Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-02-13, 23:06   #1
Από τα 60 στα 180 λίτρα
tasos12
Member
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος 19-02-13, 23:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

Μετά από δυο – τρία χρόνια στο χώρο, πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι (180 λτ) από 60λτ. Στο 60λιτρο αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 kribensis, 1 leopard pleco και 3 μικρά kongo tetra. Έχει, εκτός του εσωτερικού φίλτρου (με σφουγγάρια) και ένα κρεμαστό με βιολογικό (μακαρόνι)

Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας στο στήσιμο και στο στρώσιμο, μήπως κάτι έχω καταλάβει λάθος.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Στο στήσιμο:
1. Μπορείτε να μου προτείνετε που μπορώ να βρω, αν υπάρχει, σκουρόχρωμη χαλαζιακή άμμος (βρίσκω μόνο λευκή ή μπεζ).
2. Στο στήσιμο, εκτός της άμμου, ξεπλένω και το υπόστρωμα (denerle deponitmix) ή αυτό τοποθετείται χωρίς ξέπλυμα?
3. Χρειάζεται στην άμμο να τοποθετήσω αεραντλία για «μπουρμπουλήθρες». Δεν με νοιάζει το αισθητικό αλλά το αν βοηθά στην καλύτερη καθαριότητα του βυθού και οξυγόνωση του νερού.
- Αν ναι, πρέπει να πάρω αεραντλία 2-3 εξόδων και να τοποθετηθεί τώρα (στο στήσιμο, πάνω από το υπόστρωμα και κάτω από την άμμο, σωστά?

Στο στρώσιμο (με μπόλι)
1. Σκέφτομαι να μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο κατευθείαν στο νέο όλο το βιολογικό του εξωτερικού, τον υαλοβάμβακα, κάνα δυο ξύλα και anubias και τα ψάρια εκτός των kribensis.
2. H σειρά στο φίλτρο, από κάτω προς τα πάνω: μακαρόνι, μπλέ σφουγγάρι, μετά substrat, τύρφη και πάνω βαμβάκι, σωστά?
3. Από μετρήσεις (το πιο σημαντικό και εδώ ειδικά θέλω τα φώτα σας):
α. Τις πρώτες ημέρες περιμένω να δω μετρήσιμη αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, τις επόμενες ημέρες περιμένω να δω:
β. Μηδενισμό της αμμωνίας και αύξηση ΝΟ2 και τέλος, στις επόμενες ημέρες
γ. Μηδενισμό της αμμωνίας και των νιτρώδων (ΝΟ2) και μετρήσιμα νιτρικά ΝΟ3. Τότε θεωρώ ότι στρώθηκε και βάζω και τα kribensis.
Σωστά?
Αλλαγές κάνω στο μεσοδιάστημα?

Ευχαριστώ,
Εμφανίσεις: 3363
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-13, 00:01
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Help smt100
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-13, 00:31
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Μετά από δυο – τρία χρόνια στο χώρο, πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι (180 λτ) από 60λτ. Στο 60λιτρο αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 kribensis, 1 leopard pleco και 3 μικρά kongo tetra. Έχει, εκτός του εσωτερικού φίλτρου (με σφουγγάρια) και ένα κρεμαστό με βιολογικό (μακαρόνι)

Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας στο στήσιμο και στο στρώσιμο, μήπως κάτι έχω καταλάβει λάθος.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Στο στήσιμο:
1. Μπορείτε να μου προτείνετε που μπορώ να βρω, αν υπάρχει, σκουρόχρωμη χαλαζιακή άμμος (βρίσκω μόνο λευκή ή μπεζ).
2. Στο στήσιμο, εκτός της άμμου, ξεπλένω και το υπόστρωμα (denerle deponitmix) ή αυτό τοποθετείται χωρίς ξέπλυμα? Οχι,το βαζεις οπως ειναι και απο πανω τοποθετεις το χαλικι-αμμο σου.Αν δεν το εχεις παρει ακομα μην το παρεις,μπορεις να κανεις μια χαρα την δουλεια σου και χωρις αυτο
3. Χρειάζεται στην άμμο να τοποθετήσω αεραντλία για «μπουρμπουλήθρες». Δεν με νοιάζει το αισθητικό αλλά το αν βοηθά στην καλύτερη καθαριότητα του βυθού και οξυγόνωση του νερού. Οχι. Αρκει η εξοδος του φιλτρου να δημιουργει μια απαλη αναταραξη στην επιφανεια του νερου.
- Αν ναι, πρέπει να πάρω αεραντλία 2-3 εξόδων και να τοποθετηθεί τώρα (στο στήσιμο, πάνω από το υπόστρωμα και κάτω από την άμμο, σωστά?

Στο στρώσιμο (με μπόλι)
1. Σκέφτομαι να μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο κατευθείαν στο νέο όλο το βιολογικό του εξωτερικού, τον υαλοβάμβακα, κάνα δυο ξύλα και anubias και τα ψάρια εκτός των kribensis. Υαλοβαμβακα μην μεταφερεις,παρε καινουργιο,το βιολογικο υλικο αρκει,τα αλλα οκ.
2. H σειρά στο φίλτρο, από κάτω προς τα πάνω: μακαρόνι, μπλέ σφουγγάρι, μετά substrat, τύρφη και πάνω βαμβάκι, σωστά? Μακαρονι,substrat,μπλε,τυρφη,βαμβακι
3. Από μετρήσεις (το πιο σημαντικό και εδώ ειδικά θέλω τα φώτα σας):
α. Τις πρώτες ημέρες περιμένω να δω μετρήσιμη αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, τις επόμενες ημέρες περιμένω να δω: Αν εχεις ετοιμα στρωμενα υλικα φιλτραρισματος δεν θα δεις τιποτα,0 αμμωνια!
β. Μηδενισμό της αμμωνίας και αύξηση ΝΟ2 και τέλος, στις επόμενες ημέρες
γ. Μηδενισμό της αμμωνίας και των νιτρώδων (ΝΟ2) και μετρήσιμα νιτρικά ΝΟ3. Τότε θεωρώ ότι στρώθηκε και βάζω και τα kribensis.
Σωστά? Οπως ειπαμε,εφοσον μεταφερεις ετοιμα υλικα απο στρωμενο φιλτρο-ενυδρειο,τοτε εχεις ενα στρωμενο φιλτρο.
Αλλαγές κάνω στο μεσοδιάστημα? Επειδη κατα την μεταφορα θα χασεις ενα μικρ ποσοστο βακτηριων για τις πρωτες μερες ταιζεις λιγο,καλο ειναι να κανεις και μια αλλαγη νερου στο 3ημερο,μετα ξεκινας την ρουτινα σου

Ευχαριστώ,
Μαυρο χαλικι εχει η Dennerle που την αντιπροσωπεύει το waterinn,αλλα μερικα παιδια ξερουν ενα καταστημα στην αθηνα με διακοσμητικα υλικα που θα βρεις φθηνη,ας μας πει οποιος ξερει...
Στελιοοοοοοοοοο
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-13, 18:54
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαυρο χαλικι εχει η Dennerle που την αντιπροσωπεύει το waterinn,αλλα μερικα παιδια ξερουν ενα καταστημα στην αθηνα με διακοσμητικα υλικα που θα βρεις φθηνη,ας μας πει οποιος ξερει...
Στελιοοοοοοοοοο

Ευχαριστώ για την απάντηση,

- Είμαστε σίγουροι ότι δε χρειάζεται επιπλέον υπόστρωμα? Αν ναι, βολεύομαι προς το παρόν με αυτό. Αν θελήσω στο μέλλον να βάλω άμμο, χρειάζεται μεγάλες αλλαγές?

- ¶ρα πρέπει για 1-2 εβδομάδες να παρακολουθώ ανά 2-3 ημέρες τις μετρήσεις (νιτρώδη, νιτρικά, αμμωνία).
Αν παρά τα ταίσματα και τα απόβλητα των ψαριών κλπ δεν έχω αμμωνία, νιτρώδη και έχω θετικά νιτρικά, σημαίνει ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο. Σωστά το λέω?

Υ.Γ. έχω αφιερώσει πολλεεεεεεές ώρες χαζεύοντας τα post σου με τις μελανοταινίες. Είχα δοκιμάσει στο 60ρι να βάλω preacox αλλά δεν έκατσε, δεν ξέρω γιατί. Νομίζω ότι θέλουν πολύ καλές συνθήκες νερού και εγώ μάλλον δεν είχα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-13, 01:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Βαλε οποιο χαλικι-αμμο επιθυμεις και φυτεψε εκει.
Το υποστρωμα υποκαθιστατε ευκολα με ταμπλετες βυθου - λιπασμα - στην ριζα του φυτου.
Αν θελεις να βαλεις αμμο σε ενυδρειο που τρεχει,θα πρεπει να αφαιρεσεις το υπαρχον υποστρωμα-φυτα-διακοσμηση,ειναι μια σοβαρη διαδικασια.

Παρακολουθα το ενυδρειο σου ανα 2 ημερες για μια εβδομαδα,αν εχεις μετρησιμα νιτρικα και τα υπολοιπα μηδεν ή σχεδον μηδεν εισαι μια χαρα στρωμενος.

Σε 60αρι οι praecox δεν κανουν,θελουν 80 εκατοστα μηκος ενυδρειου,καθαρο,μαλακο και ζεστο νερο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 300 λίτρα! gmanes DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 27-10-09 13:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
60 λίτρα Z_X Nano Reef 6 19-01-08 21:48
DIY Co2 σε 400 λίτρα Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-06-07 10:09
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04593 seconds with 13 queries