Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-11, 19:38
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Υποστρωμα με χαλικακι απο παραλια

Σκευτομαι να ξεκινησω να μεταμορφώνω το ενυδρειο μου σε ζωντανο.
Μπορω να χρησιποποιησω τα χαλικι απο παραλια και πετρες απο την θαλασσα?
Να τα καθαρισω καλα και να βραστουν για αποστοιρωση.
Επισης αν χρησιμοποιηθει ξυλο απο την θαλασσα ξερει κανεις το αποτελεσμα?
Αναμενω απαντησεις απο τους εμπειρους!
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-11, 20:03
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομαι να ξεκινησω να μεταμορφώνω το ενυδρειο μου σε ζωντανο.
Μπορω να χρησιποποιησω τα χαλικι απο παραλια και πετρες απο την θαλασσα?
Να τα καθαρισω καλα και να βραστουν για αποστοιρωση.
Επισης αν χρησιμοποιηθει ξυλο απο την θαλασσα ξερει κανεις το αποτελεσμα?
Αναμενω απαντησεις απο τους εμπειρους!
πέτρες μπορείς με καλό πλύσιμο αλλά κατά πάσα πιθανότητα να είναι ασβεστολιθικές (θα σου ανεβάσουν τιμές όπως το ph)
τώρα για ξύλα δεν θα στο συνιστούσα ειδικά από θάλασσα!!!
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-11, 20:08
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ωραια οποτε για ξυλα παμε για αγορα.Οι πετρες εδω στην Σαντορινη ειναι μαυρες και κοκκινες απο την λαβα του υφαιστειου.Τα χρωματα ειναι απιστευτα εντονα και πολυ πολυ ομορφα.Θα διαλεξω πετρες αποκλειστικα απο λαβα.Στο εμπορειο πουλανε συνεχεια τετοιες.Αρα με εναν καλο καθαρισμο δεν θα κανουν και στο ενυδρειο? και θα ειναι και αυθεντικες,οχι βιομηχανικες η οτιδηποτε αλλο...
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-11, 20:15
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια οποτε για ξυλα παμε για αγορα.Οι πετρες εδω στην Σαντορινη ειναι μαυρες και κοκκινες απο την λαβα του υφαιστειου.Τα χρωματα ειναι απιστευτα εντονα και πολυ πολυ ομορφα.Θα διαλεξω πετρες αποκλειστικα απο λαβα.Στο εμπορειο πουλανε συνεχεια τετοιες.Αρα με εναν καλο καθαρισμο δεν θα κανουν και στο ενυδρειο? και θα ειναι και αυθεντικες,οχι βιομηχανικες η οτιδηποτε αλλο...
τις πέτρες τις δοκιμάζουμε με ακουα φόρτε εάν αφρίζουν είναι ασβεστολιθικές
τώρα οι παραπάνω που λές λογικά θα κάνουν με καλό βράσιμο πάντα, απλα δες να μην τραυματιστούν τα ψαράκια σου εάν είναι αιχμηρές και δες και κατά πόσο θα σου λερώνουν το νερό (δεν ξέρω την ποιότητα τους)....απο κει και πέρα και γω υπέρ της φύσης είμαι απλά εκεί που μπορύμε π.χ. σε ένα αφρικάνικο επιβάλλετε η μαμα φύση....όσο για τα ξύλα συμφωνω μαζι σου για αγορά....
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-11, 20:21
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλες!θα διαλεξω λειες πετρουλες να μην φαει τα μουτρα του κανενα ψαρακι!Νασαι καλα φιλε! αν θελει καποιος να συμπληρωσει κατι ειμαι ολος αφτια!!!
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-11, 20:22
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

να 'σαι φίλε και καλή επιτυχία... περίμενε και καμιά άλλη γνώμη
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-11, 23:16
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Η άμμος και η πέτρες των παραλιών είναι συνήθως ασβεστολιθικές. Αν φτιάχνεις αφρικάνικο ενυδρείο είναι σούπερ. Τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται με τα πετρώματα της Σαντορίνης γιατί είναι ειδική περίπτωση πετρωμάτων. Ηφαιστειογενή πετρώματα χρησιμοποιούνται κατά κόρον π.χ. Volcanit, ή τα διάφορα lava rocks, που δεν είναι ασβεστολιθικά. Σε κάθε περίπτωση κάνε το τεστ με το ακουαφόρτε. Και αν τελικά βάλεις, πολύ καλό πλύσιμο και βράσιμο.
Όσον αφορά τα γιαλόξυλα θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός. Έχω χρησιμοποιήσει στα ενυδρεία αλλά θα πρέπει να έχεις κατ' αρχάς υπομονή. Τα περισσότερα θέλουν 2 μήνες τουλάχιστον στο νερό, κι αν βυθιστούν όλα. Εξαρτάται και από το πόσο καιρό πέρασαν στη θάλασσα. Επίσης πολλές, μα πολλές φορές ισχυρό διάλυμα χλωρίνης. Πολλά έχουν ακόμη τον φλοιό που τους έχει μείνει ο οποίος είναι εντελώς σάπιος και θέλει καθάρισμα. Και εννοείται στο τέλος βράσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-11, 23:16
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

επειδή έχω επισκεφτεί το φανταστικό υπεροχο νησί σας και ξέρω τι γίνεται εκεί

η λάβα είναι ότι πρέπει για ενυδρείο και μάλιστα φυτεμένο

διάλεξε ότι νομίζεις απο άμμο χαλίκι πέτρες και κάνε το τέστ με το υδροχλωρικό οξύ

ότι αφρίζει αφαίρεσέ το

τα υπόλοιπα καλό καλο πλύσιμο
και λίγο καυτό νερό δεν θα τα χάλαγε
και μετά πολύ πολύ αντιχλώριο για το υδροχλωρικο της δοκιμής

το αντιχλώριο όχι σκέτο αλλά σε 3πλή αναλογία απο ότι λέει μαζί με νερό και άφημα τα υλικά σου εκεί να τα "πιάσει" το αντιχλώριο


ξύλα όχι δεν κάνουν



τώρα απο την άλλη πάλι
το τι άμμο και τι πέτρες θα βάλεις εξαρτάται και απο τι ψάρια θες να βάλεις
εχεις αποφασίσει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-11, 01:38
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστώ τον rtoli και τον mikroaquarista για τις πολυτιμες συμβουλες!
Αυριο ειμαι παραλια,μαζευω τα καλουδια και ξεκιναω τα τεστ!
Να ειστε καλα παιδια! Αυριο βραδυ θα ποσταρω τα αποτελεσμα και φωτο αν μπορεσω να δειτε την δουλεια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα απο την άλλη πάλι
το τι άμμο και τι πέτρες θα βάλεις εξαρτάται και απο τι ψάρια θες να βάλεις
εχεις αποφασίσει?
εχω 2 oscar και 2 pleco.Πιστευω θα ειναι πολυ πιο ευτηχισμενοι με πετρα,ξυλο και οτι μπορεσω απο φυτα απο την πλαστικουρα που εχω τωρα...
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikharalabo : 21-07-11 στις 01:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-11, 11:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή έχω επισκεφτεί το φανταστικό υπεροχο νησί σας και ξέρω τι γίνεται εκεί
η λάβα είναι ότι πρέπει για ενυδρείο και μάλιστα φυτεμένο

ξύλα όχι δεν κάνουν
Η αποψη μου εινα οτι κανενα απο τα δυο δεν ειναι απολυτο.

Εχω πετρες λαβας απο Σαντορινη που η περιεκτικοτητα τους σε σιδηρο τις κανουν ακαταλληλες γα ενυδρειο. (η πληροφορια μετα απο εξεταση τους απο γεωχημικο).

Τα ξυλα που "ψηνονται" στη θαλασσα εχω διαβασει (δεν εχω χρησιμοποιησει) οτι γινονται καταλληλα για το ενυδρειο αν δεν συντρεχει καποιος λογος μολυνσης τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-11, 15:45
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ο σίδηρος διαλυόταν στο νερό του ενυδρείου σου?
η απάντησή μου περι των πετρών δόθηκε με βάση ότι οι ηφαιστιακές πέτρες είναι σίγουρα ελεύθερες απο ασβεστιο και μαγνήσιο άρα δεν ανεβάζουν σκληρότητες

βέβαια
σε περίπτωση που εμπλουτίζουν με σίδηρο το νερό σε μεγάλο και ταχύ ρυθμό υπάρχει σίγουρα πρόβλημα

τα δε ξύλα παραλίας ,αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν και πολύ ζωή πάνω τους -είναι ήδη πολύ ελαφριά και σχεδόν αφρός-πιστεύω πως σε ελάχιστο χρόνο θα σαπίσουν
+ότι το να τα ξεαλατίσεις δεν θα είναι ότι το ευκολότερο

για τον σίδηρο και αν διαλύεται στο νερό μόνο σχετικός επιστήμονας μπορεί να μας απαντήσει
αλλά αν ο ρυθμός είναι μικρός μήπως είναι θετικό? ίσως να μην χρειάζεται να προσθέτεις σίδηρο


για όσκαρ δεν ξέρω-αλλά τα φυτά μήπως δεν προκρίνονται?
και οι πλέκο (που πάλι δεν ξέρω πολλά) πρέπει να θέλουν πολύ λείες πέτρες και στρογγυλό ψιλό χαλικάκι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-11, 17:46
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Τα ηφαιστειακά πετρώματα περιέχουν σίδηρο. Τα διαφημίζουν κιόλας για αυτό το λόγο, ότι συντελούν στην ανάπτυξη των φυτών. Μέχρι και υποστρώματα που δεν έχουν αμιγώς ηφαιστειακή προέλευση διατείνονται ότι έχουν σίδηρο, π.χ. DeponitMix. Θέλω να πιστεύω ότι οι εταιρείες που τα εμπορεύονται έχουν κάνει τις χημικές αναλύσεις τους και κινούνται σε ανεκτά πλαίσια για την ασφάλεια των ζώντων οργανισμών. Από κει και πέρα δεν μπορεί να βάλει κανείς το χέρι του στη φωτιά για αυτά που συνέλεξε κάποιος μόνος του. Περισσότερο λαχείο είναι.
Το να ξε-αλατίσεις τα γιαλόξυλα είναι το πιο εύκολο στη διαδικασία, με όλες τις αλλαγές νερών φεύγει το αλάτι. Το πόσο ελαφριά θα είναι εξαρτάται από πόσο χρόνο πέρασαν στη θάλασσα. Κάποια που είναι εντελώς ελαφριά και θαλασσοφαγωμένα ίσως δεν βυθιστούν ποτέ. Θα υπάρξει μια μυρωδιά βούρκου, ειδικά σε αυτά που έχουν το φλοιό τους (άρα πέρασαν λιγότερο χρόνο στη θάλασσα) η οποία φεύγει με της αλλαγές και της χλωρίνες. Ξαναλέω: Μεγάλη προσοχή και μεγάλη υπομονή. Δεν είναι ξύλα που θα τα πάρεις και θα τα βάλεις σε 15 μέρες στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-07-11, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως πολλες ουσιες, ο σιδηρος σε σωστη ποσοτητα, ειναι μια πολυ χρησιμη και απαραιτητη ουσια για τον οργανισμο.
Ο υπερβολικός σίδηρος ομως βλάπτει τους ιστούς του σώματος. Σε μεγάλες δόσεις είναι τοξικός.

Ας κανει οτι νομιζει οποιος ξερει ποσο επηρεαζει στο θεμα σιδηρου το πετρωμα που θα βαλει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-07-11, 13:32
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις αποψεις σας και το ενδιαφερον σας! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρξει προβλημα με τον σιδηρο. Η μεταμορφωση εγινε και ολες οι πετρες περασαν το τεστ με το ακουα φορτε. Απο βδομαδα περιμενω και τα πρωτα φυτα. Παρακατω μερικες φωτο με το αποτελεσμα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  004.jpg
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  005.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  006.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  70,7 KB  
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-07-11, 14:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επισης καλο ειναι να ξερει καποιος το πετρωμα του τι σιδηρο θα φερει στο νερο. Οπως και την περιεκτικοτητα σε θειαφι.

πχ Προτείνεται ο χηλικός σίδηρος (chelated iron) σε διάφορες συνθέσεις και προτιμάται FeEDTA και κυρίως ο FeDTPA. Επίσης ο γλυκονικός σίδηρος (iron gluconate), που θεωρείται ο πιο εύκολα απορροφήσιμος από τα φύλλα, αλλά είναι ακριβότερος. O θειικός σίδηρος (Iron sulfate, FeSO4) δεν συνίσταται γιατί αντιδρά πολύ γρήγορα, κυρίως με τα φωσφορικά σχηματίζοντας ίζημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-07-11, 15:15
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

αυτά τα άσπρα πετραδάκια που βλέπω δεν έβραζαν?
ενδιαφέρον
τι να είναι άραγε αν όχι ασβέστιο???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-07-11, 21:41
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτά τα άσπρα πετραδάκια που βλέπω δεν έβραζαν?
ενδιαφέρον
τι να είναι άραγε αν όχι ασβέστιο???
Ολα βραστηκαν διεξοδικα για τουλαχιστον 10 λεπτα.Δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα δεν ειδα πουθενα αντιδραση στο ακουα φορτε.
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-07-11, 19:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως εχουμε ξαναπει το ακουαφορτε (υδροχλωρικο οξυ) δεν ειναι 100% αξιοπιστο τεστ, αφου αντιδρα (και αφριζει) μονο με ασβεστολιθικα πετρωματα.
Υπαρχουν και πετρωματα που δεν ειναι ασβεστολιθικα αλλα περιεχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο και δεν αντιδρουν με το ακουαφορτε αφου δεν περιεχουν ασβεστιο σε μορφη ανθρακικου ασβεστιου (που αυτο εχουν τα ασβεστολιθικα και γινεται η χημικη αντιδραση με το ακουαφορτε).
Με αυτα τα πετρωματα θα επρεπε να γινει τεστ σε εργαστηριακο επιπεδο και οχι με ψυχρο υδροχλωριο οπως κανουμε.

Η μαυρη πετρα πχ που βλεπω στο ενυδρειο ειναι βασαλτης που ειναι μεν πυριγενες πετρωμα αλλα απο αυτα που εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο, χωρις να ειναι ασβεστολιθικο. Δεν θα αντιδρασει με το ακουαφορτε.
Οπως και οι ασβεστολιθικες πετρες δεν ειναι απαραιτητο οτι θα επηρεασει σημαντικα το νερο, ανεβαζοντας τις σκληροτητες.
Ισως δεν τις αφησει να πεσουν ομως.
Ενα αλλο τεστ ειναι να βαλει καποιος την πετρα σε κουβα και να μετρησει μετα απο αρκετες μερες..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-07-11, 15:26
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

και ασβεστολιθικο να ειναι το πετρωμα δεν πειραζει αν βαλεις ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο οποτε θεωρω τις απαντησειος παραπλανητικες.
Ο κινδυνος με τις πετρες ειναι οτι αφηνουν στο νερο τα συστατικα τους που σε καποιες περιπτωσεις ενδεχεται να ειναι τοξικα βαρεα μεταλλα και αλλα επιβλαβη , γιαυτο το λογο δεν μπορω να σου απαντησω στην αρχικη ερωτηση.
Α και οι λαβες δεν ειναι ολες ιδιες, το πιο πιθανο ειναι να ειναι μια χαρα για το ενυδρειο σου αλλα κρατα επιφυλαξη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-07-11, 16:43
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

εγώ δεν καταλαβαίνω (φταίει που δεν είμαι και χημικός ή γεωλόγος βέβαια)

το υδροχλωρικό οξύ καίει το σύμπαν σε χρόνο DT
τα τσιμέντα
τα χαλίκια
το σίδερο
αλλοιώνει ακόμα και το τιτάνιο σε κάποια συγκέντρωση και πάνω
και πολλά άλλα εκτός απο το πλαστικό (ακόμα και κάποια πλαστικά τα αλλοιώνει όμως)
και αν δεν αντιδρά κάτι μαζί του ενώ έχει άπειρα όξινο Ph
θα αντιδράσει αυτό το κάτι με το νερό του ενυδρείου μας -που είναι συνήθως ουδέτερο νεράκι άντε και με λίγο διοξείδιο του άνθρακα παραπάνω???



και εντάξει για την άμμο που είναι μεγάλη επιφάνεια "προς αντίδραση"
αλλά με μία δύο πέτρες πόσο να αντιδράσει πιά?

και πόσα βαρέα μέταλλα να έχει μία πέτρα???
περισσότερα απο την τυχών σκόνη που θα πέσει μέσα στο ενυδρείο?

βέβαια
για να κυριαρχεί αυτή η "λογική" στο χόμπι ....σίγουρα κάποια βάση έχει....

θα βάλω μία πέτρα που να αφρίζει πάρα πολύ με το υδροχλωρικό σε ένα λίτρο νερό και θα μετράω σκληρότητες κάθε μέρα-δεν πάει άλλο....πρέπει να λυθεί το μυστήριο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-08-11, 13:52
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

στην ερωτηση σου ποση ποσοτητα βαρεων μεταλλων και επιβλαβων μπορει να διαχυθει απο μια πετρα και αν υπαρχει περιπτωσει μια πετρα να βλαψει το ενυδρειο θα ηθελα και εγω απαντηση

απλα εξεφρασα ενα προβληματισμο

(δεν νομιζω οτι ειναι θεμα χημικης αντιδρασης αλλα θεμα διαλυσης συστατικων)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-11, 14:03
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις αποψεις σας και το ενδιαφερον σας! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρξει προβλημα με τον σιδηρο. Η μεταμορφωση εγινε και ολες οι πετρες περασαν το τεστ με το ακουα φορτε. Απο βδομαδα περιμενω και τα πρωτα φυτα. Παρακατω μερικες φωτο με το αποτελεσμα!
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-11, 10:00
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε ωραίο το ενυδρείο, ωραίες και οι πέτρες σου έχω όμως μια αντίρηση στους κατοίκους σου.

Τα Όσκαρ αρέσκονται (όπως σχεδόν όλες οι κιχλίδες) να σκάβουν και ως εκ τούτου προτιμούν το μικρό χαλίκι ή ακόμη καλύτερα άμμο!
...το ίδιο προτιμούν και οι πλέκο οι οποίοι με αυτό το χαλίκι έχουν περισότερες πιθανότητες τραβματισμού.

ΥΓ: σε 250 λίτρα είσε οριακά για τους δύο Όσκαρ, αν οι πλέκο σου είναι κοινοί, θα έχεις πρόβλημα μελλοντικά.....άσε που και τα 4 ψάρια λερώνουν πολύ.

ΥΓ2: Ο φάρος τι θέλει στο ενυδρείο? Βάλε τον από πάνω για στολίδι!

Φιλικά πάντα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορω να βαλω βοτσαλα απο παραλια? faceck Αρχάριοι γλυκού νερού 37 12-10-14 19:33
υποστρωμα ilias13 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-09-10 15:52
Βοτσαλα απο παραλια τι να κανω ? eliteaguarium Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 17-05-09 21:08
Υποστρωμα kospets Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 12-01-09 02:55
υποστρωμα sotos+ramona Ζωοτόκα 5 03-11-08 19:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09305 seconds with 14 queries