Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-11, 11:46
kostasbat Ο χρήστης kostasbat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Μεθυσμένα τιγράκια!!!

Καλημέρα σε όλους σας! Πριν 7 μέρες έβαλα επιτέλους ψαράκια στο 50λιτρο ενυδρειο μου που έστρωνα για 25 μερες..Αμμωνια 0 Νο2 0 Ν03 10
Εχω βαλει μεσα λοιπον 3 Labadichromis 1 Μονοδακτυλο 2Firemouth και προχτες αγορασα κ 3 τιγράκια (tiger barb) .
Επισης τοποθέτησα κ 2 φυτα αληθινά το ενα Echinodorus bleheri κ το αλλο δυστυχως (που μάλλον μου έκανε προβλημα) δε το θυμαμαι αλλα έμοιαζε πολυ στο 1ο..
Ολα καλα λοιπον μεχρι που παρατηρησα τα φυλα του 2ου φυτου να έχουν τριπούλες απο δαγκωματιές...Αυτο απο την 2 μερα που μπηκαν τα τιγρακια..μεχρι τοτε το φυτο ηταν κανονικο..Το ιδιο βράδυ βλεπω το ένα τιγρακι να κολυμπά με το κεφαλι προς τα κατω.κοιταω μηπως ειναι δαγκωμενο αλλα τιποτα.....κανω τα τεστ κ ολα οπως πριν Αμμωνια 0 Νο2 0 Ν03 10...μετα απο μια ωρα κ το αλλο τιγρακι εκανε σαν να ηταν μεθυσμενο...ζιγκ ζαγκ να κουτουλαει σα να μη βλέπει..δεν ήξερα τι να κάνω..ωσπου σκεφτηκα οτι ισως φαγανε το φυτο κ παθανε κατι(είχαν φαει σχεδον 1 φυλο το καθενα σε μια μερα)..οποτε το βγάζω..σημερα το πρωι τα τιγρακια ειναι μιά χαρα..Πιστεύετε οτι φταιει το φυτο που φαγανε?ή είναι κατι άλλο που μου εχει διαφυγει σε σχεση με το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-11, 11:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πως κολυμπανε τα τιγρακια ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να σε απασχολει.
βγαζεις το μονοδακτυλο απο το ενυδρειο σου που θελει υφαλμυρο νερο και γινεται τερας... οπως επισης και τα labidochromis-firemouth. ακαταλληλα ψαρια για τα λιτρα σου και ακαταλληλοι ως συγκατοικοι.

θα μπορουσε κανεις ισως να πει οτι βαζοντας λιγο κρασι στο νερο σου (γιατι το νερο θα ειναι με κουβαδες ενω το κρασι στο ποτηρι)...κρατας μονο τα τιγρακια ..αλλα και οσον αφορα αυτο το ενδεχομενο..τα τιγρακια ειναι πολυ δραστηρια για 50 μολις λιτρα και για να μην εχεις φαγωματα θα πρεπει να εχεις μεγαλο κοπαδι.

στη θεση σου θα εδινα ολα τα ψαρια πισω..και θα διαβαζα αρκετα (αυτο ειναι πολυ καλο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ) για το τι μπορει να μπει σε μικρο ενυδρειο σαν το δικο σου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-10-11 στις 14:05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-11, 13:19
kostasbat Ο χρήστης kostasbat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγώ προς το παρόν τα βλέπω κ συγκατοικούν μια χαρα όλα..όσο για τον μονοδακτυλο που γινεται τερας εχω ενα 200αρι ενυδρειο που θα μπορουσε να τον φιλοξενησει και απο οτι ξερω ειναι ψαρι που ζει κ σε θαλασσα αλλα κ σε ποταμια σε αναπαραγωγικη περιοδο αλλα κ κατα την (παιδικη) του ηλικια..Επισης δεν εχω δει οτι το labadichromis ειναι υφαλμηρου...εισαι ο πρωτος που το λεει..Αλλα το θέμα μου ειναι τα τιγρακια γιατι δε κολυμπαγαν απλα πιο γρηγορα αλλα αναποδα με το κεφαλι κατω για ωρες..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-11, 13:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasbat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προς το παρόν τα βλέπω κ συγκατοικούν μια χαρα όλα
αυτη ειναι η και η δημοφιλεστερη απαντηση..μεχρι να αρχισουν να ανοιγουν θεμα..."προβλημα εδω..προβλημα εκει ..προβλημα παραπερα"...
..όσο για τον μονοδακτυλο που γινεται τερας εχω ενα 200αρι ενυδρειο που θα μπορουσε να τον φιλοξενησει και απο οτι ξερω ειναι ψαρι που ζει κ σε θαλασσα αλλα κ σε ποταμια σε αναπαραγωγικη περιοδο αλλα κ κατα την (παιδικη) του ηλικια..
οπως το λες.. σε γλυκο αρχικα..υφαλμυρο μετα..και καταληγει στη θαλασσα...αρα δε μπορεις να του παρεχεις αυτο που θελει χωρις να καταδικασεις αλλα ψαρια..εκτος αν τον βαλεις απο τωρα στο 200αρι και αναλογα με το μεγεθος προσαρμοσεις αλατοτητα..
Επισης δεν εχω δει οτι το labadichromis ειναι υφαλμηρου...εισαι ο πρωτος που το λεει..
δεν ειπα οτι ειναι τα λαμπιντο υφαλμυρου...το "οπως επισης" πηγαινε στο "βγαζεις" και οχι στο υφαλμυρο.
Αλλα το θέμα μου ειναι τα τιγρακια γιατι δε κολυμπαγαν απλα πιο γρηγορα αλλα αναποδα με το κεφαλι κατω για ωρες..
τελος παντων εφοσον το θεμα σου δεν ειναι λαμπιντο, firemouth και μονοδακτυλος σε 50λιτρα...αλλα τα τιγρακια που κολυμπουν με το κεφαλι κατω...παω πασο και καλη συνεχεια.

υ.γ. ουτε ειρωνικη διαθεση εχω ουτε αυτη του πολυξερου....απλα οταν ενας αρχαριος κανει καποια τραγικα λαθη...σαφως και δικαιολογειται απο την αγνοια....αλλα οταν καποιοι με λιγο μεγαλυτερη πειρα πανε να τον συμβουλεψουν...καλο ειναι να ψαξει "γιατι μου ειπαν αυτη τη συμβουλη?? ας διαβασω για τα λαμπιντο, τα firemouth και τους μονοδακτυλους" και αν αυτα που μαθεις ερχονται σε αντιθεση με οσα σου λενε...τοτε πες τους "εγω ολα τα βλεπω μια χαρα".
μια συμβουλη πιανει τοπο οταν αυτος που τη δινει..ξερει τι λεει...αλλα και αυτος που τη δεχεται ...ακουει και προβληματιζεται. διαφορετικα μιλαμε ασκοπα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-10-11 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-11, 14:16
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων

υ.γ. ουτε ειρωνικη διαθεση εχω ουτε αυτη του πολυξερου....απλα οταν ενας αρχαριος κανει καποια τραγικα λαθη...σαφως και δικαιολογειται απο την αγνοια....αλλα οταν καποιοι με λιγο μεγαλυτερη πειρα πανε να τον συμβουλεψουν...καλο ειναι να ψαξει "γιατι μου ειπαν αυτη τη συμβουλη?? ας διαβασω για τα λαμπιντο, τα firemouth και τους μονοδακτυλους" και αν αυτα που μαθεις ερχονται σε αντιθεση με οσα σου λενε...τοτε πες τους "εγω ολα τα βλεπω μια χαρα".
μια συμβουλη πιανει τοπο οταν αυτος που τη δινει..ξερει τι λεει...αλλα και αυτος που τη δεχεται ...ακουει και προβληματιζεται. διαφορετικα μιλαμε ασκοπα...

ακου κ δεν θα χασεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-11, 14:40
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasbat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προς το παρόν τα βλέπω κ συγκατοικούν μια χαρα όλα..όσο για τον μονοδακτυλο που γινεται τερας εχω ενα 200αρι ενυδρειο που θα μπορουσε να τον φιλοξενησει και απο οτι ξερω ειναι ψαρι που ζει κ σε θαλασσα αλλα κ σε ποταμια σε αναπαραγωγικη περιοδο αλλα κ κατα την (παιδικη) του ηλικια..Επισης δεν εχω δει οτι το labadichromis ειναι υφαλμηρου...εισαι ο πρωτος που το λεει..Αλλα το θέμα μου ειναι τα τιγρακια γιατι δε κολυμπαγαν απλα πιο γρηγορα αλλα αναποδα με το κεφαλι κατω για ωρες..
λοιπον οσον αφορα τα τιγρακια,απο (σχεδον) δικια μου πειρα και ψαξιμο σου λεω το εξης:
ειναι φουλ στρεσαρισμενα και γι'αυτο κολυμπουν ετσι.ειναι χαρακτηριστικο τους!
πιστεψε με,θελεις μεγαλη ομαδα για να περιορισεις την επιθετικοτητα τους και δυστυχως τα λιτρα σου (που ειναι καλα για αλλα ειδη) δεν σε παιρνουν...
δωστα γιατι θα ταλαιπωρηθουν αδικα!θα επιτιθενται το ενα στο αλλο...θα τα χανεις σιγα σιγα...

συμφωνω με τον φιλο απο επανω στο να τα δωσεις...
για τα υπολοιπα ψαρια δεν γνωριζω,αλλα γνωμη μου ειναι να λαβεις υποψην σου τα παιδια που ξερουν...

φιλικα και καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-11, 14:52
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εκανες τοση υπομονη να στρωσει στο φιλτρο και το ενυδρειο και μπραβο σου σε αυτο! ομως πριν παρεις ολα αυτα τα ασυμβατα ψαρια επρεπε να ανοιξεις ενα θεμα εδω να σου γραφαμε τι παει σε αυτα τα λιτρα..τωρα δυστηχως θα πρεπει να τα δωσεις ολα πισω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απώλειες από τιγράκια με finrot Xlapatsas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 08-04-11 07:47
Τιγράκια που τρώγονται μεταξύ τους!!! valantis Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-04-09 16:54
Τιγράκια φουσκωμένα?? ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-02-08 16:40
Παρέα σε τιγράκια asteris Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-01-06 21:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12339 seconds with 15 queries