Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-12, 11:55
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή αμμος ή χαλίκι??

καλημέρα!! εφόσον τελικά καταλήξαμε με ποιά ψάρια θα ασχοληθούμε, η κιχλίδα γύρισε πίσω στο πετ σοπ και τη θέση της πήρε ένα όσκαρ έτσι ώστε αργότερα να βάλω και ένα σύντροφο δίχως να σκοτωθούν.λέω αργότερα γιατί στο 250 λίτρα δεν θέλω να τα επιβαρύνω μου είπαν μεγαλώνουν αρκετά..τώρα με απασχολεί να φτιάξω την εικόνα του ενυδρείου να βγάλω δηλαδή όλα τα παιχνίδια που είναι άλλα ντι άλλων και να βάλω μια πλάτη γκρι που δείχνει βράχους και το υπόστρωμα να είναι λευκό..και πάνω κανένα περίεργο ξύλο ή κανένα χτίσιμο με πέτρες..το θέμα είναι επειδή το όσκαρ σκάβει λογικά..τι να προτιμήσουμε χαλικι,στρογγυλεμένα πετραδάκια ή άμμο..ώστε να μην τραυματιστεί αλλά να του αρέσει κιόλας? Τώρα όσον αφορά το όσκαρ θα σαςβάλω μια φωτογραφία..είανι πολύ ταλαιπωρημένο και ύστερα από μάχη στο πετ σοπ έχει χάσει μερικά λέπια και το μισό του φτερό το οποίο μεγαλώνει και το κουνάει..είναι ζωηρό τρώει αλλά νομίζω ότι με το χρώμα του κάτι τρέχει.σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας από τη φωτό κ αν μπορώ να κάνω κάτι να νιώσει καλύτερα.ΑΥΤΑ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0480.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0485.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  37,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-12, 15:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λινκς με το προφιλ του ψαριου σου εβαλα στο αλλο θεμα σου αλλα τα βαζω και εδω να υπαρχουν.διαβασε τα!

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

http://www.fishbase.org/summary/Astr...ocellatus.html

αφου "φαγωθηκες" να βαλεις ψαρι παλι μεσα τοσο γρηγορα τωρα τι να πω?εχεις καταλαβει φανταζομαι οτι τα 250 λιτρα δεν φτανουν για δυο τετοια ψαρια.εγω δε θα εβαζα ουτε ενα αλλα τεσπα.υπαρχουν πιο εμπειροι να σου πουνε για τα οσκαρ απο μενα.διαβασε οποιο θεμα βρεις για οσκαρ εδω και χρησιμοποιωντας και την αναζητηση.στα προφιλ που σου εδωσα και με λιγη ακομη αναζητηση μπορεις να βρεις και πληροφοριες και εικονες και ιδεες για να στησεις το ενυδρειο σου σωστα γιαυτα τα ψαρια.
για το νερο οπως σου ειπα χρειαζεται να το επεξεργαζεσαι για να το μαλακωνεις.και επειδη αποτι διαβαζω ζουνε σε clear water(διαυγες νερο δηλαδη),θα πρεπει να το κανεις με οσμωση μαλον.αλλα περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-12, 16:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hionoula Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα!! εφόσον τελικά καταλήξαμε με ποιά ψάρια θα ασχοληθούμε, η κιχλίδα γύρισε πίσω στο πετ σοπ και τη θέση της πήρε ένα όσκαρ έτσι ώστε αργότερα να βάλω και ένα σύντροφο δίχως να σκοτωθούν.λέω αργότερα γιατί στο 250 λίτρα δεν θέλω να τα επιβαρύνω μου είπαν μεγαλώνουν αρκετά..τώρα με απασχολεί να φτιάξω την εικόνα του ενυδρείου να βγάλω δηλαδή όλα τα παιχνίδια που είναι άλλα ντι άλλων και να βάλω μια πλάτη γκρι που δείχνει βράχους και το υπόστρωμα να είναι λευκό..και πάνω κανένα περίεργο ξύλο ή κανένα χτίσιμο με πέτρες..το θέμα είναι επειδή το όσκαρ σκάβει λογικά..τι να προτιμήσουμε χαλικι,στρογγυλεμένα πετραδάκια ή άμμο..ώστε να μην τραυματιστεί αλλά να του αρέσει κιόλας? Τώρα όσον αφορά το όσκαρ θα σαςβάλω μια φωτογραφία..είανι πολύ ταλαιπωρημένο και ύστερα από μάχη στο πετ σοπ έχει χάσει μερικά λέπια και το μισό του φτερό το οποίο μεγαλώνει και το κουνάει..είναι ζωηρό τρώει αλλά νομίζω ότι με το χρώμα του κάτι τρέχει.σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας από τη φωτό κ αν μπορώ να κάνω κάτι να νιώσει καλύτερα.ΑΥΤΑ...
Γιατί δεν διαβάζεις hionoula ; Εδώ όλοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν και εσύ τους γράφεις .... Απλά ρωτάς και ξαναρωτάς χωρείς καν να λαμβάνεις υπόψη τις απαντήσεις . Αν διάβαζες τα link μόνο του ότι θα έβλεπες ότι το ψάρι ζει σε 6 ph και εσύ το έχεις στο 8 δεν νομίζω πως θα αναρωτιόσουν για την περίεργη συμπεριφορά - εμφάνιση του ψαριού σου...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-12, 22:26
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

τι 6 ph ρε παιδια εγώ σε όσα site έψαξα θέλει 7,5 με 8 και πάνω...επίσης το ψάρι το πήρα έτσι από το πετ σοπ...σας είπα ότι το πήρα πολύ ταλαιπωρημένο και ήδη άρχισε να φτιάχνει
-------------------------
εδώ ας πούμε λέει από 6-8 εμένα έχει πλέον 7,5..και αμμωνία <0,05
http://www.oscarfish.com/article-hom...or-oscars.html
http://www.enudreio.gr/enudreia/enud...cellatus-oscar

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hionoula : 08-11-12 στις 22:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-12, 22:29
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

η κοπελα μαλλν μας κοροιδευει
δεν παιζεικατι αλλο!!!!


ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙς ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-12, 23:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εκτος του οτι ειναι λιγα τα λιτρα σου, για 2 δεν θαπρεπε να γινεται καν συζητηση...Το seriouslyfish θα διαβαζεις, ειναι το πιο σωστο, μην κοιτας μονο τα νουμερα λεει και αλλα, αν ειναι αγριο και απο που προερχεται. Επισης ph 6 ειναι 10 φορες πιο οξινο απτο ph7 και 100 φορες πιο οξινο απο το Ph 8. Ειναι λογαριθμικη η πτωση-ανοδος και οχι μετρικη.

Weekly partial water changes of up to 50% should also be considered the norm for tanks containing oscars.
Captive-bred examples are not fussy with somewhere in the range 6.0 – 7.5 normally recommended. Wild-caught fish may require more specific conditions depending on origin.

προτιμησε την οξινη πλευρα για τον απλο λογο του να μην μεταβαινει απο οξινο σε αλκαλικο συνεχεια αν εισαι κοντα στο 7. Το 6-6,5 ειναι εκει που θα πηγαινα εγω. Εφοσον εχεις αμμωνια δεν βαζεις ψαρι. Στρωνεις και μετα. Θα σαρεσε να μυριζει η τουαλετα σπιτι σου μεθανιο και να μην εχεις τη δυνατοτητα να βγεις η να αερισεις τον χωρο? Οεο?
-------------------------
Ετσι απο περιεργεια. Τι τιμες εχει το ενυδρειο σου? Γραψτες ολες οσες μετρησες. . . Τι τεστ πηρες? Και πως μετρησες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 08-11-12 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-12, 23:42
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

δηλαδη βρε κουραμπιε το θεμα για τα ψαρια ειναι η μυρωδια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-12, 23:44
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

πολυ απλα ειπα πως αν επαιρνα και αλλο οσκαρ θα επαιρνα και μεγαλυτερο ενυδρειο , το ph ειναι ακριβως 7,5.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απαντησε μου πλιζ....
Ετσι απο περιεργεια. Τι τιμες εχει το ενυδρειο σου? Γραψτες ολες οσες μετρησες. . . Τι τεστ πηρες? Και πως μετρησες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη βρε κουραμπιε το θεμα για τα ψαρια ειναι η μυρωδια?
Δεν με πιανεις. Μεθανιο=δηλητηριο. εννοω αστρωτο φιλτρο ειναι σαν να πλεει στα κατουρλια του μεχρι να βρεθει κατι να τα καθαρισει. Σχημα λογου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-12, 09:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

οντως δεν σε επιασα
αλλα ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο...

χιονουλα ΟΥΤΕ ΤΟ ΟΣΚΑΡ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-12, 14:21
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

δεν υπάρχει θέμα! λοιπόν μέτρησα με τεστ jbl το ph και είναι 7.5, επίσης την αμμωνία δεν θυμάμαι το όνομα του τεστ γιατί το δανείστηκα από φίλο μέχρι να πάρω σήμερα το δικό μου αλλά ξεκινούσε με <0,05 εμένα ήταν ακόμη πιο ανοιχτό χρώμα από αυτό. Σήμερα θα πάρω για νιτρικά άλατα και σκληρότητα.πρέπει να πάρω κάποιο άλλο?πάντωε το όσκαρ μου αρχίζει να βρίσκει τα χρώματα του΄
-------------------------
ξαναλεω οταν μεγαλώσει και δω οτι θέλει χώρο, δεν είμαι στραβή, θα πάρω μεγαλύτερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hionoula : 09-11-12 στις 14:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-12, 14:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σκοπευεις να βαλεις και αλλα ψαρια μαζι του η θα κρατησεις μονο ενα ψαρι στο ενυδρειο? ?αν ναι,τι ειδος σκεφτεσαι να βαλεις?ρωταω μπας και το προλαβουμε,γιατι βλεπω να μας ανακοινωνεις καποια στιγμη οτι "εβαλα κιαυτο"...."κανει?..."

μπορει και χωρις το τελευταιο ερωτημα...
το προφιλ του ψαριου σου το διαβασες υποθετω.
τεστ παρε και για νιτρωδη εκτος απο νιτρικα.(αμμωνια ειπες εκανες μετρηση στο αλλο θεμα)και μολις κανεις μετρησεις βαλε μας τα νουμερα εδω να τα δουμε.μην πεις "εκανα τεστ και ολα ειναι καλα"...νουμερα δωσε.

ευχομαι να πανε ολα καλα τουλαχιστον εστω κιετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-12, 23:59
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

οχι δεν βαζω άλλο ψάρι.. αν έβαζα θα έβαζα και άλλο οσκαρ. θα κάνω τις μετρήσεις και θα τις βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-12, 10:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οσκαρ σε 250 λιτρα και με 8 ph?
Λαθος συνθηκες γι αυτο το ψαρι... προκειται για ψαρι που θελει πολλα λιτρα, ανετο χωρο για κολυμβηση (γινεται 35-40cm και ειναι κυνηγος) και φυσικα ph καπου στο 6 το πολυ 6.5. Τωρα απλα ειναι σε ενα κελι με λαθος συνθηκες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-12, 14:37
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσκαρ σε 250 λιτρα και με 8 ph?
Λαθος συνθηκες γι αυτο το ψαρι... προκειται για ψαρι που θελει πολλα λιτρα, ανετο χωρο για κολυμβηση (γινεται 35-40cm και ειναι κυνηγος) και φυσικα ph καπου στο 6 το πολυ 6.5. Τωρα απλα ειναι σε ενα κελι με λαθος συνθηκες.
Αμφιβάλω αν μπορεί να το καταλάβει...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-11-12, 15:14
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

εχω κουραστεί να επαναλαμβάνω ότι το ph είναι 7,5 και ότι το ψάρι είναι ακόμη μικρό...ξαναλέω ότι δεν είμαι στραβή και βλέπω όταν δω και μεγαλώσει θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο δηλαδή τί δεν μπορείτε να καταλάβετε?μιλάω κινέζικα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-11-12, 15:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρε κοπελα μου, να σε βοηθησουν προσπαθουν τα παιδια εδω μεσα, προτρεποντας σου να διαβασεις και βλεποντας οτι σε μια εβδομαδα εχεις βαλει ηδη καμια 15αρια ακαταλληλα ψαρια για το ενυδρειο σου και κυριως για τις συνθηκες που εχεις, τις οποιες ουτε καν ξερεις ποιες ειναι. Δεν εχει κανενας να κερδισει τιποτα απο εσενα σε αντιθεση με το πετσοπ που κανει χρυσες δουλειες.

Η λυση δεν ειναι παιρνω μεγαλυτερο ενυδρειο μολις μεγαλωσει το ψαρι. Εχεις ακουσει κατι για νανισμο ψαριων? Γνωριζεις τις συνθηκες που θελει το ψαρακι σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-12, 16:00
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ναι το καταλαβαίνω απλά επαναλαμβάνει οτι ειναι λιγα τα λιτρα για το οσκαρ για αυτο ειπα για μεγαλυτερο ενυδρειο και για το ph οτι ειναι 7,5 οχι 8.. έχω διαβάσει ότι το όσκαρ είναι το μοναδικό ψάρι που δεν παθαίνει νανισμό..αν κάνω λάθος δεκτή η διόρθωση.. και για το ph διαβασα θέλει 7,5 με 8...νιτρικα κτλ θα μετρήσω σήμερα..ναι το ξερω οτι άλλαξα πολλα ψάρια και οτι βιάστηκα..οσο για τα πετ σοπ δεν τα εμπιστεύομαι ξέρω ότι έχετε παραπάνω γνώσεις δεν σας γράφω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-12, 16:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hionoula Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω κουραστεί να επαναλαμβάνω ότι το ph είναι 7,5 και ότι το ψάρι είναι ακόμη μικρό...ξαναλέω ότι δεν είμαι στραβή και βλέπω όταν δω και μεγαλώσει θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο δηλαδή τί δεν μπορείτε να καταλάβετε?μιλάω κινέζικα?

απ τα λεγομενα σου αυτο που καταλαβαινω ειναι πως οσο και να κουραστει οποιοσδηποτε αν δεν το δεις αναποδα δεν προκειται να καταλαβεις οτι προκειται για κυνηγο που θελει χωρο και οτι 7.5 ειναι υπερβολικα υψηλο γι αυτο το ψαρακι.
Κριμα μονο γιατι εδω βλεπω ανθρωπο (thanasis) που ειναι διατεθημενος να σωσει ενα οσκαρ που μετα απο κακουχιες στα χερια ασχετων επιμενει να προσπαθει να επιβιωσει, και εεσυ μας λες οτι εμεις ειμαστε οι ηλιθιοι που δεν καταλαβαινουμε οτι πηρες ενα οσκαρ αλλα ειναι μικρο (κατι παραπανω θα ξερεις δε μπορει) και πως το εχεις ΜΟΝΟ σε 7.5 ph κι οχι σε 8 (ε ναι οπως και να χει ειναι 50 φορες πιο οξινο, ασχετα αν αυτο που σου λεω ειναι 1050 φορες γιατι η κλιμακα ειναι λογαριθμικη...χημεια λυκειου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hionoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το καταλαβαίνω απλά επαναλαμβάνει οτι ειναι λιγα τα λιτρα για το οσκαρ για αυτο ειπα για μεγαλυτερο ενυδρειο και για το ph οτι ειναι 7,5 οχι 8.. έχω διαβάσει ότι το όσκαρ είναι το μοναδικό ψάρι που δεν παθαίνει νανισμό..αν κάνω λάθος δεκτή η διόρθωση.. και για το ph διαβασα θέλει 7,5 με 8...νιτρικα κτλ θα μετρήσω σήμερα..ναι το ξερω οτι άλλαξα πολλα ψάρια και οτι βιάστηκα..οσο για τα πετ σοπ δεν τα εμπιστεύομαι ξέρω ότι έχετε παραπάνω γνώσεις δεν σας γράφω...

PH 7,5-8 τα Oscar;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-11-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hionoula Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ph διαβασα θέλει 7,5 με 8...
ποιος θεος το εγραψε αυτο? Αφρικανικη κιχλιδα ειναι?

αντι να διαβαζεις την καθε ασχετοπηγη καλυτερα να ανατρεχεις σε σοβαρες βασεις δεδομενων οπως το seriuslyfish.com ή τη fishbase.org, οπουδηποτε αλλου ο καθε ενας γραφει οτι θελει ...απλα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-11-12, 17:05
Το avatar του χρήστη stevetmax
stevetmax Ο χρήστης stevetmax δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2012
Περιοχή: Ωραιόκαστρο, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Χιονούλα πάνε καλύτερα πίσω το Οσκαρ και πάρε μερικά Γκάμπι η Πλάτυ ταιριάζουν στο νερό που έχεις και δεν θα δυσκολευτείς να τα κρατήσεις (Φυσικά αφού στρώσεις το ενυδρείο σου)! Αν θέλεις ρίξε μια ματια εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Όταν αποκτήσεις εμπειρία βλέπεις και παίρνεις και αμα θέλεις πάλι Οσκαρ, μέχρι τότε όμως άκου και μελέτα τις συμβουλές που σου δίνουν τα παιδία!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-11-12, 22:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφηστε τουλαχιστον να δουμε και τις μετρησεις της.κιεγω ετσι βιαζομουνα οταν ξεκινησα.(βεβαια ισως εγω να ακουγα λιγο περισσοτερο...)αλλα αφηστε να δουμε και τις μετρησεις και βλεπουμε τι θα γινει και τι πρεπει να κανει.αμα την αποπαρουμε ολοι,θα φυγει και τι θα καταλαβουμε?αν ειναι αστρωτο το φιλτρο θα πεθανει το ψαρι και θα παει χαμενο.το θεμα ειναι να καταλαβει τα λαθη της απο μονη της και να τα διορθωσει.καταλαβες hionoula?....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-12, 12:52
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μην ειστε σκληροι με την κοπελα ρε παλιοπαιδα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-12, 13:05
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μπηκε και χτες 12 παρα αλλα δεν βλεπω μετρησεις. Με συγχωρεις αλλα οταν καποιος λεει "ειναι ολα καλα" χωρις ναχει καν μετρησεις για ολα και σου λεει ειναι ολα καλα απλα για να σταματησεις να μιλας γιαυτο...ε αυτο νταξει ειναι κοροιδια.

Δεν εχει νοημα να περνεις ενα ψαρι και "οταν δεις οτι μεγαλωσει" να του παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Πρωτον, οχι δεν θα το κανεις θα πεις ε αφου μεγαλωνει καλα ειναι, δευτερον, δεν ειναι σωστο. Τριτον, το ph σου παραειναι εκτος, αν το καταλαβαινεις εχει καλως. Και εφοσον εχεις ψηλες σκληροτητες, θα το κατεβασεις δυσκολα. Αντι λοιπον να ρωτησεις (η να διαβασεις τα υπομνηματα που εχουν γραφτει) τι να κανεις για να πετυχεις τις σωστες βασικες συνθηκες, γραφεις για αμμο η χαλικι. Γνωμη μου, αφου θες να το κρατησεις κρατα το, αλλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πες μας πως σκοπευεις (αν) να ριξεις το ph, και ΟΤΑΝ κανεις μετρησεις, γραψε τα αληθινα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-11-12, 13:42
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

υμφωνω φιλε κουραμπιε αλλα ενα καινουριο μελος δεν πρεπει να αποπερνεται...

οχι οτι εχει κανεις αδικο κι εγω νευριασα και το ειπα εδω μεσα

αλλα αν καταλαβει η κοπελα πως οτι λεμε το λεμε για καλο και οχι για να το παιξουμε εξυπνακηδες ουτε καποιο συμφερον εχουμε τοτε μονο καλο θα κανει στο ενυδρειο της
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-11-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ισχιει εχεις απολυτο δικιο. Οτι μπορουμε κανουμε να βοηθησουμε, αλλα θελει και συνεργασια και απτην αλλη πλευρα για ναχει αποτελεσμα αυτη η προσπαθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-11-12, 14:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κυριοι, το πεχα δεν ειναι τοσο σημαντικο θεμα γιαυτο το ψαρι.
Σιγουρα ενα 6.5 θα ηταν σουπερ, αλλα και το 7.5 ειναι μια χαρα γιαυτο το πολυ δυνατο και προσρμοσιμο ειδος.
Πιο σημαντικο ειναι να ειναι σταθετο αυτο το πεχα, οπως και οι υπολοιπες παραμετροι, GH KH θερμοκρασια, χωρις αποτομα σκαμπανεβασματα.

Το πραγματικο θεμα που θα πρεπει να σκεπτεται η φιλη μας, ειναι ο διαθεσιμος χωρος (διαστασεις ενυδρειου) και φιλτρανσης για αυτο το ψαρι.
Μετα η διατροφη του και στο τελος η διακοσμηση και οι πιθανοι συγκατοικοι.

Θα πρεπει κατα περιοδους (αφου ξεκιναει με μικρο ενυδρειο και φανταζομαι και φιλτρο) να αλλαζει μεγεθη ενυδρειων και φιλτρα.
Το τελευταιο ενυδρειο δεν πρεπει να ειναι μικροτερο απο 1.5-2.0 μετρα μηκος και 400-500 λιτρα για ενα οσκαρ.
Αν θελησει να βαλει και δευτερο, εκτος απο ακομα περισσοτερα λιτρα, θα εχει να αντιμετωπισει και την πιθανη αρνηση του "παλιου" ψαριου, να αποδεχτει το "νεο". (οι μαχες μπορει να ειναι θανατηφορες, και ακονα υπαρχει κινδυνος και για την ακαιρεοτητα του ενυδρειου).
Μια επιλογη ψαριου διαφορετικου φυλου, θα ειχε σοβαρες πιθανοτητες απιτυχους συμβιωσης. Ομως θα πρεπει να μπορει να ξεχωρισει το φυλο των ψαριων και δεν ειναι ευκολο.
Συνηθιζεται, οσοι θελουν ζευγαρι να αγοραζουν 7-8 μικρα στην αρχη, και να περιμενουν να σχηματιστει μονο του το ζευγαρι πριν βγαλουν τα περισσευουμενα ψαρια.

Διακοσμηση χρειαζονται λιτη και κυριως σταθερη, γιατι συνηθιζουν να τη διαμορφωνουν οπως θελουν αυτα τα ψαρια. Να μη σπασουν κανενα τζαμι.
Ειτε χαλικι ειτε αμμος, κανει. Ακομα και τιποτα στο βυθο κανει (για ευκολο καθαρισμα).
Αν βαλεις τελικα καποιο υλικο, προτιμηδη χαλικι που καθαριζεται πιο ευκολα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-11-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι σπυρο και επειδη δεν την βλεπω να πηγαινει σε 500 λιτρο για το οσκαρ, πεισε την να το δωσει. Εκτος αν με βγαλει λαθος και πραγματι παρει τετοιο τερατακι με το αναλογο κοστος σε φιλτραρισμα. Εμεις προτειναμε το καλυτερο, ναι το 7,5 ειναι οκ, αλλα το σουπερ ειναι 6,5. Επισης μην αποκλειεις να μην ειναι 7,5 αλλα παραπανω, η ιδια ειπε 7,5-8. Οσον αφορα τη σταθεροτητα, στο χερι της ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-11-12, 14:52
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

παιδιά δουλευω από τις 11 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ..δεν σταμάτησα να μιλάω.. έκανα τις μετρήσεις και τις παραθέτω παρακάτω..έχω βγάλει όλα τα πλαστικά και έχω βάλει χαλίκι και μία ρίζα.από που βγήκε το συμπέρασμα ότι δεν θα πάρω 500λιτρο..έχω παρει ήδη τιμή και είμαι στα σκαριά να ετοιμάσω 840 λίτρων λοιπόν.. θέλω να παίρνω γνώμες δεν με πειράζει λοιπόν ph 7.5, NH4<0.05 NO2 0 ΝΟ3 10mg. θα το ξαναμετρήσω την κυριακή. η θερμοκρασία σταθερή 27.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαλίκι ή ¶μμο ? Παναγιώτης Κ Γλυκό νερό - Γενικά 11 13-11-11 14:35
Αμμος vs Χαλίκι. tsoum Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-12-10 16:09
Αμμος ή χαλίκι; lion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 06-11-08 17:11
¶μμος ή χαλίκι ? iakovost Αρχάριοι γλυκού νερού 6 22-10-06 13:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09316 seconds with 14 queries