Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-09-17, 16:17   #1
Άλλη μια περίπτωση στρωσίματος
Vlacs
Junior Member
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος 23-09-17, 16:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγο καιρό ένας γνωστός μου έδωσε ένα ενυδρείο 300 lt το οποίο έχει ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό φίλτρο. Ακολουθώντας τα όσο διάβασα εδώ αλλά και με κάποιες συμβουλές από εξειδικευμένο κατάστημα, είμαι στη φάση του στρωσίματος. Το στρώσιμο το ξεκίνησα με αμπούλες biodigest. Στο ενυδρείο έχω βάλει τη διακόσμηση και λίγα φυτά.
Είμαι στη 10η μέρα και ο λόγος που παίρνω το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα είναι ότι είμαι λίγο μπερδεμένος με τις μετρήσεις που κάνω. Τις μετρήσεις τις κάνω με υγρά τεστ. Η απορία μου είναι ότι μέχρι τώρα όλες οι μετρήσεις (NH3/NH4, NO2, NO3) βγαίνουν 0. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι νωρίς ή μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στο στήσιμο ως τώρα και πρέπει να το διορθώσω; Τις τελευταίες μέρες προσθέτω και λίγη τροφή στο ενυδρείο αλλά δεν έχω μετρήσει αμμωνία καθόλου.
Εμφανίσεις: 8222
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-17, 18:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Είναι λογικές οι τιμές των τεστ που μας λες , γιατί πολύ απλά το ενυδρείο σου έχει νερό όπως έχει και η βρύση μας
Όπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο είναι άστρωτο γιατί δεν υπήρχε πηγή αμμωνίας.
Προφανώς το εξειδικευμένο κατάστημα σου πούλησε τα "μαντζούνια" αλλά δεν μπήκε στο κόπο να σου πει τι να κάνεις, ή μπορεί και να μην ήξερε να σου πει
Αρχισε λοιπόν να βάζεις τροφή στο ενυδρείο,
ξεκίνα με μια κουταλιά της σούπας που να την αλλάζεις κάθε 2-3 ημέρες ή αν δεις πως έχει αρχίσει να μουχλιάζει.
Την τροφή να την βάζεις σε ένα τούλι για να μη λερώνει το ενυδρείο και για να μπορείς να την αλλάζεις εύκολα.
Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει και 30 ημέρες,
αν βάλεις ζουμιά και μαντζούνια που τα ονομάζουν "βακτήρια" μπορεί να πάρει και 25 ημέρες,
αν βάλεις μπόλι να υπολογίζεις 5 με 10 ημέρες.
Θα κάνεις όμως μετρήσεις για να παρακολουθείς τη διαδικασία,
μετά από κανα 2 ημέρες που θα βάλεις τη τροφή μέτρησε, μόνο αμμωνία, τα άλλα είναι νωρίς ακόμα , να δούμε πόση αμμωνία δημιουργήθηκε από τη τροφή, αν οι τιμές είναι πολύ μικρές ίσως να χρειαστεί να αυξήσεις τη ποσότητα.
Συνέχισε και εδω είμαστε να τα λέμε
Και πάλι καλώς ήρθες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-17, 18:18
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη,

Σε ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-17, 20:31
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Πραγματικά ο τίτλος τα λέει όλα. Αν και θα μπορούσε να είναι... Άλλη μια περίπτωση στρωσιματος με τις καταπληκτικές οδηγίες μαγαζιού!
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-17, 16:13
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Θα συνεχίσω με τις απορίες μου.....

Το εσωτερικό φίλτρο είναι ένα Sobo WP3300B. Ο γνωστός που μου έδωσε το ενυδρείο μου το έδωσε έτοιμο με τα σφουγγάρια και έτσι δε το συναρμολόγησα εγώ. Έχω παρατηρήσει ότι στο 2ο θάλαμο τα σφουγγάρια έχουν ανέβει όλα ψηλά, κολλημένα το ένα με το άλλο. Έβγαλα το φίλτρο τα τακτοποίηση καλύτερα αλλά μόλις το ξαναέβαλα να δουλέψει ανέβηκαν πάλι. Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και αν είναι σοβαρό πρόβλημα. Επιπλέον μου φαίνεται ότι δε τραβάει τόσο αέρα όσο στην αρχή (το σωληνάκι του αέρα το έλεγξα και είναι οκ). Μήπως έχει πέσει η ροή λόγο των σφουγγαριών;

Ευχαριστώ
-------------------------
Επιπλέον θα ήθελα και κάποιες γνώμες για τη μελλοντική σύνθεση του ενυδρείου. Η αρχική σκέψη είναι να ξεκινήσω με platy και στη συνέχεια να προσθέσω cardinal tetra και corydoras venezuela black. Ωστόσο θα ήθελα μα βάλω και κάποιο μεγαλύτερο ψαράκι. Σκεφτόμουν pearl gourami αλλά μου είπαν ότι όταν μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν επιθετικά. Το ίδιο και τα αγγελόψαρα. Έχω δει στο net και τα torpedo barb τα οποία όμως πρέπει να μπουν κοπάδι από ότι διαβάζω. Μια άλλη επιλογή που εμένα θα μου άρεσε πολύ είναι ένα albino rainbow shark αλλά καταλαβαίνω ότι και αυτή η επιλογή έχει ρίσκο.
Έχετε κάποια άλλη πρόταση για κάποιο μεγάλο που μπορεί να ταιριάξει με τα 3 είδη που ανέφερα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 24-09-17 στις 16:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-17, 19:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

300 λίτρα με αυτό το φίλτρο ούτε να το σκεφτείς,
αυτό δεν κάνει ούτε για 60αρι,
που προσωπικά ούτε σε 60αρι θα το έβαζα,
θα πρέπει να βάλεις ένα αξιόλογο εξωτερικό.
Για τα ψάρια που λες,
πρέπει να ψάξεις καλά για τους συνδυασμούς που θες
τα platy θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό,
τα cardinal μαλακό και όξινο νερό,
τα corydoras μέτρια μαλακό και μέτρια όξινο, θέλουν και άμμο για βυθό για να μη τραυματίζονται,
τα gourami μαλακό και όξινο νερό και είναι κατά κάποιο τρόπο κυριαρχικά
τα αγγελόψαρα μαλακό και όξινο νερό, κοπάδι 8 ατόμων τουλάχιστον, ενυδρείο με ύψος πάνω από 50 εκατοστά, κυριαρχικά , και πιθανών να φάνε τα cardinal
τα torpedo barb μαλακό και όξινο νερό με ενυδρείο πάνω από 1,20 μήκος.
Γενικά θα σου πρότεινα να μη το φορτώσεις με πολλά διαφορετικά είδη,
1 ή 2 το πολύ σε ικανοποιητικό πλήθος και συμβατά στη συγκατοίκηση αλλά και στις παράμετρες νερού
πριν αποφασίσεις για τα ψάρια ενημερώσου καλά,
υπάρχουν ιστοσελίδες με πολλές πληροφορίες,
όπως αυτή
http://www.seriouslyfish.com/species...ria-denisonii/
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-17, 10:06
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη σε ευχαριστώ καταρχήν για τη βοήθεια.
Το φίλτρο αυτό έχει ροή 1500l/h δε μου φαίνεται και τόσο μικρό για 300 l. Έχω και εξωτερικό ταυτόχρονα ούτως ή άλλως αλλά το εξωτερικό έχει νομίζω 500 l/h ροή.

Έχω διαβάσει στο seriouslyfish για όσα είδη με ενδιαφέρουν και το καταλαβαίνω ότι δε βάζεις ό,τι θες μέσα. Άλλωστε νομίζω ότι όσα αναφέρω (εκτός από τα platy) "ταιριάζουν" μεταξύ τους. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ για τα pearl gouramy παντού διαβάζω ότι είναι πολύ ήρεμα, στο κατάστημα με απέτρεψαν από αυτή την επιλογή.

Tα platy μου τα πρότειναν από το κατάστημα ως πιο ανθεκτικά για πρώτο είδος που θα μπει στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-17, 10:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είναι λάθος φίλε μου να επιλέγουμε φίλτρο με κριτήριο τη ροή,
αυτό είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει στις περισσότερες περιπτώσεις.
Το πιο σημαντικό είναι ο όγκος βιολογικού υλικού,
και το συγκεκριμένο φίλτρο που δείχνεις έχει μόνο σφουγγάρια.
Για 300 λίτρα ενυδρείο , ακόμα και ένα εξωτερικό φίλτρο με πραγματική ροή 400-500 λίτρα/ώρα
μπορεί πολύ άνετα να καλύψει το ενυδρείο και με πολύ βαριά ιχθυοφόρτιση,
ενώ το συγκεκριμένο δεν νομίζω πως θα μπορούσε να υποστηρίξει μια μέτρια ιχθυοφόρτιση.
Για τα ψάρια που είπες,
έστω ότι ξεκινάς με πλάτυ ,
μετά τι θα τα κάνεις αν θα θες να βάλεις ψάρια μαλακού νερού ;
Και σου το είπα και πριν επέλεξε 1 με 2 είδη σε μεγάλο πληθυσμό,
τότε θα χαρείς πραγματικά όμορφες συμπεριφορές,
και αν βάλεις μόνο 1 είδος με καλό πληθυσμό (30-40 άτομα)
όπως καρδινάλιους ή ροδόστομους (που τα θεωρώ εκπληκτικά κοπαδόψαρα)
και ένα κοπαδάκι 7-8 ατόμων ψάρια βυθού όπως τα κορυντόρας
τότε πραγματικά θα το χαίρεσαι για πολλά χρόνια.
Αλλά όλα αυτά με ένα καλό εξωτερικό φίλτρο
όχι με αυτό που έχεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-17, 13:53
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη, όπως σου έγραψα έχω και εξωτερικό, ένα eheim 350 classic, νομίζω από φίλτρα είμαι οκ. Το ενυδρείο δούλευε πολλά χρόνια με αυτή τη διάταξη χωρίς προβλήματα.

Την επιλογή λίγων ειδών την προτιμάς ώστε να μπουν μεγαλύτερα κοπάδια;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-17, 15:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ε πες το ντε πως έχεις και εξωτερικό φίλτρο ;
Απόρησα πως 300αρι έχει μόνο αυτό το εσωτερικό,
εκτός αν το είπες κάποια στιγμή και δεν το πρόσεξα
Ναι, είναι κοινώς αποδεκτό τα λίγα είδη σε μεγάλο πληθυσμό
είναι απείρως πολύ καλύτερα,
και για τα ψάρια αλλά και για εμάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-17, 08:32
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καμιά ιδέα για τα σφουγγάρια; Μήπως πρέπει να τα καθαρίζω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-17, 08:35
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά οι μετρήσεις συνεχίζουν να δείχνουν 0 σε όλα. Χθες αύξησα την ποσότητα της τροφής στο τούλι, μήπως είναι λάθος αυτό;

Επιπλέον ενώ τα φυτά φαίνονται να αναπτύσσονται όλα, παρατήρησα ότι πάνω στα φύλα έχει αρχίσει να εμφανίζεται άλγη. Πως το αντιμετωπίζω αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-17, 08:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από μένα!
Τώρα χρειάζεσαι υπομονή.
Συνέχισε με την τροφή και άσε τις άλγες για αργότερα (ανάβεις πολλές ώρες τα φώτα? το βλέπει μήπως ο ήλιος?). Τη θερμοκρασία κράτα την σχετικά ψηλά (επειδή έχεις φυτά μέχρι 27-28 ) για να επιταχύνεις λίγο τη διαδικασία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-09-17 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-17, 09:14
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά οι μετρήσεις συνεχίζουν να δείχνουν 0 σε όλα. Χθες αύξησα την ποσότητα της τροφής στο τούλι, μήπως είναι λάθος αυτό;

Επιπλέον ενώ τα φυτά φαίνονται να αναπτύσσονται όλα, παρατήρησα ότι πάνω στα φύλα έχει αρχίσει να εμφανίζεται άλγη. Πως το αντιμετωπίζω αυτό;
Όχι δω στου χρόνο θα εμφανίσει αμμωνία πρώτα όταν φτάσει στο ζενίθ θα δεις τα νιτρώδη να κάνουν την εμφάνισή τους εσύ συνεχίζεις να ταΐζεις όταν φτάσουν σε υψηλές τιμές τα νιτρώδη θα έχεις είδη και μερικά νιτρικά τότε σταματάς να ταΐζεις και περιμένεις να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.
Τα νιτρικά θα έχουν φτάσει στο ζενίθ και τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή του νερού. Βάλε άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει αφαίρεσε τον και βάλε ψάρια. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε 2 φίλτρα αν σε παίρνει οικονομικά
με έχει βολέψει εμένα προσωπικά στις αλλαγές τυχών ατυχήματα καλύτερη ποιότητα νερού και άλλα

Γράψε αναλυτικά τι άλγη εμφανίζεται για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-17, 09:27
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους.

Φως απευθείας δε χτυπάει αλλά τα φώτα τα ανάβω 8 ώρες, είναι λάθος; Μήπως να τα μειώσω σε 6 ας πούμε;

Σχετικά με την άλγη, παρατήρησα κάποια στίγματα στα φύλλα και διάβασα ότι αν με τρίψιμο βγαίνει είναι άλγη και όχι κάποια ασθένεια. Μόλις το τρίψω το φύλλο είναι μια χαρά. Το χρώμα είναι προς το καφέ.

Θα συνεχίσω τις μετρήσεις, απλά κανονικά θα έπρεπε σε 2 μέρες να βάλω άλλη μια αμπούλα σύμφωνα με τις οδηγίες. Υποθέτω ότι συνεχίζω να ακολουθώ τις οδηγίες παρά τα μηδενικά, σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δω στου χρόνο θα εμφανίσει αμμωνία πρώτα όταν φτάσει στο ζενίθ θα δεις τα νιτρώδη να κάνουν την εμφάνισή τους εσύ συνεχίζεις να ταΐζεις όταν φτάσουν σε υψηλές τιμές τα νιτρώδη θα έχεις είδη και μερικά νιτρικά τότε σταματάς να ταΐζεις και περιμένεις να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.
Τα νιτρικά θα έχουν φτάσει στο ζενίθ και τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή του νερού. Βάλε άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει αφαίρεσε τον και βάλε ψάρια. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε 2 φίλτρα αν σε παίρνει οικονομικά
με έχει βολέψει εμένα προσωπικά στις αλλαγές τυχών ατυχήματα καλύτερη ποιότητα νερού και άλλα

Γράψε αναλυτικά τι άλγη εμφανίζεται για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Μου έχουν πει και έχω διαβάσει ότι άνθρακα στο φίλτρο εφόσον έχω φυτά δε πρέπει να βάζω. Πριν φυτέψω τα φυτά τον είχα αλλά τώρα τον έχω βγάλει. Δε θα δημιουργήσει πρόβλημα στα φυτά ο άνθρακας;
-------------------------
Επίσης να προσθέσω ότι το πρόβλημα με το εσωτερικό φίλτρο λύθηκε. Έβγαλα το σφουγγάρι που μαζευόταν ψηλά στο θάλαμο, το γύρισα πάνω-κάτω, και τώρα δε φαίνεται να ανεβαίνει ψηλά και το φίλτρο τραβάει κανονικά αέρα όπως τη πρώτη μέρα. Φαντάζομαι ότι το σφουγγάρι "στουμπωνε" και έκοβε τη ροή έτσι όπως μάζευε ψηλά και για αυτό δε τράβαγε αέρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 27-09-17 στις 09:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-17, 09:30
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους.

Φως απευθείας δε χτυπάει αλλά τα φώτα τα ανάβω 8 ώρες, είναι λάθος; Μήπως να τα μειώσω σε 6 ας πούμε;

Σχετικά με την άλγη, παρατήρησα κάποια στίγματα στα φύλλα και διάβασα ότι αν με τρίψιμο βγαίνει είναι άλγη και όχι κάποια ασθένεια. Μόλις το τρίψω το φύλλο είναι μια χαρά. Το χρώμα είναι προς το καφέ.

Θα συνεχίσω τις μετρήσεις, απλά κανονικά θα έπρεπε σε 2 μέρες να βάλω άλλη μια αμπούλα σύμφωνα με τις οδηγίες. Υποθέτω ότι συνεχίζω να ακολουθώ τις οδηγίες παρά τα μηδενικά, σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι.
Αν είναι καφέ δημιουργείται στα νέα ενυδρεία καθάριζε την θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει
Βάζε βακτήρια καλό κάνουν κακό δεν κάνουν.

Κανε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου τι θα είναι τι φωτισμό έχει να πάρουμε μια ιδέα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-17, 14:29
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Στην άμμο χρειάζεται σκούπα βυθού ή όχι. Διάβασα ότι επειδή στην άμμο δεν εισχωρούν οι τροφές σε βάθος δεν είναι χρήσιμη η σκούπα, ισχύει αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-17, 14:45
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην άμμο χρειάζεται σκούπα βυθού ή όχι. Διάβασα ότι επειδή στην άμμο δεν εισχωρούν οι τροφές σε βάθος δεν είναι χρήσιμη η σκούπα, ισχύει αυτό;
Χρειάζεται αλλά θέλει πολύ ελαφριά γιατί τραβάει και την άμμο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-17, 20:00
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δω στου χρόνο θα εμφανίσει αμμωνία πρώτα όταν φτάσει στο ζενίθ θα δεις τα νιτρώδη να κάνουν την εμφάνισή τους εσύ συνεχίζεις να ταΐζεις όταν φτάσουν σε υψηλές τιμές τα νιτρώδη θα έχεις είδη και μερικά νιτρικά τότε σταματάς να ταΐζεις και περιμένεις να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.
Τα νιτρικά θα έχουν φτάσει στο ζενίθ και τότε κάνεις μια μεγάλη αλλαγή του νερού. Βάλε άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες να τραβήξει αφαίρεσε τον και βάλε ψάρια. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε 2 φίλτρα αν σε παίρνει οικονομικά
με έχει βολέψει εμένα προσωπικά στις αλλαγές τυχών ατυχήματα καλύτερη ποιότητα νερού και άλλα

Γράψε αναλυτικά τι άλγη εμφανίζεται για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Τον μπέρδεψες τον άνθρωπο. Όταν εμφανιστούν τα νιτρικα σταματάει να ταΐζει; Μετά να βάλει άνθρακα για τραβήξει... τι; Τα νιτρικα;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-17, 07:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά προσοχή
δεν σταματάμε ΠΟΤΕ το τάισμα της βιολογίας,
συνέχεια έχουμε πηγή αμμωνίας.
Για να επιταχυνθεί διαδικασία ανεβάζουμε θερμοκρασία όπως σωστά είπε ο Κλεόβουλος.
Αλλαγές νερού θα βοηθήσουν πολύ γιατί εμπλουτίζουμε το νερό με ιχνοστοιχεία και νερό πλούσιο σε οξυγόνο.
Επίσης οταν κρατάμε τα νιτρικά χαμηλά , βοηθάμε πολύ τη βιολογία.
Ο άνθρακας δεν προσφέρει τίποτα,
μόνο στις αρχές σε καινούριο ενυδρείο για να μαζέψει τυχόν τοξικά από σιλικόνες κλπ χημικά, ή μετά από ασθένεια για να μαζέψει τα φάρμακα.
Προσωπικά προτείνω το εξής,
όταν μηδενίζουν αμμωνία και νιτρώδη για 2-3 ημέρες, ενώ βάζουμε συνέχεια τροφή,
κάνουμε μια τεράστια αλλαγή, ακόμα και 90%
βάζουμε παραπάνω τροφή , ακόμα και 2πλασια ή 3πλασια,
και μετράμε μόνο νιτρικά καθημερινά για 2-3 ημέρες,
αν σε αυτές τις 2-3 ημέρες τα νιτρικά ξεπεράσουν το 20 ,
τότε το φίλτρο είναι έτοιμο,
και ας έχει αμμωνία ή νιτρώδη,
και αυτό γιατί αν σε 2-3 ημέρες έχουμε 20 νιτρικά,
για να συμβεί σε ενυδρείο με ψάρια θα πρέπει να το έχουμε κάνει σαρδελοκούτι.
Τότε μπορούμε να βάλουμε ψάρια,
ΑΛΛΑ μέχρι τη στιγμή που θα βάλουμε ψάρια ,
θα ΣΥΝΕΧΊΖΟΥΜΕ να ρίχνουμε τροφή,
τελευταία στιγμή κάνουμε τεράστια αλλαγή 80%-90% και βάζουμε τα ψάρια.
Οι αλλαγές θα γίνονται σαν να είχαμε ψάρια,
νερό αποχλωριομένο και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-17, 08:10
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Ποιος ο λόγος να συνεχίζεις να ταΐζεις ? την δουλειά μας την κάναμε δεν θέλουμε άλλη αμμωνία. Αφαίρεση των νιτρικών με μεγάλη αλλαγή νερού.
Ας βάλει και μερικές μέρες άνθρακα για να τραβήξει ότι άλλη βρομιά μπορεί να έχει το νερό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον μπέρδεψες τον άνθρωπο. Όταν εμφανιστούν τα νιτρικα σταματάει να ταΐζει; Μετά να βάλει άνθρακα για τραβήξει... τι; Τα νιτρικα;
Ναι δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο όταν φτάσουν στο ζενιθ τα νιτρικά
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnsin : 28-09-17 στις 08:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-17, 08:25
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Μιας και αναφέρεστε στην αλλαγή να ρωτήσω κάτι που δε μου είναι ξεκάθαρο παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές παρουσιάσεις στο forum. Το νερό που ετοιμάζω για να βάλω στο ενυδρείο πρέπει να είναι στη σωστή θερμοκρασία και να έχω βάλει αντιχλώριο. Γιατί υπάρχουν αναφορές σε προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα και ανάγκη κυκλοφορητή στο βαρέλι; Αν βάλω το αντιχλώριο και ανακατέψω καλά δε μπορώ άμεσα να προσθέσω το νερό; Πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες και μετά να το προσθέσω (οπότε τότε έχει νόημα η προετοιμασία και ο κυκλοφορητής) και αν ναι πόσες περίπου;
-------------------------
Επίσης αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι διαφορά έχει ο κυκλοφορητής με την αντλία (απλά πιο χαμηλή ροή;;;. Αν έχω αντλία ούτως ή άλλως δε μπορώ να τη βάλω χαμηλά να δουλεύει μέσα στο βαρέλι; Μήπως ο κυκλοφορητής έχει και κάποια φίλτρα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vlacs : 28-09-17 στις 08:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-17, 08:29
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Μιας και αναφέρεστε στην αλλαγή να ρωτήσω κάτι που δε μου είναι ξεκάθαρο παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές παρουσιάσεις στο forum. Το νερό που ετοιμάζω για να βάλω στο ενυδρείο πρέπει να είναι στη σωστή θερμοκρασία και να έχω βάλει αντιχλώριο. Γιατί υπάρχουν αναφορές σε προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα και ανάγκη κυκλοφορητή στο βαρέλι; Αν βάλω το αντιχλώριο και ανακατέψω καλά δε μπορώ άμεσα να προσθέσω το νερό; Πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες και μετά να το προσθέσω (οπότε τότε έχει νόημα η προετοιμασία και ο κυκλοφορητής) και αν ναι πόσες περίπου;
Βάζουμε το νερό σε βαρέλι προετοιμασίας από την προηγούμενη μέρα με θερμοστάτη και κυκλοφοριτη. Αν μείνει στάσιμο δημιουργούνται παθογόνοι οργανισμοί. Αν κυκλοφορεί το νερό μέσα στο δοχείο αλλαγής το χλώριο φεύγει χωρίς να προσθέσεις κάτι.
Αν ετοιμάσεις το νερό αλλαγής εσυ και το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο αμέσως θα πρέπει να βάλεις αντί χλώριο για όλη τη ποσότητα του νερού του ενυδρείου και όχι μόνο αυτή που αλλάζεις.
Και το νερό πως το ζεσταίνεις; Με νερό από θερμοσίφωνα; Αν ναι είναι λάθος γιατί αν ο θερμοσίφωνας σου δεν είναι καθαρός (πράγμα σπάνιο) θα έχεις προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-17, 08:55
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Το νερό που θα μπαίνει ως αλλαγή στο ενυδρείο να το έχεις ετοιμάσει σε ένα βαρέλι και να το αφήνεις να ωριμάσει, βάζοντας αντιχλώριο και ενα θερμοστατη για να φέρνει την θερμοκρασία του νερού σε θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου. Είναι σημαντικό για να μην προκαλεί όσμωση στα ψάρια.
Οι απότομες αλλαγές μπορούν να τα σκοτώσουν η να ταλαιπωρήσουν τα ψάρια με μια ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-17, 09:18
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ο λόγος να συνεχίζεις να ταΐζεις ? την δουλειά μας την κάναμε δεν θέλουμε άλλη αμμωνία. Αφαίρεση των νιτρικών με μεγάλη αλλαγή νερού.
Ας βάλει και μερικές μέρες άνθρακα για να τραβήξει ότι άλλη βρομιά μπορεί να έχει το νερό.
-------------------------


Ναι δεν το διατύπωσα σωστά έχεις δίκιο όταν φτάσουν στο ζενιθ τα νιτρικά
Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν σταματήσει να υπάρχει πηγή αμμωνίας, η τροφή σε αυτή την περίπτωση, δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια που τρώνε την αμμωνία και θα τα χάσουμε. Μετά θα μπουν τα ψάρια τα οποία παράγουν αμμωνία και δεν θα υπάρχουν τα βακτήρια να την φάνε. Είναι απλό.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-17, 10:54
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζουμε το νερό σε βαρέλι προετοιμασίας από την προηγούμενη μέρα με θερμοστάτη και κυκλοφοριτη. Αν μείνει στάσιμο δημιουργούνται παθογόνοι οργανισμοί. Αν κυκλοφορεί το νερό μέσα στο δοχείο αλλαγής το χλώριο φεύγει χωρίς να προσθέσεις κάτι.
Αν ετοιμάσεις το νερό αλλαγής εσυ και το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο αμέσως θα πρέπει να βάλεις αντί χλώριο για όλη τη ποσότητα του νερού του ενυδρείου και όχι μόνο αυτή που αλλάζεις.
Και το νερό πως το ζεσταίνεις; Με νερό από θερμοσίφωνα; Αν ναι είναι λάθος γιατί αν ο θερμοσίφωνας σου δεν είναι καθαρός (πράγμα σπάνιο) θα έχεις προβλήματα.
Όταν λέμε βαρέλι σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Με 300 λ ενυδρείο θα αλλάζω περίπου 100 λ κάθε φορά. Βαρέλι 100 λ που βρίσκω; Αυτό είναι σαν ένα 2ο μικρότερο ενυδρείο...
Εγώ είχα στο μυαλό μου να ετοιμάζω σταδιακά σε 20λ το νερό με αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία και να το προσθέτω (x5). Αν αυτό δεν είναι σωστό τότε θα πρέπει να βρω βαρέλι/ντενεκέ/κουβά ή οτιδήποτε άλλο 100 λ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-17, 11:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν σταματήσει να υπάρχει πηγή αμμωνίας, η τροφή σε αυτή την περίπτωση, δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια που τρώνε την αμμωνία και θα τα χάσουμε. Μετά θα μπουν τα ψάρια τα οποία παράγουν αμμωνία και δεν θα υπάρχουν τα βακτήρια να την φάνε. Είναι απλό.
Ετσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-17, 11:36
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν σταματήσει να υπάρχει πηγή αμμωνίας, η τροφή σε αυτή την περίπτωση, δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια που τρώνε την αμμωνία και θα τα χάσουμε. Μετά θα μπουν τα ψάρια τα οποία παράγουν αμμωνία και δεν θα υπάρχουν τα βακτήρια να την φάνε. Είναι απλό.
Αυτή είναι η ανησυχία μου. Τις πρώτες 3-4 μέρες μετά τις αμπούλες δεν προσέθετα τροφή και τις πρώτες μέρες μάλλον έβαζα πολύ λίγο. Μήπως χάθηκαν τα βακτήρια εξ αιτίας αυτού του λάθους; Φαντάζομαι ότι αν είναι έτσι τώρα που βάζω κανονικά τροφή θα ανεβαίνει η αμμωνία χωρίς να μειώνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-09-17, 11:45
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν σταματήσει να υπάρχει πηγή αμμωνίας, η τροφή σε αυτή την περίπτωση, δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια που τρώνε την αμμωνία και θα τα χάσουμε. Μετά θα μπουν τα ψάρια τα οποία παράγουν αμμωνία και δεν θα υπάρχουν τα βακτήρια να την φάνε. Είναι απλό.
Δεν νομίζω να πάνε από ασιτία σε μια μέρα μέσα που θα κάνεις αλλαγή και να βάλεις ψάρια,Δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια που ασχολούμαι με φόρουμ γιατί πρέπει να είμαστε της υπερβολής.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-09-17, 12:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να πάνε από ασιτία σε μια μέρα μέσα που θα κάνεις αλλαγή και να βάλεις ψάρια,Δεν έχω καταλάβει τόσα χρόνια που ασχολούμαι με φόρουμ γιατί πρέπει να είμαστε της υπερβολής.
Μα δεν είναι κανένας της υπερβολής
πολύ απλά η βιολογία μειώνεται δραστικά αν δεν υπάρχει τροφή
όπως και αυξάνεται ταχύτατα όταν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες
όπως τροφή και θερμοκρασία
τα βακτήρια γενικότερα έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής , ειδικά χωρίς τροφή.
Και δεν μιλάμε για μία ημέρα
Δες τι είπες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δω στου χρόνο θα εμφανίσει αμμωνία πρώτα όταν φτάσει στο ζενίθ θα δεις τα νιτρώδη να κάνουν την εμφάνισή τους εσύ συνεχίζεις να ταΐζεις όταν φτάσουν σε υψηλές τιμές τα νιτρώδη θα έχεις είδη και μερικά νιτρικά τότε σταματάς να ταΐζεις και περιμένεις να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη.
Οταν τα νιτρώδη φτάσουν σε υψηλές τιμές θα υπάρχει τροφή μόνο για τα βακτήρια που καταναλώνουν τα νιτρώδη,
και η βιολογία σε αυτό το στάδιο είναι η πιο αργή,
τα βακτήρια όμως που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη θα μείνουν νηστικά,
και αυτή η φάση δεν κρατάει 1 ή 2 ημέρες, αλλά μπορεί και εβδομάδες.
Και έτσι όπως το είπες σίγουρα θα μηδενίσουν ,
αλλά όχι γιατί αναπτύχθηκε η βιολογία
αλλά γιατί δεν υπάρχει τροφή , που στη περίπτωση μας είναι η αμμωνία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-09-17 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπάρχει περίπτωση? chrisvari Γαρίδες 21 07-07-13 09:06
Περι στρωσίματος Razorblade Αρχάριοι γλυκού νερού 11 01-10-09 16:44
Αρχή στρωσίματος greemlin Γλυκό νερό - Γενικά 45 09-07-09 20:49
κατάσταση στρωσίματος andreas72 Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-09 17:57
Τέλος στρωσίματος vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 15-03-07 03:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10349 seconds with 14 queries