Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-04, 23:02
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Ιck και κατεψυγμενες τροφες.

Δυστυχως στο μικρο ενυδρειο(90λιτρα) παρουσιαστηκε Ικ στα ψαρια μου.

Το γεγονος συνδιαζεται με την δοκιμη να ταισω για πρωτη φορα κατεψυγμενες τροφες,και συγκεκριμενα artemia.Αλλα και με την εισαγωγη 5 οττοκυκλων,για τους οποιους ομως πρεπει να σημειωσω οτι δεν αγοραστηκαν απο το ιδιο μαγαζι με τον Χ_nos και τους ειχα 8-9 μερες σε διαδικασια καραντινας για την αποφυγη δυσαρεστων γεγονοτων σαν αυτο!Τα ψαρια ειχαν προστεθει μια βδομαδα πριν το πρωτο ταισμα χωρις να δω δειγματα αρρωστιας.Αλλα ουτε και τωρα εχουν κανενα σημαδι(οι οττοκυκλοι).

Ταισα πρωτη φορα την πρωτη μερα υστερα ξανα μετα απο 5-6 μερες και μετα απο 2-3 μερες παρατηρησα την εξαπλωση του ικ.

Και τις 2 φορες ειχα κλειστο φιλτρο για να μην τραβηξει την τροφη και τις 2 φορες επλυνα καλα την τροφη για να ξεπαγωσει και να φυγουν τα ζουμια.Και παρακολουθησα το ενυδρειο μεχρι να φαγωθει ολη η τροφη.

Αλλαγη νερου αν δεν κανω λαθος δεν εκανα απο τοτε που αρχισα να ταιζω την αρτεμια.

Ειναι δυνατον το ικ να οφειλεται στην τροφη?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-04, 23:06
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

να την κολλήσουν όχι σίγουρα. Ότι οι οτόκυκλοι δεν δείχνουν το ich δεν σημαίνει ότι δεν το κουβάλησαν?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-04, 23:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Υστερα απο 10 μερες και αφου ακολουθησα τον τροπο θεραπειας ο οποιος απαιτει αλλατι και ανεβασμα θερμοκρασιας, το ικ δειχνει να υποχωρει αλλα οχι εντελως,στην πορεια εχασα ενα σερπαε τετρα απο τα 5 το οποιο ειχα δει οτι ηταν σε κρισιμη κατασταση αλλα ο στρατος με καλουσε και δεν προλαβαινα να κανω κινησεις καταλληλες.
Σημερα λοιπον ξεκινησα θεραπεια με τετραμεντικα κοντρα ικ και ελπιζω οτι θα καταπολεμησω την ασθενεια.

το αλατι που προσθεσα ειναι 1 κουταλακι γιθα καθε 20 λιτρα και η θερμοκρασια εφτασε τους 31βαθμους.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03078 seconds with 12 queries