Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-11-15, 11:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ε θα του χαρίσουμε έναν συγκλίνοντα φακό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-11-15, 15:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωκράτη και Κλεόβουλε
Εγώ θα το μαρτυρήσω για το Λουκά
Ότι και να λέτε, ο οποιοσδήποτε και να του λέει,
δεν πρόκειται κανείς να του αλλάξει γνώμη με τίποτα,
ο Λουκάς άρχισε μια κόντρα
θέλει λέει, τα χρυσόψαρα του να γίνουν πιο μεγάλα από τα δικά μου
Θελω και θα το κανω χαρη σε σας Κ.Τακη.!!!!
Τεραστια!!! μουχααχαχαχαχαχα
Η αληθεια ειναι οτι δεν τα αλλαζω με τπτ τα ψαρακια μου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-11-15, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια θεματα να βλεπεις.
Μου εφτιαξες τη μερα.

Τι ταισες?
Καλο μαλλον ειναι να κλεινεις το φιλτρο.
Αν ειναι ανωριμο το ενυδρειο, δεν εκανε καλα.
Καλυτερα ειναι να μοιραζεις την τροφη σε πολλα γευματα και για αργοτερα το λεω που θα ωριμασει.
Μπορεις να εισαι βαρυχερης στο ταισμα, αλλα μη ξεχνας οτι αναλογα το ταισμα, πανε και οι αλλαγες νερου.


Και μερικες παρατηρησεις
1. Εχεις ακυρωσει τη καλη λειτουργια του μακαρονιου σαν υλικο βαζωντας και ελαφροπετρα μαζι. Θα εχει μπει η ελαφροπετρα μεσα στο μακαρονι και θα εχει φραξει την τρυπα.
2. Ψυξη θα χρειαστεις, Κανονισε να μη ξεκινησεις να ασχολεισαι κατα τον Ιουνιο γιατι θα τρεχεις και δεν θα προλαβαινεις κι εσυ. Το controller μονο κανει καμια 40αρια μερες να ερθει απο ebay Κινα.
3. Οταν βαζεις λινκ απο το phοtobucket προτιμα να κανεις απο δεξια copy το IMG link και οχι το Direct, ετσι ωστε να φαινεται απευθειας η φωτο στη σελιδα εδω της παρουσιασης.
4. Σκιζεις και εσυ σαν φωτογραφος βλεπω
5. Πλακα πλακα, ωραιο ειναι και με αυτο το φωτισμο.
6. Με τη διακοσμηση πρεπει να το ψαξεις λιγο ακομα (κατα την αποψη μου)
Αυτα τα λεπτα κλαδια τα φοβαμαι με μεγαλα ψαρια.
7. Οι κογκολεζοι εξαφανισμενοι. Ολα μαυρα. Ισως θα επρεπε να επιλεξεις ενα βαθυ πρασινο (λιμνισιο ) χρωμα για φοντο και καφε αμμο, με αυτα τα ψαρια μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-11-15, 11:02
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια θεματα να βλεπεις.
Μου εφτιαξες τη μερα.

Τι ταισες?
Καλο μαλλον ειναι να κλεινεις το φιλτρο.
Αν ειναι ανωριμο το ενυδρειο, δεν εκανε καλα.
Καλυτερα ειναι να μοιραζεις την τροφη σε πολλα γευματα και για αργοτερα το λεω που θα ωριμασει.
Μπορεις να εισαι βαρυχερης στο ταισμα, αλλα μη ξεχνας οτι αναλογα το ταισμα, πανε και οι αλλαγες νερου.


Και μερικες παρατηρησεις
1. Εχεις ακυρωσει τη καλη λειτουργια του μακαρονιου σαν υλικο βαζωντας και ελαφροπετρα μαζι. Θα εχει μπει η ελαφροπετρα μεσα στο μακαρονι και θα εχει φραξει την τρυπα.
2. Ψυξη θα χρειαστεις, Κανονισε να μη ξεκινησεις να ασχολεισαι κατα τον Ιουνιο γιατι θα τρεχεις και δεν θα προλαβαινεις κι εσυ. Το controller μονο κανει καμια 40αρια μερες να ερθει απο ebay Κινα.
3. Οταν βαζεις λινκ απο το phοtobucket προτιμα να κανεις απο δεξια copy το IMG link και οχι το Direct, ετσι ωστε να φαινεται απευθειας η φωτο στη σελιδα εδω της παρουσιασης.
4. Σκιζεις και εσυ σαν φωτογραφος βλεπω
5. Πλακα πλακα, ωραιο ειναι και με αυτο το φωτισμο.
6. Με τη διακοσμηση πρεπει να το ψαξεις λιγο ακομα (κατα την αποψη μου)
Αυτα τα λεπτα κλαδια τα φοβαμαι με μεγαλα ψαρια.
7. Οι κογκολεζοι εξαφανισμενοι. Ολα μαυρα. Ισως θα επρεπε να επιλεξεις ενα βαθυ πρασινο (λιμνισιο ) χρωμα για φοντο και καφε αμμο, με αυτα τα ψαρια μεσα.
Κ.Σπυρο χερομαι που σας αρεσε...περιμενα πως και πως τα σχολια και τις παρατηρησεις σας...
Αρχικα λοιπον..
Η τροφη αυτη ειναι η τροφη που πεταω υπο κανονικες συνθηκες μπορω να πω...τωρα απλα ηταν ενα γευμα μιας και ταιζω 1 φορα προς το παρον και επειτα θα το παω στις 2 φορες μεχρι να το φτασω σιγα σιγα εκει που ημουν...4-5 φορες την μερα...
Το φιλτρο μπηκε μαζι με το σαμπ μιας και ειναι ωριμο για να συντηρισεις την βιολογια του καθως επισης να βοηθησει και την βιολογια του σαμπ που την μπολιασα με ολα τα υλικα φιλτρανσης απο το μικρο το φιλτρο που ειχα...
Θα βγει μεσα στην εβδομαδα το φιλτρο...
Οσο για τις αλλαγες νερου το γνωριζω περι του φαγητου,αλλα συμφωνα με τις μετρησεις μου που δεν ειναι τοσο "αξιοπιστες" προς το παρον διακρινω μια αρμονια στο συστημα...
Για το μακαρονι δεν το γνωριζα...αλλα εχω προγραμματισει αγορα απο τα jumbo σακουλακια για τα υλικα μου...οποτε θα το διευθετησω...
Ψυξη εννοειται πως ειναι το αμεσο θεμα οπως και ο φωτισμος...
Για να σας δωσω να καταλαβετε...Δεν εχω φωτισμο και δεν εχω και ψυξη μεχρι να γινει η κατασκευη του καπακιου...
Ο υπαρχων φωτισμος ειναι το καπακι απο το παλιο που απλα το εβγαλα και το τοποθετησα πανω στις κοντρες του νεου...
Κοντρολερ εχω και ειναι σε αναμονη μεσα στην εβδομαδα θα τον συνδεσω συμφωνα με την συνδεσμολογια σας...καθως επισης εχω και αναλογικο θερμομετρο ετσι απλα για να ξερω σε ολα τα μηκη κυματος του ενυδρειου θερμοκρασια...
Αυτο με τις φωτο σας προλαβανε ο Κ.Τακης και ο Κ.Κλεοβουλος,κατι μου ειπανε,θα το κοιταξω στα επομενα ποστ να το φτιαξω..δεν ειχα ασχοληθει και ποτε
Δεν το εχω διακοσμισει απλα εβαλα οτι ειχα μεσα και περιμενω να δω τι να φτιαξω...
Δεν ειναι 2 κογκολεζοι
1 ειναι..το αλλο ειναι ενα μαυρο commet, βεβαια πηρα ακομα εναν μικρο κογκολεζο απο την ξαδερφη μου αλλα ειναι σε καραντινα...σε καμια βδομαδα παιζει να τον βαλω αν δω βελτιωση...
Αληθεια ειναι δεν φαινονται...αλλα δεν με πειραζει,στα ματια μου φαινονται ολα,στο βιντεο χανει λιγο μπορω να πω...
Τα χρωματα των ψαριων με μαυρη αμμο και μαυρο φοντο τονιζονται παρα πολυ ωραια σε συγκριση με εκει που τα ειχα πριν...
Καθως επισης παρατηρησα μια γενικη χαλαρωτητα,αφηνονται στο κυματισμο του νερου και απλα τα παει βολτα...
Για αυτο επελεξα αυτους τους χρωματισμους...
Οποιαδηποτε αλλη παρατηρηση ευχαριστως να την ακουσω και να μαθω και αλλα πραγματα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-11-15, 13:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ αλλα μη γραφεις στον πληθυντικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-11-15, 20:22
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ αλλα μη γραφεις στον πληθυντικο
Εγινε
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-11-15, 23:06
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Φιλε μου αυτο δεν ειναι σπιτικο. Αυτο ειναι επαυλη.

Οπτικα παρα πολυ ωραιο - εμενα μου αρεσει και με αυτο το φως - και κατασκευαστικα αψογο. Αξιοζηλευτο σε ολα του.

Να το χαιρεσαι φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-11-15, 23:21
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκα, αψογος!
Σαρεσει γιαννη?!Καμια τοποθετηση παρατηρηση να φτιαξω,να κανω κατι αλλο?!Μονο το καπακι μου εμεινε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αυτο δεν ειναι σπιτικο. Αυτο ειναι επαυλη.

Οπτικα παρα πολυ ωραιο - εμενα μου αρεσει και με αυτο το φως - και κατασκευαστικα αψογο. Αξιοζηλευτο σε ολα του.

Να το χαιρεσαι φιλε μου.
Ευχαριστω πολυ μιχαλη για τα καλα σου λογια
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 08-11-15 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-11-15, 00:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαρεσει γιαννη?!Καμια τοποθετηση παρατηρηση να φτιαξω,να κανω κατι αλλο?!Μονο το καπακι μου εμεινε
Παρατηρηση οχι..
μονο το φιλτρο οπως σου ειχα πει , το βρισκω περιττο , αλλα το ειχεις ως βοηθημα στην βιολογια του σαμπ , αρα οκ.
το aquascape δεν το τελειωσες ακομα, αρα ολα οδευουν καλως
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-11-15, 23:17
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρηση οχι..
μονο το φιλτρο οπως σου ειχα πει , το βρισκω περιττο , αλλα το ειχεις ως βοηθημα στην βιολογια του σαμπ , αρα οκ.
το aquascape δεν το τελειωσες ακομα, αρα ολα οδευουν καλως
Εχω εγω θεμα ομως
Το σαμπ ειναι μικρο αρα χρειαζομαι κατα "υψος"κολημα ωστε να περνει περισσοτερο νερο και ετσι να λειτουργω την αντλια πιο ψηλα...τωρα την λειτουργω στις 2 απο τις 10 μπαρες που εχει συνολο...
Σκεφτομαι να κανω τις κολησεις οσο δουλευει το σαμπ γτ εκει δεν ακουμπαει νερο δεν εχω πιεση και καμια ενοχληση...
Τι λες/λετε?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-11-15, 23:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω εγω θεμα ομως
Το σαμπ ειναι μικρο αρα χρειαζομαι κατα "υψος"κολημα ωστε να περνει περισσοτερο νερο και ετσι να λειτουργω την αντλια πιο ψηλα...τωρα την λειτουργω στις 2 απο τις 10 μπαρες που εχει συνολο...
Σκεφτομαι να κανω τις κολησεις οσο δουλευει το σαμπ γτ εκει δεν ακουμπαει νερο δεν εχω πιεση και καμια ενοχληση...
Τι λες/λετε?
Κλείνεις το σαμπ και το αδειάζεις , κολλάς τα τζαμια εξωτερικά χωρίς να μπει σιλικονη μέσα , το γεμίζεις και το δουλεύεις, μετα απο 2-3 μέρες αφου στεγνώσει ανεβάζεις τη σταθμη, αν θες να πειράξεις και χωρίσματα είναι θεμα, θα πρέπει να μπει το βιολογικό υλικο σε κάποιο κουβα και να κάνει αυτο το σαμπ για 2-3 ημέρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-11-15, 23:35
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλείνεις το σαμπ και το αδειάζεις , κολλάς τα τζαμια εξωτερικά χωρίς να μπει σιλικονη μέσα , το γεμίζεις και το δουλεύεις, μετα απο 2-3 μέρες αφου στεγνώσει ανεβάζεις τη σταθμη, αν θες να πειράξεις και χωρίσματα είναι θεμα, θα πρέπει να μπει το βιολογικό υλικο σε κάποιο κουβα και να κάνει αυτο το σαμπ για 2-3 ημέρες
γτ να το κανω ολο αυτο κ.τακη?αφου και σε λειτουργια που ειναι εκει που θελω να βαλω σιλικονη δεν ακουμπαει νερο...αρα ολα μια χαρα...σωστα?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-11-15, 23:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ να το κανω ολο αυτο κ.τακη?αφου και σε λειτουργια που ειναι εκει που θελω να βαλω σιλικονη δεν ακουμπαει νερο...αρα ολα μια χαρα...σωστα?
Αν θες μόνο περιφερειακά θα το αδειάσεις μόνο για μισή ώρα, θα το δουλέψεις πιο εύκολα αλλά και να πέσει μια σταγόνα σιλικόνη μέσα τη καθαρίζεις, να μην έχει νερό όμως που πάει στα ψάρια, θα το δουλέψεις πιο χαλαρα. Δεν θα πάθει κανείς τιποτα για 1 ώρα να μη δουλεύει, ακομα και 2 και 3 ώρες δεν παθαινει τιποτα, αρκει να βάλεις το βιολογικό υλικο σε ενα κουβα με νερό ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-11-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες μόνο περιφερειακά θα το αδειάσεις μόνο για μισή ώρα, θα το δουλέψεις πιο εύκολα αλλά και να πέσει μια σταγόνα σιλικόνη μέσα τη καθαρίζεις, να μην έχει νερό όμως που πάει στα ψάρια, θα το δουλέψεις πιο χαλαρα. Δεν θα πάθει κανείς τιποτα για 1 ώρα να μη δουλεύει, ακομα και 2 και 3 ώρες δεν παθαινει τιποτα, αρκει να βάλεις το βιολογικό υλικο σε ενα κουβα με νερό ενυδρείου
Κατανοητο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-11-15, 23:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατανοητο
Πριν το ξεκινήσεις να τα πουμε, να βρουμε το καλύτερο και πιο εύκολο τρόπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-11-15, 23:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν το ξεκινήσεις να τα πουμε, να βρουμε το καλύτερο και πιο εύκολο τρόπο
εγω σας ειπα οποτε θελετε το σπιτικο μου ειναι ανοικτο για σας και οποιον αλλον θελετε
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-11-15, 07:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αν σε βολευει καντο με γεματο.
αλλα εφοσων εχεις και 2ο φιλτρο , μπορεις να το αδειασεις και να κανεις πιο ευκολα την δουλεια σου...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-11-15, 08:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σε βολευει καντο με γεματο.
αλλα εφοσων εχεις και 2ο φιλτρο , μπορεις να το αδειασεις και να κανεις πιο ευκολα την δουλεια σου...
Γιάννη θα πρέπει να γίνει με άδειο το σαμπ για να γίνει σωστά, και από ότι κατάλαβα δεν θα είναι οριστική λύση, πολύ φοβάμαι πως μετά θα πρέπει να ξεκολληθούν και να κολληθούν πάλι και χωρίσματα, μάλλον τα κενά είναι μικρά, γιατί και να το ψηλώσει από έξω και ανέβει η στάθμη του νερού, θα περνάει τότε πάνω από τα χωρίσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-11-15, 08:41
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη θα πρέπει να γίνει με άδειο το σαμπ για να γίνει σωστά, και από ότι κατάλαβα δεν θα είναι οριστική λύση, πολύ φοβάμαι πως μετά θα πρέπει να ξεκολληθούν και να κολληθούν πάλι και χωρίσματα, μάλλον τα κενά είναι μικρά, γιατί και να το ψηλώσει από έξω και ανέβει η στάθμη του νερού, θα περνάει τότε πάνω από τα χωρίσματα
Οχι απαραιτητα...για αρχη τουλαχιστον απλα θελω να το ψηλωσω,επειτα βλεποτμε τι θα γινει με τα χωρισματα..
Αν καλυψω το κενακι αυτο που εχετε δει τοτενες ολα καλα..μιλαμε για 10 εκατοστα μαξ δεν θελει παραπανω απο οσο εχω δει..βεβαια αυτο θα το κοιταξω μετα..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-11-15, 08:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απαραιτητα...για αρχη τουλαχιστον απλα θελω να το ψηλωσω,επειτα βλεποτμε τι θα γινει με τα χωρισματα..
Αν καλυψω το κενακι αυτο που εχετε δει τοτενες ολα καλα..μιλαμε για 10 εκατοστα μαξ δεν θελει παραπανω απο οσο εχω δει..βεβαια αυτο θα το κοιταξω μετα..
Αυτό λέω βρε Λουκά, να γίνει σωστά τώρα ώστε αν χρειαστεί και κάτι άλλο να γίνει εύκολα και γρήγορα. πχ , η προέκταση του ύψους του σαμπ να μη γίνει κολλώντας περιφερειακά τζάμια, αλλά θα μπουν τα τζάμια και θα πατήσουν πάνω στα υπάρχοντα και περιφερειακά και στην ένωση να μπουν άλλα τζάμια για να κολλήσουν τα υπάρχοντα με τα νέα, και αυτό γιατί αν χρειαστεί να σηκώσεις αύριο και τα χωρίσματα , να εφάπτονται και στα νέα τζάμια και όχι να υπάρχει κενό το πάχος του υπάρχοντος τζαμιού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-11-15, 10:03
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ναι καταλαβα απο την αρχη τι εννοειται κ.τακη λογικα ετσι θα γινει..
Ααααα εχω και μια μινι μινι σταγονιτσα απο τους ντουρσο...θα το φτιαξω με την αλλαγη νερου που θα κανω...
Καθως επισης ηθελα να ρωτησω..αν εξαιρεσουμε τον κλασικο τυπο ογκου υπαρχει αλλος τροπος να υπολογισω ποσα λιτρα ακριβως να βγαλω?!Θελω να.βγαλω 200 λιτρα και ελεγα να το κανω κλασικα μηκος πλατος υψος και να.υπολογισω..κατι αλλο?!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-12-15, 16:22
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ενα update χωρις πολλα πραγματακια λογω διαφορων θεματων προς το παρον...

Εισαγωγη 4 commet λιγο μεγαλουτσικα...απο 10-15 cm
1 μαυρο(αρσενικο),1 ασπρο(θηλυκο),1 πορτοκαλι(αρεσενικο) και 1 πορτοκαλι με λιγο ασπρο(θηλυκο)


Τοποθετηση του STC-1000 controller

Ψηλωμα κατα 15 ποντους το σαμπ

Τοποθετησα σακουλακια απο τα τζαμπο στα υλικα μου

Εβγαλα το FX5 και εβαλα τα υλικα του σε σακουλακια και μεσα στο σαμπ


Μερικές Φωτο παρακατω











Το θεματακι ειναι τωρα στην φωτο με τους σωληνες εξοδου οπου η σταθμη νερου ανεβαινει υπερβολικα πολυ παλι...δεν ξερω τι μπορει να φταιει...
Οποιοδηποτε τοποθετηση πανω σε αυτο θα με βοηθουσε...

Υ.Γ
Ετοιμαζω και υψωμα των χωρισματων του σαμπ με 2 τζαμακια αναλογου υψους,κοψιμο το γυαλινο καπακι που εχω για το σαμπ ωστε στο τελος καλυφθει...
και τελικα το σκεφτηκα αρκετα και λεω να βαλω 2-3 τετοιους για φωτισμο
http://www.kafkas.gr/proionta/fotism...pi-ip65_87941/
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-12-15, 16:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε καλωστονα, που χάθηκες εσυ.
Βγάλε βρε και μια φωτό με φωτισμένο το ενυδρείο να παρουμε κανα καλό μάτι

Για το σαμπ Λουκά, θα πρέπει να ψηλώσεις και τα εσωτερικά χωρίσματα, ειναι δυνατη η αντλία, για αυτο συμβαινει αυτό, αλλιως θα πρέπει να μειώσεις την αντλία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-12-15, 16:52
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε καλωστονα, που χάθηκες εσυ.
Βγάλε βρε και μια φωτό με φωτισμένο το ενυδρείο να παρουμε κανα καλό μάτι

Για το σαμπ Λουκά, θα πρέπει να ψηλώσεις και τα εσωτερικά χωρίσματα, ειναι δυνατη η αντλία, για αυτο συμβαινει αυτό, αλλιως θα πρέπει να μειώσεις την αντλία
Χαθηκα γτ επιασα δουλεια πρωινη(και δεν ειμαι συνηθισμενος) ξυπναω καθε μερα στις 6 και επειτα γυριζω σε κατι αλλες δουλειες και το σπιτι με βλεπει κατα τις 9
Να βγαλω οταν ειναι φωτισμενο,απλα δεν ειναι φωτισμενο ακομα...μεσα στο μηνα...το παω αργα (πολυ αργα..)
εχω αναμονες μπορω να πω σε καπακι ανεμηστηρακια και σαμπ...
Αρα πιστευεις κ.Τακη οτι αν υψωσω και τα χωρισματα θα ειμαι καλα...περιεργο μου φαινεται παντως μπορω να πω..διοτι οταν ξεκιναω την φιλτρανση με καθαρα τα σφουγκαρια κτλ κτλ η κλιμακα του νερου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα..επειτα ομως απο καμια βδομαδα ανεβαινει...
δεν μπορω να το δικαιολογισω αυτο...
Η Φιλτρανση του ενυδρειου με την χαμηλοτερη ταχυτητα λες να ειναι καλη?γτ βλεπω κατι περιεργα στον πατο που αργουν να πανε στο σαμπ..
Επισης δεν σχολιασατε για τα 4 καινουργια...15cm ειναι τα 2 και τα αλλα 2 10
Θα αλλαξω και μεσα στον μηνα την διατροφη τους αρκετα μπορω να πω...
και εχω θεμα τωρα και δεν μπορω να παρω τεστακια...τελικα δεν θα παρω κιτ αλλα μεμονομενα νιτρωδη νιτρικα και αμμωνια...
Α..επισης επειδη δεν εχω ακομα αντλια με ικανο μανομετρικο το βαρελι ειναι αχρηστο...οποτε σκεφτηκα για φιλτρο ανθρακα στην βρυση
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-12-15, 17:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για αυτο ειπα βρε φωτο με φως, να ΠΑΡΩ ΜΑΤΙ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-12-15, 17:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο ειπα βρε φωτο με φως, να ΠΑΡΩ ΜΑΤΙ
Θα κανω οτι μπορω συντομα...
14 τα ψαρακια πλεον και για μενα τελος οι νεες εισαγωγες,εκτος και αν δωσω καποιο...βλεποντας και κανοντας...
συνολο τα ψαρια
2 common,1 blue shubunkin,5 commet,5 Fancy,1 black moor
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-12-15, 17:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το παραφόρτωσες λίγο μου φαίνεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-12-15, 17:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Α βρε Λουκά , με τα γοργονάκια σου τα όμορφα !!! Μπραβο , μπράβο
ταϊζεις και γεωσκώληκες ?? Βάλε φωτό
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-12-15, 17:15
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραφωρτοσες λιγο μου φαινεται
ναι το εκανα μπορω να πω..σε ενα αρχειο που τσεκαρα λεει οτι εχω 140% καταναλωση του χωρου μου...παραφορτωμενο,λεει επισης και θελει 2 αλλαγες την εβδομαδα...
Βεβαια διαβασα καπου εκει κατω κατω για τελικο μεγεθος αναφερεται...

Δεν εχω και prime,με την αλλαγη νερου να βαλω απλα νερο ετσι μεσα?Γτ πρεπει να κανω αλλαγη νερου αυριο..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σπιτικο φαγητο για θαλασσινο ενυδρειο Gladiator Μεσογειακό 2 11-11-11 22:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10448 seconds with 14 queries