Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-11, 11:19
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή diy ψυξη με ανεμιστιρακια και ηλεκτρονικο θερμοστατη

[IMG][/IMG]

το ενυδρειακι μου ειχε προβλειμα με τις υψηλες θερμοκρασιες ετσι εβγαλα το μπροστινο πορτακι και εβαλα στην θεση του ενα πλαστικο κουτι
που εφτιαξα στο ιδιο μεγεθος που μεσα τοποθετισα 3 δωδεκαβολτα ανεμιστιρακια ετσι ελυσα το προβλημα της υψυλης θερμοκρασιας, αλλα απεκτισα ενα αλλο .
παγονε το νερο και αναβε ο θερμοστατης .
ετσι μονταρισα ενα θερμοστατη με ρελε ,απο αυτα που σχεδια τους βρησκης ευκολα στο internet , αλλα τα προβληματα συνεχιζοντε .
Δηλαδη κατα την ωρα εναρξης του θερμοστατη ειχα ενα ενοχλιτικο θοριβο απο το ρελε για μερικα δευτερολεπτα , ετσι ευτιαξα ενα δικο μου με μονο 3 στοιχια χωρις ρελε αυτη την φορα

[IMG][/IMG]

ετσι δεν εχω αλλα προβλειματα οι ανεμηστηρες τωρα ποια αυξανουν και μιωνουν την ταχυτητα τους αναλογα με την θερμοκρασια του νερου και εχω συνεχεια μια σταθερη θερμοκρασια.
τα υλικα ειναι:
1) 1 τρανζιστορ IRFZ34N
2) 1 μεταβλητη αντισταση 22 κ
3) 1 θερμιστορ 22κ (εστητhρας) μεσα σε 1 σωληναρι και την εισοδο του την εκλεισα με σιλικονι για να μην μπενη νερο.
και φυσικα τα 3 ανεμιστηρακια 12 volt ενωμενα παραλληλα μεταξυ τους.
Τροφοδοσια κυκλωματος 12 volt.
Νομιζω οτι ειναι ευκολη κατασκευη και βολικη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-11, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-11, 16:56
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μόλις το Σάββατο 27/08/11 έφτιαξα ένα παρόμοιο σύστημα ψύξης για το δικό μου 240λιτρο. Χρησιμοποίησα 2 Coba Nitrox 120mm case fan. Έφτιαξα μια βάση για τον καθένα του από πλέξιγκλας. Οι συγκεκριμένοι είναι εντελώς αθόρυβοι, έχουν και γωνίες από σιλικόνη οπότε δεν έχουν κραδασμούς και παράγουν αρκετή ροή αέρα στις 1200 rpm. Πάνω στο τροφοδοτικό έχω έτοιμες άλλες 2 αναμονές οπότε αν χρειαστεί εύκολα προσθέτω μέχρι δύο ακόμα ανεμιστήρες.

Με τους 2 που έβαλα είδα 4 βαθμούς κελσίου κάτω (10 Λίτρα εξάτμιση σε 2 μέρες), αλλά τους έχω οριζόντια δηλ η μεγάλη τους επιφάνεια να είναι παράλληλη με το νερό και φυσικά να φυσάνε τον αέρα προς το νερό.

Κόστος κατασκευής (χωρίς το τροφοδοτικό - το είχα από άλλη συσκευή) 10 ¤ και το ενυδρείο μου παραμένει κρύο και ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-11, 20:33
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.
φιλε μου καπου τα μπερδεψες εβαλα ορθιο το καπακι με τους ανεμιστηρες μονο για να το δητε η θεση του δεν ειναι αυτη και ναι ειναι ανεμιστηρες απο pc και το κοματι που εβγαλα το αντικατεστισα με αυτο το κουτι με τους ανεμηστηρες δεν μενη ανοιχτο.την θερμοκρασια πραγματη την βλεπω απο το θερμομετρο . και η ρυθμιση εγινε οταν το νερο εφτασε τους 25 βαθμους ρυθμισα με την μεταβλ. αντισταση να σταματανε τα ανεμιστηρακια και οταν ανεβη να ξεκινανε συγα συγα και να αυξανουν την ταχυτιτα τους οταν ανεβενη η θερμοκρασια , και τα λεφτα που εδωσα ; για τα 3 αυτα εξαρτιματα οχι πανω απο 2 η 3 ευρω . ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-11, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-11, 20:54
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα
οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-11, 21:04
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

παρ'ολο που φαινεται κατι πολυ ωραιο και καλο εμενα η περιγραφη δεν με βοηθαει καθολου για να κατανοησω την κατασκευη και να προσπαθησω να την εφαρμωσω

για να μην εχουμε παρεξηγησεις στα λεω σε φιλικο τονο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-11, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .
Αναλογα την ροη αερα cmf που εχουν, και τη θερμοκρασια χωρου, μπορουν τρια 9αρια να καλυψουν μεχρι 120-200 λιτρα ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-11, 21:25
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλογα την ροη αερα cmf που εχουν, και τη θερμοκρασια χωρου, μπορουν τρια 9αρια να καλυψουν μεχρι 120-200 λιτρα ενυδρειο
αυτο δεν το ηξερα , ολοι μαθενουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρ'ολο που φαινεται κατι πολυ ωραιο και καλο εμενα η περιγραφη δεν με βοηθαει καθολου για να κατανοησω την κατασκευη και να προσπαθησω να την εφαρμωσω

για να μην εχουμε παρεξηγησεις στα λεω σε φιλικο τονο
το ξερω φιλε μου δεν φενετε καθαρα το σχεδιο ,αν θελετε αυριο θα ανεβασω το ηλεκτρονικο σχεδιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη χαρης12666 : 29-08-11 στις 21:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-11, 02:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------


το ξερω φιλε μου δεν φενετε καθαρα το σχεδιο ,αν θελετε αυριο θα ανεβασω το ηλεκτρονικο σχεδιο

θελουμε,για ανεβασε το σχεδιακι να το δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-11, 07:48
jimn Ο χρήστης jimn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελουμε,για ανεβασε το σχεδιακι να το δουμε

Θέλουμε - θέλουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-11, 14:34
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλουμε - θέλουμε
ετσι νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο [IMG][/IMG]

πανω δεξια μεταβλητη αντισταση 22 ΚΩ

κατω δεξια το τρανζιστορ IRFZ34N

κατω αριστερα το θερμιστορ 22 ΚΩ

το τροφοδοτικο 12 volt

και το ανεμιστιρακι 12 volt

αυτο ειναι ολο τιποτα το ιδιετερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-11, 02:37
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

ποιο ειναι το κοστος απο το καθε ενα εξαρτημα(εκτος τροφοδοτικο)??

σε παραπανω ποστ αναφερεις οτι αναλογα την θερμοκρασια μεταβαλεται η ταχυτητα των ανεμηστηρων, αυτο πως το πετυχενεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-11, 12:30
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιο ειναι το κοστος απο το καθε ενα εξαρτημα(εκτος τροφοδοτικο)??

σε παραπανω ποστ αναφερεις οτι αναλογα την θερμοκρασια μεταβαλεται η ταχυτητα των ανεμηστηρων, αυτο πως το πετυχενεις?
το κοστος ειναι μικρο
1) το θερμιστορ 50 λεπτα νομιζω
2) η μεταβλ. αντισταση 1 ευρω (αν και θα ηταν καλητερα να παρουμε μια που εχη πολλες στροφες για καλητερη ρυθμιση αλλα ειναι ακριβη , υπαρχη ομως η λυση ενα τριμερ με πολλες που ειναι φτηνο, αλλα και ετσι δουλεβη μια χαρα.)
3) 1 ευρω το τρανζιστορ
4) το ανεμιστιρακι 6 ευρο και οχι 9 που εγραψα ποιο πανω.
οσο για τις στροφες που αυξανουν ειναι απλο , οσο αυξανη η θερμοκρασια αυξανη και το ρευμα που περνα μεσα απο το θερμιστορ και γυριζη ποιο γρηγορα ο ανεμιστηρας.

π.χ.
εκανα ενα πηραμα αλαξα το θερμιστορ με μια φωτοαντιση και τον ανεμιστιρα με μια λαμπα 12 volt οσο ποιο εντονο το φως που πεφτη στην φωτοαντισταση τοσο ποιο εντονο και το φως της λαμπας και αυτο θα μπορουσε να το χρεισιμοποιηση καποιος σε μικρο ενυδρειο, η με λεντ ισος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-11, 14:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιος!αν δε σου κανει κοπο ανεβασε και το σχεδιο με τη συνδεσμολογια ρελε και θερμοστατη στο κυκλωμα... please
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-11, 14:26
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος!αν δε σου κανει κοπο ανεβασε και το σχεδιο με τη συνδεσμολογια ρελε και θερμοστατη στο κυκλωμα... please
τι ενοης θερμοστατη ; δεν υπαρχη ουτε ρελε το κυκλομα ειναι αυτονομο οπως το βλεπης για εστητιριο θερμοκρασιας εχη το θερμιστορ που το βαζομε σε 1 μπουκαλακι κατι μικρο τελος παντον και το σφαγιζουμε με σιλικονι , και το βαζουμε στο νερο , την υποληπη κατασκευη μπορης να την εσωματοσης στο καπακι η σε ενα πλαστικο κουτι , δεν υπαρχη ρελε γιαυτο εχουμε αυξομιοση της ταχυτητας τροφοδοσια 12 volt διαβαστε προσεχτικα το κειμενο δεν θελω να παθη κανης καποιο ατυχιμα εξετιας μου .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-11, 18:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ενοης θερμοστατη ; δεν υπαρχη ουτε ρελε το κυκλομα ειναι αυτονομο οπως το βλεπης για εστητιριο θερμοκρασιας εχη το θερμιστορ που το βαζομε σε 1 μπουκαλακι κατι μικρο τελος παντον και το σφαγιζουμε με σιλικονι , και το βαζουμε στο νερο , την υποληπη κατασκευη μπορης να την εσωματοσης στο καπακι η σε ενα πλαστικο κουτι , δεν υπαρχη ρελε γιαυτο εχουμε αυξομιοση της ταχυτητας τροφοδοσια 12 volt διαβαστε προσεχτικα το κειμενο δεν θελω να παθη κανης καποιο ατυχιμα εξετιας μου .
μην ανησυχεις δεν παθαινω τιποτα
στην αρχη εγραψες οτι στο αρχικο κυκλωμα ειχες βαλει και ρελε για να συνδεεις και τον θερμοστατη του ενυδρειου αν δεν κανω λαθος αλλα εκανε θορυβο το ρελε.σωστα?αυτο ειπα,αν μπορεσεις να βαλεις ολοκληρο το κυκλωμα.εκτος αν εφτιαξες δυο,ενα για θερμανση ενα για ψυξη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-11, 21:25
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ανησυχεις δεν παθαινω τιποτα
στην αρχη εγραψες οτι στο αρχικο κυκλωμα ειχες βαλει και ρελε για να συνδεεις και τον θερμοστατη του ενυδρειου αν δεν κανω λαθος αλλα εκανε θορυβο το ρελε.σωστα?αυτο ειπα,αν μπορεσεις να βαλεις ολοκληρο το κυκλωμα.εκτος αν εφτιαξες δυο,ενα για θερμανση ενα για ψυξη.
Το κύκλωμα αυτό βασικά είναι ένας ηλεκτρονικός θερμοστάτης αλλά δεν έχει ρελέ και ελέγχει μόνο τον ανεμιστήρα , αν π.χ. η θερμάστρα δουλεύει μέχρι τους 24 βαθμούς κελσίου τα ανεμιστιράκια τα βάζεις να δουλεύουν στους 26 βαθμούς έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα δεν σταματάς με κάποιο ρελέ την θερμάστρα γιατί δεν είναι απαραίτητο δεν θα κατέβη κάτω από τους 26 βαθμούς επειδή θα σταματήσει ο ανεμιστήρας . Αυτό με το ρελέ ήταν άλλη κατασκευή που την ώρα που ξεκίναγε έκανε θόρυβο το ρελέ, που και αυτό δεν είχε σχέση με την θερμάστρα αλλά με την έναρξη λειτουργιάς του ανεμιστήρα αυτός ο θερμοστάτης καταργήθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-11, 02:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ φιλε μου τωρα σε καταλαβα,νομιζα οτι στο κυκλωμα που ελεγες με το ρελε τα ειχες συνδεσει ολα,ανεμιστηρια και θερμαντικο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-11, 09:45
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Εάν αντικαθιστούσαμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα (probe) θα έκανε δουλειά;
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53081 διάβασα πως ο αισθητήρας Eliwell είναι θερμίστορ NTC με ωμική αντίσταση 10 ΚΩ.

Επίσης θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα ψηφιακό θερμόμετρο σαν αυτό



συνδέοντας τον αισθητήρα παράλληλα στο κύκλωμα;
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-11, 12:17
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν αντικαθιστούσαμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα (probe) θα έκανε δουλειά;
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53081 διάβασα πως ο αισθητήρας Eliwell είναι θερμίστορ NTC με ωμική αντίσταση 10 ΚΩ.

Επίσης θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα ψηφιακό θερμόμετρο σαν αυτό



συνδέοντας τον αισθητήρα παράλληλα στο κύκλωμα;
νομιζω πως θα δουλευη ισως χρειαστη να αλαξης την μεταβλητη αντισταση με μια των 10 ΚΩ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-11, 13:43
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω πως θα δουλευη ισως χρειαστη να αλαξης την μεταβλητη αντισταση με μια των 10 ΚΩ
να δουλεψουν με ενα εστητηριο ενωης δεν ξερω δεν νομιζω .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-11, 15:41
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Εννοώ να αντικαταστήσουμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα θερμότητας από θερμόμετρο ενυδρείου. Κι ο αισθητήρας θερμίστορ είναι.

Στην ουσία στην θέση του θερμίστορ να συδέσουμε παράλληλα στο κύκλωμα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο. Έτσι με έναν σμπάρο δυό τρυγόνια.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-09-11, 18:34
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης συμφωνώ μόνο που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις την μεταβλητή αντίσταση με μία των 10 ΚΩ για το δεύτερο έχω τις επιφυλάξεις μου. αν καταλαβα καλα να συνδεσης τις 2 συσκευες σε ενα εστητιριο δεν νομιζω να δουλεψη .

παντος το συστημα δουλευη φανταστικα οι ανεμιστηρες αυξωμιονους την ταχυτητα τους και κρατουν την θερμοκρασια του νερου κολιμενη στους 25 βαθμους κελσιου δεν περιμενα ακομα και εγω τοσο καλα αποτελεσματα , δοκιμασετο και βαλτες να δουλεβουν οι συσκευες χωρια για καλλητερα αποτελεσματα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης συμφωνώ μόνο που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις την μεταβλητή αντίσταση με μία των 10 ΚΩ για το δεύτερο έχω τις επιφυλάξεις μου. αν καταλαβα καλα να συνδεσης τις 2 συσκευες σε ενα εστητιριο δεν νομιζω να δουλεψη .

παντος το συστημα δουλευη φανταστικα οι ανεμιστηρες αυξωμιονους την ταχυτητα τους και κρατουν την θερμοκρασια του νερου κολιμενη στους 25 βαθμους κελσιου δεν περιμενα ακομα και εγω τοσο καλα αποτελεσματα , δοκιμασετο και βαλτες να δουλεβουν οι συσκευες χωρια για καλλητερα αποτελεσματα.

http://s1235.photobucket.com/albums/...Video-0007.mp4

Εδω το κυκλωμα ενσωματιμενο στο καπακι εκτος του εστητιρα που ειναι μεσα στο νερο και δουλεβη αψωγα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη χαρης12666 : 04-09-11 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-05-12, 22:03
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

χαιρεται. αν και παλλιο το θεμα αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια απαντηση.
αν αντι για τρανζιστορ IRFZ34N βαλω τρανζιστορ IRFZ44N τι προβλημα θα υπαρχει? γιατι δεν βρισκω το IRFZ34N και θα ηθελα εσεις που ξαιρεται και καποια πραγματα παραπανω απο εμενα να μου πειτε τις διαφορες η τι πρεπει να προσεξω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-12, 21:20
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει καποια διαφορα, απλα το 44αρι αντεχει παραπανω ρευμα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-05-12, 22:31
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει καποια διαφορα, απλα το 44αρι αντεχει παραπανω ρευμα..
ευχαριστω δηλαδη εαν θελω να το κανω ολο το κυκλωμα στα 220 volt με το 44αρι μπορω?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-05-12, 23:12
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

οχι τα 220 ειναι ac και θελουν αλλο κυκλωμα για να τα κανεισ regulate.. μην παιζεις με 220.. με αυτο το mosfet εισαι κομπλε σε μεγαλα φορτια αλλα παντα για dc ρευμα και με επαρκη ψυξη..
-------------------------
τι θελεις να συνδεσεις ακριβως? μηπως μπορω να σε βοηθησω..
-------------------------
τα 220 μπορεις να τα ανοιξεις/κλεισεις με παρομοιο κυκλωμα και 12v ρελεδακι ή solidstate ρελε..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 09-05-12 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-05-12, 09:08
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τα 220 ειναι ac και θελουν αλλο κυκλωμα για να τα κανεισ regulate.. μην παιζεις με 220.. με αυτο το mosfet εισαι κομπλε σε μεγαλα φορτια αλλα παντα για dc ρευμα και με επαρκη ψυξη..
-------------------------
τι θελεις να συνδεσεις ακριβως? μηπως μπορω να σε βοηθησω..
-------------------------
τα 220 μπορεις να τα ανοιξεις/κλεισεις με παρομοιο κυκλωμα και 12v ρελεδακι ή solidstate ρελε..
βασικα πηρα τα εξαρτηματα που λεει ο φιλος που εχει ανοιξει το θεμα και το εφτιαξα.
οντως πολυ καλη και φθηνη λυση.
--------------------------
απλα ελεγα αν με τον καιρο μην μου κολλησει καποιος θερμοστατης (ειτε ανοιχτος ειτε κλειστος) να τον εκανα να δινει συνεχεια ρευμα και με καποιο παρωμοιο κυκλωμα να συνεχιζα να τον δουλευω σαν να μην ειχε χαλασει ποτε.
η να δουλευα και τα δυο (δηλαδη και ανεμιστηρακια και θερμοστατη) απλα αντι τα ανεμιστηρακια απ`ευθειας να συνδεα το τροφοδοτικο τους σε καποια απο τις εξοδους τις κατασκευης αυτης.
-------------------------
Σε τρελανα ετσι;
απλα ψαχνω για καποια κατασκευη (αν και δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτρολογικα) που να μπορει να κανει αυτο που κανει και ενας κανονικος θερμοστατης (τυπου elliwel) ε ενταξει στο περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-05-12, 12:16
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

αυτό που θέλεις σαν κύκλωμα είναι αρκετά περίπλοκο, πιστεύω ότι είναι καλύτερο και πιο ασφαλές(αφού δεν ξέρεις από ηλεκτρονικά) να πάρεις έναν έτοιμο κινεζικο ελεγκτή σαν αυτόν που περιγάφει ο δέλτα στο υπόμνημα..

το κύκλωμα είναι αυτό αλλα στην έξοδο το ρελέ που έχει "συδεσει" εδώ αυτός τα ανεμιστηράκια και τα 12 volt εσύ συνδέεις τα 220 και στο ένα pin τον θερμοστάτη και στο άλλο το τροφοδοτικό για τα ανεμιστηράκια και το στην μια κατάσταση(off) το ρελέ θα δίνει ρεύμα στον θερμοστάτη και στην άλλη στα ανεμιστηράκια.

πιο συγκεκριμένα στην θέση com βάζεις τα 220 και στην μια θέση no τον θερμοστάτη και στην άλλη τα ανεμιστηράκια.. το site:http://skemarangkaian.com/auto-cooli...with-ic-lm741/
το μονο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ενδιάμεση κατάσταση off δηλαδή πάντα θα είναι κάτι αναμμένο αλλα αυτό το εξισορροπείς με ρύθμιση στο "ποντεσιομετρο" και με το κύκλωμα που έχεις ήδη φτιάξει στα ανεμιστηράκια(δηλαδή να δουλεύουν περισσότερο το καλοκαίρι τα ανεμιστηράκια με εναλλασσόμενες στροφές και τον χειμώνα τα ξεσυνδέεις και δουλεύει μονο ο θερμοστάτης) φθηνή λύση πάντα..
Σε τρέλανα έτσι? ;p
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προστατευτικο σε θερμοστατη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-09-10 23:20
Βοήθεια με θερμοστατη achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 26-01-10 14:15
Ηλεκτρονικο Co2 giler84 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-02-09 22:27
ψυξη με ανεμηστηρακια και ψηφιακο θερμοστατη ikapa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 27-07-06 12:01
Ανεμιστιρακια??? smack-13- Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-06-06 14:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09317 seconds with 14 queries