περημενω με ανυπομονησια τισ απαντησεισ σασ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-06, 10:09
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες !
Για να ξεκινήσεις σωστά το χόμπι πρέπει να διαβάσεις μερικά πράγματα και μετά συζητάμε εδώ τις τυχόν απορίες που θα έχεις. Έτσι θα μπορείς να συντηρείς ένα ενυδρείο χωρίς προβλήματα και απώλειες.
Το μέγεθος του ενυδρείου είναι αυτό που μας περιορίζει στον τύπο και στα είδη των ψαριών που μπορεί να φιλοξενίσει, όσο μεγαλύτερο τόσεες περισσότερες επιλογές.
Προς το παρόν πρέπει αν 'φτιάξεις' λίγο αυτό που έχεις γιατί τα glyptopterichthus gibbiceps γίνονται 45-50 εκατοστά οπότε δεν θα χωράνε στα 10 λίτρα. Ξεκίνα το διάβασμα από εδώ http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
Αυτή είναι κατά την γνώμη μου η σειρά που πρέπει να πλησιάσει το χόμπι του ακουαρίστα.
Με το καιρό θα καταλαβαίνεις όλο κι περισσότερα και θα μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου. Αφού έχεις κολλητό με ενυδρείο, ρώτα και αυτόν τι 'επιτρέπεται' να κάνεις.

Τα 'Αφρικάνικα' ενυδρεία θέλουν πολλά λίτρα αλλά άρχισε να διαβάζεις την κατηγορία Κιχλίδες Ανατολικής Αφρικής (rift lakes)

Η αναπαραγωγή στην φάση και με το ενυδρείο που έχεις τώρα, δεν μπορεί να γίνει.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-06, 10:35
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

εχω διαβασει για τα γατοψαρα μου και τα πηρα με επιφυλαξη το pet shop που αγοραζω ο καταστηματαρχησ ειναι πολυ καλοσ και ξερει παρα πολλα και το βλεπω απο τα ενυδρεια που εχει στο μαγαζι του πολυ καλα και το συζητησαμε και μου ειπε οτι θα αναγκαστω να παρω μεγαλο ενυδρειο.
τελοσπαντον τα πηρα και οταν μεγαλοσονουν θα το δοσω η στο φιλο μου η μεχρι τοτε θα χω παρει ενα καινουργιο ενυδρειακη οποσ ειπα και πιο πανω
μη νομιζετε και ο φιλοσ μου οσα ξερω εγω ξερει ετσι και αλλιος ειμαστε 15 χρονων και οι δυο δεχ εχουμε μεγαλη πειρα αλλα οσο μπορουμε μαθαινουμε.
με ενυδρεια ασχολουμαι απο περσυ τοτε πηρε το ενυδρειο ο φιλοσ μου και ειχα μαθει τα βασικα αλλαγες νερου στρωσιμο και ολα αυτα απλος απο φετος εχω και το δικο μου.

το προβλημα ειναι η φασαρια που γινεται με τα νερα και αυτο ειναι το προβλημα των γωνιοων μου και που θα βαλω αν παρω το μεγαλο ενυδρειο
με ενδιαφερουν πολυ τα ενυδρεια αρα θα τα καταφερω και για ενα 100ίτρο-80λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-06, 11:26
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

απο τι εψαξα βρηκα οτι οι κιχλιδεσ ειναι τσιμπιμενες
για αυτο ερχομαι πισω στα ευκολα ενα πυνκφυτεμενο 80-60λιτρα
με 10-15 cardinal και 10-15 αλλα ψαρια tetra θα ειμαι μια χαρα ποπο το σκεφτομαι και ανατριχιαζω,,,,
με πολλεσ γαριδουλες
με το διοξυδακη μου ποπο πρεπει να συγκρατηθω προσ το παρων μια χαρα ειναι αυτο που εχω..
ακουω τι μου προτεινετε
αν και θα θελα κιχλιδεσ μικρεσ και ευκολεσ επειδη ακομα απο κιχλιδεσ δε ξερω τα ειδη για δοστε μου Link να μαιθαινω

ευχαριστω προκαταβαλικα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-06, 12:59
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
για αυτο ερχομαι πισω στα ευκολα ενα πυνκφυτεμενο 80-60λιτρα με 10-15 cardinal και 10-15 αλλα ψαρια tetra θα ειμαι μια χαρα ποπο το σκεφτομαι και ανατριχιαζω,,,, με πολλεσ γαριδουλες
με το διοξυδακη μου ποπο πρεπει να συγκρατηθω προσ το παρων μια χαρα ειναι αυτο που εχω..
ποπο πρέπει να συγκρατηθείς λίγο... ενα πυνκφυτεμενο 80-60λιτρα μπορεί να είναι απο ΤΕΛΕΙΟ εως τραγικό! ποπο 10-15 cardinal και 10-15 αλλα ψαρια tetra θα είναι πολλά... ποπο 10 Καρδινάλιοι και καμια 10 γαρίδες είναι μιά χαρά!

PS: ποπο αν μπορεί κάποιος ας διορθώσει το ΑΜΠΕΛΟΚΟΙΠΗ γιατί με αποσυντονίζει!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-06, 21:11
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ναι ενταξηι υπερβολη μου τα ψαρια που εγραψα.
δε σε καταλαβαινω για το ΑΜΕΛΟΚΗΠΟΙ...
ααα επισησ διαβασα ενα αρθρο για τα guppy ελιγμενεσ ανναπαραγωγεσ
και σκεφτομαι οτι 2-3 20λιτρα με γκαππυ μεσα και αναππαραγωγες θα χε πολλυ ενδιαφερον σκεφτομαι για πειτε μου τη γνωμι σασ πανω σε αυτο
ενταξι θα με παρεξυγησετε απλοσ δε ξερω σε πιο τομεα να παω με τα ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-06, 21:48
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
ναι ενταξηι υπερβολη μου τα ψαρια που εγραψα.
δε σε καταλαβαινω για το ΑΜΕΛΟΚΗΠΟΙ...
....
¶στον βρε ποπο αυτός είναι μεγάλος (σε ηλικία) και κάνει πλάκες.
Αν και όταν αποφασίσεις να κάνεις φυτεμένο, θα είναι καλύτερο παιδί μαζί σου Θα μπορείς να ταράζεις στις ερωτήσεις και να σου δίνει κλαδέματα .

Την ιδέα σου τώρα την βρίσκω καταπληκτική !
Διάβασε τι έχουν γραφτεί στην αναλογη κατηγορία αλλά, ξεκίνα από την αρχή και σιγά-σιγά.
Μετά, αν δυσκολεύεσαι σε τίποτα... απλά ρωτάς εδώ
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-06, 21:59
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
...δε σε καταλαβαινω για το ΑΜΕΛΟΚΗΠΟΙ...
Αναφερόταν στην ορθογραφία... Ηταν λίγο... κάπως, τελως πάντων...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
...ααα επισησ διαβασα ενα αρθρο για τα guppy ελιγμενεσ ανναπαραγωγεσ και σκεφτομαι οτι 2-3 20λιτρα με γκαππυ μεσα και αναππαραγωγες θα χε πολλυ ενδιαφερον σκεφτομαι για πειτε μου τη γνωμι σασ πανω σε αυτο...
Κάνω συστηματική αναπαραγωγή σε συτά τα ψάρια και έχω να σου πώ από την εμπειρία μου ότι... ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!
Εχω αφιερώσει 6 ενυδρεία από 12 έως 200 λίτρα περίπου για τις γέννες, τους διαχωρισμούς, το μεγάλωμα, την διατήρησή τους και ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ!!!
Το 20άλιτρο κάνει μόνο για να μεγαλώσεις 1 μόνο γέννα, για 1 το πολύ μήνα, ΜΕΤΑ την πρώτη εβδομάδα ζωής τους. Είναι πολύ μικρό, τα ψαράκια αυτά γεννοβολάνε συνέχεια και όσο μεστώνουν οι θηλυκιές, τόσο πιο πολλά κάνουν. Εμένα η μεγαλύτερη γέννα, ήταν 73 ψαράκια!!! Ξέρεις τι χρειάζεται για να τα μεγαλώσεις? Αστα...
Σε ένα 20λιτρο (κατά τη γνώμη μου), μπορείς να έχεις 3 γκαππάκια (1 αρσ & 2 θηλ, και όχι μεγαλόσωμα σαν τις δικές μου) και ένα γλυφτάκο και... τέλος. Πάντως, νοιώθω ότι θα είναι στριμωγμένα... Με αρκετά εύκολα φυτάκια, θα σου κάνουν γέννες, θα γλυτώνουν μερικά από τα δόντια των μεγάλων και μόλις μεγαλώνουν λίγο, θα πρέπει να τα βάζεις αλλού ή να τα δίνεις.
Σκέψου το καλά... Τα γκάππυς τα λένε και... εκατομμυριόψαρα!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-06, 22:15
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ναι το ξερω αυτο το προβλημα και το ξανασκεφτομαι αλλα θελω κατι καινουργιο και οχι με πολλα λεφτα μη καταντησω να φτιαχνω φυτεμενε σε ποτηρια του κρασιου οπωσ εχω δει...
τελοσπαντον δεχομαι προτασεισ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-06, 22:27
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβα γιατί δεν βάζεις
Παράθεση:
μπορείς να έχεις 3 γκαππάκια (1 αρσ & 2 θηλ, και όχι μεγαλόσωμα σαν τις δικές μου) και ένα γλυφτάκο και... τέλος.
που λέει και ο filoxenos.

Και γέννα θα σου κάνουν και επιλεκτική θα είναι
Το σίγουρο είναι ότι και το ενυδρείο σου+τα ψάρια σου θα είναι καλύτερα από τώρα. Αυτό δεν ζητάμε ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-06, 13:18
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

το σλεφτομαι οτι εχω κανει λαθοσ που πηρα μικρο
τεχεδια μου για το μελλον ειναι ενα 60ίτρο φυτεμενο το 10λιτρο με ενα αστακο και ενα 10λιτρο που το χω με εντομα να το κανω νοσοκομειο και γεννηστρα και ειναι ολα μια χαρα
εχω στεναχωρηθει πολυ για τα γατοψαρα μου αλλα σε 4 μηνεσ ερχεται 60 λιτρο αρα υπομονη τυποτα αλλο
ααα. υπαρχει καποιο φυτο που να μη τροει ο αστακοσ ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-06, 20:40
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

υπαρχει καποιο φυτο που να μη τροει ο αστακοσ ???".......ναι μπορεις να βαλεις πλαστικα..........πλακα κανω φυσικα .....τον παω πολυ τον ποπο.....εχει γελιο....αυτο το 10λιτρο καντο ενα reef να γουσταρεις λεω εγω και ασε τον κοσμο να λεει.....βαλε και κανα χταποδακι μεσα και εισαι αρχηγος........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-06, 00:06
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ενταξι ρε παιδια ηρεμια τι εκανα οι αλλοι με τισ γυαλεσ και τα χρησοψαρα ειναι καλυτεροι οι που εχουν τουσ μονομαχουσ στα ποτηρια του τσιπουρο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-06, 09:14
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

οχι ρε ποπο μια χαρα ξεκινας δεν ειπαμε τιποτα παντα φιλικα και χαβαλε κανουμε .....πραγματικα ξεκινα με κανα γκαπυ και οταν θα αποκτησεις καποια εμπειρια και θα εχεις χωρο κανεις ενα μεγαλυτερο και εισαι οκ.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-06, 09:47
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
...οι αλλοι με τισ γυαλεσ και τα χρησοψαρα ειναι καλυτεροι οι που εχουν τουσ μονομαχουσ στα ποτηρια του τσιπουρο
......
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειναι τοσο δυσκολο να κρατηθεις..... Pritanis Δίσκοι 14 14-02-05 17:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05832 seconds with 13 queries