Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-11-09, 23:53   #1
Γκαπυ
tass
Member
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος 09-11-09, 23:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Στο ενυδρειο μου που τρεχει εναμιση μηνα και οι μετρησεις του ειναι φυσιολογικες

NH3 0
NO2 0
NO3 10
PH 7,2
GH >7
KH 6

ειχα 3 πλατυ και 4 γκαπυ, τα 3 γκαπυ πεθαναν ,μου ειχε μεινει ενα και αυτο τωρα δεν το βλεπω καλα μαλλον θα το χασω .

Τι μπορει να φταιει ??

Ασχετο με το παραπανω ,βλεπω σημερα μετα απο τη αλλαγη νερου που εκανα χθες να εμφανιζεται μαλλον καφε αλγη .

Εχω διαβασει οτι η καφε αλγη εμφανιζεται σε νεοσυστατα ενυδρεια ειναι φυσιολογικο σ εμενα μετα απο εναμιση μηνα ??
Εμφανίσεις: 4287
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-09, 00:28
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Μπορεί να φταίει το νερό... Τα guppy και γενικά τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό και το δικό σου το νεράκι είναι μαλακό....(είναι μια πιθανή εξήγηση..)

Τι διαδικασία ακολούθησες για το στρώσιμο του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-09, 00:39
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Η διαδιακσια που ακολουθησα ητανε η υπομονη και η χρηση βακτηριων που δεν ειμαι σιγουρος για την αποτελεσματικοτητα τους μιας που για να φτασει στις σημερινες μετρησεις περασανε 30 μερες περιπου .

Τα ψαρια μπηκανε μετα .

Οταν λες μαλακο δλδ τι ενωεις ? Ειναι τοση μεγαλη η διαφορα που μπορει να παιζει σημασια ?

Συμφωνα με http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm βλεπω οτι ειμαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-09, 01:24
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να σου απαντήσω σε αυτό αλλά νομίζω οτι γενικά θα έπρεπε να ήταν πιο σκληρό το νερό... Μπορεί αυτό να είναι άσχετο όμως με τον θάνατο των ψαριών...

Ίσως το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο... αν δεν ακολούθησες τον κύκλο του αζώτου είτε με στρώσιμο με αμμωνία είτε με μπόλυ από κάποιο άλλο στρωμένο ενυδρείο μπορεί τα βακτήρια που χρησιμοποίησες να μην λειτούργησαν....

Απλά επειδή καθημερινά σχεδόν ανεβαίνουν στο φόρουμ πόστ με άρρωστα guppy και γενικότερα προβλήματα με αυτά έχω καταλήξει προσωπικά στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να προσέχουμε πολύ περισσότερο τις συνθήκες του νερού στο οποίο ζουν και γενικά το περιβάλλον του ενυδρείου και να μην επαναπαυόμαστε στο γεγονός ότι είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια...

Γενικότερα αυτά που αγοράζονται από τα πετ-σοπ είναι πιο ταλαιπωρημένα και αδύναμα από ότι ψαράκια που θα αποκτήσεις από γέννες δικές σου ή από ψάρια που θα πάρεις από γέννες άλλων χομπιστών....
-------------------------
ίσως ακόμα η καφέ άλγη που αναφέρεις να είναι μια ένδειξη άστρωτου ενυδρείου αν και δεν το γνωρίζω αυτό αλλά αν το διάβασες απο κάπου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλέξης6 : 10-11-09 στις 01:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-09, 09:08
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Καμια αλλη παρατηρηση συμβουλη ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-09, 10:39
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

συμπληρωσε την http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-09, 14:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάτι δεν έχω καταλάβει για τον τρόπο με τον οποίο έκανες το στρώσιμο.. Σίγουρα διάβασες περί του κύκλου του αζώτου και κατάλαβες τι σημαίνει στρώσιμο? Γιατί με τα λεγόμενα "βακτήρια του εμπορίου" και χωρίς "τροφή" για τα βακτήρια αυτά (δλδ αμμωνία, ή κάποια πηγή αμμωνίας, όπως, π.χ. ψαροτροφή), δεν μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο.. Και ακόμα περισσότερο, δεν είναι δυνατόν να μετρήσεις ΝΟ3>0 (πριν βάλεις ψάρια!)

Μήπως λοιπόν έκανες λάθος στρώσιμο? Για εξήγησε λίγο παραπάνω τι έκανες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-09, 15:05
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Γραφω και ποιο πανω οτι στρωθηκε με υπομονη .

Περιμενα 30 μερες .Γραφω οτι μαλλον τα βακτηριδια δεν φερανε καμια αλλαγη αλλα οι μερες που περασανε .

NO3 δεν ειχα ποτε 0 και ουτε και εχω αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτο το επιθυμητο

Τις μετρησεις μου αυτη την στιγμη τις αναγραφω ποι πανω και πιστευω συμφωνα μ αυτα ολα που εχω διαβασει οτι ειναι οι σωστες .

Αλλα και μαι αλλη ερωτηση τι σχεση εχει με τι εχει γινει το στρωσιμο απο την στιγμη που εχεις παρει το αποτελεσμα .
Εγω θα ελεγα μονο για στατιστικους λογους .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-09, 15:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν έχω καταλάβει για τον τρόπο με τον οποίο έκανες το στρώσιμο.. Σίγουρα διάβασες περί του κύκλου του αζώτου και κατάλαβες τι σημαίνει στρώσιμο? Γιατί με τα λεγόμενα "βακτήρια του εμπορίου" και χωρίς "τροφή" για τα βακτήρια αυτά (δλδ αμμωνία, ή κάποια πηγή αμμωνίας, όπως, π.χ. ψαροτροφή), δεν μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο.. Και ακόμα περισσότερο, δεν είναι δυνατόν να μετρήσεις ΝΟ3>0 (πριν βάλεις ψάρια!)

Μήπως λοιπόν έκανες λάθος στρώσιμο? Για εξήγησε λίγο παραπάνω τι έκανες..
++ μαλλον λαθος στρωσιμο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-09, 15:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αν έχω καταλάβει καλά, πιστεύω ότι έχει συμβεί το εξής:

Έστησες το ενυδρείο, και έριξες μέσα και τα βακτήρια που πιθανότατα σου πρότειναν από το κατάστημα που αγόρασες το ενυδρείο.. Και στη συνέχεια έκανες υπομονή για 30 μέρες, για να στώσει.. Αν όμως δεν προσθέσεις στο ενυδρείο αμμωνία, ή τροφή για ψαράκια, τότε τα βακτήρια αυτά δεν τρέφονται και δεν επιβιώνουν.. Επομένως το ενυδρείο δε στρώνει, καθώς δεν αναπτύσσεται "βιολογία" στο φίλτρο του!

Αν λοιπόν πας τότε και προσθέσεις ψαράκια, το ενυδρείο θα στρώσει με τον απάνθρωπο πλέον τρόπο.. Θα αναπτυχθεί αμμωνία, θα δημιουργηθούν βακτήρια, θα τη μετατρέψουν σε νιτρώδη, μετά νέα βακτήρια θα τα μετατρέψουν αυτά σε νιτρικά, και θα πάρεις τις πολύ καλές μετρήσεις που έχεις τώρα.. Σε όλο όμως το διάστημα αυτό, τα ψαράκια είναι εκτεθειμένα στην τοξική αμμωνία και τα ακόμη τοξικότερα νιτρώδη.. Με τα αποτελέσματα που διαπιστώνεις τώρα..

Αν όντως συνέβη αυτό, φοβάμαι πως δεν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση.. Ίσως να μπορούσες να βοηθήσεις προσθέτοντας στο ενυδρείο αλάτι, που γενικά βοηθάει στα ζωοτόκα.. Κάνε μία αναζήτηση για το livebearersalt της seachem, θα βρεις διάφορες πληροφορίες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-09, 15:24
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

H υπομονή είναι αρετή και είναι τυχεροί και άξιοι όσοι την έχουν...
αλλά από μόνη της δεν σημαίνει και αποτελεσματικότητα...

Αν δεν υπήρχε πηγή αμμωνίας για να γίνει ο κύκλος του αζώτου πως να μπορέσουν και τα κακόμοιρα τα βακτηριάκια να κάνουν τη δουλίτσα τους???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-09, 15:38
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αφου ρε παιδια η NH3/NH4 γραφω οτι ειναι 0

τα αλλα τι ρολο παιζουνε τα βακτηριδιακια κανανε την δουλεια τους γι αυτο η αμωνια ειναι 0

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-09, 15:53
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

H αμμωνία πρέπει να μηδενιστεί ή μάλλον να τείνει προς το μηδεν κάποια στιγμη κατα τη διάρκεια του κύκλου, τότε θα αρχίσουν να αυξάνονται τα νιτρώδη και κάποια στιγμή θα πέσουν και αυτά και θα αυξηθούν τα νιτρικά... και αυτά με τη σειρά τους είναι αποδεκτά μέχρι ένα όριο...

έτσι όταν κάποια στιγμή η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι μηδέν και τα νιτρικά κοντά σε αυτό αλλά μέσα στα επιτρεπτά όρια τότε λέμε οτι έχουμε στρωμένη βιολογία...

Τα βακτήρια είναι οι εργάτες μας και επιτελόυν αυτές τις αλλαγές στον κύκλο του αζώτου...

Κάπως έτσι είναι πανω κάτω αλλά για να το καταλάβεις θα το δεις γραμμένο στα υπομνήματα των αρχαρίων του γλυκού νερού σωστά γραμμένο και όχι πρόχειρα όπως το έγραψα εγώ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-09, 16:45
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μη μπερδεύεσαι φίλε μου.. Ναι, η αμμωνία είναι μηδέν, και όντως οι τωρινές σου τιμές δείχνουν ότι το ενυδρείο σου είναι στωμένο.. Ήταν όμως έτσι όταν μπήκανε τα ψάρια? Ή το ενυδρείο στρώθηκε με τα ψάρια μέσα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-09, 17:18
tass Ο χρήστης tass δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: ΔΑΦΝΗ
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το εχω γραψει και ποιο πανω οπως και τις μετρησεις μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστια γκαπυ s.o.s αλεξανδρα Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 02-11-09 15:00
γκαπυ αλεξανδρα Γλυκό νερό - Γενικά 18 18-08-09 08:34
γκαπυ asteris_veroia Ζωοτόκα 15 14-03-08 01:45
Γκαπυ Θεοδωρος Ζωοτόκα 3 01-10-07 17:49
γκαπυ jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 15-04-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06048 seconds with 13 queries