Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-11, 17:40   #1
μπορω να βαλω βοτσαλα απο παραλια?
 
Το avatar του χρήστη faceck
faceck
Senior Member
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος 30-06-11, 17:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

στο ενυδρειακι που θελω να βαλω τις γαριδες χω βαλει 5-6 βοτσαλα που ειχα βρει απο παραλια τα επλυνα καλα και τωρα τα εχω μεσα..μπορω?
μου ειπαν ότι μπορει να ανεβει το πεχα αν βαλω κατι ασβεστολιθικο αυτες οι πετρες ειναι?

και αν γινετε να μου πειτε που μπορω να βρω κατι φυλλα δεν θυμαμαι πως λεγονται που κατεβαζουν το πεχα..ευχαριστω
Εμφανίσεις: 12296
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-11, 17:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

θα σου ανεβάσουν σκληρότητα
αν είναι ασβεστολιθικές
και αυτό το βλέπεις βουτώντας τες σε άκουφόρτα απο το σουπερμάρκετ(υδροχλωρικό οξύ)
αν αφρίζουν-δεν κάνουν
αν δεν αφρίζουν τις πλένεις πολύ πολύ πολύ
τις αφήνεις σε νερό με αντιχλώριο για αρκετή ώρα
τις ξανααφήνεις με αρκετό αντιχλώριο καινούργιο
και έτοιμες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-11, 17:52
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλα αμα εβαζα ακουαφορτε μετα ακομα και να εκαναν δεν θα υπηρχε μεγαλυτερο προβλημα?

χημικο ειναι αυτο..οποτε λογικα δεν θα κανει. καλυτερα τωρα που τις εβαλα και θα κανω αλλαγες καθε μια βδομαδα με αντιχλωριο και πιστευω να ειμαι καλα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-11, 17:59
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

όχι δεν τα λές καλά

όλοι έτσι τσεκάρουν τις πέτρες

αν τις βάλεις μέσα στο νερό σου και είναι ασβεστολιθικές θα σου ανεβαίνει η γενική σκληρότητα και δεν είναι τρόπος η τύρφη να κατεβάζεις την σκληρότητα για να έχεις μέσα λάθος πέτρες

βγάζεις τις πέτρες απο το ενυδρείο
τις βάζεις σε ένα μπολάκι
βάζεις ακουαφόρτε
(ότι έχει το Phdown που πουλάνε όλες οι ενυδειακές μάρκες έχει και αυτό)
όποια αφρίζει ΔΕΝ την βάζεις στο ενυδρείο σου
όποια δεν αφρίζει την βγάζεις απο το μπολάκι και την πλένεις πολύ πολύ πολύ
μετά την βάζεις σε άλλο μπολάκι με νερό και τριπλή δόση αντιχλώριο
μετά σε άλλο μπολάκι με άλλο νερό και άλλο αντιχλώριο
και είναι πανέτοιμες για το ενυδρείο σου πεντακάθαρες και ασφαλέστατες 100000%
και βάλε....

βασικά το δευτερο πέρασμα με αντιχλώριο μάλλον δεν χρειάζεται αλλά κάντο καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-11, 18:15
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη το μονο προβλημα ειναι ότι ανεβαζει την σκληροτητα? και αν βαλω τυρφη μεσα δεν θα κατεβασει την σκληοτητα? οι γαριδες θα μπορεσουν να ζησουν?

και κατι τελευταιο η μια πετρα σε μαγαζι κανει 5 ευρω ενω απο την παραλια τζαμπα αυτο θελω να γλυτωσω εγω..και μαρεσουν πιο πολυ τα βοτσαλα απο τις πετρες που πουλανε στα σοπ..και ειναι ακαι αυτες ασβεστολιθικες εκτος απο κατι ηφαιστιακες που εχει που ειναι μαυρες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-11, 18:21
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

έχω πολλές πέτρες απο παραλίες που ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές
μάλιστα έχω κόκκινες
πράσινες
μαυρες
κόκκινες με άσπρες βούλες
και πολλά άλλα

δεν έχω βάλει ασβεστολιθική πέτρα στο ενυδρείο μου για να σου πώ πόσο πολύ και με τι ρυθμό ανεβάζει σκληρότητα
πάντως ποτέ δεν διάβασα πουθενά "αν θές να βάλεις ασβεστολιθικές τότε απλά πρέπει να βάλεις και τύρφη" ή κάτι ανάλογο

αποφευγουμε τις ασβεστολιθικές πέτρες ξέρω εγώ
η τύρφη δεν νομίζω ότι κατεβάζει και πολύ την σκληρότητα
και πρέπει και να την αλλάζεις συχνά
ίσως να μην αξίζει οικονομικά σαν τρόπος κατεβάσματος της σκληρότητας-ή μήπως κάνω λάθος και απλά κατεβάζει το Ph και όχι την σκληρότητα???

σε ένα πράγμα συμφωνώ μαζί σου
οι πέτρες στις παραλίες μας είναι πανέμορφες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-11, 18:29
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω πολλές πέτρες απο παραλίες που ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές
μάλιστα έχω κόκκινες
πράσινες
μαυρες
κόκκινες με άσπρες βούλες
και πολλά άλλα
(που τις βρηκες?θα ρθω και εγω απο ευβοια να παρω)

δεν έχω βάλει ασβεστολιθική πέτρα στο ενυδρείο μου για να σου πώ πόσο πολύ και με τι ρυθμό ανεβάζει σκληρότητα
πάντως ποτέ δεν διάβασα πουθενά "αν θές να βάλεις ασβεστολιθικές τότε απλά πρέπει να βάλεις και τύρφη" ή κάτι ανάλογο

τα βοτσαλα δεν νομιζω να ειναι ασβεστολιθικα.

αποφευγουμε τις ασβεστολιθικές πέτρες ξέρω εγώ
η τύρφη δεν νομίζω ότι κατεβάζει και πολύ την σκληρότητα
και πρέπει και να την αλλάζεις συχνά
ίσως να μην αξίζει οικονομικά σαν τρόπος κατεβάσματος της σκληρότητας-ή μήπως κάνω λάθος και απλά κατεβάζει το Ph και όχι την σκληρότητα???
ελα μου ντε αυτο ρωταω και εγω

σε ένα πράγμα συμφωνώ μαζί σου
οι πέτρες στις παραλίες μας είναι πανέμορφες
και τζαμπα...σου λεω εχω τρελαθει σου πουλανε κατι πετρουλες που ειναι και ασβεστολιθικες με 5 ευρω..δηλαδη εγω εχω βαλει μεσα 6 πετρες θα επερεπε να πληρωσω 30 ευρω..με τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-11, 18:32
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Μπορείς να πας με μια μάντρα με οικοδομικά υλικά (μαζί με το ακουαφόρτε σου...!!!) να δοκιμάσεις τις πέτρες και να πάρεις όποια σου αρέσει πολύ φθηνά... Τι νόημα έχει να βάλεις λάθος πέτρες και να προσπαθείς διορθώσεις το λάθος σου με τύρφη? (που στο φινάλε θα σου στοιχίσει και ακριβά)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-11, 18:47
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλη ιδεα..συμφωνω μαζι σου..αλλα δεν εχω καταλαβει το λα8ος και κανω καποιες ερωτησεις αλλα δεν περνω απαντηση..οπως αν οι γαριδες θα εχουν προβλημα? και γενικα αυτο δεν φευγει ποτε? αν ειναι ασβεστολιθικες εννοω..στο ενυδρειο δεν εχω τιποτα ζωντανο ακομα μεσα..και κατι φυλλα καταπα νομιζω λεγονται κανουν δουλεια ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-11, 18:53
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Οι γαρίδες θα έχουν πρόβλημα γιατί δεν αντέχουν σε μεγάλο PH και μεγάλες σκληρότητες... Φυσικά και οι πέτρες δεν θα αλλάξουν ποτέ σύσταση... Τα φύλα που λες δεν θα κάνουν τίποτα αν δεν ρίξεις ολόκληρο δάσος μέσα...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-06-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λιγη ηρεμια παιδια!!! Δεν υπαρχει λογος να εκνευριζομαστε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-07-11, 03:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τι γαριδες μιλαμε?

Τεστ κανεις σε στεγνη πετρα αφου εχεις σπασει ενα κομματακι και ριχνεις στην "πληγη" ακουαφορτε με προσοχη μη πεσει επανω σου ειναι καυστικο.
Μετα απλα ξεπλενεις καλα την πετρα και ειναι ασφαλης.

Για απολυμανσης οποιας πετρας τελικα ειναι καταλληλης, τις πλενεις καλα με βουρτσα να φυγουν οι ορατοι ρυποι, και μετα τος βαζεις για απολυμανση σε δοχειο και διαλυμα πρασινης χλωρινης και νερου σε αναλογια 5% (1 μερος χλωρινη, 19 νερο).
Τις αφηνεις για αρκετες ωρες και μετα τις ξεπλενεις καλα μεχρι να μη μυριζεται πανω τους η χλωρινη. Μετα αν θες τις βαζεις παλι στο καθαρο δοχειο με νερο και 5πλη δοση αντιχλωριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-11, 08:07
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

delta 66 για γαριδες γλυκου νερου..καμια ρεντ τσερυ αμανο..και γενικα να μπορουν ολες οι γαριδες...τελος παντων αυριο εγω θα κανω ενα τεστακι να δω αν εχουν ανεβει οι σκληροτητες η γενικα ότι ανεβαζουν αυτες οι πετρες και αν δεν εχουν ανεβασει τιποτα θα τις κρατησω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-11, 09:04
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Φιλε Delta66 τι συνταγες ειναι αυτες ουτε ο Παρλιαρος δεν τις ξερει, γιατι να βαλης μια πετρα που θα βρεις στην θαλασσα η την αμμουδια σε τετοια διαδικασια να την ποτισης με τοσα χημικα για να την βαλης μεσα στο ενιδρυο. Κατ αρχην το χλωριο δεν καθαριζη τοσο ευκολα και στον ανθρωπινο οργανισμο εχει αθριστικη επιδραση πραμα που σημαινη οτι δεν αποβαλεται ευκολα. Η επιλογη θα πρεπει να γινη αποφευγοντας τις πολυτρτυπες γιατι αυτες οποσδηποτε θα ειναι ασβετολιθικες. Οποτε διαλεγουμε σε μαυρο η σκουρο χρωμα με ομορφα σχηματα οι οποιες ειναι προελευση απο γρανιτη, κατοπιν αφου κανουμε ενα καλο εξωτερικο καθαρισμο τις βραζουμε και πιστευω οτι μπορουμε να τις χρησιμοποιησουμε για διακοσμο. Δεν χρειαζετε να τις πλενουμε με τοσα φαρμακα ουτε μια που θελουμε να την ελεγξουμε για περιεκτικοτητα ασβεστου να την βουτηξουμε ολη σε οξυ. Βαζουμε ενα γαντι βουταμε μια ακρη της, αυτο που θα μας το δειξη ισχυει και για ολη την πετρα. Καλο ξεπλυμα και φυσικα δεν θα μπουνε ολες μαζι μεσα στο ενιδρυο αλλα με παροδο μερικων ημερων. Τα απλα πραγματα δεν χρειαζετε να τα κανουμε δυσκολα ετσι νομιζω.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-07-11, 09:21
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζετε να τις πλενουμε με τοσα φαρμακα ουτε μια που θελουμε να την ελεγξουμε για περιεκτικοτητα ασβεστου να την βουτηξουμε ολη σε οξυ. Βαζουμε ενα γαντι βουταμε μια ακρη της, αυτο που θα μας το δειξη ισχυει και για ολη την πετρα. Καλο ξεπλυμα και φυσικα δεν θα μπουνε ολες μαζι μεσα στο ενιδρυο αλλα με παροδο μερικων ημερων. Τα απλα πραγματα δεν χρειαζετε να τα κανουμε δυσκολα ετσι νομιζω.
Μα φυσικά και δεν τις βουτάμε μέσα σε χημικά. Μία σταγόνα αρκεί για να μας δείξει το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-11, 09:57
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι αυτο σκεφτομαι και εγω..ειναι επιφοβο για τα χημικα εστω και για τοσο μικρη ποσοτητα..εδω σε εμας μια μικρη ποσοτητα μας τρυπαει..οποτε καλυτερα να βρω πετρες μη ασβεστολιθικες που να το ξερω ότι δεν ειναι ασβεστολιθικες..και οσο για τα ξεπλυμματα που λετε εγω οσες πετρες εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο τις ξεπλυνα μονο με καθαρο νερο τιποτα αλλο..ουτε τις εβρασα ουτε χλωρινες ουτε τιποτα..και εχω μια ασβεστολιθικη πετρα μεσα σε ενα ενυδρειο και δεν εχει πειραξει καμια παραμετρο..εκανα ενα τεστακι τωρα στο καινουριο ενυδρειο και Νο3 =0 Νο2=0
gh=7od dt=7od
th= 7 me 14od
kh 6od
ph 7,6 me 8,0 to ph ειναι που με προβληματιζει μονο..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-11, 10:18
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Με 2 απλά λόγια.
Το υδροχλωρικό οξύ διαλύεται με ένα απλό ξέπλυμα με νερό.
Για να καθαρίσεις-απολυμάνεις μία πέτρα απλά την βράζεις και βγάζεις ότι χώματα κλπ έχει επάνω της.

ΥΓ Το υδροχλωρικό του εμπορίου ακουαφόρτε-κεζάπ κλπ είναι διάλυμα κοινώς πολύ αραιό.
Το βάζεις και σε γυμνό χέρι σαν να είναι νεράκι, αλλά αν έχεις ένα κοψιματάκι-παρανυχίδα κλπ απλά τσούζει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-07-11, 10:20
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αυτες ειναι οι πετρες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1133.jpg
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1132.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  52,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-07-11, 10:32
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

halvas 69 δεν ειχα σκοπο να κανω μπανιο με υδροχλωρικο οξυ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-07-11, 10:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα σου κάνει ένα μαλλί !!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-07-11, 10:42
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλοκαιρινο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-07-11, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
delta 66 για γαριδες γλυκου νερου..καμια ρεντ τσερυ αμανο..και γενικα να μπορουν ολες οι γαριδες...τελος παντων αυριο εγω θα κανω ενα τεστακι να δω αν εχουν ανεβει οι σκληροτητες η γενικα ότι ανεβαζουν αυτες οι πετρες και αν δεν εχουν ανεβασει τιποτα θα τις κρατησω.
Σε ρωτησα για τις γαριδες που θελεις να διατηρησεις, γιατι δεν εχουν ολες τις ιδιες απαιτησεις και γινεται συζητηση για τις πετρες χωρις να εχει ξεκαθαριστει το ειδος.
Παντως πολλες δεν ενδεικνυται να ειναι σε σκληρο και αλκαλικο νερο.
Καλο ειναι να τσεκαρεις τα προφιλ τους.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Delta66 τι συνταγες ειναι αυτες ουτε ο Παρλιαρος δεν τις ξερει, γιατι να βαλης μια πετρα που θα βρεις στην θαλασσα η την αμμουδια σε τετοια διαδικασια να την ποτισης με τοσα χημικα για να την βαλης μεσα στο ενιδρυο.
Η απολυμανση με διαλυμα χλωρινης ειναι ευρεως χρησιμοποιουμενη και οι συνταγες ειναι γραμμενες παντου και αναλυτικα με ολα τα μεσα προφυλαξης που πρεπει να παρθουν.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
Εγω τουλαχιστον απολυμαινω τα παντα πριν μπουν στο ενυδρειο σε δοχειο με διαλυμα, αφου τις κατσαρολες για βρασιμο δεν μου τις παρεχει το ετερο ημισι για τετοιες ενυδρειακες δραστηριοτητες.

Το ακουαφορτε οπως σου ειπε και ο Χαλβας ξεπλενεται ευκολα και δεν ειναι απαραιτητο οπως σου ειπε και ο mac32 και οπως εγραψα στην περιγραφη να βουτηξει ολη η πετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-07-11 στις 10:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-07-11, 11:12
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο σκεφτομαι και εγω..ειναι επιφοβο για τα χημικα εστω και για τοσο μικρη ποσοτητα..εδω σε εμας μια μικρη ποσοτητα μας τρυπαει..οποτε καλυτερα να βρω πετρες μη ασβεστολιθικες που να το ξερω ότι δεν ειναι ασβεστολιθικες..και οσο για τα ξεπλυμματα που λετε εγω οσες πετρες εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο τις ξεπλυνα μονο με καθαρο νερο τιποτα αλλο..ουτε τις εβρασα ουτε χλωρινες ουτε τιποτα..και εχω μια ασβεστολιθικη πετρα μεσα σε ενα ενυδρειο και δεν εχει πειραξει καμια παραμετρο..εκανα ενα τεστακι τωρα στο καινουριο ενυδρειο και Νο3 =0 Νο2=0
gh=7od dt=7od
th= 7 me 14od
kh 6od
ph 7,6 me 8,0 to ph ειναι που με προβληματιζει μονο..
delta 66 αυτες ειναι οι παραμετροι του νερου την τεταρτη μερα του ενυδρειου..και οπως βλεπεις το πεχα ειναι ανεβασμενο..αλλα κατσε να στρωσει κιολας και να δω ποσο θα εχει παει και ξαναβλεπουμε το θεμα..το νο2 και νο3 απορω και εγω πως ειναι 0 που εχω ριξει τροφη και δεν εχει δημιουργηθει αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-07-11, 12:50
george1995 Ο χρήστης george1995 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2010
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Εγώ βρήκα στην παραλία κόκκινες πέτρες που δεν είναι πέτρες αλλά κομμάτια από σπασμένα τούβλα και κεραμίδια(υπάρχουν πάρα πολλά) και νομίζω δεν είναι ασβεστολιθικά αμα κανεις το τεστ με το ακουαφορτε. Μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο μετα απο απολύμανση???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-07-11, 17:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρήκα στην παραλία κόκκινες πέτρες που δεν είναι πέτρες αλλά κομμάτια από σπασμένα τούβλα και κεραμίδια(υπάρχουν πάρα πολλά) και νομίζω δεν είναι ασβεστολιθικά αμα κανεις το τεστ με το ακουαφορτε. Μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο μετα απο απολύμανση???
Φυσικα και μπορεις,μετα απο ενα καλο πλυσιμο,αν ειναι απο τουβλα και κεραμιδια οπως λες ειναι αδρανη και μη ασβεστολιθικα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σε δικά μου πειράματα
κάποια είχαν μέσα στην μάζα του κοκκινοχώματος πολύ άσπρο πετραδάκι το οποίο έβραζε μιά χαρά στο ακουαφόρτε
επίσης σε μιά άλλη περίπτωση παρατήρησα πως σταδιακά μαλάκωναν και όταν ας πούμε το έβγαζες να το καθαρίσεις απο τυχών άλγη έτρεχε το νερό απο πάνω τους κόκκινο

και τα πέταξα τελείως
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-07-11, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και μη ξεχναμε οτι υπαρχουν και πετρες που δεν αφριζουν με το ακουαφορτε αλλα το νερο το σκληραινουν.
Δεν ειναι το "απολυτο" τεστ αυτο.

Μη σας φανει λοιπον περιεργο να σκληρυνει το νερο ενω οι πετρες δεν αφρισαν στο τεστ.
Μονο με κουβα νερο και πετρες, μετρημα GH την πρωτη μερα και μετρημα παλι μετα απο δεκα μερες, μπορουμε να ξερουμε τι παιζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-07-11, 17:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αυτα που ειναι στην θαλασσα και εχουν λαξευτεί,οσο μαλακωσαν μαλακωσαν...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-07-11, 19:16
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

http://www.akrolithos.gr/products/1/24_Botsala

αυτα τα βοτσαλα νατουρα που λεει στην τριτη φωτο μου φαινετε πρεπει να κανουν γιατι ειναι ποταμισια..αλλιως θα παω να παρω ξυλοπετρες..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-07-11, 01:49
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μη ξεχναμε οτι υπαρχουν και πετρες που δεν αφριζουν με το ακουαφορτε αλλα το νερο το σκληραινουν.
Δεν ειναι το "απολυτο" τεστ αυτο.

Μη σας φανει λοιπον περιεργο να σκληρυνει το νερο ενω οι πετρες δεν αφρισαν στο τεστ.
Μονο με κουβα νερο και πετρες, μετρημα GH την πρωτη μερα και μετρημα παλι μετα απο δεκα μερες, μπορουμε να ξερουμε τι παιζει.

Καλησπέρα είμαι νέος στo hobby και αυτό τυγχάνει να είναι το πρώτο μου post στο forum. Διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το thread. Είμαι γεωλόγος και σαν πιο σωστή απάντηση μου φάνηκε η δικιά σου delta, όσον αφορά τη συμπεριφορά της ειδικής σκληρότητας του νερού. Μόνον δηλαδή να βάλεις τις πέτρες μέσα στο νερό και να μετράς ανα τακτά χρονικά διαστήματα το GH.

Διάβασα επίσης για το test με το aqua forte. Ότι αφρίζει στο aqua forte απλά σημαίνει ότι αντιδράει με το χλώριο, δημιουργώντας χλωριούχο άλας. Έτσι λοιπόν στο aqua forte (ΗCl) αντιδράνε φωσφορικά, ανθρακικά, σουλφίδια, οξείδια μετάλλων και άλλα. Το test με aqua forte είναι απλά ελλειπές και όχι διαγνωστικό στοιχείο.

Επίσης άκουσα διάφορα για την αύξηση της σκληρότητας απο ασβεστολιθικά πετρώματα. Η διαλυτότητα του ανθρακικού ασβεστίου είναι 0.00015 mol/L, διαλυτότητα πολύ χαμηλή. Όποιοι έχουν κυκλοφορητή CO2 βέβαια στο ενυδρείο τους, για τα φυτά, αυξάνουν αυτή τη διαλυτότητα. Επίσης όξινο pH αυξάνει κατά πολύ αυτή τη διαλυτότητα. Και άλλωστε μία πέτρα απο ένα ποτάμι η τη παραλία, που είναι συμπαγής και όχι σε σκόνη, διαλύεται ακόμα πιο αργά. (Μικρή επιφάνεια αντίδρασης).

Επίσης έτυχε να πέσω σε ξένα forums παλιότερα και είχα διαβάσει πως ένα ενυδρείο πρέπει να έχει μια αρκετά ικανοποιητική περιεκτικότητα σε ηλεκτρολύτες και ασβέστιο/μαγνήσιο (150 ppm), τα οποία βοηθούν στο φαινόμενο της όσμωσης και κατ'επέκτασην στην ενυδάτωση των ψαριών μας και την καλή τους υγεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορω να το βαλω? B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 05-03-11 16:56
Μπορω να βαλω? gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-12-09 14:42
Τι μπορω να βαλω? alex_mar ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 16 15-12-09 01:28
Βοτσαλα απο παραλια τι να κανω ? eliteaguarium Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 17-05-09 21:08
μπορω να βαλω... vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 18 10-01-09 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11090 seconds with 14 queries