Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-12, 23:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή η γνωμη σας για Α/Ο

τι γνωμη εχετε για την aqua medic easy line 90??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-12, 23:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτη εχω και εγω,για μικρα ενυδρεια ειναι μια χαρα.ποσο την αγορασες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-12, 00:15
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

και αυτη ειναι ενα καλο μοντελο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-12, 01:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγώ αντι αυτής του alan boy θα σου πρότεινα αυτή. Νομίζω οτι είναι μακράν καλύτερη με λίγα παραπάνω χρήματα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-12, 13:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αλαν και τσουμ εχω δει και της 2 και ειναι πολλυ καλες φυσηκα με λιγα λεφτα παραπανω αυτη που εχει ο τσουμ φωτο ειναι καλητερη αλλα τσουμ προσεξες οτι το πεμπτο σταδιο ειναι προαιρετικο και εχει και σχετικα μεγαλη διαπερατοτητα στην εργοστασιακη μεβρανη.επισης βρηκα μια aqua medic 40 ευρω ενος ετους απο συνχομπιστα και την εκλεισα η οσμωση του τρεχει περιπου ενα χρονο tds δεν ξερω θα μετρησω οταν την παρω τι λετε αξιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-12, 13:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν ξερω ποσο θα στοιχισει το σερβις, ρωτα παντως ποσο κοστιζουν τα φιλτρα, πιστευω θα συμφερει.εγω την ειχα παρει καινουρια 150ε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-12, 13:28
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

γυρω στα 30 κανουν χριστο και παλι νομιζω με συμφερει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-12, 13:29
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

προσωπικα θεωρω οτι οταν 60 εχει καινουρια θα πρεπει μεταχειρησμενη να εχει τα μισα 30δηλαδη.
ομως αν η μεταχειρησμενη θελει αλαγη στα προ φιλτρα θα δωσεις αμεσως αμεσως 20 ευρω.και αν θελει και μεμβρανη (το τραβαω λιγο τωρα)θα δωσεις αλλα 30+ευρω.
η αποφαση δικια σου

και κατι αλλο για γλυκο νερο τη θελεις η για θαλασινο?
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-12, 13:35
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

alan τη βρηκες καπου 60ε γιατι εγω η ποιο χαμηλη τιμη καινουργιας που βρηκα ηταν 115ε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-12, 13:37
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

εγω λεω για αυτο το μοντελο στα 61 ευρω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858.
την ειχα στους δισκους που ειχα και ημουν πολυ ευχαριστημενος.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-12, 13:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

προσοχη στα κινεζικα παιδια.στο μαγαζι που ψωνιζω εχει και α.ο. κινεζικη με 60 ευρω καινουρια.
αν την παρεις μεταχειρα 40 και δωσεις και αλλα 40 - 50 για επισκευη πιστευω συμφερει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-12, 13:41
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αααα καταλαβα ναι αλλα σαν ποιοτητα υλικων δεν ξερω κατα ποσο ειναι ιδια ή ποσο συχνα θελουν αλλαγη τα φιλτρα.τεσπα θα δειξει.βασικα απο οτι εχω ψαξει η συγκεκριμενη εταιρια εινια απο της καλες του χωρο οποτε νομιζω για 10ε αξιζει τον κοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-12, 13:45
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

φιλε χρηστο ζ δε συμφωνω με το σκεπτικο σου.
maxmike βαλε ενα ποστ και ρωτα για την συγκεκριμενη οσμοση ποσοι ειναι ευχαριστημενοι και ποσοι δυσαρεστημενοι και αποφασισε.
απλα πες μας για που θελεις να την χρησιμοποιησεις
επισης παρε ενα τηλ στην γουωτερ γουειβσ και ρωτα τα ιδια τα παιδια.θα σε κατατοπισουν

δες και τιμες απ εξω http://search.eim.ebay.gr/?en=50&es=...B7%CF%83%CE%B7 συν τα μεταφορικα τα περνεις απο ελλαδα
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-12, 14:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

φιλε alan boy το σκεπτικο μου ειναι πως αμα εχει καινουρια η aqua medic 150ευρω (τοσο την πηρα εγω, εκτος και με επιασαν κοτσο)και το παιδι την παρει 40 μεταχειρισμενη και δωσει και αλλα 40-50 και γινει καινουρια τοτε συμφερει.η συγκεκριμενη α.ο. ειναι για μικρα ενυδρεια,εχει χαμηλη αποδοση, εμενα μου παιρνει γυρω στις 5 ωρες να γεμισω ενα βαρελακι 30 λιτρα. γενικοτερα μετα απο 4 μηνες ειμαι ευχαριστημενος.
φιλικα παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-12, 14:08
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

για την αποδοση της οσμοσης μετραει ποσα γαλονια μεμβρανη εχει επανω και ποση πιεση εχει το νερο του δικτιου.
δηλ για να το πω χοντρα και με την οποια εμπειρια εχω την ιδια δουλεια κανεις με μια οσμοση επωνυμη 50 γαλονια και την ιδια με μια ανωνυμη 50 γαλονια.
θεωρω παρα πολυ υπερβολικο το ποσο των 150 ευρω για μια οσμοση 3 σταδιων οποια και αν ειναι η μαρκα της.
φιλικα μιλαω και παντα λεω τη δικη μου αποψη προς αποφυγη παρεξηγησεων
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-12, 16:40
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ναι αλλα η αντοχη τον υλικων δεν παιζει και αυτη σημασια τι να την κανω μια αο που στην αγορα θα γλητωσω 20ε αλλα καθε 6μηνες θελω καποιο ανταλακτηκο??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-12, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν παρω μια μεταχειρισμενη ΑΟ πρεπει να μετρησω να εχει tds κατω απο το 5% της βρυσης και να αλλαξω τα προφιλτρα ετσι κι αλλιως.

Χρησιμοποιω απο το 2007 την φτηνη (με τη μικρη μεμβρανη 50 gpd μαλιστα), τωρα και σε σε 400 λιτρα ενυδρειο, και ειναι ακομα σαν καινουρια (tds 3-4 ppm με βρυσης tds 115ppm).
Μονο προφιλτρα αλλαζω και εχω βαλει ενα shutoff valve στο βαρελι και ενα flush kit.
Και φυσικα υπομονη να γεμισει το βαρελι των 150 λιτρων σε 24 ωρες.

4 προφιλτρα (2 sediment +2 ανθρακα) 26 ευρω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29990
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-12, 20:01
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

H Αquamedic Easy Line 90 εχει ουσιαστικες διαφορες απο τη Aquariopure 50 GPD :

1) Η μεμβρανη της AQUAMEDIC παραγει 90 λιτρα το 24ωρο ενω της AQUARIOPURE 190 λιτρα το 24ωρο

2) Τα δυο προφιλτρα της AQUAMEDIC ειναι 2 x 10'' ενω της Aquariopure ειναι 2,5'' x 11'' (μεγαλυτερα δηλαδη)

Αναφορικα με την ποιοτητα κατασκευης, θα πρεπει καποιος να εχει δει/δουλεψει και τις δυο για να εντοπισει τις διαφορες, αν υπαρχουν (εμεις το εχουμε κανει )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
...... και εχει και σχετικα μεγαλη διαπερατοτητα στην εργοστασιακη μεβρανη....
Δεν υπαρχει κατι τετοιο (ιδιαιτερο) στη Cardinal
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-12, 00:55
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αρα τελικα να την παρω ή οχι μπερδευτηκα!!!ε αν εχει tds δηλαδη κατω απο 5% να την παρω???και τιμη??και 80ε να παει με αλλαγη φιλτρων δεν συμφαιρει??φιλε waterwaves νομιζω οτι αυτη ειναι στην κατηγορια αυτης που λεω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 απο τεχνικα περιμενω την αποψη σου απο τιμη θυμηζω μεταχειρησμενη 40ε καινουργια 61 σαν μοντελα ποιο ειναι πιο καλο??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-12, 01:03
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

ποσο πιο απλα να το πουμε.....νομιζω ειναι ξεκαθαρο τι πρεπει να κανεις....
οταν με 61 περνεις καινουρια δε νομιζω να υπαρχει συγκριση
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-12, 01:08
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εξαρτατε τι θα προτιμουσες ενα μεταχηρησμενο(φυσηκα σε καλη κατασταση)eheim 2217 me 70ε η ενα καινουργιο σανσαν 304α με 90ε προσοπηκα θα επαιρνα το eheim.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-12, 01:15
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

αλλα τα ματια του λαγου αλλα της κουκουβαγιας.
μη συγκρινεις τα φιλτρα εδω ενοειτε οτι περνεις το eheim.
στις οσμοσεις ομως ειναι διαφορετικα.
δεν εχω κατι αλλο να πω.
καλη επιλογη
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-01-12, 01:20
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

an και δεν βλεπω γιατι ειναι διαφορετηκα η γνωμη σου ειναι δεκτη και σε ευχαρηστω για της απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-01-12, 02:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να στο κάνω λίγο πιο λιανά, μιας και συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης του alan boy.

Για αρχή εάν δεν το έχεις διαβάσει δες αυτό.

Όσον αφορά το παράδειγμα με τα φίλτρα, είναι τελείως διαφορετική κατάσταση γιατί ένα φίλτρο είναι φτιαγμένο για να δουλεύει για πολλά χρόνια και η φθορά που μπορεί να του έχει προκληθεί από τη χρήση είναι το πιο πιθανό πολύ μικρή (αυτά ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε και για EHEIM). Ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης είναι επί της ουσίας μία θήκη για κάποια φίλτρα, τα οποία και έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής και η φθορά που κουβαλάνε (είτε λόγω χρήσης είτε λόγω λάθους) είναι πολύ πιθανό να είναι σημαντική. Ο οποιοσδήποτε που αγοράζει μια μεταχειρισμένη, με το δικό μου το μυαλό πάντα, θα πρέπει να αλλάξει τουλάχιστον τα προφίλτρα, καθώς δεν μπορεί να γνωρίζει πόσα λίτρα έχουν περάσει από τα παλιά. Βάλε και την περίπτωση του να θέλει και άλλαγμα η μεμβράνη... έφτασες πάνω κάτω στο κόστος μίας καινούργιας. Αν έχει και κανένα άλλο ελάττωμα πάει.

Τώρα για τη συγκεκριμένη που λες ξέρεις από που θα παίρνεις ανταλλακτικά και σε τι τιμή; Γιατί η άλλη έχει στάνταρ μεγέθη και φθηνά ανταλλακτικά και είναι και μεγαλύτερη και δοκιμασμένη από πολλούς. Μπορεί στο νήμα να είναι πιο ποιοτική η Aquamedic, αλλά δε νομίζω προσωπικά ότι αξίζει.

Αν τώρα καταλαβαίνεις τι εννοούμε ζύγησέ τα και αποφάσισε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-01-12, 08:46
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα τελικα να την παρω ή οχι μπερδευτηκα!!!ε αν εχει tds δηλαδη κατω απο 5% να την παρω???και τιμη??και 80ε να παει με αλλαγη φιλτρων δεν συμφαιρει??φιλε waterwaves νομιζω οτι αυτη ειναι στην κατηγορια αυτης που λεω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 απο τεχνικα περιμενω την αποψη σου απο τιμη θυμηζω μεταχειρησμενη 40ε καινουργια 61 σαν μοντελα ποιο ειναι πιο καλο??
Μια συγκριση της μιας και της αλλης ανεφερα εδω :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WaterWaves Εμφάνιση μηνυμάτων
H Αquamedic Easy Line 90 εχει ουσιαστικες διαφορες απο τη Aquariopure 50 GPD :

1) Η μεμβρανη της AQUAMEDIC παραγει 90 λιτρα το 24ωρο ενω της AQUARIOPURE 190 λιτρα το 24ωρο

2) Τα δυο προφιλτρα της AQUAMEDIC ειναι 2 x 10'' ενω της Aquariopure ειναι 2,5'' x 11'' (μεγαλυτερα δηλαδη)

Αναφορικα με την ποιοτητα κατασκευης, θα πρεπει καποιος να εχει δει/δουλεψει και τις δυο για να εντοπισει τις διαφορες, αν υπαρχουν (εμεις το εχουμε κανει )
Θα μπορουσα ευκολα να σε διαβεβαιωσω πως εχουν ιδια ποιοτητα κατασκευης αλλα η Aquariopure εχει καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα ... φυσικα, λογω δικης μου θεσης, δεν ''πρεπει'' να με πιστεψεις

Οι καθε ειδους αγορες ειναι τελικα προσωπικη υποθεση ...για το λογο αυτο, υπαρχουν τοσες μαρκες και τοσα διαφορετικα προιοντα που προοριζονται για μια συγκεκριμμενη εργασια (συν φυσικα τα μεταχειρισμενα που εμπλουτιζουν ακομα περισσοτερο τις επιλογες μας).Σε αυτα τα πλαισια, θα σου προτεινα να αγορασεις οτι σου φαινεται ως καλυτερη λυση

Εμεις, και πολλες Aquariopure/Aquariobest διαθετουμε σε πελατες αλλα και πολλες Aquamedic/Dennerle/Aqualight compact οσμωσεις συντηρουμε, προσφεροντας συμβατα αναλωσιμα, οποτε εχουμε πληρη εικονα της σχετικης αγορας
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-01-12, 10:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WaterWaves Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Η μεμβρανη της AQUAMEDIC παραγει 90 λιτρα το 24ωρο ενω της AQUARIOPURE 190 λιτρα το 24ωρο
2) Τα δυο προφιλτρα της AQUAMEDIC ειναι 2 x 10'' ενω της Aquariopure ειναι 2,5'' x 11'' (μεγαλυτερα δηλαδη)
Αν δεν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο που σου γραφει:
- Για να μαζεψεις 90 λιτρα νερο με την 1η θα κανεις 24 ωρες και με την 2η 12 ωρες.
Στην πραξη μπορει να διαρκεσει και λιγο περισσοτερο αναλογα και την πιεση του νερου τη θερμοκρασια του κλπ.
Χονδρικα υπολογισε η 1η να βγαζει 70-80 λιτρα σε 24 ωρες και η 2η 150-160 λιτρα σε 24 ωρες.
(Προτεινω αν παρεις καινουρια να παρεις μια με μεμβρανη 100gpd που βγαζει 360 λιτρα σε 24 ωρες -πραγματικα περιπου καμια 300αρια- κι αυτο με 9 ευρω κοστος παραπανω .... ή και 150gpd για 570 λ/24ωρο, 450-500 περιπου πραγματικα).
- Τα προφιλτρα 2 ιντσων που εχει η 1η διαρκουν για περιπου 4500 λιτρα στην εισοδο και η 2η για περιπου 9000 λιτρα στην εισοδο.

Οπως πρεπει να καταλαβες επιτελους η πρωτη εχει τη μιση ακριβως αποδοση σε παραγωγη καθαρου νερου και τα προφιλτρα της διαρκουν ακριβως το μισο χρονο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα τελικα να την παρω ή οχι μπερδευτηκα!!!ε αν εχει tds δηλαδη κατω απο 5% να την παρω???και τιμη??και 80ε να παει με αλλαγη φιλτρων δεν συμφαιρει??φιλε waterwaves νομιζω οτι αυτη ειναι στην κατηγορια αυτης που λεω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 απο τεχνικα περιμενω την αποψη σου απο τιμη θυμηζω μεταχειρησμενη 40ε καινουργια 61 σαν μοντελα ποιο ειναι πιο καλο??
Το εγραψα καθαρα νομιζω. Μια μεμβρανη για να λειτουργει σωστα πρεπει να βγαζει κατω απο το 5% του tds της βρυσης. Σε αυτην την περιπτωση αλλζουμε προφιλτρα.
Αν αλλαξουμε ενα σετ προφιλτρα θα μας κοστισει 16 ευρω περιπου.
Θα εχεις μια ΑΟ λοιπον, 5 ευρω πιο φτηνη που θα βγαζει τα μισα λιτρα παραγωγη, τα προφιλτρα θα διαρκεσουν το μισο χρονο και η μεμβρανη αγνωστο για ποσο ακομα.
Αν εμπιστευεσαι τον πωλητη για το χρονο που τα εχει αλλαξει και ξερεις για ποσο ακομα θα διαρκεσουν και παραληλα ξερεις οτι και η μεμβρανη δεν εχει καταπονηθει και δεν εχεις προβλημα με την αργη παραγωγη του νερου, το σκεφτεσαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή εάν δεν το έχεις διαβάσει δες αυτό.
Eχει γραφτει εδω και αρκετο καιρο και οι ενδεικτικες τιμες που γραφονται ενδεχεται να εχουν αλλαξει.
Η ουσια παραμενει.
Για τις τιμες ειναι ευκολο να τις βρει καποιος με λιγη ερευνα αγορας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-01-12, 12:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω λεω να παρεις το βασιλη water waves τηλ και να σου φτιαξει μια στα μετρα σου η αντιστρωφη οσμωση κακα τα ψεματα ειναι ενα μηχανημα που πρεπει να εχει το καθε σπιτι και ηδικα αμα εχει και παιδακια πινεις καθαρο νερο πολυ συμαντικο

εγω εχω την 7 σταδιων την ειχα πληρωσει καπου στα 450 αμα θημαμε καλα τωρα που εβγαλα τους δισκους την εκανα ποσημη με ενα εχτρα φιλτρο και οποτε θελω τραβαω και νερο για τα ψαρακια

κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να παρεις τοσο μικρη α/ο βαλε 50 ευρο παραπανω και παρε μια καλυτερη το λεω αυτο γιατι την ειχα την μικρουλα και ολο πλυμηριζα το σπιτι μια και αργουσε και την ξεχναγα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-01-12, 16:10
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ευχαρηστω παιδια και για την υπομονη αλλα και για της απαντησης και για την βοηθεια σας να καταληξω.βασηλη μιλαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-12, 22:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και εχω βαλει ενα shutoff valve στο βαρελι
Για τις πλυμμηρες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-01-12, 01:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

nai ναι δεν το ξεχναω φιλε δελτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
την γνωμη σας! Singha Γλυκό νερό - Γενικά 11 01-04-10 16:26
μια γνωμη για α/ο.. dimis_george Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-03-10 14:44
γνωμη... γιωργος χανια Θαλασσινό νερό - Γενικά 30 18-01-09 21:14
τη γνωμη σας Dionysia Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-12-08 18:21
τη γνωμη σας GP250381 Δίσκοι 35 19-06-06 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08631 seconds with 13 queries