Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Λίγα λόγια για την Ασία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-05, 18:38
tassssos Ο χρήστης tassssos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Ταιλάνδη

Φίλοι καλησπέρα
Την περασμένη βδομάδα λόγω επαγκελματικών υποχρεώσεων βράθηκα στην Μπανγκονκ της Ταϊλάνδης για 2 μέρες. Στον λίγο χρόνο που μου έμεινε ελέυθερος έψαξα να βρω καταστήμα με ενυδρεία, στο ξενοδοχείο μου είπαν να πάω σε μια μεγάλη υπαίθρια αγορά γενικού ενδιαφέροντος κι εκεί πούλαγαν τα πάντα, από ζώα μέχρι αγάλματα βουδιστικής λατρείας και από κάδρα και γκραβούρες μέχρι υπαίθριο μασαζ ποδιών και εστιατόρια και καντίνες με γρήγορο φαγητό(πραγματικά η ονομασία "βρόμικο" βρίσκει την πραγματική της έννοια). Η αγορά αυτή ήταν σαν τις δικιές μας συνηκειακές λαικές αγορές τροφήμων ή τα παζάρια που γίνονται στους δρόμους, αλλά οι πάγκοι με τις τέντες και τα καροτσάκια να εκτύνονται γύρω γύρω από ένα απεριποίητο, βρόμικο, ισώγειο, εμπορικό κτήριο με μικρούς, σκοτηνούς διαδρόμους με πολλά μικρά μαγαζάκια (σαν τις στοές στο κέντρο της Αθήνας, στο πιο μικρό και πιο βρόμικο ). Τα καταστήματα ήταν το πολύ 20 m2 και τα μεγαλύτερα είτε ήταν με θαλασσινά ενυδρεία είτε ήταν παράγκες με λαμαρίνες και τα πάντα στιβαγμένα και κρεμασμένα από το ταβάνι και τους τοίχους. Αλλά τα ψάρια όλα υπέροχα,υγειέστατα, τα ενυδρεία πεντακάθαρα, τα δε φυτεμένα απίστευτα. Το θέμα είναι πως δεν πούλαγαν μόνο μέσα στα μαγαζιά, αλλά και σε πάγκους και χύμα στο πεζοδρόμιο μέσα σε πλαστικές σακούλες. Επίσης τα καταστήματα, επειδή ήταν μικρά? επειδη δεν είχαν χρήματα οι ιδιοκτήτες τους? επειδη το θεωρούσαν καλύτερο? Ξεχορίζαν τι πούλαγαν, δηλαδή άλλος πούλαγε τροφές ( άλλος τις ξυρές συσκευασμένες ή χύμα και άλλος ζωντανές ), άλλος εξοπλησμό, άλλος φυτά, άλλος ψάρια, άλλος ενυδρεία, άλλοι μόνο πέτρες και ξύλα και λίγοι πούλαγαν τροφές και εξοπλησμό ή τροφές και πέτρες-βότσαλα και φυσικά άλλοι τα θαλασσινά (που ήταν και τα πιο προσεγμένα μαγαζιά, μέχρι και τζαμαριές είχαν γύρω-γύρω και πόρτες!!!) δεν είδα κανένα όλα μαζί, καθώς και όποιοι πούλαγαν δίσκους πούλαγαν αποκληστικά και μόνο δίσκους και τίποτα άλλο, κάποιοι που πούλαγαν γατόψαρα είχαν μόνο γατόψαρα, κλπ
Επήσης σας παραθέτω ορισμένες τιμές ψαριών που πουλάνε: 3 γκάπι πουλιόντουσαν για 0,3€ δηλαδή 10cent το ένα, τα betta σε τρομερή πικοιλία περήπου 0,4€ το ένα, μια σακούλα με 100+ γαρύδες amαno ( πρέπει να ήταν ) 2€ !!!!
Αυτά μου έκαναν κυρίως εντύπωση και σας τα περιγράφω

αααααααααα με εντυπωσίασαν και οι κατσαρίδες, τηγανητές με χορταρικά που πούλαγαν πλανόδιοι σε σακουλάκια ( σαν ποπ κορν )
__________________
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-05, 19:56
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

πως και δεν εφερες τιποτα στο ελλαντα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-05, 21:10
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην scissorhands Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην scissorhands
Προεπιλογή pcpc

πωπω,τωρα μου ανοιξες την ορεξη με το snack αυτο!κατσαριδοσνακ !!μπλιαχ!!
Καλα μιλαμε απιστευτες τιμες....πρεπει να ηταν τελεια!αλαλ δεν ξερω γινεται να φερεις ζωντανο οργανισμο απο ξενη χωρα,χωρις να εισαι εμπορος η να εχεις σχετικη αδεια ?
Ας μας πει καποιος που γνωριζει!Επισης αν μας ελεγες και μια ενδεικτικη τιμη για δισκους....
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-05, 00:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Re: pcpc

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scissorhands
δεν ξερω γινεται να φερεις ζωντανο οργανισμο απο ξενη χωρα,χωρις να εισαι εμπορος η να εχεις σχετικη αδεια ?
Ας μας πει καποιος που γνωριζει!
Εχει συζητηθει παμπολες φορες το θεμα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-05, 00:08
tassssos Ο χρήστης tassssos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Φίλοι καλησπέρα

δεν προσπάθησα να φέρω γιατί δεν ήξερα εαν θα άντεχε τόσες ώρες ταξίδι ούτε εαν θα μπορούσα να τον περάσω μέσα γιατί απ'όσα ξέρω δεν είναι εύκολο να φέρεις ζωντανά απ'έξω σαν χειραποσκευή αλλά δεν το έχω ψάξει μήπως υπάρχει κανένας τρόπος
για δίσκους ρώτησα για έναν περίεργο που μου τράβιξε την προσοχή ο οποίος ήταν γαλαζόλευκος και από την αρχή της ουράς προς το σώμα είχε μια κόκκινη κυλίδα (κάπως έτσι) και μέγεθος περίπου στα 10cm τον έδινε 20€
__________________
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-05, 01:33
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην scissorhands Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην scissorhands
Προεπιλογή :D

20 ευρω αλλα φαντασου παζαρι που σηκωνει ο ταιλανδος!!!!!χαχα δεχονται και ευρω ?
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-05, 10:53
tassssos Ο χρήστης tassssos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

επειδη στην συναλαγή όλο και κατι παραπάνω θα παρουν(δεν δινουν ισοτημια τραπεζης) οπότε εαν ξεμείνει τουρίστας απο baht και θελει να πληρωσει με ευρώ ή δολάρια οχι μονο δεν εχουν προβλημα αλλά σε παρακαλάνε
__________________
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03967 seconds with 12 queries