Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Βιότοπος Αμαζονίου ή Κοινωνικό Φυτεμένο;

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους...
Μετά απο 4μινη αποχή απο το χόμπι τελικά δεν άντεξα άλλο μακρυά του ..
Ότι άλλο και να έκανα ήξερα οτι θα επέστρεφα στα ενυδρεία..Κάποιος,Κάπου,Κάποτε θα με ξανάβαζε στο τρυπάκι..Και αυτό έγινε οταν ενας φίλος μου,αποφάσησε να στήσει και αυτός ενα ενυδρείο...Μου σύστησε εναν φίλο του ιχθυολόγο που να πς την αλήθεια δεν ήξερε την τύφλα του απο τροπικά..
Οπότε αφού ξανάψαξα στο φόρουμ για πληροφορίες θαμπώθηκα απο μερικά ενυδρεία μελλών..

Έτσι για αρχή αποφάσησα να αφήνω το ξερακιανό tanganyiko-ενυδρείο..Αν και τα ψάρια απο την συγκεκριμένη λίμνη έχουν καταπληκτική συμπεριφορά...Είναι σχετικά άχρωμα,αργοκίνητα..
Οπότε αποφάσησα να κάνω ενα φυτεμένο..Ξανάρχισα το διάβασμα και (ξανα)κατέληξα οτι το ενυδρείο μου μόνο κατάλληλο για φυτεμένο δεν μπορείς να το πείς..

Οπότε έβαλα για αρχή αγγελία για να χαρίσω τα ψάρια και αργότερα αγγελία να πουλήσω το ενυδρείο..

Σήμερα,έψαξα τις αγγελίες και βρήκα αρκετά πράγματα σε καλλές τιμές που είτε τα <<χτύπησα>> είτε που θα τα <<χτυπήσω>>..

Αυτή είναι η ιστορία για το πώς σκέφτηκα να ξαναμπώ στο άθλημα..Και υπόσχομαι να ξαναμπώ δυναμικά!

Λοιπόν..Επειδή όπως είπα το ενυδρείο μου είναι αρκετά μακρόστενο θα αντικατασταθεί με ένα άλλο(είτε DIY-είτε έτοιμο-είτε απο αγγελία) με μέγιστο μήκος 80cm..
Για φωτιστικό,είδη βρήκα μια αγγελία για ενα κρεμαστό με 2Χ24W λάμπες..
Απο φίλτρο το 2213 αν και αρκετό,θα αντικατασταθεί με ενα 2215(που και αυτό το βρήκα σε αγγελία)..

Τώρα με <<καίει>> ένα άλλο πρόβλημα..Σύγουρα το ενυδρείο θα είναι Νοτιας Αμερικής...100%..Το θέμα είναι τι να προτιμήσω;Ξερακιανό ή φυτεμένο κοινωνικό;

Προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο πρίν αρχίσουν τα σχολεία..Μέχρι τοτε θα εχουν αγοραστεί σχεδόν ολα,ωστε να μην αλλάξω γνώμη αργότερα .

Αυτά για αρχή..Συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-09, 17:15
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

κοινωνικό φυτεμενο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-09, 17:16
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

καλώς μας ήρθες πάλι...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-09, 17:19
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

καλως σας ξαναβρήκα .
φίλε blondi ευχαριστώ για την απάντηση..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-09, 17:24
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

το φυτεμενο ενυδρειο ειναι οντως πολυ ομορφο,αλλα ,οπως θα ξερεις και εσυ, εχει και πολλες απαιτησεις, αν μιλαμε βεβαια για μετρια και δυσκολα φυτα.πολλες ωρες ασχολιας,διοξειδια, διαχυσεις,λιπασματα, πειραματισμους, αλλα και χρηματα ,σε σχεση με ενα πιο..ξερακιανο. αν δεν μπορεις να διαθεσεις χρονο και χρημα, αποψη μου ειναι να προσανατολιστεις σε κατι πιο καθαρα βιοτοπικο. πχ, αμμο, ριζες ,κανα φυτο επιφανειας και ενα ζευγαρακι απιστογραμμα. να σου πω οτι δεν εχω τετοιο ενυδρειο,απλα εχω δει σε παρουσιασεις μελων, και ομολογω οτι μου αρεσαν παρα πολυ.
βεβαια υπαρχει και η λυση ενος απλου φυτεμενου χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. με ξυλα,διαφορα ειδη moss και java fern μπορεις να καταφερεις πολυ ωραια αποτελεσματα.
αυτα τα ολιγα.καλη συνεχεια και περιμενουμε και καμια φωτο με το καλο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-09, 18:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα σου έλεγα φυτεμένο _αν_ έχεις το χρόνο να ασχοληθείς με aquascaping. Εγώ όταν ξεκινούσα πριν 1 χρόνο έλεγα για απλά φυτά και χαμηλών απαιτήσεων, αλλά αν κολήσεις το "μικρόβιο"... κατρακυλάς σε μπουκάλες διοξείδια, DIY λιπάσματα, moonlight, και πιό ενδιαφέροντα φυτά.

Είναι απόλαυση πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-09, 18:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εγω φιλε μου θα ελεγα οτι πρεπει να κανεις φυτεμενο απο την αποψη οτι το τανκανιγκα σου το βλεπεις ξερακιανο...
οποτε γιατι να κανεις παλι ενα παρομοιο ξερακιανο και να μην κανεις ενα διαφορετικο φυτεμενο???
ξεκινα και οτι μπορουμε εδω ειμαστε παλι...
περιμενε να βρω τα χαπια μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-09, 20:49
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν θα τα χρειαστείς φίλε Θανάση..Να είσαι σύγουρος
Εντάξει όχι και πως δεν μου αρέσουν τα ξερακιανά(αν έκανα να καταλάβετε αυτό,λάθος μου)..
Το πρόβλημα είναι κυρίως τα άχρωμα,αργά ψάρια και το aquascape φουλ στα σαλιγγάρια και τις πέτρες...
Προτιμώ τις ρίζες και τα πιο κινητικά ψάρια..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

ριζες κ σκουρο νερο
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-09, 10:08
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
ριζες κ σκουρο νερο
θα συμφωνήσω ....ξεραϊλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-09, 15:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το συγουρότερο αυτή τη στιγμή είναι να βάλω poecilia wingei που είναι σχετικά εύκολο είδος...
Είχα δει ένα ενυδρείο στην AGA με τίτλο iwabi(αν θυμάμαι καλά)..Κάπως έτσι θα γίνει το ενυδρείο..
Γύρώ στους 20-25 πόντους νερού(απο κάτω προς πάνω) 8α κολιθεί κατα μήκος του ενυδρείο τζάμι οπου εκεί πάνω θα φυτευθούν φυτά ξηράς..
Σκεφτομαι για background με τύρφη αλλά δεν είμαι σύγουρος ακόμη...
Το πολυ πιστεύω σε 3 ευδομάδες θα έχει αρχίσει το στίσημο..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-09, 15:40
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!
σημερα αυριο αρχιζω το στησιμο του ιδιου ακριβος σχεδιου με endlers μεσα και φυτα απο εξω...
...Αρκει να προλαβεις να κανεις το στησιμο πριν τα σχολεια γιατι μετα δεν μενει και πολυ χρονος για να ασχοληθεις(σε εμενα τουλαχιστον)
------
α! το backround σου προτινω αφρο πολυωρεθερανης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ευχαριστώ ρε Ηλία..
Και εγώ αρχίζω σε λίγο καιρο φροντηστήρια..
Δεν πειράζει και να αρχίσω αφού αρχίσουν τα σχολεία..Βρίσκω χρόνο εγω .
Καλή επιτυχία και με τον τέρας σου!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

δεν κανει τιποτα!
και εγω απο δευτερα αρχιζω(φροντιστηρια)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-09, 22:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν..Αύριο ξεστήνεται το black diamond..Θα ξεπλύνω την άμμο που θα μπεί στο νέο ενυδρείο,αφού δεν ανεβάζει και πολυ το ph..
Θα κρατήσω καμμία καλή πέτρα απο το ενυδρείο..
Και ας ελπίσουμε οτι το παιδί που μάλλον θα μου δώσει το ενυδρείο θα μπεί σύντομα στο φόρουμ..
¶ντε να έρθει το φυτεμένο!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-09, 22:49
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά επειδή ετοιμάζομαι για ενα d.i.y ενυδρείο με εναν φίλο(ο οποιος αν και άπειρος κόλισε μόνος του τα τζάμια του ενυδρείου του) και δεν είμαι σύγουρος για τις διαστάσεις..
Το μόνο στάνταρ είναι το μήκος(80εκ) ενώ θα φοράει κρεμαστό φωτιστικό με 2Χ24 λαμπες..Απο φιλτράρισμα θα φύγει το 2213 και θα πάρω ενα 2215..Τα λίτρα θέλω να είναι πάνω απο 150..Καμμιά ιδέα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-09, 10:29
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σπυράκο, σχετικά με το δίλημμα που έχεις (ξερό ή φυτεμένο) θα έλεγα να δεις πρώτα τί ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα και κατόπιν να κάνεις το ενυδρείο ανάλογα με το τί είναι καλύτερο για το εν λόγω ψάρια.

Σχετικά με το ενυδρείο, θα έλεγα να το κάνεις 1 μέτρο μήκος και όχι 80εκ. Θεωρώ ότι θα σε περιορίσει στο μέλλον το μικρό μήκος.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-09-09, 11:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω για 100cm μήκος,αλλά επειδή θα είναι D.I.Y,με ανχώνει η κατασκευή του σε τόσσα λίτρα..ενα 100Χ45Χ60 η και μικρότερο ίσως.Για μεγαλύτερο με τίποτα.
Όσο για τα ψάρια.2 χρόνια στο χόμπι και έχω μάθει ολα τα fishbase απ'έξω..
Είμαι ανάμεσα ενα βιότοπο Αμαζονίου με Σκαλάρια και απίστο(με προβληματίζει το κόστος και η συντήρηση αφού λευτά για Α.Ο δεν υπάρχουν) και σε ένα βιότοπο με poecilia wingei(στην αρχή έλεγα για παλουνταριουμ αλλα θέλει χρήμα.ακόμη το φυτεμένο θέλει και πολυ καλή συντήριση κάτι που θα είναι δύσκολο για εμένα σε λίγο καιρό.)..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-09-09, 12:13
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αρκετα φυτεμενο με λιγα ειδη ευκολων φυτων για να μην παιδευεσαι και να ναι και ομορφο java moss,fern anubia τιποτα ευκολες cryptocorines λεφκοκεφαλα τετοια πραγματα και επειδη πολλα απο τα παραπανω πιανουν σε ξυλα το συνδιαζεις ετσι ωστε να φαινεται και λιγο ποιο αγριο

παντως αργοκινητα και αχρωμα πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να λεει κεντροαφρικανικες κιχλιδες
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-09-09, 13:06
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αρκετα φυτεμενο με λιγα ειδη ευκολων φυτων για να μην παιδευεσαι και να ναι και ομορφο java moss,fern anubia τιποτα ευκολες cryptocorines λεφκοκεφαλα τετοια πραγματα και επειδη πολλα απο τα παραπανω πιανουν σε ξυλα το συνδιαζεις ετσι ωστε να φαινεται και λιγο ποιο αγριο

παντως αργοκινητα και αχρωμα πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να λεει κεντροαφρικανικες κιχλιδες
τα ψάρια που είχα(μούλτις και τζουλις) μονο κίνηση δεν είχαν.
Το φυτεμένο αν και θα είναι ωραίο αισθητικά..δεν μου κάνει.θέλω blackwater .
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-09-09, 10:41
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σπύρο, σκαλάρια σε τόσο λίτρα....άστο καλύτερα. Είναι λίγα για ένα κοπάδι σκαλάρια. Εκτός αν βρεις ένα πιστοποιημένο ζευγάρι.

Αν θέλεις black water (και γενικότερα Αμαζόνιο), η Α/Ο είναι μονόδρομος. Πολύ περισσότερα λεφτά και περισσότερος κόπος θα είναι το να "φέρνεις" το νερό δικτύου στις παραμέτρους που χρειάζεται.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-09-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το συγουρότερο είναι να μην βάλω σκαλάρια αφού δεν θα έχει τόσσο μήκος το ενυδρείο μου..Φυσικά αν έβαζα θα έβαζα ενα πιστοποιημένο ζευγάρι..
Κάτσε να φτιαχτεί το ενυδρείο και να αγοραστεί και ο υπόλοιπος εξοπλισμός..Και κάπως θα βολέψω και την Α/Ο στα πλάνα μου..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-09, 21:34
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπον παιδιά τα άλλαξαν τελικά τα σχέδια.Ο λόγος είναι οικονομικός αφού τελικά ήταν πολλά περισσότερα απ'οσα υπολόγιζα..Έτσι πάμε σε κάτι οικονομικό.
Για αρχή θα προσθέσω αλλη μια λάμπα(στεγανά ντουι,στεγανά ακροφύσια,καλώδιο,ballast και λάμπα πόσσο λέτε να κοστίσουν; )..
Το ενυδρείο θα γίνει χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο(που ρίχνοντας σιγά-σιγά λευτά) θα γίνεται ολο και πιο περίπλοκο..
Απο ψάρια θα μπούν σύγουρα τα poecilia wingei και απο ασπόνδυλα σύγουρα red cherry και bamboo shrimp..Νομίζω οτι σε 120λίτρα θα είμαι υπερπλίρης αφού θα δώσω έμφαση στα φυτά.Αυριο πάω να αγοράσω τις ρίζες.Στη συνέχεια ξαναβάζω το φίλτρο σε λειτουργία,θα ρίξω κανένα βοήθημα(μπόλι) και θα στρώσει αρκετά γρήγορα ξανά..
Ενα πρόβλημα,είναι το καθάρισμα της άμμου απο τις άλγες.Συγκεκριμένα η άμμος εχει γίνει απο λευκή,σχεδόν πράσινη.Δεν επιρρεάζει το νερό αφού και στο τανγκανύκα πάλευα μισή μέρα για να ανεβάσω το ph στο 8 και να το διατηρίσω..Η άλλη λύση είναι να πάρω χαλαζιακό ψιλόκοκκο χαλίκι να τελειώνω..
Σύγουρα θα ήθελα να υπήρχε ο χρόνος και το χρήμα για ενα μεγάλο..αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει.Οπότε ας αξιοποιήσω το μικρό μου 120ρι..Αυτά για αρχή..Και συγνώμη που δεν προχώρησε το βιοτοπικό αλλά πιστέψτε με.Ήταν πολλά τα λευτά..
-------------------------
Λοιπόν το σχέδιο προχωράει.Για αρχή αγόρασα 2 μεγάλες ρίζες(μάλλον mopani) και αύριο πάω να αγοράσω το ψιλόκκοκο χαλαζιακό χαλίκι..
Στείνω το ενυδρείο,και είμαι κομπλέ!!
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 10-09-09 στις 21:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση: 200 lt κοινωνικό φυτεμένο svasilis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 38 09-03-20 14:13
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο!!!! flying_guardian Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 19 23-04-08 08:57
Liolios + Filou (Κοινωνικό Αμαζονίου) Liolios Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 38 27-01-07 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07037 seconds with 15 queries