Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-18, 22:42
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Yellow Reflection.240lt.Planted

Τίτλος ενυδρείου: Yellow Reflection
Διαστάσεις:Juwel 240 --121 x 41 x 55h cm
Λίτρα: 240lt καθαρά
Χρόνος λειτουργίας: Λειτουργεί κάποια χρόνια, πρόσφατη αγορά απο εμένα
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 2x58W Juwel High-Lite Day 7h30min καθημερινα (εχει παραγγελθεί ήδη για να αντικατσταθεί η μια λάμπα με grolux)
Co2 και τρόπος διάχυσης: Easy-Life Carbo Τα προβλεπόμενα ml σχεδόν καθημερινά
Λίπανση: Εχω Micro Iχνοστοιχεία, Algo X-Ell, Kάλιο όλα DIY και Seachem Flourish. Καθε μέρα (σχεδόν) προσθέτω το Algo X-Ell και τα υπολοιπα μια φορά την εβδομάδα το καθένα στις προβλεπόμενες ποσότητες
Υπόστρωμα:Αμμος λευκή με χαλικάκι
Φίλτρανση: Το εσωτερικό φίλτρο του κατασκευαστή και στην αποθήκη ενα 2217 ετοιμο με βιολογικό υλικό για να αντικαταστήσει το υπάρχον.
Θερμοκρασία: 25C με STC-1000 και 300W θερμαντήρα
pΗ: -
GΗ:-
KΗ:-
Λίστα φυτών:crinum calamistratum, anubia, Cryptocoryne ______; , και διάφορα άλλα τα οποία δεν τα γνωρίζω
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :Red-line Torpedo Barb κοπάδι 8 ψάρια σχεδόν σε τελικό μέγεθος , Corydoras Sterbai κοπάδι 7 ψαράκια και 1 Otocinclus affinis

Αλλαγή νερού κανω μια φορά στις 15 ημέρες, περίπου το 40%. Προσθέτω αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή οπως επίσης και βακτήρια κάθε εβδομάδα τα αναλογούντα.
Ταίζω μια φορά την ημέρα και μια φορά την εβδομάδα νηστεία.

Το ενυδρείο τρέχει χωρίς προβλήματα, κατι αλγες μικρες έχουν κάνει την εμφάνιση τους οι οποίες αντιμετωπίζονται εύκολα και ανώδυνα.







-------------------------
Καλή Δημιουργική Χρονιά να έχουμε με Υγεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kristos : 01-01-18 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-18, 23:18
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Πάρα πολύ μου αρέσει το στήσιμό σου και έχει προδιαγραφές για να γίνει ένα εξαιρετικό φυτεμένο. Μπράβο!

Μερικές ερωτήσεις/ παρατηρήσεις:

Πόσο καιρό τρέχει (με αυτό το setup) το ενυδρείο;
Τι άλγή έχεις; Εγώ καφέ βλέπω, άλλες δεν μπορώ να διακρίνω.

To algo-x ell το χρησιμοποιείς σε μόνιμη βάση; Έχεις δει αποτέλεσμα; Επίσης, τα βακτήρια γιατί τα χρησιμοποιείς; Από την στιγμή που (υποθέτω) είναι στρωμένο το ενυδρείο και υπάρχουν ψάρια, τα βακτήρια είναι άχρηστα. Πεταμένα λεφτά χωρίς λόγο...

Επίσης, ιδιαίτερα από την στιγμή που έχεις άλγες, το χειρότερο που κάνεις είναι να αλλάζεις νερό κάθε 15 μέρες. Να πας σε στις κλασικές εβδομαδιαίες αλλαγές, βοηθάνε να ξεφορτωθεί το σύστημα ότι περίσσευμα υπάρχει.
Γενικά το πρώτο απαραίτητο μέτρο καταπολέμησης της άλγης είναι οι τακτικές αλλαγές νερού....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-18, 23:37
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά!!!
Με αυτό το setup πρεπει να τρέχει 5 χρόνια (δεν είμαι και σίγουρος να σου απαντήσω ακριβώς) γιατί το πήρα μεταχειρισμένο.
Το μόνο που του έκανα είναι που του πρόσθεσα επιπλέον 4 corydoras. Εχω κάνει αρκετές αναδιατάξεις στα φυτά.

Ναι λίγη καφέ αλγη υπάρχει στις ρίζες της ανούμπιας και σε κανα δυο φύλλα αλλης ανούμπιας και σε κάποια αλλά που είναι μπροστά στο τζάμι (φαίνονται σε μια φωτό)

Αν μεγεθύνεις την φωτογραφία του κόκκινου φυτού (το οποίο δεν γνωρίζω ονομασία) θα προσέξεις οτι τα κατώτερα φυλλώματα εχουν πιάσει μια πράσινη αλγη πολύ διακριτική.

Ναι σε μονιμη βάση ρίχνω το αλγοκτόνο. Σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ενυδρείου μονο αυτό έριχνε και έκανε δουλειά απ οτι μου είπε, αλλά και βλέποντας το, σίγουρα είχε δίκιο. Προσωπικά το ενυδρείο το εχω 3 εβδομάδες και εχω ξεκινήσει να ρίχνω και CO2 υγρό.
Γενικά με το φυτεμένο έχω ελάχιστες γνώσεις μιας και το προηγούμενο μου ενυδρείο ήταν αφρικανικό.

Βακτήρια ρίχνω γιατί ελεγε το μπουκαλάκι της seachem και μάλιστα πήρα ενα καινούργιο το περασμένο Σάββατο. Δεν πειράζει, θα τα ρίχνω μόνο στις αλλαγές μέχρι να τελειώσει.

Θα μπω σε εβδομαδιαία αλλαγη τώρα που εχω και την όρεξη μιας και γίνεται αρκετά εύκολα (αρκεί να πάρω μια μικρή αντλια για να σταματήσω να ρουφάω χεχεχε)

Σε αυτό το ενυδρείο με αυτά τα ψάρια θα μπορούσα να βάλω μερικές γαρίδες;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-18, 00:56
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε ρώτησα πόσο καιρό λειτουργεί το συγκεκριμένο γιατί η καφέ άλγη συνήθως εμφανίζεται σε νεοσύστατα ενυδρεία ή σε ενυδρεία που έχουν κάνει restart.

Το κόκκινο φυτό που λες είναι Ludwigia repens. Αν αντί να έχεις ένα σκόρπιο κλαδί εδώ κι άλλο ένα εκεί, τα κόψεις το καθένα σε 2-3 κομμάτια, τα βάλεις όλα μαζί κάπου από την μέση και πίσω και επαναλαμβάνοντας την διαδικασία σιγά-σιγά την πυκνοφυτέψεις σε 1-2 σημεία, θα σου κάνει πολύ όμορφο κόκκινο κοντραστ στο ενυδρείο.

Τα βακτήρια δεν τα χρειάζεσαι καθόλου, δεν σου προσφέρουν τίποτα και που τα ρίχνεις. Ούτε αλγοκτόνο χρειάζεται, σε μόνιμη βάση κάνει κακό. Γενικά εγώ τα αλγοκτόνα ούτε να τα βλέπω θέλω

Γαρίδες με τα torpendo δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις, ξέρω ότι τις τρώνε. Ειδικά τις μικρές. Για μεγαλύτερες (πχ Αμάνο) δεν ξέρω, αν γνωρίζει κανένας άλλος ας βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-18, 20:37
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν θεωρείται restart το γεγονος οτι μετά την μετακόμιση του ενυδρείου γεμισα την γυάλα με νερό βρύσης. Τα φίλτρα σίγουρα κρατούσαν την βιολογία.

Ευχαριστώ για το tip των δύο κλαδεμάτων. Γενικά τωρα διαβάζω περί συντήρησης φυτεμένων οπότε και πειραματίζομαι (πάλι καλά) πάνω στα φυτά.

Ναι θα ήθελα πληροφορία για γαρίδες όπως επίσης και ένα επιπλέον είδος να μπορεί να κινείται απο την μέση του νερού και προς την επιφάνεια. Εχω δει γι αυτό εδω αλλά πρέπει να είναι δύσκολη η ανέυρεση του Madagascan Rainbow Fish. Καμια αλλη πρόταση;

Σήμερα έβαλα μια grolux στην πίσω πλευρά και εντυπωσιαστηκα απο το χρώμα. Εχει γίνει αρκετά ζεστός πλέον ο συνολικός φωτισμός του ενυδρείου. Ελπίζω να βοηθήσει και στην ανάπτυξη των φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-18, 00:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Όχι, απλά αλλαγή νερού δεν θεωρείται restart...

Η Grolux - κατά τη γνώμη μου- είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί για φυτά. Το χρώμα σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Και ο συνδιασμός της με Daylight επίσης ιδανικός...

Μιας και λες για ψάρια, για πες μας, τι τιμές (σκληρότητες, ph) έχεις στο νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-18, 19:43
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Το νερό δεν το μετράω με τεστ και υγρα γιατί αμα μπω στην διαδικασία να το μετρήσω σίγουρα θα γίνει αιτία να αποσυρθώ απο το χομπι οπως είχα κάνει πριν κατι χρόνια.
Στην περιοχή του Αιγάλεω μένω οπότε το νερό είναι λίγο πολύ γνωστό σε ολους μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-18, 20:10
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα μια προσπάθεια να συνδέσω το 2217 για να αντικαταστήσω το εσωτερικό juwel αλλά τα έκανα λίγο μαντάρα.
Το σύνδεσα κανονικά αφού τα έκανα πρώτα μούσκεμα (μου εφυγαν σωλήνες, απαγκιστρώθηκαν απο τα κλιπς κτλ μισό κουβά τον γέμισα)

Τα εχω συνδέσει όμως λίγο αλλόκοτα μιας και χρησιμοποίησα 3 σετ απο βανάκια.
Το θέμα είναι αν και μελέτησα αρκετά βίντεο απο το Youtube μαλλον εχει εγκλωβίσει αέρα μέσα και κάνει εναν σχετικό θόρυβο. Ανοιγοεκλεινα βανάκια, κουνούσα το φίλτρο ολόκληρο (σε αυτή την περίπτωση αποδέσμευε αέρα) αλλά δεν τα κατάφερα.
Τελικά το έβγαλα μέχρι να δω το πως. Επίσης ανέβασα και το spray bar πανω απο το ύψος της εισαγωγής αλλλά και παλι τπτ.
Καμιά ιδέα απο τους πιο έμπειρους;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-18, 22:21
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Είδα μολις τώρα το εξής και υποψιάζομαι οτι μπορεί να είναι αυγα απο τα corydoras γιατι τα αλλα δεν γεννάνε

ισχυει ή ιδέα μου ειναι;

Το νερό φαίνεται να εχει πολλά αιωρούμενα σωματίδια γιατί μολις είχα ταΐσει

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-18, 09:02
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καμιά ιδέα, κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-18, 12:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις καποιο ειδος σαλιγκαριου της οικογενειας Neritidae,που συνηθως ευθυνονται για τετοιους ειδους αυγα τοτε ειναι απο τα corys σου.
Ειναι και μακρινη η φωτο σου και δεν διακρινεται καθαρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-18, 12:37
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Των κορυντορας αν τα ενοχλησεις λιγο θα πεσουν. Επισης ειναι ολοστρογγυλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-18, 21:16
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Μετά απο 10 μέρες περίπου αυτά που ειχα παραθέσει στην φωτο παραμένουν αμετάβλητα. Ποιος ξέρει τι μπορεί να είναι.

Επίσης είχα δει και κατι αλλα στο τζάμι χαμηλότερα τα οποία αλλαξαν και χρώμα και κάποια έχουν εξαφανιστεί. Αυτά μπορεί και να ήταν αυγά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-18, 21:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Είναι πολύ πιθανό να ήταν αυγά απο τα cory έψαχνα φωτό απο τα δικά μου αλλά δεν φαινονται καλά Έχεις σαλιγκάρια στο ενυδρείο ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-18, 21:38
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εχω ένα το οποίο είναι σαν apple snail και παρα πολλά malaysian trumpet αλλά δεν τα βλέπω επιθετικά ως προς αυτά. αν και τώρα λόγω της άλγης είναι περισσότερο στα φυλλώματα παρά στα τζάμια που είναι καθαρά.
Υποφέρω και απο άλγη κυρίως στο crinum calamistratum και συγκεκριμένα εκεί που είναι ακριβώς κάτω απο το φως και λίγο στις ανούμπιες

Πήγα και θάλασσα και φορτώθηκα μια πέτρα αρκετά μεγάλη!!! Σύντομα θα αλλάξω σκηνικό
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-18, 21:41
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

¶ρα απο τα σαλιγκάρια δεν είναι τα αυγα Βγάλε όσο καλύτερες φωτό μπορείς απο τα cory να δούμε αν έχεις ζευγάρι
Εκεί που είδες τα αυγα χτυπάει ροή απο το φιλτρο ??
Το σαν apple snail , έχει "κερατάκια" στο κέλυφος ??

Την πέτρα την τσέκαρες να μην είναι ασβεστολιθική ???
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-18, 21:55
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να τα βγάλω αύριο φωτο που θα ταισω. Γιατί πως μπορώ να καταλάβω ζευγάρι από τα κορυ;

Την πέτρα είναι να την δοκιμάσω με ξύδι για να δω αν είναι ασβεστολιθική. Όσο για το σαλιγκάρι όχι δεν έχει κερατακια.

Η ροή του φίλτρου δεν χτυπαΕι τα αυγά αλλά το crinum στην περιοχη της άλλης. Μάλλον δεν θέλει καθόλου ροή και φως.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-18, 22:07
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πόσα cory έχεις ??
Τα θηλυκά είναι πιο στρογγυλά απο τα αρσενικά και πιο μεγάλα ,το πιο φαρδύ σημείο του θηλυκού είναι μετά τα μπροστινά πτερύγια ενω στο αρσενικό είναι στη βάση των μπροστινών πτερυγίων. Επίσης έχουν διαφορετική κλίση πριν το ραχιαίο .

Για δες λίγο τα σαλιγκαρια και πές μου :
https://www.google.gr/search?q=apple...w=1252&bih=604

https://www.google.gr/search?q=nerit...w=1252&bih=604

https://www.google.gr/search?q=ramsh...w=1252&bih=604

Για την ροή σε ρώτησα , όχι για την άλγη , αλλά γιατί τα cory αφήνουν αυγά εκεί που χτυπάει η ροή
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-18, 22:13
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Θα τα παρατηρήσω μήπως μπορέσω και τα ξεχωρίσω. Από σαλιγκάρια μάλλον το τρίτο του μοιάζει.
Έχω 7 sterbai και 1 pepper
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-18, 22:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Εντάξει τα αυγα δεν είναι απο σαλιγκάρι
Στα 7 που έχεις στανταρ θα έχεις και απο τα 2 φύλα . Αν είσαι άτυχος μπορεί να τα άφησε το pepper το έχω πάθει και εγω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-03-18, 15:38
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Τελικά οσον αφορά την παραπάνω ανησυχία δεν ήταν αυγά. δεν ξερω τι ήταν και φαινόντουσαν ετσι.

Είμαι τωρα στο σκεπτικό να προσθέσω επιπλέον σκαλαρια στο ενυδρειο. Pterophyllum Scalare Marble
Ταιριάζουν με την παραπάνω ψαροσύνθεση; και πόσα θα μπορούσα να βαλω. Ενα ζευγάρι θα ήταν ανεκτό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Yellow shrimp: Νeocaridina heteropoda "yellow" lingistis Γαρίδες του γένους Neocaridina 5 15-09-11 21:40
240lt νοτιο Αber Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 6 02-08-09 16:55
Rio 240lt George C Δίσκοι 32 15-03-07 11:37
Νεο ενυδρειο 240lt GeorgeM Malawi 4 30-05-06 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07262 seconds with 13 queries