Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-07, 21:10
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή Φωτισμός

Παιδιά πήγα να βάλω την λάμπα στο ενυδρείο μου, 18Watt , και μόλις την άναψα για πρώτη φορά εξαφανιστήκανε όλα τα ψάρια, πάθανε αμόκ!! Μείνανε όλα κάτω στον πάτο και δεν κουνούσανε, κάνανε τα ψόφια ...

Το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό (90L 60X40X40 ) και δεν έχει μέσα αρκετά φυτά κλπ. Μήπως μια μικρότερη λάμπα θα έκανε καλύτερη δουλειά?? Επίσης, ρώτησα και σε άλλο ποστ, μήπως θα πάρω κανένα διαφορετικό χρώμα (αυτή την στιγμή είναι το κλασικό λευκό) ???
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-07, 22:18
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Θα νόμιζαν οτι τους την πέσανε οι εξωγοίηνοι... Στο θέμα μας,18watt δεν είναι πολλά απλος πιστευώ οτι τους ήρθε κάπως ξαθνικο...1)Πριν την αναψεις,υπήρχε άλλη λάμπα αναμένη?Μήπως την άναψες ενώ υπήρχε σκοτάδι?Πιστευώ οτι χρειάζονται λιγο το χρόνο τους να προσαρμοστούνε,και χρειάζονται και περισσότερα φυτά για να μπορούν να κρύβονται σε τέτοιες περιπτώσεις που τρομάζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-07, 22:26
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω άλλη λάμπα στο ενυδρείο, είναι η πρώτη που πήγα να βάλω. Όχι δεν ήτανε απόλυτο σκοτάδι, είχα τις λάμπες του δωματίου ανοιχτές. Τα φυτά δυστυχώς είναι πλαστικά και επειδή σκοπεύω να τα αλλάξω λίαν συντόμως αποφάσισα να αγοράσω και την κατάλληλη λάμπα. Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως μήπως παίζει τίποτα με το χρώμα? Μήπως για παράδειγμα μια μπλε θα ήτανε καλύτερα? Πάντως θα πάω αύριο να την αλλάξω να πάρω μια μικρότερα Watt
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-07, 22:31
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θα πάω αύριο να την αλλάξω να πάρω μια μικρότερα Watt
Τα watt πάνε ανάλογα με το μήκος της λάμπας.Δεν μπορείς να βάλεις λάμπα με λιγότερα(εκτός και αν είναι diy φωτισμός)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-07, 22:36
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω ότι ανάλογα με το μήκος πάνε και τα Watt. Ο μηχανισμός που έχω όμως είναι ρυθμιζόμενος (στο μήκος εννοώ) μπορείς να βάλεις λάμπα ότι μήκους θες Επίσης ξέρω ότι αφού γράφει 18 Watt, μπορώ να βάλω ΜΕΧΡΙ 18 Watt. Έτσι δεν είναι? Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με παιδιά
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-07, 22:37
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Μην κανεις βιαστικες κινήσεις...Απλός ήταν η πρώτη φορά που αναψε φως στο ενυδρείο σου,απλά...¶στα λιγο να το συνηθήσουν,έτσι και αλλιως δεν πρόκειτε να πάθουν κατι απο το φως...Καλό θα ήταν να μπεί και ένα χρονοδιακόπτης,ποσες μέρες τώρα την έχεις βάλει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-07, 22:43
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Σήμερα το βραδάκι πήγα να την ανάψω για πρώτη φορά, αλλά έτσι όπως έκαναν τα ψάρια πραγματικά τα λυπήθηκα μην πάθουν τπτ τα άτιμα... Λέω να περιμένω να την ξανατοποθετήσω και πάλι αύριο το πρωί που θα υπάρχει και το φως του ήλιου. Μιλάμε ότι δεν ανέβαιναν πάνω ούτε για φαγητό.....
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-07, 22:49
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Και για φυτα αληθινα που ανέφερες χρειάζεσαι καλό φωτισμο... Μπορεί να ξεκινήσεις με κάποια anubia αλλά δεν πιστευώ οτι με τον χρόνο θα μείνεις εκεί... Για αυτό καλό θα ηταν να έχεις οσο το δυνατό πιο δυνατες λάμπες...
-------------------------
Εγώ πιστευω οτι οταν δεις την γλυκα και την ομορφια που προσφερει το αληθινο φυτο θα ψαχνεις χώρο να χώσεις και άλλη λάμπα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AXEL : 28-08-07 στις 22:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-07, 22:55
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Και γώ νομίζω ότι πρέπει να βάλεις λίγο μεγαλύτερη σε ισχύ λάμπα, καμιά τριανταρία βάτ αφού μπορεί να μπεί όπως λές. Επίσης, πρέπει να έχει ζεστό φωτισμό, όχι άσπρο, αφού σκοπεύεις να βάλεις φυτά. Αφού θα ανάψεις αύριο τη λάμπα, άναψέ την πρίν σκοτεινιάσει ώστε να μην τρομάξουν πάλι άν την ανάψεις απότομα. Θα συνέλθουν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-07, 22:57
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Όταν λες ζεστό φωτισμό, τι εννοείς? πορτοκαλοκόκκινα χρώματα στη λάμπα?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-07, 23:02
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι η λάμπα πρέπει να έχει κάποιο ιδιαίτερο χρώμα για να βάλεις φυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-07, 23:16
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Για φυτα καλο θα ειναι να χρησιμοποιουμε ΚΑΙ λαμπες χαμηλων βαθμων kelvin <5000 σε συνδιασμο παντα με λαμπες μεχρι το πολυ 10.000k.
Οταν λεμε ροζ λαμπα σε καμια περιπτωση δεν ενοουμε μια χρωματιστη λαμπα εμποριου.!Μια καλη λαμπα σε αυτα τα Kelvin για φυτα ειναι η Sylvania grolux που χρησιμοποιειτε κατα κορον απο χομπιστες.

Οσο για τα watt μην αγχωνεσαι υπαρχουν αλλοι που δουλευουν με 2w/λιτρο και τα ψαρια ειναι μια χαρα.Παντα με προσαρμογη ομως.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-07, 23:18
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Ζεστό εννοώ απόχρωση του...ρόζ να το πώ? Όχι ψυχρό (πχ λευκό-μπλέ). Νομίζω ότι παίζει θετικό ρόλο να έχει ζεστό φωτισμό για τα φυτά, δεν είμαι απόλυτος όμως, αφού και ο AXEL λέει το αντίθετο. Ελπίζω να απαντήσει κάποιος άλλος να σιγουρευτούμε όλοι τότε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-07, 23:26
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

antonis δεν αμφησβητώ αυτο που λες και μην φανταστεις οτι και εγω ειμαι ιδικος επη του θεματος...Απλος ήθελα να τονισω οτι τα περισσοτερα φυτα ευκολα και μετριας δυσκολιας δεν θα εχουν προβλημα με μια λευκη λαμπα αρκει να ειναι ικανοποιητικα τα watt,και το λεω αυτο για να μην τρεχει ο ανθρωπος να αλλαξη την λαμπα του με μια με ιδικα φασματα και,και,και...Ε τωρα δεν φανταζομαι οτι θα βάλει και φυτα με τρελες απετύσεις...Ίσως στο μελλον...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-07, 23:35
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Όχι ρε AXEL, δέ το λέω κακοπροαίρετα, σοβαρά το λέω για να μάθω κι εγώ σίγουρα, γιατί ούτε εγώ είμαι ειδικός! Απλά αφού νομίζω ότι πρέπει να βάλει μιά λάμπα λίγο μεγαλύτερη σε βάτ(εσύ τι λές), άν όντως πάρει μιά άλλη, να πάρει και ότι είναι πιό σωστό. Όντως είναι εύκολα φυτά, αλλά να βοηθήσει περισσότερο ακόμα ο φωτισμός.. Απ'ότι είδα απάντησε και ο Nik25, ελπίζω να μή τον μπερδέψουμε. Πάντως άν τελικά αλλάξεις λαμπτήρα, θα ζητήσεις warm ή daylight. Νομίζω η απάντηση του Nik25 σε καλύπτει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-07, 23:40
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση που ίσως φεύγει λιγο απο το θέμα?Τι ψάρια έχεις μεσα στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-07, 23:42
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ναι όντως η απάντηση του Νικ ήταν κατατοπιστηκότατη απλώς δεν την είχα δει Ευχαριστώ κ πάλι για την βοήθεια σας παιδιά! Θα δω τι θα κάνω. Πιστεύω όταν ανέβω Αθήνα την άλλη βδομάδα και ψάξω σε πετσοπ θα μου φανούν πιο εύκολα όλα. Αύριο πάντως θα ξαναδοκιμάσω με το πρωινό φως του ήλιου.

Προς το παρόν εχω μόνο χρυσόψαρα κ έναν γλύφτη.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-07, 17:52
tyxeros Ο χρήστης tyxeros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2007
Περιοχή: Neo Psixiko
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γεια σας ,
αντιμετωπιζω και εγω ενα παρομοιο προβλημα , πηρα προσφατα το πρωτο μου ενυδρειο ενα Jewel 80 και εχει μια λαμπα 18watt/590mm. Στο ενυδρειο εχω 2 μικρα καρχαριακια Gallagher και συμβαινει το εξης ...οταν ειναι σβυστη η λαμπα τα ψαρια κινουνται κανονικα μεσα στην ενυδρειο , πανω κατω δε3ια αριστερα. Οταν ομως την αναβω πανε και κρυβονται διπλα ή κατω απο το φιλτρο και μενουν εκει. Οταν σβυνω το φως παλι επανερχονται. Τι μπορει να φταιει? ( δεν εχω βαλει τιποτα αλλο διακοσμητικο μεσα στο ενυδρειο ακομα.)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-07, 19:15
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Φοβούνται και δεν έχουν που αλλού να κρυφτούν. Τα συγκεκριμένα ψάρια αλλά και γενικά όλα τα ψάρια που μπαίνουν σε ένα ενυδρείο νοιώθουν ανασφάλεια. Τα καρχαριάκια γίνονται αρκετά μεγάλα οπότε μελλοντικά θα έχεις πρόβλημα. Θα πρότεινα να βάλεις κάποια φυτά για αρχή ώστε να υπάρχουν κάποιες κρυψώνες για τα ψάρια.

PS1. Πιστεύω τα φώτα να τα έχεις σε χρονοδιακόπτη
PS2. Μπορώ να σου δώσω φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-07, 19:19
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Εννοείται ότι θα παθαίνουν αμόκ τα καημένα! Κατ'αρχήν τί ώρα ανάβεις τον φωτισμό; Δεύτερον πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις μέσα φυτά, πέτρες κ.α. τώρα νιώθουν ότι είναι κάπου αλλού εκτός βέβαια απο κάποιο φυσικό περιβάλλον-έχεις δεί βυθό χωρίς φυτά και πέτρες; Τέλος, οι γκάλαχερ δεν είναι για τέτοια ενυδρειάκια, γίνονται τεράστιοι, επέστρεψέ τους...Επειδή λές ότι δέν έχεις βάλει μέσα φυτά κλπ, να ρωτήσω, στρώσιμο έχεις κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-07, 00:28
tyxeros Ο χρήστης tyxeros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2007
Περιοχή: Neo Psixiko
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το αναβω το 8.00 - 18,00. Διακοσμητικα θα βαλω μεσα στην εβδομαδα , αλλα δεν θα βαλω προς το παρον αληθινα φυτα. Ξερω οτι θα χρειαστουν αργοτερα μεγαλυτερο ενυδρειο. Στρωσιμο εκανα για 4 μερες με Aquatan kai Nitrivec και η θερμοκρασια ηταν περιπου 29 C. Πριν τα ριξω μεσα εκανα δοκιμη του νερου με ενα τεστ 5 in 1. της ESHA.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-07, 14:24
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Σίγουρα φοβήθηκαν λόγω έλλειψης κρυψώνων. Πρίν πάς να αγοράσεις διακοσμητικά, δές στις παρουσιάσεις ενυδρείων να πάρεις μερικές ιδέες, μή πας και δώσεις άδικα τα λεφτά σου για διακοσμητικά που αργότερα θα μετανιώσεις (να επιλέξεις τέτοια που θα δημιουργήσουν ένα φυσικό περιβάλλον). Καλύτερα να έβαζες λαμπτήρα που να βγάζει ζεστό φωτισμό, αλλά χωρίς να είναι και απαραίτητο. Όσο για το στρώσιμο...ένας θεός ξέρει τι στρώσιμο έκανες, ε; Τέστ αμμωνίας έχεις; Είναι το σημαντικότερο. ¶ν δεν έχεις προμηθεύσου ένα υγρό. Το άλλο το 5 σε 1, τί έδειξε;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-07, 23:53
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ξεκίνησες λίγο απότομα με το φως σου, 10 ώρες συνεχώς φως σε ένα ενυδρείο που μέχρι εχθές δεν είχε τίποτα, είναι λίγο σοκαριστικό για τα ψάρια. Αν θέλεις ξεκίνα από δίωρο και κάνε προσαρμογή αυξάνοντας κατά μισή ώρα το φως κάθε 3-4 μέρες. Αν πάρεις χρονοδιακόπτη θα είναι ακόμα καλύτερα γιατί το άνοιγμα και το κλείσιμο του θα γίνει ρουτίνα για τσ ψάρια και δεν θα έχεις κανένα προβλήμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-08-07 00:33
Ελλειπής φωτισμός moudi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 20-04-07 19:08
φωτισμός CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 31 18-05-06 11:46
Φωτισμός... Liolios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 17-03-06 14:45
Φωτισμός Archon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 15-03-05 13:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06946 seconds with 13 queries