Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-11, 13:36
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Τι λιπανση ακριβως?

Παραθετω καποια φυτα τα οποια ειναι ευκολα γενικα,απλα θα ηθελα να μου πειτε τι λιπανση θα κανατε (δοσολογιες και ημερες) για μια ετσι πιο καλη αναπτυξη:java moss,ludwigia repens,hydrophila siamensis,eleocharis acicularis,vallisneria,cabomba caroliniana,anubias.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-11, 13:46
xristosss Ο χρήστης xristosss δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 21-03-2011
Περιοχή: Χολαργό-Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sefis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθετω καποια φυτα τα οποια ειναι ευκολα γενικα,απλα θα ηθελα να μου πειτε τι λιπανση θα κανατε (δοσολογιες και ημερες) για μια ετσι πιο καλη αναπτυξη:java moss,ludwigia repens,hydrophila siamensis,eleocharis acicularis,vallisneria,cabomba caroliniana,anubias.
πες μασ για τα λίτρα σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-11, 14:37
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

70 λιτρα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-11, 15:08
xristosss Ο χρήστης xristosss δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 21-03-2011
Περιοχή: Χολαργό-Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

1 ml γενικό λίπασμα νομίζω δεν θέλει παραπάνω 8α σου πούνε και οι ποιο έμπυροι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-11, 16:11
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

pottasium,iron,excel κτλ ποτε τα χρησιμοποιουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-11, 16:47
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sefis Εμφάνιση μηνυμάτων
pottasium,iron,excel κτλ ποτε τα χρησιμοποιουμε?
κοιτα δεν ειναι στανταρ οι δοσολογιες σε καθε ενυδρειο..εγω βαζω μονο excel σε καθε αλλαγη νερου[1 καπακι],εχω 180λ.καλλιο βαζεις αν δεις τρυπουλες στα φυλλα.τωρα για σιδηρο και λιπασμα θελει προσοχη μην γεμισεις αλγη..με σωστα φωτα,co2, καλλιο,και excel θα εισαι οκ..και παλι χρειαζεται παρατηρηση απο εσενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-11, 16:56
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ωραια νασαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-11, 19:57
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Αν και δεν μας λες τι υπόστρωμα έχεις (υποθέτω απλό χαλίκι ή άμμο)... οπότε πας για σίγουρα με ένα γενικό λίπασμα σε υγρό ή/και ταμπλέτες. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά όπως trace, potashium, iron CO2. Περισσότερα θα σου πούνε οι μποστανάδες για την ακριβή χρήση των λιπασμάτων. Πάντως ότι προϊόν και να πάρεις αναφέρει την ακριβή δοσολογία. Προσαρμόζεις βέβαια ανάλογα τις ανάγκες και την φυτομάζα σου. Στην αρχή για παράδειγμα δεν χρειάζεται να βάζεις ολόκληρη δόση γιατί θα έχεις μικρή φυτομάζα. Ακόμα καλό θα ήταν να "σπάσεις" την εβδομαδιαία δοσολογία σε 2-3 κομμάτια έτσι ώστε ανά 2-3 μέρες να συμπληρώνεις και από λίγο αποφεύγοντας κάποια μεγάλη αλλαγή των στοιχείων στο νερό σου
Τα λίτρα σου επιτρέπουν και την χρήση diy CO2 (ακόμα και οριακά).
Μία πολύ χρήσιμη πληροφορία είναι να μας πεις και τι φωτισμό έχεις καθώς και το πόσες ώρες (πχ. η ludwigia θέλει καλό φωτισμό)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyfy Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα δεν ειναι στανταρ οι δοσολογιες σε καθε ενυδρειο..εγω βαζω μονο excel σε καθε αλλαγη νερου[1 καπακι],εχω 180λ.καλλιο βαζεις αν δεις τρυπουλες στα φυλλα.τωρα για σιδηρο και λιπασμα θελει προσοχη μην γεμισεις αλγη..με σωστα φωτα,co2, καλλιο,και excel θα εισαι οκ..και παλι χρειαζεται παρατηρηση απο εσενα.
Φίλε Johnyfy δυστυχώς τόσο λίγη ποσότητα excel ειδικά για τα λίτρα σου είναι αμελητέα (μπορείς να θεωρήσεις ότι ουσιαστικά δεν βάζεις τίποτα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-11, 22:35
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Η λίπανση δεν είναι τοσο απλό πράμα οσο το αναφέρεις, αν δεν κάνεις δοκιμές μέχρι βρείς τις αναλογίες των λιπασμάτων δεν κάνεις τιποτα..
Αρχικά θα σου προτεινα να κάνεις μια αναλυτικη παρουσίαση με μία φωτογραφία ωστε να μπορεί ο καθένας να δεί την φυτομάζα..
και την κατασταση των φυτών .
Αλλα δυστηχώς να σου πω την αλήθεια αν δεν έχεις μπουκάλα co2 φυτεμένο δεν κάνεις. Θα ταλαιπωρείεσε με το diy και δεν θα έχεις αποτελέσμα.
Τα λιπάσματα κάλο ειναι τις δόσεις να τις σπάμε μες την εβδομάδα και όχι με κάθε αλλαγή.

johnyfy το excel που βάζει ειναι αμελητεο , σε ένα 96 που έχω έριχνα καθημερινα ενα καπάκι..
μεχρι που πήρα μπουκάλα γιατί δεν πήγενε άλλο.

Δες και εδώ για να καταλάβεις , είχε φτιάξει o kingrim είναι οι δοσολογίες της seachem .
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39450

Αυτά που εχουν γράψει τα παιδια τα έχεις διαβάσει?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mac32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν μας λες τι υπόστρωμα έχεις (υποθέτω απλό χαλίκι ή άμμο)... οπότε πας για σίγουρα με ένα γενικό λίπασμα σε υγρό ή/και ταμπλέτες. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά όπως trace, potashium, iron CO2. Περισσότερα θα σου πούνε οι μποστανάδες για την ακριβή χρήση των λιπασμάτων. Πάντως ότι προϊόν και να πάρεις αναφέρει την ακριβή δοσολογία. Προσαρμόζεις βέβαια ανάλογα τις ανάγκες και την φυτομάζα σου. Στην αρχή για παράδειγμα δεν χρειάζεται να βάζεις ολόκληρη δόση γιατί θα έχεις μικρή φυτομάζα. Ακόμα καλό θα ήταν να "σπάσεις" την εβδομαδιαία δοσολογία σε 2-3 κομμάτια έτσι ώστε ανά 2-3 μέρες να συμπληρώνεις και από λίγο αποφεύγοντας κάποια μεγάλη αλλαγή των στοιχείων στο νερό σου
Τα λίτρα σου επιτρέπουν και την χρήση diy CO2 (ακόμα και οριακά).
Μία πολύ χρήσιμη πληροφορία είναι να μας πεις και τι φωτισμό έχεις καθώς και το πόσες ώρες (πχ. η ludwigia θέλει καλό φωτισμό)




Φίλε Johnyfy δυστυχώς τόσο λίγη ποσότητα excel ειδικά για τα λίτρα σου είναι αμελητέα (μπορείς να θεωρήσεις ότι ουσιαστικά δεν βάζεις τίποτα)
κι ομως πιανει [αν η αλλαγη ειναι 30 τοις εκατο?]
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-11, 23:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyfy Εμφάνιση μηνυμάτων
κι ομως πιανει [αν η αλλαγη ειναι 30 τοις εκατο?]
Δες και εδώ http://www.seachem.com/Products/prod...rishExcel.html
Τις αναλογίες σου λέει για> 40% αλλαγη 5 μλ ανα 40 λιτρα και μετα καθημερινά 5 μλ για 200 λιτρα ενυδρειο. Αρα εσυ στα 180 λιτρα θέλεις με την αλλαγη κοντα στα 20 ml excel και καθημερινα γυρω στα 4 ml.
Απο εμπειρία θα σου πώ και εγώ 180 λτιρο έχω και έκανα την παραπάνω δοσολογία, ταυτοχρονα με diy cο2 3μπουκάλια * 1,5 λιτρο ,και δεν μου αρκόυσε μεχρι που έβαλα μπουκαλα...και ηρέμησα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-11, 10:31
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.ααα και ξεχασα.......δεν εχω υποστρωμα,εχω σκετη αμμο ψιλοκοκκη και απο φωτισμο εχω 2 λαμπες Τ8 απο 15w η καθε μια,και αναβουνε απο τις 2 το μεσημερι εως τις 10 το βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-07-11, 19:40
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και εδώ http://www.seachem.com/Products/prod...rishExcel.html
Τις αναλογίες σου λέει για> 40% αλλαγη 5 μλ ανα 40 λιτρα και μετα καθημερινά 5 μλ για 200 λιτρα ενυδρειο. Αρα εσυ στα 180 λιτρα θέλεις με την αλλαγη κοντα στα 20 ml excel και καθημερινα γυρω στα 4 ml.
Απο εμπειρία θα σου πώ και εγώ 180 λτιρο έχω και έκανα την παραπάνω δοσολογία, ταυτοχρονα με diy cο2 3μπουκάλια * 1,5 λιτρο ,και δεν μου αρκόυσε μεχρι που έβαλα μπουκαλα...και ηρέμησα.
αφηστε το..οκ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ακριβως κανω? ευχαριστω.. ekt Αρχάριοι γλυκού νερού 10 06-11-09 13:14
λαμπα fluorescent???? τι ακριβως κανει douran_p Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 31-10-09 13:38
τι ακριβως ειναι το φοντο ενυδρειου? gangster95 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 24-09-09 17:07
τι ακριβως κανει ο transhipper???? Mariel Γλυκό νερό - Γενικά 9 17-02-05 08:27
τι ειναι αυτο ακριβως??? Vasilis Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 3 01-09-04 19:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05187 seconds with 13 queries