Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-03-13, 21:58
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ;
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.-
ακριβως ετσι .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-03-13, 22:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν διαφωνω κανεις δε με υποχρεωνει, αλλη ηταν η ερωτηση μου, καμια σχεση με αυτο. Τι ακριβως ετσι? Σε αλλη συχνοτητα μου φαινεται γραφουμε. Η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη, αν το αν σπασουμε το σιποραξ μπορει να μας δωσει κιαλλη επιφανεια αποικισης η οχι, και αν θα βοηθησει στην βιολογικη λειτουργια του φιλτρου. Οχι αν θα ειναι ιδιο με καποιο αλλο υλικο με το οποιο μπορω να το αντικαταστησω. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος τωρα.

Αν σπασει το σιποραξ θα γινει οπτικα σαν το sibiont οποτε λογικα θεμα δεν εχει. Στο επομενο ανοιγμα φιλτρο θα σπασω κανα δυο καδους.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-03-13, 22:12
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

σπαζοντας το σιποραξ θα μπουκωσεις το φιλτρο σου με αποτελεσμα πολυ μειωμενη ροη που παροτι εχεις δισκους πλεον την χρειαζεσαι και παλι .εκτος απο το οτι δεν κανει να το σπας γιατι απο οτι λεει η σερα μειωνεται η αποδοση του .γιατι να το κανεις αυτο και να μην βαλεις καποιο αλλο υλικο? σου λεει πολυ σωστα ο fun .
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-03-13, 22:22
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σίγουρα μιλάμε σε άλλη συχνότητα... έλα 50 ΚHZ κάτω!!!
Τι είναι βαρύτερο 1 κιλό σίδερο.... ή 1 κιλό βαμβάκι;
Όταν θέλεις να ρίξεις τυρί που λιώνει στα μακαρόνια... ΔΕΝ ρίχνεις φέτα (κι' αυτή τυρί είναι όπως ξέρεις... άσχετα με το πως τα λέτε εκεί στα βόρεια).
Είπαμε ότι θα έχεις επιπλέον επιφάνεια αποίκησης (αυτό καταλαβαίνω ότι είναι το θέμα σου) λόγω μεγαλύτερης ποσότητας που θα μπεί... αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω, γιατί ΔΕΝ το κάνεις με κάποιο άλλο πχ. με κίσσηρη;
Το πλεονεκτήμα του siporax λόγω σχήματος (και θα το χάσεις)..... ΔΕΝ σε απασχολεί προφανώς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-03-13, 22:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ αν η σερα λεει οτι μειωνεται η αποδοση δεκτο. Απλα επειδη ουτως η αλλως το σιποραξ υπαρχουν υποννοιες οτι ειναι απλα ενα βιομηχανικο υλικο με ιδιοτητες που μας βολευουν και μοσχοπουλιεται, αποσο διαβαζω και εδω, οπως η μεγαλυτερη απατη ειναι το matrix της seachem που αποτι φαινεται δεν ειναι τιποτα αλλο παρα διαλεγμενη ελαφροπετρα σε μικρη κοκκομετρια. Αν ισχυει η επιφανεια αποικισης που λεει η seachem οτι εχει, τοτε μλκια κανουμε ολοι με τα σιποραξ και τα substrate pro κλπ. Παμε απτο πρακτικερ να παρουμε ελαφροπετρα που υπαρχουν σακια μικρης κοκομετριας, οπως εκανε ο stivv. Αν θυμαμαι καλα το rating του siporax ειναι καπου 200-300/μ2 και του matrix 1500. Aν ισχιει τοτε για εκει ειμαστε ολοι.
Απλα η λογικη μου μου λεει οτι επειδη το σιποραξ ειναι χωρις λογο πολυ "αραιο" λογω σχηματος, σε σχεση με οποιοδηπωτε αλλο υλικο δεις, το να το σπασεις μονο καλο μου φαινεται και ας λεει η σερα οτι την συμφερει. Θα μοιαζει οπτικα με το sibiont πολυ, και αν παρουμε σαν παραδειγμα το ιδιο φιλτρο γεματο απειραχτο σιποραξ και απειραχτο substratepro, λογω σχηματος και μονο πιστευω οτι το σιποραξ θαχει μεγαλυτερη ροη.
Ξαναλεω δεν αντιλεγω στο οτι μπορω να παω να παρω ενα αλλο υλικο, απλα η ερωτηση μου δεν αφορουσε την αγορα καποιου αλλου, αφορουσε τα θετικα-αρνητικα μιας τετοιας κινησης, σωστα τα λεει ο fun και δεν διαφωνω.

ΥΓ αυτο με τα τυρια αστα να πανε....προχτες εκραζα εναν απτα γιαννιτσα (stivv οχι εσενα, αλλον ) που μουλεγε την κεφαλογραβιερα κασερι...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις..... πχ. λες ακριβό... ποίο ακριβό; Όταν αγόραζα το siporax έκανε 18 ευρώ το λίτρο (στο κουτί του) και το χύμα το παίρνεις 5 ευρώ το λίτρο (ή κάνω λάθος; )
ΔΕΝ είναι αραιό λόγω σχήματος.... το σχήμα του βοηθάει σε συγκεκριμένες λειτουργίες γι' αυτό είναι έτσι φτιαγμένο.
Το video πιο πάνω το κοίταξες;
Το ότι θα μοιάζει με κάτι... ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει και το ίδιο.-
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις..... πχ. λες ακριβό... ποίο ακριβό; Όταν αγόραζα το siporax έκανε 18 ευρώ το λίτρο (στο κουτί του) και το χύμα το παίρνεις 5 ευρώ το λίτρο (ή κάνω λάθος; )
ΔΕΝ είναι αραιό λόγω σχήματος.... το σχήμα του βοηθάει σε συγκεκριμένες λειτουργίες γι' αυτό είναι έτσι φτιαγμένο.
Το video πιο πάνω το κοίταξες;
Το ότι θα μοιάζει με κάτι... ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει και το ίδιο.-
Χμ κατανοητο ναι.
Πιο ειναι το σκεπτικο σου για τις συγκεκριμενες λειτουργιες? Ευκολοτερη ροη μεσα του> καλυτερη οξυγωνωση χωρις νεκρα σημεια>μεγαλυτερη πραγματικη ωφελιμη επιφανεια?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-03-13, 16:11
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά!!

Εγώ θα σας πω μια σύντομη ιστοριούλα μου: εδώ και 3,5 μήνες περίπου από την έναρξη λειτουργίας του ενυδρείου μου, κράταγα πολύ καλή βιολογία (σε Rio125) με 4 σφουγγάρια της Juwel + υαλοβάμβακα Fluval, μικρή ποσότητα Cirax (βιολογικό της Juwel) και 10 τεμάχια Bio-Chem Stars (που μου έδωσε ο Σάββας ο Klipitiklopos για το μπόλιασμα)...
Πριν 2 εβδομάδες που "τακτοποίησα" εσωτερικά το φίλτρο και έβγαλα τα 3 σφουγγάρια και τα αντικατέστησα με 2 λίτρα Sera Siporax σε κάλτσες, απόρησα πραγματικά πως στο καλό κατάφερνα και κρατούσα τόσο καιρό σταθερές συνθήκες με μηδαμινή αμμωνία με χρήση ελάχιστης ποσότητας βιολογικού υλικού και μάλιστα με κενούς χώρους στο εσωτερικό του φίλτρου...
Η απάντηση μάλλον δώθηκε από την πρώτη δημοσίευση του φίλου maxmike και τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Σάββας ο Klipitiklopos επέμενε ότι δεν τα αλλάζει με τίποτα τα Bio-Chem Stars!!...

¶ρα συνεπώς αφού είχα ήδη αρκετά ικανοποιητική βιολογική φίλτρανση, τώρα που αντικατέστησα τα παχιά σφουγγάρια με Siporax, θα είμαι ακόμα πιο πλήρης πιστεύω
-------------------------
...το παραπάνω ποστ μου αφορά το 1 από τα 2 φίλτρα που έχω, το εσωτερικό φίλτρο της Juwel με 600L/h...
Έχω και δεύτερο φίλτρο, εξωτερικό, το Eheim 2213 και μέχρι στιγμής το τρέχω με 2 σφουγγάρια (από τα 4 που είχε σύνολο) και το υπόλοιπο με ελαφρόπετρα. Είχα πει ότι προσωρινά θα κρατήσω την ελαφρόπετρα μέχρι να την αντικαθιστώ σταδιακά (Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντος) με Siporax ή με Eheim SubstratPro... συμφωνείτε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 14-03-13 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-03-13, 17:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κουραμπιές... αυτό που ρωτάς θα έπρεπε να γίνει στον Untergasser που είναι ο εμπνευστής του (νομίζω). Αυτά που περιγράφεις θεωρώ πως .... συμπεριλαμβάνονται σίγουρα.
nospanos... αυτό που έχεις βάλει της fluval.... είναι συνθετικό (ενυδρειακό) βαμβάκι και όχι υαλοβάμβακας.-
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-03-13, 17:50
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

βασικα πιστευω οτι για να δει καποιος την αποτελεσματικοτιτα του καθε υλικου πρεπει να το κανει μονος του παιρνοντας μετρησεις για ενα διαστημα πχ 6μηνο σε καθε υλικο επισης πιστευω οτι το καθε υλικο δουλευει διαφορετικα σε καθε συστημα καθως και η ιχθυοφορτιση αλαζει αλλα και η ροη του νερου απο το υλικο κατι το οποιο ειναι σημαντικος παραγοντας
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-03-13, 20:08
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-03-13, 20:56
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
φιλε ξεκηνα το διαβασμα και οτι αποριες εχεις ρωτας καλως ηρθες και καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-03-13, 23:12
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

φιλε μου ευχαριστω για την ανταποκριση και σε ευχαριστω που μου τα εδωσες ολα μαζεμενα και τα ξαναδιαβασα.το παραπανω ενυδρειο που που εγραψα ειναι το δευτερο που εχω μεσα στο σπιτι και ετσι δεν πηγαινω τελειως στα τυφλα! επειδη πανω στους 4 μηνες ειχαμε γενητουρια γιαυτο μπηκα στη διαδικασια να παρω το παραπανω!και επειδη το δευτερο ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο γιαυτο οι αποριες μου για τα φιλτρα μηπως χρειαζονται αντικατασταση.απλα δεν γνωριζω απο μαρκες κτλ και οι πετσοπαδες κατι τετοιους σαν και μενα περιμενουν.........!και επι της ευκαιριας επειδη εχω καμια 30αρια αγκελοψαρα που μεγαλωνω (ειναι ειδη 3 μηνων)οποιος θελει και τον βολευει μπορει να ερθει να παρει οσα θελει!!!!!εννοειτε οτι χαριζονται
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-03-13, 00:59
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου για τα υλικα σου δεν ξερω τι χρειαζετε και εαν με ενα ξεπλυμα μπορουν να ξαναδουλεψουν οσο αφορα τα σκαλαρια σου να τα χαιρεσε και βαλε τα στην αγγελια.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-03-13, 11:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σε ενα πετ σοπ που ρωτησα σχετικα με το φιλτρο μου μου ειπαν οτι οι βιομπαλες που εχει μεσα και το "μακαρονι"ειναι τα βιολογικα του στοιχεια !τωρα για τα αλλα που εχει μεσα το φιλτρο μου ειπε οτι αν τα επλυνα καλα δεν εχουν αναγκη!εσεις που ειστε πιο πολυ μεσα στα πραγματα ισχυει τιποτα απο αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-03-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
1. Τα υλικά που περιέχει το φίλτρο.... είναι αυτά που δείχνει το video; Καλό θα ήταν να τα έγραφες με το όνομα τους ΑΝ το γνωρίζεις... για να είμαστε ορθότεροι σε ότι λέμε.
2. Θα μπορούσες να βράσεις για 15-30 λεπτά το βιολογικό σου υλικό (ΑΝ μιλάμε π.χ. για siporax) για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Υπάρχει και μέθοδος καθαρισμού με χλωρίνη ΠΡΙΝ το βράσιμο... αλλά ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ είναι γραμμένη κάπου στο forum... και απαιτείται ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην δοσολογία και τον τρόπο που θα γίνει.
3. Το ότι δουλεύει 3,5 μήνες και η ανίχνευση αμμωνίας (ΑΝ έχεις κάνει σωστή περιγραφή).... δείχνει ότι κάτι ΔΕΝ πάει καλά.
4. ΑΝ στο φίλτρο περιέχονται βιόμπάλες (μαύρες πλαστικές μπάλες που φαίνονται στο video)... προσωπικά θα τις αντικαθιστούσα με κάποιο άλλο αξιόλογο βιολογικό υλικό (στην αρχή του κειμένου είναι... μπορείς να δεις ποίο σου κάνει). Θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά, σε άλλου τύπου φίλτρα.
5. Το ΡΗ... εξαρτάται από τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενείς και πρέπει να το φέρεις στα μέτρα τους (π.χ. τα σκαλάρια θέλουν όξινο και μαλακό νερό).... όπως και το μέγεθος του ενυδρείο (για σκαλάρια π.χ. χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 250-300 λίτρα).-
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-03-13, 14:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τα υλικα ειναι ακριβως αυτα που δειχνει στο βιντεο,δεν ξερω πως τα λενε!το ενυδρειο ειναι 240L μικτο!οσο για το ph φιλε μου το νερο του δυκτιου εδω ειναι χαλια!!μονο εμφυαλωμενο πινουμε για να καταλαβεις!το παλευω λιγο με διαφορα υγρα και το ρυθμιζω!για το τεστ που εγραψα πιο πανω κανω αυτο http://www.ebay.com/itm/API-Ammonia-...-/180567731201 δυστυχως τα καταστηματα εδω εχουν αρκετες ελειψεις και αναγκαζομαι να παραγκελνω στα τυφλα!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-03-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Διαδίκτυο έχεις... αφού έχεις... έχεις πλέον και όλο τον κόσμο στην πόρτα σου.
2. Το test που έβαλες είναι αξιόπιστο... αρκεί να ΜΗΝ έχει λήξει (κάπου στο forum θα βρεις πιστεύω ανάλογο άρθρο του Delta66 για το θέμα).
3. Ευτυχώς που μου το είπες, γιατί ΔΕΝ το ήξερα ότι υπάρχει θέμα με το νερό εκεί... και έχω φίλο που μένει οικογενειακώς, να τον ενημερώσω για τον τρόπο αποφυγής προβλημάτων.
Για να ΜΗΝ πίνεις μόνο εμφιαλωμένο... που είναι και αμφίβολης ποιότητας (έτσι που τα μεταφέρουν/αποθηκεύουν στη χώρα μας)... αγόρασε μια Α.Ο. (με την ανάλογη προσθήκη ιχνοστοιχείων για να γίνεται πόσιμο) ή προφίλτρα για να μειώσεις τους ρύπους. Την χρειάζεσαι και στα ψάρια σου άλλωστε. Έτσι θα έχεις καθαρό νερό για σένα και την οικογένεια σου.
Μια τηλεφωνική συζήτηση (σε περίπτωση που ΔΕΝ μπορείς από κοντά) με τον άνθρωπο της εταιρίας, θα σε βοηθήσει να επιλέξεις σωστά... βάσει των προσωπικών σου αναγκών.
Στο link... στην επικοινωνία.... θα βρεις τα τηλέφωνα.
http://www.waterwaves.gr/
3. Για τα υλικά... στα έγραψα παραπάνω. Στα τυφλά ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παραγγέλνεις.... ανοίγεις ένα θέμα με τον προβληματισμό σου... παίρνεις τις απαντήσεις σου και κάνεις την κίνηση σου.... πιο σωστά.-
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-03-13, 16:04
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σαν πρωτη φαση λεω να βγαλω τις βιομπαλες και το αλλο το υλικο το "μακαρονι"γιατι δεν ξερω αν ειναι βιολογικο η απλα κεραμικο και να το αντικαταστησω με ενα απο αυτα στην αρχη της πρωτης σελιδας!ειμαι αναμεσα απο το Eheim Substrat-pro και το Sera Siporax!τα αλλα τα σφουγκαρια που εχει λεω να αφησω τα ιδια!εσεις τι λετε??
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-03-13, 13:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για τις βιόμπάλες συμφωνώ.... το "μακαρόνι" βγάλε καμιά φωτογραφία όταν ανοίξεις το φίλτρο να το δούμε... ΑΝ ΔΕΝ έχεις την συσκευασία του. Πως βρέθηκε στο φίλτρο;
Ουσιαστικό ρόλο παίζει και η σειρά με την οποία είναι τοποθετημένα τα υλικά, μέσα στο φίλτρο (κάπου υπάρχει και αυτό γραμμένο... ψάξε λίγο το forum και διάβασε... είναι ΟΛΑ γραμμένα και πολλές φορές).
ΑΝ εξακολουθήσεις να έχεις απορίες..... ανοίγεις ένα θέμα για το φίλτρο σου και τα υλικά του, ώστε να γίνει η κουβέντα.... εκεί;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-03-13, 16:55
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα

Πολύ αμφιβάλω ότι με 1 λίτρο easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από 50 κιλά (δηλαδή >> 50 λίτρα ) ελαφρόπετρα . Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι η ελαφρόπετρα θα δουλέψει πολύ καλύτερα με έξτρα πλεονεκτήματα την χαμηλή τιμή και το ότι είναι ελληνικό φυσικό προϊόν το οποίο εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί.

επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο

Μια χαρα σωστό είναι. Πως νομίζεις οτι δούλευαν τα πρώτα φίλτρα πριν μας πλασάρουν τα δήθεν ειδικά υλικά; Και καλαμάκια και πλαστικές τάπες απο σαμπάνια και κάλτσες και σφουγγάρια και ουπα για βίδες και οτι μπορείς να φανταστείς μπορεί να μπει σε ένα σαμπ ώστε να έχουμε μεγάλη επιφάνεια αποίκησης σε χαμηλό κόστος.

δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?

Μπορεί να είναι μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι οτι τρώμε πολύ παραμύθι με τα ''ειδικα υλικα'' και φαινεται!

δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.

Τι θελεις δηλαδή να σου πουμε. Το χομπι του ενυδρειου ξεκινησε με παρατηρήσεις και εμπειρίες. Και συνεχίζει να είναι ετσι.

επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.

Ενας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιεις υλικα τα οποια ευκολα μπορείς να αντικαταστήσεις αν σε ανησυχει τοσο πολύ.... προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν τρίβονται ή όχι.

επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο

Ακόμα χρησιμοποιείται ή καφέ λαβα σαν βιολογικό υλικό αλλά έχουν αναφερθεί παρενέργειες (τις οποίες δεν πολύπιστεύω και μάλλον είναι ραδιοαρβύλα).

το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.

Η καθαρή λάβα και η καθαρή ελαφρόπετρα δεν έχουν άμεσες μετρήσιμες παρενέργειες στις σκληρότητες και στο ph. Αυτό μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας μετρήσεις. Τι σε νοιάζουν οι πόροι;

Με λίγα λόγια θέλω να πω οτι στο χόμπι του ενυδρείου και σε ότι αφορά τα ζωντανά και την βιολογική φίλτρανση (μικρόκοσμος) να μην περιμένουμε έτοιμες απαντήσεις για όλα. Η εμπειρία και η παρατήρηση είναι συχνά τα μόνα μέσα που διαθέτουμε.
Επίσης μην ψαρώνουμε και να μην διαιωνίζουμε τα γραφόμενα των εταιρειών. Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.
Χρησιμοποιω σπασμενο σιποράξ σε εσωτερικό φιλτρακι, μια χαρα δουλευει, Όσο πιο μικρά ειναι τα κομμάτια τόσο μεγαλύτερη γίνεται η επιφάνεια σε βάρος όμως της ροης, όπως σωστά αναφέρεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-

Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 20-03-13 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-03-13, 21:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

γιαννη το τι πιστευεις με το τι γιναιτε στα αληθεια ειναι διαφορετικα πραγματα και γω πιστευω οτι το συμβιοτ ειναι καλητερο αλλα το πιστευω δεν το εχω κανει αμμεση συνγκρηση παω με την βιβλιογραφια οπως απο οτι καταλαβαινω και συ.
και το 1800 κυκλοφορουσανε με αλογα και μετα ηρθε ο κινητιρας εσωτερικής καυσης και το πρωτο αμαξι ας πηγαινουμε ομως ακομα με την αμαξα και να σκαβουμε με το σκαπετι αντι την σκαφτικια
στο παραμυθι συμφωνω
οταν ομως δεν εχεις εμπειρια σε κατι ο ιδιος τι κανεις διαβαζεις.
ουτε εμενα μου καιγετε εαν κανω την δουλια μου
στης παρενεργειες δεν ξερω δεν απαντω.οι ποροι με νοιαζουν καθως οσοι περρισοτεροι τοσο μεγαλυτερη αποικια.
στα υπολοιπα συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-03-13, 10:05
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-03-13, 10:54
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-03-13, 14:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR=black][FONT=Verdana]


Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-03-13, 15:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-
+100
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-03-13, 15:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!
Κάνεις κάποιο λάθος... τα υλικά υπήρχαν (το matrix ΔΕΝ πρέπει να υπήρχε στην Ελλάδα) και τότε που φτιάχτηκε ο πρώτος Ωκεανός... στην Ισμήνης (απέναντι από την γυμναστική ακαδημία).-
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-03-13, 16:21
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις κάποιο λάθος... τα υλικά υπήρχαν (το matrix ΔΕΝ πρέπει να υπήρχε στην Ελλάδα) και τότε που φτιάχτηκε ο πρώτος Ωκεανός... στην Ισμήνης (απέναντι από την γυμναστική ακαδημία).-
οκ σιγουρα καποια υπηρχαν οπως το substrat, αλλα το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κανουμε σωστη βιολογια και χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια. γιατι μην τρελαθουμε τωρα ενα λιτρο siporax ειχε φτασει να πουλιετε 25ευρω!!! ημαρτον.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-03-13, 16:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όταν το αγόρασα εγώ για πρώτη φορά ήταν όντως ακριβό.... κάποια στιγμή το θυμάμαι στα 18 ευρώ το κουτί. Το χύμα νομίζω πρέπει να έχει 5 ευρώ τα 5 λίτρα... άρα διαλέγεις και πράττεις. Τα "αστέρια" (τότε ΑΡΙ... τώρα Rena) συγκριτικά ήταν και παραμένουν αρκετά ακριβά.
Προσωπικά θεωρώ ότι "φτηνιάρικες" ιδέες για το ενυδρείο, ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν... καλώς ή κακώς είναι ακριβό "σπόρ".-
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-03-13, 16:30
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

Τις ειχε καποτε. Τωρα δεν τις εχει, συνεπως δεν χρειαζεται να γραφεις καθε 3 και 5 οτι πρεπει να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες!

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.

Αυτό σε χάλασε; το οτι το ονόμασα αδελφάκι; Ήταν ειρωνικό αν δεν το καταλαβες.

-
................
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11280 seconds with 14 queries