Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-10-10, 18:39
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, αυτό που θέλω να σου πω είναι να δεκτείς τα κατασχισμένα φύλλα των νυμφαίων στην εικόνα της λίμνης σου. Αν σου αρέσει η εικόνα αυτή, βεβαίως και κάνουν με τα nishikigoi. Το πολύ πολύ να τα βλέπεις κάθε μια και τόσο στην επιφάνεια και να τα ξαναφυτεύεις. Θα χρειαστείς και δυκτάκι να μαζεύεις κομμένα φυλλαράκια. Θα τα κόβουν μεν, αλλά δεν θα τα τρώνε λόγω γεύσης.

Αυτο το ειδα στην αρχη και οπως ειπα σταματησαν να το κανουν πλεον . Αν ξαναδω το φαινομενο αυτο να στε σιγουροι οτι θα σας το πω .

Σε πολύ μεγάλες λίμνες, είναι εφικτή αυτή η συμβίωση, γιατί τα ψάρια έχουν πολύ μεγάλο χώρο να κινηθούν και να τσιμπίσουν/σκάψουν σε πολλά διαφορετικά σημεία με φυτά, διαμοιράζοντας τις καταστροφές.

Όταν θα ήθελα και εγώ να παρουσιάσω τη λίμνη μου κάπου στο εξωτερικό, θα μου ήταν πολύ εύκολο να πάρω 2, 3, 4 γλάστρες νούφαρα που έχω τώρα στη μικρή μου λίμνη με τα χρυσόψαρα, να τις τοποθετήσω στη λίμνη με τα κοι και να βγάλω υπέροχες φωτογραφίες. Αν βέβαια είχα κάποιο ονλάιν κατάστημα με φυτά, πάλι το ίδιο θα εκανα. Μιλώντας την άνοιξη που μας πέρασε με πολύ γνωστό όλναιν κατάστημα αφού αγόρασα κάποια φυτά, ρωτώντας αυτό ακριβώς το ενδεχόμενο, να τι μου έχει απαντήσει η κοπέλα προς τιμή της: "Koi fish will damage most plants. Your koi might dig up and eat any of the
plants you have chosen - it depends on the size of the fish, as bigger fish
are worse". Οπότε είτε συμβαδίζεις με το περιεχόμενο της πρώτης μου παραγράφου, είτε περιμένεις να κάνεις την έκπληξη σε 3 χρόνια...

Ναι αλλα δεν ειναι μονο οι φωτογραφιες .Εχει αναπτυχθει μια λογικη σειρα επιχειρηματων σχετικα με το θεμα που συζητουμε που σιγουρα δεν μπορει να γινει απο αρχαριους του ειδους .Οι πιο πολλοι λοιπον λενε οτι εφοσον τα κοι μας απο μικρα εμαθαν να ζουν με τα φυτα ειναι πιθανον στο μελλον να μην τα καταστρεψουν .

Για να βγάλω τα συμπεράσματα μου, δεν έχω μείνει μοναχά από τις φετεινές μου εμπειρίες. Έχω ρωτήσει αρκετό κόσμο με τις ίδιες ανησυχίες. Πολύ θα ήθελα να είχα γεμάτη τη νέα μου λίμνη με νούφαρα, αλλά προσωπικά με χαλούσε η εικόνα που είχα στη μικρότερη μου λίμνη κάθε πρωί.

Υ.Γ. Είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω και τα καλά, αλλά και τα κακά στην κατηγορία αυτή. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τις υποδείξεις μου, αλλά από την άλλη υπάρχει κόσμος που θέλει να γνωρίζει όλα τα ενδεχόμενα.
Μα αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ βρε παιδια .Να λεει ο καθενας τη γνωμη του .Αν ηταν αλλιως τα πραγματα θα εβαζε ενα ατομο 10 κειμενα και θα κλειδωνε τα θεματα . Ομως με το να υπαρχει σε ορισμενα θεματα διαφορα αποψεων (που είναι λογικο και για την επιτυχία ενός φορουμ απαραίτητο ) μαθαινουμε περισσοτερα και ειναι και πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 11-10-10, 18:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ βρε παιδια .Να λεει ο καθενας τη γνωμη του .Αν ηταν αλλιως τα πραγματα θα εβαζε ενα ατομο 10 κειμενα και θα κλειδωνε τα θεματα . Ομως με το να υπαρχει σε ορισμενα θεματα διαφορα αποψεων (που είναι λογικο και για την επιτυχία ενός φορουμ απαραίτητο ) μαθαινουμε περισσοτερα και ειναι και πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση .
Εννοείται!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 11-10-10, 19:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ποιος ειπε οτι δεν σέβεται τις αποψεις των αλλων?Σιγουρα εσεις ασχολείστε περισσότερο καιρο με τις λιμνες και για αυτο εχω ακομα ενα λογο παραπανω να ακουω την αποψη σας . Ομως στο συγκεκριμένο θεμα ( δλδ οτι ειναι δυνατόν να έχουμε κοι σε φυτεμενες λιμνες ) επέτρεψε μου να διαφωνήσω γιατι οπως ειπες και εσυ σε προηγούμενα ποστ υπαρχει η δυνατότητα να βλεπει καποιος μεσω του νετ ακομη περισσότερες εμπειριες ατομων ανα το παγκοσμιο .

Επιμένω λοιπον οτι υπαρχει κόσμος που τα καταφερε με επιτυχία να διατηρει κοι σε φυτεμένες λίμνες . Κανε το ένα google .Θα το δεις και εσυ .

Οσο για τα νουφαρα ειμαι σιγουρος οτι εφόσον τα κατάφεραν φετος του χρονου που θα ειναι ακομα πιο δυνατά θα γεμίσουν τη λιμνη . Για τα φυτά που ειναι σε γλαστρες οσο και να προσπαθώ δεν μπορω να φανταστώ πως ειναι δυνατον να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα .Τα κοι ουδέποτε τα πλησίασαν επιθετικα ως τωρα αλλα ακομα και να το κανουν δεν νομιζω να γινει ο μεγαλος ολεθρος που ακουω τοσο καιρο .Φυσικα εδώ ειμαστε για να δουμε τη συνέχεια .
Καλα βρε Μιχαλη εισαι με την ιδεα οτι δεν εχουμε δει λιμνες με κοι και φυτα μαζι

Ξερεις ποσο το παλευουν οι ιδιοκτητες αυτων των λιμνων???

Οταν ειχα την λιμνη μου φυτεμενη (εχω ανεβασει ενα βιντεο εδω) κατα τη διαρκεια αναπαραγωγης των χρυσοψαρων τρομαξα!!!!!!!! Τα κοι εκαναν σαν τρελλα και μεσα στον χαμο που επικρατουσε οι γλαστρες ηταν ετοιμες να πετασουν Αυτα οταν τα κοι ηταν πολυ πιο μικρα....

Τωρα, οπως ειναι σημερα τα πραγματα ουτε για πλακα δεν θα εβαζα γλαστρες με φυτα μεσα στη λιμνη......αφησα μονο μια (προσωρινα) για τα βατραχια

Φετος κατα την ιδια διαδικασια εχω χασει 2 χρυσοψαρα τα οποια εγκλοβιστηκαν μεσα σε εναν απο τους κυπερους.....οποταν εμενα καμια φωτο και κανενα βιντεο συμφωνα με αυτα που ειδα στην δικη μου λιμνη δεν με πειθουν

Οπως ειπε και ο Βασιλης ειμαστε υποχρεωμενοι να καταθετουμε εμπειριες χωρις να θελουμε να επηρεασουμε κανενα αλλα να προβληματισουμε.

Απο κει και περα ο καθε ενας κανει οτι γουσταρει
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 11-10-10, 20:15
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ειδες τωρα μιλας πιο συγκεκριμενα . Το βιντεακι της αναπαραγωγης των χρυσοψαρων σου το ειδα και με εντυπωσιασε ! Δεν ξερω αν θα εχουν καποιο προβλημα οι γλαστρες μου αν θα κανουν το ιδιο τα κοι μου αλλα μην ξεχνας ειναι μονο 2 . Επισης δεν μπορω να ξερω το γενος τους .Αν ειναι το ιδιο γενος θα αποφυγουμε αυτη τη διαδικασια οπως καταλαβαινεις .

Εχω δει ιδιωτικη λιμνη 10δων χιλιαδων λιτρων σε σπιτι στη Λεμεσο με ολα τα κοι να αγγιζουν τα 85 cm συν . Εκει βεβαια αν εβαζες οποιοδηποτε φυτο θα γινοταν κολατσιο σιγουρα αφου δεν εχουν δει ποτε τους πρασιναδα .

Πολυ καλο ειναι να καταθετουμε εμπειριες αλλα πρεπει να γνωριζουμε επισης οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-10-10, 06:22
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Βαλε σε ενα βαζο μια ριζα νουφαρου και βγαλε το στην αυλη . Συντομα θα δεις ανθος . Φυσικα δεν ειναι η εποχη του αλλα λεμε τωρα
Καλά Μιχάλη η αναφορά που έκανες στο να πάρω ένα νούφαρο.
Ολα τα λεφτά.!!!
Είναι σαν να έχω 1 χρυσόψαρο σε ενυδρείο.
Δεν είναι το ίδιο με το να έχεις χρυσόψαρα σε λίμνη.
Το αισθητικό κομμάτι και μονό, διαφέρει .
**__**__**__**__**__**__**__**__**__**__

Όλα γίνονται και φυτά και koi μαζί.
Το θέμα είναι αν έχει κάποιος την πολυτέλεια να ασχολείτε πολλές ώρες με την λίμνη του και κατά ποσό το θέλει. (εγώ πάντως όχι).
Εγώ προσωπικά στων λίγο, ή πολύ χρόνο που θα βρίσκομε στην λίμνη προτιμώ να πίνω καφεδάκι η τσιπουράκι και να χαλαρώνω, από το να ξεβοτανίζω. Η να ξεβουλώνω τα κομμένα φυτά από τα φίλτρα.

Αν οι κυπρίνοι κάποιου, δεν τρώνε φυτά
Δεν σημαίνει ότι δεν θα φανέ - ξεπατώσουν κάποια στιγμή.

Πάντα υπάρχει και η επιλογή να βγουν τα koi από την λίμνη.

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλει ο καθένας στην λίμνη του.
Α.. Πρασινάδα ανέγγιχτη (λίμνη με χρυσόψαρα)(να έχει το κεφάλι του ήσυχο)
Β.. Πρασινάδα μαδημένη. (λίμνη με koi)
Γ.. koi χωρίς φυτά (να έχει το κεφάλι του ήσυχο)
Δ ..Παρτέρια περιφραγμένα μεσα στο νερο, με στήσιμο τέτοιο. Ωστε να μην έχουν πρόσβαση τα koi (να έχει το κεφάλι του ήσυχο)



Μήπως να ανοίγαμε ένα νέο θέμα με φυτά (κατάλληλα και ακατάλληλα) για λίμνες
Ώστε εκεί ο καθένας να καταθέτη την εμπειρία του. Ποια φυτά τρώνε η καταστρέφουν τα ψαριά και ποια όχι.(αν και τα κοι είναι ικανά να καταστρέψουν τα πάντα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 12-10-10, 06:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σαν να έχω 1 χρυσόψαρο σε ενυδρείο.
Δεν είναι το ίδιο με το να έχεις χρυσόψαρα σε λίμνη.
Το αισθητικό κομμάτι και μονό, διαφέρει .
Συμφωνώ και επαυξάνω Βασίλη. Τα χρυσόψαρα είναι καθαρά ψάρια λίμνης και στο ενυδρείο μπαίνουν μόνο κατ' οικονομία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα γίνονται και φυτά και koi μαζί.
Το θέμα είναι αν έχει κάποιος την πολυτέλεια να ασχολείτε πολλές ώρες με την λίμνη του και κατά ποσό το θέλει. (εγώ πάντως όχι).
Εγώ προσωπικά στων λίγο, ή πολύ χρόνο που θα βρίσκομε στην λίμνη προτιμώ να πίνω καφεδάκι η τσιπουράκι και να χαλαρώνω, από το να ξεβοτανίζω. Η να ξεβουλώνω τα κομμένα φυτά από τα φίλτρα.
Αυτό έχω επισημάνει και εγώ πιο πάνω με διαφορετικό τρόπο. Και πάλι συμφωνούμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οι κυπρίνοι κάποιου, δεν τρώνε φυτά
Δεν σημαίνει ότι δεν θα φανέ - ξεπατώσουν κάποια στιγμή.
Αυτό ξαναπές το. Προσωπικά, τρία χρόνια τώρα δεν είχε αγγίξει κανένα από τα φυτά μου το μεγάλο μου κοι. Εφέτος όμως το είδα με τα μάτια μου να ρυμάζει φύλλα της νυμφαίας. Το δε μπλε μου νούφαρο δεν κατόρθωσε να ανοίξει λουλούδι, γιατί το έκοβε πριν ανοίξει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα υπάρχει και η επιλογή να βγουν τα koi από την λίμνη.
Εδώ είναι το μοναδικό κομμάτι που διαφωνώ Βασίλη.... οκ να φύγουν, αλλά να πάνε πού??? Είναι πολύ μεγάλα ψάρια με αποτέλεσμα η διάθεσή τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα εξαρτώνται από το τι θέλει ο καθένας στην λίμνη του.
Α.. Πρασινάδα ανέγγιχτη (λίμνη με χρυσόψαρα)(να έχει το κεφάλι του ήσυχο)
Β.. Πρασινάδα μαδημένη. (λίμνη με koi)
Γ.. koi χωρίς φυτά (να έχει το κεφάλι του ήσυχο)
Δ ..Παρτέρια περιφραγμένα μεσα στο νερο, με στήσιμο τέτοιο. Ωστε να μην έχουν πρόσβαση τα koi (να έχει το κεφάλι του ήσυχο)
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-10-10, 12:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Όλα γίνονται και φυτά και koi μαζί.
Το θέμα είναι αν έχει κάποιος την πολυτέλεια να ασχολείτε πολλές ώρες με την λίμνη του και κατά ποσό το θέλει. (εγώ πάντως όχι).
Εγώ προσωπικά στων λίγο, ή πολύ χρόνο που θα βρίσκομε στην λίμνη προτιμώ να πίνω καφεδάκι η τσιπουράκι και να χαλαρώνω, από το να ξεβοτανίζω. Η να ξεβουλώνω τα κομμένα φυτά από τα φίλτρα.
Αν συμφωνουμε ολοι σε αυτο , οτι δηλαδη το κοστος θα ειναι να αφιερωνω καποιο χρονο παραπανω στη λιμνη οταν και αν μου αναστατωσουν τα φυτα στο μελλον ειμαι προθυμος να παρω το ρισκο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά Μιχάλη η αναφορά που έκανες στο να πάρω ένα νούφαρο.
Ολα τα λεφτά.!!!
Είναι σαν να έχω 1 χρυσόψαρο σε ενυδρείο.
Δεν είναι το ίδιο με το να έχεις χρυσόψαρα σε λίμνη.
Το αισθητικό κομμάτι και μονό, διαφέρει .

Να σου πω Βασιλη και εγω αυτο ηθελα να δω ανθισμενο νουφαρο στη λιμνη και με εκαιγε πολυ (φανταζομαι ολοι οι κατοχοι λιμνης περασαν απο αυτο) . Μετα οταν το δεις και καταλαβεις ποσο συχνα θα μπορεις να το εχεις θα επικεντρωθεις στα ψαρια .

Αν θα μεινεις στα χρυσοψαρα πιστεψε με εχει ενα σωρο ποικιλιες που μπορεις να βαλεις που θα δωσουν χρωμα και κινηση στη λιμνη σου . Και εγω αυτο ηθελα να κανω αλλα τα εφερε ετσι η τυχη και μπηκαν τα κοι . Δεν εχω παραπονο βεβαια
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 12-10-10 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 12-10-10, 14:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συμφωνουμε ολοι σε αυτο , οτι δηλαδη το κοστος θα ειναι να αφιερωνω καποιο χρονο παραπανω στη λιμνη οταν και αν μου αναστατωσουν τα φυτα στο μελλον ειμαι προθυμος να παρω το ρισκο
Έτσι πως το βλέπω εγώ χοντρικά το θέμα είναι ότι:
Φαντασου κάποιων να έχει στο μυαλό του να βάλει 20 γλάστρες με διαφορά φυτά μέσα στην λιμνη του .
Και σιγά σιγά να αρχίζει να ψάχνει σε φυτώρια και στο το ιντερνετ στο να αγοράσει φυτά.
Αφού θα έχει ξοδέψει χρόνο και χρήμα.
Φτάνει η στιγμή στο να αρχίζει να βλέπει την αναπτύξει των φυτών του, (αφού πρώτα έχουν περάσει ένα στάδιο προσαρμογής τα φυτά του).
Δηλαδή θα αρχίσει να απολαμβάνει την πραγματική αναπτύξει των φυτών του μετά από ένα χρόνο.
Και ξαφνικά ενώ όλα είναι μια χαρά και ωραία.
Έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν και τα κοι και να τα κάνουν όλα άνω κάτω.

Δεν είναι μονό ο κόπος ο καθημερινός - συχνος
Είναι και το συνολικό κόστος του όλου πράγματος.
Και φυσικά και η απογοήτευση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω Βασιλη και εγω αυτο ηθελα να δω ανθισμενο νουφαρο στη λιμνη και με εκαιγε πολυ (φανταζομαι ολοι οι κατοχοι λιμνης περασαν απο αυτο) . Μετα οταν το δεις και καταλαβεις ποσο συχνα θα μπορεις να το εχεις θα επικεντρωθεις στα ψαρια .

Αν θα μεινεις στα χρυσοψαρα πιστεψε με εχει ενα σωρο ποικιλιες που μπορεις να βαλεις που θα δωσουν χρωμα και κινηση στη λιμνη σου . Και εγω αυτο ηθελα να κανω αλλα τα εφερε ετσι η τυχη και μπηκαν τα κοι . Δεν εχω παραπονο βεβαια

Κοιτά εγώ το βλέπω διαφορετικά το όλο θέμα.
Πρώτα από όλα τα ψαριά θα τα παρακολουθήσω άντε πες 20 -30 φορές να τρώνε. Μετά όσο νάνε θα ψιλό βαρεθώ. Ενώ τα φυτά που θα είναι μέσα στο νερό θα ολοκληρώνουν την εικόνα τις χαλάρωσης.
Όταν θα καθόμαστε να πίνουμε το καφεδάκι στην αυλή αυτό που θα βλέπουμε θα είναι ο καταρράκτης και τα φυτά. Για να δει κάποιος τα ψαριά σημαίνει ότι θα παει να κάτσει δίπλα στην λίμνη. Ε όσο και νανε στο τελος έρχεται και η βαρεμάρα.

¶λλος μπορεί να κάνει και μπάνιο μεσα στην λιμνη του για, να απολαύσει τα κοι του.
Εγώ πάντως αν με ακουμπήσει νερό τις λίμνης θα πλένω τα χεριά μου με σαπούνι.
Όπως βλέπεις από κάτοχο σε κάτοχο λίμνης διαφέρουν πολλά .

Οι κυπρίνοι γενικά δεν είναι ψαριά που μου πολύ αρέσουν αλλά είναι αναγκαστική επιλογή στο να μην γεμίσουμε κουνούπια.
Σε λίμνη. Μου αρέσουν οι χελώνες.


Θα βάλω κοι και μια μεγάλη γλάστρα με νούφαρα μέσα στο νερό. (και ο θεος βοηθός)
Αλλά αν δω ότι με ευχαριστούν περισσότερο τα νούφαρα δεν θα διστάσω να βγάλω τα κοι.

Δεν μπορώ να συνδεθώ συνθηματικά με τα ψαριά πλέων.
Το πέρασα το στάδιο αυτό. Όταν έχασα ένα θηλυκό γκαπι μετά από 2 ½ χρονια που το είχα.
Το ψάρι αυτό μου ειχε χαρίσει πάνω από 1000 ψαράκια.
Από τότε ειπα τέλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ είναι το μοναδικό κομμάτι που διαφωνώ Βασίλη.... οκ να φύγουν, αλλά να πάνε πού??? Είναι πολύ μεγάλα ψάρια με αποτέλεσμα η διάθεσή τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.


Αν είναι πολύ μεγάλα αστα να πάνε, ούτε στων φούρνο δε χωράνε.
Αν κάποιος πει χαρίζονται μεγάλα κοι όλοι θα τρέξουν.
Το θέμα είναι να είναι διατιθέμενος ο ιδιοκτήτης να αρκεστεί σε πράξη γενεοδοριας.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 12-10-10 στις 14:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-10-10, 15:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι πως το βλέπω εγώ χοντρικά το θέμα είναι ότι:
Φαντασου κάποιων να έχει στο μυαλό του να βάλει 20 γλάστρες με διαφορά φυτά μέσα στην λιμνη του .
Και σιγά σιγά να αρχίζει να ψάχνει σε φυτώρια και στο το ιντερνετ στο να αγοράσει φυτά.
Αφού θα έχει ξοδέψει χρόνο και χρήμα.
Φτάνει η στιγμή στο να αρχίζει να βλέπει την αναπτύξει των φυτών του, (αφού πρώτα έχουν περάσει ένα στάδιο προσαρμογής τα φυτά του).
Δηλαδή θα αρχίσει να απολαμβάνει την πραγματική αναπτύξει των φυτών του μετά από ένα χρόνο.
Και ξαφνικά ενώ όλα είναι μια χαρά και ωραία.
Έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν και τα κοι και να τα κάνουν όλα άνω κάτω.

Δεν είναι μονό ο κόπος ο καθημερινός - συχνος
Είναι και το συνολικό κόστος του όλου πράγματος.
Και φυσικά και η απογοήτευση.
..και γω κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα, ΤΩΡΑ, που έχω περάσει ήδη από αυτό το στάδιο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βάλω κοι και μια μεγάλη γλάστρα με νούφαρα μέσα στο νερό. (και ο θεος βοηθός)
Αλλά αν δω ότι με ευχαριστούν περισσότερο τα νούφαρα δεν θα διστάσω να βγάλω τα κοι.

Δεν μπορώ να συνδεθώ συνθηματικά με τα ψαριά πλέων.
Το πέρασα το στάδιο αυτό. Όταν έχασα ένα θηλυκό γκαπι μετά από 2 ½ χρονια που το είχα.
Το ψάρι αυτό μου ειχε χαρίσει πάνω από 1000 ψαράκια.
Από τότε ειπα τέλος.
Δεν ξέρεις τι λες Βασίλη...γι' αυτό μιλάς έτσι.... Καμία απολύτως σχέση δεν υπάρχει μεταξύ των μικρών ψαριών με τα μεγάλα κοι που ενδεχομένως να σου κρατούν παρέα στην αυλή σου για ολόκληρη σου τη ζωή. Η δε απώλεια ενός τέτοιου ψαριού, δεν μπορεί να συγκριθεί με τα μικρά ψάρια.

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου όμως, και εγω κάπως έτσι ξεκίνησα να φαντάζομαι τη λίμνη μου...κοι, και αν μου ενοχλήσουν τα φυτά μου τα δίνω να πάνε στο καλό....τώρα όμως σας λέω ξεκάθαρα ότι προτιμώ να χάσω όλα μου τα φυτά και να μου μείνει το ψαράκι μου...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 13-10-10, 12:42
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράδειγμα, ο Θάνος εδώ που είχε τις νυμφαίες του ενώ τα ψάρια του ήταν ακόμα πολύ μικρά. Θάνο, μπορείς να μας πεις τι έκαναν τα κοι ακριβώς, που σε ανάγκασε να αφαιρέσεις τα νούφαρα?
Εχω δοκιμασει ολους τους τροπους για να μην μου χαλανε τα κοι τα νουφαρα...

Τα κοι που εχω τα εχω απο 8 ποντους και ηταν συνεχως με νουφαρα...
Μετα απο καποιο μεγεθος εβγαλαν και τα βοτσαλα και ολα το χαλικι που ειχα στην γλαστρα με αποτελεσμα να μαζευω ριζες νουφαρων συνεχως... αλλα και να βγαζω καροοοοτσια βουρκου απο τον πατο της λιμνης..
Κομενα φυλλα παντου κ ενας μικρος χαμος..Δουλεια δεν γινοταν ετσι ..
Εβγαλα τα νουφαρα και ησυχασα...
Μονο μια γλαστρα εχει μεινει η οποια ειναι ενα με την ριζα..δεν εχει χωμα δεν εχει τπτ μεσα( του νουφαρο ζει κ χωρις τπτ..απλα να ειναι η ριζα μεσα στο νερο)

ΝΑ σημειωσω εδω πως τα νουφαρα που εχω ειναι απο ποταμι και οι ριζες ειναι αρκετα μεγαλες...

Ακομα με τις πολλες δοκιμες φυτων που εχω κανει μπορω να πω πως το μονο που επιβιωνε ειναι ενα που εχει λεπτα μυτερα και μακρυα προς τα πανω φυλλα( υπαρχει παντου σε ολες τις οχθες ποταμων-ρυακιων)

Βεβαια σε αυτο μονο η ριζα μενει στο νερο καθως τα φυλλα σαπιζουν αν μενεουν στο νερο..

Εγω τωρα πλεον με το που βλεπω τα κοι μ με το επιβλητικο μεγεθος τους δεν με απασχολει τπτ αλλο..

Οσο για τα φυτα εχω κανει ενα μικρο δασακι γυρο γυρο απο την λιμνη και ειμαι κοπμλε
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 13-10-10, 13:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δοκιμασει ολους τους τροπους για να μην μου χαλανε τα κοι τα νουφαρα...

Τα κοι που εχω τα εχω απο 8 ποντους και ηταν συνεχως με νουφαρα...
Μετα απο καποιο μεγεθος εβγαλαν και τα βοτσαλα και ολα το χαλικι που ειχα στην γλαστρα με αποτελεσμα να μαζευω ριζες νουφαρων συνεχως... αλλα και να βγαζω καροοοοτσια βουρκου απο τον πατο της λιμνης..
Κομενα φυλλα παντου κ ενας μικρος χαμος..Δουλεια δεν γινοταν ετσι ..
Εβγαλα τα νουφαρα και ησυχασα...
Μονο μια γλαστρα εχει μεινει η οποια ειναι ενα με την ριζα..δεν εχει χωμα δεν εχει τπτ μεσα( του νουφαρο ζει κ χωρις τπτ..απλα να ειναι η ριζα μεσα στο νερο)

ΝΑ σημειωσω εδω πως τα νουφαρα που εχω ειναι απο ποταμι και οι ριζες ειναι αρκετα μεγαλες...

Ακομα με τις πολλες δοκιμες φυτων που εχω κανει μπορω να πω πως το μονο που επιβιωνε ειναι ενα που εχει λεπτα μυτερα και μακρυα προς τα πανω φυλλα( υπαρχει παντου σε ολες τις οχθες ποταμων-ρυακιων)

Βεβαια σε αυτο μονο η ριζα μενει στο νερο καθως τα φυλλα σαπιζουν αν μενεουν στο νερο..

Εγω τωρα πλεον με το που βλεπω τα κοι μ με το επιβλητικο μεγεθος τους δεν με απασχολει τπτ αλλο..

Οσο για τα φυτα εχω κανει ενα μικρο δασακι γυρο γυρο απο την λιμνη και ειμαι κοπμλε
Μιλάμε ακριβώς την ίδια γλώσσα αγαπητέ μου Θάνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 13-10-10, 13:37
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mini Pond στο μπαλκονι Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-02-08 09:19
μινι pond συνεχεια.... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-08-07 19:39
μίνι pond....προβλήματα..... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-08-07 00:15
Maldives underwater #1 afrodite Παραλία - Beach Bar 22 23-11-06 20:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08844 seconds with 16 queries