Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:25
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ

Title: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Sharky on 03/15/02 at 02:40:03
--------------------------------------------------------------------------------
Πόσες ώρες θα πρέπει να είναι ανοιχτές οι λάμπες και προτιμότερο ποιές συγκεκριμένες ώρες;
Το διαμέρισμα παραμένει κλειστό όλη την ημέρα άρα ένας στοιχειώδης πολύ χαμηλός φυσικός φωτισμός.
Οπως καταλαβαίνετε είναι ώρα να ρυθμίσω τα timers!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: zincfree on 03/15/02 at 03:00:33
--------------------------------------------------------------------------------
Αν έχεις φυτά 10 - 12 ώρες την ημέρα σου φτάνουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: sonia on 03/15/02 at 03:30:11
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω τα εχω ρυθμισει να ανοιγουν στις 7.30 το πρωι και να σβηνουν στις 8 το απογευμα.Επειδη το εχω μεσα στο δωματιο μου,μου αρεσει να ανοιγουν τα φωτα την ωρα που ξυπναω κι εγω.Ασχετα απο αυτο ομως ,το ωραριο 7.30πμ-8.00μμ νομιζω οτι ειναι πολυ καλο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Sharky on 03/15/02 at 04:11:04
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω τρείς λάμπες ARCADIA 30W έκαστη 75εκ. Οι δύο είναι λευκές (ακριανές) και η μία ρόζ(στην μέση). Σκέφτομαι να τις ανοίγω σταδιακά και να τις κλείνω σταδιακά in order to simulate nature.(3 ξεχωριστοί χρονοδιακόπτες)
Αρα πρώτα ανοίγει η ρόζ μετά από μισή ώρα η πρώτη λευκή και μετά από μισή ώρα η δεύτερη λευκή. Παραμένουν όλες ανοιχτές για 10-12 ώρες και με το προαναφερόμενο σκεπτικό θα γίνετε και το κλείσιμο.
Τι λέτε;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: polleni on 03/15/02 at 04:40:29
--------------------------------------------------------------------------------
Καλό σαν σκεπτικό. Θα προτιμούσα την μεσαία ακτινική (μπλε) και να ανοίγει πρώτη (μισή - 1 ώρα) και μετά οι δύο άσπρες μαζί (γλυτώνεις ένα χρονοδιακόπτη και χρεώνεσαι μία λάμπα).. Η μπλε βοηθάει και τα φυτά και σε μερικά ψάρια τονίζει και τα χρώματα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: polleni on 03/15/02 at 04:42:53
--------------------------------------------------------------------------------
Το ωράριο είναι σχετικό .. με την λογική ότι θέλω να βλέπω τα ψάρια μου έχω βάλει 16:00 -02:00 πμ. Παίρνουν και κάποιο φως από τις μπαλκονόπορτες βέβαια !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Tolis on 03/15/02 at 14:55:05
--------------------------------------------------------------------------------
Τα περισσοτερα ψαρια και φυτα μας ερχονται απο τους τροπικους οπου εχουμε 12-12 αλλά ξερω οτι πολύς κοσμος θελει να βλεπει το ενυδρειο του σε περιεργες ωρες λογω δουλιάς και αλλων υποχρεωσεων. Για τα φυτα ειναι πολυ βασικο να εχουν 10 με 12 ωρες μερα (οχι παραπανω), γιαυτο ρυθμιστε τα timers σας αναλογως, αλλά και σε ενα σε ενα "fish only", ασχετως με το ποσο κραταμε το φως ανοιχτο, να τους δινουμε καποιες ωρες υπνο, και αυτες οι ωρες να ειναι οι ιδιες - τα ψαρια λατρευουν την "ρουτινα".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: ThanMos on 03/15/02 at 15:46:28
--------------------------------------------------------------------------------
Οταν σβηνουν τα φωτα στο ενυδρειο, αλλα ο χωρος οπου βρισκεται το ενυδρειο ειναι φωτισμενος, τι γινεται? Εννοω, τι κανει ο καθενας που αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Tolis on 03/15/02 at 19:07:36
--------------------------------------------------------------------------------
Πόσο φωτισμενος? Αν ειναι ημιφως δεν υπαρχει προβλημα. Αν ειναι πολυ φωτισμενος, ισως να δεις το φαινομενο τα ψαρια να κολυμπουν "στο πλαϊ" , με την ραχη γυρισμενη στο φως του δωματιου. Αν ομως, (και γι αυτο ειναι βασικος ενας χρονοδιακοπτης με μονιμα on-off) εχουν συνηθισει τα ωραρια τους, δεν τα πολυενοχλει (απο την πειρα μου).
Συνηθως λιγη ωρα (15-30 λεπτα) πριν σβυσει το φως στο ενυδρειο μου, τα ψαρια ηδη εχουν παρει θεσεις "υπνου", κι αυτο λογω συνηθειας χρονων με το φως να αναβει και να σβυνει συγκεκριμενη ωρα. Αν τυχει να μεινω λογω δουλιας πιο αργα και τα εξω φωτα ειναι ανοιχτα, τα αγνοουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: polleni on 03/15/02 at 19:08:28
--------------------------------------------------------------------------------
Even in nature, the term "absolute dark" is not valid (moonlight, seaside cities etc). The light levels in the tank drop dramatically when the lights of the tank are turned off.. A black background surely helps to further reduce that !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: george on 09/17/02 at 17:00:36
--------------------------------------------------------------------------------
Tα φωτα τα εχω ρυθμισει με χρονοδιακοπτη να αναβουν στις 11 το πρωι και να σβυνουν στις 10,30 το βραδυ.
Στον χωρο που βρισκεται το ενυδρειο δεν υπαρχει δυνατο φως την ημερα (ειναι ημιυπογειο) και το βραδυ τα φωτα του χωρου δεν ειναι δυνατα.
Τα φυτα ανπτυσονται μια χαρα και προβλημα αλγης δεν υπαρχει.
Οταν το φως σβυνει τα ψαρια για μερικα λεπτα ειναι πανικοβλητα και κολυμπανε σαν τρελλα !
Μετα απο λιγο ηρεμουν.Επειδη φοβαμαι για τραυματισμους και στρεσσαρισμα υπαρχει καμια λυση ;;
Σημειωτεον οτι αφου σβυσουν τα φωτα συνεχιζω να βρισκομαι στον χωρο για αρκετη ωρα (συνηθως στον υπολογιστη μου ή στην TV) εχοντας ελαχιστο φως στον χωρο.
Υπαρχει μηπως στο εμποριο καποιος ροοστατης ωστε να χαμηλωνουν τα φωτα σταδιακα μεχρι να σβησουν τελειως ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Giorgos on 09/18/02 at 05:06:08
--------------------------------------------------------------------------------
Ροοστάτες υπάρχουν αλλά όχι για λάμπες φθορείου...
Τα ψάρια σου πανικοβάλονται επειδή μένουν σε κλάσμα δευτερολέπτου χωρίς φως, το οποίο προκαλεί πολύ stress σε αυτά. Μπορείς να κάνεις το εξής απλό. Λίγο πριν σβήνουν τα φώτα στο ενυδρείο, να ανάβεις ένα φως στο δωμάτιο που βρίσκεται το ενυδρείο (όχι πολύ αδύνμο αλλά αρκετό για να βλέπεις κανονικά εσύ) μιας που βρίσκεσαι για περισσότερη ώρα στον ίδιο χώρο. Επίσης μπορείς να βάλεις ένα φωτάκι "σποτ" δίπλα ή κοντά στο ενυδρείο.
Πόσες λάμπες έχει το ενυδρείο σου; Αν είναι πεισσότερες από μία, μπορείς να βάλεις κι άλλους χρονοδιακόπτες στις λάμπες ώστε να σβήνουν σταδιακά η μία μετά την άλλη με διαφορά 10 λεπτών.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Tolis on 09/18/02 at 06:33:58
--------------------------------------------------------------------------------
Ποσο καιρο δουλευει ο χρονοδιακοπτης με τις συγκεκριμενες ωρες?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: george on 09/18/02 at 07:53:17
--------------------------------------------------------------------------------
Eνα μηνα περιπου.
Το ξερω οτι τα ψαρια αγαπουν την ρουτινα.
Λες να το συνηθισουν ;;;
Οταν σβηνουν τα φωτα παντα μενει ενα φως στον χωρο ανοιχτο ετσι δεν ειναι ξαφνικα θεοσκοτεινα !
Ομως αυτο το φως ειναι αρκετα μακρια απο το ενυδρειο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Koulio on 09/18/02 at 08:12:48
--------------------------------------------------------------------------------
Θα το συνηθισουν αλλα κανε αυτο που λεει ο γιωργος αν εχεις
περρισσοτερες λαμπες

και μενα στην αρχη κανανε σαν τρελλα αλλα μετα το συνηθισανε αφου σβηνω τις λαμπες σταδιακα (διαφορα 15 λεπτα)

σε περιπτωση που θελεις να αλλαξεις και τις ωρες στις λαμπες
μην το κανεις αποτομα (π.χ 30 λεπτα νωριτερα/αργοτερα η' και παραπανω) αλλα και αυτο σταδιακα, καθε μερα απο λιγο μεχρι να φτασεις την επιθυμητη ωρα για να μπορεσουν τα ψαρια να προσαρμοστουν



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Sharky on 09/19/02 at 05:03:29
--------------------------------------------------------------------------------
Ετσι πληροφοριακά, υπάρχουν ρεοστάτες για λάμπες φθορισμού. Είναι ένα πανάκριβο σύστημα που απαιτεί προγραμματισμό ενός main module. Η αυξωμείωση της έντασης δεν γίνεται σταδιακά και ελενγχώμενα όπως στις συμβατικές λάμπες αλλά με στάδια, πχ 10%, 30% κλπ.

Με άλλα λόγια ξεχάστε το. Αν όμως σας τρώει η τσέπη σας, μπορώ να σας δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα ρωτήστε ηλεκτρολογικά μαγαζιά πχ ΣΕΗΛΕ, ΚΑΦΚΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟΣ κλπ για το συγκεκριμένο σύστημα της LeGrand.

Προσωπικά εγώ δουλεύω τρεις χρονοδιακόπτες. Κάθε λάμπα έχει τον δικό της.
Πρώτα ανάβει η μεσαία (ρόζ) με τον χαμηλό φωτισμό και σταδιακά οι υπόλοιπες. Το αντίστροφο για κλείσιμο.
Είναι η πιο κοντινή προσομείωση στην φύση.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: george on 09/19/02 at 06:00:45
--------------------------------------------------------------------------------
Oι δυο λαμπες παιρνουν ρευμα απο ενα καλωδιο το οποιο και εχω συνδεσει στον χρονοδιακοπτη μου.
Μαλλον θελει μετατροπη για να εχω 2 χωριστα καλωδια.
Επειδη δεν ξερω πως γινεται καλυτερα να μην διαλυσω το καπακι του ενυδρειου μου ψαχνοντας πως να το φτιαξω :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: criskas on 10/15/02 at 18:46:31
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΥΡΙΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ ΦΘΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΡΟΖ 45 CM. ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ). ΕΧΩ 60CM ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 7 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΦΥΤΑ (ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΑ 5-6 ΦΥΤΑ)ΕΧΩ ΚΑΙ CO2.ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΧΤΟ 10 ΩΡΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ? ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΣΗ?ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΛΑΜΠΕΣ? ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ -ΒΟΗΘΕΙΑ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: Tolis on 10/15/02 at 20:45:39
--------------------------------------------------------------------------------
Για καμμια 10ρια φυτα, μπορει να μην χρειαζεσαι παραπανω φωτισμο, ή μπορει και να χρειαζεσαι πολυ παραπανω - εξαρταται απο το τι ειδη εχεις.
Η θεωρια με τις "ροζ" λαμπες που υποτιθεται οτι ειναι καλες για τα φυτα ειναι ξεπερασμενη - μια full spectrum θα σου κανει καλυτερη δουλια, εξαιρω που θα βλεπεις τα ψαρια σου καλυτερα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: criskas on 10/16/02 at 10:17:30
--------------------------------------------------------------------------------
ευχαριστω τολι αυτη την λαμπα θα την βρω στα pet ή καπου αλλου?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ
Post by: sijohn on 10/16/02 at 16:41:17
--------------------------------------------------------------------------------
Λάμπες εκτός από τα pet shops, μπορείς να βρείς καί στα ηλεκτρολογικά. (παρένθεση) παλαιώτερα όταν άλλαξα μιά λευκή λάμπα φθορίου με μιά πιό ζεστή (warm white osram) δέν πίστευα τα μάτια μου από τη θεαματική αλλαγή, πολλά χρώματα και έντονα, τόσο στά ψάρια, όσο και στά φυτά. Νόμιζα οτι έχω άλλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-03, 02:16
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Διαβασα τα post σχετικα φωτισμο αλλα στην περιπτωση που καποιος εχει μια μονο λαμπα δεν καταλαβα τι ειναι προτιμοτερο (αν κα ιφανταζομαι ειναι σχετικο και αυτο)
Ειναι προτιμοτερο να εχω μια sylvania GRO-LUX 18W ή μια OSRAM cool white 18W. Σαν φως ειναι ποιο ωραιο αυτο της Sylvania αλλα επειδη εχω μονο μια δεν ξερω αν ειναι και το σωστο (μην με κατηγορισετε πως τις εχω και τις 2, ο ασχετος βλεπετε )

Επισης σκεφτομαι να βαλω βασεις καποια στιγμη στο καπακι ωστε να βαλω αλλη μια λαμπα και μια μικρη νυκτος αλλα θα πρεπει να μειωσω και τα Watt στη αρχικη? Ποιο ειναι το οριο στα Watt προσ τα πανω? Σε ενα μικρο ενυδρειο σαν το δικο μου θα οφελουσε κατι τετοιο η περισσοτερο κακο θα εκανε νομιζετε? (αλγη ισως ....)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-03, 11:58
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Ο βασικός κανόνας, σχετικά πάντα, είναι 1 Watt / 3 lt νερού
Θα σου πρότεινα να βάλεις δύο λάμπες στο ενυδρείο σου (Gro lux ή Fluora)
Επίσης δεν θα χρειασθείς φως νυκτός, αν πάλι θέλεις μπορείς να βάλεις μιά λάμπα ~1 με 2 watt είτε έξω από το ενυδρείο είτε μαζί με τις άλλες λάμπες

Για τις διαστάσεις του ενυδρείου έχουμε και λέμε

FLUORA / GRO-LUX 18 W - 60 cm -800 Lumen
15W – 45 cm – 750 Lumen

Συνολικός Ογκος : 55 λτ
Ωφέλιμος όγκος : 47 λτ

Ασθενής Φωτισμός (12 lumen/lt) : 564 lm - δηλ μια λάμπα 15w
Μέση (15 lumen/lt) : 705 lm - δηλ μια λάμπα 15w
Σημαντική (25 lumen/lt) :1175 lm - δηλ δύο λάμπες 1x18w +1x15w
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-03, 23:38
Το avatar του χρήστη Hypostomus
Hypostomus Ο χρήστης Hypostomus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ....
Μηνύματα: 75
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hypostomus
Προεπιλογή ok

ωραια ολα αυτα παιδια.ποια η διαφορα μεταξυ ψυχρου μπλε και ροζ φωτισμου?
σημερα που πηγα σε ηλεκτρονικαδικο μου ειπε πως τισ ροζ τις βαζουν πανω απο τα κρεατα..!! στα χασαπικα!!
θα ωφελησει το ροζ σε κατι ή ειναι για το ματι?
__________________



"Καμιά στιγμή δε κράτησε πιο λίγο ή πιο πολύ απο μιαν άλλη"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-03, 00:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Oι "ροζ" λαμπες τονιζουν πιο πολυ τα χρωματα στα ψαρια και τα φυτα.
Συνηθως σε ενυδρεια με δυο λαμπες μπαινει μια ροζ πιω και μια λευκη μπροστα.
Διαβασε το παρακατω ... θα σε βοηθησει πολυ :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ng1_greek.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-03, 00:17
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

http://www.geocities.com/Heartland/H...7/spectra.html
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-03, 00:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Eγω ενα ενυδρειο 160 λιτρων στο οποιο εχω εγκαταστησει 4 λαμπες 15 W 2 μπλε οπως αυτες για τα κουνουπια και 2 daylight απλες φθοριου. δεν εχω φυτα μονο ψαρια.

Πως το βλεπετε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-03, 02:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Προς το μπλε του το βλεπουμε. Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις φυτα, και το αισθητικο αποτελεσμα σου αρεσει, μια χαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-03, 03:06
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Επειδη ειχα διαβασει εδω για φως νυκτας.σκεφτηκα να βαλω κι εγω στο δικο μου το καινουριο ενυδρειο των 90 λιτρων.
Γι'αυτο το λογω πηρα 3 μπλε ledακια και τα συνδεσα και εκανα μια δοκιμη.ωραι φαινεται.Δεν εχει πολυ φως αλλα μπορεις να ξεχωρισεις λιγο τα ψαρια.
Το ερωτημα λοιπον ειναι το αν ειναι καλο η κακο κατι τετοιο,καλυτερα με απολυτο σκοταδι ή αν εχει και λιγο φως δε μας πειραζει.Μηπως αρχισουν να στρεσσαρονται τα ψαρια?

Τι νομιζετε?

υ.γ. Τελικα το αλλο μου ενυδρειο που γραφω πιο πανω τωρα εχει 5 λαμπες 2 grolux 18w 2 daylight 15 w kai mia mple 15 w. ο λογος ειναι οτι πλεον εχει και φυτα!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-03, 03:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Λεγεται οτι το φως που δεν βλεπουν καθολου ('η σχεδον καθολου) τα ψαρια ειναι το κοκκινο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-03, 11:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον ακούγεται Τόλη
Ομως ισχύει για όλα τα ψάρια?
Στην διάρκεια της ημέρας πάνε αρκετά ψάρια στις σπηλιές μου.
Εχω τοποθετημένα 2 δυνατά κόκκινα led μέσα στις σπηλιές.
Οταν τα ανάβω το βράδυ τότε πηγαίνουν προς τις σπηλιές τα Gourami μου.
Αλλά <<μόνον>> αυτά.
Θα δοκιμάσω να τραβήξω φωτογραφίες αν και είναι λίγο δύσκολες
στο απόλυτο σκοτάδι.
Ισως με λίγο παραπάνω φωτισμό.
Θα το παρακολουθήσω για να πω αυτά που θα παρατηρήσω.
Θα επανέλθω μόλις τραβήξω τις φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-03, 14:13
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Το ερωτημα λοιπον ειναι το αν ειναι καλο η κακο κατι τετοιο,καλυτερα με απολυτο σκοταδι ή αν εχει και λιγο φως δε μας πειραζει.Μηπως αρχισουν να στρεσσαρονται τα ψαρια?

Τι νομιζετε?
Τελικα τι πιστευετε?να το εφαρμωσω?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06728 seconds with 12 queries