Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-17, 11:40
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Στρώσιμο 450λ με μπόλι από 30λ..

Για σας, έχω ένα μικρό ενυδρείο 30λ στο οποίο είχα ένα μονομάχο που απεβίωσε προ 6μήνου και από τότε το έχω ως μποστανάκι για διατήρηση μερικών κρυπτοκορινών. Τρέχει 3+ χρόνια με ένα μικρό κρεμαστό φιλτράκι. Ρίχνω τροφή 1 φορά την εβδομάδα το πολύ και αλλαγές νερού δεν κάνω παρά μόνο αναπλήρωση νερού που εξατμίζεται. Ωστόσο τα φυτά είναι σε καλή κατάσταση και μάλιστα έχουν καλύψει όλο το βυθό. Μετρήσιμα έχω μόνο νικτρικά και όλα δείχνουν οκ.
Ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ελάχιστη βιολογία του για ένα μικρό ξεκίνημα στο στρώσιμο του φίλτρου στο μεγάλο ενυδρείο 450λ που αγόρασα μόλις. Αξίζει, ή ρισκάρω με κάποια ασθένεια που μπορεί να έχει αναπτυχθεί λόγω του ότι τρέχει το ενυδρειάκι μόνο του τόσο καιρό χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα? Ψάρια εννοείται πως θα προσθέσω μετά από καμιά βδομάδα και σταδιακά βάζοντας 2-3 αρχικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-17, 11:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ειναι μικρή η βιολογία αλλά θα δώσει μία ώθηση
και μετά από 6 μήνες χωρίς ψάρι δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα με ασθένειες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-17, 11:50
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ωραία, άρα αξίζει.. αν βοηθήσω με σκεύασμα με "έτοιμα" βακτήρια απλά για να δημιουργηθεί γλίτσα στην ελαφρόπετρα για την πιο γρήγορη εγκατάσταση των βακτηρίων καλά θα κάνω ή απλά να το αφήσω έτσι? Έχω ένα πολυχρονισμένο (3 χρόνια ανοιχτό?) της seachem
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-17, 01:22
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αν και μικρή η βιολογία, ωστόσο δεν βοηθάει το γεγονός ότι υπάρχουν ήδη και των δύο ειδών βακτήρια που μετατρέπουν αμονία σε νιτρώδη και νιτρώδη σε νιτρικά, ήδη σ' αυτό το μπόλι? Αυτό δεν σημαίνει ότι απλά θα πολλαπλασιαστούν στην νέα ελαφρόπετρα?
Ενώ σε περίπτωση στρωσίματος απ την αρχή θα έπρεπε να δημιουργηθούν πρώτα τα Nitrosomonas και μετά τα Nitrobacter και να πολλαπλασιαστούν.
Θέλω να πω, δεν κερδίζω τον χρόνο εμφάνισής τους? Ο πολλαπλασιασμός τους νομίζω είναι μια αρκετά πιο γρήγορη διαδικασία. Με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν θα υπερφορτώσω το ενυδρείο με ψάρια αμέσως.
Σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-17, 02:57
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και μικρή η βιολογία, ωστόσο δεν βοηθάει το γεγονός ότι υπάρχουν ήδη και των δύο ειδών βακτήρια που μετατρέπουν αμονία σε νιτρώδη και νιτρώδη σε νιτρικά, ήδη σ' αυτό το μπόλι? Αυτό δεν σημαίνει ότι απλά θα πολλαπλασιαστούν στην νέα ελαφρόπετρα?
Ενώ σε περίπτωση στρωσίματος απ την αρχή θα έπρεπε να δημιουργηθούν πρώτα τα Nitrosomonas και μετά τα Nitrobacter και να πολλαπλασιαστούν.
Θέλω να πω, δεν κερδίζω τον χρόνο εμφάνισής τους? Ο πολλαπλασιασμός τους νομίζω είναι μια αρκετά πιο γρήγορη διαδικασία. Με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν θα υπερφορτώσω το ενυδρείο με ψάρια αμέσως.
Σωστά?
Σωστα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο ενυδρείου με μπόλι. FreeMan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-04-14 21:31
Στρώσιμο με μπόλι - Τι κάνω λάθος; greeknick Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-09-12 15:49
Στρώσιμο Ενυδρείου με μπόλι OlgaM Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 01-02-11 22:23
Πρόβλημα στο στρώσιμο-μπόλι pagos4 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 05-02-10 17:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03620 seconds with 15 queries