Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-06, 13:31
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή αποριες για MH

εχω μια μεταλ χαλιντ 150 w της οσραμ NDL μηπως ξερετε σε τι υψος πρεπει να βρισκεται απο την επιφανεια του νερου?διαστασεις ενυδρειου 1*40 υψος 50 ποντους. και κατι τελευταιο, το ενυδρειο εχει μια κοντρα στη μεση στο πανω μερος. μηπως αντιμετωπισω προβλημα με τη συγκεκριμενη λαμπα? εννοω απο συστολη διαστολη μηπως σπασει η μηπως ξεκολησει αν η συγκεκριμενη λαμπα χαλαει τη σιλικονη.
μηπως να την παρατησω και να βαλω φθορισμου?
ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας,
μετα τιμης Νικητας Παπαευαγγελου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-06, 13:52
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Γύρω στα 20-25 εκατοστά από νερό είναι μια καλή απόσταση για τη ΜΗ.
Μπορείς όμως να μας δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου για να σε βοηθήσουμε περισσότερο; Και κυρίως τι είδη θες να κρατήσεις;
Πρέπει να ξέρεις ότι ανάλογα με τα είδη πρέπει να επιλέξεις και τα κατάλληλα kelvin. Αν πας για φυτεμένο 5200Κ είναι ό,τι πρέπει, αν πας για reef από 6500 και πάνω, οι περισσοτεροι προτιμούν 14000Κ.
Επίσης οι λάμπες ΜΗ καλύπτουν περίπου μια επιφάνεια 60Χ60, οπότε εσύ με μια τέτοια λάμπα θα έχεις πολύ φωτσμό στο κέντρο και σχεδόν καθόλου στα άκρα του ενυδρείου σου. Το μήκος του ενυδρείου είναι 1m ή 1.40m;
Με την κόντρα δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός του ότι θα δημιουργεί κάτι σαν ελαφριά σκιά στο ενυδρείο κάτι που δε θα είναι ιδιαίτερα όμορφο.
Με ποια κριτήρια επέλεξες τη συγκεκριμένη λάμπα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-06, 13:54
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Έχω MH στα ίδια watt εδώ κι ένα χρόνο. Βρίσκεται κι εμένα πάνω από την κόντρα σε ύψος 30 cm από την επυφάνεια του ενυδρείου. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, ακόμη και το καλοκαίρι η θερμοκρασία λόγω έλλειψης καπακιού δεν ξεπέρασε τους 28 c. Η mh δεν έχει καμμιά σχέση με τις απλές φθορισμού , η ανάπτυξη στα φυτά είναι απίστευτη και η άλγη από το ενυδρείο μου απλώς εξαφανίστηκε. Κατ' εμέ είναι η μοναδική λύση για ανοιχτό φυτεμένο ενυδρείο, με μεγάλη διαφορά ακόμα κι απ τις t5.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-06, 14:05
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ευχαριστω για την αμεσοτητα. να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι 1 μετρο μηκος τη συγκεκριμενη λαμπα τη χρησιμοποιω περιπου 5 μηνες και την εχω σε υψος 40 ποντους. το ενυδρειου ειναι γλυκου νερου πυκνοφυτεμενο. τα φυτα ναι μεν εχουν ραγδαια αναπτυξη αλλα εχω προβλημα χαμηλα που δεν φτανει το φως λογω των πανω φυλλων που σκιαζουν τα κατω. με απλα λογια δεν με ευχαριστει η διαχυση του φωτος. ετσι λοιπον σκεφτηκα
1)να την κατεβασω πιο χαμηλα, 2)να την αντικαταστησω με 2 λαμπες Mh των 70 W εκαστη στα 5200 κελβιν, 3) να κρατησω αυτην που εχω και να προσθεσω 2 Τ8 των 30 W , 4) να τη βγαλω και να βαλω 6 Τ8 και 5) να κινηθω στην περιπτωση 2 και να προσθεσω και 2 Τ8. αυτο που με προβληματιζει ειναι το αν χαλαει η σιλικονη με τοση ενεργεια που εκπεμπουν οι Mh
σημ: η κοντρα δεν μου δημιουργει σκια. οσο για τα κελβιν το εχω ψαξει το θεμα το αναφερω απλως για να μην κουραζεστε να γραφετε παραπανω πραγματα...εκτος και αν θελετε.ευπροσδεκτα ολα τα σχολια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikitasp : 31-10-06 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-06, 14:09
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Η σιλικόνη δεν χαλάει. Το καλύτερο είναι 2 mh 70 w. Αν τώρα προσθέσεις και 2 Τ8 ή ακόμα καλύτερα Τ5 για να μεγαλώσεις το φάσμα σου, ακόμη καλύτερα.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-06, 00:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Thumbs up

κάποιες φωτό για κάποιους που δεν έχουμε δεί τις εν λόγο λάμπες (εννοώ την προσαρμογή τους πάνω απο το ενυδρείο) θα ήταν αρκετά χρήσημες ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος,απειρος και μαλλον ασχετος με αποριες... xripas Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-10-06 17:21
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42
αποριες!!!!!!!!!!!!!! fishme Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-11-04 02:23
ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΩΝ ΑΡΧΑΡΙΩΝ hejo Malawi 5 15-04-04 22:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04926 seconds with 13 queries